19 Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. Gemeenteraad te Venray. Zaterdag 2 Mei 1914. Boste .Jaargang. No. 18 Uitgave van Firma W. Van den Munckhof. Venray. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiën op Vrijdag 24 April, 's namid. 4 uur. W ifeïï 1 voor VENRAY 50 c. franco por post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, .finaal geplaatst, worden 2maal berekend. OPENBARE VERGADERINO van den Afwezig de heer G Camps De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den Secretaris de no'ulen der vergadering van 31 Dec. 1913 voor te lezen. De heer Geurts maakt de opmerking dat er eene grove vergissing in voorkomt, nl dat de heer Nelissen ontslag is verleend als onderwijzer te Oirlo, wegens zijne be noeming te Winschoten, dit moet zijn te Warmenhuizen. Nadat de notulen gewij zigd waren, werden ze goedgekeurd en deelde de Voorzitter mede dat de no'ulen der vergadering van 18 Febr. nng niet gereed zijn, ter oorzake van drukke bezig heden op de secretarie en van verschillen de dienstreizen die de secretaris den laat- slen tijd heeft moeten maken, deze zullen eon volgende maal worden voorgelezen. Dit wordt goedgevonden en wordt overge gaan tot de agenda 1 Bes'uit tot het verleenen van zake» lijken s'eun tram HelmondVenray. De Voorzitter deelt mede, dat van de betrokken gempenten een ren'oloos voor schot van ten hoogste f 40,000 gevorderd wordt. Helmond heeft, dit reeds toeges'aan en de Raad zal moeten beslissen wat Venray doet. De Secret iris leest het concept besluit voor, luidende aldus De Raad der gemeente l'enrny, gezien het groo'e belang voor deze g -meeute in de totstandkoming van een stoomt am-veg van Helmond over Deurne naar Venray Station, besluit, onder nadere goedkeuring van Heeren Ged. Staten voor den aanleg van genoemden tramweg een renteloos voorschot van f 40,000 te verleenen op nader door den Raad te bepalen voorwaar den, benevens tot het gratis in bruikleen afstaan van gemeente-eigendomrrren en openbare wegen, ten behoeve van den aanleg van dien tramweg, volgens door den Raad goed te keuren teekeningen. Dit besluii vervalt, zoo niet hinnon 3 jaren met den aanleg begonnen is. De Voorzitter wijst er nogmaals op dat Helmond reeds gunstig beschikt beeft. De heer Wijnhoven: Maar met Deurne zyn ze nog niet klaar, er is daar felle oppositie. De Voorzitter: Och wat, dat is allemaal nijd en partyschap. Deze moet zich uit kuren en heeft allerlei nevenbedoelingen, maar daar hebben wij niets mee te maken. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarna het renteloos voorschot verleend. 2 Besluit wijziging besluit 22 Nov, 1912 geldleening ontginning. De Voorzitter deelt mede. dat men door eerder te bouwen dan aanvankelijk bedoeld was, met veel geldgebrek te kampen heeft. Aanvankelijk bestond het voornemen de eerste boerderij in 1915, de tweode in 1916 te houwen. Nu begint men met de tweede reeds in 1914. Na'uurlyk heeft nu ook reeds meerdere grondbewerking en be mesting moeten plaats hebben, wat alle maal kosten veroorzaakt, daarom heeft het Dag. Bestuur gemeend de leening als volgt te moeten wyzigen In plaats van f 10500 in 1914, f 14500 in 1915 en f 15000 in J 1916, nu in 1914 in eens f40,000. daarna' in 1917 f 15000 en in 1919 f7000. Dei voorgestelde werkzaamheden in 191516 komen dan natuurlijk te vervallen, doch in 1917 wordt verder afgewerkt. De heer