70c'. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Centrale Keuken Gestoord geluk. VENRAY. Openbare Vergadering Gemeenteraad te Venray, FEUILLETON Donderdag 31 October 191839e Jgargang No. 44 PEEL EN MAAS ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels 20 c. voor het buitenland tjërl( 3 maal Kepiaatst ïtoX™" nummis9°5 c! Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. worden 2 maal berekend! Bet Steuncomité brengt ter alge- meene kennis, dat het maximum- productievermogen der keuken reeds ln de eerste week bereikt is. De Centrale Keuken kan dus niat meer porties verstrekken dan ze deze week heeft afgeleverd. Dientenge volge kon op sommige dagen aan bet loket aan alle aanvragen om bons of kaarten niet worden voldaan. En dit had tot gevolg, dat gezinnen, die op de allereerste plaats van de Cen trale Keuken moeten kunnen profi teered moesten worden afgewezen. Daarbij komt, dat in de eerstvol gende dagen de sub-comité's te Oirlo, Oostrum, Leunen en Merselo hunne werkzaamheden zullen beginneD, zoodat de keuken ook aan dezt aan vragen zal moeten kunnen voldoeD. Het Comité doet daarom een dringend beroep op de welwillende medewerking van de meergegoeden, om in het vervolg de on- en minver mogende zooveel mogelijk te laten voorgaan, opdat de Centrale Keuken het nuttigst kan werken voor die genen, die in deze tijdsomstandig heden hel meeste behoefte aan hulp en steun hébben. Het Comité vertrouwt, dat aan dit verzoek bereidwillig gevolg zal wor den gegeven. Mocht dit onverhoopt niet het ge val zijn, dan zullen wij tot onzen spijt genoodzaakt zijn, de uitreiking vat! bons of kaarten, aan de hand der belastingbiljetten, volgens welstands- grenzen te doen plaats' hebben. Wat de kindermaaltijden betreft, sal het Comité voorloopig zoo lang mogelijk aan alle aanvragen zonder onderscheid trachten te voldoen. O. v. d. LOO, Voorzitter, P. J. JANSSEN, Sea-. van den Vrijdag 25 October 1918. Afwezig de boeren Derks en Stappers, waarvan de laatste met kennisgeving. Do voorzitter opende de vergadering en deelde mede, dat er van den beer Stappers 2 Neen, hernam mevronw, mij is van een testament niets bekend, ik beb mijn echtgenoot nooit daarover gesproken. Toch durf ik wel aannemen, dat er een moet zyu, daarvoor was manheer te voorziohtig. Miesobien ligt bet in de brandkast van «yn bureau. Laat ons daar zien, hernam de ad» ▼ocaat. Vak voor vak werd doorzocht, papieren, brieven, geld, allee lag in de beste orde. De advocaat onderzocht stuk voor stuk, doch vond niets wat op een testament geleek. Kan het niet by een notaris gedepo» neerd zijn vroeg mevronw. Zeker, antwoordde de advooaat, doch ik denk dat de overledene dan bier een afaehrtit of aaodnidiog gehad zou hebban. Wanneer er geen testament te vinden is, acht ik bet 't bast, met uw aanstaauden schoonzoon raad te bouden. Bij is bet naast aan uwe belaDgeu en bet eenige meerder» jarige lid der familie. U heeft gelijk, zei mevrouw Welberg het is natuurlek bet best, dat de graaf zich de taken aantrekt. Loop Brnno, zei ze tot baar jongen, en zeg aan Frits, dat mama hem verzoekt bier te komen. De knaap liep heen en weldra trad de luitenant binnen. Hy was een groot, •cboon man van midden in de twintig. Het bericht was ingekomen, dat by wegens ziekte verhinderd was deze vergadering by te wonen. De notulen der vorige vergadering wer» den door den secretaris voorgelezen en na voorlezing ongewyzigd goedgekeurd. 2 Kasopname Gemeenteontvanger 3de kwartaal. De voorzitter las het betreffende proces» verbaal van kasopoame voor, en daaruit bleek, dat op 30 Sept. j.l. by den gemeen teontvanger in kas was een bedrag van f2031.05. Voor kennisgeving aangenomen. 3 Aanbieding verslag van den toestand der gemeente. De voorzitter deelde mede, dat dit ver» slag een beeld gaf van den ffnantieelen en economiscben toestand der gemeente; bij stelde voor dit verslag gedurende 14 dagen voor de. leden ter secretarie ter inzage te leggen, en mochten er dan nog leden zijn, die dit verslag eens gaarne eenige dagen aan huis hebben, dan kan zulks met onder ling overleg ook nog geschieden. Werd goedgevonden. 