Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Gedenkt de Missies De Broodprijzen. SCHOUW der WATERLOSSINGEN. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Speenhoff als tolk. Verloopt het getij? BEKENDMAKING. Burgemeester en Weihouders der gemeente VENRAY, Gemengd Nieuws. Zaterdag 26 Juli 1919 40e Jaargang. N» 30 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 60 c. franco per post 70 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 90 c. afzonder!, nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. PRIJS DER ADVERTENTIEN t van 1—7 regels elke regel'meer 35 c. 5 c. Er bestaat wel geen vereeniging, die meer onzen steun en sympathie verdient, dan het genootschap der H. Kindsheid. Dit genootschap heeft een verheven, gode welgevallig doel de vrijkooping en opvoeding van arme heidensche kindertjes in China. Honderden kinderen worden daar jaar lijks door ontaarde ouders weggeworpen langs de wegen en te vondeling gelegd of wel voor geld te koop aangeboden aan onze missionarissen en zusters- Die kinderen vrijkoopen, die kinderen opzoeken en ze dan een katholieke op voeding geven, dat is het liefste werk onzer priesters in die vreemde landen- Maar dat alles kost geld. Voor dat geld nu zorgt onze H. Kinds heid. En weet ge wat het mooie is van alle9 Onze kindertjes hier ofteren in de H. Kindsheid maandelijks hun centje voor de redding hunner broertjes en zu9jes in China. Onze kinderen Ieeren zoodoende reeds vroegtijdig de schoone deugd van weldadigheid. Telken jare wordt een zoogenaamd feest der H. Kindsheid gevierd; dan wordt ge collecteerd in de kerk om de fondsen van het genootschap sterk en krachtig te maken. Dan moeten ook de vaders en moeders hun offertje brengen en de groote men- schen eens hun gulden of rijksdaalder of liefst nog meer leggen bij het centje der kinderen. Venray doet mee aan alle goede zaken, dus ook aan dit en nu schamen wij ons er wel een beetje over, dat wij zoo erg poovertjes ieder jaar voor den dag komen met onze giften. Waar Merselo dit jaar 160 gulden kon vermelden in dit blad en Venray—dorp het vorig jaar het slechts brengen kon tot 130, daar voelden wij ons toch wel een beetje in onze eer getast, nietwaar Venray vooraan, ook in de weldadig heid 1 De missies hebben 't zoo noodig en ons offertje kan zoo onnoemlijk veel goeds doen. Daarom is besloten het feest der H. Kindsheid voortaan productiever te maken door het houden van een optocht- Weken lang werd er gewerkt om alles naar wensch te doen slagen en werkelijk de 9toet beloofd reeds voor den eersten keer schitterend te zullen zijn. Overal waar de Directeur der H. Kinds heid aanklopt^, vond bij medewerking en hier past het wel een hartelijk wélge meend „God loone het U" voor allen, die zoo mild bijdroegén. Allen met namen noemen gaat niet, dat zou een lijst worden kolommen lang. maar één enkele uitzondering mag wel n.I. voor de Eerw. Zusters Ursulinen. Zonder hare voortdurende medewerking en zorgen zou ons feest niet tot stand zijn gekomen. Alle ko9ten voor cosluums etc. werden gedekt door vrijwillige bijdragen, uitslui tend voor den optocht gegeven en !t heele feest kost het genootschap der H. Kindsheid geen cent. De costuums worden ten bate van het genootschap aan de deelnemers van den optocht verhuurd, terwijl een gedeelte der costuums gratis wordt gegeven aan die arme kinderen, welke in kerk en catechis- musles goed oppassen. A.s. Kermis-Maandag 4 Augustus, zullen dan de Missie zustertjes en Chineesjes U een "-offertje komen vragen voor de arme heiden-kindertjes. Stuurt hen niet voorbij, maar laat ook de armsten onder de armen profiteeren van Uwe kermisstemming. God zegene Venray daarvoor. In «Peel en Maas" van a.s. Zondag zal vermeld worden het programma van de feestelijkheden en de volgorde van den stoet. J. DINCKELS, Kapelaan. Wij lezen in de Limb. Koerier De Minister van Landbouw heeft in de Tweede Kamer verteld, dat er zooveel goedkoope bloem uit Zuid-Amerika aangekomen was en dat de broodprys wel met 10 pCt. zou verminderen, Maak je niet