Herinneringsdag SCHOUW der WATERLOSSINGEN. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Feest der H. Kindsheid Onder 't roode vaandel. Dit nummer bestaat uit twee bladen. te Venray. "FEUILLETON". Van Luik naar de Marne. BEKENDMAKING. Burgemeester en Weihouders der gemeente VENRAY, Zaterdag 2 Augustus 1919 40e Jaargang. Ne 81 PEEL EN MAAS ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 60 c. banco per post 70 c. voor het buitenland by vooruitbetaling 90 c. afzonderl. nummers 5 c. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. PRIJS DER ADVERTENTIBN j van 1—7 regels elke regeljmeer 35 e. 5 o. Maandagmorgen om 7 uur moeten de kinderen, die in costuum gekleed moeten worden, in de Zustersschool aanwezig zijn. De overige kjnderen niet later dan HALF NEGEN. Om kwart vóór negen trekt de stoet door Eind- en Hofstraat naar de kerk. De kinderen die in costuum gekleed zijn krijgen eene plaats op het priesterkoor. De bruidjes op de trappen, de zelatrices in de koorbanken. Onder de H. Mis feestpredicatie. Na de H. Mis worden de kinderen gezegend, daarna lied van de H. Kindsheid. (Nd. 41 der kerkboekjes van de kindermis). De stoet neemt denzelfden weg als de H. Sacramentsprocessie. Gedurende den optocht wordt gecol lecteerd. De coliecte in de kerk en op de straat is GEHEEL ten voordeele der Missie. De ingezetenen worden vriendelijk maar tevens dringend verzocht om gedurende den optocht de straat zooveel mogelijk vrij te laten, opdat de stoet geregeld en onbe lemmerd kunne doortrekken. Uitsteken der vlaggen zou de feestelijk heid nog verhoogen. Ontbinding van den stoet aan de Zus- tersschool. _^rT>r, VOLGORDE VAN DEN OPTOCHT 1 Venraysch Fanfarecorps 2 Voorrijder te paard 3 Herder en Herderin 4 Missieschild 5 Kindje Jezus en St. Janneke met een Engeltje en vier bruidjes 6 Engelbewaarder met kind 7 De H. Ursula met maagden 8 Drie Pater9 met Chineezen 9 De H. Agnes met bruidjes 10 Beeld van het Kindje Jezus, gedragen door bruidjes en misdienaars en voorafgegaan en gevolgd door een eerewacht van Pauselijke Zouaven. 11 Jeanne d'Arc te paard 12 De H. Vincentius met arme kinderen (St. Josephsgesticht) 13 Kindje Jezus met Chineezen slaafjes (St. Josephsgesticht) 14 Bruidjes en kinderen St. Josephsge sticht 15 De H. Elisabeth van Thuringen met acht 'landmeisjes 16 Hoofdmanderijn, gevolgd door knecht met pajong 17 Tweede manderijn met Chineezen 18 De H. Oda. patrones van Venray met twaalf bruidjes 19 Drie missiezusters met eenige Chi- neesche meisjes 20 Twee Paters Kruisheeren met kleine Chineesehe jongens 21 Geloof, Hoop en Liefde 22 Twee Chineesehe dames 23 Missiezusters en bruidjes. Ik send a hierbij geld om de achter» ftallige huur en eenige schulden te betalen, wat er overschiet, is voor u Wy wordeD goed betaald en de patroon beeft ons een voorschot gegeven. PROSPER LOUVIERS Er heerschte een oogenbük een diepe •tilte. Zy hebben wel geluk, meende einde Hjk de kuiper, met afgunatigen blik bet bankbiljet bekijkend, dat by nog altyd in zijn vingers bield. De taak is nog niet opgehelderd, maende Cyprien. Waar ia de brief afgestempeld Van Parijs I Hé, daar is baron Mollens, en Cyprien liep bem tegemoet. Goeden morgen, Cyprien, is er iets gebeurd Ja, mijnheer de markies, bet is met Louvier» niet in orde. En by braobt hem met eenige woorden op da hoogte van de toedraoht der saak. Is dat uw ueef, waar u mij over aprak, die socialist t Cyprien knikte. En bebt gij geen vermoedens of bij een boog lot getrokken heeft of miasohien een erfenis Neen, mynheer. Een lot heeft bij nooit genomen, dat ik weet, en een erfenis 1914 1919 Vijf jaren zijn voorbijgesneld, Sinds dien Augustusdag, Toen gij Uw echtgenoot of kind Uw woon verlaten zag. Hoe droevig klonk de noodklok toen Langs straat en kermisplein. Wat was 't toch een tegenslag Voor allen, groot en klein. En toen de schoone morgenzon Verlichtte dorp en stad, Betraden Uwe zonen reeds. Het mobilisatie-pad. De kermisvreugde maakte plaats Voor bitter zielsverdriet. Uw kind'ren waren weggerukt, Waarheen, ge wist het niet. Goddank, die tijden zijn voorbij Uw dierb'ren zijn gespaard, Zij keerden in Uw woning weer Met eer en roem vergaard. Het Vaderland bouwt op hun trouw, Eu dreigt er soms