Eerste Blad De Volkstelling. Op den toren Het Groene Kruis Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. FEUILLETON afd. Venray. Gemengd Nieuws. Zaterdag 1 Januari 1921 4». Jaargang. No 1 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post- 75 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 95 c. alzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF. VBNRAT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Tel. No. 51 van t—6 regels elke regel meer 43c 7 c. Burgemeester en Wethouders ▼nu Venray, brengen ter algemeens kennis dat dit jaar zal gehouden worden de 10a algemeene volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen, dis te middernacht tus> «chen 31 December 1920 en 1 Jan. 1021 hunne werkelijke woonplaats biDnen Nederland hebben, ook al bevinden zijn zich tijdelijk in bet buitenland. Deze allen worden aangewezen, onverschillig of zij opgenoemd tijd» stip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij, die zonder werkelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten de op» gaven verstrekt worden, die ge» vraagd worden op de kaarten, welke tusscben 26 December 1920 en 1 Januari 1921 zullen worden rond» bezorgd en dadelyk na Nieuwjaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet zijne woning worden ingevuld eene Gele Kaart voor een man (of jongen) niet in gestichten of instel lingen,- eene Witte Kaart voor een vrouw (of meisje) niet in gestichten of in» stellingen; eene Blauwe Kaart voor een man (of jongen) in gestichieu of iDstellin gen; eene Grijze Kaart voor oen vrouw (of meisje) in gestichten of instel lingen; Bovendien moet door of voor ieder san de woning waar hij (zij) lijdelijk aanwezig is ingevuld worden eene Oranje Kaart voor een tijde lijk aanwezigen man (of jongen); of eene Rose Kaart voor een tijde lijk aanwezige vrouw (of meisje). Het hoofd van ieder gezin, elke afzocderljjk lavende persoon of de bestuurder van iedere instelling, ge bouw. gesticht of schip, waar de kaarten in omslag worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke in De inval der Framchen in 1792 vulling, ook voor de vragen op d® omslagen gedaan, zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hy de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel gele, witte, blauwe, grijze, oranje en rose kaarten er in de woning noodig zijn- In eiken omslag bevindt zich boven- dien een groene kaart, waarop be- drijfshoofden moeten worden beschre ven, omtrent wier bedrijven enkele bijzonderheden moeten worden ver meld- Schippers en bewoners van woon wagens moeten onderzoeken of zij staan ingeschreven in het bevolkings register der gemeente waarin zij thuis bthooren Overtreding van de voorschriften betreffende de volkstelling wordt krachlens artikel 20 der wet van 15 April 1886 Staatsblad no 64 gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volks» tellieg te verkrijgen kennis der be» volklng is een zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart en op eiken omslag met de meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid worden beantwoord Op verzoek der Regeering noodi» gen Burgemeester en Wethouders allen met aandraDg uit, door nauw keurige en volledige invulling der kaarteu en omslagen tot het wel» Js'.agen der volkstelling mede te werken. Zalig Nieuwjaar aan hen, die door hunne recommandatie er toe bijbrachten om het aantal abonné's van «Peel en Maas" steeds te ver- grooteu, hetgeen wij hier met dank baarheid constateeren. Zalig Nieuwjaar, in één woord aan allen: boeren en burgers, rijken en armen, kleinen en grooten Ju „II nut van het Groene Krnis inziende, verleende eene jaarljjkscbe subsidie. Dat alles gaf moed op den inge slagen weg voort te gaan. Besloten werd wijkverpleging in te voeren. Vraagt niet, of deze in stelling een zegen voor velen is. Vraagt het aan de honderden, die de liefderijke verzorging van de Zuzter» i, Kleinen en grueieu. Iw Het ga u dit jaar allen goed in kens van Lief ie ontvingen, alle omstandigheden,- hebt steeds 't Groene Kruis ging nog verder, voorspoed in al uwe zaken en blijft1 Een ieder weet, dat de tuberculose bevrjjd van ziekten, ongelukken en jaarlijks duizenden ten grave sleept tegenspoeden. jen by hoevelen zou de wraede kwaal Gods beste zegen zij ruimschootsj in de kiem gesmoord zijn en hoe 'l-i" 1 'J-!