Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Premies voor woningbouw. Op den toren FEUILLETON Na den smokkeltijd. Godsdienst privaatzaak Waarschuwing. Zaterdag 29 Januari 1921 4fia Jaargang. No 8 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 95 c. afzonder!. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. Tel. No. 51 PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1 6 regel» 45 elke regel meer 7 Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter kennis van de houders van honden in deze gemeente, dat zij volgens de bestaande be lastingverordening verplicht zijn hunne honden uiterlijk voor Jl Pebr. a.s. aan te geven ten kan tore van den gemeenteontvanger en tegeliik bij de aangifte de verschuldigde belasting te voldoen. Tot het doen dier aangifte is het kantoor van den ontvanger vanaf Dinsdag a.s. op alle werkdagen geopend des voormiddags van 912 u. Burgemeester en Wethouders voornoemd. O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. De Minister vau Arbeid brengt het volgende ter algemeene kennis De premies bedoeld in het Kon. besluit van 8 Nov. 1920 [opgenomen in de Stct. van 9 November 1920) en in de bekend making opgenomen in de Stct. van 12 en 13 November 1920, vorden slechts verleend voor den bouw van woningen met een maximum inhoud van 450 M3: rij zullen een bedrag van f 2000 per woning niet mogen overschrijden (voor de gemeente Amsterdam zal hierop een uitzondering worden gemaakt.) De premie wordt in het algemeen be rekend naar den maatstaf van f 20 per M3 woningoppervlakte. Indien de gesteldheid van den bodem eene kostbare fundeeringswijze vereischt, (b.v. daar, waar de vaste laag, waarop gefundeerd wordt, op groote diepte gelegen is) kan de premie f 22,50 per M3 bedragen Wenschen industrieelen voor hun perso neel woningen te bouwen, dan kan een premie worden verleend van f 15 per M3 tot een maximum van f 1500. Industrieelen, die premie wenschen te aanvaarden, moeten zich verplichten om, onverminderd de wettelijke voorschriften, de huuropzegging betredende, ten minste een termijn van 6 maanden in acht te nemen bij huuropzegging, ingeval het dienstverband van hun personeel wordt verbroken. - "- B. en W. kunnen in bepaalde gevallen wanneer daartoe aanleiding bestaat, een korteren termija van. opzegging toestaan. Het is niet toegestaan de met steun gebouwde woningen door buitenlanders ter bewoning te doen bezigen, behoudens goedkeuring van den Minister van Arbeid, die voorshands de goedkeuring slechts zal verleenen voor bouwvakarbeiders- Voor de berekening der premies wordt de oppervlakte gemeten met inbegrip der buitenmuren. Balkons, kelders en schuurtjes worden niet medegerekend. Zoldervertrekken of vertrekken met schuine dakvlakken vari meergezinshuizen worden met bijbehooren- de kasten en voorportalen voor de helft der oppervlakte medegerekend. Bij eensgezinshuizen, althans indien de slaapvertrekken meerendeels in de kap- verdieping zijn ondergebracht, wordt de helft der geheele zolderoppervlakte in rekening gebracht. Voor den bouw van winkel woningen wordt geen steun verleend; voor daarboven gelegen woningen geldt de gewone premie De premie kan in enkele termijnen wor- De inval der Franschen in 1792 Sommige droegen de blauwe rokken met rood afgerotde groote hoeden en staarten da kruiselings over de borat geslagen ban deliers maar dat alles was gescheurd, gelapt, gehavend vuil afzichtelijk. Andé ren waren gekleed in datgene wat zij op deD weg hadden geroofd zij hadden, niettegenstaande bet najaar, bals, bortfc en armen bloot de voeten verborgen in met hooi of stroo gevulde klompen of schoei sel van stroo gevlochten - en toeh waren die soldaten lnstig en vroolijk De wapens bestonden nit een wilde mengeling van geweren, pieken, bajonet ten aan stukken bont bevestigd, sabels, messen, pistolen, bloot