Ongelukkig Frankrijk. Zaterdag 23 Mei 1914. 35ste Jaargang. No. 21 Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Keuringsraad. Drankbestrijding Gemengd Nieuws. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. Prijs der Advertentiën van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. 20 c. 5 c. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter kennis dat de weg van Venray naar Overloon vanaf de opslagplaats van den heer Try nes tot aan bet St.. Joseph» gesticht voor voertuigen tot nader orde gesloten is. Venray, 15 Mei 1914 Burgemeester en Wethouders vnd. H. ESSER. De Secretaris, STOOT. De Burgemeester van Venray, brengt ter kennis der Milit'e te land dat bet onderzoek van de verlofgangers der militie te land ingeschreven in het verlofgangersregis'er dezar gemeente on behoorende tot de lichtingen van 1906, 1907. 1908. 1909, 1910, 1911. 1912, en 1913, alsmede van hen, die tot vroe gere lichtingen behooren, doch om de een of andere reden nog niet uit den dienst zijn ontslagen, zal plaats hebben te Venray, Muziekzaal op Dinsdag 16 JuDi 1914, des voormiddags te 10 uren. Voor verdere bepalingen leze men de bekendmaking ten Raadhuize aangeplakt. Venray, 16 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. ZITTIfttt van <len De Burgemeester van Venray, mankt bekend dat de keuriogsraad voor de ingeschrevenen voor de Militie, lichting 1915 dezer gemeente zitting zal houden te Venray Patronaatsgebouw Patersstraat. Op Donderdag den 28 Mei 1914 des voormiddags 10 uur de ingeschrevenen beginnende de geslachtsnaam met de lit ters A tot en met G. Op Vrijdag den 29 Mei 1914 dos voor middags 10 uur met de letters H tot en met M- Op Vrijdag den 29 Mei 1914 des voorra. 11 uur met de lettors N tot en met Z. Zie verder de bekendmaking aangeplakt ten Raadbmze. Om op do zaak nog eens terug te komen Wat voor drankbestrijding zou bet zijn zonder vereenigingen Het groote middel tot behouden en beter maken is de band der belofte tot afschaffing of geheelonthouding. Hoe wilt ge dat tot zijn recht laten komen zonder vereeniging Hoe die onderling opgenomen verplich ting controleeren Hoe den ijver ervoor onderling onderhouden Hoe de zwakke broeders getrouw eraan doen blijven C. A. BI. schrijft in de Gld. Een mijner vroegere professoren, nu reeds lang pastoor in een groote stad, was gewoon, wanneer na de vacantie een student in zijn werk dezelfde fouten maakte, als voor de vacantie, telkeDS niet zonder sarcasme te zeggen De zaak wordt op denzelfden voet voortgezet". Dat zelfde, maar in bitteren ernst, moeten wij nu zeggen van Frankrijk na de laatste verkiezingen. Die verkiezin gen zijn uitgevallen zooals de meeste onzer gevreesd hadden. Ja, wat men niet gedacht had is gekomen de tegenwoordige meerderheid heeft nog zetels gewonnen. En sedert het ministerie Combes, onzaliger gedach tenis, had nog geen ministerie zulk j een groote meerderheid achter zich, ais hot tegenwoordige kabinet Doumergue. Hier en daar had men groote verwachtingen van deze verkiezingen De katholieken hadden zich iets meer dan vroeger «geroerd''verschillende bisschoppen hadden hun geloovigen vermaand toch niet hun stem te geven aan een vijand der Roomsche Kerk. Men had gehoopt dat de steeds voortdurende vervolging veler oogen zoude openen dat de huis vaders voor de vrijheid in het onderwijs wel iets over zouden hebben dat ook de groote belasting druk zijn invloed zou doen gelden. De jonge katholieke vereeniging had de katholieken