Op den toren Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Bouwverordening. Openbare Vergadering Gemeenteraad te Venray Maaibare Heide. FEUILLETON. Wie wil een eigen huis met circa I1!» H.A. land Gemengd Nieuws. Zaterdag 8 October 1921 42a Jaargang. No 41 abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. Tel. No. 51 PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—6 regels 45 ct elke regel'meer ct WAARSCHUWING. De Burgemeester van Venray, waarschuwt nogmaals, dat het verboden is, met den bouw eener woning een aanvang te maken of een bestaande woning gedeel» telijk te vernieuwen, alvorens door Bur gemeester en Wethouders vergunning tot den boaw of herbouw is verleend. Er zal streng op gelet worden en in den vervolge zal, indien met den bouw begon nen wordt alvorens vergunuing is verleend proeesverbaal worden opgemaakt. Bovendien wordt gewaarschuwd, dat de bouw moet geschieden overeenkomstig de ingeleverde plannen waarop de vergunning is verleend. Blijkt later hiervan te zyn afgeweken, en het gebouw daardoor niet meer io overeenstemming te zijn met de bouwverordening, dan zal daarvan groote onkosten bet gevolg zyn en het in strijd met de verordening d&argestelde moeten worden afgebroken. Alvorens eene nieuw gebouwde woning in gebruik genomen wordt, moet aan bet Bureau vau Gemeentewerken kennis ge geven worden, dat deze ter bewoning ge* reed is. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. van den Vrijdag 30 September mn. uur Afwezig de heer Winters met kennis» geving. De Voorzitter opent de vergadering met De inval der Franschen in 1792 De Burgemeester vau Venray brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf 1 October ten kantore van den Ge meente-Ontvanger wederom verguuniDgeD worden afgegeven voor het maaien van beide voor eigen bedrijf benoodigd, zoo wel voor voerheide, als beide dienende ▼oor strooisel tegen het volgende tarief voor degenen, die een inkomen hebben tot f 1000 f 1.— boven f 1000—f 1500 1 2 boven f 1500—f 2000 f 3.— boven f 2000—f 2500 f 4 boven f 2500f 3000 f 5.— boven f 3000f 3500 f6. en verder voor elke f 1000 inkomen meer f2 hooger. De tarieven zijn aanmerke lijk verlaagd. Voor elk bedrijf wordt slechts éé;e ver gunning afgegeven. De afgegeven vergun ningen zijn persoonlijk, doch kan hiervtra ODder verantwoordelijkheid van den ver gunninghouder, door de leden van bet ge zin in het bedrijf werkzaam, worden ge bruik gemaakt. Het Is ten strengste verboden de vergunning te doen aanvra gen op naam van een knecht, met lager inkomen en de helde alsdan In eigen bedrijf te ge bruiken Men zij tegen misbruik gewaarschuwd Yenray 1 October 1921. De Burgemeester voornoemd O. VAN DE LOO 37. Vooreerst was er juffer Link tegenwoor dig, die wel is waar over haar naaiwerk gebogen zat, maar toch herbaalde raaien steelsgewyze naar den kapitein opzag, sterk genegen om aandachtig te luisteren verder wyzen wij u den klokkenist, die nog altijd even stil en somber is, sedert hij in onzekerheid over het lot van zijn zoon verkeertden heer des huizes en eindelijk mynheer Dalk, die.ssn zeer levendig belaog in den republikein stelt, en genegen is om lieb met de republiek ten volle te verbroe deren, op voorwaarde dat al de Sansculot ten zoo inschikkelijk zijn als Cordoonet. Mijn vader, begou de kapitein, was kommandant op een koninklijk fregat mij De lieve moeder was uit uw land, uit Vlaanderen afkomstig, en ik herinner my nu, dat hare levenswijze veel met de uwe overeenstemde» Blond-Marieke hief het blauwe oog op en haar hart klopte van aandoening. De toon, waarop de kapitein van zyne moeder •prak, was innig en zij wist bet wel, dat hy. die met eerbied en liefde van syne motder spreekt, geen verloren man is 1 Ik herinner my, dat wij, in myne kinderjaren, te Duinkerken, dicht bij de haven woonden, en