Groote Verlotinq Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Tweede blad lEIENl BA- Phoenix en Rah«||P«!É[ Teutonia Naaimachine's A. H. DE HAEN. Jac. Tillemans-Verbeeten A. DE HAEN. Rolluiken Portretten Frans Beckers Venray Closetpapier Kastpapier en Banden Firma van den Munckhof Jos. Strijbosch Heeren Adverteerders. Een middel tegen mond- en klauwzeer. Advertentiën. '£omer~ i 1 SPRUTOL van Pluimgedierte, Land- en Paarden, Vee, Tuinbouwgereedschappen enz., houden door de Oeldersch Overijselsche Maatschappij van Landbouw. Prijs per lot f L. Trekking 3 Sept, a.s. Loten verkrijgbaar bij Firma van den Munckhof. beste Naaimachine onder veeljarige garantie. Schooltasschen Atlassen Bijbels Doozen Luxe Post Firma van den Munckhof Woensdag 7 Sept. Ier bescherming tegen zon en inbraak, C. PAAPS, Architect Vergrootings- Portretten Zaterdag 27 Augustus 1921 42e Jaargang. No 38 PEEL EN MAAS ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling f1.30 afzondert, nummers 5 c. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. Tel. No. 61 PRIJS DER ADVERTENTIEN i van 1—6 regels 45 ct elke regel meer TJ ct Om teleurstellingen te voorkomen berichten wij nogmaals, dat gewone kleine advertentiën Vrijdags ca 10 uur v.m niet meer worden aangenomen. Groote advertentiën tot uiterlijk Donderdagavond. Zij, die bij abonnement of contract adverteereu moeten hunne veranderingen of nieuwe adverten tiën uiterlijk Woensdagavond indienen. bij had ook voor andere gezonde koeien eene verzekering afgesloten, ODdanks de veearts aan wie het maar hooren wilde aanried, zich met den heer Van den Berg niet in te laten, dus... de veldwachter stond Dinsdag, toen do heer Van den Berg met zijn helpers en getuigen aan de wei kwam op post hij had strenge instructies en belette den heer Van den Borg wil, en vooral gaarne gediplomeerde veeartsen, bij zijne demonstraties toe te laten, maar de heeren offi» cieele veeartsen hadden de plaat ge poetst voor met de behandeling was begonnen. Is het niet ongelooflijk Ook verder hebben zij niets van zich laten bemerken. Tot zoover de geschiedenis zooals de heer Van den Berg ze ons mede gedeeld boeit Wij herhalen onze vrasg van verleden jaar. Nu met den toegang tot de wei, ofschoon deze zeer vast besloten was, voor hij de wei weer (verliet met zorg zijn meer aandrang, omdat nu langzamer. voeten te vegen. jhand de economische nood ook door Een gesprek ontspon zich. De heer.de heeren in Den Haag wordt inge- Van den Berg had niet het minste zien. Zal men blijven volharden, om den heer Van den Berg te bemoei lijken Voelt men nog steeds niet. welk een verantwoordelijkheid men met deze halsstarigheid op zich laadt. Verleden jaar zijn wij afgescheept met een verwijs Daar de Staatscom missie. Welk resultaat, welk prac- tisch resultaat heeft de Staatscommis sie opgeleverd In Overschie was nu de ziekte. Zij kan elders het hoofd opsteken en zich snel over het gansche land ver spreiden. De heer Van den Berg meent bet middel te hebben, om die verspreiding tegen te gaan.,Hij meent met een eenvoudige organisatie zon der subsidie van of risico voor den Staat, mits niet officieel bemoeilijkt, het gansche land van de ziekte te kunnen verlossen hij meent, dat hij de voortwoekering van het kwaad afdoende kan beletten, beter dan een veldwachter met een matje, aan den ingang van de wei opgesteld. Hij geneest zegt hij, binnen 2 maal 24 uur, en bij heeft tegenover belang hebbenden Zij het dan niet bevoor oordeelde ongeloovigen de be wijzen daarvan opnieuw afgelegd. Hij meent ook. dat hij het middel in handen heeft, om de ziekte te voorkomen. De veehouder Willems heeft hem in die meening versterkt en de heer Van den Berg denkt in die richting verder te experimenteeren Men zal er, na korter cl langer tijd, goedschiks of kwaadschiks, toe moeten overgaan, den heer