Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. Abonneert U op dit Blad. In gezonden. Drankbestrijding Militieraad. Burgerlijken Stand VENRAY. Kerkelijke Diensten te Venray. VENRAY, 18 April 1914. Bij Koninklijk besluit is toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje Nassau orde aan Mej. Hendrika Smits, huishoudster bij Mej. M. Arts alhier. De Eervv. Heer H. Haenraets, droeg Eerste Paaschdag in de Parochiekerk al hier zijne plechtige Eerste H. Mis op. Venray's Fanfarecorps begeleidde den jeugdigen priester naar de kerk, alwaar onder den H. Dienst de Eerw. Pater Haenraets (broeder van den jubilaris) in eene schoone feestrede de verheven waar digheid van het Priesterschap uiteenzette. Na de H. Mis, trok men, begeleid door de fanfare en honderden belangstellenden, naar de ouderlijke woning, welke bij deze gelegenheid zeer mooi versierd was. Namens de Fanfare werd de jubilaris hier gecomplimenteerd door den heer V. Fonck Sr. Gedurende de Paaschdagen mocht de Eerw. Heer Haenraets en zijne geachte familie vele blijken van belangstelling ontvangen. Tot secretaris-penningmeester van den Boerenbond alhier is benoemd de heer Bernard Kruisen. Maandagmorgen geraakte zekere P. op den Heuvel alhier, in eeu open water put nabij zijne woning gelegen. Gelukkig werd dit nog juist bijtyds gemerkt eD slaagde er eenige huurlieden in den reeds bijna bewusteloozen P. na veel moeite op bet droge te brengen. Bij de deze week te Arnhem ge houden examens voor onderwijzer slaagde onze dorpsgenoot, de heer J. Verbeek, leerling van de Rijksnormaalsscbool alhier. Verder slaagden nog de heeren Fila uit Meerlo en Derks uit Wanroy, beiden even eens leerlingen van de Rijksnormaal school alhier. Aan de geslaagden ons proficiat 1 Zaterdag overleed alhier na eene kortstondige ziekte in den ouderdom van 42 jaren. Jen heer M. Janssen, hoofd onderwijzer aan dorpsschool en secretaris van den Boerenbond. Onder zeer groote deelnemiDg had Dinsdagmorgen de plechtige lykdienst en teraardebestelling plaats. Aan de geopende groeve schetste de heer A. VermeuleD, hoofd der dorpsschool, op aan- doenlijke wijze de deugden van zyn een» voudigen collega en riep hem een laatst vaarwel toe. Moge de beer Jam sen, die, èn als onder wijzer én als secretaris van den Boeren bond. steeds zijne plichten trouw en nauwgezet vervulde, reeds bet eeuwige loon ontvaDgen hebben J. H. P. oud 23 jaar, landbouwer te Venray, dopr de Rechtbank te Roer- moed verociaocnl tu; jaar-wi maanden gevangenisstraf, wegens poging tot dood slag op M. J. Aarts te Venray, die zich tegen dat vonnis in booger beroep voorzag werd uit de gevaDgenis te Roermond naar die te 's Bosch overgebracht om voor het Hof aldaar in hooger beroep te worden terecht gesteld. Zaterdag had ten Raadhuize alhier de inscbryving plaats voor de levering der school behoeften aan de O. L. Scholen in deze gemeente. Ingeschreven werd door: L. Honkelé en Zonen Roosendaal f 700, H. de LaDge, DeveDter, f 063,35 W. Mellinck, ZutpheD, f586 98 P. Creemers—Broek x, Oss. f581,69 l'aasclidrultle. Door den Maasbuurtspoorweg zyn de beide Paaschdagen 2100 passagiers ver voerd. 