Op den toren Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wie wil een eigen huis met circa FI2 H.A. land i Jaarverslag over 1920 Kamer van Koophandel en Fabrieken te Venray. FEUILLETON". Openbare Vergadering Gemeenteraad te Maashees Zaterdag 17 September 1921 A2e Jaargang. No 38 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30 afzonder!, nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. Tel. No. 51 PRIJS DER ADVERTENTIEN i van 1—6 regels 45 ct elke regel meer ct De Stichting „Eigen Boer* maakt bekend dat zij voornemens is een achttal boer derijtjes te stichten op een zeer gunstig gelegen terrein in het Peeldorp IJs9elsteijn in de onmiddellijke nabijheid der te I bouwen kerk en school; voor kleine boeren die gemiddeld drie dagen per week bij j anderen gaan werken. Elk boerderijtje is j circa anderhalve H.A. groot. De grond is reeds geploegd en van uitstekende kwa liteit. Flinke oppassende menschen uit den kleinen boerenstand, die een spaarpotje hebben en ONMIDDELLIJK EIGENAAR willen worden van een dusdanig keuterij- tje kunnen nadere inlichtingen bekomen bij de Heeren P. J. RUTTEN te Wanssum, Chr. STAPPERS te Oostrum en Th. PETERS, Hoofd der School, Oirlo. Gegadigden worden verzocht zich uiter lijk voor 10 October tot een der boven staande heeren te wenden. Venray 12 Sept. 1921. Namens de Stichting „Eigen Boer" O. VAN DE LOO, Burgemeester. Verschenen is het Jaarverslag over 1920 vnn de Kamer van Koophandel en Fa brieken. Hieraan ontleenen wij het volgen de: SAMENSTELLING der KAMER. Dc Kamer bestond op Januari 1920 uit de navolgende personen J. A. Poels, Voorzitter, W. Winters, v/aarnd. Voorzitter Jos. Aerts, A. H. de Haen en H. Poels, leden, G. Beterams, secretaris. In den loop van het jaar heeft deze samenstelling geen wijziging ondergaan. De heeren J. A- Poels en W. Winters werden resp- als voorzitter en waarnemend voorzitter herkozen. WERKZAAMHEDEN der KAMER. Zooals steeds was onze Kamer er op uit waar zulks op haar weg lag, de belangen van Handel, Landbouw en Nijverheid naar| best vermogen te behartigen. In den loop van het jaar werden vier vergaderingen gehouden, waarin verschillende aange legenheden behandeld werden in verband met Posterijen, Telefoon, Telegraaf. Spoor en Tramwegen, paarden en veemarkten. Eenige der voornaamste onderwerpen en besluiten volgen hier HANDEL. 26 Januari zond onze Kamer aan Burge meester en Wethouders der gemeente een schrijven, waarinde wenschelijkheid werd uitgesproken, dat aan de twee reeds be staande paardenmarkten een derde zou De inval der Franschen in 1792 34 De indruk vso dat tooneel san bet ziekbed, bos nevelig ook gexien, was hem levendig bijgebleven. Cordonnet begreep dat bet blonde meisje door den woeligen geest der repnblik in bear geloof, in btre hoop en liefde gestoord deze niet kon esren en beminnen. En toen bij aan de beterband was en zij esns, op zijn vsrsoek, een lied zong, koos lij een oud Vlaamich lied, dat bü, 't was wonderlijk, zijne moeder ook meende te hebben booren zingen en welke dit miisobien deed ten aandenken van baar verlaten vaderland. Oordonnet verstond de woorden vsn den zang niet, maar de wijze was zacht, melodieus sn ademde den aartsvaderlijken geest der Vlaamsohe zeden zeiven. Daarbij de stem van Blond-Msrieke was zoo zoet, 100 indrukwekkend en toen meester Davits den zang op den olavecimbel accom pagneerde, won zij nog in tooverkracbt. Nog daoht de jonge kapitein op dit alles na, toen meester Link binnentrad en Cor donnet verzoobt beneden te willen komen, »om soo wat", zeide bij. met hem en meester Davits, die jaist was aangekomen, over de gebenrtenissen van dag te konten. De kapitein voelde zich sterk genoeg, pa aan dat verzoek te voldoen 5 by vond worden toegevoegd en wel ia het najaar. Hierop werd door B. en W. gunstig be schikt. 