4 Oninvorderbaarverklaring van ach terstallige posten dienst 1917. De voorzitter deelde mede, dat een be» drag van f 2000, wegens achterstallige pacht van de firma Lamaison, Bouwer en Co. te Amsterdam, oninvorderbaar ver» klaard moest worden, daar er op genoemde firma, die intnsscben gefailleerd is, niets meer te verhalen was. Verder moesten er nog een twintigtal aanslagen in den hoofdelyken omslag, tot een getamelyk bedrag van ruim f120 oninvorderbaar verklaard worden, eenige wegens dubbelen aanslag, onvermogen en anderen wegens hno kortstondig verblijf in de gemeente. Werd goedgevonden. 5 Aanbieding gemeenterekening dienst 1917. De voorzitter deelde mede, dat de ge» meeDterekening dienst 1917, overeenkom stig art. 220 der gemeentewet, den Raad werd aangeboden. Daar bet evenwel de gewoonte was, de rekening door eene commissie uit deu Raad te laten nazien, wees bij tot leden dezer oommissie aan de heeren Fonek, Winters en Dr.Manssen, die verklaarde deze benoeming aan te nemen. 6 Benoeming van een onderwijzer met verplichte akte Fransch aan de M. L. O. De voorzitter deelde mede, det in ver band met dit pnnt, besprekingen van per soonlijken aard moesten plaats hebben, die bij in geheime zitting wensebte te bouden en scborete de openbare verga dering. Na ongeveer een uur werd de openbare vergadering heropend sn deelde de voor zitter mede, dat B. en W., in overleg met den arrondissements-scboolopzieoer en gelet op de capaciteiten der verschillende t an» didaten, op de voordracht hadden ge plaatst de volgende heeren schitterend uniform der dragonders deed de aristocratische houding zog meer uit komen. Het was een innemend persoon, toch wierp de advocaat hem geen welwil» lenden blik toe. Myübeer de graaf, sprak de advocaat, tot m^jne verwondering heb ik niets van een testament kunnen ontdekken, heeft de overledene u soms van zyn laatsten wil gesproken I Neen, hernam de aangesprokene, slechts eenmaal beb ik met mijnheer Wel berg over geldzaken gesproken en dst was voor mijn verloving met juffrouw Alma. Hy gaf mij de verzekering, dat hij de uitgaven voor myn aanstaand huishon den zou bestryden en dat was mij genoeg. Daarin zal na ook geen verandering komen, beyverde mevronw zich te zeggen, doch. de advocast viel haar in in de rede Mevrouw, daar de kinderen minder jarig zyn. zal bet gerecht de zaken regelen en de nalatenschap verzegelen. Een juist overzicht over 't 'vermogeo vau den over ledene zal eerst te krygen zijn, waoneer wanneer alle roerende en onroerende goederen zullen gewaardeerd- zyn, bet geen eene lastige taak is. Mevrouw Welberg zuchtte. Nooit ge-, durende haar huwelijk had zy zich met geldzaken bemoeid. Zorgeloos en met volle banden bat zij de sommen uitgegeven die haar eohtgenoot haar ter band stelde, om de uitgaven voor baar huishouden te be stryden. Met baar man over zaken te spreken, was baar nooit in den zin gekomen. Zy was overtuigd, dat hij rykzeer ryk was, by bad nooit iets gezegd, om die overtuiging in baar te verzwakken. Arme Robert, zeide zy, aan znlk een plotselingen dood beeft hy zeker niet No. 1 J. Brouwers; No. 2 G. Rutgers; No. 3 Spitsen. De heer Brouwers bezit akte Fransch, Duitsch en Engelscb. Bij de daarop gehouden stemmiog werd de beer Brouwers met algemeene stemmen benoemd. 7 Beslissing omtrent bet onderbandsch verkoopen van ontgiaDingsgrond aan H. Scbrenrs. 8 Voorstel tot het verkoopen van het tweede gedeelte van bet in plan van verkoop begrepen complek ontgin- ningsgrondev: <an de. Veuleosche Wateren. De voorzitter deelde mede, dat het aanbod van den beer Scbreurs, tot bet onderhandsch aankoopen van ruim 100 H.A. ontgmningsgronden, was aangebon den tot deze vergadering en dat de Raad zich bereids persoonlijk van de ligg;Gg en de waarde van de betreffende gronden had op de hoogte gesteld. Onderiussohen hadden ziob echter nog meerdere liefheb bers voor gronden en kleinere perceelen aangemeld en bestond er kans, dat meer» dere Venrayenaars perceelen zouden koo» pen, stelden B. en W. voor Diet tot onderhandsohen verkoop te besluiten, maar thaDS over te gaan, tot publieke ver koop van tweede gedeelte van bet in bet plan van verkoop begrepen complex ont» ginningagrondeu in de VenleDSobe wateren Werd goedgevonden. 