te vroeg blij waarschuwden we. In omen tijd van auto's en geld» makerij verlaagt men geen prijzen Ook al zegt een minister dat 't zoo kan en moet. De bakkerpatroonsorganisaties is dadelijk aan den arbeid getogen, heeft geconfereerd in Den Haag met het Rijksgraanbureau, met allerlei autoriteiten en niet-autoriteiten.... en de rest raadt ge wel. Het brood wordt niet goedkooper, maar duurder Is er dan geen bloem uit Zuid- Amerika gekomen Ja, zeker. Groote hoeveelheden Zeer groote. Tegen goedkoope prijzen Ja. ja. Waarom mot het brood dan duurder worden Omdat, zoo schrijft de »Tel.'' als spreekbuis der bakkerpatroons» organisatie, er bij de vaststelling van de broodprijzen nog andera fac» toren gelden dan alleen de prijzen van bloem en meel. Natuurlijk gelden er nog andere factoren, onder anderen degeldwol- verij der bakkers-patroons. Want dat 't kan zooals de Minis ter heeft voorzegd, dat bewijzen vele bakkers-patroons in den lande, door wie wij hebben zien aange» kondigd in onderscheidene Dieuws» bladeo, dat zij de broodprijzen met 10 pCt. verminderd hebben. Maar er is nog iets 1 De Minister beeft ons volk brood» prijsverlaging in het vooruitzicht ge steld. Heel gauw zou dat gebeuren. Maar dat tegelijkertijd het bruin en roggebrood met circa 10 pCt. zal moeten stijgen, verzweeg de Minis» ter. Het brood van de massa wordt duurder ,- dat van een klein deel goedkooper. Of dit wel noodig is, betwijfelen we intusschen. In Breda o.a. hebben de bakkers ook bet bruinbrood en het roggebrood verminderd in prijs Als 't niet kan, zullen die bakkers 't niet doen 't Kan dus wel waar om moet dan elders 't brood van den kleinen man duurder worden Wat i» hij sterk en vroolijk thuisge-' komen, Wat kwam hij weldoorvoed bij u vandaan. Hoe kunnen wij u eenmaal ooit var» In de (Oude) Groene vertolkt Speen» boff den dank der Duitsche moeders. Ik schrijf voor al die honderden van moeders Wier lieve kinders gij hebt opge» fleurd Die gij uw teere zorgen hebt gegeven. Wier bleeke koontjes gy weer hebt gekleurd, Al mag de heele wereld ons misprij zen, Al mag ons Volk nog steeds gemin acht zijo. Het leed wat arme Fransche moeders drageD, Doet Duitsche moeders net dezelfde pijn, Myc man en jongens heb ik al ver» loren, Ik las bun doodsberichten in de krant Ze zijn begraven ergers in den vreem de, Ze zijn gesneuveld voor ons Vader» land. Het eenig kind wat ik heb mogen houdeD, Is juist die arme, lieve kleine schat, Die gij uw eigen eten hebt gegeven, Die 't zoo goed in Holland heeft ge» had Wat was hij zwak, vermagerd en ellendig Toen hij alleen naar u is toegegaan Voor al die troost bij ons ontzettend leed, Wij Duitsche moeders zullen nooit vergeten. Wat gij voor onze lievelingen deedt. Gezegend zij uw kleine, fiere natie Gezegend zij uw vrije fiere land. Ik bid dat gij voor goed gespaard zult blijven, Voor oorlogswee, voor oproer, moord en brand. Al noemt men ons ook Hunnen en Barbaren, Al zijn wij Duitschers soms niet meer bemind, Toch ben ik moeder en ik moet u danken, Voor de gezondheid van mijn lieve kind. Eu als na lange, laDge mooiejaren, Het menschdom niet meer weet van haat en nijd. Dan doen hier vele oude, grijze moeders, Verhalen over uw barmhartigheid. Vóór het aannemen van de nieuwe salariswet solliciteerden herhaaldelijk hoofden van scholeD uit kleinere plaatsen voor onderwijzer in groote plaatsen De beweegredenen was iD de meeste, misschien alle gevallen, het grootere salaris. Dit is nu al anders geworden. Het Vaderland'' vernam, dat onder de sollicitanten voor hoofd van een school te Waden oyen onderwijzers waren uit Deo Haag, Haarlem en Amsterdam. Hier in is een aanwijzing te zien, dat het getij bezig is te verloopen Maar er is nog meer »Het Oaderwijs1' weet te berichten, dat te Amsterdam vier pas-benoemdeleerkrachten intrekking verzochten van hun benoeming vier tegelijk, wat nog nooit voorge» komen was en dat reeds verschei den candidaten van de lijst van bij voorkeur benoembaren zich hadden teruggetrokken, toea ze 't »gevaar" van een benoeming zagen naderen. Voorheen richtte de stroom van solli citanten zich naar de groote steden, omdat die een veel hooger salaris konden geven dan de kleinere ge» meenteD, maar reeds heeft de stroom zich verlegd.