Provinciaal Nieuws, Gemengd Nieuws. Ingezonden. Burgerlijken Stand VKMIAV. Kerkelijke Diensten te Venrav. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Kruisweg-kapelletjes. Voor Br van Santvoort .Jacobus Zeegers, scherpen van Koffiemolens. fijne tafelhonig twee kachels. Jaarverslag der Venraysche Arbeidsbeurs en Informatie bureau. Nog eens ons licht en onze gasfabriek. Het ingezonden stuk over slecht gas licht in Venray, werd verleden week beantwoord door de directie der gasfabriek zelf. Parochiekerk Paterskerk. Worden gevraagd Bieden zich aan van andere vereenigingen, spant deze ver de kroon. Hier heeft men nimmer te kampen met gebrek aan sprekers, noch aan stof, noch aan toehoorders. Hij her innert aan de vergaderingen van de over leden drankbestrijding, die door anderhalf man bezocht werden. Wanneer hij echter als adviseur het woord richt tot deze vergadering, is het niet om advies uit te brengen over hengsten of stieren, of over zaden of zaken, maar over iets wat boven geld en goed verheven is, namelijk over do ziel, die in de lichamen der Boeren- bonders huist. De Boerenbond draagt den naam van Cbristelyken Boerenbond, hij is dus om bonden door Christelijkheid. Uit al zyo doen en laten moet steeds christelijke liefde spreken. Overal en ten allen tijde moet men toonen christen te zijn in woord en daad en daarom past het ons naast een woord van hulde en dank aan het Bestuur, dank te brengen aan Hem, die de gever is van alles. In dezen tyd van nyd en afgunst, past het den Boeren bond de voetsporen der eerste christenen te drukken, elkander te beminnen en liet te hebben, doet men zoo, dan zal gelijk Ven ray genoemd wordt -de Koniogin der Peeldorpen", de Venrayscbe Boerenbond zijn de KoniDg van de Peel niet alleen, maar van alle Boerenbonden. De heer Poels bracht spreker dank voor zijne hartelijke toespraak en bij hoopte dat de leden deze woorden zouden ter harte nemen. Nog deelde hij mede, dat de commissie belast met het onderzoek naar het varkens wegeo tot geen gunstig resultaat is ge komen. De commissie wil niets meer doen zonder schriftelijke verbintenis der leden. Hij vraag: of deze zicb daartoe bereid verklaren. Slechts zeer weinigen toonden zicb hiertoe geneigd, zoodat de zaak geen voortgang heeft en de commissie ontbon den is. Niels meer aan de orde zijnde, sloot de heer Th. Micbels ten half 10 de ver gadering met gebed. Arbeidsbeurs Vanaf 1 Jan. tot 31 Dec 1913 zyn 192 aanvragen ingekomen van werkgevers, waarvan 64 door leden van den Boerenbond Venray en elders 115 werkzoekenden boden zicb aan, waarvan 46 van de Werkliedenvereniging en 38 van den Boerenbond te Venray en de overigen uit Venray en elders. Van de aanvragers zyn 104 personen van de werkzoekenden 106, totaal dus 210 personen geplaatst. Infoimatiebureau: In het afgeloopeu jaar werden 30 zeer beiangryke adviezen -eo -93é rnli miuder bolsng, ei? hadden betrekking op het vólgende wet op 't arbeidscontract, eigendomsrecht oDgevallenwet, invaliditeits »et, huurcon tract, borgstelling enz enz. Verschillende adviezen werden gegeven in militiezaken, als plaatsing in een bepaald garnizoen, bet verkrygen van verlof, alsmede het bekomen van geldelijke vergoeding. Al deze adviezen werden gegeven door tusscbenkomst van het Secretariaat van Arbeid te Maastricht, waarvan rechtskun dig adviseur Jhr. Mr. Ch. Ruijs de Beerenbroeck. Namens het Bestuur, P. SCHOLS, Secretaris. VENRAY. 