9 Voorstel tot herziening der jaarwed» den en bezoldigingen der dienareD vaD politie en de arbeiders-kanton» uiers op de wegen. 10 Voorstel tot bet toekennen van wo» Diogtoelagen en kinderbijslag boveD de jaarwedde, belooningeo aan be» ambteD en werklieden in doorloopen den dienst der gemeente. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. by de herzieniDg der jaarwedden dezer categoriën van ambtenaren, van het stand punt zijn uitgegaan, dat tij in de verorde ning, behalve de gewone belooniDgen, ook weDScben vastgelegd te zien, de kinder toeslagen en de woningtoelagen. Kinderrijke gezinnen, aldus spreker, hebben recht op steun van de overheid. Deze herzieniDg is bedoeld voor hen, die in vasten dienst zijn der gemeente, speciaal heeft spreker op bet oog de politiemannen en kantonniers. De voorzitter las daarop de betreffende verordeningen voor en werd deze na enkele toelichtingen, zonder verdere beraadsla gingen en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 11 Ingekomen schrijven van Ged. Staten inzake jaarwedde gemeenteontvanger De voorzitter las gemeld schrijven vcor, en de9lde daarna mede, dat B. en W. zich geheel konden vereenigen met de con siderans van Heeren Ged. Staten en stel den zij daarom voor, bet salaris van den gemeenteontvanger met f 300 te verhoogen en te brengen van f 1000 op f 1300. 12 Voorstel tot beleggen van een kapitaal groot f 62000 resp. f 75000 in ver- gedacht, anders zou hy de zaak bij testa ment geregeld en mij de taak bespaard hebben, waarvan ik geen verstand beb. Ik hoop dat de heeren mij behulpzaam zullen zyn. Gij Frits, zei ze, tot den luitenant zult, Dauwelyks een lid onze fa milie, reed'' onze steun moeten wezen. Ik verzeker u mama, hernam de officier, dat ik al bet mogelijke zal doen om aan uwe verwachting te beantwoorden. Weken waren voorbijgegaan sinds de begrafenis van Robert Welberg. De lijd, de beste heelmeester, bad intussohen ook bier het zijne gedaan. Alma bad weer leeren glimlachen en droomde van een schoone toekomst. Bruno laohte en «peelde zorgeloos al3 voorheen. Op mevronw Hedwig echter scheen de tijd geen invloed te hebben; mplaats van be daarder was hare smart nog grooter ge worden. Zy, die in 't begin baar leed manhaftig had gedragen, scheen ontroost baar, Halve dagen sloot zy zich soma in bare kamer op, wilde zelfs bare kinderen niet zien, dan weer liet ze zich door een beambte over den gang van zaken inlichten wilde zelf de boeken inzien en nauwkeurig weten hoe de zaken stonden. Zonderling, vroeger hechtte zy geen waarde aan vermogen en rykdom, nu wilde zy steeds meer bezitten. De directeur der fabriek, die reeds meer dan twintig jaar de zaak dreef, schudde vaak bet hoofd, waoeer ce de winst te klein vond, die de fabriek afwierp. Ik beb geld, veel geld noodig, zei ze, 0D de oude man keek haar verbaasd aan. Op zekereD dag, dat ze weer zulk een gesprek had gehad, gevoelde Mevrouw Welberg zich ongelukkiger dan ooit. Na tafel begaf ze zich weer in bet bureau van band met terugbetaling van op by» tbeek belegde gelden eu nog uit verkoqp gronden te beleggen gelden. De voorzitter deelde mede. dat de op deze belegging betrekking hebbende bescheiden nog niet waren iDgekomen en kon hierom trent dus nog geen besluit genomen worden 13 Vaststelling 2de suppletoir kohier hoofd, omslag dienst 1917 en le suppletoir kobier hoofd. omsl. dienst 1918. Deze beide kohieren werden vastgesteld op respectieve'yk f 581.61 en f71,80. 