Wijnhoven Ja deze afwerken maar dan ook voorgoed het bouwen stop zetten. Hij vrepst dat we veel leergeld zuilen moeten geven. De heer Stiij'oos ziet onmogelijk kans de leening af te lossen, de menschen kunnen het dear niet opbiengen. Weth. Janssen zegt dat de eerste jaren altijd de slechtste zijn, dat zal de heer Wijnhoven ook wl ondervonden hebben met zijn eigen ontginning, De heer Wijnhoven Als ik er uitschei, is de grond nog steeds van mij, maar als die menschen het niet kunnen kroppen, en over een paar jaren wegloopen, dan zit de gemeente er mee. De Voorzitter vraagt wat de heeren van di< wijziging der geldleening zeggen De heer Th. Camps ja, wat zal men er van zeggen, we zitten er nu eenmaal voor en zullen er ook over moeten Nadat door verschillende leden er nog op aangedrongen was in het vervolg de ontginningsgronden alleen te verpachten en nimmer meer zelf te bouwen, werd de leening van f 40,000 aan te gaan in 1914 goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. 3 B sluit huurovereenkomst twee boerdetijen in het Zwarte Water. De Secretaris leest 't contract voor, waarin o.a. het volgende voorkomt De huur wordt aangegaan voor den »ijd van 24 achtereenvolgende jaren, de pachter heeft echter het recht deze met 6, 12 of 18 te ontbinden, mits 1 jaar van te voren opzeggende. De pachtprijs bedraagt f25 per H A. voor de eerste 3 jaar. daarna f 28 ei? geduier.de ihr eerste lu jaren 7> pCt der gebouwen, daarna 6 pCt. De pacht wordt in halfjaarlijkscne termijnen betaald, met dien verstande dat deze steeds een half jaar vooruit wordt voldaan Wanneer de grindweg Zwart water naar Merselo tot stand komt, wordt de pacht prijs met f 5 per H.A. verhoogd, voorts bevat liet contract een aantal bepalingen, over bet op te brengeu mest enz. terwijl geen hooi of stroo van de hoeve verkocht mag worden. De Voirzitter vr aagt of daar een vorige keer reeds geen aanmerking over is ge maakt. De hier Strijhos zegt dat hij toen aan gemerkt heeft, dat de pachter toch ook contanten in de hand zal moeten hebben en dit houdt hij ook nu vol. Algemeen is men er voor den verkoop van hooi en* stroo toe te staan. De Voorzitter zegt dat van pachter Heimans een schrijven is ingekomen dat hij f 5 per H A. verhooging bij aanleg grindweg wel wat hoog vindt, tevens vraagt hij of de bedoeling is dat de ge meente de brandpremie der gebouwen betaalt. De gemeente betaalt de brandpremie, doch over de f 5 verhooging is men het niet eens. De lieer Th Camps vraagt of de andere pachter het heeft aangenomen. De Voorzitter zegt ja. deze zegt niet dat hij absoluut niet wil, doch vindt f 5 wel wat veel. De heer Michels vindt f 5 wel hoog. Ook de Voorzitter komt dit bedrag hoog genoeg voor, de man bezit 35 H.A., dus zou hij f 175 wegbelasting per jaar moeten opbieugen. De heer Slits zegt dat men de eerste jaren toch nog niet aan dien weg beginnen zal. en zou die bepaling schrappen. De Voorzitter, hoewel toegevende dat er voorloopig nog aan geen grindweg kan worden gedacht, zegt dut men toch met alle omstandigheden rekening moet houden byv, tramaanleg in die richting, laat men 't beelemaal weg, dan heeft men later geen verhaal. Weth. Janssen stelt voor de som te be palen op f 2 50. Wordt goedgevonden. De heer Th. Camps vind het een goed ding dat uit dit contract is gebleven, dat de gemeente zich verplicht het geheel af te rasteren, zooals bij de eerste boerderij