Brief uit de Missie. Zaterdag- 16 Mei 1914. 35ste .Jaargang. No. 20 Uitgave van Firma W. Van den Munckhof. Venrav. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Keuringsraad. Vragen en antwoorden Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiën Burgemeester en Wethouders van Venray, Burgemeester en Wethouders van Venray, Beste Vrienden Nu ik zekerheid heb dat goed aankomen, zal ik maar niet langer wachten om U weer het een en ander mede te deelen. A's het U kan interesseeren, moogt U wel weten, dat ik nog altijd even goed gezond ben. Het zegt heel wat, reeds in het vierde jaar hier te zijn en nog nooit iets gemankeerd te hebben. En dan in een land, waar doof de Regcering hoogere traktementen betaald worden, omdat het zoo ongezond is, maar ik denk, dat ik steeds zoo gezond blijf, juist omdat ik geen traktement krijg. Enfin ik ruil niel met mijn goed humeur voor heel den rijkdom der wereld. En nu, 0 ja, we zullen het van daag eens hebben over de «wilde menschen", zooals men zich die voorstelt hier bij ons te zijn, en hoe ze er in werkelijkheid uitzien. Het zal U wel zoo goed als mij eens overkomen zijn, dat ge U eens een voorstelling maakt van wilde menschen en dan zal het U wel in de gedachten gekomen zijn, zoo is iets voor U te zieu van een groep woeste menschen met verwilderd uiterlijk, vurige oogen, bloed aar üe uamicn van net mooruen, »örpen j worden om bij het minste er maar op los te schieten of te slaan. Zoo stelde ik mij vroeger deze menschen ook voor. We zullen nu eens nagaan in hoeverre wij dan gedwaald hebben. Op het eerste gezicht maken deze menschen een gevaarlijken indruk Z'ker vanwege hunne versieringen en alles wat daarbij behoort. Iemand die hier pas aankomt, denkt dan ook dat het maar goed is, zich op een afstand te houden, maar als men onder hen verkeert, leert men iets van hunneiaal, om zoodoende eenigs- zins vertrouwelijk met hun om te gaan. Hier en daar geeft men een pruimpje tabak, wat koraaltjes 0 een spiegeltje en al heel spoedig heet ge hun Broeder. De vrees heeft plaats gemaakt in wederzijdsch vertrouwen. Is men reeds zoo ver gevorderd, dan kan men heel hun doen en laten nauwkeurig nagaan. Van die eerst zoo woeste oogen is niets meer te bespeuren, de trek- cen van het gelaat verraden niets wreeds meer, het geheele uiterlijk zegt U, dat ge toch wel degelijk met menschen en niet met dieren, waar de «wilde' menschen veel op gelij ken, te doen hebt, al zijn ze nog onbeschaafd. Het spreekt vanzelf, dat we niet te veel van hunne gebreken en slechte gebruiken moeten zien. Hunne gebruiken nemen ze gewoonlijk over van hunne voorou ders, terwijl er bij zijn, die naar gissing een Godsdienstig karakter hebben. Zoo b. v. het koppensnellen, wat echter streng wordt tegengegaan te oordeelen naar de moeite, die zij geven. hunne meening. Immers, ook de kindei en krijgen aden een naam van js er eeng een vergadering van ?oTil?1!l! !_Ü!La een in dat ^eval, mannen, dan is dat geen gegons als of een moe- 0f er een zwerm bijen hangt, maar zal het een echten man dige vrouw worden. an andere gebruiken zullen we nu maar niet spreken, iedereen begrijpt toch, dat menschen, die nooit iets gezien of gehoord hebben dan wat hunne natuur hun ingeeft, niet hoog kunnen staan. Wij zullen derhalve onze luidjes maar beschouwen in hun dagelijksch leven in hun doen en laten in betrek king tot elkaar en tot vreemden. Het is wel opvallend', dat de men schen hier zelden of nooit met elkaar vechten, vrouwen maken wel eens een uitzondering, maar dat behoort zoo. I)e mannen vechten zoo goed als nooit. Ook oorlog van dorp tegen dorp is iets zeer zeldzaams. Hier weten de menschen maar een geval aan te halen en dat is al meer dan 20 jaar geleden. Dit is dus toch al geen bewijs voor het «wild" zijn onzer menschen. Zelfs zijn lui, die onder elkaar eens tw i^ten niet goed gezien Zijn er zieken ir.