Provinciaal Nieuws. Katholieken van Venray Oostrum, Merselo en Leunen. Gemengd Nieuws. Ingezonden, Burgerlijken Stand VENR Venraysche Arbeidsbi en Informatiebureai in het St. Antoniuspatronaat. waar als sprekers zullen optreden de Heeren W. Jacobs. Heerlen. A. H. Vliegen, Gulpen, Kap. A. v. d. Venne, Roermond. H. Her mans, Maastricht, Dr. H. Pocls, Heerlen, Jean Poels, Venray. R. K. Werklieden in grooten getale op naar die vergadering Het Bestuur der R. K. School- vereeniging »Onze Mijnstreek" be tuigt U allerhartelijksten dank voor Uwe gebeden en offers. Getroffen waren wij door uwe godsdienstige aandacht en rijke mild dadigheid' De goede God zegent ons werk zichtbaar. Blijft ook gij het indachtig. Dank tevens aan de E rw. Geestelijkheid, die onzen ar beid op de uitnemendsle wijze voor bereidde en steunde. Namens het Bestuur, Rolduc. Dr. VAN GILS, R.K.P. De collecte in de parochie Venray, bracht verleden Zondag op f 903, aldus verdeeld Groote Kerk f 421, Paterskerk i 151, Merselo f 103, Leunen f 125, O-strum f 103. Reeds tevoren waren pl.m. f 100 uit Venray ingekomen, zoodat deze plaats ruim f 1000 schonk. Prachtig VENRAY, 16 Mei 1914. IJtiiburggche Katholiekendagen. Het Bestuur der Piaatselyke Regelings- commissie v. d, 16deu Limb. Katb. Dag alhier ontviDg met genoegen bet volgende bericht Z. D. H. Mgr. Schrijnen, benoemd bisschop van Roermond, heeft het Be schermheerschap der Limburgscbe Katho liekendagen, Z. D. H. door het Bestuur aangeboden, aanvaard 1 Zoodat ook deze Katholiekendag weer zal staan ouder het Beschermheerschap van Z. D. H. den Bisschop van Roermond ia den nacht van Vrydag op Z-r terdav alhier ingebroken in de. slagerij vau den heer P. BafcaTve esp partij vleescb en spek werd ook nog een rywiel meegenomen. Hoewel door rijks- en ge meentepolitie direct een ernstig onderzoek werd ingesteld, is het nog niet mogen gelukken de dieven te achterhalen. Woensdagmiddag arriveerde alhier een compagnie infanterie -uit Venlo. Na alhier den nacht te hebben doorgebracht in tenten en in een schuur, werd Donder dagmorgen eene velddienstoefening ge houden in de omgeving van de Kemp. Het onophoudelijke schieten trok op dit vroege morgenuur vele nieuwsgierigen. Voor het gerechtshof te 's Bosch stond Woensdag in hooger beroep terecht J. H. P. landbouwer te Venray, gedeti neerd, door de Rechtbank te Roermond veroordeeld wegens poging tot doodslag tot een gevangenisstraf van 18 maanden veroordeeld. De advocaat generaal mr. dr. v. Geuns concludeerde tot vernietiging van het von nis en veroordeeling van beklaagde tot een jaar gevangenisstraf. Beklaagdes raadsman, mr. Paul Tripels, advocaat uit Roermond, wees met nadruk op betgeen was voorafgegaan, hoe Aarts aanhoudend beklaagde en diens broertjes en zusjes had bedreigd, zoodat dezeD zelfs een omweg maakten om niet langs het huis van Aarts te gaan. Pleiter achtte het zeer be grijpelijk, dat beklaagde grooten angst «oor Aarts, die zich Diet ontzien had met eeD bos brandend gras de haren van zijn 12jarig zusje te verschroeien. Toen beklaagde op den bewusten dag langs kwam, stond Aarts voor het raam te springen en grimassen te maken om be klaagde te pesten en te treilen. Beklaagde ging evenwel door, waarop Aarts hem is gevolgd en op hem toegegaan. Ondanks beklaagdes schoten ging bij op hem in en bracht hem een stoot toe. Daarop loste beklaagde het derde schot en is Aarts ge- woDd, Deze heeft alles aan zich zelf te wijten en aanleiding gegeven. Met het oog op beklaagdes gunstig ten en voornoemde omstandigheden vei zocht pleiter eveneens vernietiging van bet vonnis en de