Op den toren srfgg %s Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. FBUILLBTON. Vergadering Landbouwbond Zaterdag 22 Januari 1921 48e Jaargang. No 4 PEEL EN MAAS PRIJS DSR ADVERTENT1EN i van 1—6 regels 45 j voor het buitenland w- 7 afzonTeri!'nummers95 c! Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF. VENRAT. ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL Tel. No. 51 Aan mijne weldoeners vrienden en kennissen in de Gemeente Venray en omstreken. Wie is het, die hier tot de lezers van »Peel en Maas" enkele woorden wil richten Het is een missionaris uit Nederlandsch Oost-Indië, een burger uit de gemeente Venray, vroeger een der ingezetenen van bet nijvere dorpje Oirlo. Het is Pater Janssen S.V.D (Paters van SteilJ IXden), die verleden zomer naar de •Kleine Soendi-eilaoden" vertrokken is en door de rijke ondersteuning igner vrienden en kennissen uit Oirlo, Castenray, Venray en omstre ken in staat werd gesteld, om de verre reis naar bet Oosten te kunnen bekostigen. Ik wilde nu vanuit het verre Oos ten nog enkele woorden tot u richten, vooreerst om allen te samen en een ieder in bet bijzonder, nogmaals te bedanken voor de goedhartige «n gulle gastvrijheid, mii in de dagen voor mijn vertrek betoond, maar tevens ook om al mijn vrienden en weldoeners een hartelijk en «Zalig Nieuwjaar' toe te wenschen. Moge dit nieuwe jaar voor u allen een voorspoedig en rijkgezegend jaar wezen, moge Gods zegen rusten op eenieders ondernemingen, en dat dan Zijne zegenende vaderhand, over U allen bljjve uitgestrekt. Zoo moge dan de Gever van alle goeds U rijkeljjk vergelden, wat gij toen voor een armen missionaris bebt afgestaan Beminde vrienden, het is mijn hartewenscb, dat het U wel ga,- en als ik in mijn gebed Gbds zegen voor U vraag, dan is het op de eerste plaats een bede om welvaart en voor spoed. Maar als onze Lieveheer kruis en beproeving voor iemand van U heeft weggelegd en die komen vroeg of Iaat in iedere familie dan kan ik niet het tegenovergestelde voor U vragen, dan is het de bede om geduld en gelatenheid In beton» geluk, de bede om berusiing in de beschikkingen der Goddelijke Voor zienigheid. Dat is immers dan het beste, want de gelijkvormigheid van onzen wil met den goddelijken, brengt ons steeds dichter bij God, en God nabij te komen en Hem te ba- zitten is bet hoogste, wat de mensch bereiken kan, het doel waarnaar alle menschen moeten streven. Dat allen dan dat doel bereiken is mijn harte- De inval der Framchen in 1792 Oob, dat was see gelukkige lijd voor meaater Marlen geweest 1 Een dar kanunniken der kathedraal vatte genegenheid op voor den aoon van dan klokkenist en wilde hem aoo wat Latijn leeren maar de knaap bad geen mat, en het verbuigen en vervoegen kwam met zijn levendigen geeat niet overeen. Ala koorkoaap had men den wilden Hqibert reeds moeten wegzenden, om den wijn der ampullen na de duiten van den offerblok niet langer, als bij tooverelag te laten verdwijnen. Evenmin kon hij als zanger gebezigd worden. Do muziekmeester der kathedraal verloor zijn geduld en op zekeren dag kwam Hmb, met gevaarlijk gedrnieoh, nit de repetitiekamer gerold, waaraohijnlijk omdat hij binnen een kraohtige voetzool gevoeld had. Zoo wat intnaeohen de knaap Jongeling an Blond-Marieke zestien jaar geworden zij was een lief blanweogje met een rein an zuivsr hart, en bad, wat nog al kiinkt, aaa aardigen etui ver in den spaarpot, die later door een paar erfenisaen nog moaat vermenigvuldigd worden. Ta dien tijden dacht Herman Link er aan, van die twee een paar te maken. Da manaob wikt an Qod beschikt I weusch en lk zal niet vergeten in mijn gebed dat alles aan den goeden God te vragen. Neen, ik zal niet vergeten in mijn gebed aan u te denken. Venray zal ik nooit vergeten OirloCastenray blijft in mijn hart