- L- uw aller deel, dan voorzeker zal het aar 1921 voor allen een gelukkig aar zijn, hetgeen wij van harte wenschen Burgemeester sn Wethouders voornoemd O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. richten wij bij het verschijnen van dit nummer tot alle onze lezers en lezeressen'. Een zalig nieuwj&ai dan aan allen binnen en buiten Venray, die »Peel en Maas'* lezen en den ouden Ven- rayschen vriend hun onmisbaren steun verleenen in den zoo moeilijken strijd om het bestaan. Zalig Nieuwjaar, gij getrouwen, die niettegenstaande de concurrentie de Venraysche Courant steeds blijft Op Zondag 18 November 1792, in den namiddag, klom een man da trap op, die naar da hooge galerijen van den O.L.V* toren van Antwerpen leidt. Die man waa Marten Davits, de klokke Bilt of beiaardspeler. Mat aan koortsachtiger stap volgde by de schier eiodelooze wenteltrap, en bereik" te weldra de galerij, waar zyn groo aob en wijdklinkecd orgel, het klokkenspel sioh bevond. Daar. op dat vierkant van eenige voeten groot daar waa xyne plaats, zyn eigen» lijke wereld, xyn wezeolyk thuis; daar ■tond do planken kluis, waarin 't klavier van het klokkenspel verborgen was. I De man was trotsoh op zyn spel en acht» te zich veel hooger dan de organist, die beneden in de kerk, gedurende de godde» 1 ïyke diensten, bet orgel bespselda en den gewaden lofiang begeleidde. Dia tooh bad sleohts een in evenredigheid klein publiek tot aanhoorder; by, hy zat boven allen verbeven; ganscb de atad was styn publiek en kwam bet orgel in de kerk tegen de steeoen bogen des tempels, bet tyne reikte schier tot in da wolken en 't was daarenboven een door leder bewonderd kunstwerk een, zooals men zagt :ult versteende kint gemaakt meesterstuk. Ds klokken wareu Marten's vrienden jon zij vertelden hem dingen, die bet onin» gewijde pnbliek nooit verstaan zou. Ver boven het gewoel der menscben ver» heven, kon Marten Davida zich daar in geselschap van die heldere en harmonievolle klokken, reobt gelukkig droomen. Nu echter was dat geluk sedert lang S beneveld. Keizer Joseph II, »de koster van Wee oen" sooals Frsderik van Pruisen hem «pottend noemde, heersobte willekeurig over Belgie en by bad zoowel baat sao de oude klokken gezworen, als aan elk I andere instelling welke maar eenigssios imet bet godsdienstige gevoel in betrekking 'stond. Kloosters werden aangerand, uitgèplun» derd, afgeaobaft en de kloosterlingen uit hunne schuilplaats verdreven; prooessies, too eigen aan bet Vlaamsobe land, werden I werden verboden of tenminste haar-getal I sterk verminderd; de broedersobappen war» den door 's keizers edioten afgeschaft; geestelijke officiën en benefieiëa door bem geregeld; paroobiekermissen moesten zelfs verdwijnen en wat nog erger was. de oude vry beden, wior instandhouding too pleoh» tig bezworen was, werden op de aanstoote» I lijkste wyte miskend en vertrapt. 1 Ja er was aan die oude samenleving veel te bervormeD, te verbeteren, maar onder vinding en tyd hadden in dit geval de j grootste hervormers moeten zijn. Nu had de keiter niets dan puinen ge sticht en by begroef sioh ten laatste daar onder. Het misnoegen bad zich in bet bart der bnrgers opgehoopt en de vloek, die lang verborgen bleef, was ten slette tegen den troon van den Oostenryker gericht en bad Voor tien jaren werd in Venray een afdeeling van 't R. K.Limburg- jsche Groeoe Kruis opgericht. By den aanvaDg telde deze Ter» eeniging een betrekkelijk gering aan tal leden. Op zeer bescheiden voet trachtte zij haar leden door 't koste» !oos in bruikleen afstaan ven enkele verptegingsartikelen ten dienste te staan. De geriDge inkomsten lieten aanschaffen van meer materiaal nietj toe. Het Bestuur begreep ech ter. dat 't Groene Kruis enkel door 't verschaffen van verpleglngsarlike» len niet in die mate in groei kon toenemen, als «y dit wenschte. Er moest meer gedaan worden. Herhaaldelijk werd in de bestuurs vergaderingen het groots nut van Moedercursussen en wijkverpleging bepleit, doch men schrikte terug voor de groote kosten. Eindelijk, toen Dr. Struben en de medische adviseur Dr, Janssen, het geven van moedercursussen als een dringende noodzakelijkheid erkenden werd hiertoe