straf aanmerkelijk te ver» minderen, onder aftrek van het voorarrest. MERSELO Zondag had alhier het Koning8cbieten plaats. De belangstelling was niet zeer groot. De waardigheid van KoniDg werd behaald door H. Arts, met 96 punten in 32 schoten, VENLO. De remmer Warries van hier die bij de treinbotsing teNuth ernstig aan het hoofd verwond werd, is in het zieken huis te Heerlen overleden. GENNEP. Maandag 1 1. had in 't café Verzet de vergadering plaats van onder wijzers uit bet arrondissement Gennep. Te ruim 2 uur opende de Weled. Gestr. Heer Schoolopziener Goossens, als Voorzitter de vergadering en heette allen welkom. Ruim 50 belangstellenden wareo aan wezig, onder wie verschillende Eerw. Zusters van Geonep en Ottersum. Na bet voorlezen der notulen was aan de orde Lezing door Mej. Onland van Tienray. over Liefde voor de poëzie. De vergadering genoot van deze lezing en kwam onder den invloed van de dichtstukken (vooral van onze Limburgscbe dichters), met zoo veel vuur voorgedragen. Het daverend applaus der vergaderden en de hartelijke dank des Voorzitters waren dan ook zeker welverdiend. Hierna hield de heer M. van Meyel uit Merselo eene lezing over Een bijdrage tot de practijk van het nieuwere stelonder- wijs. Naar aanleiding van Schreaders prentschriften behandelde hy het stellen op de lagere school. Na deze lezing ontwikkelde de School opziener nog eens zyne ideeën over het stellen, sprak over een op te richten hoofd- acte-cursus en de uitvoering der Leerplicht wet en sloot, omdat verschillenden ver trekken moesten, de vergadering te onge veer 5 uur. Den laatsten tijd kwamen in Noord Limburg herhaaldelijk gevallen van milt vuur voor, o. a. te Gennep, Ottersum enz TbaDS is ook een geval geconstateerd in een weide van het landgoed Princepeel by Mill. waariD een zestigtal runderen graas- den. Het cadaver werd verbrand en de weide ontruimd. De veestapel dezer onderneming bedraagt ruim 300 stuks. De lueiferssmokkelaars. De zaak van den lucifers sluikhandel over de Hollandscbe grens neemt steeds grooter omvang aan. Dezer dagen zijn weer een paardenhandelaar en een koop man uit Oberhausen in hechtenis genomen, zoodat nu in het geheel 7 personen in verband met deze zaak in hechtenis zitten Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat ten minste tweehonderd duizend pakken luci fers van Holland met auto's des nachts over de grens in Duitschlaud zijn binnen gesmokkeld. Verscheidene handelaars en caféhouders van het Neder Rijngebied staan hieraan schuldig. Uit Duisburg wordt nader gemeld, dat zyn gearresteerd de koopman W. uit Oberhausen eu de paardenhandelaar De L. aldaar. Buiten hen zitten nog in arrest de koopman BI., de fraiser M. en de chauffeur j Duisborg. de herbergier N, uit Styrum en vrouw R uit Molheim Ruhr. Vast staat thans dat BI. gedurende de laatste acht weken voor zijn gevangen- neming twee tot viermaal per week met zyn auto naar Holland reed en telkens 's nachts met volgeladen vrachtwagen heimelijk over de grenwm vlood. Volgens politieopgaven zijn er 200,000 pakken lucifers over de grens gesmokkeld en zijn er 20,000 pakken door de politie in beslag genomen. Blsacliopswijiling «e Roermond. Te Roermond had Woensdag de plechtige wijding plaats van den nieuw benoemden Bisschop Monseigneur L- Schrijnen. Reeds in den vroegen morgen wapperde van alle openbare gebouweo en de particuliere woniDgen de driekleur, bier en daar afgewisseld door de Pauselijke vlag. Te acht ure werd op de Markt een groote feeststoet geformeerd, bestaande uit een 57-tal afdeelingen, waaronder alle Roermondsche vereenigingen met