Provinciaal Nieuws. aeroaaïasawiBia Provincie Limburg Firma v. d. Munckhof. Groote kaart van de UemeDgd Nieuws. Voor Br. van Santvoort Kruisweg-kapelletjes. Burgerlijken Slauil VENRAY. Kerkelijke Diensten te Venray. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. TE KOOP: Carnaval. Parochiekerk Paterskerk. Worden gevraagd Bieden zich aan .- onze fabriek nu roods tot zoo'n hoogen trap van bloei en onze boter op de wereld markt een zoo'n goeden naam bezorgde. Ik hoop dan geachten directeur dat gij rog vele jaren met denzelfden ijver in onze fabriek moogt werkzaam blyven. En biermede geachte vergadering sluit ik het eerste punt van onze agenda. Op voorstel van enkele leden werd de spoeling eerst verpacht en bracht op de som van f271 in 6 maanden. De notulen der laatste algem. verga dering werden voorgelezen eu goedge keurd. Voor dat de Directeur begon met het voorlezen van het jaarverslag, bracht hij een woord van daok aan den geachteD voorzitter voor de loffelijke woorden over bet personeel gesproken eo sprak zijne tevredenheid uit over 't bestuur, op de eerste plaats voor hunne flinke mede werking, wat betreft de regeling van de fabriek, maar ook omdat het dit heeft gemaakt, wat het moet zijn, nl. ingericht naar alle eischen des tijds. Ook wat de behandeling der melk en tuiten betreft, is hy tevreden. Moest hy in 't begin nog al veel waarschuwingen sturen, dit is veel verminderd, een bewijs dus. dat de leden van goeden wil zijn. Dit laatste hebben zy vooral getoond door talrijke deelname aan den cursus in melken en melkbeban- deling. Hij eindigde met de hoop dat steeds dezelfde eensgezindheid order bestuur en leden moge blijven heerschen. Verslag over 11 maanden van 29 JaD. tot en met 31 Dec 1913 Het aantal leden bedroeg einde 1913 236 met 587 koeien. Er zyn verwerkt 1754184 KG. melk, waaruit geproduceerd zijn 67083 KG. boter, welke totaal opbracht f 91339.25. Aan de leden is netto uitgekeerd f 79338 of f 4 52*/io per 100 KG. melk. Voor 1 KG. boter is noodig geweest 26,14 KG. melk. De boter aan de royn geleverd bracht op f 1363/io per KG. De spoeling bracht tot en met 31 Dec. op f 432,80. De inkomsten bedroegen f93112,41 uitgaven f91692,43, saldo 1419 98. af gelost f 1002 69, saldo in kas f 417,29. De bedrijfsonkosten bedroegen ruim 64 cents per 100 KG melk. Totaal uitgegeven aan stichtings en oprichtingskosten f 29671 69, opgenomen gelden f 28669, afgelost f 1002,69. De Directeur merkt op dat aan het jaar verslag de maand Januari mankeert, in welke maand de boter gemiddeld f 1,50 kostte, dit mag wel in aanmerking ge» noJB«E> worden, by vergelijking üftf vef» «lagen van andere fabrieken. Met algemeene stemmen werd 't af tredend bestuurslid J. Vissers en G. Camps als lid van den Raad van Toezicht herkozen. Volgens huish. reglement moet in deze vergadering eene commissie benoemd wor den buiten bestuur en Raad van Toezicht om de rekening na te zien. Het bestuur was van oordeel, dat deze commissie over bodig was. daar de boeken en rekeningen wel degelyk worden nagezien door den Io«p-c'PUr van den Z N Z. en nog door den Raad van Toezicht. Werd besloten sub. 2 van art. 21 huish. reglement te lateu vervallen. Door het bestuur werd voorgesteld om eene bergplaats met paardenstal te bouwen hetgeen werd goedgekeurd. De Voorzitter deelde nog mede, dat bet ledenaandeel voor 't eerste jaar bedraagt 6 cents per 100 KG. melk, waarvan einde dit jaar rente zal uitgekeerd worden. Het voorstel, door het lid