Denk aan 3 December I92I. Op den toren Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Openbare Vergadering Gemeenteraad te Maashees FEUILLETON. Gemengd Nieuws. Zaterdag 27 Augustus 1821 42e Jaargang. No SB ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNGKHOF, VENRAY. Tel. No. 51 PRIJS DER ADVERTENT1KN van 1—6 regels 45 ct elke regel meet TJ ct 3 December a,s. de dag waarop de verzekeringswetten van minister Aalberse 2 jaar in werkiog zullen zijn, is een gewichtige datum voor personen ouder dan 35 jaar. Die bebben met dien datum, 3 December. 1921terdege rekening te houden. Zijn er nog arbeiders of arbeidsters ouder dan 35 jaar, die, om een of andere reden, niet in de inva'idi» teitsverzekering zijn ingeschreven Voor wie dus nog geen zegels ge» plakt worden Laten zij dan zorgen, dat zij voor 3 December 1921 een rentekaart hebben en ingeschreven zijn. Want na 3 December 1921 kup» nen zij niet meer in de verzekering worden opgenomen. Denkt dus, arbeideis, ouder daD 35 jaar, aan den datum, 3 December 1921. Als gij u voor dien datum niet aangeeft bij den Raad van Arbeid dan ontgaat u of uw nabestaanden, ouderdomsrente, invaliditeitsrente, weezenrente, weduwer.rente, recht op gratis verpleging bij dreigende invalditeit. Zij er nog personen, ouder dan 35 jaar, met een inkomen van min» der dan f 2000 per jaar, die verzuim den tegen een weekpremie van 39 ct. te betalen vanaf 3 December 1919, zich een rente van f3 per week, ingaande op 65»jarigen leeftijd, en f 100 uitkeering bij overlijden te verzekeren. Laten zjj zich dan haasten en ïor» gen de verzekering voor 3 December 1921 af te sluiten. Want komeD zjj eerst na 3 Dec a.s tot het besluit zich te verzekeren (de gelegenheid blijft nog open tot 3 Dec. 1923) dan veroorzaken zij zich voor iedere week. welke zij zich later aanmelden dan 3 December 1921: eene schade van f3 Want ue ouderdomsrente (f 3. gaat, als men later komt, niet in op 65 jarigen leeftijd, doch evenveel weken Da den 65en verjaardag als de verzekering na 3 December 1921 gesloten werd- Personen, ouder dan 35 jaar denkt dus om 3 December 192.1. Arbeiders, zorgt dat gij voor dien datum uw rentekaart hebt. Want gij kunt, bij verzuim, u en de uwen zeer groote schade veroor zaken. En gij, die in de termen valt voor v: ij willige verzekering, sluit die verzekering spoedig. Elke week. die gij langer wacht dan 3 December 1921, kan u op een verlies van f3.— komen te staan. Denk aan 3 December 1921. van den Dinsdag 33 Augustus voorin 9 uur. Afwezig de Heer JansRat. De Voorzitter cpent da vergadering, waarna de Dolulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. 1. Voorstel tot al of niet guoniog der verpachte boerderij. De Raad gaat hiertoe in geheime zitting over, waarna de Voorzitter mededeelt dat met algemeene stemmen de boerderij ge» guad is aan P, J. Claassens te OverlooD voor den prijs van f 51 per H.A. Grootte ven bet geheel 22,77 H A. 2. Het kohier der Hondenbelasting werd vastgesteld op 183 bonden en een b:dr*g van f 180. 3 De rekening 1920 werd ter inzage gelegd. De Voorzitter zegt dat by voorbeen 2 leden aanwees om de rekening na te zien by aobt bet beter, dat de Raad nu zelf eeu oommissie kieze. Werden gekozen de Heeren JansRat en Drabbeis. De Secretaris deelt made, dat de reke ning sloot met een batig saldo van f 5218 35 4 De begrooting 1922 ten bedrage van f 73718.73 werd voorgelezen. 