Tweede blad ELOOSTERBALSEM Denkt U er om Costuum-Naaister Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. solied Schoenwerk, JOS. HENDRIKX Bestrijding van bedrog in den handel van meststoffen enz. Pluimveehouderij en Konijnenteelt. van Staatswêge. (Ouderdomswet 1919.) Advertentiën. C. L. BODDAERT Dames- en Meisjescostuums Me]. Boddaert Plaats deze pot in Uw keukenkast Zaterdag 24 April 1920 Ale Jaargang. No 17 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 60 c. franco per post 70 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 90 c. afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—6 regels 45 c. elke regel meer c. De volgende vergadering ia! over een week of drie plaats hebben en wel op verzoek van dhrn. de Pond en Am ent op een Zaterdag wijl hun die dag meer geschikt lijkt. Met een dankwoord aan de aan» wezigen sloot de voorzitter de ver» gadering, Door den minister van Landbouw is een wetsontwerp ingediend hou» dende bepalingen tot bestrijding van bedrog in deD handel van meststof» fen, zaalzaden en veevoedermiddelen. Ter toelichting merkt de minister op, dat de jweDschelijkheia der tot» ■tandkoming van eene wettelijke regeling tot bestrijding van bedrog in den genoemden handel zich reeds sedert veie jaren beeft doen gevoelen. De bedrijferisiko wordt vergroot en deze is veelzijdig van aard. De land bouwer mist zijn oogst en ook kan het land besmet worden met schade lijke gewassen en onkruid. Veelzijdig van aard zijn ook de nadeelen, die tengevolge van de toe» dinning van slecht of minderwaardig veevoeder kunnen ontstaan. Door het gebiuik van noodelooze of schadelijke meststoffen wordt de voortbrenging van een goeden oogst in de weegschaal gesteld. Sedert eeDige jaren is aan de proefstations een bijzondere op» sporingsdienst verbonden. Met dezen dienst zijn gunstige uitkomsten ver» kregen, die tot voorlichting strekken zoowei van den kleinen landbouwer als van den kleinen handelaar. Maar deze uitkomsten hebben bovenal aan getoond dat in den bestaanden toe» stand noodzakelijk verandering moet komen. De vraag heeft een onderwerp van beraad uitgemaakt, of bij de rege» ling der onderhavige Imaterie niet kan worden voortgebouwd op de voorschriften der Warenwet 1919. De Warenwet echter biedt hier geen voldoenden grondslag. De bedoeling van de voorgestelde regeling is uitsluitend in het belang van den landbouw voorschriften te geven ten aanzien van de hoedanig» held en samenstelling van bepaalde meststoffen, zaaizaden en veevoeder zonder dat omtrent den naam eenig positief voorschrift wordt gegeven, geenszins om in het belang van den handel oneerlijke mededinging uit te •luiten. Het onderhavige ontwerp tracht langs verschillenden weg het beoog de doel te bereiken. In de eerste plaats is verboden waren te verban» delen of te vervoeren, waarvan de hoedanigheid niet voldoende aan vast te stellen eischeo, als ondeugde lijk moet worden aangemerkt. Dit verbod geldt echter slechts, indien deze onvoldoends hoedanigheid niet te voren op niet te misvatten wijze aan den kooper duidelijk kenbaar gemaakt wordt. In overeenstemming daarmede moet ook de verkoop van hulpstoffen onder andere dan de •igen, algemeen gebruikelijke be» namingen verboden zijn. De ervaring heeft geleerd, in het bijzonder wat de zaaizaden, doch ook wat de voederstoffen betreft, dat voor een zeer overwegend deel de invoer uit bet buitenland moet worden beschouwd als de bron waar uit voor ooien landbouw oDgeweDsch- te waren worden verspreid. De onderhavige wet wenscht dit voor de toekomst te voorkomen. Door invoer alleen toe te staan langs bepaald aangewezen kantoreD wordt een toezicht mogelijk gemaakt dat voor een goede uitvoering niet kan worden gemist, Donderdag 15 April had in het Landbouwhuie te Roermond de op» richtingsvergadering van de Lim» burgsche centrale vereeniging voor pluimveehouderij en konijnenteelt plaats. Dhr. Verheggen (Buggenum) open- Vrij willige verzekering de als voorzitter van den