Provinciaal Nieuws. Ingezonden. Verpachting rijden Gemeentetram. Burgerlijken Stand VENRAY. Turfsteken. eiken grond en kin elleen verklaard wor den uit gebrek van kennis van de sooiale ▼oorzianing waartegen de aanval wordt ge richt. De huwende dienstbode, die voortaan geen loondienst meer verrioht blijft volgens de invaliditeitswet verzekerd, totdat xij gebruik beeft gemaakt van de bevoegd heid om de verzekering te doen vervallen. Io dat geval zyn de voor de betrokkene, zoolang zij dienstbode was, betaalde pre miën niet voor baar verloren. Artikel 57 der Invaliditeitswet bepaald immers, dat wanneer de verzekering vervallen is, bet bestuur der rijksverzekeringsbank vaststelt welk bedrag aan vrye premiën ten name van de betrokkene sal worden geboekt. Die vrije premiën nu geven ingeval de be trokkene invalide wordt, of den leeftijd van 70 jaar bereikt, recht op eene rente waarvan het bedrag uit den aard der saak onder meer zal afbangen van bet aan vrije premiën ten name van den betrokkene geboekt bedrag. Uit dat wetsvoorschrift volgt derhalve zonneklaar, dat van weggegooid geld geen ■prake is. De huwende dienstbode ie bovendien bevoegd de verzekering voort te zetten, in welk geval de verdere verschuldigde pre miën natuurlijk ten bare laste komen. Zij kan krachtens art. 195, tweede lid. der Invaliditeitswet zelve bepalen in welke loonklasse zy de premie voortaan wenscbt te bepalen en kan derhalve volstaan met de betaling van eene wekelyksche premie van vyf en twintig cent. Welke voordeelen beeft deze vrouw by de voortzetting van haar verzekering f In de eerste plaats beeft zy in geval van Invaliditeit reoht op een invaliditeitsrente waarvan bet bedrag weder afhangt van de betaalde premiën. Yoorte geeft de wet aanspraak op eene ouderdomsrente by het bereiken van den 65 jarigen leeftijd, deze rente bedraagt by een verzekeringeduur van 40 jaren en eene geregelde premiebetaling van 30 ots. per week pl.m. f 2 85 per week. Overlijdt de gebnwde dienstbode met achterlating van kinderen beneden den 14* jarigen leeftijd, dan hebben die kinderen, ingeval de vader reeds is overleden of ban moeder hun kostwinner was, reoht op eene weezenrente. Dit, wat betreft de geldelijke uitkeerln- gen. De verzekering geeft echter ook nog een ander groot voordeel. Stel de gekowde dienstbode wordt ern stig ziek. b.v. tuberculoos, zoodat gevaar bestaat voor blijvende invaliditeit. Is zy nu onder de verzekering gebleven, ook al betaalde zy niet meer dan de laagste pre' mie (dus f0.25 per week), dan kan zy geheel voor rekening v»o de Ryksver- zekeringbank worden opgenomen in een sanatorium (art, 100 der Invaliditeitswet.) Het belang der huwende dienstbode ge biedt derhalve voortzetting van haar ver- aekeriog. Een nieuw raadhuis. Men meldt uit Helmond In de Maandagavond gehouden raade vergadering heeft de gemeente aangekocht het kasteel -Helmond'' van wijlen deo heer Jhr. Karei Wesselman Helmond, om dat In te richten voor stadhuis. Dat mooie ocde historische kaeteel dateert van 1402. Krijgt Cuyk schadeloos* stelling. De boeren in bet land van Cuyk zitten nog steeds te kyken met bun overstoominge eobade sommige stnkken land zitten zelfs dik onder het zand en de gehoopte schade loosstelling van Rijkswege blyft uit. Nu hoopt men nog voor de bedorven aardappe len, welke aan bet ryk geleverd moesten worden sobadevergoeding te krygen. Alle voorraden door het water bedorven aard appelen zijn officieel opgenomen. Hoog water. De Maas is weer zoo gestegen, dat zy in Oost Brabant tal van uiterwaarden heeft blank gezet. In verband met bet welig staande grasgewas, dat voor den tyd van bet jaar bijzonder hoog staat, ontstaat door dit booge water een