gevaar, Dan hebben zij voor Wijnkoop nog Een suikerboontje klaar. Zet thans Uw zorgen eens op zij Nu is het kermistijd, Dagen van genot en vreugd Door jong en oud verbeid. Maar toch als ik U bidden mag, Luister naar 'n goeden raad En zorgt dat deze kermisweek Uw ziel noch lichaam schaadt. F. DE VROEGE, Noordwijkerhout. Onder de vele geschriften, die vooral van Duitsche zijde over de eerste phase van den vijfjarigen oorlog verschenen zijn, munt, om fijnheid van waarneming, en aan schouwelijkheid van voorstelling bij zonder uit het boek »Im Siegessturm von Lüttich an die Marne" door Hermann Lohrisch. De schrijver was voor den oorlog als leeraar werkzaam in een onge» noemde Duitsche stad, en nam als oom die oaar Amerika vertrokken is maar men heeft in jaren niets van hem geboord. Mgnheer Mollens legde zijn fgne hand op den arm van den werkman, Ik zal u zeggen, wat ik er vee deok, Marie; i Zü hebben een groote erfenis gekregen en nn hebben ze ineens met bnn verleden gebroken om geen last van de anderen te hebben, begrijpt ge - Ik geloof dat n gelijk hebt, mijnheer de markies En dat zijn dan socialisten, die den mond vol hebben over broederschap en verdeeling ven bet kapitaal I Bab I Dat zal ook eee ontgoocheling wezen voor de anderen, die hem zoo gaarne boorden spreken, zei de kuiper lachend, Hij zal wat verweDscbingen meekrijgen 1 Mijnbeer Mollens baalde de sobouders op. Hij is precies als de anderen, vriend 1 Ze zijo net zoolang begeerig om te doelen als zs zelf niets bezitten, maar Jaarna I Edelmoedige zielen zijn er oiet veel en zeker niet onder de sooialisten I Het gezelsohap ging aiteeo, terwijl de markies een weinig terzijde ging me t Cyprien. Je zon zoo gaarne dat blonde meisje he'eben dat daar juist binnenging, nietwaar Mariey I De joege man bloosde, Ik ken baar, die Micheline Laurent I Een uitstekend vrouwtje van het eerste oogenblik ef is se mij bevallen. En gaat ge nu gauw trouwen t Ik durf haar uiet vragen, mijnbeer. Ik beo baDg dat ik afgewezen zal werden I En ais wij bet eens samen probeer, den I Mijn vrouw zei die zaak wel ganw in orde brengen en dan weet ge ten minste waaraan ge n te houden bebt I U ia veel te goed, mijnbeer de mar- kan niat mogelijk zijn, misschien ven rijkies. Mevrouw Mollens weet die zaken zoo luitenant in een ongenoemd regiment deel aan den veldtocht in het Westen, totdat hij in September 1914 werd ge-wond, en naar de Heimat terug mocht keeren. Daar Lohrisch behoorde tot de legergroep von Kluck, en zooveel mogelijk eiken dag zij notities te hoek stelde is hij wel de man, die door zijn boek kon bijdragen tot de oplossing van wat hij zelf noemt »het raadsel van de Marne." In schoone perioden schildert de achrijver de golf van geestdrift, die door Duitschland ging, toen de mo bilisatie werd bevolen, het vurig verlangen der jongere officieren naar oorlogsroem toen de kolonnes zich in beweging zetten, den jubel in het leger toen Luik was genomen, en het algemeen enthousiasme, toen op 22 Augustus de troepen in opmar» schen naar het Zuiden rukten. On ophoudelijk ging het voorwaarts marschen van vijftig kilometer per dag waren geen zeldzaamheid, en onder de soldaten maakte men zich reeds druk over het aanstaande «weduwenbal in Parijs." Maar plotseling kwam de Duit» sche opmarsch tot staan, en terwijl er allerlei geruchten door de luebt gonsden, werd bevel tot den terug tocht gegtven- De taak van de legergroep von Kluck was zoo moeilijk mogelijk, zegt schrijver. Zij moest twee vij» andelijke legers afweren in het front de Engelichen onder French, in de flank de Franscheu onder Manoury. Aan den eenen kant moest een omsingeling, san den anderen kant een scheiding van de leger» groep-Bülow voorkomen worden. Kluck wist zich uit zijn moeilijke situatie te redden, door zich los te maken van den vijand en gunstiger stellingen te betrekken. In den namiddag van den 9den September kregen de troepen bevel het gevecht af te breken, en alom was in de stemming der soldaten een sterke depressie merkbaar. »De geest in ons regiment was zoo uit» stekend mogelijk," schreei een sol» daat Da den terugtocht. »Wij meen» den den tegenstander verslagen te hebben, en waren ten hoogste ver» wonderd, toen ons des