INKTEN Stempels Tweede blad SM Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Grappig gezegd maar juist. Hoornvee en Varkens, Koopt nu nog iielkiiilii Vreest geen examen H. LITJENS solied Schoenwerk, JOS. HENDRIKX Meubel en Timmerwerk G, Sijfaers, J. v. d. BERG Alle soorten meubels, Geen glaasje water, maar een sloot vol Wat anderen zeggen en wat ik er van denk! Wij hebben in voorraad Gebr. Lucassen, Leunen. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Maandag 28 Juni Piet Bom, Voerman. Firma van den Munckhof. „L'eonidas" Dames- en Heerenkleeding Dames- en Heerenstoffen Alle Koloniale Waren Meubelfabriek en Magazijn Gezondheidsmatrassen Alle Draai- en Oruaineulwerken, Zaterdag_^2_Juni_1920_ 41a Jaargang. No 24 PEEL EN MAAS ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 60 c. franco per post 70 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 90 c. afzonderl. nummers 5 c. Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. PRIJS DEK ADVERTENTIEN van 1—6 regels elke regel meer 45 c 7* c. In de «Haagsche Post" schrijft Mr. C. P ,',van Rossem een boutade over het nieuwe Zondagswetontwerp ■waarin onder veel raars tech ook hee'. wat waars gezegd wordt »Wat is de Zondag van de twin» tlgste eeuw? een zware werkdag na zes dagen van luieren en lijntrekken. Er wordt op den Christelijken Sab» bat meer zenuwergie verbruikt, dan gedurende alle andere dagen van de week. er worden van bet lichaam krachten gevergd, die bet slechts met moeite kan opbrengen bet is de groote dag gewijd aan de balie» kluiverij, de verveling, de abnormale inspanning, bet kwade humeur en de liefde. Ook is bet de dag vaD de misdaad (alle respectabele moorden geschieden tegenwoordig op Zondag de dag van de autoongelukken de dag van de politieke hartstochten de dag van de huiselijke ruzies en de schele hoofdpijn. Dat dit alles tot een sociaal pro» bleem is geworden, behoeft derhalve geen verwondering te baren. Voor» heen was de staat een product van de staats gehoorigen, tegenwoordig zijn de staatsgehoorigen een product van den staat. De schrijver vertelt dan uit de gloriedagen van de Republiek der 7 Provinciën, toen de Protestantsche eecten, de Voetianen en Coccejanen. eikaar verketterden over vragen als of bet geoorloofd was op Zondag een pijp te rooken op de stoep van je huis te gaan zitten en met smaak te eten. »In die dagen waren op de examina de volgende vragen aan de orde van den dag »Is het geoorloofd des Zondag een binnenbrandje te blusschen »Is het geoorloofd des Zondags een asch-teil, die omgevallen, is weer recht te zetten (historisch). Ze hadden tegenstanders in de Coccejanen. De Coccejanen waren, volgens de begrippen van de zeven» tiende eeuw, hoogst onzedelijke menschen. Ze bluacbten binnenbrandjes, ze letten den aschhak recht, ze gingen op bun stoep zitten, ze bezochten de herbergen, ze reden en rosten, ja, ze aten zelfs met een Zondagschen eetlust. Beide partijen gingen elkaar te l(jf met moordende schotschriften, overloopend van gal, laster en vuile woorden. Het was niet meer bet christendom, bet was de r9Ügie van het pamflet. Wie bet tenslotte ge» woDnen hebben Wel de Coccejanen natuurlijk .