hare vaandels, de verschillende Congregaties en Broederschappen, een groot aantal reguliere en seculiere geestelijken en particulieren. De stoet was verdeeld in drie groepen de eerste werd voorafgegaan door het beeld van St. Laurentius. patroonheilige van den nieuwen Bisschop, gedragen door de leerlingen van het Pensionaat -St. Louis"de tweede door de zinnebeelden van bet Priesterschap, de derde door het wapen van Mgr. Schrijnen. De straten, waarlangs de feeststoet zich bewoog voor. en na de diensten in de kerk wareo door de bewoners smaakvol versierd. Vanaf de Markt trok de stoet naar het Bisschoppelijk paleis, waar de nieuwbe noemde Kerkvorst met de daar aanwezige Bisschoppen. Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem; Mgr. Hoffman, te Wijeben en Mgr. Meeuwissen CssR. de Kanunniken, de Abten van Merkelbeek en Liiboscb, familieleden en de kerkmeesters der beide kerken werden afgehaald. Vervolgens begaf zich de feeststoet met de kerkelijke hoogwaardigheidbekleeders, die gevolgd werden door een eerewacht van Maltbeserridders, onder klokgelui naar de rijk versierde Kathedraal, waar om 9 uur de plechtigheden der wijding een aanvang namen. Bij de intrede in de Kathedraal werd de stoet ontvangen met orgelspel vervolgens zong het koor het vierstemmige Ecce Saerdos van E. Franssen. De wijding geschiedde door Mgr. van de Wetering, Aartsbisschop van U trecht. Ongeveer een driehonderdtal eerw. heeren Geestelijken en Seminaristen waren ;n de Kathedraal aanwezig mede werd de plechtigheid nog bijgewoond door ver schillende eerw. heeren directeuren van colleges, dekens, professoren van het groot-seminarie, Paters Provincialen, den Commissaris der Koningin, jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck, hoofdofficieren van het garnizoen, president en leden van de Rechtbank en het Kantongerecht, de burgemeester van Roermond, vele leden van den Gemeenteraad, de heeren O. Haffmans en M. C. M. Bongaerts, resp. leden der Eerste en Tweede Kamer den kapitein der maréc'naussée, den militie commissaris en meer andere autoriteiten. Bij bet dubbele misoffer, opgedragen door den wijdenden en den nieuwen bisschop verleenden assitentie als eerste bisschop Mgr. Callier van Haarlem en als tweede Mgr. Hoffmann, Franciscaner bisschop te Wijcheu. Dozen werden geassisteerd door de secretarissen der bisdommen Roermond en Haarlem, prof, Geurts en Pater Teunen te Roermond Mgr. Schrijnen werd geassisteerd door dr. Bauduin en prof. Everts, beiden aan het Groot Seminarie te Roe:mond als diaken fungeerde kapelaan van de Ven, als subdiaken kapelaan Receveur van Roermond en als assistent presbyter dr. Manneos, president van bet Groot Seminarie te Roermond. Na de H. Mis zongen de vereenigde koren van Kathedraal, Munsterkerk en Kapel in 't Zand het achtstemmige -Te Deum" van Hub. Cuypers en bij 't einde der plechtigheid eeu cantate voor vier stemmig mannenkoor mat orgel. Na beëindiging der plechtigheid aan het altaar gaf de nieuw gewijde Bisschop voor den eersten keer den Bisscboppelijken zegen aan bet volk. In den Damiddag tusschen een en twee uur hield Mgr. Scbrynen receptie te zijnen huize, waarvan door zeer velen werd gebruik gemaakt. Treurige woningtoestanden. Men schrijft uit Venlo aan de G. Een zekere L. zette Maandag de Gud- densplaats, een slop aao de Peperstraat in het centrum der stad, wederom in rep en roer. De kerel was dronken en viel iedereen lastig. De polit-.e maakte aan het buurtschandaal een einde en rekende hem in. Het is inderdaad .