aanzienlijke schade. Een misvatting. De -Handelskamer" te Rotterdam heeft in uitzicht gesteld een verlaging van pryzen, o.a. voor kleederen. Na wordt bier en daar van een voorsohot van 5 mil lioen gesproken wat een misvatting is. Minister Van IJsselsteyo beeft op 24 Maart 11. in etn vergadering van den Middenstandsraad de zaak uiteengezet. Van 't geven van voorschot is geen sprake. Slechts is faciliteit verleend.bij bet disconteeren van wissels, waarbij de Regeeriog ziob garant heeft gesteld tot een bedrag 7an 5 millioen. Bestaat dus de mogelijkheid, dat de Staat ooit zal hebben te betalen Ja, als de Handelskamer sleobte zaken maakt, failliet wordt verklaard, eu na executie van baar zelf en van allen bij baar aange sloten coöperatieve vereeoigingen, eu nog wissels onvoldaan blyven, zal de Staat moeteo bijpassen, doch ook... dan pas. als de Handelskamer en alle baar oooperatieve vereeoigingen zullen verdwenen zyo. Men ziet dus van voorschot geven geen sprake. Dreigende eonfllkten In het Landbouwbedrijf. Men meldt aan de -Msb." van werk« nemerszijde Niet alleen in Groningen, maar ook in Brabant zal het hoogstwaarschijnlijk op verschillende data dit jaar tot een conflict komen in het landbouwbedrijf. De onder handelingen tusschen de werkgevers en arbeidersorganisaties zijn afgebroken te Woensdreoht en Hoogerbeide. De patroons wenschen bet contraot van verleden jaar ongewijzigd te bandhaven, wat inhoud een loon van 30 ots per uur. De arbeiders wenschen invoering van het contract-Steen bergen met een loonsbepaliog van geduren de 7 maanden 34 cent per uur en 5 mnd 36 cent per uur. De arbeiders hebben zich bereid ver klaard om bet geschil te onderwerpen aan arbitrage de patroons moeten hierover nog vergaderen. Te Zevenbergen. Zeven- bergsobenboek, Langeweg. Fijnaart, Klundert, S'anddaarbuiten en Oud Gastel zijn de onderhandelingen nog gaande. Op de laatst gehouden oonferenties is door beide partyen besloten, een minimumloon van 7 maanden 34 oent en 5 maanden 36 cent per uur in de respectievelijke leden vergadering te verdedigen Zoodat de kans op eeD goede Oplossing op laatstgenoemde plaatsen zeer groot is. Moord te Apeldoorn. In het volkslogement van E de Wit in de Johannastraat no. 1 kregen Zondag middag twee logéas ruzie. De los werkman K. de G. was Daar bed gegaau, daar by mio of meer dronken was. Zyn makker W. J P. volgde bem eo begon hem op den rug te kriebelen. -Schei uit. of ik sla jou dood'* riep De G. en op P's antwoord -Nou. steek maar op." trok De G. een mes en gaf zyo tegenstander een paar steken in den bnik. P. werd ernstig ge wond en werd naar bet ziekenhuis vervoerd waar bij na te zijn geopereerd, Maandag* middag is overleden. De dader die gunstig bekend stond, werd gepakt. Doodenrlt. Op den Rijksstraatweg onder Zalt-Bom- mel is Dinsdagmiddag, liggende io eeD plas bloed, naast een defect mottorrywiel aangetroffen de heer P. Kelder, uit Amsterdam. In een passeerende auto is de gewonde naar 't ziekenhuis te Zalt Bom mel gebracht. De toestand van den gewon de ia zeer bedenkelijk. Te lage belastingaangifte. De rechtbank te Zutpben beeft een mnd. gevangenisstraf geëisöht tegen A IJ. L.. mt Deventer, wegens overtreding der wet op de inkomstenbelasting. Hy heeft in 1917 en 1918 als zyo inkomen opgegeven oDgeveer f 4900 en f 5100, in plaats van f14340 en f 21723. Twist met noodlottlgen afloop. By een hniselyken twist beeft zekere J. van B. te Boxtel zijn zwager met een mes een balsader doorgesneden. Het broodrantsoen. voor Rijnland is met ingang van deze week vastgesteld op 3ipond per hoold en per week. VENRAY, 17 April 1920. Aan de inwoners wan Venray. Gelet op de versohillende dringende aanvragen om hulp die