Tegen de Revolutie Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. De dochter van den kapitein. Hoe men voor 25 jaar in Venray ging stemmen. Zaterdag 26 April 1919 «jaargang.x ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 60 c. franco per post 70 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 90 c. afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF. VENRAY. PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regel» elke regel meer 2fl o. 5 Afdoend middel tegen de revolutie is het volgende Alle Roomsch-Katholieke mannen met groot verlof in de Burgerwacht. Alle Roomsch-Katholieken met klein verlof bij den buitengewoon Vrijwilligen Landstorm. Zeker is 't, dat, wanneer 'n paar honderdduisend Roomsche mannen met het geweer aan den voet (taan, wij gerust zijn en de Bolsjewiki zonder lust. Als alle ordelievende menschen met ons willen meewerken, zjju we een macht van belang. Onze kans is nu prachtig, Iaat er ons nu van gebruik maken. Als wij willen is dat kunnen Wij sullen toch niet zoo lang wacbten tot het te laat is, ot moeten wij het eerst voelen wat de revolutie ons geeft. Als volgt Alle organisaties, ook alle Room sche, worden vertrapt. 2e alle Katholiek onderwijs wordt verboden. 3e alle onderwijzers (R.KJ en onderwijzeressen broodeloos gemaakt tenzij zij hun geloof en overtuiging pryageveD. 4e alle Roomscbe Liefdezusters en Broeders worden weggejaagd. 5e de industrie wordt doodge drukt; alle grondbezit gesocialiseerd, kortom: diefstal, vernietiging, sla vernij 6a vrouwen en meisjea gesocia liseerd. Bedenkt het wei en ernstig: de samenleving wordt een beesten troep 7e eene vervolging tegen alle priesters en onzen H. Godsdienst. Nu wjj dit weten, moeten wij thaos nog aanzien Neen, driemaal neen Dus R.K. mannen, aanpakken Laat nu alle invloedrijke leeken bet goede voorbeeld geren en zich aanmelden voor de Burgerwacht en den Vry willigen Landstorm, dat is de Revolutie voorkomen. Dit Landstormers nog voor U 't Ia ook heelemaal zoo erg niet om er bij te komen Ie ge behoeft in geen geval dienst te doen, voor de revolutie zou uitbreken. FEUILLETON 2e ge dient met personen van dezefde plaats, allemaal vei trouwde mannen en zoo mogelijk met com mandant van je eigen plaats. 3e gij krijgt minstens twee gul den per dag boven tractement. 4e wordt je lichting opgeroepen, dan blijft gij bij je Landstorm buitengewone omstandigheden uit— BeDe Noord-B'abantsche dorpggeichi edenis. I Er beerecbte eene groole bedrijvigheid in d» kom der gemeente Heidekamp, een dorp in de Noord Brabaotscbe kempen. De leeer denke niet aan de drukte eener woelige koopstad, want het ergelyke dorp telde, behalve de kerk en het raad hui» niet meer dan een veertigtal wonio- gen. met onmisbare eobnren en etalliogen, maar tooh wa« er drakte en gewoel ge noeg om een der aanzienlijkste buizen waar een twintigtal vrouwen en meisjes bezig waren versieringen aan te brengen, bestaande nit vereohe palmtakken en jendig naaldgroen, doorstrengeld met dalhia's en jendig naaldgroen, terwijl voor hit-buis een piet onaardige eereboog werd opgericht Van waar al die drakte en dat gewoel, waartoe al die bonte versierselen Hst dorp Heidekamp zou een bewoner meer krijgen, en naar goede, oude gewoon te der dorpelingen moest de nieuwe be woner, die een vriend en broeder kon zyo, plechtig ontvangen worden als een lid der groote dorpsfamilie. Zie eene andere vertooning. Vlak tegenover bet versierde bnis houden een drietal hu'fkarren stil, de veel kleurige bloemen door rooJe en blauwe linten samengebonden, terwyl de sneeuw witte knif der kar bezaaid is met veel kleurige sterren en schaven. De voerlieden stappan af om bij den 5a gij valt onder pensioenwet, die nog verbeterd wordt. 