-schrikkelijk, welke toestaoden daar in dat slop heerscheo. De daarvan dagelijks last. De ►plaats" is een broeinest van besmetle^ke ziekten Hoopen afval en vuti liggen er te rotten. Er staan krotten, welke den naam van mecscnelyke woningen niet verdienen. De eigenaar, die gaarne den toestand ver beterde, kan het volkje niet op straat laten zetten, men weet niet, waar men er mee heen moet. Een tweetal spijkerde hij toe, maar ze tijn eenvoudig weer opengebroken en worden door allerlei vagebonden als slaappaats en door de andere slopbewoners als bergplaats van allerlei vuil gebruikt. Ergelyke, zedenkwetsende tooneelen, boogloopende ruzies met grove gods lasteringen, scheldpartijen, dronkemans- tooneelen enz. zijn er schering en inslag. De politie staat hier machteloos; de plaats is privaat eigendom Voor het gebruik van alle bewoners zyn een drietal privaten bestemd. Deze loopen herhaaldelijk over, waardoor de inhoud naar de Peperstraat afdrijft, de lucht verpestend. Io bet belang der volksgezondheid, zoowel als der openbare zedelijkheid, ware het wenschelijk, dat deze Augiusstal worde opgeruimd. Uit -donker" Venlo. De Jodenstraat, in de buurt van het Hitje", het in den geheelen omtrek wel bekende deel van -donker Venlo", waar men vrijwel gewend is aan gewone dronkemanspartijen met den aankleve van dien huiselijke twisten, vernielingen, mishandelingen enz. werd Maandagmiddag in rep en roer gebracht. Een dronken horlogemaker, zekere de W. liep over de straat met een geladen revolver en een mes, iedereen bedreigend. Het geval gaf een opscbuddiDg van belang in deze sterk bevolkte volksbuurt. De kerel bad eerst ruzie gehad met zijn schoonvader, waarbij de strijdende partyen elkaar met het hoofd tegen den muur hadden gekegeld. Nadat bij op straat een tydlang schrik verspreid had. verscheen de politie. De revolverheld vond het toen raadzaam zich in zijne woning te verschansen, die door een viertal agenten onder leiding van den inspecteur belegerd werd. Een paar malen verscheen de razende met een wekker in de band, waarachter hij zijn revolver verborg, in de deuropening. Een massa volk verdrong zich op eerbiedigen afstand van de vesting en telkens als de kerel zich even aan het venster vertoonde, stoof het publiek verschrikt gillend naar alle rich tingen heen. De politie speelde bet kat- en muis spel en wachtte geduldig den loop der gebeurte nissen af. Een paar agenten waagden z'cb ten slotte in bet fort Chabrol, maar de belegerde had zich in een gesloten kamer verborgen. Tot een uitbarsting kwam het gelukkig niet. En lang nadat de kerel door het politievertoon geheel ontnuchterd was en zyn bloedige voornemens had laten varen schoolden op straat nog drommen toe schouwers, op een relle'je belust, bijeen. üog nle dageweaen Men schrijft uit Gennep aan de G. Ging bet 't vorige jaar nog al vlot met het sluiten van huwelijken, dit jaar gaat het aller verwachtingen te boven, terwijl het sedert menschenbeugenis nooit is voor gekomen, dat, zooals Zondag 10 dezer, maar eventjes veertien paartjes tegelijk van de trappen van den predikstoel rolden. Zooals bekend, wordt elk jaar, waarin het getal 13 voorkomt, als een ongeluks jaar beschouwd. Vandaar, dat eenige paartjes wachten op het geluk aanbrengende 1914. Men ging tegen wil en dank van het spreekwoord uit: «Wij kunnen nog laDg genoeg getrouwd zijn." Waar de bootjes vandaan moeten komen zal voor velen vooreerst wel een raadsel blijven. De moord te Wouw. De vermoedelijke dader van den alhier gepleegden moord is Dinsdagnacht gearre steerd. Het is de 20-jarige boerenknecht S. H. in dienst bij den landbouwer O. Hoewel bij alles ontkent, bestaan zware vermoedens tegen