7 Februari 1914. Waarschuwing. Het Bestuur der Venraysche Arbeids' beurs en Informatiebureau beeft een schrij ven ontvangen van de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen, waarin ge waarschuwd wordt, tegenwoordig geen arbeiders naar Duitschland te sturen, wijl aldaar over bet algemeen bijna geen werk te viDden is. Zy die toch naar Duitschland willen, worden in bun eigen belang aangeraden, zich eerst te wenden tot de Arbeidsbeurs te Venray. alwaar hun door tusscbenkomst der Nederlandsche Arbeidsbeurs te Ober hausen alle inlichtingen worden verschaft. V. P. X. De coop. Eierverzending Venray Leunen—Heide, aangesloten bij de coop. Roermondsche Eiermyn verzond in 't afgeloopen jaar 923755 eieren, met eene brnto opbrengst van byna f 4,80 per 100 stuks. Aan de leden werd uitbetaald de kspitale som van f41918 45 of gemiddeld per 100 eieren f 4,545. Het netto gewicht dezer eiereD bedroeg 56687 KG., zoodat de uitbetaalde prijs per KG. gemiddeld be droeg byna 74 ets. Aan slachtgevogelte werd verzonden 962 stuks, waarvoor werd uitbetaald f 647,49. Het ledeotal steeg van 137 tot 150. Als nieuw bestuurslid werd gekozen G. Duykers, zoon van het overleden bestuurs lid P. Duykers, terwyl de altredende bestuursleden herkozen werden. De vergadering besloot, zonder hoofde lijke stemming, rechtspersoonlijkheid voor de vereeniging aan te vragen. Het vervoer der eieren enz. naar het station werd voor 3 jaren tegelijk aanbe steed en werd gegund aan den laagsten inschrijver P. Jeurissen voor 16 ets. per 1000 eieren, 9 ets per kooi slachtgevogel te en 2 ets. per ledige kist. Zondagmiddag is aan het Veulen alhier een moordaanslag gepleegd. Omstreeks 4 uur stond de 19jarige M- A. in de deur der ouderlijke woniug, toen de 23jarige J. F. aldaar passeerde, die hem uitdaagde en onmiddelyk een revolver trok, waarmede hy op A. een drietal schoten lostte. De twee eerste schoten misten, het laatste trof hem in de kin en verbrijzelde bet kakebeen. A. begaf zich direct per rijwiel naar Dr. Struben, alwaar by voorloopig werd verbonden. Hij moest zich echter nog denzelfden avond naar Roermond begeven om zich in het Louisahuis onder genees kundige behandeling ie stellen. De dader werd denzelfden avond door den brigadier-rijkveldwachter Schillemaü en veldwachter Janssen in de ouderlyke woning aangehouden en in verzekorde bewaring gebracht, waarbij hij bekende eD tevens het vuurwapen in beslag werd genomen. Dinsdagmorgen is F. geboeid naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Tusschen beide jongelingen, die dicht bij elkaar wonen, bestond sinds eenigen tyd geen al te goede ver standhouding. Op een tiende 3 pCt. Tydgees'pohs no. 14671 serie H. viel Dinsdag by den agent Joh. Custers alhier, de f 50000. Aan den gelukkigen winner werd nog denzelfden dag een bedrag van f 4250 uitbetaald. HORST, Tot onderwijzer aan de dorpsschool alhier is benoemd de heer H. Beeren, tijdelijk ondei wijzer. Moord fe Itlericl». Het O. M. hy de rechtbank te Roer mond, heeft Dinsdag tegpn R H. H., arbeider by de S. S. te Blerick, wegens mishandeling met doodelyk gevolg op M. Sparidaans, arbeider aldaar, 2 jaren gevangenisstraf grëischt. VENLO. Zooals we omstreeks Nieuw jaar mededeelden, was alhier nabij de Haven vermoedelijk zekere S. in de Maas gevallen. Dreggen op de plaats, waar men meende, dat hy te wa'er was geraakt en waar men op de kaaimuur ook zijne.pet vood, bleef zonder resultaat. Woensd»gm'jJilag-.