Bijvoegsel van «PEEL EN MAAS" Zaterdag 23 November. Een roemrijke bladzijde in 4e geschiedenis van Venray. De Wenreyer* la Deo Haag. 1. Vertrek. Men weet niet goed, waarmee het eerste te beginnenmet de gloeiende redevoe ring van den Burgemeester, waarin hij de oud gedienden aanspoorde Nederland te gaan beveiligen tegen den aanslag van een revolutie, óf met Willem Lucassen, die het eerst de stoute schoenen aantrok om naar Den Haag op te trekken ter ver dediging van Nederland en Koningin, óf met Troelstra, den «koning zonder troon", die eigenlijk in de Tweede Kamer niet meer thuis hoort, omdat hij in de laatste dagen zóó uitgekleed is, dat hij nog maar in zijn... hemd staat", gelijk Pater Borro- meus zei, en die geheel Nederland als één man recht overeind heeft gezet... tegen zich zelf en zijn dierbare kuddede socia listen. Krèk goedl Of te beginnen met den glorievollen uittocht van die ruim 50 „flinke kerels" zooals De Maasbode ze terecht noemde, naar het station, onder commando van Vincent Pyls en Johan Claessen, begeleid door het juichende Venraysche publiek, beregend met een stroom yan sigaren, voorafgegaan door de luid-klinkende muziek, die waarachtig nog geen dooden- marsch speelde, terwijl de Burgervader, trotsch op zijn jongens de Venrayers waren vrijwel van de eersten! een woord van vaarwel en aanmoediging sprak. Een groot kruis kregen ze na van allen, niet, wat we daar gewoonlijk onder verstaan, maar een echt vroom christelijk kruis, dat „alles toch maar goed zou mogen gaan". Want 't zou d'r spannen l En ziedaar, waarom het zoo'n Linke daad was om zoo maar direct, zelfs met verlaten van gezin en hui9, bereid te zijn het geweer weer aan den voet te zetten en de patronen droog te houden tegen het oproer van een misdadige bende. Men meende toen nog algemeen dat een bloedige burgeroorlog ontstaan zou, al is, God zij dank, nu juist het tegendeel gebeurd. Dat zullen we dadelijk vertellen. Voor dergelijke helden was natuurlijk een l9te klas coupé open, al keken ver schillende treinbeambten wel een beetje langs hun neus en meenden onze soldaten te merken dat ze het niet geheel en al eens warén met de handhaving van bet gezag. Men kan zich begrijpen dat de reis naar Den Haag een lolletje was en dat er op echt soldateske manier plezier werd gemaakt. En gerookt als ze hebben l De sigaren zijn misschien nooit zoo goed besteed geweest 2. In den Haag. In den Haag ging het naar de Oranje kazerne. Eerst bruine boonen met vleesch naar binnen, om den inwendigen mensch wat te versterken ze moesten immers gewend wórden aan de boonen, want wellicht moesten ze blauwe boonen terug teven aan de oproermakers dan een een en weer loopen en zoeken naar de stroozakken en dekens, want 't begon al winterweer te worden. Hadden ze nu maar wat kruikjes in bedl Met warm water, meent ge Neen, met., oranjebitter Maar 't was toch boven .alles zaak de hoofden koel te houden, in dezen troebe- ligen tijd. Toch was er van het spook der revolutie in den Haag niets te zienwel licht was het bij hun aankomen ijlings weggevlucht, want eenigen onzer jongens hoorden een paar menscben zeggen (wel licht van die leelijke socialisten)„daar heb je nou die Limburgers, die zijn niet mis, hoor. De regeering betaalt ze goed en dan schieten ze er maar op los, 't kan hun niks schelenEn of ze gelijk hadden. Want als het eenmaal zoo ver