opgeroepen van hun recht gebruik te maken en te toonen, dat zij als katholieke Fransehe burgers niet gediend zijn met het Jacobijnsch regiem. En alles te vergeeis »De zaak wordt op denzellden voet voortgezet"'. Voortgezet wordt de vervolging, die geen rekening houdt met den gods dienst, die Frankrijk eens groot maaktevoortgezet en verscherpt zal worden een onderwijs, dat in dommen haat uit de schoolboeken tot zelfs den naam van God verbant vooitgezet zal worden het uitdrijven van weerlooze kloosterzusters, die zich opofferen voor kinderen en lijdenden voortgezet zal worden de serie van schandalen, waaraan Frankrijk sinds 30 jaar zoo rijk is. Zij teekenon, deze verkiezingen, en geven aan de hoogte van het fiere zelfbewustzijn, waarop het oude Frankenrijk is gestegen. Her.kozeD werden, zooals bekend is, Caillaux wiens bijzit in de gevangenis zit, wijl zij een man dood schoot, die misschien haar z.g. eer zou bevlek ken Lemire, de priester, die door zijn bisschop geëxcommuniceerd werd Viviani, die de lichten aan den hemel heeft uitgedoofd Barthou, die trots alle moeite, zich in zijn laatste proces niet schoon kon wasschen. Toch waren er candidaten in weelderigen overvloed. Om onder de «Quinze milles" te komen, waren rond de 2600 candidaten opgesteld, die allen, op eigen manier, voor het heil van hun land zouden arbeiden. De socialisten wonnen het meeste stemmen en zetels in 't moderne Babyion alleen brachten zij een kleine 56.000 stemmen op. Wat goeds hebben dan tot nu toe de socialisten aan Frankrijk gebracht? Hebben de leiders niet getoond, dat zij, als ze den ministerszetel bezetten, zoo wat al hun socialistische idealen vergeten Arm, ongelukkig Frankrijk! Wat blijft er nog over van dat Frankrijk, dat eens aan gansch Europa de wetten voorschreefWaar is het land van een Clovis, een Karei den Groote, een Lodewijk XIV Waar bleef het land va een heiligen Lodewijk, van een Jeanne d'Arc Wat blijft er over, van het land, dat eens kon roeme i op de Gesta Dei per Francos op Gods daden door de Franken volbracht Zijn eerste plaats in Europa heeft het moeten opgeven, om met de 5de of 6de tevreden te zijn. In welk opzicht staat Frankrijk nog aan het hoofd der volken Misschien in genotzucht en zedeloosheid Wellicht ook in het gebruik van den alcohol Sinds 1851 is dat gebruik vertienvoudigd (1913 aan «absinth" alleen ruim 35 millioen liter). Frank rijks bloei toont zich in waarheid op elk gebied, lot in het kruit zijner oorlogschepen. Heerlijk zijn de ruchten zijner school. Voor 50 jaar telde men onder de 100.000 jougelledan onder de 16 jaar nauwelijks een duizend veroor deelden. In 1905 bevonden zich onder 180.000 veroordeelden, rond de 35.000 onder de 20 aar. In 1911 overtrofi: te sterfgeval len ir. Frankrijk uii ^eonofleTi met 35.000 (Den Bosch telt een paar hoDderd inwoners meer). In 1886 had men in Frankrijk slechts 2950 echtscheidingen, in 1905 was dit getal reeds gestegen tot 9860 in 1909 echter tot 12 874. En in 1911 Volgens de laatst verschenen stati stiek van het ministerie van Justitie hadden er in 1911 17.453 echt scheidingen plaats, waarbij nog 3106 scheidingen van tafel en bed komen 4/5 der aanvragen gaven als oorzaak op mishandeling: 1/8 om echtbreuk der vrouw, 1/12 om echtbreuk van den man. En 6 pCt. der echt scheidingen hadden, reeds plaats in de wittebroodsweken (Conf. «Der Tag" van 11 Mei 1914, no. 237, bijblad.) Is het op het platteland nog veel beter gesteld Edmond Villey in «De gevaren der Fransehe