hem, doordat een getuige hem herkende als de persoon, dien bij op den bewusten nacht ter plaatse waar het lijk is gevonden, ontmoette. Hy staat bekend als een groot vechters baas, die bij gebruikmaking van sterken drank, meteen dolkmes andereD bedreigde. Hij is in arrest gesteld ter nadere confrontatie. Roman van een deserteur. De Duitscbe wet is onverbiddelijk in alles wat den militairen dienst betreft. Dat heeft de voormalige kanonier Schroeder van het 26ste regiment artillerie te Hei delberg, dezer dagen op droevige wyze ondervonden. De man werd in 1886. dat is 27 jaar geleden. door den krijgsraad wegens desertie tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij slaagde er echter in te ontvluchten en nam naar Amerika de wijk waar by zich vestigde en zich a's Amen- kaan liet natoraliseeren. Bij den aanvang van dit jaar ermter werl Wrtiroeder d een onweerstaanbaar pen, en keerde hij terug, in de na. na oor' heimwee aangegre» naar zyn vaderland vaste overtuiging, dat hem 27 jaren, en nu bij Amerikaan was, niets meer kon gebeuren. Dit kwam echter anders uit. HU was nauwelijks een paar dajen te Keulen of de politie had hem in bet vizier gekregen. Schroeder werd gearresteerd en gevangen gezet. Opnieuw voor den krijgsraad gedaagd zijnde, werd hij Dinsdag tot 13 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank was van oordeel, dat zij volstrekt geen rekening behoefde te houden met de nieuwe nationaliteit van den arrestant, daar deze de toepassing der wet geenszins belemmerde en voorts dat de straf voor desertie in 27 jaar niet verjaart. Is liet geilann met do bioscoop 1 Men schrijft uit Utrecht aan het N. d D. Er is plotseling een kentering gekomen in het bioscoopbezoek. Zonder dat er bepaalde reden voor is te vinden, blijft het publiek weg de bioscopen zijn leeg. Eén er van is gesloten, een andere ging in andere handen over en kan zich niet meer staande houden in een derde is het personeel aangezegd, naar een betrekking elders uit te zien. Een tweetal blijft rustig voortgaan, zij het ook voor slecht bezette zalen, maar ook die zullen ten laatste moeten sluiten, 't Is een vreemd verschijo- 8el; nog geen half jaar geleden moesten bezoekers worden afgewezen en thans i6 er van belangstelling geen sprake meer. Dimr weiland. Bij de in Maas en Waal gehouden verpachtingen van weiland zijn over het geheel zeer booge prijzen besteed. Vele kampen waren 25 tot 30 percent booger in prijs dan verleden jaar, sommige nog meer. Het gebrek aan weiland in verband met de overstroomiDgen, en de groote hoeveelheid vee dat nog op stal stond, zijn de oorzaak van de stijging der prijzen. Winterweer in Hiel. In de Ardennen regent het reeds bijna veertien dagen onophoudelijk. De grond is derwijze doorweekt, dat het veldwerk er door belemmerd is. De nachten zijn zoo koud, dat er soms des morgens een dun ijslaagje over de plassen ligt. De fruitboomen, die zooveel beloofden, hebben al hun bloesera verloren. En ondanks de koude, woeden bijna dagelijks onwoders met hagelvlagen, die vernielen wat de koude gespaard heeft. De Ardenner landbouwers, vooral in Zuidelijk Luxemburg, zien een droevig jaar te gemoet. Rouwvakactie. Men schrijft uit Boxmeer aan de G. De R. K. georganiseerde bouwvakar beiders zijn onder leiding van hun hoofdbesturen een actie begonnen tot verbetering van de arbeidsvoorwaarden Getracht zal worden om loon en arbeidsdag zoodanig te regelen, dat de bouwvakar beiders een betere regeling in hun bedrijf hebben. - Bouwvakarbeiders van andere plaatsen weten bij dezen dat het gist in het Boxmeerscb bouwdedrijf. Goed