Van den Berg proefnemingen ten overstaan van officieel gelijkte personen zonder voor oordeel te laten doen. Wij zulleD het onze er toe trachten hij te dragen, om het zoo ver te brengen, 't Is treurig dat hiertoe aandraDg Doodig is. Wij zouden ons hebben kunnen begrijpen, zoo de minister van Land bouw zelt verlangen getoond had, om eene demonstratie bij te wonen en de resultaten zelf na te gaan. Maar offi cieel is men nu eenmaal onverschillig voor deze zaak. Er is een Staatscom missie, en daarmee uit. I)ie Staats commissie heeft het middel van den heer Van den Berg wel nooit bepioefd zij heeft zich den heer Van den Berg van den hals geschoven, maar om het even. Men laat zich nu verder aan het middel niet gelegen liggen, en blijft liever de millioenen schade lijden. Hoe lang nog Is er nu ook geen enkel Kamerlid dat belangstelling heeft voor deze bezwaar een proces-verbaal tegen zich te zien opmaken. Integendeel bij wenscbte dit. omdat op wijze dan-da gelegenheid zou worden geopend, dat de resultaten van zijn waaraan zooveel tegenwerking wordt ten koste gelegd ofschoon het in staat lijkt, ons land jaarlijks eene schade van millioenen uit te sparen, onder eede bevestigd zou worden, en in de dagbladpers jaar gemaakt. Maar de veld wachter had blijkbaar andere instruc ties, hij klopte op zijn achterzak en gaf te kennen, dat hij daar wat in had, dat ingeval zijn woord niet ge hoorzaamd werd, daaraan kracht kon bijzetten Aangezien het den heer Van den Berg niette doen was om eene vecht partij, waarbij nog wel de partij tegenover hem met een revolver ge wapend was, ging hij onverrichter zake heen. De N. R. Crt. teekent hier bij aan: Zoo stond de zaak, toen de heer Van den Berg Dinsdag op ons bureau zijn nood kwam klagen. Terwijl echter de heer Van den Berg naar ons op weg was, was de districts veearts te Overschie ten tooneele verschenen. Deze had den boer van de zieke koeien 's morgens reeds te Rotterdam ontboden, en hem om medewerking verzocht, welke de boer zich bereid verklaarde, te verleenen. Deze deed dat te eer. daar hem eenige verwijten werden gedaan. De boer vond deze wel gehel onrechtvaardig, doch wilde toch liever alle moeilijkheden voor- komen. Evenwel, nu had de veearts buiten den waard gerekend,:wsnt de boer deelde het door hem afgesloten con tract mede, waardoor nu het vee ge heel voor risico van deD heer Van den Berg stond. Dit schijnt voor den veearts eene onverwachte wending in d3 zaak te hebben gebracht. Dinsdagmiddag kwam hij gelijk gezegd, met twee collega's te Overschie en werden alle strenge orders plotseling ingetrokken en de weg tot behandeling van het vee door den heer Van den Berg en zijn helpers werd vrijgelaten Toen in den laten middag, de heer Van den Berg te overschie terugkeerde was men juist bezig de zieke koeien het middel in te geven. En er werd geen proces-verbaal opgemaakt In middels waren echter bij de eerste 14 zieke beesten er nog 7 bijge komen. Het is nu wij dit neerschrijven, Vrijdag. Dinsdagnamiddag is met de toepassing van het middel begonnen en Vrijdagmorgen waren de zieke dieren hersteld. De heeren veeartsen hebben voor de zaak geen verdere belangstelling getoond. Zij hebben geen poging gedaan, om de behan- De N. V. Eerste Nederlandsche Maatschappij tot verzekering tegen mond en klauwzeer -Emka" Rotter dam, Boompjes 65, verzoekt ons het volgende ingezonden stuk uit de N. R. Crt. over te nemen Er is weer mond- en klauwzeer uitgebroken onder Overschie. Ver leden week werd een koe ziek van deD veehouder W. Willems. Deze veehouder, die in relatie was met den heer Van den Berg en bekend met diens middel, waarover wij ver leden jaar, gelijk men zich herinne ren zal, herhaaldelijk hebben geschre ven, heeft het zieke beest Zatsrdag met dit middel behandeld en het beest was Dinsdag genezen. Maar de heer Willems