en dringt op spoedige aanbesteding der frastering aan. De Voorzitter zegt n.mmer voor eone joopende jaar den leeftijd van 5rji jaar afrastering geweest te zijn, maar zal spoedig aanbesteden. Verschillende leden betuigen hun spijt over de verplichte afrastering van gemeen tewege en de heer Michels vraagt wat dat kosten zal. Weth. Janssen schat de kosten op f 500 en zou spoed maken, daar het ijzer kan opslaan. De heer Michels zou'den pachter f 400 uitkeeren, dan kon hij afrasteren, vat hij verkoos, want bouwland afrasteren acht de heer Michels onnoodig. De Voorzitter zegt dat de gemeente ver plicht is het geheel af te rasteren, doch voor onderlinge afscheiding heeft de pach ter zelf te zorgen, hij is er tegen geld te geven. Verschillende leden voeren aan, dat als de pachter f400 krygt en hij rastert slechts een klein gedeelte af. men er niets aan kon doen. De Voorzitter zou den pachter voorstel len de gemeente van de -erplichting om af te rasteren te ontslaan, dan zal men hem met den grindweg gratie ioen en 't bedrag der verhooging breDgen van f 5 op bijv. f 2. Weth. Aorts vindt die pachtverhooging een aardig iets, hij zou di1 f250 schrappen als de weg er ooit komfii moet, komt by er toch, zoo belasten ij fe telyk onzen eigen weg. De heer Wijnhoven z. als de pachter ons ter wille is met de istering f 25 per jaar korting geven. De heer MicbèTs su ut ééns te probeeren met f 250 to -m ru De Voorzitter is daartegen, doch be veelt zijn eigen voorstel dringend aan. De Secretaris zegt dat men dm zedelijk vei plicht is dan weg te maken. De Voorzitter ziet dat niet in, we zitten na eenmaal met de afrnsteiing opgeschept en moeten z:en er zoo voordeelig mogelijk af te komen. Het voorstel van don Voorzitter wordt, daarna z. h. s. aangenomen. 4 Herzieniug besluit houdende onder» haodscbe verkoop wegen Veulen. Van den heer Schreurs is hot verzoek ingekomen om een nader omschreven weg aan 't Veulen niet te doen vervallen. Mocht daartegen bezwaar bestaan, dan wil hij hem wel koopen. Na eenige discussie werd besloten den weg niet verkoopen, doch de gemeente zal er geen kos'en aan besteden wegens het maken van greppels of iets dergelijks. 5 Concept besluit school M. U. L. O. De Voorzitter deelt mede, dat er a s Maandag eene samenkomst zal plaats hebben met de heeren van het schooltoe zicht om de opricbt'ng der M. L. O. school te bespreken. De Secretaris zal nu de regeling voorlezen. Hij verzoekt de heeren die aanmerking te maken hebben, dit bij ieder artikel te doen. anders komt men later in de war, ook moeten de heeren er aan denken dat dit slechts een concept is, er kunnen na bespreking met de schoolopzieners nog veranderingen worden aangebracht. Uit de concept regeliDg blijkt 1 Er ziju in de gemeente Venray vijf openbare scholen. Een inde kom voor ge» wood en voor meer uitgebreid lager onderwijs en 4 op de gehuchten voor ge woon lager onderwijs. 2 Op de dorpsschool worden onder wezen de vakken A—J, bedoeld in de bereikt hebben, worden tot d8 O. L. S. toegelaten. 