in den gordel ge stoken. En die magere afzichtelijke troep zong onder het binnentrekken de Carmagnole. Onze burgerij f ontzette bij het zien der woeste, liederlijke, geknevelde en gebaar de geiiohteo soldaten zonder orde, zonder tnoht, een wonderlijk samenraaptel van oud en jong, van grijsaards eD mannen in den bloei des leveDs, jongelingen en knapen. En het was dit haveloos leger, dat de geregelde troepen der Oostenrijkers ver slagen bad en zioh voorstelde bet beschaaf de Europa te overmeesteren den uitbetaald. De laatste termijn kan worden betaalbaar gesteld, wanneer de bouw zoover gevorderd is, dat waarborgen voor voltooiing bestaan. Deze waarborgen worden aanwezig geacht, wanneer de huizen glasdicht zijn. In verband met mogelijke daling der bouwkosten kunnen de premies worden herzien. De wijziging wordt ten minste een maand voor haar in werking treden in de Stct bekendgemaakt. Zij zal niet toegepast worden op plannen, waarvoor alsdan reeds steun is toegezegd. Zooals reeds is bekend gemaakt in de kennisgeving opgenomen in de Stci. van 12 en 13 November 1920, worden premies alleen beschikbaar gesteld voor deugdelijke arbeiderswoningen of bescheiden midden standswoningen, waarvan de gevels vol doen aan redelijke eischen van welstand. B. en W. kunnen premies weigeren aan aanvragers, wier kunde of soliditeit aan rechtmatigen twijfel onderhevig is. Van een weigering is beroep mogelijk op den Minister van Arbeid. De Minister van Arbeid behoudt zich de bevoegdheid voor aan vereenigingen of particulieren rechtstreeks steun te ver leenen. Verzoeken om premie worden gericht tot het gemeentebestuur. Voordat een gemeentebestuur tot de definitieve toezeg ging van een premie overgaat, vraagt het de goedkeuring van den Minister van Arbeid ten aanzien der plannen onder overlegging van een stel teekeningen in duplo, alsmede èene globale raming der stichtingskosten en opgave der huren, welke de ondernemer voornemens is te bedingen. Spoedshalve kunnen de plannen en aan vragen voor den Minister van Arbeid bestemd, worden ingediend bij den hoofd inspecteur der volksgezondheid, Van Hovestraat 49, 's Gravenhage. De premie wordt betaald door tusschen- komst van het gemeentebestuur. Degene, die een premie aanvaardt, moet zich schriftelijk verplichten tot het volgende Hij zal gedurende 15 jaar na voltooiing van een woning deze bewonen of ter bewoning bezigen. Bij verhuur onthoudt hij zich van heffing van sleutelgelden of andere niet oorbare practijken. Bij verkoop zal hij in het koopcontract doen vastleggen, dat bovengenoemde ver plichtingen op den kooper of diens opvol ger zullen overgaan. Voor den bouw van woningen, die in aanmerking komen voor het beschikbaar stellen van premies, kunnen zoo noodig door het Rijk aan de gemeente hypothe caire credieten wórden verleend, voorhands tot 1 Mei 1921 tegen een rente van 6 pCt onder voorwaarde dat de gemeente zich borg stelt voor de richtige betaling van rente en aflossing der hypotheken. De hypotheken kunnen worden verleend voor den tijd van 15 jaar. De aflossing zal ten minste bedragen 0,5 pCt voor de eerste vijf jaren, 1 pCt per jaar voor de volgende tien jaren. De hypotheken worden gevestigd na voltooiing der woningen tot geen hooger bedrag dan 90 pCt van bet verschil tüsschen de door drie deskundigen te schatten stichtingskosten en de verleende premie. De deskundigen worden aangewezen door het Rijk, de gemeente en den belanghebbende. Ingeval gebouwd is op eigen grond, kan dit bedrag verhoogd worden met de door genoemde deskundigen geschatte waarde van den grond. De gemeente kan administratie en andere kosten in rekening brengen, nochtans tot geen hooger percentage dan 0,5 pet- Bij verkoop kunnen B. en W. toestaan, dat- de hypotheek voor 90 pCt gesteld wordt ten name van den kooper. Bij wederverkoop geldt deze bepaling