- in Lochem meldden zich voor 4 vacatures bij het gewoon lager onderwijs niet minder dan 219 sollicitanten aan, in Hulst, een klein dorp, 74 voor een vacature, in Eg» mond 80 en in Schagen 66. At deze gemeenten behooren tot de derde klasse, die het minste salaris betaalt volgens de nieuwe wet. (Ook voor tal van andere dorpen melden zich groote aantallen aan). De vele voorspellingen in onder wijsbladen, dat de classificaties nood lottig zou zijn voor het platteland, doordat de meeste sollicitanten naar de steden zouden trekken zijn dus niet uitgekomen, integendeel. Be denkt men, dat onze provinciesteden met de groote steden samen slechti 1.8 millioen inwoners tellen, dat is ongeveer 3/10 deel van onze ge» heele bevolking, dan moet gezegd worden, dat de classificatie in het belaDg is van het onderwijs in ver reweg het grootste deel van het land. Naar het zich laat aanzien, ver» loopt het getij voor de groote steden de naaste toekomst zal leeren of dit zoo blijven zal en of bet noodig zal brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar schouw zal worden gevoerd over de volgende waterlossingen, op achter elk harer vermelde tijdstippen: LEGGER A. 1 Schoorsche Beek, op 25 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 2 Waterlaat de Scheide, op 28 Augustus van 7 uur voormiddags tot uur namid. 3 de Léunsche Beek met zijtak, op 28 Augustus van 7 uur voormiddags tol 7 uur namiddags. 4 Waterlaat uit Brugskenscbe Pa9, op 28 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 5 Van Breevennen, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 6 de Oirlosche Pas, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 7 de Brugskensche Beek, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namid. 8 de Zompgraaf met een zijtak, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 9 de Waterlaat, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 10 de Weverslosche Beek met zijtakken, op 30 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 11 van Giesevennekens, op 27 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namid. 12 Loonsche Pas, op 27 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 13 Smakter Spurkt, op 27 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 14 de Burggraaf, op 27 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. LEGGER B. 1 Lollobeek, op 25 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 2 Oostrumsche Beek, op 29 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 3 Loobeeksche Beek, op 30 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 4 Klein Oirlo met een zijtak, op 25 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. De eigenaars, pachters of gebruikers van de op die waterlossingen gevestigde molen9 of andere waterkeerende of waterstuwende werken zijn verplicht op de dagen der schouwvoering en gedurende de 3 daaraan voorafgaande dagen, aan het water den geheel vrijen afloop te geven, voor zoover hun door Burgemeester en Wethouders of door den Opzichter van den Provincialen Waterstaat te dien aanzien geen andere bevelen zullen gegeven worden. De eventueel noodige herschouw zal geschieden op 5 en 6 September. En zal deze op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis worden aangeplakt en aangekondigd in het Weekblad „Peel en Maas"' te Tr VENRAY, 26 Juli 1919. Aangeplakt op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis te Venray, 26 Juli 1919. De Veldwachter, P. J. DERKS. Venray. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. zijn, de bakens te verzetten of nl. de groote steden een tekort aan vol doende aantallen sollicitanten zullen krijgen en of ioderdaad een uittocht van in dienst zijnde onderwijzers van de groote steden naar het plat teland zal plaats hebben. Inmiddels is waakzaamheid noolig en als in» derdaad blijken mocht, dat het recht der minderheden," de groote steden, in het gedrang zou komen, daD moeten maatregelen getroffen worden om de belangen der steden te waar borgen. Dat zou op twee manieren kunnen geschieden.