Limb. Land- en Tuinbouwbond de vergade ring sprak zijn genoegen uit over de goede opkomst. Hij besprak vervol» gene het doel der vereenigiog. Zooals men weet bestonden de laatste jaren twee nationale vereeni- I gingen, op pluimveegebied die iham beiden ontbonden zijn, zoodat er feitelijk geen vereeniging meer was voor de pluimveehouders, die na het ontbinden der V. P. N. ook geen eigen orgaan meer hebben. Het bestuur van den L. L. T. B. bad dan ook gemeend deze vergade ring te moeten beleggen om te komen tot een Limb. Centrale vereeniging vooral wijl meD reeds lang getracht heelt alle landbouwbelangen onder ééoen bond onder te brengen, daar de verschillende onderdeelen zooals paardenfokkerij, geitecfokkerij, pluimveehouderij enz. alle iu nauw verband lot elkander staan. Voor een veertien dagen is ook te Utrecht op eeDe vergadering van pluimvee» houders de wenschelijkheid uiige» Uit de veie vragen, welke ons herhaaldelijk bereiken, blijkt dat velen uog niet goed bekend zijn met den inhoud der Ouderdomswet. Deze wet toch voorziet in een lang ge» voelde behoefte. Immers, zij geeft den personen boven 65 jaar (d. w. z ben, die op 3 Dec. 1919 reeds 65 jaar oud waren), recht op een pre» mievrije f 3 per week, wanneer deze personen niet zelf of de echtgenootfe) zijn aangslagec in de rijksinkom» stenbelasting naar een inkomen van f1200 of meer, of in de vermogens sproken zich bij den Landbouwbond aan te sluiten. Daar er hier in Limburg meerdere eiermijnen zijn, meende spreker, die veilingen evenals de groectenveilin» gen onder elgeD beheer te kunnen laten, maar diende men wel door een drachtig streveD tot samenwerking te komen van alle Limburgsche pluim» veehouders. Spr. verzocht vervolgens de mee» ning der vergadering, of ze overtuigd was van het nut vao samenvoeging in de Limburgsche centrale vereeniging voor pluimveehouderij en konijnen» teelt, en herinnerde nog aan het op» wekkend woord, dat hierover in »Land en Vee gestaaD had. Daar de heele vergadering van het nut ervan overtuigd was, ging men over tot behandeling der concept» statuten. De voorzitter betreurde het, dat deze niet in »Land en vee" heb» ben gestaan, wijl ze niet tijdig gereed waren. Hij verzocht varvolgeDS dhr. Tops ze voor te lezen Uit de statuten bleek dat de ver eeniging zich ten doel stelt, het nul der pluimveehouderij te bevorderen, zooals door bel geven van nuttige wenken, het zoeken naar goed afzet» gebied der producten het aanstellen van een pluimveeconsulent en laten geven van cursussen enz. Deze blijft geschieden door de mijnen, evenals thans. Om lid te kunnen worden, dient men aangesloten te zijn bij een of andere kath. standsorganisatie hetzij van den boerenbond, R. K. Werk» liedenboud of R. K. Middenstands» bond. De concept statuten werden voor» loopig goedgekeurd en zullen in Land en vee 'worden opgenomen, zoodat ze bij een volgende vergade» ring definitief behandeld en vastge» steld kunnen worden. Wijl bij de volgende vergaderin gen toch een definitief bestuur moeit gekozen worden, werd het nut van een verkiezing van een voorloopig bestuur niet iDgezien en werd besloten dat het bestuur van den L. L. T. B dat deze vergadering leidde en ook de concept itatuten samengesteldeop deze wet door het rijk toegelegd ook de verder voorloopige werkzaam-1 een bedrag van 17.7 miltioeö galden heden zal verrichten tot een definitief j Daarom, gij allen, die gebruik kunt beatuur gekozen was. I maken van deze gunstige wetsbepa» Aan personen tusschen 35 en 65 jaar geeft zij de bevoegdheid, zich te verzekeren, en deze personen be talen allen 39 cent per week vanaf 3 December 1919 tot het tijdstip, waarop zij 65 jaar worden, terwijl de uitkeeringeD zijn a. Voor de niet verzekerings» plichtigen f 3 per week (f 100J bij overlijden, mits niet binnen 3 jaar na den dag, waarop de verzekering wordt gesloten. b. Voor de weUverzekerings» plichtigen een wekelijksche rente en een uitkeering bij overlijden, verband houdende met de gestorte