FASCH EN. De Kruiswegkapelletjes. Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Zaterdag 11 April 1914=. 35ste .Jaargang. No. 15 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Drankbestrijding Katholiekendag Venray. Het nieuwe Orgel per kwartaal Abonnementsprijs voor VENRAY franco per post .voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers Prijs der Advertentiën van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c, letters en vignetten naar plaatsruimte, Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. den rector al'PS- Het bestuur heeft geene andere in terende versieringen vervangen, een de rijkdom bederft. Nu valt het haar'van Oostrum? Wilt 0 talloos waslicht flikkert, de geurige weer in eens in 't is de vrouw die dan niet een beetje helpen Het o-eld koms(en daH dp saWen, welke de'adver» wierook stijgt omhoog en de koor. leest - .Jean, roept ze op haar man'komt nog zoo slecht in, en er is zoo ÏÏ"du8 zang hervat onophoudelijk den zegekreet, aan het geopende graf vernomen: Hij is verrezen, Hij is hier niet, alleluja, alleluja Duisternis had de aarde omhuld do bodem had gebeefd, de graven hadden zich geopend, het voorhang sel des tempels was van boven tot beneden in tweeën gescheurd, Golgu tha dronk het bloed van den sterven den Godmensch. Het is volbracht Stilte, doodsche stilte, lag op de verlaten wegen buiten Jerusalem. De opgekomen dageraad verzilverde de heuveltoppen zacht en blank met haar rijzend licht, toen drievrome vrouwen de schuldige stad verlieten om hef graf op te zoeken van den Meester, wiens voorspellingen en beloften zoo tragisch met Hem daarin waren nedergedaald. Droef zuchten zij, terwijl ze graf waarts gingen; en al schrijnender werd haar leed, en al banger hare verwachting en al grooter haar twijfel, hoe dichter zij die heilige rustplaats nader traden. Maar zie: een jongeling met een lelieblank kleed omhangen zat ter rechter zijde van de ontsloten groeve en ter iinker lag de afgewentelde steen. Rn als engelentaal klonk het der vrouwen in de ooren: «Vrees mei! Gij zoekt Jezus van Nazareth, den gekruisigde. Hij is opgestaan. Hij is hier niet Eén oogenblik van ontroering, van geestbevanging. Doch dan verandert hare zielesmart. Geslaakt zijn de drukkende klemarmen van haar twijfel. En luide jubelen zij het uit Surrexit Dominus vere de Heer is waarlijk verrezen Alleluja Nog doen die woorden millioenen harten gelijkelijk opspringen van blijdschap, als het feest der feesten, de plechtigheid der plechtigheden, de dag der overwinning is aange broken, de dag waarop De smadelijk ten dood Verwezene Eeuwig dood's Verwinnaar was waarop de Katholieke Kerk, dat meesterstuk van bovenaardsche orde kracht en grootheid, wier grondslag de met bloed doorweekte Golgotha wier bouwmeester Christus, de «Man der Smart," de «Koning van het lijden" is den Verwinnaar des doods haar zegezangen toejubelt bij den verwonnen dood, bij de ver worven vrijheid, bij den ontsloten toegang der zalige eeuwigheid, welke wij deelen in de onsterfelijk» heid van llem, die door zijnen dood onzen dood verdelgd, door zijne verrijzenis ons het leven heeft weer» geschonken. Thans weder wordt boven velden en steden als één toon van vreugde gehoord en één zegelied weerklinkt over de aarde. In onze kerken hebben de altaren al hun luister hernomen; de sombere sluiers zijn verdwenen en door schit» Vriendelijke lezers, ge hebt hier boven den titel- Kruiswegkapelletjes gelezen, en in den geest zie ik hoe verschillend de uitwerking is bij dezen en genen Voor den eenen is de titel reeds genoeg. En hij zegt al bij het zien