6 Juli betuigde onze Kamer adhaesie aan een adres van de K. v. K. en F. te Vlaardingen aan het Min. v. Waterstaat, om afschaffing te verzoeken van staangeld voor wagons op Zaterdagmiddag. Ónze Kamer, ten volle overtuigd van de rede lijkheid dier afschaffing, mocht echter voorloopig geen gunstig antwoord daarop ontvangen. 6 Juli. De Kamer komt nogmaals terug op den aanleg van eene weegbrug op bet stationsemplacement, welke reeds vorig jaar werd aangevraagd, doch op welke aanvraag door de Directie der Nederl. Spoorwegen niet kon worden ingegaan, wegens het te geringe goederenvervoer te Venray. Onze Kamer wees er evenwel thans op, dat bedoelde aanvraag speciaal was geschied met het oog op de toekomst, vooral wegens te verwachten grooter goe derenvervoer in verband met de Peel. POSTERIJEN, TELEGRAAF en TELEFOON. 31 Januari richtte de Kamer een schrij ven aan den Directeur Generaal der Posterijen, om verbetering te verkrijgen in den loketdienst ten postkantore alhier, vooral op Maandag, Dinsdag en Woensdag, als zijnde de drukste dagen. Een afschrift van dit schrijven werd gezonden aan den Directeur van het Postkantoor alhier. Onderzoek en de noodige verbetering werden toegezegd. 10 Mei. De Kamer verzoekt den Direc teur van het Postkantoor alhier, om de publieke telefooncellen op de gehuchten tevens open te stellen voor het aanbieden van telegrammen, aan welk verzoek een gunstig gevolg werd gegeven. 9 Juli. De Kamer richt een schrijven aan den Directeur van het Postkantoor, met het verzoek het kantoor, althans voor den telefoon en telegraafdienst, open te stellen tot 's avond9 9 uur, in plaats van tot 8 uur Hierop kon echter vooralsnog niet worden ingegaan. SPOORWEGEN. 26 Januari. Aan den Directeur Generaal der Nederlandscbe Spoorwegen werd een adres gezonden, om hem te wijzen op de slechte treinverbindingen in deze 9treek, en hem te verzoeken bij de aanstaande nieuwe dienstregeling daarin verbetering te brengen, bijzonder wat betreft de aan sluitingen te Kruispunt Beugen en de vroege sneltreinverbinding met het Noorden des lands. Een gelijkluidend adre9 werd gezonden aan den Minister van Waterstaat. 4 Sept. De Kamer zend een schrijven aan den heer Jules Thijwissen, Lid van de Commissie van Advies voor spoorweg dienstregelingen, waarin zij de door haar gewenschte verbeteringen te kennen geeft. Deze komen in hoofdzaak neer op betere aansluitingen, eene vroege sneltreinver binding met het Noorden en eene late sneltreinverbinding vanuit het Noorden, met name de hoofdsteden. 