V. Reijnen uit Blitterswijk gedaan, om 't volgend jaar te Wanssum io de Muziekzaal te ver gaderen, vond algemeen bijval. Daarna sloot de Voorzitter de verga dering met den christelijken groet. VENRAY, 28 Februari 1914. De Vastenavonddagen zijn in Ven- ray zeer stil voorbijgegaan. Zondag en Maandagavond gaf Venray's Fanfarecorps een buitengewoon goed ge slaagd concert. Beide avonden was de belangstelling zeer groot. Het programma werd netjes afgewerkt. De uitvoering der muzieknummers trok de aandacht der muziekliefhebbers en toonden de flinke vooruitgang welke de fanfare op muzikaal gebied maakt. Het prachtige drama en de verschillende komische nummers vielen zeer in den smaak. Op deo op 1 Juni alhier te houden 15en Limburgscben Katholiekendag zal in de algemeene vergadering als spreker optreden de Z.Eerw, Pater Borromeus de Greeve O. F; M. Volgens een advertentie, voorko mende in dit blad, zal hier in het Patro naat op Zondag 1 Maart a. 8. een Oudersavond worden gehouden, georgani seerd door de Limburgsche Onderwijzers club, kring Venray. Het doel is. vooral by ouders meerdere kennis aan te brengen betredende de na- deelige gevolgen van het. drankgebruik door kinderen en den verderfelijken invloed er van aan te toonen op de lichamelijke, verstandelijke en zedelyke vorming der jeugd. Treinbotsing, Gistermorgon circa half 8 kwam ter hoogte van het touragemagaziju van de Wed van der Linden te Oostrum, trein 3868 der Holl. Spoor, komende van Ny» megen in bo'sing met een rargeerend gedeelte van trein 1362 der Staatsspoor. Van beide treinen werden de locomotieven zwaar beschadigd, terwijl van het rangeer» ende treindeel, bestaande uit vijf wagens er geen enkele onbeschadigd, zy het dan ook licht, afkwam. Van trein 3868 H. werden meerdere wagens zwaar bescha digd. Een wagen paarden, loopende onmid- dellyk achter den bagagewagen werd daar gedeeltelijk in en op geschoven. Wonder boven wonder kwamen de 5 paarden met den zich daarin bevindende geleider er met enkele knemingen af. Zoo hevig was de schok, dat zelfs een zich in het midden van den trein bevin dende en zwaar beladen wagen met alle wielen ontspoorde. Ook de beide laatste van den uit 23 wagens bestaanden trein werden beschadigd en ontspoorden. De materieele schade is aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De treinenloop ondervond groote vertraging, reizigers moesten omstappen, terwijl het goederenvervoer voorloopig geheel was gestremd. Als «ermoedelyke oorzaak wordt ge noemd het door -onveilig" sein ryden van den machinist van den trein uit Nijmegen. G'Stermiddag om 1 uur was de lijn weer vry. ARCEN. Maandagochtend vonden de echtelieden A. alhier in een hunner slaap kamers eeü volledig tenue van een Duitsch infanterist van het 159ste regiment in garnizoen te Geldern. Bij nader onderzoek bleek een heel stel kleeren uit de kast ontvreemd. Daar nergens sporen van inbraak aanwezig zijü. heeft de deserteur waarschijnlijk Zondag- ai end ongemerkt kunnen binnensluipen en van kleeien kunnen verwisselen. Buiten de kleeren wordt niets vermist. L K. BLERICK. De sneltrein van Nijmegen moest Woensdagmiddag alhier stoppen voor een onveilig sein. Een reiziger, die te Boxmeer een doorreis aan den condocteur naar Venlo. maakte van de gelegenheid, dat cle troin stjlstcnd, gebruik om don trem te verlaten en zich ijlings uit de voeten te makeD. Naar de L. K. werd de zaak in handen van de politie gegeven. Dit schijnt nog al eens vaker voorgekomen te