dat ik te dien tyde gebed. y Alvorens over te gaan iot behandeling, der agenda meent by, mede als tolk der geheele vergadering Wethouder JaDSseOj geluk ta moeten wenschen met zyne be- noemiog tot ridder in de orde van Oraoje Nassau. Het doet hem gencegen. dat de groote verdiensten, welke de heer Janssen zich op bet gebied vac landbouw en vee teelt verworven heeft, thans beloond zyn en hij hoopt, dat deze, met bet ridderlint in het knoopsgat, nog lange jaren in ons midden moge vertoeven. Luide bravo's. De notulen der vorige vergadering wer den ongewijzigd goedgekeurd. Wethouder Janssen vraagt met het oog op het inleggen van varkensmarkten of bet niet dienstig zou zijn groote plakkaten te laten drukken en deze in den verren omtrek to verspreiden, teneinde algemeens bekendheid aan onze markten te geven. De Voorzitter zegt dat hieraan gevolg gegeven zal worden, zoodra de nieuwe markten door de deputatie zijn goedge keurd. De heer Stoot vraagt of deu Voorzitter iets bekend is omtrent een aan de depu tatie gericht rekwest over de trottoirbe lasting en of dit reeds om advies is inge komen. De Voorzitter zegt dat dit rekwest hoofdzakelijk beoogt de belasting terug te brengen op 30 ct. per M2 Wij hebben 50 ct. als maximum vaatges'eld, doch het is nog lang niet zeker of deze tot dit bedrag moet worden opgevoerd, De beer Stoot meent dat de geheele lengce circa 1800 M. bedraagt en achtte betaling volgens strekkenden meter beter. De Voorzitter zegt dat er verschillende gebouwen buiten de belasting vallen. Da heer Stoot dui de belasting drukt op de menschen, niet op de gemeente. De Voorzitter merkt op, dat hij alleeD op het oog heeft het postkantoor en het raadhuis. De heer Stoot wijst op de concurrsotie, die de inwoners met marktdagen van vreemden ondervinden. Het is voorgeko men, dat er bij winkeliers marktventers verkoopende hetzelfde artikel, op bun stoep geplaatst werden. De Voorzitter zegt dat zulks een bloot toeval is, het komt door de late aaokomst der marktlieden. De heer Stoot vindt zulks toch zeer onbillijk, de menschen betalen belasting aan de gemeente, bovendien trottoirbelas tiog en ondervinden nu dan nog den druk der concurrentie. De Voorzitter zegt zooveel mogelyk plaatsing van artikelen der zelfde soort &is in de winkels verkocht worden, op den stoep dier winkels te zullen verhinderen. zeer goed het patois der zeelieden, een soort van gebroken Vlaamich sprak iets wat ik sinds dien tijd gaDsch vergelen heb, Mijoe moeder verkoos die plaats, omdat ze, van uit de kamer vac ons buis, de schepen zag aankomen en in de baven terug keeren Van die plaats had zij de AlcyoD, het fregat waarop mijn vader bevel voerde, naar de Iodiën zien vertrekken, om de Pransche Antillen tegen de hebzucht der Eagelsohen te verdedigen daar zat zy gedurig op den uitkijk, in de hoop dat het vaartuig andermaal behouden de haven zou binnenloopan. Ik was destyds te jong om dan toe stand mijner moeder te beseffen afge scheurd vau bare familie, gescheiden van haren echtgenoot, moet zy veel verdriet hebben gehad. Ik herinner my nu, dat ik dikwijls bare oogen vol tranen zag. De wilde knaap dacht er echter niet aan, naar de reden van die smart, te vragen. Ik leefde als het ware aan de haven, aan boord der sobepen, in het touwwerk der masten, en de oude zeebon ken dachten niet anders of ik zou een goede maat worden. Nu eens kwam ik echter met ge scheurde kleeron, dan met gekneusde ledematen, met een blauw oog, een bloedenden neus of een doornat pak thuis en geen van al die lessen waren in staat, om mij den weg naar het watervlak te verleeren. Dat griefde mijne moeder zij was, zooals ik zeide, een Vlaamsohe van oor* sprong, zacht van gemoed, huiselijk, gods* dienstig en ze had, geloof ik, aan mijne wieg wel gedroomd, dat ik eens priester worden zou maar