geschreven. Misschien zullen mijne lezers wel heel graag enkele woorden over mijn reis naar Ned. O.I. en onze missie aldaar vernemen. Toen ik in 't begin van Juni Girlo verlaten had, ben ik, na nog enkele dagen in ons Missiehuis te Teterin- gen bij Breda vertoefd te hebben, met nog vier andere missionarissen over land naar Marseille vertrokken. Onderweg vertoefden wij nog een paar dagen te Lourdes, om daar den zegen van onze lieve Hemelsche Moeder, over onze reis en toekom» stigen werkkring af te smeeken. Op 22 Juni gingen we te Marseille scheep en na een zeereis van ruim een maand, zetten we 28 Juli te Ba> tavia voet aan wal. We waren dus reeds in Indië, maar lang niet op de plaats van be stemming Het duurde nog geruimen tijd tot de eerste gelegenheid kwam, om verder te reilen naar de Kleine Soenda-ei'anden. Een der schepen die geregeld op de eilanden varen, had bij een vorige reis een brandongeluk gehad en moest eerst hersteld worden. Zoo moesten we wel gedwongen drie weken op Java doorbrengen, in plaats van anders slechts een enkele week. We maakten daarom de reis door Java per spoor en hadden zoo ruim schoots de gelegenheid om het over weldigende natuurschoon van Indië, zoowel van nabij als van verre uit den trein te bewonderen. Gedurende de dagen van ons ver blijf op Java, maakten we gebruik van de gulle gastvrijheid der Zeer- eerw. paters Jezuïeten, Op 17 Aug. konden we te Soera- baya (Java) weer aan boord stappen en na vier dagen, op den avond van 21 Aug. lagen we voor anker in de baai van Endeh (eiland Flores) nog een uur gaans verwijderd van de hoofdplaats onzer missie Ndona. Zoo waren we dan eindelijk na een reis van ruim twee maanden op de plaats onzer bestemming. De andere missionarissen, waar ik mee gereisd had, vertrokken al spoe dig ieder naar de hun aangewezen Meester Marten had den jongen de lessen der schilderschool willen doen volgen, en hem tot een dar glories van de aloude St Lucnsgilde maken. Maar neen, dat ging ook niet. Beurte lings was Huib letterzetter, diamantslijper maar straatslijper het meest. De oude, brave klokkenist weende er in stilte om, dat zijn zoon niet mver. als vroeger, op den toren kwam Herman betreurde 't. dat bfj des avonds niet meer op de steenen bank voor het huis gezellig kwam praten maar Hnibert had den geest des tijds ingezogen. Hij bezoobt de tooneelvoorstel- liegen der reizende tooneeltroepen; bij ging heimelijk naar de herberg, hstgeen destijds den jongeling beneden de twintig jaar als een schande werd aangereksnd kortom, Huib Davits genoot in de wereld doorzijn gedrsg den eerbied niet, dien zijn vader, door een onberispelijke» levenswandel, zich had verworven. Meester Link moobt dan ook, onder staatkundig en maatschappelijk opzioht, min of meer hervormingsgezind zijn dooh aan een zoo vroegrijpsn knaap gal hij zijn dookter niet. Zijn Marieke was 's vaders liefde, zijn leven zij was zijn eenig kind. Op haar had zich, sedert den dood der moeder, al de liefde des vaders vereenigd en in zijn ouden dag zou Herman Link, met een onrustig hart Msrieke's tozkomet moeten inzien 1 Die joogen zal een vissoher in troe bel water worden, zeiden de buren, en ze trokken den neus op voor den pirouetten- mak er- 't Was anders een flinke gesel, die Huib Davits 1 Het bruine baar stond bem standplaats,mijn persoontje bleef te Ndona, ofwel om in dit gebied te blijven, of om later naar een andere streek der missie te worden gezonden. Het eerste werk dat nu aan de beurt kwam, was de studie van de Maleische taai. Deze taal is de omgangstaal der ontwikkelde inlanders, en daarom moet de missionaris juist die taal goed kennen. Verder heeft iedere landstreek nog een eigen taal. die men moet leeren, als men voor een bepaald district te zorgen heeft. Dit laatste is nu nog niet bij mij het geval, en