besloten. En waarlijk, die eerste cursus had succes, buitengewoon succes, an met genoegen kon Dr. Struben korten tijd daarna constateeren, dat het geld aan dien cursus besteed, zijn doel niet gemist had. Maar behalve dit succes was ook een groote ledenvermeerdering daar van het gevolg. Het Gemeentebestuur, het groote O velen zouden van de besmetting be vrijd zijn gebleven, zoo men bekend was geweest met de doelmatige be strijding. En al waren de uitgaven groot, toch)oordeelde men, dat ook hier de reddende hand uitgestoken moest worden. Wel geeft 't Rijk en de gemeente subsidie, maar de uitgaven overtref fen verre de inkomsten, zoodat er slechts een beperkt getal tuberculose lijders naar een sanatorium uitge zonden kunnen worden, om daar genezing voor hun kwaal te vinden. Hoe jammert doch het bestuur is machteloos in deze. Daarom doet het by deze een be roep op de bekende liefdadigheids zin van zijn leden. Als de jaarkwitanties aangeboden worden, hoopt bet dat velen meer zullen geven dan waartoe zij als lid verplicht zyn. En dat tevens zij, die tot nog toe verzuimden lid dezer nuttige ver- eeuiging te zijn, ten spoedigste zich hiervoor aanmelden. 't Programma van 't Groene Kruis is op verre na Diet afgewerkt. in 'l Oud-Belgische Vluchtoord bij Uden afgebroken, n.l. de Pastorie eo 't Znster- kloo8ter bet bont «erd gedeeltelijk naar Frankrijk verzonden. Een verdwaalde. Op eerste Kerstdag beeft de beer H. S. te Woensel eon gelen citroenvlinder gevan gen. Verdronken. Zaterdagavond is, os een bal to hebben 'bijgewooDd, mej, B te Asseo, in de Koik te water geraakt en verdronken. Zondag» morgen is bet lijk opgevisobt. Tregisoh is dat een broer vso mej. B. voor eenige jaren terug eveneens op der* gelijke jvjjie bet leven verloor, Overredon, Een sekere J. te Groesbeek kwam te Craneoburg onder de elec'r. tram eo werd zoodaning gewand, dat bij aan de gevolgen overlaad. Ontslag. De beer A. W. ,en Hout is door H.H- Gedeputeerde Staten van Noerd.Brabsnt ontslag gegeven als wetbonder en reads, lid der gemeente Mill, wegens vereoden leverantie van grint aan die gemsente. Slapte. De N.V. gebr. Tan Sobnppen's sigaren- i fabrieken beeft baar pe-soneel in Vesnen- daal an in Wageoicgen, ongeveer 200 werklieden, tegen 31 dezer, ontalag aan- gtzegd. Ds fi-ma wit op de basis van da huidige loonregeling (10 percent bijslag, 'geldende tot I Februari a.t.) geen voor. raden vormen. Arbeidsinspectie Da Minister vao Arbeid beeft met ingang ran I Januari 1921. den hoofdinspecteur van den arbeid H. M. van VeiBem werk zaam gesteld in bet 1ste district der arbeidsinspectie, ter standplaats Veolo, en hem aangewezen als boofd van den dienst der arbeidsinspectie in dat district. Invaliditeitswet. Het aantal varpliobt verzekerden krach» Itecs de invaliditeitswet op 1 December 1920 bedroeg in totaal 1817687 verseke ringspiicbtlgeo. liet %'luchtoord Uden opgeruimd. Deser dagen zijn de laatste gebouwen Jaehtwet. Door den R. K. Nederlandscbe Boeren» bond is eeoe Kommissie in het leven ge roepen, welke opdracht kreeg om de nieuwe Jachtwet la beslndeeren eo aan bet hoofdbestuur eveDtuaele voorstellen te [doen. om bepalingen strijdig met de be» j langen van den land eo tuinbouw te doea wysigen. De kommissie bestaat uit de beeren J. iTb. Verbegaen (L.L.T.B,) voorztter N» Dekker (L.T.B.) P. J. van Haareo (N.C.B.) |j. L. Pauwen 1A.B T.B en Joh. Uytte» waal (Silcbtaohe Boerenbond). Gasverstlkklng, Io bet Bastedelingenbuis te Kampen werden Dinidagmorgen in de ziekenzaal twee verpleegden door gasveratikkiug dood op bed gevonden, terwyl de toestand van den oppasser ernstig is. De fietseode „duivel". De heer R. van Sandiok vertelt io De Kampioen Io de Kerstvecantle van 1871'72 {maakte ik een vélocipétocht van Deventer over Utrecht naar Leiden en Rotterdam. Io de provincie Zuid-Holland had men, naar ik meeD, toen nog nooit eeo vé!ooipéde gezien. De paarden gedroegen aicb meestal als krankzinnigen en de rechtvaardige woede der tengelroerdera kende geen palen. {Maar ook andere meoscheo waren van ontsteltenis buiten ticb zelf, vooral als de kinderen begonnen te gillen. Ik herinner dezen doen wankelen. Eens noemde men Antwerpen bet Tjrus van het Noorden, want nadat die stad aan j Brugge de kroon dei bandeis