3 Oct. De Minister van Waterstaat! wordt een schrijven gezonden, om instem ming te betuigen met een adres van de K, v. te Venlo, hetwelk verzoekt om aanleg van dubbel spoor op bet baanvak Roermond—Nijmegen. Hierop werd bericht ontvangen dat de wenschelijkheid daarvan weliswaar alles zins werd erkend, doch dat allereerst het gedeelte Roermond—Venlo daarvoor in aanmerking kwam. 20 Oct. De Kamer betuigt adhaesie aan een adres van het Gemeentebestuur van Venray aan den Minister van Waterstaat gaoscb het gezin voor het open houtvuur vereenigd, en Blond-Marieke, det haar lief hoofdje over bet naaiwerk gebogen had, sobeen in de vergadering voor te zitten. Weet gij wat my'n vriend Davits zoo even vertelt, kapitein t Goed nieuws Juist niet. Men verwacht binneu eenige dagen in onze stad de bende Sans- onlotten van Verrié-es. Hoe, dat laf gespnis komt hier in bezetting f Nu, dan beklaag ik de bnrgers, maar bovenal beklaag ik de republiek zelve. Blond Marieke zsg van haar weik op, en er scheen voldoening uit baren blik te stra'.fn, omdat kapteio Cordonnet met haar dezelfde denkbeelden koesterde. Is bet generaaltje dan zoo te vreezee? vroeg de klokkenist, De hel, die men zegt wangedrochten voort te brengen, kan nooit een monster hebben uitgebraakt, gelijk dat klein, krom en bultig kereltje. Ik heb de Verriéres te Parijs aan bet werk gezien en kan u van die komst niets goeds voorspellen. Meester Link zag den kapitein bedenke* lijk aan. Verbeeldt u een kereltje van eenige voeten boog, met verwrongen lichaam met een oog, valscb als dat eener byena met grove gelaatstrekken, die van barsch- beid, geweld en bloeddorst ipreken met j oneindig meer verwaandheid dan talent, maar voortvarend, stoutmoedig, onvermoeid in rijn ondernemingen- Als ik u zeide dat by een menscb, die bem den weg versperde even liobtvaardig met een kogel of een ponjaardsteek uit de baan zou stooten, als dat bij eene vlieg van zijne hand sou kuip* betreffende dezelfde verbeteringen, welke door onze Kamer ook reed9 waren ver zocht en welke verbeteringen (aansluitingen te Kruispunt Beugen en sneltreinverbin- gen van en naar het Noorden) in genoemd adres door het Gemeentebestuur nog eens in den breede werden uiteengezet. 21 Nov. Naar aanleiding van een ver zoek van den heer Jules Thijwissen brengt de Kamer nog eens duidelijk hare ver langens te zijner kennis, ten opzichte van de spoorwegdienstregeling, teneinde hij dezelve ter bevoegder plaatse zou kunnen bepleiten. Zoo in den loop van het jaar en nog daarna verschillende verbeteringen werden verkregen, bijzonder inzake aansluitingen te Kruispunt Blerik en goede verbindingen dan mag onze Kamer met voldoening er op wijzen, dat zij daartoe het hare heeft bijgedragen, en ook dat de heer Jules Thijwissen de belangen onzer streek, zooveel hij kon, metgroote welwillendheid heeft voorgestaan. Nog dient vermeld, dat de heer Jos. Aerts, lid onzer Kamer, eene gecombineer de vergadering bijwoonde van de Lim* burgsche Kamers van Koophandel, welke vergadering te Sittard gehouden wérd en meer bijzonder ten doel had de regeling der treinen te bespreken. BUREAU DER KAMER. Het archief der Kamer is onder berusting van den secretaris. Aanwezig zijn o.m. Jaarverslagen van diverse Kamers van Koophandel. Economische verslagen der Nederl. Consulaire Ambtenaren. Statistiek vervoer spoor en tramwegen. Lijsten van Fabrieken in Nederland. Wekëlijksche handelsberichten van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel. Statistieken van in en doorvoer in Nederland van het Ministerie v. Financiën. ALGEMEENE TOESTAND. Hoewel inmiddels door het sluiten van den vrede gelukkig een einde was geko men aan den grooten wereldbrand, kon men toch helaas niet zeggen dat de algemeene toestand er zooveel beter op is geworden. Wordt