15 voor één. Voor de vacante betrekking van burge meester der gemeente Mook moeten zich reeds een 15tal sollicitanten hebben aan gemeld, terwijl het aantal nog bijna dagelijks toeneemt. VENLO. Maandagnacht werd bij een twist alhier de 27jarige grondwerker W. uit Blerik, ernstig met een mes in hoofd, schouders en borst gestoken. Als verdacht biervan zijn door de politie in voorloopige hechtenis gesteld de gebroeders N. alhier. De nieuwe Bisschop van Roermond. Dinsdagnamiddag om 3 uur heeft de inthronisatie plaats gehad van Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond. De Pauselijke beDoemiDgsbriet werd hierbij voorgelezen, waarna Mgr. Mannens als Vicaris Capitularis namens het kapittel Mgr. een betuigiDg van gehoorzaamheid aflegde. De nieuwe Bisschop richtte zich vervolgens tot de Kanunniken met een fcCrte toespraak. Een en aüder had een zeer eenvoudig karakter en geschiedde in besloten ver gadering. Heide beenen afgereden. Den remmer Van Dooren uit Roermond zijn Dinsdagmorgen bij bet afspringen van een goederenwagen te Oud Valkenburg de beide onderbeenen afgeredeo. Na de eerste hulp. die door dokter van Aubel te Valkenburg werd verleend, is hij per auto naar Calvariënberg te Maas tricht overgebracht. R. K. Sclioolvcreeniging Onze ülijnatreek. Door de Priester-leeraren der katholieke Colleges Rolduc, Roermond, Weert, Venlo en Sittard zal de Paaschvacantie worden gebruikt om propaganda te maken voor deze nuttige eu allernoodzakelijkste ver- eenigiDg. In niet minder dan 25 parochies en rectoraten van Zuid, Midden en Noord- Limburg zullen door een 18tal geestelijken preekbeurten worden vervuld. Ongetwijfeld zal huu woord overal be langstelling vinden en geestdrift wekken en zal ook nu weerwblijken, dat Gods overvloedige zegen op hun edelmoedig werken rust tot heil van de katholieke opvoeding en het katholieke onderwijs van de katholieke kinderen der Mijn streek. Moge de nu reeds bijeengebrachte reuzeosom van circa dertig duizend gulden in deze vier weken zooal niet verdub beld wordeD, dan toch met een zoo groot bedrag toenemen, dat men weldra iD die plaatsen, waar zulks het meest noodig is, met den bouw vau kathol'eke scholen zal kunnen begioneu. MAASTRICHT. De marechaussee al hier beeft Maandag aangehouden een lSjarigen knaap uit Middelburg en zijn vriendje, die voorzien van veel geld, dat zij by de ouders gestolen hadden en van wapens eD amunitie in den omtrek der stad ronddwaalden en een kistje, vermoe delijk waar het geld in zat, in den grond gestopt hadden. HOENSBROEK. Maandagavond is alhier zekere J. Coerits doodgestoken. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Een eeuwfeest. Men schrijft uit Boxmeer aan de Gld. 20 April a. s. zal bet 100 jaar geleden zijn, dat de eerw. paters Carmelieten, reeds 3 eeuwen te Boxmeer gevestigd, na de uitdrijving door Napoleon in 1812 weer konden terugkeeren, om opnieuw bezit te nemen van bun klooster. Ook in oDze parochie zal dit heugelijk feit met belangstelling vernomen worden Nieuwe markten. Door den Raad der gemeente Boxmeer is besloten tot bet instellen van 8 nieuwe varkensmarkteD, naast de be9taaode. Deze zullen nl. gehouden worden op den eersten Woensdag in JaDuari bd Februari; den laatsten Woensdag in Maart, Mei, Juli en Augustus en den eersten Woensdag in October en Decem ber. liaderoefeningen. Naar de Gr. Ct. wordt medegedeeld, zal er in het Noordoostelijk gedeelte van Noordbrabant in de eerste helft van Mei a.s. eene kaderoefening worden gehouden. Aan deze oefening zai behoudens op dit oogenbük niet te voorziene wijzigingen worden deelgenomen door: 1 opperofficier, 15 hoofdofficieren, 6 subalterne, 43 kor poraals eu manschappen, 27 officiers paarden, 21 troepenpaarden. Personeel en paarden, bovenbedoeld, zullen in den loop van 6 Mei in Grave aankomen en in den morgen van 9 Mei weder vertrekken. Men schrijft uit Mill aan de B. C. De te Nijmegen gevestigde Eerste Ned. Ijzererts-Maatschappij, welke op meerdere plaatseD in ons land gronden exploiteert, moet