Pot bekennen Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Kostelooze Koepokinenting. Herhalingsoefeningen 1919. FEUILLETON. De kraaien zullen het uitbrengen. De Land- en Tuinbouw- ongevallenwet. Zaterdag 29 Juli 1022 48e Jaargang. No 30 abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30 afsonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitga™ van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VBNRAT. Tel. No. 61 PRIJS DER ADVERTENTIE!» i vui 1—6 regel. .5 cl elke regel meer 7' ct. dit niat bat geval ia. gelieve men zich zoo spoedig mogelyk ter gemeenteseoretarie te vervoegen. Venrsj 23 Juli 1922, De Burgemeeester vao Venraj, O. VAN DE LOO. Da Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat io aen lokaal der openbare scholen aan eenieder, dia aicb daartoe aanmeldt, gelegenheid sal worden gegeven tot koatelooze ioentiog en berioanting te LEUNEN Maandag 31 Jali a,s 5 uur nam MERSELO 31 Juli a.a. 6 DORP Woensdag 2 Aug. a.s. 2 OOSTRUM Vrydag 4 Ang. a a. half 5 OIRLO 4 Aug. as 5 uur nam CASTENRAY - 4 Aug: a.s. 6 - Belanghebbenden moeten a. medebrengen het trouwboekje, waar in da te enten perionen «taan aaogeteekend b op denzelfdeo dag en betzelfde} aar in da week na de inenting dus vuor Lenoen •n Meraelo op Maandag 7, voor het Dorp op Woensdag, 9 en voor Ooatrum, Oirlo en Caatenraj op. Vrydsg, 11 Anguatua a.a, terugkomen iD dezelfde school, om het verloop der inenting te laten ondersoeken es daarna te 'ontvangen het bewya, dat die inenting met goed gevolg heeft plaatsge had. Men wordt erop attent gemaakt, dat het besit van dit bewijs noodig ie, vooral voor de kinderen, die anders later niet op eenige school worden toegelaten. Venray, 26 Jolig 1922. De Burgemeester en Wethouders v. Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN. De Burgemeester wan Vsnray. brengt het navolgende ter kennis van ver* lofgangen der lichting 1919, die dit jaar in aanmerking komen voor bet houden van herhalingsoefeningen Het kan vergnüd worden aan genoemde verlofgaogers om buiten de kaserne te overoaobten, mits bnn woning (vaste of tijdelijke) in of nabij de garnizoensplaats gelegen is. De Regimentscommandant be paalt* in verband met den afstand, waarop de daarbij betrokken persoon van de kaserne woont, wie voor hierbedoelde gnnst in aaomerkiog komt. Versoeken als bovenbedoeld moeten wor den gerieht aan den betrokken Regiment» commandant. Zij. die verplicht-verzekerd zyo bij den Raad van Arbeid, wordt aangeraden hun rentekaart mede te Demen by opkomst voor herhalingsoefeningen. Ten slotte wordt de verlolgangeri er op geweien zich te overtuigen of de in bno sakboekje bevindende vervoerbewyten voor vr\j vervoer per spoor in oide zijn. Zoo 24. Verwig van het Ticeede Blad. En ham klaar en duidelijk uitleggen, d»t aen hier in bet dorp altijd hteli ge legd en Tolgehouden de onde Sommer heeft den melen en het bnie op eene ■chelmeohe mioier in lijn befit gekregen Marine liet peiniend voer lieh. ei, eindt by de uak teer bei-erend miisohieo ii bet ook slecht, eene tronie, die bij van ijjoen notarif beeft elgeiien. En det alles moet onderzocht —or den, aagt by ten laatate en brengt de band aan de kin, el,of er -yaelyk zeer -yzelijk moeit -orden gedaobt. Eer det er moet geiobreieo, ge—re ten en gepleit —orden I zegt Barend. Ja, de jonge adtooael, d» zoon ran onzen .menheer'aal pleiten. Barend -ordt iogetogen. Meer ik denk er aen men aal den oodeo Sommer niet meer ter reraotwoor- »'sg kannen roepen de man ait reedt Hz roet onder den grond. leh I aegt Marine, onze jeugdige •diooatt kan, ais oy -il, de dooden doen spraken, gelijk hy de lerenden kan doen ■«jjgen. Ja, men zon aeggee, dat die knapen] ran den dnirel lea krijgen. Daw rooral. Verhaald u.... Genoeg, genoeg, Marius 1 Ik geloof, Ieder Veorayeoaar kent die uit drukking en heeren van Vincectius en anderen die al eens een rondgang om