ben maar aldoor bezig met het Maleisch, De jongens onzer standaardschool kan ik nu reeds tamelijk goed verstaan. Of ik echter binnenkort een eigen standplaats krijgen zal, weet :k nog niet, voorloopig blijf ik nog te Ndona. Slot volgt. VENRAY—DORP Zaterdagavond hield de afdeeliog -Dorp' hare aigemeene vergadering. Rnim kwart over zee opende de voorzitter, de beer Th Miohela, de vergadering met den ohriste- lijken groet, heette allen welkom en her innerde er aan. dat Maandag de jaardiecat voor de overledenen zal gebonden worden, waarvoor by trouwe opkomst verzoekt, Met een enkel woord herdacht by bet overlijden van d»n geest* adviseur, wijlen paatoor Ratten en stelde aan de vergadering voor om op een nader te bepalen dag eene plechtige zielemis voor den overledene te doen opdragen. Dit vond algemeen byval. De voorzitter deelde mede, dat ïd eene, met de besturen der overige afdeelingen gehouden vergadering, de nog toopende zaken geregeld zyo. 'zoodat im allee nit elkaar is en ieder het hem toekomende aaDdeel is toegewezen. Na bet overladen van den bedrijfsleider den heer M. v. d. Linden, heeft diens broeder de zaken tot beden tot voile tevre denheid waargenomen. Deze geeft een overzicht over de in bet afgeloopen jaar gedane inkoopen. Vervolgens geeft de heer B. Kinyaen een overzicht over den fiaantieelen totstand Inkomsten f 605 15. U tgaven f505. Batig saldo f 100,15. Hiervan moet 6ohtor af een nadeelig sal do 1919 van f 35,03, doob er komt bij eene ryksuitkceriDg van f 142, zoodat er tbaos voor het eerst eens iets noemesswaardig in kas is. De voorzitter wijst er op, dat hierbij niet is inbegrepen de paarden- en veever zekering. Hiervoor zal over eenige wekeD eene nieuwe vergadering worden uitge schreven. Wegens ziekte van den seore taris is hierin eanigeo sokters'&od geko wild op bet hoofd zijn oog was glinste rend. maar wel wat donker beschaduwd zijn gelaat w»s eenigzins gebronsd en dat maakte het oog nog vlammender. De uitdrukking van zijn gelaat beviel eobter niet er was, soberp toegezien, iets loeosch in zijn oogslag en op zyne lippen speelde een spotaobtige glimlach. Ja. zoo zag vader Davits hem nu weer voor zich staan, en de arme man keerde het hoofd om bij wilde dat beeld niet langer voor ziob zien want dien zoon, dat eenig kind, bad bij eens gevloekt doch in zijn bart had hij hem ook, sedert lang reeds, vergiffenis geschonken. II. Op den straatweg, buiten de Kippen- poort, verscheen een trompetter, die. binnen de poort gelaten, reobt naar het stadhuis reed, om, namens den Fransohen bevelhebber Lamarliére, de vesting op te eisoben. Bet volk borrelde aan alle kanten stegen en zijstraten nit, en vergezelde den trom petter als in triomf. Een koning had zioh geen bétere intree kunnen droomen dan die onbekende, wiens naam zelfs niet eens is bewaard gebleven. Leve de verlossers 1 weerklonk bet alom. Leve de Fransoben 1 En die kreten galmden onder die poort waar de Fransoben eens door de bnrgsrs van Antwerpen als bonden werden dood geslagen, en boven welke, ter eeuwige gedachtenis nog te lezen stond AUXILIUM SUIS DEUS. Honderden havelooss straatjongens dan sten builend, schreeuwend, op hunne men. Vervolgens wijst de voorzitter er op, dat bet hoofdpunt van beden avond is de ver kiezing vao een nienw bestuur. Het oade bestuur beeft gemeend zijue plaats aan jongere krachten te moeten af staan. Ook is volgens de berstens statuten dit de eerste 2 jaren niet meer herkiesbaar* Het bestuur beeft daarom een lijstje van oandidaten opgemaakt, dat de voorzitter voorleest. Het bestaar bestaat uit 7 leden, waaraan wordt toegevoegd een bedrijfsleider, die eobter door het bestuur wordt benoemd. Na voorlezing der oaodidaten meenen de heeren J. Jannen en Drossen, dat het lidmaatschap van het bestuur onvereeoig- baar is met bet