niet. In de hypotheekakte zullen worden opgenomen de bij aanvaarding der premie aangegeven verplichtingen, biervoren genoemd, benevens de volgende Degene, aan wie van gemeentewege een hypothecaire leening wordt verstrekt, verplicht zich tijdens den duur der leening zonder goedkeuring van B. en W. geen hoogere hitur te zullen bedingen dan 15 pet boven de huur door hem zelf bij de aanvrage om premie vastgesteld. Van een weigering tot goedkeuring van een hoogere huur door B. en W. staat j beroep open op den Minister van Arbeid, j Worden de verplichtingen niet nage- j komen, dan is de hypotheek terstond opzegbaar. Aan hen, die daartoe het verzoek doen, kunnen gedurende den bouw voorschotten in premies en de hypotheekleening worden verstrekt tot een maximum van 90 pet. der geraamde stichtingskosten. Naar gelang van de vordering der werkzaamheden kunnen deze voorschotten in termijnen worden uitbetaald. Bij den bouw van woningen volgens een veelvuldig toepast woningtype kunnen B. en W. deze voorschotten ook vaststellen per vierkante M- oppervlakte of per kub. M. inhoud der te bouwen woningen. Overigens wordt verwezen naar de in den aanhef dezes bedoelde bekendmaking in de Stct. van 12 en 13 November 1920. In Gennep en omstreken zijn er boeren bekend, die hun heele bedrijf verhypotheekt hebben, om de koop som om te zetten in marken. Er zijn er, die door de daling van den markenkoers thans zoo arm zijn als als Job En dat is niet de eenige en ergste schaduwzijde van het smokkelbedrijf. Moreele ondergang, arbeidsachuw- heid en drankzucht, ziedaar enkele kwalen, welke de smokkeltijd als herinnering beeft achtergelaten voor vele grensbewoners. E.L.v.C. Twee kanonnen, door geraamten van paarden getrokken, volgden de Sansculotten welke laatsten niet zelden een spottendeD blik en een nydig woord veil hadden voor die aristocraten, welke echter hen in de tien koetsen volgden- Waarom gingen die wethouders niet te voet zooals zij Waartoe ook diende al die luister, al die pracht, al dat klokgedom» mei Marten Davids had van de hoogte zijner galerij de ontvangst der Franschen op 't stadhuis vau Antwerpen gezien en het somber voorgevoel dat in hem heerschte, was nu nog grooter geworden. Een luid gestommel op de toreotrap deed zich fcooren, de klokkenist luisterde met kloppend hart. Waren het d« Fransohen. die zijne dier bare klokken kwamen weghalen t Neen. vjjf of zes straatjongens versche nen, roepend en schreeuwend op de galerij. Het was of de geestdrift der Franechsu zioh aan de jeugd had medegedeeld, want zij ook zongen, boven gekomeo, of ten minste ze radbraakte het afsehuwelyke Dansoos Ia Carmagnole". Een rosse straatkapoen met borstelig haar, die weinig meer aan het lyf bad dan een rood slaaplyf en eene gekleurde broek, maar tooh een oud verroest geweer in de vuist klemde, ging gebiedend voor den ouden man staan. In naam der republiek 1 zeide i?.' snaak, dien men Krelis noemde, ge moet de Marseillaise spelen, j Ja, ja, in naam der republiek 1 riepen de anderen. De oude man stond een oogenblik gansch verbluft. Hij bad streng willen zeggen: Nu de rekening wordt opgemaakt kan men aan de grens pas zien, hoe weinig sterke beenen het zyn ge weest, die de weelde van het voor spoedige smokkelbedrijf hebben leeren dragen. Slechts weinigen van hen, die eertijds zeer veel geld hebben ver diend met sluikhandel, leven nu in goeden doen met een mooie hofstede of bedrijf als eigendom. Verreweg het gros van de grens bewoners-smokkelaars is weder zoo arm als voor den oorlog, sommigen zelfs, die goede betrekkingen lieteD varen, verkeeren in de bitterste armoede, nadat hun eenigste koe aan kant is gedaan, om b.v. de gemaak te schulden ie betalen. Want voor hen, die niet meer in het bezit zijn van de bewaarde, doch inmiddels in waarde geslonken mar ken, is het zeer moeilijk er zonder