£Xo™I, 70 c'. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. 25jarig bestaan Zuid-Ned. Zuivelb. 't Kind niet de baas Provinciaal Nieuws. De nieuwe Commissaris der Koningin in Limburg. De Eenheidssigaar. Vergadering Boerenleenbank Zaterdag B October 1918 39a Jaargang No. 40 ABONNEMENTSPRIJS JmJ Juj J^jl Jfa 9 I M I ,iil^ ADVERTENTffiN PERKWARTAAL: MM» M W MM - ïa„ regels 20 c. voor het buitenland fien, 3 maal geplaatst, alionderi aummlr, 5 e! Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. worden 2 maal berekend. Bij kon. besluit is met iogaDg van 1 November, benoemd tot commis» saris der koningin in de provincie Limburg mr. E. 0. J. M. baron van Hövell tot Westerflier, met gelijk» tijdige toekenning van eervol ont» alag ala burgemeester van Breda. De nieuwbenoemde commissaris heeft, nadat hij van 1908 tot 1915 burgemeester van Culemborg was geweest, da laatste drie jaar de gemeente Breda bestuurd. Bij de ingezetenen stond hij in hoog aanzien en als voorbeeldig katholiek kende hij geen menschelijk opzicht. van den Woensdag had te Maastricht de feestelijke herdenking plaats van het 25jarig bestaan van den Zuid-Nederl. Zuivel bond. Wie zich den toestand van vóór 25 jaren herinnert, staat verbaasd over den ommekeer. Toen karnde ieder boer de boter op zijn boerderij en ginger mee naar de stad of naar den winkel De boter was niet zoo goed bewerkt als thans en de meesten, die boter naar dec winkel brachten, zagen er geen geld van; het was eeo ruilhan del, gewoonlijk ten nadeele van den boer, die door de zilveren koorden van het »pof-iysteem aan zijn winkel gebonden w*s. Maar wat kostte het een moeite om de toenmalige boeren van hun oude gewoonte af te brengen. Toch is dit gelukt. Een paar energieke mannep, die thans nog aan het hoofd der bewegiDg ataan, waren de baanbrekers. In het kleine Tungelroy wisten de heeren Truijen en Ament de bewoners te overtuigen, dat het gezamenlijk bereiden door middel eener centri fuge een groot voordeel beteekende op velerlei gebied. En weldra trokken de bewoners uit den omtrek naar Tungelroy en etonden verbaasd over de resultaten. Navolging volgde; en den 28 Sept. van het jaar 1893 waren er voldoen de zuivelvereenigingen, om een Bond te vormen, den thans feestvierenden Zuid Nederlandschen Zuivelbond. o Wat 'n hervorming bracht dit onder den boereDatand I Door de gezamelijke boterbereiding kou goede boter in flinke hoeveel heden gelevtrd worden. Vooral toen de verschillende een* trifuges de boter samenbrachten en en eene botermijn stichtten. Eens organisatie, die weldra eene hooge vlucht nam en waarbij steeds de beide genoemde heeren, Truijen en Ament, de leidiog hadden. De voordeelen der samenwerking werden voor ieder zoo duidelijk, dat er weldra geen dorp meer was, of het had zijne centrifuge. Maar bet waren nog slechts cen trifuges met bandkracht. Deze kostten weinig en werden dus gemakkelijk opgericht. Hierbij mocht het echter niet blijven. De stoomcentrifuges gaven veel betere boter en deze groote verbe tering werd wederom, als we ons niet vergissen, te Tungelroy het eerst toegepast. En weerom kwam men naar Tun gelroy zien, hoe men stoomcentrifu- gea moest oprichten. o De meeste dorpen zijn bij eene degelijke stoomzuivelfabriek aange sloten, groote prachtige inrichtingen, waar de nieuwste uitvindingen wor den toegepast. En men begrijpt dan ook gemak kelijk, dat er millioenen kilo's boter naar de bekende Maastiicbtache botermijn konden gezonden worden, waardoor deze mijn eene wereldbe kendheid kreeg. De veehouders en in Limburg is ook de kleinste landbouwer vee houder plukten de vruchten van hun eendrachtig samenwerken, dat in al dia 25 jaren niet veratoord werd. De oprichting der oorspronkelijk zoo kleine zuivelvereenigingen is voor Limburg van veel grooter beteekenis geweest, dan het rechtstreeksche voordeel, dat er uit volgde. Want hierdoor heeft de Limburg- sche landbouwer en veehouder de kracht geleerd der samenwerking. Toen dan ooit