zijn. Hier tegen ernstig te waarschuwen is geraden, daar dergelijke overtredingen zwaar ge straft worden. VENLO. Dinsdagavond omstreeks 10 uur werd in een danslokaal aan de Groote Beekstraat Maria V. oud 17 jaar door zekeren H. A. een snee toegebracht ter hoogte van het linkerschouderblad vao ODgeveer 15 c.M. De woDde werd op het politiebureau verbonden en tegen den dader werd procesverbaal opgemaakt L.K. Hoog maler. Omtrent de pontveron in het Noorden van Limburg kan de -Tel." melden, dat alleen de pont te Well nog vaart, de overige veren zijn alle gestremd. Ook is bet dorp Bergen weer aan alle zijden door water omringd en nog slechts per roeiboot te bereiken. Men schrijft uit Cuyk aan de -Gld.'' De was der rivier de Maas blijft nog steeds aanhouden Woensdag was de stand te Cuyk reeds heel wat boven 11 M. 4- A. P. De bovenmond van de z. g. Beersche Maas werkt reeds en de ver bindingsweg Cuyk—Katwijk is weder geheel overstroomd, wat voor velen eeD belangrijke schade en last medebrengt. ROERMOND. Io de caroussel vaD Scheffer8 te Roermond, welke door ace- tyleengas wordt verlicht, had Dinsdag avond een ace'yleen-ontploffing plaats, waardoor de vrouw van den caroussel- houder en zijn zoon ernstige brandwonden bekwamen. Beiden moesten naar het gasthuis worden overgebracht. MAASTRICHT. De werkman Hollan der, die een week geleden in de papier fabriek alhier, door het afspringen van een kraan van een stoomketel zwaar ver brand is, is in 't gesticht Calvariëoberg overleden. Model-wethouder. In een Zuid Limburgsche gemeente kwamen de vroede vaderen bijeen. Eo nadat de edelacbtbaren hunne zetels had den ingenomen en de voorzitter de ver gadering met gebed had geopend, vroeg een der wethouders het woord aan deo dorpsveldwachter, die in het volle besef zijner waardigheid bij iedere zitting an den Raad acte de prósence geeft. Zoo iets, veftelt do Tyd, was den veld wachter n g nimmer overkomen, dat een wethouder hem, simpelen -boai" 't woord vroeg. De veldwachter merkte op, dat de wethouder aan het verkeerde adres was, dat niet iiy, maar de burgemeester de Raad presideerde. Toen ontstak de wet houder io woede en overlaadde den Her mandad met een stortvloed van scheld woorden. De wethouder werd door den veldwachter geverbaliseerd en toen de wethouder gekalmeerd en de overige leden van den schrik bekomen waren, werd nummer een van do agenda aan do orde ges t old OVERLOON. Uit het verslag dar Eiervereening St. Donatus, u'tgebracht op de iaarlijk6cbe algemeene vergadering, blijkt dat door genoemde vereeniging in het afgeloopen jaar naar de Myn van de Z. N. E te Maastricht werden verzonden 327 000 eieren met een gewicht van 20322 KG., waarvoor neito aan de leden werd uitbetaald de som van f 15108 75 of f 4,62 pet :u0 stuks. Vreeselijk tramongeluk. Men schrijft uit Elden aan -de Geld." Een «re? olyk ongeluk met de Over- Betuwecke stoomtram heeft hier plaats gehad. Van de* tram 12.20 van Arnhem Huissen ontspoorde hier op den Mooien weg opeens de goederenwagen achter de machine, die daardoor mede uit de rails werd gedrongen en omviel. De machinist Bulten, een jonge man van 25 jaar, raakt», tustihen de machine te midden der hitte van don netel en den ontsnappendeD stoom. Met veel moeite werd de ongeluk kige door da stukgeslagen raampjes uit zijn bena-d: posPie gered. Helaas, waar- schyo ijk tè hat, want hevig bloedend en aan bet hoofd aU geblakerd, scheen zyn toestand hopeloos. Dr. Blanken van Eist verleende de eerste