demo cratie" (1912,) zegt o.a. «EeD verschijnsel heeft mij steeds, waar ik ook kwam, bijzonder verschrikt, en dat is Wanneer gij op het land een vertrouwbaar, vlijtig arbeider zoekt, die niet drinkt en ook zijn plicht doet, als hij niet onder op zicht staat, dan kunt gij hem nog slechts onder oude mannen vinden want deze soort sterft uit. In Normandië hoorde ik van alle landbouwers, dat het zoo goed als onmogelijk is, nog een meid te vinden, die nog in zekere mate van zedelijkheid bezit. En wat verder moet hij bekennen «De taal van het volk wordt steeds ruwer, want die taal spiegeltsteeds de zeden van het volk af. Leest de romans, die het meest verspreid zijn, leest de couranten, die het meest gekocht worden, gaat in het theater, gaat zelfs in onze parlementen, overal zult gij zulk een ruwheid in de taal vinden, zooals zij vroeger niet bekend was. Dit is, men kan er niet aan twijfelen, een zeker teeken van den komenden ondergang". Zooveel treurigs en waarlijk bedroevends is er nog uit Frankrijk I te molden Zijn er dan geen licbt- punten Zeker, doch men over schatte deze niet. Als men b.v. zegt, dat Frankrijk nog steeds het meeste opbrengt voor de vereeniging van den H. Franciscus Xaverius (in 1912 3, 106.000 franks) dan kan men daartegenover zetten, dat in ééo enkel jaar (1913/ in Frankrijk alleen voor het wedden bij de paardenrennen 395 millioen franks werden uitgegeven (in 1912 zelfs 405 millioen), en dat in één jaar (1913) de Parijsche theaters alleen een gezamenlijk inkomen hadden van 35.101. 573 franks (1912: ruim 34 millioen). Zeker, er zijn, Goddank, ware lichtpunten. Zoo de steeds wassende vereeniging van katholieke vrouwen. Zoo ook de toenemende bloei van de «Association catholique de la jeu nesse francaise", wiér leden, tal, thans ruim 130.000 bedragend, in 6 jaar verdubbelde. Zoo ook de vereeniging van de beoefenaars der dagelijksche Communie, wier 1200 afgevaardigden in September j.l. te Rome den bijzopdevep zegen des H. Vaders ontvingen, 't Grootste licht punt is wel de nieuwe opbloei van het katholiek leven, die zich helaas nog niet overal, maar toch reeds op vele plaatsen bemerkbaar maakt. Maar na de vervolging der laatste jaren, na de wetten, die een vuist slag waren in het aangezicht der katholieken, na de schandalen der laatste maanden, na dat alles had men meer kunnen on mogen verwachten. Men had mogen hopen, dat de Fransehe katholieken toch eindelijk, eindelijk eens wakker zouden worden Met recht had men kunnen verwach ten, dat zij, onderlingen strijd vergetend, toch eindelijk eens eendrachtig zouden samengaan tot verdediging hunner hoogste goederen. Voor ons, Nederlandsche katho liekeo, zij het genoeg uit den toestand van Frankrijk deze ééne les te trekken, dat onverschilligheid en traagheid in den strijd voor hel goede zwaar gestraft wordt. En moge dit ons een aansporing zijn, steeds vast vereenigd te blijven en met moed en zelfopoffering te strijden den goeden strijd voor de belangen, die ons heilig zijn. gevangenisstraf veroordeeld, en nadat hij deze straf had ondergaan, door de politie als zonder middelen van bestaan by Venlo over de grens gezet, waar bij door de Duitsche politie met open armen word ontvangen. Wegens desertie werd de jonge man thans tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een afschuwelijke vondst Men schrijft uit Uden aan het -E. D"- Dezer dagen vonden twee kinderen op de hoogte van de Raam, dicht naast de spoorlijn een kinderhoofje waaraan