daarvan, zonder het geschrijf een blik verwaardigd te hebben: «O,'tis al weer zoo laat Moet er al weer ge bedeld worden Do centen zijn zeker weer op. Daar moet ik niks van hebben, ik geef toch al genoeg uit", en hij slaat gewoon dit artikel tje over en vervolgt gemoedelijk zijn lectuur. Voor den anderen die deze courant in banden krijgt en hot titeltje leest, is 'l louter nieuwsgierigheid dat hij 't leest. Niet om een bijdrage te doen; «maar, zegt hij, ik wil toch wel eens zien wat Oostrum nu weer te verkor pen heeft." En hij leest het artikel van a tot z, zegt zijn gevoelen over bet al of niet goede er van, maar aan de zaak zelve, om te sleunen, om eens een duit in het zakje te doen om eens wat te geven, een gift er voor te bestemmen, hij denkt er niet aan, wel neen, geen oogenblik heeft hij er aan gedacht. Anderen moeten dat maar doen, hij niet. Daar is nog een derde lezer. Hij ziet ook het titeltje. En zijn eerste gedachte is «de Rector houdt zich toch maar aan het bedelen. Daar zal iet, dunkt me, wel weer op uitloopen. t Zou een wonder zijn als het niet was Laat ik eens even zien, wat er nu aan den winkel is-'' En aandach tig leest hij 't artikel, schudt nu en dan meesmuilend 't hoofd van goed- of afkeuring, glimlacht eens en ispelt onwillekeurig tusschen de tanden door «hij kan er wat van maken, die Rector toch Op slot van zaken, zegt hij: «kom, ik zal den armen kerel een beetje moed geven, ik zal hem eens f 1,20 thuis sturen. Het is toch wat; dat kan ik wel mis sen. 't Is toch voor een goed werk, ter eere van O. L. Vrouw 7an Oos trum, en die mogen we toch niet vergeten. Misschien komen er dan wel meer zulke giften in." En hij roept zijn oudste dochter: «Trui, als 't morgen goed weer is, breng dat dan eens naar den Rector van Oos trum, zeg maar dat het voor de Kruiswegkapelletjes is. Maar niet in de krant zetten van wie, moet ge er bij zeggen." Daar is ook lezer of lezeres no. vier. Die heeft al zoo dikwijls bij de 1 ,1 taak der perscommissie zijn. we moesten toch ook eens wat aan deheel veel noodig. Sinds dertig weken f «ooveel mogelijk advertentie's te plaatsen. kruiswegkapelletjes geven ter eere van O. L. Vrouw. Ze heeft ons altijd goed geholpen. We z-jn aan O. L. Vrouwke veel dank verschuldigd. Zullen we het Zondag zelf er heen brengen God heeft ons met aan Oostrum ie geven nooit armer er door gemaakt. Integendeel. Het is werke lijk alsof met dat geven O. L. Heer ons nog veel meer gezegend heeft, ook met de kinderen. Ze zijn tot nog toe allen braaf en onschuldig ge bleven. Laten we maar eens goet wat geven uit dankbaarheid. God za er ons opnieuw voor zeg men." En de man is er hee mee in, hi. knikt maar aldoor en zegt alleen: «Ja. vrouw, de rector heefl gelijk: lieldadigheid is het zout van den rijkdom. Laten we een goed gebruik van onze voortdurende winsten maken, dan zal ons het old ook ten voordeel strekken, dan zal de rijk dom (want we zijn al aa; !ig op weg ons zelf niet bederven. Zijt ge het moe, lezer Maar no. hebt ge nog niet gehoord. Weet ge wat die zei Hij las ook het titeltje. Las zelfs het heele stukje en kwam toen tot nadenken. Hij las, dat er ook menschen waren, di zich van den morgen tot den avond plaagden, hun best deden om voor uit te komen en toch maar nooit verder kwamen. Zuinig als ze waren. Zoo zuinig, langs het giere af. Elke cent is er een, zei vader, od elk oortje werd nog eens goed om gedraaid, eer het werd uitgegeven. Nu en dan eens een cent, een groschke in het kerkezakje doen, neen, Jat hoefde niet. Daar waren ze niet van thuis. Liefdadigheid? Dat moesten auderen maar doen. Zij