nooit, dat my de geest Bovendien kan de winkelier zijn stoep ook voor den marktdag afhuren en dan laten zien wat bij presteeren kan. Wij moeten de markten zooveel mogelijk vooruit zetteD, alle kramerijen weren gaat niet op, bovendien is hij daar in principe tegen. Verschillend# middenstanders vinden bovendien die concurrentie zoo erg niet. Wie iets degelijks wil koopen, gaat naar den winkel. De heer Stoot meent dat de middenstand thans zware concurrentie ondervindt doot de lage valuta. De Voorzitter merkt op dat geheel Nederland daarvan thaos de pressie onder vindt. De Raad gaat hierop in geheime zitting over. Om 6 15 wordt de openbare vergadering voortgezet, waarna aan de orde komt be» noemiog van een onderwijzeres aan de O. L. School te Oostrum. Op de voordracht stonden de dames Rous, Wfssel en Veling. Wordt met algemeene stemmen benoemd Mej' Roos. Benoeming onderwijzeres aan de O. L School te Oirlo. De voordracht luidtMej, Veling, Rous •n Weasel. Wordt benoemd Mej. Veling m«t 10 stemmen. 3. Vaststelling verordening vervolg onderwys De Voorzitter leest een concept veror dening voor, waaruit blijkt, dat er ten minste 6 leerlingen aan den cursus deel moeten nemen» Wordt goedgekeurd, 4. Verordening heffiig schoolgeld. De Voorzitter zegt dat met ingang van 1 Jan. 1922 de heffing van alle school gelden geschiedt volgens eene door het ryk vastgestelde regeling. De bijzondere scboleo komen onder de zelfde regeling als de openbare, met dieD verstande, dat zoo de bijzondere scholen de gelden zelf inDen, deze in mindering Komen ©p de kosten door de gemeeote te betalen. Voor bet 2de kind wordt 20 voor het 3de 4o. voor het 4de 60 eD voor bet 5de 80 procent verlaging verleend, het 6de en volgende kind of kinderen is vrij vao schoolgeld, een en ander mits de kinderen dezelfde school of soholen derzelfde soort bezoeken. Het schoolgeld wordt geheven naar deD maatstaf der ryksinkomstenbelasting of zoo deze ontbreekt naar schattiDg door B en W. Het schoolgeld bedraagt voor gewoon lager ouderwijs, de vacantieweken inbe grepen bij een inkomen van f 600 vry. van f 600—1000 5 ceDt per week vao f 1000—1500 10 - van f 1500—2000 15 - van f 2000-2500 20 - van f 25003000 25 enz. tot f 9500. Boven f 9500 een gulden per week. Voor M. U. L O, scholen van f 600—1000 15 oont per week vao f 1000—1500 20 cent enz. Voor vervolgonderwijs is het aanvangs- van bet avontuurlijke zeeleven, zoo als mijnen vader zou bezielen. Ook was zy zeer boos op deD kleinen Djik, den zoon van den zeilmaker, die altijd met een zeer onnoozel gez:cht en de banden in de broekzakken, op dan hoek stond te loeren, om, zoo haast ik nit het venster keek. zijn past, past I te laten hooren. Djik had altijd wat nieuws, wat aantrekkelijks nastond hij daar met een net op den schouder en beloofde mij een ryke vischvangat, als ik met hem wilde gaan, dan had hij roeispanen en wees my de kleine boot zijns vaders, die aan een grooten baveopaal gemeerd lag ofwel hy beloofde mij eeo gansch nest met meeuwen- eieren, een zak vol schelpen en de hemel weet wat al kinderschatten meer. Djik wist alles wat er in de baven gebenrde en gebeuren zou. Nu kende hy den bond van dezen of genen scneeps- kapitein, die behendiger was in het kunsten maken dan de beste koorddanser, en die zooveel verstand had, dat by des noodig den stuurman aan het roer kon vervangen; dan wist hij een sohip, waar, om dit of dat uur, een matroos werd afgestraft, of waar het saheepsvolk de schoonste liedjes van de haven zong. Djik bad nog een ander talenthij bootste op eene zeer juiste wijze den zang der vogels, het kraaien van den baan, het kakelen der hoenders, bet blaffen der honden na, en dit gaf hem, in myn oog een aanzien dat hem verre boven al de jongens der baven plaatste daarbij wai hij sterk, vocht als een leeuw en zwom als eeD eend. Myne moeder was boos op Djtk en bedrag 10 cent per week. De h6er Stoot vraagt hoe het tarief voor het M. U. L. O. onderwijs geheven wordt. De Voorzitter antwoordt dat dit pas verschuldigd is voor de werkelijke M. U, L. O. klassen. De verordening wordt daarna z.h.s. goedgekeurd. 