-*'-- %>rp, hiervan gebrekkiger Sri versleten menschen uitgezonderd dan toon iedeieen medelijden, eh allen gaan van tijd tot tijd eens naar den zieke. Bij sterfgevallen is er een alge meene rouw en een koor vrouwen zingt treurgezangen, wat zeker zeer indrukwekkend is. Vooral voor jonge mannen of vrouwen duurt den rouw nogal al lang Gaat iemand op reis, dan gaan alle inwoners van het dorp mee, om zoo iemand uitgeleide te doen, eeni gen vergezellen hem zeis een einc weegs. Bij zijn terugkomst is het een ontvangst zoo hartelijk, als ik vroeger in Holland nog nooit gezien heb, men zou haast zeggen, dat men zonder zoo iemand niet meer leren kon. Hoe slaat nu hun betrekking tot vreemdelingen Gaat een vreemde ling op reis, dan komt hij natuurlijk langs vele dorpen en het is zoo goed als zeker dat hij overal een bezoek brengt. Ook al kent hij niemand, dat doet niets ter zake, indien hij geen vrienden of kennissen heeft, dan maakt hij er. Gastvrijheid is daar overal. De bezoeker geeft van zijn aruimgerei en bij zijn vertrek heeft lij beslist eenige nieuwe vrienden. )ie nieuwe vrienden worden dan natuurlijk ook uitgenoodigd eens een bezoek aan zijn dorp te brengen, deeft hij het doel zijner reis bereikt, dan blijft hij daar dikwijls voor onbepaalden tijd. Vraagt men eens, wanneer hij weer terug gaat, dan uidt het antwoord «morgen", maar die morgen wordt dan meestal de volgende week. Zoo een bezoeker moet natuurlijk ook alles zien, wat er te zien is en wij worden dan altijd met een bezoek vereerd. De geleider doet dan zijn het is doodslil terwijl een het woord voert. Dat is niet, omdat hij de hoofdman is, maar dat behoort zoo. Het is geen wild en woest getier door elkaar maar een geregeld afwis selend spreken, zoodat de vergade ringen onzer menschen ver boven die der socialistische staan en gerust als voorbeeld mogen gesteld worden. Wat hun verhouding tot de echte vreemden, zooals ruilhandelaars en de verhouding tot ons betreft, bestaat hierin nogal verschil, maar dat hangt ook geheel en al van de personen zelf af. Als een ruilhandelaar goed is, kan hij heel wat van de menschen gedaan krijgen zij zullen zich aan hem hechten en hun Broeder noemen. Zijn deze lui en tusschen twee haakjes, dat zijn er nogal velen, slecht en schelden en slaan zij ook al eens, dan nog zullen de lui hier met klappernooten Daar de ruil handelaars gaan opdat toch alles Lweet -oed zaUiin. M Wij staan evenwel óp^eeDlielerot voet met dia luidjes, iedereen houdt van ons en velen zijn er trotsch op bij ons te mogen komen en met ons te mogen praten. Het spreekt overigens vanzelf, dat wij niets vragen, ook nooit s'aan ol schelden en vandaar dan ook, dat er tusschen ons een beter verstandhouding heerscht. Gaat men nu nog eens na hoe zi in hun familiekring te werk gaan, dan denkt men aan een echt Hollandsch dorpsleven. Men kan dat des avonds heel mooi zien. De heele familie is bij elkaar, iedereen heeft zijn bezigheid en al babbelende wordt het eten klaar gemaakt. Uit dit alles kunt ge wel eenigszins zien, dat wij ons wel mogen vleien met de gedachte, van deze menschen ooit brave christenen te maken. Ons pas begonnen werk in het nieuwe dorp geeft ons alle hoop op een spoedige verandering. Indien