mocht komen, dan goed mikken om het opste kende monster aanstonds de volle laag te geven. Maar 't heeft gelukkig niet behoeven te zyn, al zei een van de Venrayers nog zoo nuchter-weg,nou hewwe nog nie ens kunne schieter We hebben Zondagayond eens een kijkje genomen in het Ministerie van Financiën, waar een tiental voor 24 uren de wacht hadden. Wel een gewichtige post. te letten op den brandkast van het heele land I En of het hun ook was toever trouwd. De heele kamer zag al zwart van den (kruit?mis) sigarendamp. Ze kouden er gerust een lolletje van maken, want ernstig was de toestand toch niet meer. Toch waren ze op alles goed voorbereid en wi9t ieder wat in geval van revolutie hem te doen stond. Gewapend met de geweren en zooveel mogelijk scherpe patronen, wist ieder zijn plaats voor het venster, dat hem dan voor schietgat moest dienen. En de portier zou de orandspuit banteeren. En was het nou maar warm water geweest, maar neen, ijskoud water, meneer! om den socialisten een kleine afkoeling te bezorgen. Maar bij gebrek aan revolutie buiten, werd binnen alles maar op stelten gezet. „Perdjesspeul* ge speeld, met ketelmuziek door het gebouw getrokken, tabak van den minister ge pruimd enz. Lieb Vaterland mag's ruhig sein I We gingen gerust naar bed, al werden we onderweg nog eens enthousiast gemaakt door het Limburgsche Volkslied, dat al deze dagen niet van de lucht geweest is. 3. De Oranje-dag. Groote zwermen zeemeeuwen vlogea boven de stad. Ze waren zeker 't stuur kwijt, want ook den Haag was Maandag 18 November een zee: een zee van men scben, een zee van gejuich en feestelijk gejoel, een op en neer deinen van menschengolven. 't Was eenvoudig onbe schrijfelijk, 't beweeg en gezang van die, naar schatting pl. m. 230.000 menschen, gade te slaan. Van uit onze staanplaats hadden we een mooi gezicht op de opge stelde vereenigingen en militairen. Direct trok de aandacht de oranje-vlag, waarop met groote letters LIMBURG. Dat deed je goed, als een middeleeuwscbe voor stelling: geharnaste ridders rondom de standaard. En dan klonk ons volkslied weer op: Waar aan 't oud Oranje-huis 't Volk blijft hou en trouw, Met on9 dierbaar Nederland één in vreugde in rouw. Voorwaar, 't zijn geen ijdele woorden, die van den dichter. Zoo ooit, dan i9 't nu gebleken, dat de vaderlandsliefde en de liefde voor de koningin niet geleden hebben. Maar als de koningin komt, in een rijtuig gezeten, met Jutiaantje en de Prins getrokken, niet door paarden, maar door de niet meer le houden soldaten, stijgt de feestvreugde ten top. 't Is te lang om het allemaal te beschrijvenalleen dit nog dat de koningin extra boog voor onze Limburgsche militairen met vlag. En ook minister Ruys onze Ruys herinnerde zich blijkbaar zijn inspectietocht als gouverneur door Limburgvoor het hoera-geroep van onze Venrayers moest hij nog eens opnieuw groeten. En toen hij later in de stad de Venrayers weer tegenkwam, was het weer groeten, groeten, Êroeten. En gezamealijk hebben de imburgers hem 's avonds uit zijn huis gehaald door hua spontane ovatie en hij sprak hen toe in 't plat I Want in alle richtingen trok men de stad door: 't leek een groot verbroede ringsfeest. Kleine afdeelingtjes met groote vlaggen, vermengd met marechaussees, aangevuurd door een harmonica, hosten de straat op en neer. En de socialisten Waar waren de hel den, die het schip