aanhoudend uit Duitschland tot ons komen, heeft 't Comité gemeend dien zoo Doodzakelyken steun niet langer te mogen weigeren. Wy hopen derhalve dat allen zullen bereid zijn in welken vorm of op welke wijze dan ook, hulp te verieenon wanneer men ziob eerstdaags tot U zal wenden om hulp te vragen. In naam van 't Comité [voorb. voor Weensche kinderen] L TACKEN, Voorz. W. LAURENSSE, Secr. By eenkomst van 't Comité Zondagmor gen op de Pastorie. Vanaf Maandag a. s. is bet Post- eD Telegraafkantoor op werkdagen voor den postdienst gesloten van 12 30—2 n. nam. Onze vroegere dorpsgenoot de beer Sobilleman, reserve luitenant, is door Z M. den Koning van België benoemd tot Ridder in de Orde van Leopold II, wegens de goede eo onvermoeide diensten door hem bewezen gedurende de ooilogsjaren in bet Belgisobe Interneeringskamp te Zeist. Uitslag der Zondag gehouden wed- vluoht voor postduiven van Oosterbeek le en 2e piys J. Vermeulen. 3e prys P. Kersten, 4e 5e en 7e prys J. Volle- bergh, 6a prys J. Oudenhoven. De duiven werden losgelaten te 8 aar, aankomst eerste daif 9 45. laatste 10 10. D. S. O. I—V. 1. O. S 1 3-4. Zondag speelde D. S O een vriend» sobappalyken wedstrijd tegen Vios Venlo. Vios versohijnt volledig, terwyl D, S. O eenige invallers telt. Achtereenvolgens wisten de rechts- en linksbuiten en mid voor van Vios de score tot 40 op te voeren. Doch nu vond D. S. O het tooh te bar. Na mooi samenspel weet de mid- voor onhoudbaar te doelpunten en nadat door Vios afgetrapt is gaat de voorhoede er direct met den bal vandoor en voordat Vios weet wat er eigenlijk gebeurt, ligt no. 2 reeds aohter deo keeper. Met 4—2 gaat rust in Na rust is 't weer de mid» voor die den Veoloschen keeper verschalkt. Hard wordt nu nog door beide voorhoeden gewerkt, doob de resp. achterhoeden zyn hun de baas en in den stand komt geen verandering meer. Van D. S. O. zagen we wel eens beter spel, De uitslag 3—4 geeft o. i. de ver houding goed weer. Voorlooplg bericht. Op 2 Mei zal in de groote zaal van het Patronaat eene groote openbare ver gadering gebonden worden van alle leden met banna vrouwen der R. K. Werklie denvereniging. Vakbonden en R. K. Coöperatieve Verbrniksvereeniging -St. Petrus Banden". Tevens vrijen toegacg voor alle belangstellenden buiteo deze organisaties. Vry debat. Als spreker zal optreden de beer Fr. Fonrascbe uit Maastriobt Onderwerp de Coöperatie io verband met de Werkliedenvereniging. Eenieder (dus ook Belangstellenden) wordt het recht gegeven met den spreker van gedachten te wisselen. (Zie advertentie volgende week) LEUNEN. Alhier is 14 dezer het Publiek Telefoonstation teo hu'ze van den beer P. A. Jacobs gereedgekomen en voor het pnbliek tot het voeren van ge sprekken opengesteld. SMAKT. Aanstaande Zondag 25 April. Bescbermfeest van St. Jozef, zal ter eere van onzen machtigen Beschermheilige om 9 uur eene plechtige Hoogmis met preek gehouden worden. By die gelegenheid zuilen de Congreganisteu van O L. Vr uit Venray hnnne jaarlijkscbe bedevaart houden, 's Namiddags om 3 uur p'eibtig Lof met preek. Jacht, Zij, die voor het nieuwe seizoen 1920— 1921 eene jacbtacte wenschen. moeten hunne aanvragen daartoe reeds nu, eu dus niet onmiddellijk voor het tijdstip der opening van de jacht, zooals veelal gebeurt, bij den burgemeester indieneo. Voor min derjarigen moet de aanvrage gedaan wor den door honne ouders. Dr. Poeli naar Parijs. Dr. Poels is naar Parijs vertrokken om er deel te nemen aan een Congres. HORST. Ter brstrydiog der onkosten van 't eeuwfeest dsr Kou. Harmonie deeeo zomer te bonden, werd op baar verzoek door de gemeente een shbsid e van f 500 toegekend. VENLO. Aangevoerd op de eiermijn van Maandag 165500 eieren. Prys