- door voor de groote steden met den blijkens de sollicita tie naar de kleine, duurderen levens standaard, een hooger salaris te geven, of door de onderwijzers tot rijksambtenaren te maken, waardoor het mogelijk zou zijn hun een stand plaats aan te wijzen. Tegen dit laatste middel zijn evenwel zulke ernstig» bezwaren aan te Toeren, dat we het liever niet zien toepassen. Drie keer moordenaar. Tegen den Sakser Al win Pörkert, die in de strafgevangenis te Arnhem een twes» jarige gevangenschap ondergaat, wegens diefstal en brandstichting, waren vermoe» dern gereten als ton by tevens zijn de moordenaar van den kolonel Van Rille te Arnhem, die op I Februari van dit jaar in een tain aan den Velperweg badend in zyn bloed werd gevonden en na eenige oogenblikken den geest gaf. Inderdaad is gebleken, dat die vermoe dens gegrond waren en heeft men Pörkert jtot volledige bekentenis kannen brengen jNa langdurige verhooren verklaarde hij zich bereid alles mee te doelen, wanneer men hem naar bet politiebureau zou over brengen en hem daar op extra eten zoo onthalen.- En toen deze 21jarige onder ge not van koffle en brood op de meest cynische wyze ayn verhaal bad geëindigd, stonden justitie en politie voor het raadsel, hoe het mogelyk is, dat zooveel dierlyk- heid kan buizen in een mensch. Hy toch verklaarde niet minder daa drie moordaanslagen te hebben gepleegd in een tydabestek van ongeveer tien dagen 1 Den 20sten Jaonari pleegde P. eeD aan slag te Watergraafsmeer op Jacob Cardi» naai met een knappel; op 23 Januari werd dr. Goldberg te Bussum, dien by met een gaspijp een slag toebracht, zyn slachtoffer, waarna op 1 Februari de moord op den kolonel Van Hille volgde. Uit de Joor hem afgelegde verklaring is het volgende te verm.lden Op 1 Februari zwierf P. in de omgeving van Arnhem rond, toen hij 's avonds aan d n Velperweg kwam met de bedoeling diefstal te plegen, teneinde in zyn onder houd te voorzien Meermalen had by ry- wielen gestolen en zou, wanneer hem daar toe de kans geboden werd, ook toen daartoe zyo overgegaan. Een man. die i hem met een rywiel in de hand passeerde, achtte by evenwel geen partij om hem zyn eigendom afhandig te maken. Zoo kwam ^by aan eeo buitengoed met een grooten tuin, waarvan bet hek geopend was. Vermoedelyk bedoelt P. bet land goed Klarenbeek, waar toen nog Belgische kinderen gehuisvest waren. Iq den tuin vond hy eeD tweetal bylen, waarvan bij zioh er óéa toeeigende, in de veronderstel» ling, dat bet voorwerp hem eventueel by inbraak van dienst zon kunnen zyn. Daarmee gewapend liep P. verder stad» waarts en kwam op het deel van den Velperweg, waarlangs geen tramlyn loopt; deze aanduiding werd door hem nadrukke- lyk gegeven. Uit eeo der womngen zag hy een heer komen, die, naar zyn kleeding te oordeelen. het vermoeden wekte, wel eenig geld bij zich te hebben, en P. be» sloot hem te berooven. Geenszins zat daar» by het plan voor dien heer kolonel Van Hille te doodec; by zou hem slechts bewusteloos slaan met de byl, om dau zijo slachtoffer uit te schudden. Toen de slag was toegebracht, zoo verklaarde P., hoorde hy slechts een rochelend geluid van den persoon, die iDeenzook. By de schouders sleepte by zyn slachtoffer een tuiDhek binnen terwyl hy eveneens den hoed en den zakdoek welke op de straat waren gevallen, opnam en binnen den tuin bracht. Terwyi hy tot berooving zou overgaan, zag hij by den ingang een man verschyoen, waarna hij zyn slachtoffer in den steex liet en zich ijlings in de richting dsr stad verwyderde. Over de Rynbrug bereikte by Elden, waar hy zich 's nachts in een of aodere loods schuil hield, om een der volgeDde dagen, toen de honger hem begon te kwellen by den slager B, een stak sp:k en by een bakker een brood te etelen, terwyl hy zich tevens een flesch jenever toeeigende* Eerst Donderdag d. a. v. is hy naar Ny* megen gegaan.

Peel en Maas | 1919 | | pagina 1