een stuk wervelkolom. De dadelijk op onder zoek uitgaande politie kon Diets meer vinden. Waarschijnlijk hebben in den tusschentijd de honden dit weggehaald. Bij alle ijverige nasporingen heeft meu geen schuldige kunnen ontdekken, zoodat de waarschijnlijkheid niet is uitgesloten, dat de treurige vondst uit de sneltrein, die hier zoo menigvuldig passeeren, geworpen was. Mgr. F. (iCiirlH. Na een afwezigheid van 14 jaren zal Mgr. P. Geurts, bisschop te Yung-pengfou (Cnina) naar ons vaderland terugkeeren, om als afgevaardigde, gekozen onder 5 bisschoppen en verschillende andere missionarissen in China, de aigemeene vergadering der congregatie van den H. V'ncent us te Parijs bij te wonen. Woningnood. Als een bewijs hoe groot de woningnood r.ar. J. Een kort uiaar duur uitstapje. Op een Maandagmorgen in Februari j 1. bemerkte een inwoner van het stadje Arcen dat een ongenoode bezoeker zich toegang tot zijn woning bad verschaft en daar een Duitsche musketiers uniform had achtergelaten. Bij Dader onderzoek bleek dit bezoek niet geheel belangeloos te zijn geschied, daar de eigenaar der uniform zich in ruil daarvoor een pak burgerkleeren had toegeëigend. Nog deuzelfden dag I gelukte het de politie den snuiter op te sporen en bleek het een gedeserteerde I soldaat van het garnizoen te Geldern te Izijn. Door de rechtbank te Roermond werd hy wegens diefstal tot zes wekeu A. Ct," dat iemand aldaar een belooning van f20 heeft uitgeloofd voor dengeue, die hem een burgerwoning in den prijs van f 125 weet te bezorgen. Schapenfokkerij, Als een bewijs, hoe de schapenfokkerij op Texel op groote schaal gedreven wordt, diene, dat dit jaar van de ruim 25 000 stuks schapen 40 a 41 duizend lammereti geteeld zijn. Daarvan zijn 35 a 38 duizend voor den uitvoer bestemd. De fokkers houden 5 a 6 duizend voor het bedrijf, besterad om de plaats der oude schapen in te nemen, waarvan jaarlijks in Juli en Augustus een 5de deel aan do markt wordt gebracht. De prjjzen dar lammeren zijn hoog. Gemiddeld rekent men op een ontvangst van 15 a 16 gulden por stuk. Zonder overdtijving kan men de totale ontvangst der lammeren op f 500 000, die der wol op f 100.000 en die van de oude schapen op f 100.000 stellen. Uit een en ander blijkt wel welk een belangrijk middel van bestaan de schapenfokkerij op Texel is. Wol. De wolhandel in de Betuwe, voorna melijk te Eist, heeft een aanvang genomen, ofschoon de prijs nog niet vast schijnt bepaald. Als middelprijs kau het bedrag van f 1.10 per kilo worden aangenomen. Beliiwsclie Kersen. Men heeft te Eist een begin gemaakt met den verkoop van kersen. De heer L. heeft uit de hand van mej. wed. Q.v. Duim gekocht haar kersengewas voor den hoogen prijs van f 700. Droevig. Zondagmorgen, te half zeven, terwijl de ziekelijke moeder nog te bed lag. wist het 6 jarig dochtertje Nella, van den lieer B. uit de Brouwerstraat, te NijmegeD, een doosje met lucifers te bemachtigen, waar mee het kind aan het spelen ging. Al gauw vloog het nachtponnetje van het ongelukkig kind in brand en spoedig daarop stond zij geheel in vlammen. Door ijlings toegeschoten hulp werd het vuur Diet zonder moeite gedoofd en de deerlijk verbrande kleine naar het St, Canisius Ziekenhuis gebracht. Hulp kon hier evenwel niet meer baten. Omstreeks drie uur in den middag werd de kleine Nella door den dood uit haar vreeselijke pijnen verlost. PEEL MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 II. l!^- ül. rtj..

Peel en Maas | 1914 | | pagina 1