14 Aanvragen om subsidie van verschil lende vereeaigingen en instellingen. De vooreifcter las de verschillende ver zoekschriften voor en werden op voorstel van B. en W. de volgende snbsidiën tonder verdere beraadslagingen toegekend Groene Kruis, afd. Venray f 150 R.K. Venraysche Middenstand f 235 Gymnastieklokaal Patronaat f 150 Vakteekenschool f 300, Bij de aanvrage van de commissie van advies iDzake de Beroepskeuze, deelde de voorzitter mede, dst deze commissie indi rect in verband staat met de Districts- Arbeidsbenr8 en moesten de eerste onkosten dezer commissie, zooals spreker reeds vroeger bad medegedeeld, bestreden wor den uit de verhoogde subsidie, die bet vorig jaar aan tie arbeidsbeurs was toege kend, wyl daarmede alstoeu rekening was gehouden. Nu er evenwel uit de overgeleg de begrooting dezer commissie bleek, dat er ook van particnliere tyde finantieele steun verwacht werd, en op eeoe particu liere bijdrage van f 25 gerekend werd, stelden B. en W. voor, aan deze commissie eene subsidie van f 25 te verleenen. De beer Dr. Janssen zeide, dat deze commissie van advies eene zuivere ge meentezaak is en ook beelemaal staat in dienst der gemeente. Spr. vond het onbil lijk, dat de monschen, die hun tyd en werkkracht zoo belangeloos ter beschik king stellen, thans voor een nadeelig saldo van f50 staan. Bij de districts arbeids beurs is niets los te krygen. De voorzitter zeide, deze kwestie uog met den directeur der arbeidsbeurs nader te bespreken en stelde by voor f 25 te verleenen. Mocht dan later blijken, dat bet Ryk niet genegen is, dat saldo te betalen, dan kon de commissie zich alsnog tot den Raad wenden. Do heer Winters bad niet geboord, dat de verhoogde subsidie, die bet vorig jaar aan de districts-arbeidsbeurs was toegekend verband bield met de samenstelling eeoer commissie vaD advies; was dit evenwel eene ooderlioge afspraak tusscben B. en W. en den directeur der arbeidsbeurs, dan was deze laatste verplicht, dat was deze laatste verplicht dit saldo te resti- tueeren. zoo niet, dan wilde spreker voor stellen ook dat nadeelig saldo voor reke ning der gemeente te nemen. De voorzitter zeide, dat het initiatief tot stichting der commissie van advies was uitgegaan van de arbeidsbeurs en herhaalde dat er by de toekenning der verhoogde subsidie wel degelijk rekening was ge» wyleo haar man, ging aan de tafel zitten voor een pakje geelachtig geworden papie ren, die ze aanhoudend naias, als wilde ze elk woord in baar geheugen prenten. Het gelnk mijner kinderen zou ik vernietigen? riep ze wanhopig. O Robert, Robert, wat hebt gy gedaaD? Vertwijfeling lag er in den toon harer stem en in den blik barer oogen. Het kleine, gele blad, dat voor baar lag, bad haar bet leven verwoest, zou het nu ook dst harer kinderen verwoesten Vier weken geleden was bet, dat me vrouw even als beden voor de schijftafel van baar echtgenoot gezeteD en de oude papieren nagezocht bad. Daar lagen ze zorgvuldig bewaard, de stomme getuigen barer liefde. Verwelkte bloemen, die ze hem als bruid gegeveo, een haarlok, al hare brieven van den eersten tot den laat sten, by bad ze als jnweelen bewaard. Toen zy de brieven weer in het vak wilde leggen, trok zij de lade te wyd nit en zij bemerkte daaronder een knop, dien ze vroeger nooit gezien had. Nieuwsgierig drukte zy er op, een dek sel sprong open en in een verborgen vak bemerkte zy een pak geeiaobtige papieren. Ab, dacht se, dat ia zeker bet lang gezochte testament. Ze ontknoopt bet touw waarmee de papieren waren samengebon den en begon te lazen. Doch het was geen testament. Mevrouw las,hoe was 't mogelijk Zou hst waarheid zyn of droomde ze Zy bield haar hoofd vast, neeo, neen, ze was volkomen wakker. Langzaam las ze bet Dog eens, woord voor woord. Ze kon zich Diet meer vergissen, bet werd baar voortdurend duidelijker, hoe akelig bet ook was. Haar hoofd zonk op de tafel neer, een zware zucht ontsnapte bare borst. Vyf of bouden met bedoelde commissie. De heer Winters zeide, dat io den Raad de verhoogde subsidie aan de arbeidsbeurs was toegekend naar aanleiding van een scbryven van bet Miniateri« van