in 1896 de Boeren bond zijne intrede deed, vond hij bet terrein voorbereid; waar centrifuges bestonden, was het zeer gemakkelijk een boerenbond en ook eeoe boeren leenbank te stichten, En zoo dankt het thans zoo uitge breide en bloeiende vereenigingsleven in Limburg voor een goed deel zijn opkomst aan de zoo eenvoudig opge zette zuivelvereenigingen. De Zuid-Nederlandscbe Zuivelbond ia na 25 jaren eene vereeniglng ge worden, zoo hecht en krachtig als er weinige bestaan. Herhaaldelijk wordt zij aan de overige zuivelorga- Disaties in den lande ten voorbeeld gesteld. En wat wel met eere vermeld mag worden, de leiders van de eerste dagen zijn de leiders gebleven tot heden toe. De meer dan tachtigjarige heer Truijen is nog steeds de ijverige, energieke voorzitter en de heer Ament die een wetenschappelijke specialiteit op zuivelgebied geworden is, heeft pas een dezer dagen ontslag geno men, toen hij benoemd werd tot RegeeriDgscommissaris voor de graaninzameling. Aan beide heeren buld» en dank voor wat zij voor Limburg tot stand brachten. Maar ook buide aan de duizenden leden van den Zuid Nederlandschen Zuivelbond, die in al die jaren eene samenwerking getoond hebben, die bewondering wekt. Moge de Zuid Nederlandsche Zui velbond onder Gods zegen, blijven bloeien, zoowel tot het algemeen welzijn, dat de landbouwers, zooals we in dezen oorlogstijd het best ondervinden, zooveel kuonen bevor deren, als tot het welzijn van den landbouwenden stand, die een hoogs roeping in de samenleving te ver» vullen beeft. »N.K." De Bisschop van Haarlem heeft op den Katholiekendag te Alkmaar een behartigenswaardig woord gesproken »de kinderen mogen niet de baas zijn in bet gezin." Wat vanzelf spreken moest, dreigt uitzonderiog te worden. De kleine kinderen trachten hun klein zinnetje, de groote hun grooten zin door te zetten. Gehoorzaamheid en onderdanig heid zijn deugden, die tot de zeld zaamheden gaan bebooren. In de eeuw van het kind is het kind op weg een tyran te worden De fout schuilt in de opvoeding. Men geeft aan de kinderen, kteiDe en groote, te veel vrijheid. Van die vrijheid wordt door de onrijpe jeugd een verkeerd gebruik gemaakt en steeds verder worden de grenzen der vrijheid uitgezet. Te laat wordt dan geklaagd, dat men over de kinderen niets meer te zeggen heeft, dat zij aan het ouder lijk gezag ontgroeid zijn en hun eigen gang gaan, wat bijna altijd identiek is met den slechten weg. Men komt dan tot de buitensporig heid, dat kinderen bij gelegenheden en ook zonder gelegenheden, grof geld stuk slaan. Dat tij maar een deel van hun loon aan hun ouders afdragen en zich een veel te groot percentage als zakgeld toeeigenen. Dat zij aan hun ouders kostgeld betalen en het overige van hun week geld naar eigen inzicht en schier altijd verkeerd besteden. De band tusscben kinderen 6d ouders is verbroken en in blinde vaart hollen de eersten hun ongeluk tegemoet. Van jongsaf moeten de kinderen in gehoorzaamheid en onderdanigheid worden opgevoed, dat is de beste en eenige waarborg voor hun later geluk. Een kind, dat elk verlangen aan stonds ziet vervuld, iedere gril inge willigd, groeit op voor zyn ongeluk. Da tegenwoordige strooming is anders; tegen de slechte voorbeelden van rondom moet worden opgeroeid. Men doe het vastberaden; het geluk van uw kind staat op het spel 8n later zal het u dank weten voor uw beter inzicht en voor de kracht, ■waarmee gij het hebt toegepast. Ook het ouderwijs kan een factor ten goede zijn van groote waarde. De onderwijzer heeft met de ouders samen te werken om het kind ge hoorzaamheid en onderdanigheid in te prenten. De zucht naar vrijheid en losban digheid, die door de wereld vaart, moet worden ingetoomd, wil meo niet bij de anarchie belanden. En als men niet bij het kind be gint, zal de nieuwe generatie van volwassenen een nog grooter bedrei ging zijn voor de maatschappelijke en voor elke andere orde. Eenheid moet er wexen, In eiken rang en etand. Waar moest het andere henen