van f 9,10 tot 1 10 20. Eendeoeieren f 9.90. VENLO Naar de L K. verneemt be staan er ernstige plannen om te dezer stede een advertentieblad op te richten. De plaonen zouden reeds zoover gevorderd zyn, dat de uitgave verzekerd is. Inbraak. Voor de Rechtbank te Roermond stond Woensdag terecht A. Giovanini, 22 j. schilder, wonende te Nijmegen aaDgekl. van diefstal van een antiex Lieve Vrouwen beeld en een schilderij uit de R. K. kerk te Swolgeu in den avond van 13 Febr. jl en poging tot diefstal in do R K. kerk te Tienray in den nseht vao 13 Febr. j'. Het O. M. eiecbtte tegen bem 4 jaar gevangenisstraf Geslikt Te Scbimmert by Heerlen is Zondag bet 2 jarig zoontje vao deu beer B. ge' stikt doordat het bij bet spelen met boonen er een in den mond stopte eo iu de lucht pijp kreeg. Mijnongeluk. Op de myn «Oranje-Nassau" te Heerlen is Maandagmiddag de gehuwde mijnwerker S. door neerstortend gesteente getroffen en gedood. 3uiten verantwoordelijkheid der Redaotie. M. de Redacteur. Sta mij toe dat ik nog even antwoord op het ingezonden stuk van de Coöperatie St. Petrus Banden, voor zoover dat als antwoord op mijne vragen beschouwd kan worden, (de rest moeten «Koffiebaal" etc. maar doen) alsmede op de coöperatieve dichterlijke ontboezeming en op de advertentie van «een Opmerker". Ik zal mij zooveel mogelijk bekorten, maar niettegenscaande dat, zal ik toch tamelijk veel plaatsruimte van U moeten vergen, die U mij, naar ik hoop, voor dtzen keer nog wel zult willen afstaan. Het bestuur der Coöperatie dan begint met mij te vragen, waarom ik zweeg toen de bakkers onlangs eene advertentie plaatsten, waarin ze aan de hand van eenige gegevens aantoonden, dat het brood hier beslist niet te duur verkocht wordt en goedkoopor zelfs dan op verschillende andere plaatsen in den omtrek het brood door cooperar tieve bakkerijen wordt verkocht. Wel ik zweeg toen om de heel eenvoudige reden, dat de bakkers ten eerste niet beleedigeod waren en tweedens ómdat wat de bak kers deden volkomen juist was. Ze zeiden immers niets anders dan «hier in Venray is 't brood zoo duur en op die eu die plaatsen, waar ook coöperatieve bakkerijen bestaan, is 't zelfs zöó duur. Ergo wordt t brood hier beslist niet te duur verkocht." Eu blijkbaar was 't waarheid wat in die adver« tentie stond, daar 't door niemand weersproken is. En toch spreekt U in uwe dichterlijke ontboeze ming zoo maar zonder blikken of blozen van «lieg maar raak". Zeg mij ook eens waar ik gelogen heb Maar wat U nu doet is heel iets anders. U begint met te beleedigen en dan wil U gaan bewijzen met cijfers van eene andere coöperatie, dat uwe coope'atie hier rede en kans yan bestaan heeft. Zooiets is immers tegen alle logica in U hebt er dan ook tamelijk wel 't omgekeerde mee bereikt van wat U bedoelde en juist uit 't door U gepubliceerde verslag blijkt, dat uwe coöperatieve bakkerij hier geen rede en ook geen kans van bestaan heeft. Uit het verslag van Tegelen toch blijkt, dat men daar 10 pCt. netto winst heeft gemaakt, doch had men 't brood er even duur verkocht als hier in Venray, dus 4 cent goedkooper, dno zou de netto winst maar ongeveer 2 pCt. bedragen hebben. En dat mogen onze bakkers toch wel hebben, is 't niet! Of noemt U dat nog eene „prachtwinst"? Dus rede van bestaan heeft de coöperatie niet. En waar U nu verder bij een belangrijk kleine ren omzet eene veel grootere onkostenrekening krijgt als Tegelen (want dat U er met 50 pCt. bruto winst niet komt dat houd ik vol), daar is 't ook duidelijk dat U met een tamelijk belangrijk verlies zult moeten werken. Altoo kans van bestsan heeft ze ook niet. Neen, als U iets wilt bewijzen, moet U met uwe eigen zaken voor den dag komen. Dat