te -schooien" hebben meega maakt veten vat dat beteekent. -Ja, ziet ge, zoo boort men dan, eeel geren kunnen we niet, vant er is tegenwoordig veel noodig in 't Huishouden, vandaag moeten Pietje z'n schoenen veer gemaakt worden en Anneke moet ook al een nieuw kleedje hebben voor de kermis en zoo is er van alles. Maar toch willen we pot bekennen en meedoen aan de goede zaakv. -Alle beetjes helpen, zegt de collectant, en vele kleintjes maken één groot, moedertje." Juist Zoo denkt de directeur der H. Kindsheid er ook over. Er is io den laatsten tijd zoo veel gevraagd en voor zoo dringende zaken, dat hij bang is er dit jaar over te schieten. Dat zou toch jammer zijn. De H. Kindsheid, die jaarlijks duizende heidensche kindertjes redt voor het leven bier en hiernamaals, is toch te zeer een mooie vereeniging dat VeDray ze niet zou steunen. Ik vraag daarom niet veel maar zeg alleen.- alle zonder uitzondering pot bekennet). Guldens willen we ook wel, maar mijn vodrstel is dit: geeft morgen nu eeD8 allen een dubbeltje inplaats van een cent. Dat kan toch iedereen missen en is zeker niet te veel gevraagd. Een dubbeltje minder in uw beurs is zoo erg niet en ieder dubbeltje stelt den missionaris in staat weer beel veel goeds te doen. Dat is dus afgesproken, op die manier morgen allen pot bekennen I D. OPTOCHT H. Kindiheid op Zondag 30 Juli 1922 '0 namiddags half 4. De weg dien de optocht volgt is deielfde als die der H, Sacramentspro cessie. 1 Venrajsch Fanfarecorps. 2 Voorrijder te paard, 3 Missieschild. 4 Kindje Jezus en St. Janneke met Engeltjes en bruidjes. dat uw jonge mynbeer al bijzonder veel buitengewone lessen beeft gekregen. Dat geloof ik wel. En dan meet men hem ook maar over de itak spreken, en ook over de be kentenis van Dils, die gisteren door het dorp liep ca verklaarde, dat bij de pleger van den diefstal was, en de arme Tilla dus onschuldig veroordeeld werd. Ja, maar Zondt ge aarzelen, gij die zoo rid derlik voor Tilla in de bres zyt gespron gen t Neen, maar ik had liever dat gy telf al die moeielyke zaken eens kwaamt litleggen..., Gy zyt altijd xoo'n stnk ad vocaat geweest. Nc, ik wil wel 1 En by die woorden heldert het gezioht van Marios eensklaps opde zending drukte hem zwaar. Wat zeide ik a eenige weken geleden hervat Barend. Dat het laatste woord over dien dief stal niet gezegd was. Jaist, ea nu, nu hebben*het de kraai en uitgebracht. Ja, dat alles is recht wonderlijk. En als Tilla on in bare eer zal her steld zijn, moet gy. Marias, de vraag doen. voor welke wy eens gekegeld heb ben. Neen, en nu minder dan ooit, Hoe. zondt ge niet durven Ik bad die vraag vroeger moeten doen nu. nu doe ik ze niet meer, 5 D« H. Ursula mst Maagden. 6 Missionarissen en Cbineezen. 7 St. Agnes patronaat Hulde aan onze Patrones 8 Beeld van bet Kindje Jezus met eerewacht ran Pauselijke Zouaven 9 Missionaris te paard. 10 Hulde aas O. L. Vrouw de Patronea der Missionariesan. 11 Cbineesche Mandarijn te paard. 12 Tweede Mandarijn en verder gevolg. 13 St. Franciscus Xaverius met japanecbe kin dertjes (St. Josepbgesticbt). 14 St. Vincentius met arme kinderen (St. Josepbgesticbt.) 15 St. Jan met bruidjes (St. Josephgeaticbt). 16 Kindje Jezus met Kruis omringd door Maag den met de lijdenswerktuigen (St. Josepbgest.) 17 Missiezusters, 18 Hulde aan Paus Pius XI beschermer der Missie. 19 Groep Engelen. 20 H. Elisabeth van Thuringen met landmeisjes in origineel coetuum. 21 Pbilippijnscbe ea Chineesche dame (costuums welwillend aangeboden door Venraysche Missionarissen), 22 Missionarissen met Chineezen. 23 Venrayscb Patrones de H. Oda. 24 Kruisbeeren met negertjes. 25 Geloof, Hoop en Liefde. 26 H. Caecilia. 27 De H. Familie. 28 Missiezusters van verschillende Orden met negertjes 29 H. -Barbara. 30 De H. Driekoningen. 