geneeskundige hulp. Nader meldt men dat de machinist H. Bulten in bet Diaconessenhsis te Arnhem is overleden, Moordaanslag. Woensdagavond, toen A. W. Schilder, wonende te Silvoide (Terborg), de zaal, waar hij eeo uitvoering had bijgewoond, verliet, word bij zonder eenige aanleiding door J. N. bit Diniperlo met een mes in den nek gestoken en levensgevaarlijk gewond. De dade- werd gearresteerd. R., die tijdens de carnaval uit de café van 3 op den Haagdijk te Arnhem was geworpen en daarbij een been brak, is Donderdag in het R. K. Gasthuis aan de gevolgen van zijn val overleden leclitpartijen. Men meldt d.d. 25 Februari uit Dongeü aan de -Msb.'" In den afgeloopen nacht werd een zekere J. uit Oosterhout, in de Laagstraat, onder deze gemeente, zeer ernstig met een mes verwond. Het schijnt dat drankmisbruik de aanleiding is geweest tot deze mishan deling. De getroffene is ter verpleging in het gasthuis alhier opgenomen. Te Roermond werden Dinsdagavond bij een vechtpartij den Duitscher W. A., een rondtrekkend goochelaar, verscheidene messteken, waarvan een tweetal levens gevaarlijk. toegebracht. De dader, de 20jarige E. S. uit Roermond, werd ge arresteerd. De kazernebrand (e Haarlem. Woensdagavond om half negen is in de Haarlemsche kazerne een onderofficier gearresteerd, verdacht van brandstichting in de kazerne. In zijo kist was door deD wachtmeester der marechaussee gevonden een fleschje benzine, kaarsen en een slentel, die op verschillende rustkamers past. Deze aanwijzingen werden echter door deskundigen in militaire kriogen niet beel sterk geacht, omdat de gevondeD benzine en kaarsen in 't bezit van veel militairen zijn en er meer sleutels in de kazerne zijn, die op verschillende sloten passen. Op een jachtopziener gescholen. De 's Hert. Ct. meldt uit Schijndel De jachtopziener der beeren Bolsius trof Zondagnacht in het Wijbosch iemand stroopende met een lichtbak. De goed gedresseerde politiehond bracht den strooper tot staan, maar werd op het zelfde oogenblik neergeschoten. Daarna schoot de strooper op den jachtopziener doch deze wist door een plotselinge val bet schot te ontgaan. Een paar uur later is de vermoedelijke dader de landbouwerszoon v. d. S. uit Schijndel op zijn bed gearresteerd. Vlscli in de kazerne. Reeds sedert vier weken wordt iederen Vrijdag in de kazerne van de brigade grenadiers en jagers te 's Hage door de solda'en visrh in plaats van vleesch bij hot middagmaal gegeten. Naar de Msb. verneemt, voldoet dit uitstekend en waar er gelegenheid bestaat om gedurende het geheele jaar tegen ge- ringen prijs bij dergelijke hoeveelheden goede visch te krygen, daar is het te voorzien, dat de voeding met visch blij vend zal zijn op het menu van de soldaten en dat spoedig andere garnizoenen dit voorbeeld zullen volgen Van een beroemde abdij. Men schrijft van de Noordbrabantsch- Belgische grens aan de Tijd Een der meest vermaarde abdijen is ongetwijfeld de abdy der Norbertijoer monniken van Postel; vermaard niet alleen om haar eigen historie, maar ook om de rol, die de abten gespeeld hebben in de geschiedenis dezer streken, in de vervlogen eeuwen. Vlak in de buurt van de abdy ligt een boerderij, die in de laatste dagen een vermaardheid heeft erlangd. Deze boerderij is vroeger een convent van nonnen ge weest, dat ouder de abdy ressoiteerde. De traditie vermeldt eu 't eene geslacht beefi ze overgeleverd aan het andere, dat by het uitbreken van den 80jarigen oorlog in de nabyheid der boerderij