- ons moderne Zondags» menschdom is onbetwist verCocce» jaansctu.'' Hoe overdreven de Voetianen in hun tijd ook te werk gingen Mr v. Rossem zou toch wel wenschec, dat ook thans de Zondagrust wat meer tot haar recht kwam. Daarvandaan de nieuwe wet) Hij schrijft nog Men moet buitenman zijn, gelijk bovengeteekende, om in deze over» tuiging en fanatiek modern-Voetiaar, te zijn. Ja, zelfs zouden wij bosch- en hei-bewoners, met graagte de, Voeiiaansche vragen weer in eere herstellen Is het geoorloofd des Zondags met open knalpot80 K.M. te jassen en de beruchte »wegenpest" te scheppen Is het geoorloofd des Zondags allerlei dilettant-chaffeurs op auto's te zetten en dezen op levensgevaar» lijke wijze te laten experiimenteeren Is het geoorloofd des Zondags onze brem af te rukken 'en onze bloemen tot lijden te snijden Is het geoorloofd des Zondags onze Bosschen te garneeren met sinaasappel-schillen boterhammen» papiertjes eri onze geliefde zangers uit hun nesten te verbannen Is het geoorloofd onze geheilig de Zondagsche buitenrust met vaisch- krijschende revue-liedjes te schenden'? Is het geoorloofd des Zondags van de liefde een openbare vermake lijkheid te maken, voor ons hek het Chamfortscbe spel te spelen van l'amour, c'est ie contact de deux épidermes onze koepels te vernielen en onze hoornen met hartjes en pijlen te mutileeren Al deze vragen en nog veie andere zullen door de huitenmenschen onderschreven worden. We zijn Voetianen, met overtuiging met hartstocht. DRANKBESTRIJDING Een voormalig kastelein .- Misbruik van drank keur ik af, maar geheelonthouders ziju toch ook geen menschen." Wat ben ik toch blij, dat ik een geheelonthouder ben, dan behoef ik ten minste zoo'n over de straat zwie» rende drankwageD niet als een col» lega-menscb te beschouwen. De Burgemeester van Venray Het is een feit, dat wanneer vele gegoede burgers telkens een procesverbaal opgeloopen hadden als ze dronken waren, er hier in Venray menigeen geschandvlekt zou zijn.1' Nou, die gegoede burgers kunnen blij zijn, dat ik geen burgemeester van Vemay beu geweest, want dan zouden zij er zoo niet af gekomen zijn. Al zou wel eens genade voor recht hebben moeten gelden, zeker zou menigeen zijn roes onder het raadhuis hebben kunnen uitslapen. Op zoo'n maDier zou een hoop ergernis van de openbare straat zijn geweerd en de mindere man had een reden te minder gehad om te zeggen; (te rechte of ten ODrechte laat ik buiten spelvan den mindere wordt alles gezien, maar de grooten ziet men over het hoofd. Uit het verslag van den Gemeente raad Een der leden betoogt de nood zakelijkheid van eene vergunning bij bet station te Oirlo. Ik heb mijn hersens eenige dagen gepijnigd om te achterhalen waarin die noodzakelijkheid kon bestaan. En nu ben ik tot twee mogelijkheden gekomen of wel bet is noodzakelijk voor de portemonnaie van don bs» trokken caféhouder of wel noodzake lijk voor sommige Oirlosche en Castenraysche heeren, die van een afzakkertje houden. Misschien wordt ir. eene volgende vergadering het raadsel wel opgelost En nu krijgen wij bier in Venray zoo'n grootsch feest hetgeen naar ik hoop in alles zal slagen en allen een buitengew oon plezierige Zondag zal verschaffen. Maar wat ik ook hoop is dat het weer toch vooral niet te over» matig dorstig zal wezen. L. S. Het was in het najaar van 1918. LaDgs de zuidgrens van ,ons land drongen de Bolgische troepen op weken de Duitsohers terug, al vech» tend. Een Kamerlid, dat, terwijl er ze'.fs voor den hospitaaldiedst geen benzine te krijgen was, zoodat zieke m'di» tairen vaak uren ver op hooiwagens moesten wordeu getransporteerd, in em auto met regeeringsbenzine naar Sas van Gent was gekomen om aan zijn nieuwsgierigheid te voldoen want te maken had hij er geen steek stond bij een grenspaal. Plotseling in Je nabijheid vond er een bolsing plaats tusschen Belgen en Duitsohers. Schoten weerklonken en een paar kogels lloten over de grerislijn. sloegen in de hoornen of in het zand. Het Kamerlid in kwestie werd bleek en beefde. Een der om» standers riep nem toe: er i3 gevaar, dekkiDg zoeken in die greppel daar. Het Kamerlid was gehoorzaam. Met handen