31 Bruidjes. N.B. De kinderen die in coatuum moeten ge« kleed worden moeten om half één aan de zustersi school zijn. De andere kinderen om half drie. De in Staatsblad no. 365 verschenen Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 zal met uitzondering van art. 2 d.w.z. het in werking treden der verzekering vol gens dezer dagen in de pers verschenen mededeeling op 1 October a-s. worden ingevoerd. Deze wet gaat in de nieuwe richting der sociale verzekeringen het geheele verzekeringsbedrijf wordt aan belangheb benden overgelaten, terwijl de staatsin stellingen voor de verzekering slechts aanvullend en controleerend optreden. De onderlinge ongevallenverzekeringen, waaronder ook die van den Nederlandschen Boerenbond, kunnen, naar omstandigheden gewijzigd, blijven voortbestaan. Het daarom van belang, dat de leden van den Boerenbond en ook anderen, die in een katholieke organisatie thuis hooren, op de hoogte zijn me* hunne toekomstige ver plichtingen en bevoegdheden, Wij zullen daarom zoo beknopt mogelijk het voor naamste hier bespreken en toelichten. Alle arbeiders in het land- en tuinbouw bedrijf en aanverwante bedrijven zullen zijn verzekerd. Inwonende kinderen van den werkgever zijn hiervan uitgezonderd. Wel verzekeringsplichtig zijn dus kinderen van den werkgever, diet buiten diens gezin wonen; b.v, gehuwd^ kinderen, die in het bedrijf der ouder9 werkzaam zijn. De eerste verplichting, die op den werk gever rust, is de aangifte van het bedrijf zoodra den termijn van aangifte door den Minister van Arbeid zal zijn bepaald, het geen vermoedelijk zal zijn tusschen 1 Oct. en 1 Jan. a s. Hiertoe moet de werkgever ten postkantore zijner woonplaats een for mulier halen, hetgeen hij pioet invullen glimlach om de lippen, daim en wysvini ger over elkander, «en teekan dat -geld' bednidt. Barend zegt niets by staart denkend naar da punten zyner sohoanen, ofschoon hy deze niet zietby begrypt iets van bet edel gevoel dat zijnen vriend bandelen doet. In beiden ligt dit gevoel instioktm&tig, want eene dergelyke opwelling, zoo kiesoh, zoo fijn, zoo ridderlyk, is niet uit buone opvoeding gesproten. De moeilijkheid is niet gemakkeiyk op te lossen Barend kept echter door Wy zyo bier. zegt by, al dapper aan 't plannen gieten, en wy vergeten Tilla zelve over bet hoofdpunt te raadple gen, zy, die er echter bet grootete belang by beeft. Gy hebt gelijk, gy moet bet papier aan Tilla toonen. Of beter gszegd bet baar ter band stellen. Natuurlyk I En baar vragen of zy goedvindt, dat wy notaris en advocaat over bet papiar en de bekeoteois van Evert Dils raadplegen. Maar dat allea lost bet vraagpunt vao bet kegelspel niet op. Neen ik beken dat die gewonnen kegelparty mij zoo zwaar op bet hart weegt als de zwaarste kegelbol. Zyt ge bang en Barend laobt. Bepaald bang. Dan ziet ge er stellig van af da vraag ta doen Ja, ja 1 Ik wil wel eens zien, of gy Ik begryp n niet. Neen. nu er kene ie dat sy baren'minder beng syt dan ik. eigendom terng bekomt, zou te missohien Weet ge wat t We talles denken..-, en Marius lehntft, met) een 0og wat uit den boom zien 1 (in dubbel) en dan wederom ten postkan tore tegen bewijs van ontvangst inleveren. Indien hij lid is eener Bedrijfsvereniging (Onderlinge Ongevallenwet), moet hij dat op het aangifteformulier vermelden en het bewijs van lidmaatschap, nader door den Minister vast te stellen. Wil men dus lid worden onzer onder linge verzekering (Bedrijfsvereniging), dan is het van bet grootste belang, zich bij de plaatselijke agenten of secretarissen der Ondcrl. Ongevallenverzekering van den Boerenbond aan te melden en de verklaring l te teekenen, dat men als lid toetreedt. Om het iedereen zoo gemakkelijk mogelijk te maken, zullen onze agenten of secre tarissen alle in aanmerking komenden op de plaats hunner inwoning aan huis be I zoeken of allen samenroepen. De agenten zullen dan de boeren en tuinders bij het opmaken der verklaringen voor het lid maatschap en het invullen van