heeft meer gedaan. Bij wijze van proef heeft hij van zeven beesten, die met de zieke koe tegelijk in de wei waren (het zieke beest was naar stal gebracht] er aan vier het middel van den heer Van den Berg als voorbehoedmiddel in gegeven. Resultaat de vier behandelde dieren zijn gezond gebleven, terwijl de andere ziek geworden zijn. Er is dus aanleiding voor de meening, dat het middel van den heer Van den Berg praeventief werkt. De heer Van deD Berg, die, naar het schijnt, over het middel beschikt om den lande een jaarlijkschen scha depost van millioenen te besparen, blijft alle denkbare tegenwerking ondervinden- Zie hier oen nieuw ge val. Bij den boer van Loecen te Over schie werden 14 koeien door mond en klauwzeer aangetast. Het gevaar werd door de autoriteiten ernstig onder de oogen gezien. Qetuige: een veldwachter op post, voor de wei een matje met ontsmettingsstof, waarop wie uit de wei kwam, zijn voeten moet vegen. Men trachtte dus, ver- spreiding van de ziekte tegen te gaan 1 De heer Van den Berg nad zich voorgesteld de zieke dieren zoo snel mogelijk te genezen. Het gold een demonstratie voor een niet bevooroordeeld deskundige, die overtuigd moest worden van de heilzaamheid van het middel. De boer was aarzelend. Doch de heer Van den Berg, zeker van zijne zaak, won hem op deze manier. Hij nam, op de wijze van eene verzekering, het gansche risico voor de reeds zieke dieren op zich, onder voorwaarde dat hij ze zou mogen behandelen. Wanneer de dieren niet binnen drie dagen ten genoegen van den boer hersteld zouden zijn, zou de boer bet recht hebben, ze aaD den heer Van den Berg over te doen. Voor zulk een, van volkomen ver trouwen in het middel getuigend aan bod, bezweek de boer. De heer Van ,®.8r8 kreeg dus het vee^ voordeling bij te wonen. Het eenige wat ïïh riji(]0 Gn ïou Dinsdagochtend z[j gedaan hebben is een geheel ver» behandelen. droogde wei zonder eten aanwijzen, Doch hu had buitan den waardwaar de beeat6n niet af en komen gerekend,De eigenaar had de ziekte ofschoon hun eetlust groot is en zij dadelijk bij den burgemeester aange-gamakkelijk en normaal voedsel tot 64 gsven, het aanbod van den heer Van jich kunnen. Men weet, dat de heer- den Berg was bekend geworden yan den Berg bereid is, ieder die Onze Maatschappij geneest niet alleen uwe dieren in den tijd van hoogstens drie dagen, doch treft ook maatregelen, dat uwe nog niet aan getaste dieren niet door het mond en klauwzeer worden aangetast. [verdwijnen dooréén poll Vtrkr bij a/Ie drogisten.t te Heeren-Kleermakerij naar maat Elegante Coupe. Degelijke bewerking. Mooie sorteering nieuwste Stoffen. Steeds voorradtg gemaakte Heeren- en Kinder kleeding, Waterproof-, Gummi- en Olieregenjassen. Stroohoeden, Vilthoeden. Nieuwste modellen Petten, Boorden, Dassen, Kngelsche HemdenGlacé-handschoenen Verkrijgbaar m den Boekhandel van zijn merken van waarvan de honderde gebruikers te Venray en Omstreken hebben ondervonden dat ze vol doen aan de hoogste eischen die men aan eene stellen kan. Daarbu z'jn de prijzen laag en kan men ter plaatse alle onderdeelen verkrijgen of reparatie laten verrichten. Aanbevelend, VENRAY. Telefoon No 32 ONTVANGEN eene groote partij van gegarandeerd prima kwaliteit aan zeer lage prijzen. Aanbevelend, J in ruime keuze bij alsmede MARQUISEN zoowel voor Hee renhuizen, Gestichten als voor alle soort van Winkels, levert tegen scherp con curreerende prijzen Markt 25 HELMOND Op verzoek gratis te ontbieden zonder eenige verplichting. Aan hetzelfde adres noge eenige RA- MEN en DEUREN te koop, alsook eene fiieuwe WINKELPUI groot 3,25 bij 3.25 M bestaande uit twee ramen met deur zonder glas. van Modern Photograflsch Atelier VENLO Nieuwtraat 24 t-i-ï sn SPECIALITEIT in naar elk portret Overal aan huis te ontbieden zonder prijs- verhooging. 24

Peel en Maas | 1921 | | pagina 5