6a gij komt onder de regeling voor vergoediüg kostwinnerschap. Derhalve R. K. mannen allen de Revolutie J. A ii Mer toch ens de lap, zit de vrouw erg gevat iü alle geval ben ik beneejd, hoe dat ik miene mins van oavond thus zal kriege, en drukt op dat mieoe zoo zpotechtig, dat Hannes niet noalate kan ze balf bietend-lachend tie te snauwe As de miene den owwe ie, zudde gen reeje genoeg kunne viende urn op 0D mekkelike manier d'r van aaf te komme, al was zattigbeid of noa tien uur thus komme, enne grond um ow te kunne loate scheije Hannes, zit de vrouw, Hannes, heurt zo'n polletiek ok bej de ver- eiscbte, um leeje van de Kamer te meuge kieze Gs schient now al kwoaj zin te hebbe en gej gen goei, zit Hannes, effec tief kwoad; dowt en beffelke dreuge tabak ien 't mundje, en knauwt op Rooi an, tegeliekertied zien planne makend, hoe dat ie't an zal legge, um ze allemoal te verceuke, en is e goed borreltje op de gezondheid van de heere te kunne drinke Heuij, hoort hij op eens eeD bekende stem roepen, Heuij Hannes, waagt wat, ik goaij ok mit, ver domdbaal wat hedde toch encen hcast, 't is kwellik aagt uur. Vroeg van huus, vroeg thus, zeij de vrouw zegt Hannes variant op de steek, die hij effentjes geleden van zjjn wederhelft ontvan gen heeft, dorbej kan ik mit den hoop nie mer weg. en drink liever ie par borreltjes as allemoal den 'poeiie van bier. Net as :k, zit buurman Driek, ik kan dec hoop ok nie mer in 't lief hebbe; 'n enkele bittere drink 'k veur enne keer nog knap gair, as 't er zo an zit, en mit kniept Hannes en eugske. Wat za'k zegge, zit Hannes, motte nie van schandewege 1 Da's 't um just, zit Driek, me is d'r op angeweeze of me wil of nie wilde de grootste ruzie vurkomme en 't de beere allemoal noa de zin te make. 't Zal J'um anders wer spanne, zegt Hannes, om op zijn geliefkoosd stokpaardje, .de pollitiek'' te komen. Hedda d'r al ovver naogedocht. wor ge op stemt Driekus. Och, antwoordt deze ontwij kend, 't zal wel zo wat ellens zien, of ge van de kat of van de kater gehete werd, betaaie zulle we aive goed motte blieve doen. Nee jong, zit Hannes, das nie ellens, ge mot veur den boer stemme das de polletiek van den dag, veur minse van oz gedoei. Wat zuk zegge zit Driekus, van oizen doei, den aDdere is ok van den doei. Mainde van 't geloof vrosgt Hannes, dor tun ze wel allebei aive van zien. Now, zit Driekus mit e vertrok- ke gezicht, regtevort heuit ros evvel van alles. Nie da'k now net enne groote ien de polletiek bin, mer ze zegge toch mer vlak aef, dat den owwe zoowat de streek van de polletékzies mot hebbe, en zo iets hedde van den andere toch nog nie gebeurd. Nee, Haimes, la bin van huz ut altied veur 't geloof gewist, en dor za'k ok van blieve; was den owwe now iemes deDn veur belas tingen ut et Prusses was, dan zu'k der nog ovver gedocht hebbe, um d'r op te stemme, mer now van me laive nie. Joammer, zit Hannes, of et now mit den owwe allemoal »ge kleurde rooz'' it, zit de Fransman, betwieffel ik ok, went denn zal wel nrt zo goed zien makkemente bebbe