het aangif teformulier behulpzaam moeten zijn. Wij dringen er negmaals zeer bijzonder op aan, dat vooral de aangifte voor het lidmaatschap onzer vereeniging zoo spoedig mogelijk worde gedaan, om tijdig het be wijs van lidmaatschap te kunnen overleg gen en onze werkzaamheden bij bet aan leggen van het ledenregister te verlichten. Wij moeten hier uitdrukkelijk waar schuwen voor het teekenen van andere stukken, dan die door bemiddeling van onze organisatie worden verstrekt. Hier mede wordt bedoeld -* men zij voorzichtig met zich aan te sluiten bij andere vereent gingen dan die van onze eigen katolieke boerenorganisatie. Vooral sluite men ter zake geen overeenkomst met particuliere maatschappijen, want deze hebben niet de bevoegdheid de landbouwongevallen- verzekering uit te voeren. Nogmaals zij herhaald -* iedere katholieke land- en tuinbouwer, die nog niet lid is onzer onderlinge ongevallenverzekering, geve zich spoedig mogelijk als lid op. Zooals hierboven gezegd, is de verzeke ring der arbeiders (waaronder ook te ver staan inwonende dienstboden en uitwonen de kinderen ook te verstaan inwonende dienstboden en uitwonende kinderen, in het bedrijf der ouders werkzaam) verplich tend. Daarnaast laat de wet toe vrijwillige verzekering vair werkgevers, hunne eebt- genooten en inwonde kinderen. Hieromtrent zullen de agenten desverlangd nadere inlichtingen verstrekken. Voorloopig behoeven te dezer zake door den werk gever geen bijzondere maatregelen genomen te worden. Indien echter iemand voor nemens is zichzelven of echtgenoote en kinderen vrijwillig te verzekeren kan hij reeds aanstonds den plaatselijken agent hiervan in kennis stellen. Voorst zij nog de aandacht er op geves tigd, dat bestuurders van coöperatieve vereenigingen, verwant aan het land- en tuinbouwbedrijf zooals coop, zuivelfabrieken fruit- en groentenpakkerijen enzook ver plicht zijn de aangifte ten poskantore te, doen, aangezien hun bedrijf ook verzeke ringsplichtig is. Deze coop, vereenigingen kunnen zich eveneens aansluiten bij onze Bedrijfsver* eeniging, zoo ook openbare lichamen en rechtspersonen, als gemeente» en polder besturen. openbare instellingen, naamlooze yennootschappen, vereenigiogen e,d., indien zij personen in dienst hebben, die krachtens cle Land» en Tuinbouwongeval» lenwet tegen ongevallen zijn verzekerd. Ten slotte een korte uiteenzetting over de samenstelling en werking onzer onder linge ongevallenverzekering de Boeren" en Tuinders-Onderlinge, die naderhand als Bedrijfsvereeniging in den zinder wet zal optreden. De B. T. O. is eene vereeniging van werkgevers in bet land en tuinbouwbedrijf en eene instelling van den Nederlandschen Boerenbond. Zij werkt over geheel Neder land en is verdeeld in vier afdeelingen, n.l.A. B. T. B. voor het Aartsbisdom. L. L. T. B. voor het Bisdom Roermond. L. T. B voor het Bisdom Haarlem en N. C. B. voor de Bisdommen 's Hertogenbosch en Breda. Deze afdeelingen zullen, evenals tot heden, in hare respectieve gebieden de verzekering beboeren en uitvoerenzij zullen de leden aannemen en in eerste instantie voor de behandeling der ongevallen zorgdragen. Door deze regeling zal iedere afdeeling een zeer groote mate van zelfstandigheid behouden en met inacht neming der wettelijke bepalingen en de noodige uniformiteit, hare eigen zaken regelen. Iedere afdeeling houdt haar eigen bestuur, bestaande uit een gelijk aantal werkgevers en werknemers, deze laatsten te benoemen door den Minister van Arbeid. Het bestuur der vereeniging zal bestaan uit de voorzitters der afdeelingen en evenveel werknemers-bestuursleden van de afdeelingen. s Hage, 15 Juli 1922. G. PETERS, Directeur der B. 1ST.O. Top 1 en ds twee vrienden gever- elkander lachend den handslag op dat voorstel maar op hetzelfde oogenblik staan beiden onthutst, want op een twin tigtal passen verschyot Tilla Het meisje gaat met moeite missohien