wij nu maarop Uwe gebeden en verderen steun mogen rekenen, dan zal alles met Gods hulp wel terecht komen. Mocht er onder U allen iemand zijn, die gaarne iets verneemt aan gaande iets, wat hem bijzonder kan interesseeren, vraag het mij dan gerust en ik zal zooveel mogelijk aan Uw verlangen voldoen. Na hartelijke groeten verblijf ik, Uw aller vriend, Broeder vaD Sanl7oort datholieke Pastorie te MERAUKE, Nederlandsch Zuid Nieuw Guinea. lóden Limb. Katholiekendag Pinkstermaandag, 1 Juni 1914 te VENRAY. er zich voor moeten getroosten, en best, om toch maar alles te laten het gevaar waaraan zij zich dan zien wat wij hebben en bovendien blootstellen, verraad iets van een het een of ander voor hem te vragen 1 1. wie kunnen en zullen den Katho- mijn oneven voor de courant steeds noodzakelijkheid, althans volgens en wij zijn steeds blij iets te kunnen lieken'dag bezoeken? PEEL MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 voor VENRAY 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. ZITTING van den De Burgemeester van Venray, maakt bekend dat de keuringsraad voor de ingeschrevt nen voor de Militie, lichting 1915 dezer gemeente zitting zal houden te Venray Patronaatagebouw Pate'sstraat. Op Donderdag den 28 Mei 1914 des voorraiddags 10 uur de ingeschrevenen beginnende de geslachtsnaam met de Ut" ters A tot en met G. Op Vrijdag den 29 Mei 1914 des voor» middags 10 uur met de letters H tot en met M. Op Vrijdag den 29 Mei 1914 des voorm 11 uur met de letters N tot en met Z. Zie verder de bekendmaking aangeplakt ten Raadhuize. Venray, 8 Mei 1914. De Burgemoester voornoemd. H. ESSER. brengen hiermede ter openbare kennis dat op Maandag den 18 Mei 1911 des voormiddags van 9 tot 12 u>e, ten Raadliuize dezer gemeente zal plaats hebben eene vorkiezin' van wij# leden van de Maaier wan Koop handel en Fabrieken te Venray gevestigd ingevolge Koninkl. besluit van 12Januari 1914, no 30. De stemming geschiedt bij ongeteekende briefjes, waartoe met bet zegel der ge meente gewaarmerkte stembriefjes, ten minste acht dagen voor den dag der ver kiezing, door den Burgemeester aan de kiesgerechtigden worden toegezonden. Den kiezer, die zijn stembrufjo ver loren of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft om er aan lel s'em- bureau een te bekomen. Het openen der stembriefjes geschiedt dadelyk na afloop der verkiezing. Van onwaarde zijn brieljes, welke niet zijn gewaarmerkt met het zegel der ge meente, welke onderteekend zijn, welke niet duidelijk een persoon aanwijzen, of waarbij of waaraan andere stembriefjes zijn ingesloten of vastgehecht. brengen ter algemeene kennis dat het ten strengste verboden is op de gronden, toe behoorende aan de gemeente Venray, dus ook op de Peelgronden turf te steken, plaggen en heide te houwen of eenigen anderen daad van eigendom te verrichten. Zullende tegen de overtreders onvoor» waardelijk procesverbaal worden opge» maakt. Overtredingen hiervan worden volgens art. 314 van het Wetboek van Strafrecht gestraft met eene gevangenisstraf van ten hoogste zestig gulden. Indien tijdens het plegen van het mis» drijf nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijk misdrijf onher roepelijk is geworden, wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden. Art. 315. Met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren of geldboete van ten hoogste zestig gulden wordt gestraft le stroopery gepleegd met behulp van vaartuigen, wagens, trek of lastdieren enz. Het afmaaien van heide is echter toe gestaan zoo zij daarvoor vergunning van den heer Burgemeester hebbeD bekomen. betreffende den Alle Katholieke mannen en vrouwen, wonende in en buiten de prov. Limburg die belang stellen in het R. K. Ver- eenigingsleven en iets gevoelen voor de Katholieke Sociale Actie. n. Wordt entrée betaald In de afdeelingsvergaderingcn Neen In de Algemeene Vergadering Ja III. Iedereen kan dus kosteloos be zoeken de vergaderingen om kwartier voor II van 1. I.imb. R. K. Werkliedenbond, Kerk der Eerw. Paters (Paterslaan) spreker: Kap. A. van de Venne, Roermond. 