afftcloopen. Dinsdag werd op de spoorbrug te Oeffolt een hangende steiger, die daar aangebracht was voor het verven van het ijzerwerk, door een vermoedelijk te hoog geladen wagen van een goederentrein losgerukt. Het hout vat den steiger kwam op een der volgende wagens terecht. Gelukkig bevond zich op dat oogenblik slechts één persoon, de brugwachter Verheyen, op den steiger. Dezen gelukte het zich aan de kap der brug vast te grijpen en langs het ijzerwerk klauterende, den beganen grond te bereiken. Een zeldzame vondst. Maandag vond een metselaar, die bezig was met graven op de Kerkstraat te Spaarodam, drie skeletten in gaven toe stand. Eerst ontdekte hij een kalklaag en toen deze uitgegraven was, vond hij het eerste skelet, toen weder een kalklaag, waaronder nog twee andere geraamten lagen. Blijkbaar aan de houding te zien, was de ligging onveranderd gebleven. Een geraamte echter lag omgekeerd, met de armen om het hoofd, terwijl in deD schedel boven het rechter oog, duidelijk het teeken was te zien van een sabelhouw. Naar alle waarschijnlijkheid dateeren 5ij dus of uit den Spaanschen tijd. of uit den Franschen tijd Het is wel jammer, dat verder niets gevonden is De schedel vorm was mooi, een zelfs van zeer groot model. De gebitten waren buitengewoon goed, hagelwit, geen tand of kies ontbrak, een tandarts hadden zij blijkbaar nooit noodig gehad. Dat de personen niet van jongen leeftijd moeten zijn geweest, was duidelijk te zien aan bet afgesletene der kiezen. De Ijaheillgen Sedert oen paar dagen staat het weer in het teeken der zoogenaamde -ijsbeïligeo' St. Mamertus. St. Pancatius en fit, Servatius. De eerste heilige was bisschop van Weenen en onderscheidde zich door een buitengewone godsvrucht. Maar dat is reden niet, waarom de naam van dezen heilige en die der beide anderen, wier namen deze week op den kalender prijkten zoo vaak in den volksmond worden gehoord. Het volk verbindt hun namen aan de koudweer periode, die omstreeks deze dagen placht in te vallen, 't Is dan ook merkwaardig, boe dikwijls helaas de volksmond ten opzichte van dit gure Mei weer gelijk beeft. De meteorologen hebben trouwens die meening moeten onderschrij ven, voor onze 9treken ten mins'e. Niet dat de uitspraak steeds opgaat, maar toch valt in de landen van de Noordzee bijna steeds een sterke temperatuurdaling in den mooiste tijd van bloeimaand, wanneer het frissche jonge groen en het vogelen gezang tot opgewektheid stemt, te con8tateeren. Veel is al gegist en gezocht naar de oorzaak, men heeft ze in verband gebracht met periodieke veranderingen in de hooge luchtlagen, met hygrometrische wijzigingen in de lucht, met smeltende sneeuw en ijsmassa's in het Noorden, met koude luchtstroomen uit Groenland en Labrador, ja met wat niet al. Maar al die theorieën hebben nog geen afdoende verklariog gegeven. Een andere merkwaardigheid in verband met het ijsbeiligenweer is het volksgeloof dat omstreeks een half jaar later, dus in hot begin van November na de gure herfstdagen van October een temperatuur stijging intreedt, zoodat men dan spreekt van een St. Martinuszomer. Ook hier heeft men een verklaring voor weten te vinden. De aarde, zoo zegt men, gaat omstreeks dien tijd van het jaar door een meteoren zwerm de z. g. Leoniden, genoemd naar het sterrebeeld, waar zij haar stralings middelpunt schijnen te hebben. Al die vallende sterren zouden dan de hoogere lagen van den dampkring verwarmen. Maar lang niet alle deelen van het noordelijk half rond verheugen zich omstreeks den elfden November, den tijd der Leoniden, in een St. Martinus zomertje. Om tot het