In ons dierbaar vaderland. Het vorrg Ministerie Liet sigaren fabricseren. Eenig in hun soort. Van zuivere Havana. Eerste kwaliteit, Met Manilla buitenblad En asch zoo*wit als krijt, En voor die puike, fijne waar, O. wat eeo groot geluk, Betaa't men maar eeo bagatel, Vijf eeoten sleobte per stuk. Ze zullen spoedig komen. Hebt nog maar wat geduld, 't Is van hoogsrband beloofd En belofte maakt toch sobuld. Wy allen zien verlangend uit Wat zoo'n sigaar ons biedt, Of stuurt men ons misschien alweer Met een kluitje iu 't riet De fabrikanten zeggen 't Komt van 't sleohte weer. De tabak die wil niet broeien. Dat heb je wel eens meer. Maar boor eens wat ik er vao denk, Ik zeg bet zonder schroom Het Havana en Manilla blad Hangt nog aan den kersenboom. 't Zal gaan als met de eenheidsworst, Van buiten o zoo mooi, Maar van binnen opgevuld Met bladeren en wat booi, Maar geen elleDde voor den tijd, DeDk aan den gulden spreuk Beoordeelt niemand naar den schijn, Let bier slechts op den reuk. F. DE VROEGE, Noordwijkerhout. Zaterdag 98 Sept. De beer Hub. Janssen opende de ver» gadering met den christelijkeo groet en deelde mede, dat de directeur, de heer H. Wismans en de voorzitter van den Raad van Toeziobt, de heer Jean Poels, wegens afwezigheid verbindeed waren deze verga» dering by te wonen en zou by deze ver gadering presideeren, Ala secretaris der vergadering werd aangewezen de kassier, die de presentie» lyss voorlas. Hierby bleek, dat tegenwoor» dig waren 112 leden en afwezig met kennisgeving 12 leden. Vervolgens werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Uit de voorgelezen balansrekening stip pen we bet volgende aan De spaargelden bedroegen op 1 Januari 1917 f 182141.175 Ingelegd in 1917 f 132113.48 Terugbetaald 10 1917 f 61748 51s Bedrag der spaargeldeo op 31 Deo. 1917 f 253506,14. Bedrag der voorsobotten op 1 Januari 1917 f 111260,75 Nieuwe voorschotten gegeven in 1917 f 42880 Terugbetaalde voorschotten in 1917 f 25178,41 Bedrag der voorschotten op 31 December 1917 f128962 34. In loopende rekening werd gegeven f 8200. Te goed loopeuda rekening Centr. Boerenleenbank f83011,50 Ia deposito f 30000. Reservefonds winst 1 Jan. 1917 f 9190,41 Winst ïd 1917 f1112 05 De voorzitter wees op den guostigen toestand der leenbank en vroeg of iemaud der leden nadere ioliohtingen verlangde of opmerkingen te maken had, zoo rist, dan zou bij in omvraag brengen, of de balans werd goedgekeurd. Werd met algemeene stemmen goedge keurd. De voorzitter wees de leden nog op het verkrygen van voorschotten voor uitbrei ding der zaak of veestapel en vond by, dat hiervan zoo weinig gebruik gemaakt werd: dit is wel een teeken, dat defioantieele toestand van den boer niet ongunstig is en zy geen geld noodig bebbeo en hoopte hij, dat deze toestand zoo mocht blyven; mocht hierin verandering komen, dan weten ze, waar ze geholpen kunnen worden. Wegens de opricbtiDg der Boerenleen bank te Leuneo, hadden eDkele aldaar wonende leden van bet Bestuur en den Raad van Toezicht ontslag genomen, zoodat er verkiesiogen moesten plaats hebben. Tot stemopnemers werden door den voorzitter aangewezen de heeren W. van Meyel en J. van Meijel. Van het bestuur had ODtslag genomen de heer G. Willems, aftredeode in 1919. Na stemming bleek, dat in diens plaats gekozen was ds heer J J&DSsen Heide. Van den Raad ?an Toezicht hadden ont slag gevraagd de beer Jean Poels, wegens te drukke bezigheden eo de heer Th. Aa- selbergs. wegens opricbtiDg der leenbank te Leuoeu, beiden aftredeode in 1919. Na stemming bleken in hunne plaats gekozen te zyn de heeren Dr. A. Janssen en Fr. Asselbergs. Volgen» rooster waren aan de beurt vau aftreden de beeren H. Poels v. Rens en A Wismans; de eerste biervan had verzocht niet meer in aanmerking te komen. Bij de daarop gebonden stemming werden gekozen de beeren P. J. Derks Velturu en A. Wismans, aftredend lid. Vervolgens werd door de vergadering eene subsidie toegekend van f 100 aan het St. Antoniuspatronaat