5 Ieder kind is verplicht de school van jziju gehucht of afdeeling te bezoeken met uitzondering der leerlingen bestemd voor M. U. L Ouderwijs, die tot de dorpsschool worden toegelaten. Voorts bevat de regeling een aantal bepalingen over het aantal onderwijzers en de akten die zij moeten bezitten, de regeling der diensttijden enz. De salarisregeling wordt als volgt be paald: Hoofd der school dorp met minder dan 5 dienstjaren f 1000 van meer dan 5 doch minder dao 10 f 1050 - - 10 - 15 f 1100 - - - 15 - - - 20 f 1150 - 20 f1200 Voor het bezit der vakken LMN P Q f 125 voor elk vak. Voorts vrije woning zoo mogelijk met tuin, bij gemis daarvan f 250. Voor de hoofden der gehuchten met minder dan 5 dienstjaren f 950 met meer dan 5 en minder dan 10 f 1000 - 10 - - 15 f 1050 - - 15 - - 20 f 1100 - 20 f1150 met vrije woning of bij gemis daarvan f 250. Voor de onderwijzers van bijs-and met minder dan 5 dienstjaren f 550 mot meer dan 5 en minder dan 10 f 650 - -10 - 15 f750 15 - - 20 f S50 Aan de IiOufden dor gehuchten eri aan alle onderwijzers wordt voor het bezit der akten L en M f 25 en voor N en P f50 voor elk gegeven, zoo daarin geen onderwijs wordt gegeven. Is onderwijs verplichtend dan f 125 voor elk. Aan gehuwde onderwijzers die den loef- tijd van 25 jaren bereikt hebben, wordt eene tegemoe'koming in de huishuur van f75. Bij ziekte ontvangt het onder wijzend personeel 't eerste halfjaar volle salaris, het tweede halfjaar do helft, hij langeren datum zal met Ged. Staten eene regeling worden getroffen. Deze regeling wordt geacht in te gaan voor do school dorp 1 Nov. 1914, voor de overige scholen 1 Januari 1915. De heer Geurts had gedacht dat er in de nieuwe regeling ook landbouwonderwijs zou zyn opgenomen De Voorzitter acht dit meer eene zaak voor den Boerenbond. De heer Geurts zou er bij eene even» tueele oproeping toch de land on tuinbouw akte bijvragen. het zou een zeer mooi iets zijn. zoo er hier in 't Noorden eene land bouwschool totstaDd kon komen. Misschien zou de heer Rutten uit Wanssum die lessen ook wel willen geven. De heer Strijhos steunt den heer Geurts en ook de heer Wijnhoven wilde dit bij oproeping aanhalen. De Voorzitter houdt vol, dat dit meer bij bonden of vereenigiDgen thuis behoort, het D. B. heeft er ook niet aan gedacht, maar kan er met den schoolopziener over spreken De heer Slits zou 't gevoelen van den raad vragen. De Voorzitter acht dit een wassen neus, men valt er iemand zoo maar mee op het lijf, tijd om na te denken is er niet geweest spreekt de Raad er zich gu voor uit, dan heeft men later misschien spijt of omge keerd. De heer Geurts zegt dat men daar nim mer spijt over zou behoeven te hebben. De Voorzitter merkt op, als we iemand met die acte aanstellen, dit f 125 kost, die wet op het lager onderwijs, verderde jaarlijks terugkomen. Hij wil niets ten vakken L (Franscb), M (Hoogduitscb) N (Eogelsch) P (wiskunde) en zoo mogelijk Q (handteokenen). Op de overige scholen de vakken A. tot eu met K 3 De school in de kom telt 9 leerjaren. Tot het 4e jaar volgen alle leerlingen liet - nadeele der boeren zeggen, maar moet er toch op wijzen, dat er in de laatste jaren op allerlei gebied enorm veel voor den boerenstand is gedaan De boeren zitten er thans ook zoo goed bij, dat indien zij meenen dat er te weinig in den cursus die jaarlijks gegeven wordt, wordt afge zelfde onderwijs, daarna volgt splitsing, handeld, zij de extra lessen wel uit eigen de leerlingen der lagere school volgen het zak kunnen betaien. gewone onderwijs tot en met het Ge leer- Het concept besluit wordt daarua zonder jaar, die der M. U. L. O. school tot en hoofdelijke stemming aangenomen, met het 9e. 1 6 Benoeming stemopnemers Kamer v. 4 De kinderen die voor 1 April van het Koophandel en