en 7oeten in de modder zakte hij, onder dekking van den ietwat hoogeren weg ln het water, dat kalm onder zijn voorover gebogeD lichaam heen bieef stroomeD. In die ezeltjeshouding bleef hij staan tot hij eindelijk den moed vond, nadat er eenigen tijd geen schot gevallen was, zoo half en half weer op te kijken, en met een verbaasd gezicht aan de omstanders te vragen maar heeren, waarom blijft u op dien dijk staan, waarom zoekt u ook geen dekking En een van hoi grojpje, een offi» cier en twee journalisten, waaronder een dame, bromt terug; omdat wij van het vak zijn; en kijkt een beetje minachtend Daar den weggekropen volksvertegenwoordiger Die held was de weledelgestrenge heer Jan Duys, de man, die dag in dag uit aan het opruien is en ook nu weer in het Parlement de leiding schijnt te willen nemen in de cam» pagne tegen de wet, die oproer en bolsjewisterij eenigszics wil bestrij den, Dus als zijn daden in overeen» stemming zijn met zijn woorden; een aanstaand barricadeheld. Als het e«D8 tot een revolutie komt weten zijn aar staande slachtoffers waar zij hem kunnen vinden, als er schoten vallen; ergens in een natten sloot. Wedden, dat hij met zijn «Unver- frorenheit" naderhand zegt, dat bij daar alleen maar zat om voor Wijn koop een glaasje water t« scheppen karraderen met en zonder beslag wendelploegen, gierpompen. prima machineolie. van vier personen, onder wie er twee waren, die) met de lichtgeloovigheid der anderen spotten, j Hetzelfde gebeurde 20 April en daarna heeft de wonderbare gebeurtenis zich tot op den huidigen dag bijna dagelijks herhaald. j Gedurende deze periode htbben ongeveer 200.000 puntdraad personen de kerkbezocht en 12 a 15000 van hen' li» hebben het wonderbaar gebeuren gezien, advocaten C8>FDOlID6lim 011 V0rd0r QllOS Welt geneesheeren ingenieurs, professoren, journalisten j mannen, vrouwen en kinderen van eiken rang en and. Dezen hebben gezien, dat de Christus de oogen i den mond opende en sloot, terwijl het bloed uit verschillende deelen van het lichaam stroomde, soms zelfs nam men een waren doodstrijd waar, enkele malen gedurende een of twee uren. j 3. 4 en 5 Mei zijn drie bedevaarten naar Lim» pias gekomen en telkenmale heeft men het wonder kunnen-waarnemen. Nog pas heelt een geneesheer den doodstrijd gezien en daar hij eerst niet aan het feit wilde gelooven, heeft het hem zoozeer getroffen, dat hij bijna ziek geworden is. De getuigen zijn derhalve ontelbaar tot hot vak behoort. LAGE PRIJZEN. Beleefd aanbevelend, Het wonderbare Christusbeeld te Litnpias. Eenigen tijd geleden is melding gemaakt van wonderbare gebeurtenissen, welke in het dorpje Limpias aan de Cantabrische kust in Spanje zouden plaats grijpen. jn de dorpskerk aldaar bevindt zich n.l, een oud kruisbeeld, dat, naar de getuigenis van dui» zenden personen, verschillende malen op wonder» bare wijze de oogen en lippen heeft geopend. Het kruisbeeli stelt den Verlosser voor op het oogen» blik, dat Hij in doodstrijd verkeert. Een der lezers van »de Maasbode" heeft zich tot de geestelijkheid van Limpias gewend met de vraag' of het bericht, zooals dat in »de Maasbode" stond, juist was. Hij ontving daarop d.d. 6 Mei 't volgend schrijven van den Eerw. heer Gabriel Fernandez Somerella Ik ben hier geweest sinds de wonderbare gebeur» tenissen begonnen en zal u nauwkeurig mededeelen wat er heeft plaats gehad eu nog gebeurt. 