U de balans nog eens voor belanghebbenden ter inzage wilt leggen vinden we heel mooi, maar 't zegt niets, en we hebben dat ook niet gevraagd, i Peter J. Beerkens, 24 i. en Petronella N«»n nnhitfuMn i tt nnhi;«o*..t a* mifm «»n pdzer, 27 j beiden te Venray Peter Ewalts, 32 j. te Meerlo en Gerarda Baten, 21 j. te Venray Andreas Voermans, 35 j. en Gertruda Peelers, 33 j beiden te Venray Pieter Koeken, 31 j. en Allegonda van Baar, 28 j. beiden te venray Jan Klaassen, 31 j. te Horst en Johanna Cleven 26 j. te Venray Theodor Gerats, 30 j. te Venlo en Maria Baltezen, 27 j. te Venray OVERLEDEN Theodoor Wijnhoven, 9 maanden Peter Gerard Hendriks. 29 j. Mersel.weg Heinrich Dewez, 73 j. St. Jozefge&ticbt Sophia van der Weegen, wed van H. Pesser9, 76 j. St. Jozefsgesticht 2 patiënten in St. Servat:u9. Neen publiceeren 1 U publiceert de cijfers van Tegelen voor reclame, maar als uwe zaak zoo eterk staat als u zegt, dan is toch juist 't publi ceeren van uwe eigen balans de beste reclame die U hebben kunt. Beter nog dan de reclame die de bakkers en kruideniers op 't oogenblik voor U maken. Durft U ze niet publiceeren dan wekt U sterk den indruk van „lieg maar raak". Dat uwe balans niet gecontroleerd zou worden, dat heb ik niet gezegd, dus wat U daarover allemaal vertelt, kan ik stilzwijgend voorbij gaan Dat de R. K. Verbruikscoöperatie ,,Van ons voor ons" te Arnhem failliet ging is heusch geen unicum. In de eerste drie maanden van dit jaar gingen er in ons landje niet minder dan zes coöperaties failliet. Dat er ook bakkers failliet gaan heeft er weer niets mee te maken, ofschoon 't toch wel eeniga« zins een mirakel is dat menschen met zoo'n .prachtwinst" nog failliet kunnen gaan. Men zou zoo zeggen dat. 't allemaal coupon netjesknippers moesten zijn. Op hetgeen U zegt over de belasting en 't door mij gevraagde kunstje volgende -. Of U hebt mij totaal niet. begrepen, ófwel U praat willens en wetens om de zaak heen, om U er voor de niet aandachtige of minder goed onder« legde lezers uit te redden. „Neen coöperatie dat zal niet gaan". Ik zal't U zoo duidelijk mogelijk zeggen, dat U 't begrijpen moe t. Ten eerste dan vroeg ik sinds wanneer belasting onder winst werd gerekend. Onder de winstverdeeling van Tegelen staat een post van f 608,08 als belasting en dat is niet juist, want betasting is geen winst maar verlies en behoort onder onkosten thuis. En dit is niet alieeu voor particulieren maar ook voor coöperaties. Dus n& aftrek van die belasting krijgt U pas de zuivere winst. Alzoo is 't netto winstcijfer van Tegelen feitelijk f 608,08 lager 'dan is aangegeven. En nu 't kunstje, om als de geheele winst verdeeld is, dan bovendien nog eens uit te keeren f 619 en f 155, dus samen f 774. De winst is verdeeld, dus weg, en toch worden er nog f 774 uitgekeerd. Dit is een reine onmogelijkheid, tenzij men aan 't kapitaal gaat. Eu dat mag toch nooit- En dat kunstje zou ik van U gaarne leeren, want heusch dat is geld waard. Of is 't misschien 't geheim van de coöperatie t En nu die «laffe en lage Deschuldiging. U begrijpt dat zulke dikke woorden mijn koude kleeren niet raken. Als men met zulke woorden begint is dat in den regel een bewijs, dat men er met argumenten niet meer komen kan. Ik heb in 't geheel niet gezegd, dat U niet 't recht had 't R. K. te voeren, doch ik heb alleen gevraagd of dat R. K bij U wel op zijn plaats was, omdat ik daaraan twijfelde. En nu moet ik zeggen dat die twijfel bij mij door uwe verdediging nog in 't geheel niet is weggenomen. Ik zal U zeggen waarom Dat de H. K. de socialisten steunt erkent U zelf en dat U van zoo'n instel« ling lid zijt en geen filiaal, zooals U zegt, maakt de zaak al heelemaal niet