Wasch- en Wringmachine's A. de Haen. V ii.1 penhouders mooie Huwelijksgedichten Tweede Blad SCHOUW der WATERLOSSINGEN. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. H. W. van Aarssen. J. v. d. BERG Alle soorten meubels, Henri Dewez De draadlooze té Sambeek. D. S. 0, op den seriewedslrijd te Broekhuizcnvórst. •A-dvertentiën. W. Jacobs, BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der gemeenle VENRAY, verkrijgbaar bij Oosirumsche Boekbinderij en Handelsdrukkerij Woensdag 3 Septemb. Meubelfabriek en Magazijn Gezondheidsmatrassen Alle Draai- en Ornament werken, UURWERKEN Zaterdag 23 Augustus 1919 40e Jaargang. Ma 84 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 60 c. franco per post 70 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 90 c. afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—7 regels elke regel jmeer 35 c. 5 c. Ean «bijzondere correspondent" schrijft aan het Hgz. Van het verzendstatlón der'dréad- looze, dat ein verbinding van Neder land met Indi» zal tot stand brengen en dat nabij Apeldoorn oprijst, ver scheen reeds een uitvoerige bo» schrijving in -de bladen het wordt tijd, dat eok.-eeDS gedacht wordt aan het ontvangstation, waar aan men te Sambeek reeds maan» den werkt. De oprichting van een der hooge masten, waarbij allerei autoriteiten tegenwoordig waren, is een mooie gelegenheid. Sanbeek is een wijd uitgestrekte gemeente tusschen Boxmeer en Ven- ray. Ze bezit groote complexen heidegronden en bosschen, welke het voortvarend gemeentebestuur op allerlei manier laat cultiveeren. Uren in den omtrek is o a. bekend de reusachtige modelboerderij Lac» taria, geheel opgericht op voormalige heidegronden. Het oog der telegraiieautoriteiten werd op Sambeek gevestigd na langdurende metingen, welke uit» wezen dat de Sambeeksche bei het uitverkoren terrein was. Onder lei» ding van verschillende ingenieurs (voor grondwerk en telegrafie) werd aan 't werk getogen en weidra ver rezen er eenige gebouwen, welke, nog een voorloopig karakter dragen, en ook reeds een paar der 60 meter hooge palen, 'welke straks de berich ten uit Indië zullen opvangen Palen" of «masten" is hier echter het juiste woord niet, de torens zijn gebouwd als een netwerk, dat in de verte niet te onderscheiden is en op een paal gelijkt. Ze rusten op een pil en loopen van boven en van onderen spits toe. Iu 't midden zijn ze ongeveer 3 en een hatven meter middellijn, Zoolang zulk gevaarte, dat geheel van hout gemaakt Is, op den grond ligt, lijkt het veel op een brug. Lang te voren was reeds bekend, dat nu een der torens zou worden opgetrokken. Tegen halftwee stroom den van alle zijden nieuwsgierigen aan, alle dorpen in den omtrek, wier schilderachtige torens de Sam» beeksche hei omzoomen, Sambeek, Vierlingsbeek, Overloon, Oploo, St, Anthonls, Boxmeer enz. stuwden toekijkers aan. Wij hadden ons van de voorlich ting van Sambeeks vriendelijken burgemeester, den heer P. Stevens, verzekerd, die evenmin ais de ande» re-gemeentelijke autoriteiten mocht ontbreken. We vonden hem 'smor» gens op de secretarie 'tegenóver den massieven Samkeekschen toren fiets als de Oldenhove te Leeuwarden) gaarne bereid reeds allerlei inlich» tiDgen te verstrekken. Onder zijn leiding, die onderweg ook telkens zichtbaar werd in 't onderhoud, door hem met allerlei menschen ge» voerd, waren we in 'n minimum van tijd langs vele kronkelpaadjes ter bestemder plaatse. Daar arriveerden ook de directeur generaal van de posterijen en telegrafie, de hoofd ingenieur Colette en andere autori» teiten. Ook de minister van Water» staat had zjjn komst aangekondigd, maar was verhinderd. De «paal'' lag reeds ta wachten en tallooze werklieden waren druk bezig aan de voorbereidende werk» zaamheden. De kabels werden ge» spannen, de kaapstanders gesteld, alles ging naarstig voort onder de kracbtig-rustige leiding van inge» nieurs. Als om halftwee de autoriteiten waren verschenen, werd direct met het opvijzelen begonnen. Een kleine paal van een meter of 20 stond op de plaats waar de groote aanstonds zou verrijzen met drie staaldraden was hij aan den 'groote verbonden. De kleine vormde met den groote een hoek van 90 graden. Werd iüs de kleiDe tegen den grond getrokken, dan stond de groote kaarsrecht overeind. Gauw gezegd, maar 't eischte veel gedraai. Takels en ka» bels waren echter uitmuntend en langzaam maar zeker rees het gevaar te, hetwelk natuurlijk in allerlei standen gekiekt werd, In. anderhalf