Op naar Venray Zaterdag 30 Mei 1914. 35ste Jaargang. No. 22 Uitgave van Firma W. Van den Munckhof. Venrav. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN 16e Limb. Katholiekendag Venray. Werkliedenvereniging. KATHOLIEKENDAG. Gemengd Nieuws. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. Prijs der Advertentiën van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Met spanning en vreugde zien wij den 2den Pinksterdag tegemoet. Maandag beleven wij weer een Limbuvgschen Katholiekendag. Wat een heerlijke gedachte ligt er in dat woord. Het duidt aan, hoe de Katholieken nog frisch vervuld van nieuwe liefde tot het H. Geloof, door den H. Geest hun geschonken op het Hoogfeest van Pinksteren, daar optrekken van alle kanten, om te komen pleiten voor hun hooge en heilige belangen, om onderwezen te worden, verbeterd en strijdbaar gemaakt, om te komen toonen dat zij liefhebben hun H. Geloof. Het is de Limburgsche Katho liekendag, dat wil zeggen, dat Lim burg, dat Roomsch is, en altijd Roomsch is geweest, nu weer zal toonen, dat het altijd Roomsch wil bl\jven, trots stormen en gevaren der roerige tijden, trots beschimping en bespotting en tegenwerking van liberale en socialistische partijen. En die Limburgsche Katholieken dag telt dezen keer in de rij mee als de 16de. En wat dat wil zeggen Dat reeds 15 maal de Limburg sche Katholieken te zamen waren op den 2den Pinksterdag. Reeds 15 maal een bepaald punt van het Katholiek sociaal program hebben afgewerkt en levensvatbaar hebben gemaakt voor het model-leven in Katholieken geest. Nu zal het de 16e keer zijn en het doel Het opwekken tot heiliging van den Zondag; de strijd legen de toe nemende genotzucht. De stof, die op den Katholieken dag zal behandeld worden, is hoogst gewichtig. Want de klacht is recht matig dat in onzen tegenwoordigen tijd het goddelijk gebod der Zon dagsviering wordt overtreden, dat men tegenwoordig het hoofd vol heeft van overmatig genoegen en plezier. Komt eens luisteren; gij zult veel hooren, wat U in het dagelijksch leven te pas kan komen. Op dus allen op 2den Pinksterdag (1 Juni) naar den Katholiekendag te VENRAY Laat U niet afschrikken Zegt nu niet: het is zoo druk, of het is zoo duur. Gêen sprake van. In Venray is ruimte genoeg en uitgaven behoeft ge niet te doen, en anders strekt het toch a'leen maar voor de Katholieke zaak, die U toch hoven alles ter' harte gaat. Daarbij wacht U nog liet puik der sprekers. Wees er zeker van: gij zult niet heengaan, tenzij met nieuwe gevoelens en nieuwen moed, als een vurige strijder voor de be langen van Uw schoon en waar Katholiek Geloof. Op dus naar Venray Dan zal de 16de Katholiekendag te Venray zijn voorgangers waardig zijn. brengende voor de trouwe opkomst processie naar de Smakt zoo'n treurig naar hun land zijo vertrokken. ,ee me 6 U oor (ie Üve,ig0 figuur had gemaakt. Een gedeelte namelijk j Re ontvangst was overal zeer hartelijk, zorgen der perscommissie de opbrengst der 1 Ter gelegenheid van den 16en I.imb. Katholiekendag te Venray zullen op Maan dag 1 Juni 1914, behalve de gewone, de volgende voor- en volgtreinen loopen I Roermond—Venray, Aank. Vertrek Roermond 8,01 vm. Venlo 8,27 8,32 Blerik 8,37 8,44 Venray 9,07 I)e reizigers voor Venray van Roer mond en Venlo moeten met deze trein vervoerd worden. II. Venlo—Venray. Aank. Vertrek Venlo 8,55 vm. Blerik 9,00 9.03 Grubbenv.KI. 9,10 9.11 Grubbenv.Lott. 9,14 9,15 Meerfo-Tienrny 9,23- '>,24 Venray 9,32 III. VenrayRoermond. IV. Reizigers bestemd voor VERDER DAN ROERMOND kunnen geen gebruik maken van den voortrein, die ten 9 ure n. m. naar Roermond vertrekt, doch moeten reizen met den gewonen sneltrein, ver trekkende