bad ootno- mee, was zij bet middelpunt van den handel geworden. Eo in het Ooatenrykschs tydvak, dat wij hier bespreken Toen groeide het gras in de straten en de vorsten van het laod sohenen z'ch alleen om Belglë's welvaart te bekommeren, om dat de zuidelykeNederlanden bun dertien] duizend soldaten eo zestien millioeo golden behalve de leecingen, konden besohikken. Daarbij, Antwerpen bad destyds eeo anderen Druon Antigoon, die. erger den deze reus uit den fabeltyd meester over de Sobelde speelde en de rivier gesloten hield. In bet laatst dèr vorige eenw noemde zich die reus de Bataafsche Republiek. ge- wapend met bet doodstraotaat vao Mun ster. De Schelde droeg geen scbepen, de los» plaatsen waren ledig; nijverheids of hao- delsbewegius: was in de straten met te vinden; de fabrieken kwyoden of het werk •tond geheel stil. I De tamste leeuw springt eindelijk ter gensmoede, bulderend op; ook zoo was bet volk tegen Oostenr^jk's keizer te wapen gekomen. De zoogenaamde -Brabantscbe Revolutie was echter in bet begin gesmoord eo de Vygen sooals bet volk de Oostenrijkers noemde, baddeo weer oppermachtig bezit genomen van het verarmde en afgebeulde land. Eene nieuwe straal van boop, zoo daobt de party van Vonok tenminste, daagde in bet zuiden op; de Fraosohe Republiek moest de verlosser der verdrukte Neder landers zynl^I Den 6 November 1792 versloeg Dumou riei te Jemapes de Oostenry ksobe troepen en droog met een ordeloos, maar dapper leger Belgie bmoeo. Het was te Bergen dat de Franiche generaal eeo trotsoh en met machtspreu ken doorspekt manifest, io twee talen uit» g»f. meideode dat de baodeo die Belgie aan Ooslenryk hechtten, verbroken waren dat het laod uitgeooodigd werd zyn eigen, I vrijq regenten te kiezeD; dat zyne soldaten als vrienden en bondgenooten kwamen, maar ook dat hy die gemeenten, welke zouden weigeren den vrybeidsboom te om helzen, vijandelijk behandelen zou. Hoe kon het anders of de Fraoschec werden als verlossers begroet. Marten Davits was echter geen republi» jbeinscb gezinde; neen, hy was deo oudea stand vao zaken toegedaan en vreesde maar al te zeer van deir drup in den regen te komen. Ja de republiek zou aan zyoe blijde klokken, die de Vygen aan boeien legden, ds vrybeid"<6eergeven, ja. se zouden weer vroolyk kunnen galmen; maar toob, Mar ten Davits bad geen vertrouwen in de repu» blikelnsobe hervormers en hy tenminste zag hunne komst met geen onvermengd gevoel vao vreugde tegemoet. I Sedert eeo paar dagen werd de tyding der nederlaag van de Ooitenrykers te Jemmapes bevestigd, door de aankomst van een paar «ohaiten met gekwetsten, die io het kasteel de laatste sohuil» plaats der Vygea werden geherbergd. Nu ook was bet geruobt in de stad verspreid, dat de verlrsssrs in aantocht waren eo dat deed, zooals wy zeiden, dsn klokkenist zoo driftig naar boven klimmen. Op de tweede galery des torens hield de man bygeod stil en met de ellebogen op de steenen Isuning rustend, staarde Marten met eeo kloppend bart in het rond. Wy moeten den klokkeoiet nu eerst wat sader beschouwen. Martin Davits ia een man omtrent zeven tig jaar; zyn baar moet reeds vergrysd zyn, maar zyn gebruind wezeo. zyoe leven dige blauwe oogen duiden oog vee! levens kracht aan; zijne vuist is gespierd eu moet oog onvermoeid op het zware bouten klavier van bet klokkenspel kunnen klop pen. In de uitdrnkhjog van zyn wezen ligt iets goedhartigs, men zou zeggen iets zoets. De kleine hoed, souifschepper geheeten. bedekt sleohts het bovenste gedeelte van het voorhoofd en wy zien daar een paar rimpels geschreven, die ons sohynen te zeggen, dat bet leven van dsn klokkenist niet altyd kalm en efian is beengevloeid. De kleeding van meester Marten ie die van den gewonen burger op bet einde der aohttiende eeuw; zy bestaat uit eeneD bruinen kazak, breed van snede, tamelyk wyd van mouwen, met groote opslagen, groote zakken tsr zyde en met knoopen zoo groot als ryksdaaldera. Het witte, met gekleurde bloemen door» weven vest en met breeden schoot valt zeer laag en beeft, evenals de jas. reeds 1 zyn beste dagen beleefd. Voeg by dit alles nog ds korte zwarte broek, gryze komen, schoenen met gespen en de kleediog is volledig. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1920 | | pagina 4