vervolgd. van; dqo Dinsdag 13 Mept. ntu. 3 uur De Raad was voltallig. De notulen der vorige vergaderiDg wer den ongewijzigd goedgekeurd. Vas-.stelliog Gemeenterekeoiog 1921 De heeren JaosRat en Drabbels hebben de rekening nagexien en accoord bevonden. De beer Drabbels vindt vooral de admi nistratie der ontginningen een groote rompslomp, De gemeentsopxicbler heeft f 1500 salaris, Hy is de aangewezen man om die administratie, die by het gemeente bestuur ciet thuisbeboort, te voeren. Vaststelling Begrootiog* Deze wordt tot een bedrag van f 76,694,65 goedgekeurd De heer Drabbels wyst op den slechten toes'and der brandbluschmiddeleD. Bespreking verpachting gemeentegrond. De Voorzitter xegt dat verschillende per- ceelen ontgonnen zyo, by stelt voor deze zoo spoedig mogelyk te verpachten. paD, dan gewis zult gy wei begrijpen, dat eene valscbe aanklacht, leugen en be drog voor hem geringe middelen -zyo. Blond Marieke liet bet naaiwerk rusten en luisterde. Zijn baat tegen al wat koning, adel en geestelijk is, kent geene palen. Ia de club der Cordeliers en Jacobijoen, waar het grootste scbuim der omwenteling te tarnen spoelt, speelde Verriéres de eerste rol eu had zich daar een grooten naam gemaakt, doordat hy reeds in 1781 eene oorlogsver klaring aan den koning bad durven bekend maken. Ja, zooats by er bier eene deed aan keizer Frans 1 onderbrak Link lachend. Toen de Bastille ingenomen werd, zag ik dat kleine monster als eene slang overal door heen kronkelen, en mij dunkt, ik zie bem nog, door half naakte werklieden op de affuit van een kanon geplaatst, en <00 io triomf voortgetrokken worden. Ik heb hem onschuldige geestelijken hooren aan klagen en verraden, adeiijke vrouwen in de gevangenis zien werpen, en spottend met alle gezag, beeft-hij immer de god verlooche ning op de lippen. Die bijzonderheden schenen de aanwezigen met stomheid te slaan. Wat zijne bende aangaat, deze is samengesteld uit al bet oaoaille dat de maatschappij kan opleveren. Pasque, Docbe. Tbierry en Publieola. welke laatste eindelyk z\iD leven vol schurkerijen door den kogel heeft moeten bosten, zyo. ik zou schier zeggen, nog eerlijke mecsoben by die, welke de Bult Verriéres herwaarts voert, om zooals men beweert, hier de kroon op de omwenteling te plaatsen. God behoede ons 1 zeide de oude Na eenige toelichting stelt hy voor om B. en W. te machtigsn naar omstandig heden te handelen, of willen de heeren missobien eerst gezamelyk de stukken bezichtigen. De beer Drabbels Dan komt er tooh niemand, Wordt besloten aan B, eu W. over te laten. Rest nu nog vaststelling van den termija van verpachting. Deze wordt afwisselend bepaald van 12 tot 24 jaar, naar gelang de ligging enz. B, en W. stellen voor eenige strookjes grond, z.g, aanioheuten te verkoopsn. De heer Drabbels zou er boomsn op planten. Wetb. Crooymans denkt dat de beïende eigenaren daar bezwaar tegen tullen hebben De beer Drabbels Daar bij mij is de weg lang zoo breed niet, Als boomen scha* delyk zijn, moesten die dan ook weg. Weth. Crooymans Die hebben wij niet geplant. De heer Drabbels Maar wij beschikken took over leven en dood dier boomen. Werd besloten de -aanscbeaten" te ver koopen. Ingekomen stukken. Aangezien Ged. Staten bezwaar maken eene aan te gane geldleening goed te kern ren, zonder dat bet bedrag der jaarlijks af te lossen gelden ia vastgesteld, wordt aan dien eisob