5. Aanvrage vao J. Verhoeven te Cas- tenray tot aankoop van een stukje grond ter grootte van 5,45 a. voor f 12 per a. Wordt behoudens goedkeuring van Ged. Staten goedgekeurd. 6 Aankoop van een stukje grond t8 Merselo. De Voorzitter zegt dat er voor den bouw van een woning voor bet boofd der school te Meroelo grond verkrijgbaar is. ge legen tegenover de school aan de hoofd straat groot 14 a. voor den prys van f 1200. De heer Odenhoven meent, dat wij indertijd aan de Hoofden overgelaten hebben zelf te bouwen, of zijn wij ver plicht te bouwen. De Voorzitter antwoordt dat wij geen enkele verpliohting hebben, maar er :s nu reeds 2 jaar geleden besloten tot bouwen. De heer Odenhoven is beslist tegen het koopen van dien duren grond. De heer Stoot vreest als men naar nieuwen grond omziet deze ook duur zal worden. De heer Stoot vraagt welke huur het Hoofd der school dan wel zal moeten be» talen. De Voorzitter antwoordt dat de heer Jaspars zich bereid beeft verklaard, f 425 te betalen. De heer Odenhoven zegt dat er vroeger nooit gepraat is over de overzijde der straat, schryft de wet voor hoe groot de tuin eener onderwijzerswoniog moet zijn en waarom bouwt men niet in den tuin. De Voorzitter merkt op dat de wet niets zegt over tuinen, wel over klasseD, licht en lucht eD dat men den tuin noodig beeft voor eventoeele vergr'ooting. De heer Odenhoven vraagt of het Hoofd niet genegen is zelf te bouwen. De Voorzitter beslist niet. Het voorstel tot aankoop wordt aange nomen met 10 stemmen. Tegen de heer Odenhoven, terwijl weth Michels zich. als zijnde partij inzake dezen verkoop, zich van stemming pot« hield De heer Odenhoven vraagt iulichtingen over den bouw van school en woonhuis in de Peel. De Voorzitter zal deze in geheime ver gadering geven. De beer Odenhoven vraagt waarom de meubels van den werkman, die op straat werd gezet in het doodenbuisje werden ondergebracht, terwyl die van een meer gegoede in een zaal van het raadhuis; werden opgeborgen. De Voorzitter zegt dat als de heer Odenhoven in het vervolg weer iets defj gelijks te vragen beeft, by dit op een anderen toon moet doen, het is nu juist alsof de Bnrgemeester verschil in stand maakt. Hij wil den beer Odenhoven echter ant woorden, dat hy aan dokter Heymansi want deze wordt bedoeld, heeft toegestaan zij o meubels io het Raadhuis te bergen tegen betaling, omdat anders de gemeente secretaris zyoe woning moest ontruimen ten behoeve van dan nieuwen dokter, dat is de geheele kwestie. De heer Odenhoven verklaart rich door deze toelichting voldaan, waarna ae raad wederom in geheime zitting overging. De Stichting „Eigen Boer" maakt bekend dat zij voornemens is een achttal boer derijtjes te stichten op een zeer gunstig gelegen terrein in het Peeldorp IJs9eIsteijn in de onmiddellijke nabijheid der te bouwen kerk en school; voor kleine hoeren die gemiddeld drie dagen per week bij anderen gaan werken. Elk boerderijtje is circa anderhalve H.A. groot. De grond is reeds geploegd en van uitstekende kwa liteit. Flinke oppassende menschen uit den kleinen boerenstand, die een spaarpotje hebben en ONMIDDELLIJK EIGENAAR willen worden van een dusdanig keuterij- tje kunnen nadere inlichtingen bekomen bij de Heeren P. J. RUTTEN te Wanssum, Chr. STAPPERS te Oostrum en Th. PETERS, Hoofd der Schoot, Oirlo* Gegadigden worden verzocht zich uiter lijk voor 10 October tot een der. boven staande heeren te wenden. Venray 12 Sept. 1921. Namens de Stichting „Eigen Boer" O. VAN DE LOO, Burgemeester. verbood mij den omgang met dien