lidmaatschap van den Tainbouwbond te Leunen. De voorzitter aoht zulks best mogelijk, het gebeurt vaak dat verschillende ver- eeoigingeo band in baud gaan met elkander of de besturen tarnen raadplegen. Verschillende op de lijst gsplsatste oan didaten wenschen niet in aanmerking te komen. De beer Jan Poels, ter vergadering aan wezig, neemt hierna bet woord. Hij wijst er cp. dat gedurende ds oor logsjaren weiDig of niets door den Bond is mtgeriebt kunnen worden. De tijden zyn. tbang aan hst veraaderen en er zal veel werk komen. Wij moeten daarom hebben een joog en krachtig bestuur. Daarom moeten degenen, die mede kannen werken niet bedanken. Het is niet genoeg alleen voor zichzelf te zorgen, neea men moet ook werken ten algemeenen natte. Hij herinnerde atn de grootsobe plannen die wijlen pastoor Rutten met den boeren stand voor bad en spoorde daarom nog maals aan niet te bedanken voor bestuurs lid, doch ziob eene eventneele ksnze ts laten welgevallen. Hierna werd overgegaan tot stemming. De voorzitter herinnert er aan, dat eerst 7 leden gekozen moeten worden eo later nit deze een voozcitter Na afloop bleek, dat bet nienwe bes'uur als volgt was samengesteld M. Wismana met 57 stemmen. J. v. d. Mnookbof (Engel) 55. V Pyla 52, M. Goumans Nienw Huis 5lt Gieseo Veltum 38. Dribbels Hoebert 35, A. Drossen Heijde 28. De voorzitter wenscht de gekozenen pro fioiat en boopt dat zij hunne beste kraoh ten aen den bond mog6n wijden. De beer Droeesen aebt bet lidmaatiobap niet vereenigbaar met ziju lidmaatschap Tuinbouwbond Leunen. De voorzitter en de beer Tacken zien hierin geen bezwaar, zij wijzen op bet nut der samenwerking in sommige gevallen. De beer M. Wismans vraagt wat Droeaeo het hoogste sobat, tntn- of landbouw Ook de seoretaris Krnysen wijst op bat onderling voeling houden. De beer Droesen zegt dat bij, nu bij ziob met den kanatmeetbaDdel inlaat, de be noeming niet kan aannemen. De voorzitter deelt daarop mede, dat volgeDS bet verkregen aantal stemmen de beer G Wismans Heijde alsdan tot be stuurslid is gekozen. Deze we'gert. als ▼erkeerende in de klompen voor den trompetter, lier als zij waren. den generaal der Fransoben den weg naar bet stadbu:a te wijzen. Wat werd bij bewonderd door oud en joDg, door burgers en dienstmeiden, die trompetter, op zijn mager wit paard, zonder sabel en een zakbaod voor toom 1 Sobavnitaobtig zag bij er integendeel uit, evenals zijn ros maar tocb vond men paard en i niter bewonderenswaardig schoon. Herman Link stond op de Groots-Markt, bij gaf bet sein om met den boid te zwaaien en den eersten verlosser te be groeten, die den voet in de oade veste zette. Dat zag meester Marten niet, die nog altijd op de galerij van dec toren stond maar kort daarna steeg er een geweldig gedrn'a tot bem op. Duizenden meoeoben wemelden in de straat in de vensters, op de daken, overal zaten groepen maonan, hingen grotpen straatjongens aan de takken, Daar waa bet een bijenzwerm beneden op den grond waa het een mierennest. In bet midden van die beweging zag Marten Davits eene rij van tien koetssD, en raadde bet wel dat in deze de wet houders. de wijkmeesters, de hoofdmannen der poorters, de dekecs der ambaobten gereten waren gereed, om den vreem- deliog in triomf binnen de wallen te ge leiden. Maar nog trotsober en woeliger werden de straten, want nn kwamen de gilden en burgercompagnieën, met vliegend vaandel en slaande trom, opdagen al de man schappen droegen rood, wit en blauwe kokarden de Fransobe kleuren. De zelfde omstandigheden als den beer Droeven eveneens de benoeming aaD te oemen. De beer Droesen stelt voor bem m de gelegenheid te stellen eerst overleg te plegen met bet bestuur van den Tainbouw bond, bij zal morgen echter zijne beslissiog mede deelen. Aanvankelijk had de voorzitter hiertegen geen