hadden niets. Maar anderen. Wie iij las geregeld in de courant de verschillende giften en zoo mooie giften, en van menschen die toch nog veel harder zich moeten inspannen om het dagelijksch broodje dan zij. Wat waren die lui tevreden, geluk- tig Zou het zijn, omdat ze steeds voor goede werken gaarne te vinden waren, voor Vincentius, voor Elisa- )eth, voor de scholen in de mijnstreek voor de kapelletjes in Oostrum Aan alles deden ze mee. En het ging hun goed. Hoe konden ze dat toch Echt iefdadigheid naar vermogen. Maar, sprak de goede man, als ik dan ook eens begon? Ik heb toch niet min der reden dan zij om O. L. Heer dankbaar te zijn. Als ik eens een jeetje gaf Naar vermogen En zie, besluit was genomen, hij deed mee. Zondag er op stond er een mooie gift in de courant van N.N. uit dank baarheid op hoop van zegen. sinds dertig weken verza-i"et bestuur heeft dan ook gemeend daar» 1 voor personen met veel relaties te moeten let wel, melt hij nu in deze courant. En het heele bedrag is nog geen 600 gulden. Daarbij was een gift van 100 en een 50 gulden. Dat is nog zoo bedroevend weinig voor zes, ik wil zwijgen van elf kapelletjes. Och als ieder al eens een beetje deed Breng hem dan eens wat in de Paaschweek. Wie minstens f 2,50 geeft, krijgt boven dien een mooi diploma «ecce homo" Doch neen, niet allen kunnen dat Hij is reeds zoo blij met minder veel minder, veel minder. Staan er r.iet telkens giften vermeld van f 1,80 f 1,20 en 60 centWelnu, kunt ook gij dat niet Vele beetjes maken een groot. Met beetjes zijn de reeds f 600 bijeen gekomen, al hebben we er 30 weken over gedaan. Met beetje kome ook de rest; als allen maar brengen en spoedig brengen, dan komen we er wel met beetjes. Wie geeft nu een beetje Wie spoedig geeft, geeft dubbel. Oostrum 7. 4. TL de Recto* En dan is er no ff een voornaam din ff waarop de menschen die zoo bang zijn voor de drankbestrijding, goed moeten letten, n.l, dal we hebben een katholieke drankbestrijding We zijn op weg gegaan om het euvel te bestrijdengoed, daartegen kan niemand toch iets hebben. Maar, is de bedenking, zullen ze niet te ver gaan. in de verkeerde richting, o[ ten minste eischen gaan stellen in hun vurigheid die men niet meer als billijk kan beschouwen In antwoord daarop juist icijzen we erop dat we hebben een katholieke drank bestrijding die richting vraagt en leiding krijgt en volgt van de overheid der kerk, welke, voor ons allen toch bevoegd gezag is in zaken, die met onze hoogere belangen in verband staan. We behoeven dus zoo bang niet te zijn. C. Aan den oproep tot het bijwonen der vergadering op Dinsdagavond in het Patro naat was door velen gehoor gegeven. Om 8 uur opende de heer J. Poels de verga dering, na een woord van welkom en na in korte trekken het ontstaan der Katho liekendagen te hebben gememoreerd. Er zullen 6 commissie's moeten worden gekozeD, nl. 1 commissie van orde voor de vergaderiog, 2. commissie van orde voor de bijz. verg. 3. commissie voor ver siering. 4. commissie voor den optocht. 5. perscommissie. 6. commissie voor den volkszang. De voorzitter gaf een opsomming voor de taak dier commissie's. Wijl er slechts een enkele versiering zal worden aange bracht bij den ingang van het dorp, is de taak der versieringscommissie niet zoo veeleischend als 9 jaar geleden. Zij bepaalt zich in hoofdzaak tot het aanbrengen van versieringen in de vergaderzalen en net Raadhuis. Ook zal er bij het station eene versiering worden aangebracht, daarvoor echter eene aparte commissie aange» In den loop der Vasten werd door de zoo gunstig bekende firma Gebr. Vermeu