beter. Dat één der directeuren (want daar ziin er meer dan een) Katholiek is. verandert aan net eigenlijke karakter van de H. K. niets. Dat karakter is en blijf» zgn. neutraal en dat is, daarover is men 't immers vrijwel eens, anti«Katboliek. Het is en blijft een feit, dat door 't geld wat de H.K. aan II vèrdient, ook antikatholieke vereenigingen gesteund wor» den. Dit is niet zuiver in den baak en dat ontsegt U, zooal niet het reoht om 't R. K. te voeren, dan toch zeker het recht om daarmede te schermen, zooals U dat den laatsten tijd doet. Ook nog uit uwe statuten valt te constateeren, dat uwe coöperatie niet zuiver Katholiek is, want in art. 8 staat uitdrukkelijk dat U ook niet- Katholieken, als.lid kunt opnemen. En daarmede vervalt toch zeker het zuiver Katholieke karakter uwer coöperatie. Wat U verdor zegt van »'t geloof verschacheren en alle heas op 't dek", heusch ik heb 't gelezen en herlezen, doch ik moet 't bekennen, ik snap niet wat uwe bedoeling is. Het zal wel aan mijne stumperigheid liggen, docty ik begrijp U niet en kan er dus ook niets op zeggen. Over de dichterlijke «Ontboezeming" heb ik niet veel te zeggen. Als de kwaliteit van Uw schoensmeer niet beter is dan die uwer verzen, dan is 'tniet veel zaaks. Dat boeren en werklieden juiehen zeg dat maar zoetjes, want het is mij bekend, dat heel wat boeren en werklieden zeer sceptisch staan tegenover uwe coöperatie. Trouwens uwe cooper&tie is noch eene boeren* noch eene werkliedencooperatie, want ze gaat niet uit van den Boerenbond en ook niet van de Werkliedenvereniging. Het is eenvoudig een allegaartje. De redeneering in de advertentie van «Opmerker" raakt kant noch wal, daar behoef ik dus verder niets van te zeggen. Het is zooiets van 't kind verzaakt zijn geloof, ergo is de vader ook niet meer katholiek. Trouwens hoe logisch Opmerker redeneert blijkt wei uit het slot zijner advertentie waar hij mij sommeertom mijn naam te noemen, terwijl hij zelf zijn naam verbergt. Die stumperd heeft, toen hij dit schreef, niet eens gemerkt welk een blunder hij sloeg. M. d. R., ik dank U. EEN BELANGSTELLENDE. Uitdeeliog u eenheden voor» buis hebben m volgende hand» Maandag 19 At- ben die by >j Leunen zyn 5l Nam. van 2—to Gerven ot Vu Op bon I kio eenheid brandfc Klein ln<c de in Mei bench kolen worden; dezer teo kaot<r Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter openbare keon<s. dat door ben zal worden Het rijden of vervoeren van de Gemeentetram Venray-Dorp naar Venray-Station en terug, ingaande 1 Juli 1920, zulks voor den termijn van driejaren. De op eegel gestelde inecbrijyiogsbilj» t- ten moeten in gesloten en verzegelde enveloppe voor Maandag 26 April 1920 des namiddags 2 nor zijn gedeponeerd in de daarvoor bestemde gesloten bus ter ge meentesecretarie. Onmiddellijk na bet ver- strijkeu van den termijn, dus 26 April des namiddags ten 2 aar. zal in bet open baar ten gemeeotebu'te worden overgegaan tot opening der ingekomen biljetten. De gunning wordt evenwel aangehouden tot uiterlijk 3 Mei des namiddags 8 nar, tot welk tijdstip de inschrijvers ban aanbod gestand moeten doen. De toewyzibg zal niet noodwendig aan den laagsten insohrij ver. doob kan aan elk der inschrijvers geechieden. De voorwaardan der verpachting liggen voor eenieder ter eeeretarie ter inzage vanaf Maandag 19 April. Venrey. 