van staat besturen wilden Men zag ze niet. En mogen ze ook voortaan wegblijven, Troelstra voor aan. En dat velen nog mogen doen, zooals de man op de tram zei, dat ze dezen morgen met een heele partij hun lidmaat schap van den socialistischen bond hadden afgezegd. De 23 van Venray van de laatste verkiezing zullen, hopen we, ook wel niet meer «rood- stemmen.... En onze jongens wouen wel dat er ieder jaar een dergelijke revolutie was 1 Kerkelijke Diensten le Venray. Parochiekerk Morgan, laatst* Zondag ran het kerkelijk jaar zal om 10 aur - de hoogmis worden opgedragen roor al de ontrangen weldaden, bade hoogmis processie en Te Deum. Maandag8 uur jaarg.roor O. Willems. Dinsdag 8 nur jaarg. 2e kl. roor S. Messemae- kers, A. Qeenen en kinderen. Woensdag 8 uur sol. jaarg. voor J. v.d. Ven en ouders. Donderdag, feest der H. Oda en aanbidding ran het AUerb. Sacrament, 6 uur uitstelling ran het Allerheiligste, 10 uur Hoogmis. 3 uur Vesper*, half 6 completen, Lot met Te Deum, om God voor het behoud van den vrede roor ons vaderland te bedanken. Vrijdag 8 uur jaarg. roor P. J. Jenniskens en echtgenoot*. Zondag 1 Dec. algemeen* communiedag. Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag om hall 7 leesmiseen roor W. van Ren*. Paterskerk. Zondag om 5, 6 en 7 uur H. Mis met onder richting, 8 uur Hoogmis met preek en Te Deum tot sluiting ran het kercelijk jaar. Vergadering roor de leden der 3de Orde, 9 uur de mannen, 2 uur de vrouwen, om 5 uur Lol. Maandag leest der H Catharina, tranar, absolutie roor de leden der 3de Orde. half 8 pl requiem- Mis voor Weleorw. Pater Lerinus ran Rooijen, te Nijmegen orerleden. Dinsdag volle ad. o. g. r. half 8 Hoogmis ter eere ran den H. Antonius, voor het geesietitk en tijdelijk welzijn onzer weldoeners. 5 uur Lof. Woensdag 7 uur eu half 8 gew. uitvaartdiensten voor Maria SteeghEsser als lid der broedersch. Donderdag halt 8 pl. requiem-mis roor onzen medebroeder Eerw. Pater Lmdelinus Derksen te Munchen orerleden. Vrijdag, (eest vait alle Heiligen der 3d* Orde ran den H. Franciscus. roll* afl. o. g. half 8 pl. hoogmis, 5 uur Lof en H. Kruisweg. De BrandeloffeoeomDileele maakt bekend, dat op Donderdag 23 Nor. a ▼oorm. van 9—10 uur de opplakbladeu en rerza- melstaten der afgeloopen maand door «ie kolen» handelaars sullen worden ingelererd aan het Distribuliebureau. Let wel de bons no. 3 der kamerbewoner* .moeten op afzonderlijke bladen geplakt en op een afzonderlijken staat vermeld worden. Ongenummerde bons zijn ongeldig, zoowel ale bons thuitbehoorende bij een anderen handelaar. Koleuprijzen roor huisbrand 1 eenheid nootjes van 75 Kg. f 1,95 1 eenheid stukkolen van 80 Kg. f 1,65 1 eenheid eierbriketten van 75 Kg. i 1.40 Deze prijzen zijn uitsluitend afgehaald bij den handelaar, roor de minimumranUoenen en wel roor de bons No 2 tot en met 11. Aan huis bezorgd wordt de prijs met 10 cent per eenheid verhoogd Voor huisbrand der groepen B en C worden bovengenoemde prijzen met f 1,50 per eenheid verhoogd. Koienprijzen roor de klein Industrie per 100 KGstukkolen f 6,30, Emma nootje* f 6,90, andere nootjes f 7,95. Smeetiju f 5,56, Zuiggae f 6.15, Smeenootje3 f 5,96. Opening Schelen Da Burgemeester ren Venray, brengt ter algemeens kennis, datahet onderwijs in de Opeabar* Lagere Scholen a. s, Maandag 25 November wederom een aanvang neemt

Peel en Maas | 1918 | | pagina 5