-i*i£rd hij rqeo'ir.san. die aldaar piaats hadden, het lijk dryvend gevonden. Het lijk was niet ver ontboD- den, doch aanvankelijk byna onherkenbaar doordat het hoofd gedeeltelijk omgeven was van modder, waarin bet lijk denkelijk circa een maand in was vast blijven zitten. L K. Jeugdige dief Te Venlo werd gearresteerd de 19jarige slagersknecht P. S. uit Meerheck (Pc.) die ten nadeele van zynen bans 3000 mk. had gestolen, waarvan nog slechts 1900 mark in zijn bezit was. Hij is in afwachting van zijne uitlevering naar de gevangenis te Roermond overge bracht. Herstellingsoord voor mijn werkers- Het z g. Doenraderhuiske, een iD de gemeente Oirsbeek gelegen bouwvallig kasteeltje van de stichtingde Limpens, zal irgericht worden voor herstellingsoord voor mijnwerkers. Het bestuur der stichting heeft het daarvoor afgestaan aan den R. K. Werkliedenbond. Het stroopersdrama te Houtliem. Wellicht herinnert men zich, schrijft de -Tijd" dat in den laten avond van den 2en Kerstdag in het zgn. Rasensbosch onder de gemeente Houthem een stroopers drama werd afgespeeld. De veldwachters Knols en Linckens onbezoldigd rijksveldwachter) hadden zich naar bet bosch begeven, toen er schoten vielen. Het weer was stormachtig eu het was pikdonker. Toen de veldwachters by het bosch kwamen, 2agen ze twee per sonen, een manoeuvreerde met een lichtbak terwijl no. 2 een geweer in de houding van vaardig had. Toen de veldwachters, op handen en voeten kruipende, genaderd waren tot bij de stroopers sloeg de ge weerdrager op de vlncht. De lichtbak- drager werd door Knols vastgegrepen, terwijl Linckens zich even verwijderde, om zijn geweer, dat hij verloren had, te gaan zoeken. Inmiddels trachtte de licht bakdrager los te komen en hy trok een mes, waarmede Knols levensgevaarlijke messteken bekwam. Op het hulpgeroep snelde Linckens toe, op den vluchtenden strooper werden nog drie schoten gelost; Hij struikelde, doch er werd niets meer vau hem gehoord of gezien. Knols, die enorm veel bloed had verloren, werd door Linckens op den rug genomen en huiswaarts gedragen. Toen in den nacht de marechaussee zich naar de plaats der misdaad begaf, vonden zy aan den rand van het bosch het lyk van den lichtbak» drager, den remmer Q. uit Limmel Meerssen. Den volgenden dag werd Knols naar Calvarienberg te Maastricht overge bracht hij is de vorige week ontslagen, hoewel hy nog niet geheel en al hersteld is, Intusschen deed de marechaussee uit Valkenburg onderzoek naar den persoon, die met G in den bewusten nacht had gestroopt. En thans is het haar gelukt den persoon aan te houden. Het is iemand uit Meerssen, die als een berucht strooper bekend staat eo voor enkele jaren zekeren Lemaire, die door de rijkspolitie op de Meerssenerheide werd geschoten, moet hebben vergezeld. De aangehoudene is naar het huis van bewaring te Maastricht over gebracht. He diefstal te Ilreda. Door de knssiersfirma van Mierlo en Zoon te Breda is aan den Griffier van Justitie f 2500 beschikbaar gesteld om te verdeeien onder de personen, die tot de aanhouding van den bediende Bordes hebben medegewerkt. Vechtpartij. Te St. Jansteen is bij een veehtparty zekere S zoodanig in het hoofd gestoken, dat hem de H. H. Sacramenten der Ster venden moesten worden toegediend. Hiefstal met geweldpleging. Woensdagavond omstreeks half tien meldden twee personen zich aan by een bejaarde dame in de Schoonderloosstrnat te Rotterdam, onder voorgeven, dat zy over de levering van kruidenierswaren kwamen spreken. Op die wyze binnenge laten, hebben zy zich eerst gemaskerd, waarna zij fc-^t vertrek der dame binnen drongen. Z(j glepen de oude dame by de keel, waarna een hunner haar een revol ver voor het hoofd hield Inmiddels brak de andere