16 April 1920 Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Geldig van 11 Normaalboü o Geldig va»; Rykssuikerksi suiker a*15 een Overpeinzing. Zeg tuinm&n, o tuinman, wst heb je toch gedaan, In 't vreedzame Venray is de rust naar de maan. Sedert gij uit 't Noorden kwaamt getogen Deed hier haar intocht afgunst, logen. Dat bleek uit reclames,in Peel en Maas Die waren vaak kwetsend, vol leugens of dwaas Dat bleek uit een drijven, een zoeken naar twist. Dien, o zoo gaarne, in 't dorp men hier mist. Zij die U naar 't Peelland riepen kunnen trots zijn op uw werk, Want Gij ijvert ja uitsluitend voor den werkman, voor de Kerk Komt soms duivel «Eigen" gluren achter de coulissen uit, Dan heor ik hun aarz'lend zeggen »'t hoort niet soo, maar 't moet vooruit". In het plaatselijk belang zou 't wezen Dat ge weer van bier vertrekt Veel geschillen die er rezen Waren spoedig dan genekt. Koffieboonvan Meel, van Rogge en Co. 9—16 April GEBOREN: Petrus G. van Kessel, Brabander Wilhelmina P. H. Janssen, Oirlo Antonia M. Swinkels, Zwarte Klef Huberta A. M. Versleijen, Langstraat Johanna M. H. Hendriks, Castenray Hendrikus M. H. Nelissen, Oirlo Maria A. H. Vermeulen, Groote Markt Johanna M. Geurts, Oostrum Wilhelmus L. Jenneskens, Brukske Johanna M. P. Janssen, Leunen Petronella C. van Meijel, Heijde Maria S. P. van Meijel, Merselo Mond* en Klauwzeer De Burgemeester van Venray brengt nogmaals ter algemeene kennis, dat zij, wier vee door mond- en klauwzeer is aangetast, daarvan onmiddellijk ter secre tarie aangifte moeten doen en dat het vervoer van vee door een besmettelijke ziekte aangetast of daarvan verdacht, volgens artikel 21 der Wet van den 20 Juli 1870 Stbl 131 is verboden. Venray, 15 April 1920. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. Burgemeester en Wethouders van Venray, maken bekend dat gelegenheid zal worden gegeven tot het steken van turf in de Peel tegen vergoeding van f 2 50 per dag Zy die hiervan wecsoben gebruik te maken, kanneo ziob aarmeiden Donderdag 22 April a. s. nam. vao 5—6 uur io het Distributiekantoor. Aanwijzing zal warden gegeven Maandag 26 April voorm. 10 uur aan de Kraaien hut, terwyl de tu-f gestoken moet worden Dinsdag. Woensdag en Donderdag daarop volgende. Verder zal geen vergunning wo? den verleend Aangifte verhuizingen 'De Burgemeester ep Wethouders van VENRAY brengen de ingezetenen in herinnering, dat volgens de bepalingen van Hoofdstak 2 der Algemeene Politieverordening de getios- booMeo verplicht zyn om bioneu 8 dagen ter Gemeentesecretarie aangifte te doen, wanneer zij met buo gezin naar een ande re woning binnen de gemeente verbuizen of de gemeente met der woon verlaten Verder xija de gezinshoofden geboadeo ter Secretarie binnen 8 dagen op te geven elke verandering in het personeel van ban gezin, dienstboden, kostgangers, en hoorders van kamers daaronder begrepen; dus niet alleen waoneer een toon, dochter, meid of knecht, of ander gezinslid naar een andere gemeente vertrekt, of nit een andere gemeente komt, maar ook, wanneer iemaod in het gezin komt vannit Venray of naar een ander gezin te Venray vertrekt moet biervan binnen 8 dagen worden kennis gegeven Voor een goede bevolkingsboekhouding is bet absoluut noodzakelijk dat deze be palingen der Politieverordening nauwkeu rig worden nageleefd. Wij waarschuwen derhalve de ingezete nen, dat het toezieht op de naleving zal worden verscherpt en by nalatigheid onmiddellijk proces verbaal zal worden opgemaakt. Brandstof fencommlssle. Tot nader order zullen de volgende maximumprijzen voor huisbrand gelden 1 Nootjes I. II, III f 3 47 per 75 K. eent. 2 Eierbriketten f 2,81 per 75 Kg. - 3 Stnkkolen f 2 76 per 80 Kg, - 4 Myocokei f 4 90 per 75 Kg. 5 Gascokes f 3,60 per 2 HL. - 6 Bruiok. briketten f 3 43 per 100 K. - Jacob J. G. Oudenhoven, Lcunsche weg N B' V°°r >bui.b«orging in de kom GEHUWD: der gemeente ven de aoortsn 1 tot en met Willem Custers, 70 jaren en Anna M. 4 wordt 15 cent per eenheid in rekening Clephas, 45 j., beiden te Venray gebreeht.

Peel en Maas | 1920 | | pagina 2