rabauw; maar 't hielp niet a's ik vaDdaag beloofde dien belachen Djik Diet meer te zien, had hy my den volgende dag alweer in deze of gene zijner verleidelijke netteo verward Djik's omgang had voor my daaren boven een ander aantrekkelijkheid: 't was de zeilmakerij zyos vaders, die, by de laatste uitreis de Alcyon had opgetuigd eD dus, naar ik meende, in zeer nauwe be trekking met myn vader stond. Zonder zeilen kon een fregat niet over zee dat waren om dus te zeggen de vleugelen van de Alcyon, en dewijl Djik's vaderde zeilen gemaakt had, wasi het mij ook klaar als de zon, dat de oude meester de beschermer was van my os vaders schip. Daarbij bad Djik's vader my en zijn zoon mede aan boord genomeD, toen mijn vader voor de afreis het fregas inspeoieerde en ik had hem booreo zeggen gij zyt de knkpsie zeilmaker dien ik ken en to«n Djik's vader by die woorden het boofd fier oplichtte, schten het mij toe, dat de kerel voor 't minst e«n paar vost grooter werd. Doch myn moeder deelde in die bewon dering niet, en zij nam ten slotte het be sluit mij naar Vlaanderen, haar vaderland, te zenden om er, van Djik's invloed be vrijd, door eeu harer broeders te worden opgevoed. Mijn oom bewoonde, op een half cur afatands van Oostende, een oud landhuis, I door een grooten hof, uitgestrekte lande- j en bouwhoeven omgsven vau waterrat werd ik landrat. Myo oom was een oud-ambtenaar der stad, ongehuwd en meer gesteld op d« De jubelende tijd. De oude gewoonte van te jubileeren na 25 en 50 jaren is ra onze dagen wel zeer uitgebreid. Eerst kregen we het 12i(*jarig jubifé. De tijd vliegt ook zoo snel en s menschen leven is zoo kort. Het 40jarig bastaaa werd ook al spoedig herdaoht 50 jaar duurt ook zoo lang. Verder bleek 10 jaar ook eeD mooi cijfer. Kenden d« Romeinen al niet het decennium Toen is meteen 5 jaar ook maar vastgesteld als een mooi getal om ts jubileereu. Kenden de studenten al niet lang het lustrum Dus dat is ook in ords. Er zijn inmiddels vereenigiugen, die zich zelf blijkbaar zoo'n fragiel bestaan toedenken, dat ze al feestvieren na één jaar tob'oens. Maar vaDdaag, schryft de -Residentie bode", bereikte ons een bericht, dat het summum inhoudt van de jubileaeen vereenigiüg fuift omdat ze 2r(t jaar be staat. Zoo krijgen we de mooie reeks 1, 2i/s 5, 10, 12i(2, 20, 25. 30, 35. 40, 45, 50 eisz. Men moet cl. weten dat inmiddels 20, 30, 35 enz. ook zijn uitgevonden als mouie getallen voor jubeljaren. Ea dan zegt men nog, dat de mensch niet voor z'o plezier op de wereld is. kracht van deze of gene mestsoort dan op Virgiliu8 en Horatiu», verstond bij mijDe opvoeding op eene zeer eigenaardige wyse dat wil zeggen, dat hy zich in 't geheel niet om my bekommerde» Ik verveelde my doodelyk in dat eenzame huls, dat zoo'n akeügen weer klank had als ik riep op die effan land- vlakte. welke niet leefde, golfde en brulde als de zee met die koeien, welke ik niet mocht dry ven, die paarden waarop ik met rijden mochtonder die ryk beladen fruit» boomen, waarvan ik geen appel rooven durfdo want oom wasohte my ongenadig by ieder misdrijf de ooren. Van een kleinen marskramer, die met allerhande snuisterijen bet land afliep, en dien ik tamelijk goed verstond, door den omgang mst de Duinkerksche zeelieden vernam Ik eeDS, dat, als ik recht, altijd recht door liep, ik eindelijk aan de zee zou uitkomen -en ik weet niet welken hevigen lust ik had het levende water terug te zien. het water met zyn schelpen, visschen en meeuwen 1 Gaat gy naar zee vroeg ik deu jongen, Ja, dat doe ik zeker was 't ant woord want hier is geen duit te ver dienen ik heb nog geen enkele schaar of mes aan den man kuonen brengen, on in de stad aan de zee zijn veel scheeps lieden, die koopen wat beter dan bier de boeren. Dat wil ik wel gelooven. Wordt vervolgd,

Peel en Maas | 1921 | | pagina 1