de kast open en haalde uit een trommeltje een bankbiljet van f 200. Hiermede nog niet tevreden, wees de dame hun hare papieren aan. Doch daarvan hebben zy niet veel meegenomen. De politie onderzoekt de zaak. Oude Behaald. Men schrijft uit Zevenaar aan de Gld. Door de marechaussee alhier werd Woensdag o~ Dikt de bekende Hendrik Jaewb ISrtiwi tt ate -hüstigr Aus'ander" uit Onitschland gezet, die hier te lande nog ruim 1200 dagen hechtenis te goed heett wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde Hij is gevankelijk naar bet bu's van bewaring te Arnhem over» gebracht Op wrije voelen gesteld. Men meldt uit Ruurlo dat het gerech telijk onderzoek en de lijkschouwing aanleiding hebben gegeven om v. d. M., die van moord werd beschuldigd, on middellijk op vrye voeten te stellen. De overledene L. zou onder den twist gestikt zijn ïu een pruim tabak. Een lljnrige jongen vermoord Omtrent het treurige geval te Glaner- brug, het doodsteken van den lljarigeD A. Jong8ma, kaD de Tel. nog berichten, dat de beide jongens ruzie hadden om een pet, toen zy de school verlieten. De jongen werd met een mes achter het oor getrof fen tengevolge waarvan hy zoodanig bloedde, dat de dood kort daarop intrad Alle pogingen, die door een onderwijzer werden aangewend, om het bloed te stillen, waren vruchteloos. Als vermoedelijke dader wordt beschouwd de lljarige T. Ongelukken. Een vreeselyk ongeluk had Maatslag- morgen te Kevelaer plaats. De hotelhouder Klumpen, een GSjarig man, wandelde de straat over en werd toen plotseling door een snelrijdende auto gegrepen en vreeselijk verminkt. Meo nam den ongelukkige op en helaas reeds een kwartier daarna was hij overleden. Het wordt hoe langer hoe onveiliger op den publieken weg. Slagersstaking Ie öss. Maandag werd door de slagers van de exportslagerijen te Oss het werk gestaakt. Woensdagmorgen werd door de ar beiders der firma Hartog afzonderlijk ver gaderd. doch leidde tot geen definitief besluit, de stemming onder de meesteu was, den arbeid te hervatten, doch vrees voor mishandeling van de zijde der tegen standers, 't zij nu of later, weerhield eiken werkwillige aan den arbeid te gaan. Laat in den namiddag arriveerde de propagandist der Bouwvakfederatie te Amsterdam met den Voorzitter der Nij. meegsche Timmerliedenbond, welke met ee» aantal stakers nog een samenkomst hadden in het naburige Heesch, daar de burgemeester te Oss het bun onmogelijk gemankt had in Oss in een zaal of café te kunnen vergaderen. Een nieuwe af» deeiing, aangesloten by den soc bond werd opgericht en een bestuur gekozen. Onregelmatigheden kwamen tot nu toe niet voor. Hog meer straf. De kermisreiziger S. beschuldigd van aanranding en afpersing in het Kronen burgerpark te Nijmegen, is indertijd door de Arnhemsche Rechtbank tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij ging van dit vonnis in hooger beroep. Het Hof te Arnhem eischte Donderdag tegen S. 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Duur fruil. Met de jaren worden de menschen slimmer. In vroeger jaren werd het fruit in Maas en Waal meestal voor den win ter verkocht. Tegenwoordig zyn de eigenaars van boomgaarden niet zoo hap- pig meer om het fruit vroeg van de hand te zetten. Veelal bewaren zij de beste soorten bellefleuren en goudreinetten zelf. som mige in expres voor dit doel gebouwde schureD. En de uitkomst geeft hun ge lijk. Want nu de appelen gouden steeltjes hebben gekregen, brengen ze zeer hooge prijzen op, terwyl bij oordeelkundige be- wariDg vooral bellefleuren weinig var. de rotziekte te lijden hebben. Gld. Nederl. Eierliandel. Nederland behoort sedert 1907 lot de landen van uitvoer van eieren. Terwijl voor dien tyd de invoer den uitvoer steeds overtrof, was na 1907 de uitvoer steeds grooter dan de invoer. In 1906 was de invoer nog 1,100,000 kgr. grooter dan de uitvoer, in 1907 over trof de uitvoer den invoer reeds met 800 000 kg. In de jaren 1909—1912 overtrof de uitvoer den invoer achtereen volgens met 3.178.000. 