premiën. Van bet grootste belang is deze wet echter voor personen beneden 35 jaar, daar deze zich kunnen ver zekeren voor f 3, 4, 5 of 6 per week naar eigen keuze Ook voor deze personen wordt f 100 bij overlijden uitgekeerd, wanneer dit overlijden niet plaats heeft binnen 3 jaar na den dag, waarop de verzekering wordt gesloten. Daarbij heeft even» tueel verzekeringsplicht geen invloed op de uitkeering op 65 jarigen leef tijd en bij overlijden. Voor deze personen is de premie zeer geriog en bedraagt van 7 tot 75 cent per week. Voor een kind; verzekerd in 't eerste levenejaar voor een uitkeering van f 6 per week behoeft slechts 13 cents per week te worden betaald. Wanneer de ver zekering in 't 2e of 3e levensjaar wordt gesloten, bedraagt de premie 14 cents per week. Wordt een kind in 't eerste of tweede levensjaar ver zekerd voor f 3 per week, dan he»' draagt de premie 7 cent per week. Daar ook hier de f 100 bij over» lijden wordt uitgekeerd kan men dus ongeveer 29 jaar verzekerd zijn, zonder dat men een cent riskeert, ja het overlijden beneden dien leeftijd geeft nog een voordeel van 10 tot 90 gulden li of wordt een verzekerde blij» vend invalide, dan behoeft hjj slechts 3 jaar premie te betalen en kan daD ontheffing van premiebetaling krijgen op 65-jarigen leeftijd krijgt hij dan toch het volle bedrag uitgekeerd, waarvoor bij (zich verzekerd beeft. Eveneens worden de f 100 bij over» lijden ten volle uitgekeerd. De pre» mie behoett niet elke week te worden betaald, men kan ze tegelijk voldoen voor 4. 8, 13, 26 öf 52 weken. Gedurende de eerste 30 jaar wordt lingen, verzekert u zoo spoedig mogelijk. Gij bezorgt u daardoor een rustigen ouden dag. Wendt u om nadere inlichtingen tot den Raad van Arbeid. De aanvraag-formnlieren worden kosteloos toegezonden door den Raad van Arbeid. Brieven en briefkaarten, gericht aan den Raad van Arbeid, zijn portvrij. Ingezonden Mededeellngen Ingezonden. Buiten verantwotrdelijkheid der Redactie M; de Redacteur. Mag ik nu nog even antwoord geven aan een belanghebbende. In artikel 18 van de statuten der coöperatie staat De leden zijn voor de schulden der vereeni* ging fcoo/tfcZyAoaansprakelijk. Dat wil zeggen dat ieder lid zich hoofdelijk verbindt voor alle door de coöperatie aangegane verplichtingen. Dus niet voor een zeker gedeelte, maar voor de geheele verplichting. De crediteuren der coöperatie hebben alzoo 't recht van ieder lid de geheele schuld te vorderen. Heeft het aangesproken lid voldaan, dan zijn daardoor echter alle andere leden vrij, maar dan krijgt 't lid dat heeft moeten betalen vordering op de andere leden. Ik wil trachten U dit door volgende duidelijk te maken .- Eene coöperatie, waarvan de leden hoofdelijk aansprakelijk zijn, heeft bijv. eene schuld van f 10000 die zij niet kan betalen. Nu zal de schuld»* eischer, die natuurlijk den eenvoudigsten weg zoekt, een der leden aanspreken, die dan de f 10000 zal hebben te voldoen, al is 't bij slot van rekening zijn geheele vermogen. Is er bij de coöperatie geen enkel lid dat goed is voor f 10000 dan spreekt men er twee of drie aan en bedraagt bijv. de schuld zooveel als de vermogens van alle leden tezamen, dan worden ze allen uitgekleed. En nu uwe vraag wat ik bedoel met tamelijk vastzitten. In art. 14 der etatuten staat nl. dat ieder kwar taal slechts aan 1 op de 25 leden ontslag mag worden verleend, terwijl daarbij aanvragen, ge» grond op vertrek naar eene andere gemeente, voorgaan. Zoo zal 't dan beet kunnen gebeuren, dat als men zeu willen uittreden, het heel wat kwartalen kan duren alvorens men zal kunnen uittreden. Die kwartalen zullen zelfs tot jaren kunnen uitdijen, terwijl daarbij nog komt, dat men na de uittreding nog een jaar lang verant» woordelijk blijft voor de verplichtingen der coöperatie. Dan wordt nog alleen bij overlijden, bij ontzet» ting wegens verlies van bekwaamheid om verbin» tenissenaan te gaan of bij opzegging wegens vertrek naar een andere gemeente, het op 't