len. Orgelfabrikanten te Weert, in de Hulpkerk te LeuDen een nieuw orgel ge- plaatst. Waar deze firma verleden jaar -n Geachte lezer en lezeres, ik wil u wezen. de Parocl"ekerk het prachtige orgel niet vermoeien met nog meer derge- De zwaarste taak rust echter op de ^'aoarls^' ,™af liet *el overbodig heeten lijke voorbeelden. Enkel wil ik u schouders der perscommissie. Er is echter L wyden over de" verdiensten X* firma vriendelijk vragen, tot welke soort ID het dorP al gemompeld: "dat zal wel Vermeulen op het gebied van orgelfabri- bedeipartij worden, dit is catie. Laten wy daarom volstaan met te zeggen, dat de firma Vermeulen haar zoo giften der kruiswegkapelletjes ver-] van personen behoort gij En tot T^list onwaar. Er wordt niet ge- meld gezien Liefdadigheid is het welke wilt gij behooren bedeld, geen collecte gehouden, geen in» zout van den rijkdomdie belet dat Houdt ge niet van O, L. Vrouw teekenlijsten gepresenteerd, uiets vau dat aanwijzen. Alvorens over te gaan tot benoeming der verschillende commissieleden deelt de voorzitter het door het hoofdbestuur goed» gekeurde programma voor den Katholieken dag mede, Juideode als volgt Pinkster Maandag 1 Juni 1914. Kwart voor 10 Hoogmis met Veni Creator. Kwart voor 1] opening der verschillende afdeelingsvergadermgen en wei 1 Limb. R. K. Werkliedenvereniging in de Paterskerk; 2 Limb. R. K. Onderwijzersbond in de Studiezaal Gymnasium; 3 Limb. R. K. Middenst. vereeniging in de Recreatiezaal Gymnasium; ■1 Limb. Landbou*bond in Patronaat; 5 R. K. Secretariaat van Spoor en I ratnwegpersoneel in de zaal van den heer Jac. van Dyck; 0 Bond van Post en Telegraafpersoneel in de Muziekzaal; 7 R. K Patroonsbond in de bijzondere meisjesschool der Ursulinen; 8 Bond Jong .Limburg in lokaal der teekenschool dorpsschool; 9 R. K. Turnbond in de zaal van den heer W. Wijnhoven. J en kwart voor 1 vergadering Kruisver» bond in de Muziekzaal en de Mariavereeni» ging in het Patronaat. Elke vergadering mag ten hoogste 2 uur duren en in de zalen mag niet gerookt en niet vertapt worden. Ten half 3 optocht door het dorp. Ten half 4 receptie ten Raadhuize. 1 en 4 uur algemeene vergadering iu de Parochiekerk. ien uur Muziekuitvoering op de Markt. Heden avond eene stemming te houden om de commissieleden te benoemen, is ondoenlijk. Het Bestuur heeft daarom ge meend zelf leden te moeten aanwijzen en stelt voor de voorgedragen bij acclamatie te benoemen. Het Bestuur heeft gemeend de meest geschikte personen te hebben aangewezen. Mocht onwillekeurig iemand over het hoofd zijn gezien, of beter ge schikt zijn voor een anderen werksrmg, dan geve men daarvan kennis en de zaak is nog te verhelpen. Daarna werden bij acclamatie de ver schillende commissie's en besturen dier commissie's benoemd. De Voorzitter hoopte dat de gekozenen hunne benoeming zouden aanvaarden en alles in bet werk zullen stellen om dien dag ever, goed te doen slagen als voor 9 jaren. De heer D. de Groot, lid der pers commissie, vroeg of er bezwaar tegen zoude bestaan om advertentiebureaus in den arm te nemen, teneinde advertentiën van groote Hollandsche firma's te krijgen. De Voorzitter had hiertegen geen bezwaar doch zal dit in de tegen Donderdagavond uit te schrijven bestuursvergadering ter tafel brengen. Nadat de Voorzitter nogmaals een woord van dank had gebracht voor de trouwe opkomst, werd de vergadering ten 9 ure door deu Eere-Voorzitter gesloten. <e LEUNEN. gunstig bekenden naam wederom ten volle gehandhaafd hoeft. PEEL EN MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 50 c. 65 c. 85 c. 4 c.

Peel en Maas | 1914 | | pagina 1