voornemens zijn te onderhandelen met de gemeente Mill en met den rent meester van het Kroondomein, Rentambt Grave, om, ten eerste de door baar sinds een tiental jaren bewerkte gronden van de gemeente, nogmaals opnieuw te kunnen exploiteeren en ten tweede de weiden langs de Beek. even boven de Kerksche Brug gelegen, voor bereiking barer doeleinden te huren. Mishandeling Voor een paar maanden werd .door de Tel. melding gemaakt van een ernstige mishandeling te Oeffeit gepleegd door A. van den Heoij op J. van Loon, waarby laatstgenoemde met een mes boven de slaap in het hoofd werd gestoken. Zaterdag j 1. is bedoelde A. van Loon plotseling overleden, naar men beweert tengevolge van het springen van een slag ader in bet hoofd. Men vermoedt, dat dit nog een gevolg is van de toen ondergane mishandeling. laderiuoord. Naar de Gld. verneemt heeft Maandag nacht een vreeselijk drama plaats gehad in het anders zoo stille plaatsje Soeren. Daar toch heeft in een twist de zoon van zekeren E. zijn vader zoo ernstig mishandeld door slaan en trappen, dat de man twee dagen na de mishandeling is bezweken. Een 4jarig broertje moet den moord hebben uitgebracht. Woensdagmiddag is de verdachte onder sterk politiegeleide naar Arnhem overgebracht en ter beschik king der justitie in het huis van bewaring opges'oten. De woede der bevolking aldaar moet tegen den vadermoorder groot zijn. Bij zyn overbrenging wilde men hem te lijf, zoodat hij door de politie beschermd moest worden; Ook het lyk van den vader werd naar Arnhem overgebracht ter gerechtelijke schouwing. De zoon heeft zyn misdaad bekend. 1'ast op de kinderen. Het negenjarige zoontje van den heer van U. te Geldermalsen is Woensdag spelenderwijze in een brandgat geloopen eu later levenloos daaruit opgehaald. VerkeerBbevordering. Uit Haps schrijft men aan de Gld. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de heer J. Geboers, mecanicien te Cuyk, het voornemen Grave door een automobiel- omnibusdienst te verbinden met het Staatsspoor te Cuyk en 't Noordbrabantsch Duitsche spoor te Haps. Gaat dit plan door, dan zal de dienst op 1 Mei a. s. aanvangen en zullen eiken dag vier ritten plaats hebbeo, Grave—Escbareo GasselBeersCnyk=Haps en terug. %'alsriilieid In gesclirifle. Een assistent vao het hoofdpostkantoor te Amsterdam heeft zich door middel van valschheid in geschriften de bedragen van twee postwissels, een van 2500 gulden weten toe te eigenen. Van het laatste bedrag is door hem f 2200 gerestitueerd. De betrokkene heeft zich door verdrinking aan eon vervolging onttrokken. Paard $eaelirokken. Maandagmorgen reed zekere Ploeg uit Uychelen naar Apeldoorn met paard en wagen. Op den overweg schrikte het paard voor een locomotief; de wagen werd tegen een paal gestooten, waardoor Ploeg met het hoofd op de straat kwam te vallen. Naar het ziekenhuis gebracht, overleed hij tengevolge van hersenschudding. Woensdagmorgeu te 11 u. 10 is luitenant Van Heyst met luitenant Roeper Bosch te Soesterberg opgestegen om een tocht te maken naar Gilze Rijen, waar o. a door de Kon, Mil. Academie oefeniDgen werden gehouden. Luitenant vaD Heyst steeg zevenmaal op eD bracht belangrijke berichten uit de stelling der tegenpartij. De oefening kaD als ten volle geslaagd worden beschouwd. Te 4 u. 40 vertrok hij weder. Te Leerdam moest hij een noodlanding maken wegens een klein machinedefect, dat spoedig hersteld was. Te 6 u. was hij te Soesterberg terug. Te 's Hortogeobosch zijn Woensdag avond twee militairen, die wegens desertie gearresteerd waren, uit de gevangei is ont vlucht. Vermoedelijk zyn zij