ijsheiligenweer terug te keeren. opgemerkt zij nog dat gewoonlijk na half Mei weer een temperatuurstijging begint. Hopen we, dat ze thans niet lang meer op zich laat wachten. In Zuid Duitschland en Oostenr de koude gewoonlijk een dag 1« (Bonifasius) in Frankrijk eenige vroeger. Buiten verantwoording der Redt QUO \DIS II. Dat men in Deurne wel degelijk weegt alvorens toe te happen, kan blijken, dat reeds voor de derde r den Raad het nomen van een be verdaagd. Maar daar heeft men ook ni> geldgebrek te kampen, daar wei wat een zuinig beheer vermag- Even overijld als het tramhcsluit, het besluit genomen om boerdet bouwen. Deurne bouwt, Maashees waarom zou Venray dan ook niet bouwen En thans, nu de boerderijen n bewoond zijn, voorspelt men ope den Raad, dat de pachters het er zullen volhouden. Een aangenaam zicht voor die pachters Maar nimmer is er ook door eer baar college voor eene openbare za weinig ambitie getoond. Eens is d< er geweest, maar noch bij het b noch bij de bemesting of bewerk landerijen was eenige belangstelling speuren. En toch is f 79000 geen I heid. Wanneer een der RaadsIcden-boi voor zich zelf slechts voor een bed f 500 bij geinteresseerd was, waren de bezoeken drukker gew had men nu kat en kogel afgeloop te redden wat te redden viel Is het dan ook wonder, dat de g tenaren met schrik de toekomst te zien en vele roepen Quo Vadii moet dat heen Een pessimist. Burgemeester en Wethoui van Venray, brengen ter kennis dat da w°g van naar Overloon vanaf de opslagpla den heer Trynes tot aan liet St. J gesticht voor voertuigen tot nadi gesloten is. Venray. 15 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders H. ESSER. De Secretaris, STOOT. De Burgemeester van Ve brengt ter kennis der Milit e te la1 dat het onderzoek van de verlof) der militie te land ingeschrevet verlofgangei8regis'er dezer gemee behoorende tot de lichtingen var 1907. 1908, 1909, 1010, 1911 en 1913. alsmede van (jen, die to gere lichtingen beboeren, doch om of antlere T«ierrrrog-«tdt uit don die ontslagen, zal plaa'« iMUm te Muziekzaal op' Dinsdag 10 Juoi 19 voormiddags te 10 uren. Voor verdere bepalingen leze bekendmaking ten Rtadhuize aang Venray, 16 Mei 1914 De Burgemeester voorno H. ESSER 8—15 Mei 1914 Greboor ten. Karei Jozef Willem Drent. Jacob Gerard Willem Frans Ru' Johannes Wilhelmus Voesteo, Johanna Henrietta Josephina Bon Hendrikus Wilhelmus Hubertus Huwelijken. Theodorus Hubertus Nelisson, jaar, landbouwer en Petronella Lipzig. oud 27 jaar, beiden te Ver JohanDes Hubertus Voermans, i jaar, landbouwer te Venray en nella van den Bergh, oud 30 ja Bergen. Hubert Aloysius Litjens, oud 3 landbouwer en Anna Maria f; Meijers, oud 25 jaar, beiden worn Venray. Antonius Hubertus Creemers, jaar, landbouwer, en Maria Hi Maassen, oud 29 jaar, beiden te Georg Jotan Poeisz, oud 25 jaar der te NijmegeD, en Leonarda Q Huberta Beterams, oud 25 jaar. te Sterfgevallen. Maria Antonia Elisabeth Schols, maanden. ADna Maria Elisabeth van Mejj 11 jaren. Anna Maria Simons, oud 14 di Grada Allegonda Maria van d< weduwe van Hendrikus Lambert 1 echtgenoote van Engelbertus v Putten, oud 44 jaren. Hubertus Johannes Joseph Spee, Worden gevraagd 4<z Par"» -.r v juOi .WH' - v JUb> «Iiiuwd 1 paardenknecht voor Velden 1 kleermakersknecht halfwas Broekhuize 1 kleermakersknecht voor Horst. 1 tuinier klooster Ursulinen Venray 1 bakkersleerling Meerlo 1 banketbakkersknecht v Venray pl.m, 1 koperslagersknecht voor Venray, 1 knecht voor koetsier en tutnwerk eeui in de week. 1 smidsknecht voor Well, 2 smidsknechts voor Broekhuizen.

Peel en Maas | 1914 | | pagina 2