tengevolge vao de sneenw Neen. de ontroering moet daarin haar aandeel heb» ben, want bleek is haar gelast, bars lippen beven, haar oog met roods randen omgeven, spreekt van onrust, vao ge jaagdheid. Hare schoeneo en de randen dea mantels «yo door de sneeuw bemorst; de mantel kap is schternit geworpsn eo bierdoor ziet men des te spoediger dat Tilla baar Zondagtoilet nog niet heeft gemaakt eo das by bet krieken van den dag moet uitge gaan zijn. Dit alles ziet Barend niet; by denkt alleen aan bet kostbaar papier sn dit laatste wuivend in de hoogte boodende, loopt by bet meisje tegemoet, tefwyl de andere ridder, ter plaatse waar bij ziob bevindt, blyft staan. Tilla, Tilla rospt Barend, sieeeos welk papier ik in den molen gevondeD heb 1 Wie weet, wie weet. of de molen niet gesproken heeft 1 Het meisje etast stil. «taart den jongeling verdwaald in bet oog, neemt met bevende band het papier aan; doch bare gedaehteo zyo elders en zonder het stuk in te zien, steekt sy bet in de vouwen vae barsn halsdoek. Barend, zegt ze ontroerd, bebt ge eene berrie in bet molenbun t Eene berrie f de kat J». will ge een werk van berm- ^hartigheid doen t Brieven van Oom Janttt Allemaal apenkooi, stond er in bet Raadsoveaioht. Waarachtig, de beer Strobos beeft gelyk Allemaal apenkooi ale je de verslageD van jullie Raad leeet Nike ala mekaar befitten en bet leven sunr maken De evo kan niet lydeo, dat de zon by een ander in 't water scbynt. en zoo meer. Man zegt det oiet openlik 0 jee, neen, maar je kuol 't zoo tussobeo de regels door lezen. De menscbsn kijken op geen 5 oeot. Zeker omdat 't voor de gemeentetram is. Maar als de meoscben op geen paar centen kijken waarom waagden ze dan 't vorige jaar toen de grens zooveel beter te pas- seeren was d'r vrijheid eo d'r buid sr aan om in Prn'sisn allerlei noodige en onnoodige apullen op te sobarrelen. Ik meen dat ik wel sens in een Raads- verslag gelezen heb dat er zelfs es» ijzeren bek besteld is in Daitsebland. Eo dan die schoolbanken, liefst voor f7500. Waarom kon dat geld niet io de Gemeente blijven, zoo het er op een paar centen oiet op aan komt. Allemaal apenkooi. Wat een beibei over de markt en zyne afsluiting. Staan die boomeo daar oog. zoo ja waarom dan oiet de tonwen om de boomen gespannen, bet vee bionen de tonwen en de afgesloten markt is klaar. Dan ki'ljf je geen afgesloten wegen, geen surrogaat draadversperring, dan be hoeft de iügaog niet op één nauw poot gemaakt tr. worden doob kan men naar behoefte en ometaodigbedeo bandelen eo de ingang maken daar waar by bet gesobiket blijkt voor den baodel. Voor den bandei. wel te verstaan, niet voor derden. GU syt 100 bleek. Tilla I Wat is erl Gy zyt zoo ontsteld 1 Het antwoord wil niet uit de keel van bet meisje. Ik beb. zegt te ten laatate, ik beb het lyk van Dils gevonden 1 Het lyk van Dili f Ja, baal een berrie; uw vriend tal wel een band willee helpen, denk ik... Het lyk van Dila en de stem van Barend trilt. Het wordt dsn mnldersjoogen duister voor de oogeo; by beeft over al zyo lede maten en by waggelt meer dan by gaat, door Marias gevolgd, neer bet mo'eobnis by soekt in de sobaar, gaat in den stal, loopt in de tnrfsehanr eo weet niet waar syn hoofd staat. Eindelyk vindt Marias de berrie. Dood, dood I mort Barend. Dat is na reoht veriebrikkelyk t mompsh tyo vriend. Tilla gaat de twee sterke jongens voor. Waar Jjgt bet lyk f vraagt Barend eindelyk, want Marios durft geen woord te teggeo; zijn bert klopt hoorbaar. Ginds io de gracht met bremstruik. Ver I Neen, achter de molen. Na een poos hervat by - Zou by een zelfmoord gepleegd hébben Het meisje vertraagt den stip en biyft een oogenblik tegenover Barend staan. Gisterenavond liep Evert als een zioneloote door bet veld en op den molen aao. Bo Toor b.m ait Tloftn hongerige kruien, ano tertelt man io h.t dorp. Wordt TWTslgd.

Peel en Maas | 1922 | | pagina 1