alhier en werd het salaris van den kassier vastgesteld op f325. Tengevolge van de vele belegde spaar geldeo werd bet huishoudelijk reglement zoodanig gewijzigd, dat door bet bestuur aan spaargelden mag worden geaomen f300 000 en met machtiging van den Raad vaD Toezicht f 500 000. Alvorens tot sluiting der vergadering over te gaan, braohfc de voorzitter een woord van bartelijken dank aan den heer Jean Poels, die zooveel voor den bloei der Boerenleenbank gedaan had; bet spijt ons. aldus spreker, dat hij onze vereeniging als voorzitter van den Raad van Toezicht gaat verlaten, maar de redenoD, die daartoe geleid hebben, moeten wy billijk»»; zyne benoeming tot lid der Staten-Generaal vordert ran hem thans zyne volle werk kring en wy twyfelen niet, of ook daar zal by de belangen van den boer voorstaan eo behartigen, daarvan zijn wij allen ten volle overtuigd, odzs beste weoscben zyn bem gegeven. Hierna bedankte de voorzitter nog de stemopnemers en den secretaris-kassier voor zyn nauwkeurig beheer en sloot hij de vergadering met den gewonen groet. De verkiezingen van het volgend jaar. Het volgend jaar zyn er verkiezingen voor de Provinciale Staten, de gemeente raden, beide volgens bet stelsel der even redige vertegenwoordiging met aftrading van alle zittende leden en voor de Eerste Kamer. De volledige agenda vindt men bieronder opgegeven 25 Februari Candidaatelelling voor de Provinciale Staten. Tusscben 25 Februari en 1 Juli: Stem ming voor de Provinciale Staten. 8 Aprii Candidaat&telling voor de ge meenteraden. Tusschen 8 April en 2 September Stemming voor de gemeenteraden. 1 Juü Ontbiodiog van de oude en optreden van de nieuwe Provinciale Staten. Verkiezing van ódo derde, 17 leden, der Eerste Kamer. 2 Juli Verkiezing van Gedeputeerde Stnten, 2 September Ontbinding van de oude en optreden van de nieuwe gemeenteraden. Verkiezing van wethouders. 16 September Optreden van de nieuw gekozen leden der Eerste Kamer. Een dorschpremie voor de boeren Een landbouw kondig medewerker van de Tel. oppert bet denkbeeld een dorsob- premie beschikbaar te stellen, opdat de beeren de inlevering van rogge bespoedigen Men geeft do boeren een bepaalde pre mie per 100 KG, méér boven den vastge- stelden prijs voor dat graan, dat hij voor een bepaalden datum inlevert. Ook hier is het weer een zaak van de praktyk. Het graan, dat bij den boer be waard wordt, ligt daar lang zoo veilig eo zeker niet als in de pakhuizen der regeeriog De verleiding om bet aan het vee te voeren is bovendien groot; vooral by de gebrek kige veevoedervoorziening, zooals wy die beden kennen. Ook in andere opziobten ia bet van groot belaDg, dat de regeering vroegtijdig de beschikking over groote partyen grsan heeft. Gesteld, dat de regeering direct een premie gaf van b.v. f 3 per 100 KG. voor geleverd voor 1 November en f 2 per 100 KG, voor 1 December, dan wor den de boeren in sterke mate er toe. ge bracht, zoo snel mogelyk af te dorecken en bet graan in te leveren. Ic Duitscbland is dit met veel grooter premies gebeurd, maar men heeft daar de fout gemaakt reeds voor den oogst zulke reusachtige premies te bepalen, dat de boeren bet graan te vroeg oogsteu en dus halfrijp binnen kregen, waardoor groote verliezen vielen te boeken. Na deu oogst is bet vaststellen van een dorsebpremie echter van zeer groot belang, daar allerlei verliesfactoren nu buiten werking gesteld worden en bet is daarom in alle opzichten aan te raden, dat in die richting heden nog wat gedaan worde. VENRAY, 5 October 1918 Publieke Telefoonstations. In de perceelen van P. J. Ewals te Merselo, J. H. Nelissen te Oirlo, P. W. Simons aan de Heide en Ant. Jsoobs te Leunen zullen publieke telefoonstations voor locaal, interlokaal en intern, verkeer worden gevestigd. By eventueele aansluiting van perceelen aan die station zullen de aldus aangeslo tenen, zoowel onderling als met de op het kantoor te Venray aangeslotenen kosteloos kunnen spreken.

Peel en Maas | 1918 | | pagina 1