5. Ingekomen stukken. Van advocaat Wolters was namens Th Hoffmans een schrijven ingekomen, waar in deze verklaart de indertyd geteekende wilsverklaring in te trekken. Wethouder Kersten vraagt of du de heele zaak is ingetrokken. De Voorzitter: Volstrekt niet, alleen de indertyd gedane verklaring om terrein te verkoopeo. Maar by zal niet veel over deze kwestie zeggen, vooral niet wijl een der raadsleden achter den rug van deo De inval der Frangchen in 1792 31 Waarop mikt gij 9 vroeg Doche zacht aan Paique. - Vlak op bet hart, morde de onbarm hartige rosse. 't Zy zoo antwoordde de oude schurk. Feu klonk bet kommsndo tien geweren brandden loi en roohelend en gor gelend rolde Publicola op den grond. Andermaal bad de veroordeelde zich los gewoeld onder het kommando. en bij richtte zich on met tien kogelz in bet liohsam overeind, stiet een gebrul uit als een getroffen stier, zwaaide de twee armen ale twee molenwieken boven zyn hoofd, en viel onder bet gemor van «Vive la Repu- blique I" en met een zwaren slag, in den geopenden kuil. De trom roffelde, de omstanders zongen het afsobuwelyke lied. en de kruitwolk dreef nog over de vlekte, toen de zware klompen aarde reeds op het iy* neervielen •n den put dempten. Er wee reoht gesobied er was een ver» schrikkelijk voorbeeld gegeven Jammer, zeide de marketenster, dut men hst lyk van den lafaard niet aan eeoen boom beeft opgehangen, om het tot voedsel der raven te doen dienen. De Raad om mst Hoffmans spreekt en eohryft zelfs naar den advocaat loopt. Hij viDdt bet verschrikkelijk, dat iemand die bier zit en wien op bet oogeDblik bet sobaam» rood op de wangen moezt komen, inplaa's van de belangen der inwoners te behar- j tigen, deze tegenwerkt en twist en twee dracht zaait. Deze moest maar eens aan zya eed denken. De Heer Drabbeis zou liever niet hier over spreken, ia m?5 die bedoeld wordt... (wegens geraas eaner voorbykomende kar onverstaanbaar.) De Voorzitter zegt, dat aan 't sohoolbuis te Overloon voor circa f 3000 verbouwd is en daarom zou by bet niet meer dan billijk vinden, dat de huur. die thans f 150 is, een weinig verhoogd wordt. 1 De Heer Drabbeis vraagt of de buur voor Maashees en Overloon gelyk is, wat de Voorzitter bevestigt. Verder vraagt bij of de buur niet pro» cent9gewyxe van bet salaris kan worden vastgesteld, in dat geval zou by biertoe overgaan. Wethouder Crooijmans zou dat niet doen als de huur te boog wordt, zou dit het onderwys schaden, ook is de verbouwing alleen geschied omdat bet moest, de bouten kap was totaal versleten. De Voorzitter zegt, dat men wel degelyk rekening moet houden met de verbouwing. De onkosten moeten toch gedekt worden, bet is hem niet te doen om den laatsten cent te hebben, maar een billijke bunr is toch niet te veel. De Heer Drabbeis vraagt of men Maas hees ook kan verboogen, of is men door een oontraot met het Hoofd gebonden. De Voorzitter Neen, wy zyn vry. De Heer Drabbeis stelt voor er Maashees ook »aan te werken", de salarissen der onderwyzers zijn groot genoeg. De Voorzitter stelt voor deze kwestie aan te bonden tot eene volgende vergadering Wordt goedgekeurd Rondvraag. De Voorzitter vraagt of er nog iemand het woord verlangt. De heer Geurts jon gaarne den naam van den persoon hooren. die bedoeld werd bij het sobryvsnvan Hoffmans. De Voorzitter: Dat beu jij 1 De beer Geurti zal bier niet op ingaan. Reeds 20 jaren heeft de Ba^gemeester hem gehaat eo tegengewerkt, maar bij stelt den Burgemeester voor om in eene publieke vergadering met bem In debat te treden en door twee volstrekt onpartydige personen te doen vaststellen wie gelyk beeft. De Voorzitter: Durf je ontkennen, datje met Hoffmans heult en met bem naar een advocaat bent geloopen. De beer Geurts In de eerste verga dering beb ik gezegd met Hoffmans naar een advocaat te zullen gaan, in de hoop op een minneiyke schikking. De beeren Drabbeis en Crooymans