2. R. K. Onderwijzersbond in het Bis dom Roermond, Studiezaal „Gymnasium" (Paterslaan). Spreker; de Heer J. van Bommel te Ottersum. 3. Limb. Landbouwbond, St. Antonius- Patronaat (Patersstraat). Spreker i de Heer P. J. Rutten te Wanssum. 4. R. K. Limb. Middenstandsvereeniging, Muziekzaal „Euterpe" (Schoolstraat). Spreker: de Zeereerw. Pater fr. A. J. I'ennell, Prior der Dominicanen, te Huissen. 5. R. K. Patroonsbond in het Bisdom Roermond, (Met het oog op de verschil lende andere vergaderingen wordt dit jaar geen afz verg. gehouden.) 6. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel, Zaal W. Wijnhoven, (Langstraat). Spreker de Heer H. B. Wonders te Gennep. 7. Bond Jong Limburg", Recreatiezaal „Gymnasium (Paterslaan). Spreker: de Eerw. Pater Germanus Vrijmoed, O. F. M. te Maastricht, 8. R. K. lurnbond in het Bisdom Roermond. (De leden van dezen Bond 7*»\: - •«*n.y;eroad£riQ£bijwonen gt&pasii •.iii.nurgy -i:êB~j en de vergaderingen om kwartier voor ft van 1. Limb- Kruisverbond, Muziekzaal „Euterpe" (Schoolstraat). Spreker de Heer Th. van Lier, te Heerlen. 2. Limburgsche Mariabond, St. Antonius- Patronaat, (Patersstraat). Spreker: de Eerw. Pater Cleofas O. F. M. te Heerlen. 3. R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, Studiezaal „Gymnasi um" Sprekerde Zeereerw. Heer Vict. Kissels te Sittard. IV. Alle vrouwen en meisjes kunnen kosteloos bezoeken de vergadering van den Limburgschen Mariabond. V. Mag ook aan het debat worden deelgenomen Iedereen mag in de Afdeelingsverg. aan het debat deelnemen, mits zich houdende aan 't Reglement voor de Afdeelingsver- gaderingen. VI. Zijn er ook agenda's verkrijgbaar? Ja Losse agenda's met Regl. Afdeelings verg. worden belangstellenden op aan vrage gaarne verstrekt door den Secr. der Plaats. Regelingscomm.; zij worden echter ook uitgereikt bij het bezoeken eener vergadering. VII. Entrée wordt geheven voor de Algemeene Vergadering in de Parochie kerk „St. Petrus-Banden", Spreker de Zeereerw. Pater Borromeus de Greeve te Vorden. De Algemeene Vergadering begint om 4 uur. VIII. Hoeveel bedraagt de entrée Voor niet-bondsleden gewone plaatsen 30 cent, gereserveerde plaatsen 60 cent. Voor Bondsleden zijn kaarten tegen verminderden prijs (15 cent gewone plaat sen. 45 cent gereserveerde plaatsen) te verkrijgen bij de Commissarissen van Orde, doch alleen in de afdeelingsver- gaderingen. IX. Kunnen reizigers, die samen reizen geen goedkoopere biljetten krijgen l Zeker. Me# vrage aan de Stations der Staatsspoor inlichtingen over collectieve biljetten. X. Hoe laat kan men 's avonds ver trekken Vertrek der treinen richting Maastricht: 5,37, 7,16, 9,10, 5.37 en 9,10 zijn sneltreinen en hebben te Sittard aansluiting om 7,10 en 10,30 naar Kcrkrade. 5,37 heeft aansluiting te Roermond om 6,26 naar Weert. Weert kan te Venray ook vertrekken om 7,16 over Blerik— Eindhoven. ft'. II. Pinksterzondag 's avonds 7 uur zal er een Voorvergadering van den Limb. R. K. Werkliedenbond gehouden worden

Peel en Maas | 1914 | | pagina 1