langs een privaat uitgebroken en over den gevange nismuur ontsnapi. Met politiehond a is naar de ontvluchteo gezocht, zc-Dder te<mltaat evenwel. Waar schijnlijk hebben zij ergens gelogeerd en zyn zij daar vao <ge!d voorzien. Piel van Ngk verongelukt. Wederom heen ?ondag de wielersport een slachtoffer reëischt en ditmaal is het een landgenoot dn kampioen van Nederland de Amsterdammer Piet van Nek. Deze beroemde rijder, die Zondag deel- nam aan den grooten wedstrijd te Leipzig had het ongeluk in volle vaart wegens banddefect te vallen, waardoor hij een zware schedelbreuk bekwam Ofschoon onmiddellijk geneeskundige hulp werd geboden, is de rijder Maan dagmiddag aan de gevolgen van zijn vreeselijken val overleden. Geen speelgoed. Toen de familie H. te Enschedé, dezer dagen het middagmaal gebruikt had, nam de circa l4jarige zoon een in den hoek der kamer staande buks en legde gek- scheerend op de nog aan tafel zittende familie aan. met het noodlottig gevolg, dat het schot afging, en een ouderen broeder in het oog getroffen werd. De getroffene werd naar het ziekenhuis over gebracht en zal een zijDer oogen in bet vervolg missen. Verdronken. Achter de Citadelkazerne te 's Bosch is Maandagavond een meisje van veertien jaar, dat van een schip in een boot wilde springen, te water geraakt en verdronken. Jan Olieslagers, de Antwerpsche duivel, heeft te Bergen op Zoom ten aanschouwe van naar schatting meer dan 20000 toeschouwers. Maandag twee prachtige vluchten gemaakt. Den eersten keer volbracnt hij op een hoogte van 400—600 Metèr 8 loopings the loop en maakte eenige sierlijke korte bochten, terwijl hij den tweeden keer, op 800 M. hoogte vliegend weer eenige duikelingen maakte, om ten slotte in sierlijken spiraalvorm te dalen. Een droeviff geval. Sedert de vorige week Woensdagavond werd een korporaal der Veldartillerie te Ede vermist, aldus meldt de -Gld.". De man had op het bureau oen briefje achter gelaten waarin hij mededeelde dat hij zich in de Zeister bosschen vau het leven zou berooven. Den volgenden dag werd geen spoor van den man gevonden. Zaterdag kwamen echter een paar cavaleristen mel den dat zij den voortvluchtige aan het station Wolfbezen hadden zien uitstappen. De commandant zond onmiddellijk eenige patrouilles er op uit om den man te zoeken. Toen men eenige uren tevergeefs had gewerkt, riep tpen de hulp in van den bo8chwachter, die met zijn politiehond aan het speuren ging en den man op het spoor kwam. De korporaal zat in de struiken verborgen. De boschwachter wilde hem grypen, doch op dit oogenblik schoot de ongelukkige eerst den politie hond en daarna zichzelf dood. De jonge man is zekere P. L. afkomstig uit Amsterdam. Tegenzin in den dienst was oorzaak van deze wanhoopsdaad. Bovendien moet de jonge man in onmin met zijn familie geleefd hebben. Het lijk is te Amsterdam ter aarde besteld. Op den eersten Paaschdag is, naar de -Tel," meldt, de Kleine Kattenburger- straat en omgeving te Amsterdam in rep en roer gebracht door een even onver- wachten als verwonderlijken moordaan slag. Tegen 11 uur. Zondagmorgen, bevonden zich in het café -De jonge Visscher" van D. J- Bermond, in de Kleine Kattan- burgerstraat bij het Mariniersplein, eenige gasten. Van ruzie was er absoluut geen sprake. Aan een tafeltje zaten bij elkaar de ongeveer 50jarige bakker Schiphorst, wonende Kleine Kattenburgerstraat 153, en een bootwerker, Wigger. De laatste heeft een spraakgebrek, terwijl Schiphorst eenig8zins doof is, zoodat hun gesprek niet al te best vlotte. Ruzie ontstond er niet, doch achteraf schijnt 't, dat Wigger