Fabrieken. Do Voorzitter deelt mede dat op 18 Mei e k. eene stemming voor 5 leden der K. i v. K. moet plaats hebben. Aangezien er slechts 224 kiezers zijn, kan de stemming gevoegelijk ten Raadhuize plaats Hebben en is de tijd van 912 uur voorm. ruim voldoende. Ambtshalve is de burgemeester Voor zitter, zoodat er nog 2 leden gekozen moeten wordeD als stemopnemers. Bij eerste stemming werd gekozen de heer Th. Camps, bij de herstemming tusschen Fonck en Slits de heer Fonck, zoodat als stemopnemers zijn aangewezen de heeren Th. Camps en Fonck. 7 Adres gemeentebestuur Velsen in zake wetsontwerp ouderdomsrente. Door den gemeenteraad van Velsen was een adres ingezonden om adhesie te betui gen aan een tot de Tweede Kamer gericht verzoek om de finantieele en administra tieve lasten, door de ouderdomsrentewet opgelegd, zoo min mogelijk op de gemeen ten te doen drukken. Hiertoe werd besloten. 8 Verzoeken van H. Wijnhoven, P. Niessen, M. Jacobs, G. van Dijk en L. Willem8, om afwijking verordening der verloflokalen. De Voorzitter deelt mede dat er onder de vijf aanvragen slechts één enkel verlof aan de wet voldoet, n.l. dat van Willems aan den Nachtegaal, zoodat dit kan wor den toegestaan. De overigen voldoen echter geen van allen aan de eische- Ag>r wet, zoodat ook z «iide»< ónze vêrdrdening er geen verlo: mocht worden verleend. Van Dijck, Heide. Vloeroppervlakte 24,87 M., te klein volgens de wet die 25 M. voorschiijft, zoodat deze eerst zal moeten houwen voor afwijking wordt toegestaan. Do heer Wijnhoven zegt dat er men schen zijn die heelemaal niets gevraagd hebben en niet bouwen, maar toch ver tappen De Voorzitter vraagt wien de lieer Wijn hoven bedoelt. WyuhoveD Gerrats in de oude Barrier. Weth. Janssen zegt dat het verhouwen is uitgesteld wegens ziekte der vrouw, de volgende week begint men. De Voorzitter Daar kunnen we niets aan doen, dan zal het oude verlof moeten worden ingetrokken. Weth. Janssen Maar de ramen staan klaar, de volgende week beginnen ze Voorzitter Dat doet er niet toe, ik zon het verlof intrekken al was het van mijn eigen broer. De derde aanvrage was van H. Wijn hoven. Merselosche weg. Dit lokaal beeft te weinig oppervlakte (20 M.J er is te weinig glas en beelemaal geen tuimmellicht, hoogte is voldoende, M. Jacobs. Maastieezer weg. Vloer oppervlakte te gering (20 M.), geen tuimmellicht, hoog» voldoende. P. Niessen. Merselosche weg. Vloer 30 M., voldomde. Te weinig glas en geen tuimellicht. De heer Th. Camps stelt voor het verlof aan Willems toe te staan, de overigen moeten eeist aan de Rijkswet voldoen. Wordt goedgevonden. 9 Opname boeken en kas Gemeente ontvanger. Blijkens proces verbaal van opname was op 27 Maart 1909 in kas f 5696,51. Voor kennisgeving aangenomen. 10 Vaststelling kohieren H. O., hon denbelasting en hand - en spandiensten. De Voorzitter zegt dat de Kohieren Hoofdelijken Omslag gereed zijn. Hij verzoekt de heeren ze spoedig in te zien, opdat ze ter goedkeuring kunnen worden opgezonden. Na eenig heen en weer ge praat wordt besloten Woensdag a. s. ten 6 uur nam. in geheime zitting bijeen te komen, teneinde het Kohier H. O. goed te keuren. Het kohier Hondenbelasting 478 honden f 956, en dat der hand en spandiensten, groot 1887 band en 999 spandiensten, wordt goedgekeurd. 11 Eervol ontslag onderwijzer Maas te Leunen. Aan den onderwijzer Maas te Leunen

Peel en Maas | 1914 | | pagina 1