kun nen zich biervan niets herinneren. De beer Geurts stelt nogmaals voor om met deo Burgemeester in debat te treden, in de boop dat er dan vrede moge komen. De Voorzitter Wat vrede, jy hebt steeds baat en tweedracht gezaaid. lafaard 1 Hij vreesde den dood Een half uur later sprak men in bet legerkamp niet meer over den gefusilleerde. En al die yselijke tooneelen vertedie rosse Krelis des avonds aan Marten Davits, op de tweede galery des toreDS, van waar de oude klokkenist bet beleg van bet kas teel gadesloeg. Meer dan eens buivsrde de oude man voor al het cynisme, dat die kuaap aan den dag legde, en by bad een Onze Vader voor de ziel van den misdadiger, op wie men in bet in Vlaanderen zoo gekende sitdt pris siiót panda, had toegepast. Eq zij o Huibert Niemand wist bet tot dan toe. dat zijn zoon in die eorlooze schaking betrokken was geweest, tenzij Lokker, die wel zwy- gen zou, en by zelf Blond-Marieke immers had gezegd dat zy den man, dien Cordonnet een pistoolschot achterna zond, niet kende, 't Kon dus zyn Huibert niet zijn. Dien avond vooral was de oude man diep te moede. Om zijn zoon nog eens te zien, bad by gaarne zyn le*eo afgestaan hy mocht dan ook nog zoo misdadig zyn Rosse Krelis bracht een zeer gelukkige afleiding in die smartelyke denkbeelden. Telkens als er aan den kant van het kasteel een lichtje in de duisternis ont vlamde, wekte hy door een lnidruobtig zie, zie de aandacht van den ouden man op. Er kwam meer beweging in het kamp der FraDscbeu. te oordeelen naar de vuur vonken ongetwyfeld lonten die er rood dwaalden. Daar sist een vuurstraaleen donderend sobot volgt de gloeiende bom beschryft een balven vuuroirkel door de luebt en daalt op de Citadel neer. Een tweede een derde, een vierde volgt de bemel is licht van het vuur en zelfs de damp die den omtrek vervult, schijnt eene golvende zee van vunr te zyn. De gloed spreidt zich over de stad uit, en tot zelfs de toren staat' daar, als was hij door eeno ondergaande zon, maar on eindig beller, beschenen Een eindeloos gedonder, dat den grond schokt en in de straten der stad met knetterenden slag weerkaatst, stijgt uit dat ijselyke vuurwerk op. Van bet Kasteel wordt bevig geant woord 't is eene kruising van bommen. En Krelis laat telkens een kreet booren, gaat met den vinger de gloeiende cirkels na en beeft niet eens by bet aanhoudend geweld, knetterende schokken en slagen van bet geschut. Lichtelaaie vlammen stygen plotseling aan verschalende zijden op daar op bet Kasteel, ginds ver in de richting van fier» chem. De brand barst aan alle kanten los. 't Zijn als gloeiende steenovens 1 zegt Krelis, en de vergelijking is tamelijk juist. Een onmeetlyk vuur ryst uit bet mid den der Citadel opf en jatgt eene nog on» meetlyker zwarte en door een vurrgen glans overstraalde rookkolom in de hoogte de kazerne ten westen van 't wapenbuis staat in vlam I Helder onderscheidde men nu de poor- ten en wallen van het gevreesde bolwerk f ganach de stad was verlicht en de straks nog donkere Schelde was nu als in eene rivier van vuar veranderd. Het tafereel was too vreeseiyk, zoo De beer Geurts: Dat lieg je. dat lieg je Bnrgemeeitsr en ik daag je tot een debat uit, De Voorzitter: Ik neem bet aan eo zal feiten noemen. Wat beb je 3 jaren geleden gedaan, toen je de arme mensoben bitr de laatste snee brood uit dso mond bebt willen stooten. Jy bebt ze by den Regeer» iogsoommissaris aangeklaagd van smok kelen, maar het deed my genoegen, dat bij den grootsteo smokkelaar, by den hoofdman sn deo verrader de boel in beslag genomeD werd. De beer Geurta By my bebben ze niets gevonden, maar by mijn arbaider erwten en een