uur werd de mast opgetrokken tot voldoening der kijklustigen, en zon» der incident. Na afloop bezichtigden de autori» teiten de terreinen, die reeds veel bewijzen van bewerking geven. Wegen worden aangelegd, sloten gegraven, duikers gelegd, enz. Reeds was men begonnen aan de uitvoering van een prachtigen verbindingsweg die van den straatweg van St. Antho» nis dwars door de hei, langs de ter» reinen der draalooze naar de spoor» lijn voert, waar bij wachtpost 37 een halte zal verrijzen. Vandaar naar Sambeek (een kwartiertje loopens) ligt een veldweg, die door het ge» meentebestuur verbard zal worden. We hadden ons van te voren reeds laten vertellen, dat om dit spoor station veel was gestreden, doch dat de strijd beslist scheen Achter de schermen werd namelijk het gemeen tebe'stuur tegengewerkt- door 'een combinatie, die de halte verder zuid» waarts zou willen (ter wille van en» kele huizen) terwijl één blik op de kaart ieder onpartijdige aanstonds overtuigd dat aller belangen, zoowel die van de gemeente als van- de Draadlooze (en van andere stichtin» gen, die weldra op deze gezochte heide zullen verrijzen) gebiedend vordert, dat de halte vooral niet ver» der zuidwaarts komen mag. De telegraiieautoriteiten, wien wij er naar vroegen, verzekerden ons dan ook, dat er vau verplaatsing geen kwestie kan zijn en dat de halte verrijzen moet bij wachtpost 37. Zou het anders gebeuren dan ware er knoeierij in 't spel. Het wordt daar op de Sambeeksche hei binnenkort een bedrijvigheid van belang. Drie der 60 meter hooge palen roepen nu al vau verre, wat er gebeuren gaat, nog een viertal zal er verrijzen. Men begint reeds te werken aan de woniDgen voor de ambtenaren, waarvan er spoedig een 30-tal zullen gezet worden. Voorts schijnt er, naar we zoo onderhands vernamen, een groote nederzetting te komen van de Reclasseeringsvereeni» ging, terwijl andere stichtingen wel» dra den nu steeds kostbaarder wor» denden heidegrond zulten betwisten aan de overal opduikende ontginners. Van deze laatste spant de modelboer» derij nLactaria'' de kroon. D. S. O.—D O. IS. 3-3. D. S. O. komt ia de eerste ronde tegen D. O. S. (Wanssum) te staan, en komt met éóa invaller uit. De D S.O.'ers drin» gen direct flink op, goed gesteund door de soliede achterhoede, die vrijwel alles retourneert. De D O S goal wordt terdege beschoten, de keeper werkt er eentje weg, doch een schot van den linksbuiten Ver» sleijen heeft meer succes en doet den I keeper visschen. 10. Doordat de achter- i hoede te zeer opdringt, staat 't D.S 0.- doel een oogenblik niet voldoende gedekt, waarvan de vijand gebruik maakt eu van de Paa door snel opdringen den stand op 1I brengt. Na half time leidt de rechts» bniten den bal nog eens langs 't lijntje op, een mooi9 voorzet van Willems bezorgt D.S O. weer de meerderheid 21. Dan neemt D.O S. een oogenblik de leiding, breekt door, maar de race loopt op een korner uit. Deze komt rechtstreeks zonder aangeraakt te zyn in de goal en volgens onfeilbare(?) uitspraak vau den scheids» rechter is 't putit geldig. Nu zitten de Venrayers vurig op den bal, brengen bem op vyandelyk gebied en door een fry-kick direct op goal ft geen yopr de D.O.S. een verrassing bleek te zijn] zet Aerts 't winnende pontje Nog eeD paar malen wordt '1 leder tot vóór de vijandelijke veste gebracht, maar telkens verklaarde de scheid»:?-hter 't reeds gemaakte puntje door abside (die al ce groote voortvarendheid 1) ongeldig, zoodat de stand 32 bleef. Door deze overwinning krygt de D.S.O de »0'ympia'' (Boxmeer) als waardige tegenstander. De Venrayers pakken fltnk aan, we zien een oogenblik 't spel zich heen en weer verplaatsen van de eene goal naar de andere, dan nog eens een verwoede aanval op het Olympia-doel, welke leidt tot het eerste puDtje voor D.S. O. De Olympiërs, die meer getraind blekeD, zitten echter flink op den bal en weten spoedig den gelijkmaker te behalen. Na half time houdt D.S.O. nog goed vast en door mooi samenspel weten ze zelfs nog herhaaldelijk den strijd op vijandelijk gebied te verplaatsen, maar de Olympia- keeper laat zich niet onbetuigd en verde digt zijn doel met sucoes. Als de tyd verstreken is, is de stand nog 11 en wordt 2 maal 7i/z minuut verlengd. Nog houdt D.S,O. vol. 