een schat van goud en zilverwerken, kerksieraden, kelken enz. zou zijn opgeborgen, op een plaats, dio sindsdien niet werd ontdekt. Thans loopen er eigen iardige geruchten 4ie de maréchaussee van het naburige Arendonck er toe geleid hebben, eeD justitieel onderzoek in te stellen. Enkele dagen geleden is de pachter die 4e boerderij exploiteerde, van de boerdery weggegaan en men schijnt uit enkele be vindingen te wilien opmaken, dat de pachtboer de verborgen schatten heeft opgespoord en doen verdwynen. Men leidt dit af uit de omstandigheid dat in de kapelkamer, op de boerderij welbekend een opening is ontdekt in den vorm eeoer nis. In eene daarachter gevonden holte vermoedt men dat de scha'ten verborgen zijn geweest. De pachter, die reeds in verhoor is ge- uomen zegt. dat hem, noch van het een, noch van het andere iets bekend is, en spreekt beslist tegen, dat door hem iets, wat ook. zou zijn gevonden. Men is in deze streek zeer benieuwd wat 't onderzoek der jusitie zal opleveren. Heiilscli Carnaval. Het carnaval te Keulen moet dit j rar op bijzonder woeste wijze gevierd zyn Tal van cnenscben zyn gekwetst in de ziekenhuizen opgenomen, twee zyn aan ban wonden bezweken. De optocht op Rosen Montag was het eenige goede moment van al bet gehosoh en geschreeuw. Noodlottige ontploffing. In de anilinefabriek te Rummelsburg, eene voorstad van Berlijn, had Donderdag eene ontploffing plaats, waarbij 12 per sonen gedood en 40 zwaar gewond werden. Het kopduikelen. Men -Pégoudt" nu al 160 maal achter een. Deze week heeft een Italiaanscoe vlieger, die in Miiaan de kunsten van Pégoud had aanschouwd, het na gedaan en de eerste maal duikelde hij 40 maal achter elkaar. De Fransche vliegers gaan nu probeeren om te landen met het hoofd naar beneden. Een van de bekende kopduikelaars laat met dat doel eeo vliegtuig vervaardigen dat zoowel aan onder als bovenzijde een inrichting heeft om te landen Treurig. De -Figaro" verhaalt van een ergerlijk geval, dat zich heeft voorgedaan in het militaire hospitaal te Gérardmer en waar voor de Fransche afgevaardigde Driant de aandacht vraagt. Zondag 8 Februari meldde zich nl. bij den sergeant van de wacht in de kazerne een priester aau, die in bet bezit was van een briefje, waarin een soldaat, verpleegd wordeode in het hospitaal, om geestelijken bijstand verzocht. De sergeant van de wacht weigerde den priester toe te laten, omdat niet de officieel voorgeschreven instructie was ge volgd, die bepaalt, dat het verzoek van een zieke om geestelijken bijstand moet gaan door banden van den chef van het hospitaal, die het dan weer door een zijner ondergeschikten moet doeu over brengen aan den geestelijke. Een recht- streeksch verzoek is dus verboden. De kolonel, die deze regeling had ge troffen, was met verlof, zijn plaatsvervan ger niet te bereiken, en zoo stierf de arme soldaat zonder de genademiddelen der H. Kerk. Moge de beslist uitgedrukte, goede wil van den stervende, dezen van den Hemel de noodige genade verkregen hebben, waarvan de willekeur zyner overheden hem trachtte te berooven 1 Vorig bedrag f 50 65 N. N. Leunen 1.80 N. N. Venlo 1.00 N. N. Leunen 2 40 P. J. V. Venray 1,00 Vorig bedrag f 494,57 Uit Merselo 12,00 Bernardina K.. Lombeek 4 00 Mevr. G den Hang 5 00 P. H R. 0.30 Uit Merselo 2,50 20—27 Febr. 1914 GTeboor-ten. Herman Maria Coenrard Valckx. Johannes Theodorus Heudrikus Camps, Wilhelmus Johanues Antonius Hendrikx Maria Arnoldina Mathea Antonia Jacobs Sterfgevallen. Theodorus