at de miene ok; 't is woar, hej bit altied wat veur, dat et enne avecoat is, die kels hebben enne moei as enn heep, en enn streut as e schrobgat, mer of dat er oz minse boave op kan herbergier, dit tevecs landbouwer, tim. merman, verver en wetbonder is een drupte te drinken en de buurvronwen op te laden, die den nienwen bewoner zullen afdalen Spoed'g is bet gezelsobap vereenigd, bei zijn de drie naaste buurvrouwen, de vronw van den herbergier-wethouder en de twee neven buren van den nieuweo bewoner. Nouw, Netje, begon de vronw van deD wethouder tegen here overbuur, desmtdz- vrouw, oonw, 't za me bevrimden of ooze buurt wel fel op 't afoaolen zal zgu, 't is toch zonue grooteo menhior. en ie ia iu de Ooit kaptein gewiat. eo bit in den Baog gewont, om 't oe recht nut te zeggeo, zie ik er wel wa tegen op, heur I Wé ion dé, Mie Katrieo, kaptein Max is toch ok enne mins en niks meer as wie allemaol en krek omdat ie kaptein is ge. wist, maggeo we hem oog minder ven-bij gaoo, en z'o dochter, die onderieat bier waor, ie ien allegevai en heel sorig vrom mes. Nou den, in Oodsnaam mar, wé we doen is nut een heel goeij ioteoaie en as ie 't ons kwelik nimt. zien we ok dalik, weik vleezcb we iu de ku'p hebben Met dat oordeel stemden ook de anderen in en toeo de klok elf nur aloeg, bagaven zij zich op weg naar bet ongeveer op aoderLelf oor gelegeo ipoorwegalatioo, waar de nieuwe bewoner met den trein van eenen zon aankomen. De vronw van den wetbonder wal goed ingelicht, toeo zij vertelde dat kapitein Max inde Ooat geweest waa. Twintig jaar lang bad hjj daar bet 'vaderland gediend, waa er gehand en had er spoedig zijne vrouw verloreo, die hem een eenigat kind, een meisje naliet. Daarbij zieh wegen hst garnizoensleven niet veel met tjjo dochtertje Emeite kon inlateo bad bi] deze in het moederland bij euatera op eene kostschool geplaatst eo zeg bij haar na zjjoe penaiooaeeriog als eene slaDks. bijna volwassen jonkvrouw terog en ging met baar 10 de hofstad wooeo. Nog geen twee jaren bad de kapitein in den Haag gewoond of reeds dacht bij er aan zich naar elders to begeven. Na eenig been en weer zien koes bij Heidekzmp nit, waar door vertrek vao een rjjksamb- tenaar een oette woning waz leeg ge. komen. Omtrent de beweegredenen dier wonder* iijke verandering vae de hofstad oaar een afgelegen beidorp liepen versobillende "ezingen. Terwijl sommigen beweerden dat de kapitein plotseling eene groote voor. liefde voor bet laodieveo had opgevat, zeide andereo dat die maatregel nit zuinig heid geschiedde, velen echter hadden van minder eervolle beweegredenen vernomen, de kapiteio waa wegena zijn aanmatigend, terugstootend karakter, en vooral wegens tjjne ongelukkige gewoonte om zich aao den drank ovor te geven in het vorstelijke a Gravenbage io 't geheel niet gezien eo daar eo tover werd bij door zijne aobuld- .riaobers zoo zeer geplaagd en vervolgd, dat bet leven in de stad bem ondragelijk waa geworden en hy zioh voor hst oog der wereld eo dat zijner crediteuren zoo goed mogelijk wilde verbergen. De trein was inmiddels san bat station aangekomen. Kapitein Msx stapt met zijne dochter uit eo op de tegenover bet station liggende uitspanning aan, waar bij aeae ververecbing dankt te nemen en tevens maatregelen tot bet vervoer van zijn inboedel, j In de nabijheid der herberg gekomen hellepe eo den boerenstand kan doen floriere, is