avonds werd dat wii naar het Noor» goed te behandelen, maar het moet haar vooral duidelijk gemaakt worden, dat ik ook voor de moeder wil zorgen, daar iy deze niet wil verlaten. De markies nam hartelijk afscheid en trad een kamertje binnen, dat teer ar» moedig gemeubileerd was, maar angst» vallig nétjes gehouden werd. Een fatsoen» lyk gekleed man stond voor het venster Toen bij iemand hoorde binnenkomen, draaide by xich om het daglicht viel op tijn gezicht, hetzelfde, dat Prosper en Zólie zooveel afschrik had ingeboezemd. Zonder de minste aarzeling trad de markies hem tegemoet, drukte hem beide handen en een welwillende glimlach gaf een aantrek kelijke uitdrukking aan zyo stroef gelaat. Tegelijkertijd stond uit een leunstoel een ander man op met even terugstootend ge» laat, zijo oogen, vol uitdrukking, waren als die van een kind, maar zijo schedel was kaal als die van een grysaard. Hier in dit kleine verblijf werd eeD heldhaftig drama van christelijke naastenliefde afge» speeld. Césarine had baar moeder reeds vroeg verloren en zij was alleen gebleven met haar vader, die van een stug, licht ont» vlam baar karakter was. Godvruohtig als zy was, volbraoht zy haar zware taak met moed en klaagde niet. Toen de lamheid haar vader aao zijn stoel bond, verpleegde sy hem met een onvergelijkelijke opoffe» ring ondanks de ruwe taal en de beleedi» giDgeu, die zij te verduren bad. Zy slaag» de er zelfs in hem te verzoenen met God voor by stierf. Nu had zij echter niemand meer, aan wien zij haar leven kon toewij den. Toen kwam de edelmoedige gedacht» in haar op de twee Lorin's, vader en zoon die een voorwerp van afschuw waren voor heel de buurt, by baar in huis te nemen om hen te verplegen. Het geluk kwam brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar schouw zal worden gevoerd over de volgende waterlossingen, op achter elk harer vermelde tijdstippen: LEGGER A. 1 Schoorsche Beek, op 25 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 2 Waterlaat de Scheide, op 28 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namid. 3 de Leunsche Beek met zijtak, op 28 Augustus van 7 uur voormiddags tol 7 uur namiddags. 4 Waterlaat uit Brugskenscbe Pas, op 28 Augustus van 7 uur voormiddags lot 7 uur namiddags. 5 Van Breevennen, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 6 de Oirlosche Pas, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 7 de Brugskensche Beek, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namid. 8 de Zompgraaf met een zijtak, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 9 de Waterlaat, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 10 de Weverslosche Beek met zijtakken, op 30 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 11 van Giesevennekens, op 27 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namid. 12 Loonsche Pas, op 27 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 13 Smakter Spurkt, op 27 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddag3. 14 de Burggraaf, op 27 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. LEGGER B. 1 Loildbeek, op 25 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 2 Oostrumsche Beek, op 29 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 3 Loobeeksche Beek, op 30 Augustus van 7 uur voormiddag» tot 7 uur namiddags 4 Klein Oirlo met een zijtak, op 25 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. De eigenaars, pachters of gebruikers van de op die waterlossingen gevestigde molens of andere waterkeerende of waterstuwende werken zijn verplicht op de dagen der schouwvoering en gedurende de 3 daaraan voorafgaande dagen, aan het water den geheel vrijen afloop te geven, voor zoover hun door Burgemeester en Wethouder» of door den Opzichter van den Provincialen Waterstaat le dien aanzien geen andere bevelen zullen gegeven worden. De eventueel noodige herachouw zal geschieden op 5 en 6 September. En zal deze op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis worden aangeplakt ngekondigd in het Weekblad „Peel en Maas'' te Venray. VENRAY, 26 Juli 1919. Aangeplakt op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis te Venray, 26 Juli 1919. De Veldwachter, P. J. DERKS. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. deo moesten mareheeren. omdat de naburige legergroep een nederlaag geleden had." Ook bij de officieren sloeg de stemming om. Een majoor verklaarde, dat hij aan een groot offensief in den eersten tjjd niet kon gelooven, en dat de oorlog Diet zoo snel beëindigd zou worden als eerst was gehoopt. Merkwaardig is dat Lohrisch over de oomken van de Duitsche neder laag zijn boek verscheen in 1917 zoo weinig zegt fly noemt dat gebrek aan kanon nen en munitie, de numerieke meerderheid van den vijand, die de weer terug in baar hart nu bad zy im» men weer menachen, aan wie sy haar zorgen kon wijden Velen behandelden Césarine all ontoe» rekenbaar. Maar anderen bewonderden de heldhaftige vrouw die hare «kinderen" als een moeder behandelde. Tot dezen laatiten behoorden ook de beer Mollens en zijn vrouw, die niet bang waren om binnen te treden en dezen on» gelukkigen eenigen troost te versohaffen. De oude Lorin legde zijn had op den arm van den markie» en sprak met raawe item Vroeger toen ik nog jong was ging ik gaarne lnisteren naar die acbreen» wera, die ons vei telden dat de ware broedersobap slechts te vinden was by de socialisten en dat in het socialisme het heil en het gelnk gelegen waren. En nn wie helpt ons du f Juffrouw Césarine, die in God gelooft de oude pastoor, die ods boeken bezorgt en die mij eeDs omhelsd heeft, toen ik tot hem zei ik ben een vervloekte, ik ben geen mensob, om te laten zien, dat hij my ale zyu gelijke be-* sobouwde, en gy, mynheer en uw lieve vrouw, gij aristocraten en geloovigen, mear wie heeft bier ooit de socialisten gezien Bedaard antwoordde mynheer Mollens bem Verwonder u daar niet over, vriend 1 Het socialisme wil ons Daar het heidendom terugvoeren» En wat was in de oogen der heidenen de arme en gebrek kige Het christendom moest komen om de armoede te verheerlijken. En daarom, Lorin, sollen zy, die lyden, geen steuo •n liefde vinden dan bij de leerlingen van Hem, Di» in armoede heeft willen geboren worden, geleefd heeft en gestorven is Toen de baron thuis kwam. vond hy zijn vrouw nog bezig met naaien. Nog aan bet werk, Madeleine 1 vroeg versche bezetting van Parijs in het vuur wierp, maar over de leiding uit hij geen klacht. Wel geeft hij toe, dat in nachtelijke gevechten Duitsche afdeelicgen bij vergissing elkaar beschoten, maar dat kwam ook bij de Franschen voor. De ex»kroonprins heeft tegenover êen Amerikaan8chen journalist de hoofdschuld gegeven aan deonbe» kwaamheid van Moltke, en verklaard dat de Duitschen den Marneslag niet hadden hoeven te verliezen, «indien de generale staf niet het hoofd ver» loren had." In elk geval was door Joffre's by. Ja, ik wou dit naaiwerk vanavond nog klaar hebben, overigens ben ik van daag uiterst in mijn schik met 't oog op Cyprien Mariey !m Hij zal nn wel by juffrouw Laurent wezen 1 Wat een aardige versobyning is die Micheline Toen ik over Cyprien begon, werd zy rood van verlegenheid. En ik dacht al by my zelf, dat bet Diet too moeilyk zou zijn haar over te halen. Maar dat viel mij tegen. Zy was bang dat baar moeder hem nog eeos tot last zou worden en Ziet n, mevrouw, myn moeder zal ik nooit verlaten Men moet dat ongeluk kig schepsel zien, dat niets menachelyks meer heeft daD den naam, om de groot» heid van dat offer te begrypen. Ik beb baar alleen geantwoord Sta nu alleen maar toe, dat Cypries u opzoekt, en dan zult ge zieu dat bij tot alles bereid is En gelooft ge dat 't lukken sal I Welzeker by beeft zelf voorgesteld voor de moeder te zorgen. En dat bewyst dat by even heldhaftig is als Miobeline. Césarine sprak ook over zyn neef, die zoo plotseling verdwenen is. Gelooft gij werkelyk aan een erfenis I Natuurlijk, wat ander» Het ton toch voor bem niet aangaan self rijk te wezen en de anderen niets te geven 1 Het beste was maar er van door te gsan. Toch treurig di» arme sohepsels zoo be» drogen te zien worden. Césarine dacht, dat de jonge man het oog bad laten vallen op Micheline 1 Hm, dat bet meisje hem beviel, valt niet te verwonderen, maar bij zon da moeder niet tot last willen hebben. Overi- gene scheiden zyn begimelsn hem geheel van dit werkelyk obristelyke kind I Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1919 | | pagina 1