ten 9.10 n.m. Ten einde de bezoekers van den Katho liekendag, afkomstig uit Weert te waarborgen dat zij dien dag, ten 7.16 n. m. uit Venray vertrekkende hunne woonplaats nog zullen bereiken is door den heer Inspecteur der Exploitatie bij dienstorder aan het betrokken personeel medegedeeld dat, in afwijking van de bestaande voor schriften, voor zoover betreft de treinen 368 en 423 het volgende is bepaald. Te Blerik moet trein 368 Venlo Rotterdam de aansluiting van trein 389 ArnhemMaastricht (vertrek Venray 7.16 n. m.) afwachten. Te Eindhoven mag trein 423 Eindhoven Weert niet vertrekken vóór dat trein 368 VenloRotterdam is aangekomen. advertentie's in den feestgids circa f 700 bedragen. Aan deze commissie is dus hoofdzakelijk het fioantieelo welslagen toe te schrijven en haar komt dan ook een woord van dank en waarJeering toe. Hij hoopt dat de vergadering in zal stemmen met zijn -de leden der perscommissie - Zij leven lang" Daverend applaus. Voorts gaf spreker inlichtingen over de circuaies, waarin ter kenni3 werd gebracht dat de begunstigers hunne bijdra gen konden terug bekomen. De perscommissie meende dat men den burgers, niet neringdoenden, ook de gelegenheid moest verschaffen eene bijdrage tot steuning van den Katholiekendag te geven. Hunne namen zouden dan onder de rubriek «Begunstigers" in den offlcieelen feestgids worden opgenomen. Toen deze bijdragen reeds gestort waren, bleek dat dit niet ging. Aangezien men de begun stigers beloofd had dat hunne namen officieel zouden worden opgenomen bleef er niets anders over dan de bewuste circulaires te verzenden Nog wil de Voorzitter een enkel woord zeggen over de gemaakte verteringen. Op de verga deringen der verschillende besturen is een flesch wijn gedronken. Tot geruststelling van zekere tongen, die nstonds bereid zijn te zeggen -ziet van onz. en'en drinken ze wiin", dier.e da' wijn geen cent uit de kas is genomen. Verder spoorde de Voorzitter de versie» rings commissie aan haar beste beentje voor te zetten en werden de Voorzitters der verschillende bonden verzocht de leden hunner vereenigingen aan te wijzen die op de afdeelings vergaderingen belast zullen worden met den verkoop der goedkoope bondskaarten en afgifte van vrijkaarten aaD de afgevaardigdeo. De goedkoope kaarten zijn uitsluitend op de ochtendvergaderingen verkrijgbaar. De commissie van den optocht werd verzocht vooral te willen zorgen dat de stoet goed aaneen gesloten blijft. De Voorzitter verzoekt do aanwezigen hunne medeburgers te willen uitnoodigen algemeen te vlaggen. Aan de leden der muziekgezelschappen die den stoet opluisteren, zal een bon worden verstrekt voor twee glazen bier en een gemeubileerde boterham. De uitgave van den feestgids zal circa f 400 beloopen (1000 stuks). Aanvankelijk was ingeschreven door Firma van den Munckhof voor f 298, door Smeets te Weert voor f 300. Aangezien dit der commissie te hoog voorkwam werd eene nieuwe inschrijving gehouden en werd ingeschreven door Smeets voor f 250, Van den Munckhof voor f 275, zoodat de uitvoering aan Smeets werd gegund. Met bijkomende kosten, cliche's enz zal een en ander op een f 400 komen. Na nog eenige bespreking over de kleeding der commissie leden, welke za' bestaan uit zwart pak en hooge hoed, over bet verstrekken van insignes, en over een op Woeosdag a. s. door het Bestuur te brengen bezoek aan de Eerw. Heeren pastoors der parochies Sevenum toMook, ten einde a. s. Zondag van den kansel hunne parochianen aan te sporen tot druk bezoek, werd de Vergadering ten circa 10 uur gesloten. Aan de bezoekers dezer vergadering werd een feestgids verstrekt. VERGADERING Algemeene Vergadering der Commissiën van den Maandag avond half 9 opende de heer J. Poels de vergadering, zijn dank Zondagavond hield deze Vereeniging en de bij haar aangesloten onder afdeelingen eene zeer slecht bezoente vergadering Ruim 6 uur opende de Voorzitter de vergadering met den gewonen groet. Hy drukte zijn spijt uit over de slechte opkomst en tevens over bet feit dat ter oorzake van eene vergissing van den drukker de was naar de Smakt en een ander naar Oostrum gegaan. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van de R. K. VereenigiDg tot bestrijding der tuberculose om een bloemendag te bouden waarvan de opbrengst zal komen ten bate dier Ver» eeniging. De dag wordt aan de besturen der plaatselijke bonden overgelaten. Het lid Peters stelde 7oor den 2en Pinksterdag daarvoor te bestemmen. De voorzitter zegt dat volgens het reglement 32 leden aanwezig moeten zijn om een besluit te nemen aangezien dit getal niet tegenwoordig is en hij geen reglement bezit, weet hij niet hoe nu te handelen doch zal met den Eerw. Adviseur de zaak bespreken. Na bespreking werd besloten den 2en Pinksterdag als bloemendag aan te nemen en de zaak te stellen in handen der Maria-Vereeniging. Verder werd een manifest voorgelezen over de staking in het confectie bedrijf te Almelo. Deze staking duurt reeds drie maanden, omvat 536 personen en wordt geheel uit deo kas der werklieden-ver» eeniging gesteund. Wordt besloten den lsten Pinksterdag in de voorvergadering eene collecte te houden ten bate der stakers. Aan de bestuurstafel ontspon zich^ eene heftige discussie over de houding van den Voorzitter in zake het dreigende conflict in de bouwvakken. Het bestuurslid van Bergen achtte bet beter met de patroons in overleg te treden dan in eens van boven af de wet te stellen en te zeggen dat zal en dat moet. De Voorzitter acht deze gecombineerde vergadering niet geschikt dit punt te bespreken en gaat daar niet verder op in. De heer v. Bergen vraagt wat er op den Katholiekendag gebeuren moet. De Voorzitter, daar weet ik niets van. Van Bergen, zoo, en ik meen dat deze vergadering daarvoor is uitgeschreven De Voorzitter, eerst morgenavond is de algemeene vergadering .van den Katho liekendag, hoe kan ik vandaag weten wat er morgen besloten wordt. Verschillende leden hadden het beter geacht zoo deze vergadering een veertien dagen eerder was uitgeschreven, we zitten nu vlak voor den Katholiekendag. De Voorzitter antwoordt dat hij den secretaiis Odenhoven last heeft gegeven om op Zondag 17 Mei een vergadering uit te schrijven en te zorgen dat de advertentie in de courant kwam, deze had daar echter veel bezwaar tegen, er was muziek op de markt, vogelschieten enz. Van Bergen, U als Voorzitter bent verantwoordelijk voor den goeden gang der zaken. De Voorzitter, zoo, en waar heb ik dan een secretaris voor. Verschillende leden zijn van oordeel dat zoo de secretaris niet deugt men een anderen moet kiezen. De Voorzitter deelt mede dat er op den 3en Zondag in Juni eenige bestuursleden moeten aftreden, de namen worden Zondag bekend gemaakt, hij hoopt dat deze ver gadering goed zal worden bezocht en sloot daar niemand meer het woord verlangde te ruim 7 uur de vergadering. Nadat het Koninklijk Echtpaar van Denemarken een bezoek had gebracht aan Engeland, Frankrijk en België, heb ben wij ook de eer gehad de Konioklijke gasten enkele dagen in Nederland te mogen ontvangen. Achtereenvolgens hebben de Deensche Koning en Koningin een bezoek gebracht aan Amsterdam, Rotterdam en Den Haag vanwaar de hooge gasten Maandag weer H. M. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik waren eerst tegenwoordig te Amsterdam, om de bezoekers te verwel komen, en ontvingen hen later als wolkome gasten in Den Haag. Het Koninklijk Echtpaar van Dene marken was bijzonder voldaan over de hartelijke ontvangst in Nederland, Ook "n wethouder. Op het einde van April werd te Iteren, een Maasdorpje bij Maastricht, aangehou den de wethouder H., verdacht van dief stal van waschgoed. Hij werd reeds lang verdacht van het plegen van kleinere diefstallen, weshalve de veldwachter hem speciaal in het oog hield. Bij visitatie bleek dat de wethouder een nog nat hemd, versch van de bleek, om bet lichaam had gedraaid. De man verzette zich tegen zijne aanhouding, zoodat de veldwachter het raadzaam achtte hem de paternosters aan te doen. Zoo kwam de edelachtbare bij den burgemeester, die het vertikte den veld wachter eene machtiging te geven tot huiszoeking. De veldwachter ging nog eens speuren, en vond in een jas van den wethouder nog een paar gestolen vrouwenpantaloDS. Woensdag stond de wethouder wegens diefstal voor de rechtbank te Maastricht. De veldwachter kreeg 7sn den oilicier een pluimpje, en tegen den wethouder eisehte hij 2 maanden gevangenisstraf. Maandagavond, toen trein 192, snel trein België—Duitschland, het station Weert op pl.m. 1000 meter gepasseerd was, werd op dezen trein geschoten. Een der reizigers moet een kogel rakelings langs het hoofd gevlogen zijn. Te Roer mond werd de stationchef er mede in kennis gesteld die onmiddellyk de station chef te We,ert per draad kennis gaf. De chef te Weert waarschuwde de marechaus- sée, die een onderzoek instelde, met het gevolg, dat een 4tal werklieden, welke bezig waren met een afwatering langs den spoorweg te maken, als verdacht van het op den trein schieten aangehouden werden. Onnoodig te zeggen, dat een streng onderzoek zeer gewenscht is. Het vijfjarig zoontje van cbd slager aan de Hoofdstraat te Kevelaer is in een onbewaakt oogenblik in bet slachthuis in een ketel met gesmolten, gloeiend heet vet gevallen. Zwaar gewond werd het kind onder de zorgvuldige behandeling gesteld van een geneeskundige. Hulp mocht niet meer baten. De kleine bezweek eenige uren later. Een auto-val. Verleden Zondag heeft de marechaussee te Apeldoorn op den Deventerweg niet minder dan 56 overtredingen wegens te snel rijden met een auto vastgesteld. In Maart 1894 vroeg een handelsfirma te Tilburg nadere inlichtingen op een advertentie. Op 20 Mei 1914 mot de laatste post ontving de firma op die vraag een ant woord. Als wij bet sluk niet voor ons hadden, scbryfi de N. T. C., zouden wij er niets van gelooven 1 Wij hebben ten overvloede er onzen legger van 1894 voor openge slagen en, werkelijk, de bewuste adver tentie stond er in het nummer van 25 Maart. Nu twiDtig jaren later een hervatting der correspondentie het hoort in onzen snellevenden tijd niet thuis 1 Eeu zeker eu goedkoop middel ter bestrijding van de vliegen. Als zoodanig beveelt Dr. Schock te Schrozberg het volgende middel aan Een schoteltje vult men met melk, en hiermede meDgt men een theelepel formaline, dat men bij iedere PEEL MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 Aank. Vertrek Venray 5.44 nm. Venlo 6,10 6,12 Swalmen 6,33 6,34 P Roermond 6,42 Venray —Roermond. Aank. Vertrek Venray 7,06 nm. Meerlo-Tienrav 7,15 7,16 p Grubbenv. I.ott. 7,24 7,25 p Grubbenv. Kb 7,30 7,31 p Blerik 7,39 7,40 p Venlo 7,45 8,00 p Tegelen 8,07 8,08 n Beifeld 8,13 8,14 p Reuver 8,19 8.20 p Swalmen 8,28 8,29 p Roermond 8,36 Venray- -Roermond. Aank. Vertrek Venray 9,00 nm. Meerlo-Tienray 9,09 9,23 p Venlo 9,42 9,45 p Roermond 10,11 Waarschuwing. koninklijk bezoek. Op een trein geschoten. Past op uwe kinderen Een merkwaardige correspondentie. Een middel tegen vliegen.

Peel en Maas | 1914 | | pagina 1