Johannes Gerrats. oud 4 md. Maria Anna Sistermans, oud 62 jaar. Maandag 8 uur sol. jaarg. voor Helena Poels wed. Michels. DinsdagS uur sol. jaarg. voor Joh. Michels. W oensdag 8 uur sol. Jaarg. voor Christina van Valkenburg. Donderdag 8 uur jaarg. voor Arnold Balen. Vrijdag 8 uur sol. jaarg. voor Johanna Ver hofstad huisvrouw van L. van Valkenburg. Deze week zijn de quatertemperdagen, geboden te vasten en onthouding van vleeschspijzen. Zondag van 5 tot 7 uur ieder half uur H. Mis, 8 uur Hoogmis met preek, 9 uur vergadering voor de leden der Derde Orde, mannenaldeeling, 2 uur vrouwenaldeeling, kwart na 4 Vespers. 5 uur Lof. Dinsdag 4e Dinsdag der novene ter eere van den H. Antonius. om half 8 Hoogmis, welke zal worden opgedragen voor het geestelijk en tijdelijk welzijn onzer weldoeners, onder de Hoogmis toespraak en gebeden der novene. Om 5 uur Lof voile afl. 0. g. v. wegens den feestd. v.d. zaligen Bernardus van Corleona Belijder onzer H. Orde. Donderdag feestd. H, Joannes van 't Kruis, Belijder onzer H. Orde. Volle afl. o. g. v. 5 uur Lof. Vrijdag leestd. H. Coleta, Maagd der 2e Orde. olie at!. 0. g'. v. tevens 1ste Vrijdag der maand, toegewijd aan 't Allerh. Hart van Jezus, half 8 Hoogmis, 7 uur Lof en 2e Lijdensmeditatie. Mariakapel Öoslrum Eiken Vrijdagmorgen te 8 u. Benedictiehoogmis met lijdensmeditatie door een Eerw. Pater Fran - ciskaan, die tevens vanaf half 7 u. biecht hoort. De St. Jozefs-tuaand te SMAKT. Op alle Zon- en Feestdagen gedurende de maand Maart, nl. op 1, 8, 15, 19, 22 25 en 29 Maart, zal na den middag om i uur een plechtig Lof met preek ge houden worden ter eere van St. Jozef, die aldaar bijzonder vereerd wordt als Patroon van een gelukkigen levensstaat-van de christelijke huisgezinnen en van een zaligen dood. I>e li. Missen op de werkdagen om 7 uur. onder de Octaaf van 't St Jozefsfeest echter om 8 uur. Daarenboven op bet feest van St. Jozef om 10 uur Hoogmis met preek. 1 werkvrouw v. Venray 1 schildersknecht voor Horst 1718 j. goedege- legenheid hout en marmerschilderen te leeren 1 schoenmakersknecht voor Well 1 knechten 1 dienstmeid 1620j. boerenwerk 1 nette 2de meid v Venlo. 1 huishoudster 5060 jaar voor Venray 1 dienstmeisje 16 j. voor Steijl 2 timmermansknechts voor Horst 1 flinke Idienstmeid voor Blerik /'hotel) 1 grondwerker en voor hulp bij plaatsen van blik semafleiders voor Venray 1 melkknecht en stalmeid voor Blerik klooster 1 schoenmakersleerling v. Venray 1 dienstmeisje 14 j. v. Venray 1 dienstmeid huishoudster v. Venray 2 dienstmeid v Duitschland Metselaars en handlangers voor Tien ray hoog loon 1 schildersknecht voor Venray 4 of 5 j. aan 't vak. 2 dienstmeisjes voor Venray (Paschen) 2 smidsknechts voor Venray. 1 leerling smidsknecht voor Venray 1 koetsier voor Kerkrade. 1 dienstknecht huis en tuinwerk 1 kindermeisje 13 jaar, voor Venray 1 boodschapmeisje 1 huishoudster voor burgergezin 1 smidsknecht vuur en bankwerker. Het kantoor is geopend op werkdagen van 12 tot 1 uur. Zondags van 's morgen 9 uur tot half 12. Bij elke aanvraag van werkgevers behoort 25ct. te worden betaald, aanvragen van werkzoekenden 10 ct. Bij aanvragen om inlichtingen op de aan vragen of aanbiedingen moet voor frankeering een postzegel van 5 cent gevoegd worden. N.B. Brieven om inlichtingen waarin zich geen postzegel bevindt, worden niet beantwoord. HET BESTUUR. 7 scun; tip by OEBR RAYMAKERS, Schelde. TEN BRINK'S Verkrijgbaar in den Boekhandel van

Peel en Maas | 1914 | | pagina 2