aandeel gestorte geld teruggegeven. Dus als men om een andere reden dan de voorgenoemden uittreedt, krijgt men 't op de aandeelen gestorte geld niet terug. De aandeelen zijn tevens onvervreemdbaar. Ten slotte zou ik dit nog even willen opmerken Zooals ik 'hóórdezijn er leden die zeggen »ik ben wel iid van de coöperatieve winkel, maar niet van de bakkerij." Die leden moeten echter wel be denken, dat als zij de statuten teekenen, zij ook Jid zijn van de coöperatieve bakkerij en dus verantwoordelijk voor de verplichtingen der bak kerij Ik hoop -een belanghebbende" hiermede vol» doende te hebben ingelicht. EEN BELANGSTELLENDE. AU geneesmiddelen noodig zijn. Matigheid, opgewektheid en lichaams- oefeoiDg zijn natuurlyke levenswetten, die u gezond dienen te boaden. Maar voor de velen, die deze niet hebben beoefend, bet niet niet wilden of konden, zyn geneesmid delen een noodzakelijke behoefte om de kwade gevolgen van bet verwaarloozen der gecondheidsregels van de Natuur te herstellen. Dit geldt de vele, pijnlyke verschijnse len van nieraandoening, vooral als door overworking, zorgen, laat naar bed gaan, te veel eten en drinken en in 't algemeen door een onverstandige leefwyze, overmatig veel urinezuur de nieren overweldigd beeft en bet 1)loed heeft vergiftigd, waardoor niergrui8, rugpyn. spit, Dierwateriuobt. niersteen, ischias, rheumatiek of omstoken nieren en blaas worden veroorzaakt. Verandering io al uw gewoonten is niet voldoende om beter te wordeD. Een ver standige leefwijze is noodzakelyk. maar de verzwakte nieren dienen eveneens ver sterkt te worden door een speciaal nier geneesmiddel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ty'o uit* sluitend voor de nieren, de blaas en arme» wegen. Zy hergeven aan de nieren do kracht om haar taak bet filtreeren van het urineznur en vloeibare onzuiverheden nit het blded te verrichten. Zy ver zachten de blaas en regelen de urineorga- nen. Duizenden zyn door Foster's Rug pyn Nieren Pillen duurzaam bevrijd vau ernstige Dierverscbynselen. Wacbt u voor namaak, elke echte doos draagt de handteekening van James Foster. Foster's Rugpyn Nieren Piilen zyn te Venrsy veikrygbaar by B. J. Helmg a f 1 75 p. doos off 10 per zes doozen. 42 Verkrijgbaar alle soorten io Bruin en Zwart aan scherp concurreerende prijzen bij SCHOENHANDEL, EINDT REPARATICn worden SPOEDIG en NETJES uitgevoerd. dat U veel geld bespaart, door Uwe KLEEDINGSTOFFEN te koopen waar ze het GOEDKOOPSTE zijn. Koopt daarom aan onderstaand adres, alwaar alle stoffen op staal verkrijgbaar. Ruime voorraad in Schortebont, Keper, Katoen, Kousen. Truien. Dames- en Kin derborstrokken. Modeartikelen enz. Aanbevelend, Merselosche Weg. 3—15 STERKE SPEELKAARTEN wederom verkrijgbaar bij FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het vervaardigen van Alles in de nieuwste modellen. Aanbevelend, MERSELOSCHE WEG. 14 en als U dan bet ongeluk hebt U aau bet fornuis te branden of kokend waiter op Uw banden of voeten te laten valleo, doe dan oomiddellyk wat Kloosterbalsem op de gewonde plek. De pyo zal dan bedaren en U krijgt geen brandblaar. Maar niet alleen voor brandblaren is het goed een potje Klooster balsem by de band te hebben; ook voor sny wonden, kloven, zweren, eczema, winterhanden en voeten, gesprongen lippen, jeuk, uitslag, aambeien en als wrijfmiddel bij rheumatiek. jicht, verstuikidgen, spier» verrekkingen, pijn in de lendenen en rug, wordt de Kloosterbalsem «eer geroemd. Demp de put niet als het kalf verdronken is, maar koop beden nog een potje Prfis per pot van 20 gram 65 cent. van 60 gram f 1.50 van 100 gr. 12,50, van 250 gram I 5,00. Alom verkrijgbaar. Eieobt rooden band met ome handteekening L. 1. AKKER Rotterdam. Verkrijgbaar te VENRAY by G. Ambroaius.v. i. Velden-, te HORST bij Jan. v. WellnVerriet te BERGEN by van Dyok. Achten, te MAASHEES bij Fr. Bekkera v. d. Heuvel, te WANSSUM bij J. v. Braobt en bij alle drogiaten en de meeete apothekers.

Peel en Maas | 1920 | | pagina 3