tegemoet gekomen en een en ander vastgesteld. De secretaris deelt mede dat de Raad eene verordening op het vervolgonderwijs moet vaststellen. Er moet vervolgonderwijs gegeven wor den. als siob daarvoor minstens 6 leer lingen aanmelden. Worden toegelaten leerlingen boven den leerplichtigen leefiyd tot 18 jaar. Er moet minstens 150 uur les gegeven worden. Een heele d-souseie ontsfcood over de lesuren. Enkele leden willen van 6 tot half 9, andere vsn half 6 tot 8 uur. Weth. Crooymans vindt bet niets waard jongens en meisjes van 1418 jaar des avonds laat op straat te lokken tonder toezicht. Ge heer .Drabbels Maar bet is toch maar alleen voor jongens. De Voorzitter Voor joDgens en meisjes De heer- Drabbels: Dat keur ik beslist af. Na eenig debat werd besloten de lessen te geven van half 6 tot 8 uur op Maandag. Dinsdag Donderdag en Vrijdag van No vember tot en met Februari. De beer Drabbels atemt van 6 tot balf 9 en als er meisjes bykomen de zaak beele» maal van do sokken. Het is geen manier van doen jongens en meisjes van 14—18 jjaar avonds by elkaar. De Voorzitter Daar is niets aan te doen, hst komt van boogerband. Weth. Crooymans zou ook gaarne scheikunde als leerstof op het programma zien. De seoretaris zegt dat de gemeente in plaats van Hoofdelyken Omslag opoenten op de Ryksinkomstenbelasting kan heffen Deze zullen van 50—60 bedragen. Wetb. Crooymans vindt xulki onbillijk, verschillende personen sollen er de dupe van worden, want die te boog m de R.I.B. zyn aangeslagen, betalen ook te veel opcenten. De heer Drabbel* zegt dat de aanslag R.I.B. veelal geschiedt door vreemde ambtenaren, die niets van deu toestand kennen. Wetb. Crooymans merkt op dat de aan gifte ook geschied naar eigen opgave vol gens geweten gedaan. De beer Drabbels Geweten.... jawel 1 Wordt besloten deze zaak aau te hou- den tot de volgende vergadering. Verordening tot heffiog van schoolgeld wordt eveneens aaogehoudeo. De Voorzitter zegt dat in de vorige vergadering is aangehouden de vaststelling der huurwaarde onderwyzerswouing Over- loon. Hij vraagt of er iemand een voorstel {doet. Hy had gedacht Overloon i 200 en Maashees f 150. De beer Poels zou Overloou en Maas hees gelijk stellen. De beer Drabbels wil Maashees ook verboogen. Weth. Crooymans waarschuwt tegen buuropdryving, we hebben dan kans goede leerkrachten te verliezen. De Voorzitter wijst op bet verschil der beide woningen. De beer Drabbels vraagt boe groot beide tuinen zyo. De Voorzitter zoowat even groot. De beer Drabbels wil weten boe groot 'de tuin te Maashees is. De secretaris ziet talks na, ciroa vier roeden. De beer Drabbels meent dat de tain te Maashees beter is dau te Overloon, daar is bij klein en slecht. De beer Drabbels meeot dat het Hoofd te Maashees met zyn f 4000 inkomen nog 'schappelijk behandeld wordt. Wy kunnen tooh 10 pCt nemen. Hy stelt voor Over loon f 225 en Masshees f 200, Weth. Crooijmans Overloon f 200 en Maashees f175. De beer Genrts stelt voor f 200 en f 150 Het voorstel Crooijmans wordt met |43 stemmen aangenomen. Hierna ging de Raad in geheime zitting over ter bespreking verpachting boerderijen I De Voorzitter deelt Da heropening mede 1 dat de Raad besloot de boerderijen met 'renteloos voorschot te verpachten voor een tijd van 20 jaren tegen 30 per H. Ingekomen is een schrijven van den Ingenieur van den weg der Nederlandscbe 'Spoorwegen, waarby