ok wat veul gegleufd. Avecoate, Driekus, joDg doi heb ik et van jongs af aan nie op gehad. Dor hadde ien zieoen tied tuuz vader zaliger denn zeij mer altied: Kiender waard ow in ow laive allied veur avecoate, went as ge die lelleke schepsels Gods ens ovver de miste gehad het, dan is de naagtrust noa de moao, den bow bedurreve, 't geld □oa de duvel en de sielezaligheid „perdu", Nie, da'k um ow tege wil make, dat nie, mer zo'n aide minse zenn toch duk de woarheld Mienentwege stemt op de kunning, as ie mer roms is, want op de keper beschouwd, zal 't wel zo wat ellens zien, of we limmedegare of lampekatoen in de lamp doen, ze zuuge d'r toch allebej den olie uut alleen op ennen avecoat stemde ik noot, veural nie op enne, wor me ni6 ens van wet, of ie veul percesse gewonne of verloore hit. Genn van beije, zit Driek, hej is um zo te zegge nog vors ut den oave, hit ennen hekel an ruzie en is erg »veur 't schippere" dordeur ok just hebben de koppige minse um van twee kante noot goed ver- trowd, went al mainde hej et ok nog zo goed, ze dochten altied dat ie gennen troef wooi bekenne, mer dor zun ze now wel is aagter komme, as ie in de Twedde Kamer zit. As 't dan mer gennen driever is, zit Hannes, dor zit tog al enne Schoapman in de Kamer, denn ok zo'nnen dokterstittel drop noahelt en de boereminse net zo lang anti» pollotekziesche pille zal ingaive, dat er niks mer as en bitje vel en kneuk zulle overscbiete. De dood mot en oorzaak hebbe, zit Driekus, en of we now kunst» moatig dood gemakt werre of van erremoeij optromme motte, we komme toch altied in enn kiest teregt. Wette wat, Hannes., me dunkt, we doen ieder ozzen eige zin, en make d'er verders genn prötjes mer over, de heel kels bejenn zien nie wert, dat wej d'r oz zoer ovver an zun motte kieke. Wille we hier in de veurstad mer is ennen tikker vatte Goed, zegt Hannes, en beiden gaan eene herberg binnen. Nadat de gebruikelijke morgen» groeten gewisseld en de klar.te be» bleef de kapitein verwonderd steen by bet sten der vreemde opgetuigde voertuigen, welke voor bet stations koffiebus aiooden te waobun. Kyk, wat vreemde poppenkraam tfmeiie, sprak de reiziger tot zijne dochter, zyu de lieden in dezen streek stapelgek dat zjj huoDa voertuigen zoo wonderlijk toetakelen of eon men bier Leden carnaval houden Eeo oogenblikje, lieve vader, ant woordde de dochter, deu kapitein tot ataan dwingend, bet ia waarschynlyk ter onze etre, dat dia goede ltedeo aan bet station syn gekomen om ods en onze bagage af te halen. Toen ik laatst met u onze nienwe woning ging bezoeken deelde een der buurmeisjes mij mede, dat men vol gens 's lande gebruik aan het station zou zyo om ona en onze bagage af te balen. Hartelyk dank voor die eer, Emelie, ik deck ecbter oiat, dat die liedec zoo dwaaa inlieo zijo om mij aia eeo kind te willen behandelen. Dit zeggende trad kapitein Msx, door zijne dochter gevolgd, de herberg btnceo, waar zich de dne voerlieden, Heidekam- perjoogelingen en de drie buarvrouwen bevonden De goede liedeo groetteo beleefd maar zwygend en scheneD tegenover den kapitein toch niat bjjzonder op huo gemak te zyo. Toen ecbter de dochter met een vrien delijke lach de vrouw vao den wethouder naderde, haar de hand drukte en aan dan kapitein voorstelde met de woorden -Ooze vriendelijke wegwyater en bnrinne" toen was het Ijs gebroken en werd het meiaje met belangstelling omringd