30 Maart van het vorig jaar, bij het einde "van de missie, welke door de paters capucijnen was gepreekt en na de algemeene H. Communie, zagen eenige meisjes en eenige bewoners van het dorp, in 't geheel een dertigtal, dat het Christusbeeld naar links en rechts keek en de oogen opende en sloot. Allen waren ten zeerste verbaasd, vooral toen het zich dien morgen herhaalde. Ook kon men zweet op den hals van het beeld, echter ge» durende een korten tijd, constateeren, Daarna gebeurde niets wonderbaars meer tot den llden April 1919, toen het wonder wederom, nu in den namiddag plaats had, in tegenwoordigheid iDgezondon Mededeelingen 24 uren per dag en nooit rust Niemand zou dagelijks 24 uren onafge broken kunnen werken. Toch is dit de taak der nieren zonder dat zij ooit rust krijgen. Zij hebben een belangrijke levens taak te verrichten, omdat zij het bloed filtreeren en er de vergiften en vloeibare onzui vei heden aan onttrekken. M. a. w. wij hebben flinke, gezonde nieren noodig om vrij te blijven van overtollig urinezuur en de lange nasleep van urine zuur-k walen als niergruis, rheumatiek, waterzucht, rugpijn, blaasontsteking, ischias, steen, spit enz. Geeft aan de nieren bij het eerste teeken van nierzwakte dadelijk hulp Drinkt ge noegzaam zuiver water ora de nierfiiters door te spoelen en te reinigen, eet weinig vleesch en urinezuur-vormend voedsel, en versterkt de werking der nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Een zorg zame leefwijze en Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben menig hardnekkig geval van nieraandoening en onzuiver bloed overwon nen. Zelfs in gevorderde gevallen, waarbij meerdere kostbare behandelingen niet ge baat hadden, bewezen Foster's Pillen succesvol te zijn. De aandacht wordt erop gevestigd, dat Foster's Pillen niet op de lever, maag of ingewanden werken. Zij dienen uitsluitend voor de nieren en blaas en ziekteverschijn selen van deze organen. Duurzame baat i9 hun beste aanbeveling. Hoedt u voor namaak. Elke echte doos draagt de handteekening van James Foster Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Ven ray verkrijgbaar bij H. J Heling af 1.75p doos of f iO.— per zes doozen. 40 EERSTE KWALITEIT in balen van 50 en 100 pond bij voordat er 25 of 50 cent belasting op komt bij Pracht-Calalogus over aan iedereen GRATIS en FRANCO op aanvraag N.V. Karei Lengs&Zn. Rijwielfabriek „Leonidas" TEGELEN want ei- bestaat een middel, dat u geheel bevrijdt van zenuwachtigheid, een middel, dat u kalm maakt en kalm houdt, terwijl uw geest helder blijft. MIJNHARDT'S Zenuwtabletten. wetenschappelijk samengesteld en beslist onschadelijk, genezen u van zenuwachtigheid en stellen u in staat rustig na te denken en de vraagstukken gemakkelijk op te lossen. Per koker 60 ct. 3 kokers 1 1.70. Bij Apoth. en Drogisten. 19 LANGSTRAAT VENRAY naar maat. Ontvangen eene ruime keuze STALEN in zeer fijne aan zeer lage prijzen. Minzaam aanbevelend. 5—13 in Zwart, Blauw, Violet, Bruin en Geel, Copieer-Inkten, Stempel-Inkten, Vulpenhouder-Inkten, enz. in ruime keuze voorradig bij FIRMA VAN,DEN MUNCKHOF Groote Straat. Verkrijgbaar alle 8oorten in Bruin en Xwarl aan scherp concurreerende prijzen bij SCHOENBANDEL, EINDT. REPARATIën worden SPOEDIG en NETJES uitgevoerd. FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Groote Straat 55 GROOTS MARKT. Vertrouwd adres voor Lysten voor Portretten on Sohilderflen in allo modellen en prijzen. Alle voorkomend Roparatiowerk wordt degelijk en billijk nitgevoerd. Handel in Sigaren, Sigaretten, Rook en Roltabak. Puike Plokworst 80 ot. p. pond. Prima SPEK van f 9,90 per pond ROOKVLEESCH fl.00 per pond GEROOKT SPEK 10.90 p. pond. BOEKWEITMEEI, 30 ct. p. p aan concurreerende prijzen. Aanbevelend, 15 llennenfusplein VENRAY, stoelen, spiegels, schildoriien sport en kinderwagens, Kinderstoelen, Auping's Stalen springveeren en kapokmatrassen. enz. enz.

Peel en Maas | 1920 | | pagina 5