eenig8zins kwaad het café verliet. Een oogenblik later stond Schiphorst aan de toonbank met eenige andere gasten een glas bier te drinken, toen Wigger plotseling weer binnenkwam. Schiphorst bood hem ook een glas bier aan, zeggende: -We zijn toch oude mannen onder elkaar." Dat -oude mannen'' schijnt Wigger zich ernstig te hebben aangetrokken. Onder het roepen van -Wat? Oude manueu trök hij plotseling een mes uit den zak en stak hij daarmee Schiphorst in den buik. Deze zeeg onmiddellijk ineen. De SDede was zeer diep, het mes blijkt edele deelen te hebben geraakt. De dader, onthutst o*er hetgeen hij ge daan had. bleef eerst even kijken naar het slachtoffer. Daarop verliet hij het koffie huis, zeggende .- -Ik zal wel een dokter halen." Het gebeurde verwekte een geweldige consternatie. Men begreep er niets van, daar er absoluut geen hooge woorden waren gevallen en de dader eigenlijk zonder grond zijn mes getrokken had. De getroffene leed veel pyn. Een dokter gaf hem een inspuiting, waarop hij per auto naar het Binnengasthuis werd ver voerd, alwaar hij Maandagmiddag is overleden. De dader ^verd Zondagmiddag in de Katienburgerstraat gearresteerd. Hij zal ter beschikking der justitie worden gesteld Algemeen is men verwonderd over zijn daad, das<r hij niet bekend staat als een vechtersbaas. De getroffene laat een vrouw met tien kinderen onverzorgd achter. Amlreaa Hofer. Door de N. V. Lelie-Bioscoop is voor een groote som het uitsluitend opvoerings- recht voor Nederland gekocht van een nieuwen grooten film -Andreas Hofer". Deze film, iu vijf deelen, meer dan 2000 Meter lang, heeft dit gemeen met den film -Van do Kribbe tot het Kruis" dat hij geheel op de historische plaatsen is opgenomen. De veldslagen lusschen de Fransclien en Tirolers worden geleverd op de historische plaatsen in de bergen. Hofer's vlucht en gevangenneming hebben plaats te midden van de eeuwige sneeuw der Alpen. Zoowel het spel der artisten in dit pakkend historisch treurspel als de won derlijk schoone natuurtafereelen schenken een aaogrijpeod en onvergetelijk genot. De llollandersdag;. Voor den Hollandschen Dag, die in Juni van dit jaar te Dusseldorp zal gehouden worden, heeft zich reeds een voldoend aantal bewoners uit Dusseldorp, Godesberg Duisburg, OberhauseD, Elberfeld, Barmen. Akeo, Hagen en Vohwinkel aangemeld. Het geboortecijfer in Pruissen Uit de statistieken betreffende de ge boorten in Pruisen blijkt, dat in 1913 het aantal geboorten 15000 minder bedragen heeft dan in 1912. Het aantal geboorten overtrof dat der sterften met 550,764. Het sterftecijfer in 1913 was lager dan in 1912 Het aantal geboorten in 1913 was onge veer 100000 minder dan in 1906. Auto-ongeluk. Naar de B. Z. am Mittag uit Krefeld verneemt, bad Woensdagmorgen om 10 uur op den straatweg naar Dusseldorf, in de nabijheid van Krefeld een ernstig auto-ongeluk plaats. Een automobiel, komende uit Amster dam. waarin een chauffeur, een heer en een jonge dame gezeten waren, reed over een steen, liep daardoor uit den koers en kantelde om. De dame en de chauffeur werden levensgevaarlijk gewoDd; de heer, die in den auto gezeten was, stierf in het ziekenhuis, waarbeen men hem ver voerd had. Buiten verantwoording der Redactie. Verkiezing voor «Ie kamer van Hoopliamlel Weldra zal de verkiezing van 5 leden voor de Kamer van Koophandel moeten plaats hebben. Deze wijkt in menig opzicht van de verkiezingen voor Ryk. Provincie of Ge meente af. Vooreerst heeft, er geene candidaatstel- ling plaats. De kiezers plaatsen op hun stembiljet 5 namen naar keuze van ver kiesbare personen. Dan