en welkom gebeeten. De kapitein had met zlohtbaren wrevel dat tooneal gadegeslagen en waa op het dieud zijn, komt men al pratend op het groote nieuws van den dag. Hoe is 't, zit Hannes, en kykt de kastelein vragend aan, hoe ist hier stut er ok iets gescbreve van betaaie Bin de gek, zit Driekus, zonder den gevraagde den tijd te laten om te antwoorden, Veur de goeij zaak zit er wel eu borreltje an gej stemt toch ok op den avecoat, Hannes As ge maint. dat denn d'r oz boven op helpt, alla dan mer, zit Hannes. Joa, joa, zegt de kastelein, denn hit hier crediet, mer den boer nie, mit boere kan me nie te ver» zigtig zien kom jonges, drinkt er nog mer enne, want enDen avecoat komde d'r alle daag nie an. As 't dan mot, dan schudt ze nog mer is vol, zit Hannes, 'k Mot anders wat verzichtig zien, 't ding gut me zo ligt Doa de kop. Mej ok, zit Driekus, mer as ge zo'n bitje lopt, dat schilt wel en borreltje. De kasteleio vervult intusschen, bij onstentenis van den werver zij tier partij, »veur de goeij zaak" zijn plichten, in dier voege, dat Hannes en Driekus zich zelf gedrongen voe len niet alleen op den »callidaat," mer ok op de minse die d'r zoveul moeite veur doen, e gleske te vatte, en kan Hannes bej 't viefde borreltje nie noaloate te zeggen, dat ie nooit geleufd zeuj hebbe, dat den avecoat zonne goeije mios was, as d'um de kastelein, denn 't now toch precies aiveveui was op wie dat hej stemde, zelf nie gezeet haai. Eo dat zeg ik nog, zit de kaste lein, dat ie ze te Rooi allemoal krlegt, en te Vendele stemt alles op um, tot de judde ioew. Dan doe 'k et ok, zit Hannes, want ik wil nie minder as ne jud zien. Ondertus.schen meent Driekus dat het verstandigste was, zo stillekes op 't Roadhuus an te sukkelen, um reeje ze toch fatsoenshalve nogopmebr platze enn borreltje zulle motte neme. Hiermede verklaart Hannes zijne instemming en wapperen ze samen 't deurp in. Blot volgt. puot van tezscbenbeiden te treden toen de Heidekamper jongelieden bem op bnnne beurt naderden en eeo hunner eprak bem aldus toe We deeës wa wa konuen. menier de kspteiu eo binueu oe met onze beete perden kommen efhaolen. koetsen en sjeezen hebben we op 't dnrp nie, mer menbier zal 't wel willen nemen zo es 't kampt, en we hebben nog twee karren mitgebracht nm oe goed weg te vaoren eo we znlleo vnr 't aflaojen zu.-rege, zooda ge oe nergens mee hoeft te moeien, en non, welkom menier de kaptein. Wie ben je men en wat wil je, vroeg de kapitein met een hoogbartigen blik. Die korte, stroeve woorden deden den jongeo dorpeling een step terng treden, maar tooh antwoordde by beleefd, Mooier wet de zeker oog zoo goed nie menier is bier oio ven 't land vandaon, mer we kommen ven Heidekamp en wa wonen io oe nieuwe bnurt en 't is bier in de streek de gewoonte de men tien nienwe boren met de kar afhaolt. Eo die vnile poppekream hebt ge daar voor my en myne doobter bestemd, men. Denkt ge by gevel dat ik een kind ben t Alvorens de boer nog op die onbeleefde, kwetsende woorden kon antwoorden, kwam de dochter tusscbeobeide. Zy poogde haar vader aaG 't verstand te brengen dot die goede lieden bet zoo wei meendeo, maar de onverzettelijke kapitein wilde van geen redeneeren of toegeven weten, en herhaalde telkene dat by vee al dat boorea prulwerk niets moezt hebben en eelt wel den weg oaar Heide kamp zou vinden. Wordt verveigd.

Peel en Maas | 1919 | | pagina 1