kleerscheuren af te komen, na de grove verteeringen, gbmaakt op latere vereffening. Het meest zijn de tobbers te be- agen< die in den gulden smokkel tijd hun heele hebben en houden in marken hebben omgezet, om daar mede groote winsten te maken. Hoe durven kiDdoren zoo te spreken. Maar hij herinnerde zich, dat de republiek ook de kinderen ontvoogd had. Toch was bij verwonderd dat de repu bliek in Antwerpen reeda zoo grooteo voortgaBg gemaakt had, sedert deo intocht door de Kippenpoort en de kinderen van de Marseillaise wisten te spreken. Wel was het lied hier en daar bekend, dewijl de Vonckisten, door hun betrekking met de Belgische ballingen, in Frankrijk verblijvende, bet, hier hadden overgebracht, maar dat straatjongens De Marsaillaiae, de Marseillaise, meester Marten I hervatten de kleine republikeinen, of we zullen u aanklagen als eëne Vijg, als een aristocraat, Maar beste jongens 1... Weg met de Vijgen, weg met de ariatooraten 1 schreeuwde de rosse Krelis, en deed den vloer onder den kolf van zyn oud gaweer dreunen. Wel, zeer wel. mfjn lieve kleine Sansculotten, zeide de klokkenist met een fijoea glimlach; maar gij moet eerst vragen of meester Davits dat nieuwe liedje kao spelen. Drommels, ik verwed een oortje dat geen van u het my zelfs kan voor zingen. Maar wy willen het juist van u leeren zeide de rosse, dengoiet. Indien gy kwaden wil toont, meester Marten, zal ik u... en de knaap klopte met een baldadig haar tegen zyn geweer, j Ho, ho, dappere republikein, zoudt gij mij zoo liobtvaardig naar de andere wereld helpen t laohte de klokkenist. Laat mij ten minste eenige uren leven, om het deuntje te leeren. Meester Marten kon den nieuwen oor> Men kent die leuze, nietwaar 1 Ze doet opgeld, wanneer de so ciaal-democratie zieltjes wil winnen, maar practisch is die leuze een leugen. Een pastoor Nuyen vertelt in de »Tijd" drie gevallen aan recenten datum, welke het huichelachtige van dat woord opnieuw doen voelen. Huisgezin A... straat... Man socialist, vrouw en kinderen katholiek. Kinderen, twee lieve jongens van zeven en acht jaar, hebben hun eerste H. Communie gedaan. Daar opeens heb je 't spektakel aan den gang. De man met het "godsdienst is privaatzaak'' aan het dekreteeren als een Russische volkscommissaris.- De kinderen mogen niet meer bid den, de kioderen mogen1' niet meer naar de katechlsmus, ze mogen niet meer naar de kerk. Ze hebben hun kommunie gedaan, afgeloopen t Tweede geval. Huisgezin B... straat... Man en vrouw, katholiek ge weest. socialist geworden. Abonnees van het revolutionnair papier «Het Volk". De kuischheidsleer der Ka tholieke Kerk hebben ze over boord geworpen. Met het socialisme zjjn zij tevens aanhangers geworden van het Neo-Maltbusianisme. Ze moeten geen kinderen meer hebben. En terwijl ze meer ontaarden en sluwer worden dan een Chinees, die zijn kind te vondeling legt, omdat zij door bun praktijken het leven zelfs vooikomen, berooven ze bovendien de kinderen, die ze hebben, van het zieleleven, het geloof. Ze mogen niet meer naar de katechis mus, ze mogen niet meer naar de kerk. Derde geval. Huisgezin C... straat... Man socialist, vrouw katholiek. Toen er kinderen kwamen, moch ten ze niet gedoopt worden. Eu toenfgebeurde het, dat het kind, wat de Voorzienigheid hun geschon ken had. ernstig ziek werd. Wst moest de katholieke moeder doen 1 1 Mocht die moeder, voor wie het doopsel geldt als een plicht, als het eenigst en noodzakelijke middel ter zaligheid, mocht zij haar kindeke zonder doopen laten sterven En kon die socialistische vader aan zijn kind nog den aardschen hemel schenken, welken het socia lisme naar men zegt alleen bij macht is te geven Het kind werd gedoopt. Eu toen de socialistische vader dat later vernam, heeft bij zijn vrouw, heeft hij de moeder, om de weldaad aan haar stervend kind bewezen, ge treiterd