aangeboden worden sintels ad f 5 per wagon franco Maashees Smakt, Na eenige discussie werd besloten 50 wagons te bestellen. De heer Poels vraagt boe het staat met de leveriDg eleotrioiteit. De Voorzitter zegt dat bij onlangs in den Bosch is geweest, wanneer de P. E. N. M, vasthoudt aan de door de gemeen te te stellen garantie, is net onmogelijk voor de inwoners licht te nemen. Dit zou dan komen op f 1 50 per K. W. De heer Drabbels zou graag zien, dat voor een volgende vergadering de reorga nisatie der brandweer op de agenda staat, dit is bard noodig. De Voorzitter zegt zulks toe en sloot, klokkenist, die nog niet wist datiyn zoon Haibert z'eh onder den naam vau citoyen Tbierry verscholen hield. Toen Cordonnet dien naam uitsprak, bad Blond-Marieke gehuiverd want zij alleen kende bet gebeim 1 Trouw bad zy dit echter bewaard, om den ongelukkigen vader geeu wezenlijken doodslag tos te' brengen En bij zelf, de brave Davits, durfde geene inliobtingeu over zynen zoon inwinnen bij vreesde dat bem de laatste boop op een eerzaam wederkeeren zou ontnomen wor den. Lekker weigerde te spreken, altijd zeggende dat by zolks aan anderen overliet en er waren oogenblikken dat de oude man innig geloofde, dat Lokker zich bedrogen bad. Lvat bem nog zoolang mogelyk in dien droom verkeeren, hoe pyolyk dat ook sijs moge I Wat al de aanwezigen trof, was, dat kapitein Cordonnet zijnen spreektrant aan- gaarde de republiek gevoelig gewijzigd bad. Nog altyd bleef by de republiek als deu besten en zuiversten regeeringsvorm beschouwen nog sprak by over dat grond beginsel met uitvoering, met geestdrift doob bij erkende dat de werktu'gen niet met dat edel grondbeginsel overeenstemden en hy bad, in den korten tyd dat by in Belg'ë verbleef, den geest des volks genoeg- zaam doorgrond, om overtuigd te zyo dat Frankrijk bet hart van dit volk niet winnen zou doormiddelen zooals xyne zendelingen hier aanwendden. Waren Publieola, Doshe, Parque eo Thierry geen handlangers van dien ge- vreesden Bolt vroeg Link. - Gewis. -= Vreest gy dan niet dat, kapitein, dat het Gouden Kompas andermaal gevaar lijdt? Verriéres is niet alvermogend eu ik zal mij op generaal Dumouriez, eo des noodig op de Nationale Conventie zelve beroepen, indien er eene nieuwe vervolging moobt ontstaan Overigens, de les welke Dattigoies hseft gehad, is duchtig geweest Maar gy zelf Cordonnet wierp bet hoofd met uitdaging en laobend achterover. Als ik dien Tüierry-Bratus nog met eenen strop kan doen straffen, zal bij my niet ontsnappen. Ik beb de overtuiging, dat bet die ondankbare sohelm is, welke het verblijf van uwe dochter by citoyen Dalk beeft veraden dat bij aau dezen daarna bet storten van een losprys voor sloeg, en.... De kapitein, die bij toeval de oogen op Blond-Marieke vallen liet, zag dat tij doodsbleek en plotseling daarna bloedrood was geworden. Hy was een man van doorzicht en fijn gevoel en zweeg, terwyl bet dochterke van Link snel opstond sn kwansuis ia den boek der kamer, op een driekantig hoek kast je, de porceleinen tasjes giog verzetten alsof hst uur van de thee reeds gekomsn was. De 8obem*riog viel kort daarna, de I avond kwam de thee was reeds weg ge- 1 ruimd de manueu rookten en dronken een geurig glas bier. De gszelligbeid, bet j onderling vertrouwen was oneindig groot geworden. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1921 | | pagina 1