bezwaar, doch wijl bij nader inzien bleek, dai men alsdan in;de onmogelijkheid verkeerde, om een nieuwe voorzitter te kiezen, moest dit voorstel vao de band worden gewezen, Als opvolgende oandidaten waren aan gewezen de beeren Derks Veltnm en Tak ken zoon. Bij aoclamatie werd de beer Jac. Derks gekozen. Vervolgens werd overgegaan tot ver kiezing van een voorzitter en een secetaris Werd gekozen tot voorzitter da boer Pyls met 54 en de heer Krnysen tot seoretaris met 61 stemman. De voorzitter feliciteert den beer Pyls van harte met syne benoeming. Het is eene goede keuze welke er gedaan is. De nieuwe voorzitter is een jonge flinke kerel uit één stuk, die, de heer Micbels ie er zeker van, al zyne energie zal aaowenden om den bond tot booger bloei te breogen. Hy boopt, dat de beer Pyls eendraob- tig met bet bestuur zal samenwerken, gelijk by 11 jaren lang gedaan beeft De hear Pyls brengt op de eerste plaats voorzitter dank voor zyne waar den deerende woorden, vervolgens aan bet bestuur en de leden voor de op hem uit- gebrsobte stemmen. Hy beeft s'eeds veel respeot gebad voor den Landbouwbond. maar tooh aarzelt by de zware taak van voorzitter op zyne nog jeugdige schouders te nemen. Maar tocb zal by zyne zwakke kraohteD gaarne stel len ten dienste van den bond, omdat by tot zyn 26e jaar steeds boer geweest is. Hoewel opgenomen onder Venray's burgerij it by toch altijd boer gebleven. In de eerite plaats hoopt hy op steuu van den heer Ktuyieo, den geaebten seoretaris. vervolgeve op de medewerking van alle leden, ook die van de Heyde, watt wat gepresteerd wordt, geschiedt niet door bet bsstuur alleen, maar door alle leden. Veel is er nog door den bond tot stand te breagen, hjj wyet op de door wijlen pastoor Rutten opgerichte boerinnenscbool, eo dient plannen voor de toekomst. Hy zal de functie van voorzitter san- nemen, maar rekent op den steno van bet oud bestaar. met den oud-voorzitter als adviseur. De heer Th. Miobeli brengt den ruaweo voorzitter daok voor zyn genomen besluit by deelt mede. dat er reeds mst den secre taris afgesproken is om ten allen tyde het nieuwe bestuur behulpzaam te zyo by bet moeilijke begin. Nadat de secretaris Kruysen de ver gadering dank bad gebraoht voor zijne herbenoeming, het oude bestuur dar k bad gebracht voor zijne prettige samenwerking en teo slotte de hoop had uitgesproken, insgelijks met het nieuwe bestuur te mogen samenwerken, eloot de voorzitter de ver gadering met den ohristelyken groet ten 9 uur. burgers hadden ze op bunoe boa den. do vrouwen op bare borat, de straatjongens op bunne havelooze kleeren. aan bnone gescheurde mutsen of op stokken vaatge- bcobt. t Was feest, men zag bet wel, de gan» sche stad door, en zy die met een loenscb oog den intocht volgden, zwegen en ver borgen bun misnoegen. En nu begonnen eensklaps de klokken in den toren te spreken tij klonken laid en vroolyk de verlossers te gemoet, en daagden om zoo te zeggen de Oostenrijkers uit, die het kasteel nog in buoue macht hadden. Voor de burgers tongen de klokken een elkomstlied voor de Vygen was bet een doodsgeloi. Kort daarna keerde de stoet langs de Kippenpoort terng. De afdeeliog van generaal Lamarliére, brak eensklaps het geïmproviseerd kamp op en richtte zich naar de stad. De Fransohe generaal, die er nog zoo opgepronkt niet uitzag als een Oostenryk- sche korporaal, droeg de bem aangeboden atadesleutels aan een strik van driekleurige linten op de borst. Een eskadron huzaren en jagers (e paard opende den stoetvelen van die uitere hadden geen zadel op bun paard by velen verving een stuk koord deu teugel, zooals wy reeds by den trompetter zegen. En daarop volgde bet Fransobe voetvolk - de havelooste troep dien ooit bet woel* zieke Parys bad voortgebracht. Bandieten waren bet 1

Peel en Maas | 1921 | | pagina 1