en geslagen 1 O socialisme, ruk uw masker af 1 Met dat huichelachtige gods dienst is privaatzaak, maakt ge beesten van de menscben. logaiaog wel epeleD; maar by vond hel profaan, dat lied aan tyne dierbare klok - treo te vragen en die dolzinnige aoooordeo door de gewelven van Gods buis te doen klinken, Nn speel dan de Catmagnole I lier- vatte de kleine roeee. Neen. zei meester Marteo; ik geef aan ieder van u een paar duiten, en ik speel dsn blyden marsob, die den Vygen zooveel sehrik aanjoeg en dien gy allen, ik ben er zeker van, kunt zingen. En morgen als 't moet zyo. spelsn wy bot nieuwe deuntje van die nieuwe sobavuiten I dacht de klokkenist er by. De duiten bedaarden de republikeinsohe geestdrift; bet zegelied der Vonokisten wrs welkom en het galmde stout eu vroolyk uit den boogeu toren; want meester Marteo was de trap afgedaald, bad da deur vao zyn bonten buiske geopend an zicb wel* willend aan hel klavier gezet. Niemand luisterde schier uaar de klok- ketoneu. zoo min beneden, 'waar men het te druk bad met de uienwe gasten, ais boven de troep straatjongene. die reeds hunne publikeinsche grootheid hadden afgezworen, om weer jongens te worden en juiobend langs balken en galeryeo te slingeren. Tosu meester Marten zyo spel staakte, groepeerden de knapen zich om den klok kenist; zy zaten op de balken van den toren en vertelden, als om strjjd, wat ty van de Sansculotten wisten. De kennismaking scheen reeds volledig te syn. ten minste near den gemeeniamen toon te oerdeelen, waarop, vooral Krelis, j van de nlenwt gasten aprak. Dat waren soldaten I Eén republikein 1 Tot dusver hadden honderden Limburgers de gewoonte om zich □aar de plaatsen van het bezette Duitsche gebied te begeven met een eenvoudig bewijs van Nederlander schap als legitimatiepapier. Maanden lang is dat ook goed gegaan. Doch nu heeft de Geallieerde Commissie de Duitsche politieautori teiten erop gewezen, dat zij het binoenkomen van vreemdelingen zonder behoorlijk geviseerde passen niet kan toestaao, en tengevolge daarvan is de Duitsche politie ge noodzaakt streng daaraan de hand te houden. Het betreden van baset Duitsch gebied is nog slechts toegestaan aan die Nederlanders, welke een binnenlandsch paspoort kunnen ver- toonen,- geviseerd door den Duitschen consul. Binnen uiterlijk 2 maal 24 uren na het binnenkomen in bozet gebied, moet men de pas vertoonen aan en laten viseeren door de Duit sche autoriteit. Er wordt door de politie scherpe nad honderd Oostenrijkers op do vlucht gedreven an de oogen van den r ssti: knaap schitterden als vnur, toen by d>e moedige daad vertelde. Ea ze hadden, bulten de poo'l, drie 08800 geslacht en ze letterlijk met huid en baar opgegeten en bloed driokon zo als wij het schuimend gerstenbier. En ze hadden Herman Link vriendelyk verzocht zijoe schoenen uit te doen, on een die barvoets ging. had ze in een omzien aangetrokken, en nog riep meester Link Leve de republiek Eu meester Herman kon op zija grijze kousen naar huis wandelen. De oude man drukte de lippen opsen en knikte bedenkelijk wan): by boopto wel dat die aardigheden zyn vriend wouden bekeeren. Eo in 't voorbygaan nam er een den hoed van Neel den mandenmaker af, serie hem op zyn eigen hoofd en giDg cr mee van door en Neel riep. bleek als eea doode Leve de republiek I En het volk lachte... Eo ik, zeide een der sobavuiten, met zwart kroeshaar en donker oog ik heb meester Pennekepik de pruik van ziju kalen knikker gestooten, omdat bij de Carmasrnole niet dansen wilde. Eo ik, riep do rossa, ik heb mycs vaders geweer genomeD, en ik heb in do gelederen gemarcheerd, en eon republikein heeft mij lachend bij het oor getrokken, En by meester Lmk zijn er vyf in gekwartierd, en Blond Marieke was zoo bang. dat ze de vlucht heeft genomen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1921 | | pagina 1