't Dralen van een der backs wordt eohter voor hen Doodlottig en bezorgt Olympia de leiding i2. De moed begint te zinken en als Olympia door een penally 't derde punt behaalt, is alle kans verkeken. We zagep. dan D.S O» hier een nederlaag- lijden, maar 't was een eervolle, want hun tegenstander bleek te zyn de waardigste van de aanwezige clubs, daar Olympia met den beker ging strykeu. Al was 't een nederlaag, toch zagen we de D.S.O. □ooit schitterender als in deze matob, waaruit bleek dat de D S.O. steeds groeit iu kracht eu zelfs de bes 3 clubs der streek reeds naar ds kroon durft steken Eenige sportliefhebbers. Je Adres mor heer- en stopwerken en het vervaardigen van Dames-, Reeren- en Einderkleeding naar maal is Schoolstraat. Ruime keuze in prachtige collectie STALEN van de nieuwste Sloffen. Zeer zware MANCHESTER 21 vanaf f 2.50 ptr el. Mario, waar heb je mijn doosje LAX Hier is het, Mevrouw 1 Ik heb het van morgen voor de kinderen ge» bruikt, toen ze uit school kwa» men. doodt levend onrein, verwijdert neten, roos en stof geeft het haar een mooie glans en bevordert den haargroei. Eeu doos je LAX, voldoende voor een halve liter welriekende hoofdwassching kost maar 25 ct. by alle drogisten. L. I. Akker, Rotterdam. Eischt afsluitband met onze handteeke- ning L- I. Akker, Rotterdam. Verkrijgbaar te VENRAY G. Ambrosius en J. H. Helingte HORST bij A. H. van Well Rooiakkerste VIERLINGSBEEK bij P. - G. Creemers en H. Mooren. brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar schouw zal worden gevoerd over de volgende waterlossingen, op achter elk harer vermelde tijdstippen: LEGGER A. 1 Schoorsche Beek, op 25 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 2 Waterlaat de Scheide, op 28 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namid. 3 de Leunsche Beek met zijtak, op 28 Augustus van 7 juur voormiddags tof 7 uur namiddags. 4 Waterlaat uit Brugskenscbe Pas, op 28 Augustus van 7 uur voormiddags lot 7 uur namiddags. 5 Van Breevennen, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 6 de Oirlosche Pas, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 7 de Brugskensche Beek, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namid. 8 de Zompgraaf met een zijtak, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 9 de Waterlaat, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 10 de Weverslosche Beek met zijtakken, op 30 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 11 van Giesevennekens, op 27 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namid. 12 Loonsche Pas, op 27 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 13 Smakter Spurkt, op 27 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddag3. 14 de Burggraaf, op 27 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. LEGGER B. 1 Lollebeek, op 25 Augustus van 7 uur voormïddags tot 7 uur namiddags. 2 Oostrumsche Beek, op 29 Augustus van 7 uur voormiddag9 tot 7 uur namiddags 3 Loobeeksche Beek, op 30 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 4 Klein Oirlo met een zijtak, op 25 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. De eigenaars, pachters of gebruikers van de op die waterlossingen gevestigde molens of andere waterkeerende of waterstuwende werken zijn verplicht op de dagen der schouwvoering en gedurende de 3 daaraan voorafgaande dagen, aan het water den geheel vrijen afloop te geven, voor zoover hun door Burgemeester en Wethouders of door den Opzichter van den Provincialen Waterstaat te dien aanzien geen andere bevelen zullen gegeven worden. De eventueel noodige herschouw zal geschieden op 5 en 6 September. het Raadhuis worden aangeplakt Venray. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. En zal deze op de gebruikelijke plaats aan hel mgekondigd in het Weekblad -Peel en Maas" te VENRAY, 26 Juli 1919. Aangeplakt 'op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis te Venray, 26 Juli 1919. De Veldwachter, P. J: DERKS. in kwaliteit zooals voorheen, zijn wederom aangekomen. Ze worden onder garantie en aan concur r eer ende prijzen geleverd door Alle Boekwerken worden net en spoedig INGEBONDEN DRUKWEBKEN als bidprentjes rouwartikelen, enveloppen, loonzakjes, labels enz. worden aan concnrreerende prijzen geleverd Boek-, Papier-, Tabak- en Sigarenhandel. Aanbevelend, Paterstraat, VENRAY' stoelen, spiegels, schilderijen sport en kinderwagens, kinderstoelen, Auping'8 Stalen springveeren en kapokmatrassen. enz. enz. Voor VENRAY en omstreken is beslist het beste adres voor alle soorten j Paterstraat, tegenover het Postkantoor Atelier voor alle reparatièn onde> garantie

Peel en Maas | 1919 | | pagina 1