Water staat. De voorzitter zeide nogmaals toe, stap pen te zullen doen, dat bedrag van f 50 gerestitueerd te krijgen, hy stelde voor eeoe subsidie vau f 25 te verleenen. Werd goedgevonden. Aan de districts-arbeidsbeurs werd f 200 toegekend. Op bet verzoek van bet bestnur der Ambaohtsscboo! te Venlo om subsidie, werd op voorstel vau B. en W. afwijzend beschikt. Naar aanleiding van een verzoek van bet Bureau van Advies van den R. K. Limb. Middenstand, deelde de voorzitter mede, dat de Raad als regel bad aange nomen, om in deze abnormale tijden geen nieuwe subsidies te verleenen, tenzy zulks gebiedend noodzakelijk was. Spreker vond dit eene zeer nuttige instslling, maar of die van zoo'n algemeen belaDg was, daarvan is by nog niet overtuigd, daar er in 1917 slechts door 7 personen uit Venray gebruik gemaakt is. Mocht later evenwel blijken, dat er over 't algemeen meer ge bruik van dit advies bureau gemaakt werd dan kon alsdan nog subsidie verleend worden. B. en W. stelden daarom voor- tbarn geen subsidie te verleenen. De beer Winters vond dit eene zeer nuttige inatelliDg en vond 't jammer dat de middenstandera biervan zoo weinig gébruik maken. Hy zou bet evenwel ook jammer vinden, indien dit bureau moest opgedoekt worden wegens gebrek aan ffnantieelen steun. Da voorzitter wees nog op bet groote voordeel, dat Venray was aangewezen als standplaats voor de Distriots-Arbeidsbeurs en werden door de arbeidsbeurs toch ook adviezen verstrekt. Spreker zou dan ook niet van bet principieels besluit, om slechts in de allernoodxakelykste gevallen nieuwe subsidies te verleenen, afwijken. De heer Winters wees op de zware reactie, die de Middenstand op het oogen» blik te voeren bad en zou by willen voorstellen om toch eene snbsidie te ver leenen. Dit voorstel, gesteund door de beereu Dr. JaDssen en Sirybos, werd in stemming gebraobt en met 8 cegen 3 stemmen aan genomen. Tegen stemden beide Wethouders eu Miobels. Op voorstel van den voorzitter werd de te verleenen snbsidie op f 15 bepaald. Aan Venray's Fanfarecorps werd de gewone subsidie van f 350 verleend« Aangaande het verzoek van dit oorps om voor 1919 eenmaal een extra snbsidie van f 80 te mogen ontvangen, ter tegemoet koming in de aanschafffogskosten van .een no.odkiosk, deelde de voorzitter mede, dat B. en W. gemeend hadden, den Raad te moeten voorstellen, voor bet kiosk geen snbsidie te verleeneo, daar bier de mogelijkheid niet uitgesloten was deze onkosten uit andere inkomsten te bestryden. De beer Fonck deelde mede, dat dit verzoek gegrond was op een reeds vroeger door den Raad genomen besluit, om een kiosk te bouwen en bet onmogelyk was, deze onkosten uit de gewone inkomsten te bestryden; spreker stelde dan ook voor de gevraagde extra subsidie van f 80 toe te kennen. De beer Michels steunde dit voorstel, daar de Raad reeds vroeger tot bouwing vau een kiosk besloten bad. Daar bet voorstel Fonok echter niet voldoende gesteund werd, kou bet niet in omvraag gebracht worden, 15 Benoemingen wegens periodiek aftre den van H. Sala, als lid der Gast* huiscommissie en van P. Sobmeits, als lid der comm. v. toes, op het Lager Onderwijs. Op voorstel van deD voorzitter werden de aftredende leden in de respeotievelyke commissies by acclamatie herbenoemd. zes jaar geleden kón bet zyn, dat de fabri kant een proces gevoerd bad met een jood, wiens eigeodom aan de Welbergsohe fa briek grensde. Het was om een nietigs zaak. De jood bad aan de grens van Welbergs eigendom een keet opgeslagen en was te ver gegaan. De jood verloor het proces, hy moest de keet verwyderen en de kosten be talen. Doob hij zon op wraak. Door de eigendommen van Welberg liep een beek, die de beweegkracht leverde voor de fabriek van ohemische produoten. Een weinig verder af bezat by eeoe kleine ververy. Lange jaren hadden ze vreedzaam samen verkeerd, di groote fabrikant en de winstgierige jood en de beek dieode voor beiden. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1918 | | pagina 1