stukje roggemik en toen aan de vrouw gevraagd werd, waar zy bad laten malen, antwoordde deze -daar waar de burgemeester juist twee groote zakken liet malen. De Voorzitter: En de baver dan, waar je zwaar voor hebt moeten boeten. De beer Gaart»; Dat lieg je, Burgemees ter. De Voorzitter: Dat lisg ik niet en als je me niet gelooft, zal ik de brieven laten balen en je laten zien, dat je niet alleen Maashees, maar het heele land van Cnyk in het ongeluk bebt willen storten, Steeds spreek je van den minderen man, dien je met js lachend gezicht honing om den mond zoekt te smeren, om hem nog nog meer te kunnen uitzuigen. De beer Genrts: dat was myo baver oiet, maar van den bond, die te laat aan gekomen was, De Voorzitter laat de brieven halen. De heer Geurta: ik ben 54 jaar in Maashees en steeds getraobt den vrede te bewaren. De Voorzitter dan heb je al 54 jaar niet gedeugd, want als jongen deugde je al niet. De beer Geurts: zoolang als jy bier bent, 20 jaar, beb je my en myn familie steeds gebaat en gezocht. De Voorzitter: je bent niet waard, dat is je met den rng aan kyken, De beer Geurts: myn vader bad nooit een proces gebad, maar jy bebt hem bet eerste gemaakt over te laat in de her berg. De beer van den Heuvel: d e was ook wel eeu beetje waard, waut dat was een lastig man. De Voorzitter dat wss over een sociti* teitskweitie, ik zocht niet uw vader, maar allen, die er zaten. De brieven worden binnen gebracht en door den Secretaris voorgelezen. In den eersten brief wordt door den Regeering8commissari8 de klaobt geuit, dat er blykens iDgekomen berichten te Maashees veel vrnohten worden achter gehouden, zelfs Burgemeester en Veld wachter groote voorradeu bebben en wordt de Burgemeester ter verantwoor ding geroepen. In den 2en brief wordt de verantwoor» diogi( van den Burgemeester onvoldoende geacht. Er wordt te keunen gegeven, dat er frande gepleegd wordt van de Lim» burgscbe grens tot Ravensteio toe. De Voorzitter Wat zeg je daarvan 9 De beer Geurts die brieven beb ik niet geechreven, die zyn van de regeering. De beer Di-abbels; die een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in. De beer Geurts: wat invallen, zelf ben ik uiet bekeurd. De Voorzittsr o jé neen, da baver was niet van jou. de erwten van je arbeider, een arbeider die 100 KG. erwten ver bouwt, ha 1 ba 1 Wat heb je bet vorige jaar bij deu Minister gedaan en is bet jou schuld dat de kwestie der waterlos- singen is opgelost. De heer Geurts: Die zyn nu iu orde. De Voorzitter: ja zoo goed, dat de men- schen tot den nek in bet water zitten, maar ik zeg pas op voor roode baren, die groeien op slechten grond. De beer Drabbeis zegt rood haar is zoo erg niet, roode iDborat is erger. De Voorzitter; Ik zal je nog meer ver» wyteo, herinner je oogde mais, die naar men zegt, onder schrot naar Duitsohland werd gesmokkeld, het werd toen Tyd dat je ontslag vroegt als voorzitter van den Boerenbond. De heer Genrts protestsert. De Voorzitter protesteer maar op, van den Heuvel, wat beeft by gedaan 9 De beer vaD den Heuvel Geurts kreeg voor aDderbalf stuk vee 11 zakken mais, terwyl wy met 16 stuks vee slechts 3 zakken kregeD. Ds beer Geurts Burgemeester zeg als je durft nog eens dat ik mais of wat ook Daar Dnitscblaod beb gesmokkeld. De Voorzitter: ik heb je steeds gespaard maar nu is het uit. Als de Raad er mee eens is, verbied ik je den weg naar je wei over den gemeentegrond. De heer Drabbeis: Als het perseel eon anderen uitweg heeft, ben ik bet er mee eens, al moet hy een uur ver om. De Voorzitter Je boort het, vaoaf nu is je den toegang ontzegd. De beer Drabbeis het is nu lang ge noeg, laat ons maar gaan. De