ontvangen de kiezers geen oproe- piogskaart doch wordt hun het stembiljet thuis gebracht. Stemmen met puntjes zwart maken is hier nog onbekend, men vult thuis zijn biljet in en levert het op nader te bepalen tijd en plaats in. Ook het al of niet behalen der volstrek, te meerderheid doet niets ter zake, zij, die de meeste stemmen krijgen, worden ge kozen verklaard. Zou het nu niet nuttig zijn, dat de besturen der verschillende vereenigingen met elkaar samenwerkten en aan hunne leden verzochten te stemmen op de meest geschikte personen, onver schillig van welken stand of beroep, opdat wij hier nu eeu officieel lichaam krijgen, waar iedereen zijn meeuing vrij uit durft zeggen en het stroopsmeeren en werken ten pleziere van vrienden en vriendjes maatjes onbekend is. Dan alleen kan de Kamer van Koophan- del tot haar recht komen en werken in het belang der gemeente. X. Het is zoo erg niet meer als vroeger, zooveel misbruiken zijn al opgeruimd, de menschen denhen in het algemeen heel anders over drinken Op menige plaats is het zoomaar daartegenover staat ook het volgende-. Bij het verminderd verbruik is het aantal fabrikanten en leveranciers van dranken niet verminderd, integendeel. Voor velen van ken is verkoopen levens zaak Dat leidt tot inspanning voor de zaaktot werken tegen de scherpe con currentie in, tot het beramen en toepassen van middelen om zooveel mogelijk te ver koopen. En nu kan men toegeven dat dat heel natuurlijk is, ontkennen kan men met dat het ten slotte er op neerkomtdat zooveel mogelijk gedronken wordt. Daartegen is een rem niet overbodig. Dat is de drankbestrijding C. De Burgemeester van Venray, Oelel op de artt, 44 en 45 der Militie- wet (Slb. 1912 no. 21] en op de artt. 4 en 51 van het Militiebesluit alsmede op de aanschrijving van den heer Militiecommis» saris in het 2e district in dit gewest dd. 15 April 1914, Brengt ter kennis van belanghebbenden: A. dat de eerste zitting van den Militie raad voor do lichting van 1915 voor deze gemeente zal plaats hebben te Roermond in de bovenzaal van het Politiegehouw op Woensdag 29 April 1914 des voormiddags 10 ure, B. dat iri de eerste zitting uitspraak wordt gedaan omtrent vrijstelling (wegens eigeu militairen dienst, broederdienst] en uitsluiting van den dienst bij de militie, C. dat de uitspraken 7an den Militie raad in het openbaar worden gedaan, nadat de belanghebbenden in de gelegen heid zyn gesteld hunne aanvrage om vrijstelling toe te lichten, of te doen toelichten. Venray, 17 April 1914. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. 10—17 April 1914 Greboorten. Franciscus Martinus Logtens. Maria Regina Gertruda Wolters, Maria BernaidiDa Johanna Beckers. Allegonda Louisa Maria Leonora van de Pasch. Sterfgevallen. Petronella Willems, oud 82 jaar, wed. van Peter Hendrik Smits. Martinus Josepbus Janssen, oud 42 jaar echtgenoot van Lambe'dina van Gerven. Carolu8 Antonius Lurasco, oud 82 jaar. Parochiekerk Eerste Ned. Ijzererts .Rij. De Ned. Mil. vliegers. Ontsnapt. Doodslag Ie Amsterdam. Maandag om 6 uur zielmis, waarna processie over het kerkhof. 8 uur lijkdienst voor Jacobus Peeters. Dinsdag om 9 uur huwelijksmis 2de klas. Woensdag 8 uur de uitvaart voor Wed. Smits, met brooduitdeeling aan de armen. Donderdag 8 uur jaarg. voor de echtgenoote van Hend. Poels. Vrijdag 8 uur jaarg, voor Henr. Slits. Zaterdag feest van St. Marcus om 6 uur Hoog mis, waarna processie. Dinsdag, Woensdag en Vrijdag om 6 uur de leesmissen voor Martinus Janssen. Vrijdag om 6 uur in Veltum de leesmis voorde Wed. Smits.

Peel en Maas | 1914 | | pagina 2