Voorzitter sloot hierop de verga dering om byna elf uur. belicb, dat Marten Davits de banden voor de oogen sloeg, en onder het kermen van Arm Antwerpen, myn arm Antwerpen! op de kDieëo zakte. Ook Krelis wis nu door schrik 'bevan gen, en de knaap riep ditmaal met eene bevende stem Aob, meester Marten, 't is al vuur, al vuur wat men ziet I En beneden in de s'ad 9 Er heerscbie naar een oebeiobryfiyke paniek builend van schrik liepen de be woners hunne buizen in en uit. By elkeu stap dien men deed, ontmoette men moeders die met hunne jammerende kinderen de vluobt namen wankelende ouderlingen, die in bnnne daverende buizen niet durfden vertoeven mannen, die uit vrees dat de bommen uit bet kasteel op de stad zelve zouden geworpen worden, al wegvoerden was draagbaar was De Vyg ging siob eindslyk wreken otèr al den boon, bem, zijne viag en zynen keizer, door den ontembaren Vlaming toe» gebraoht.... Iedereen vluohtte met kleppend hart, Waarheen 9 Overal boorde men den ontzag'.yken donder van het kanon voor zich uit zag men alom ds gloed van het vuur, eo als men bet hoofd omwendde zag men rechts en links dsn brand, zoo boog opstygend. alsof by doD bemel zelf in vuur zetieu wilde Antwerpen icbeeo met eene volkomen verwoesting bedreigd Antwerpen, dat hst laatste vao al de steden bet dreigend kanon binnen zyne omgeving zien moest Eo die bedreiging deed bet bart van een man vreugdevol kloppen, die, in de rioh» Een proces tegen het Rijkskolendistrlbutlekantoor B. en W. te 's Gravenbage hebben een voorstel by den Raad ingediend om te pro» oedeoren tegen bet CeDtr. Verrekeukantoor voor Brandstoffen tot teruggave van een bedrag groot pl m. 500 000 gulden. Tal van gemeenten en indaatrieëo hebben een bedrag te vorderen, te samen p!,m. 30 millioen gulden Dit komt doordat deze grootverbruikers per ton kolen boven den prya een vast bedrag betaalden als bydrage in bet crediet van 30 millioen, dat Duitsch» land in 1910 vorderde als voorwaarde voor 't leveren van kolen. De daling der kolenpryzen in 1920 en enkele andere oorzaken hebben echter 't Centraal Verr. v. Br. een verlies bezorgd vao ruim 20 millioeu gulden, Mio. van IJsselstein wil hetgeen door de gemeenten en industrieën geëisebt wordt onteigenen om 't tekort te dekken. Het ting van bet Kiel, aan den over der Scbelde stond, en bet oog gedurig op den versohrikkelyken vuuroven gericht bield. Ia zyn msDtel gewikkeld, leunde bij nu eens tegen den stam van een boom, of trappelde dan eens om zich de voeten te verwarmen, been en weer maar aityd staarde by op de vnrige zon en luisterde naar bonzende schokken van het kanon. Op een paar stappen vaD bem was een paard aan de neerhangenden tak van eeoen boom gebonden. Het dier was onrustighet stak de ooren op. snoof uit de wyde neusgaten en trappelde van schrik by ieder tienmaal weergalmend, schot. Het kaoongebulder verminderde, bet bield eindeiyk op maar de brand woedde nog immer voort. Er klonken stemmen in de duisternis; de man in den mantel bevrydde ziob de armee vao de zware plooien, eo er knakte iets tweemaal, gelyk aan bet overhalen van den baan epoer p'stool. Op den dyk der Scheids vertoonden zich eenige zwarte gestalten. Qui vive 1 riep de aanvoerder der patrouille. Liberté. fraternifó ou la mort. ant woordde de man, die nu deels achter deu boomstam Tersobolen stond. Thierry, want by was bet we!, herkende zyoe handlangers Doche, Pasqne en andere traioards. De jonge man trad na op den dyk, en op de stad doelende zeide hy luobtig 't Gaat er warm toe, daar ginder. 't Is er gloeiend zelfs, antwoordde Doche. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1921 | | pagina 1