7,560 000, 5 911,000 en 7,500,000 kg. Nog nooit was de invoer van eieren in ons land zoo groot als in 1913. zegt de N, R C. Hij bedroeg 16,315.000 kg., dat is 2 569,000 kg. meer dan in 1912 en 1,783,000 kg. meer dan in 1911. Daartegenover staat, dat de uitvoer van eieren ook nooit zoo groot is geweest als in 1913, nl. 23.204 000 kg. byna 2 millioen kg. meer dan in 1912 en bijna 2,8 millioen kg. meer dan in 1911. De invoer was grootendeels uit Rusland nl. 13i/z millioen kg. en verder voor 2i/z millioen kg. uit Pruissen De uitvoer ging voor byna 2 derde naar Pruissen, nl. 15.371 000 kg.j^naar Gr. Brittanmë ging 5,777.000 kg. en naar België 1 987,000 kg. Plaatselijke louneii. In verband met de sociale wetgeving hebben de plaatselijke dagloonen groote beteekeDis voor de arbeiders. Zoo is het loon bij de arbeidersverzekering van groote beteekenis, waar 't als het ware in Duitsch land de grondslag vormt voor de bereke ning van de ziekengelden, de ongevallen renten, de bijdragen voor de invalieden en ouderdom8verzekering voor die personen, die geen lid zijn van een ziekenkas. In het regeering8di8trict Dusseldorf heeft men eens een onderzoek ingesteld naar de hoogste en laagste bedragen der plaatselyke loonen voor volwassen manoe lijke arb°iders en wel in de gemeeoten welke de 10.000 inwoners overschryden. Het dagloon staat bet hoogst te Duis burg. Oberhausen, Dusseldorf, SoliDgen enz. waar gemiddeld vier mark per dag wordt betaald, het laagst staat het gemid deld dagloon te Emmerik, waar een man nelijk arbeider boven de 21 jaar gemiddeld 2,70 per dag verdient. In de gemeenten Vierssen bedroeg dit dagloon 3 mark, in Duiken en SuchtelD 2,30 M., in Kleef, Goch en Wezel 3.50 M. in Sterkrade en EIberfeld 3.70 tot 3 90 M. enz. De Hollandsche arbeider weet nu waar hij in 1914 even over de grens bet meest verdienen kan. Buiten verantwoording der Redactie. Beter kan 't niet, zou men zeggen. Toch is dat antwoord verre van volledig. Dat niet ieder zijn lamp en brander goed reinigt eo schoon houdt, is licht te begrij pen. Maar bij alle mogelijke reinheid van lampen en branders, wordt toch 't gas zelf niet beter. Dat is duur en niet al te best I Daarin kan dus wel verandering ten goede worden aangebracht misschien zelfs zou een deskundige, door 't Gemeen tebestuur aangewezen, al véél goeds kunnen raden. En dat men zich by 't euvel van 't slechte licht niet meer tot de fabrieks- directie wendt, is duidelijk eerstens maakt die 't gas n'et goed, en tweedens rekent ze voor werkzaamheden aan huis zóó veel [dezelfde Directie staat dan als -fitter" op de rekening voor 30 cents per uur, de knecht als -helfer" voor 20 cent per uur) dat ieder wijs doet niet te wachten tot fitter of helfer hunnen komen. Want wegens 't groote personeel, aan de gasfabriek verbonden, is men eerder en billy ker geholpen bij een dor Venraysche industrieelen. Maar met 't licht en met de fabriek blijft 't tobben. Een gasverbruiker. 30 Jan.—6 Febr. 1914 Oeboorten. Johannes Mathijs Hubertus S'eeglts, Maria Catharina Hendrika Steegtis, Wilhelmina Petronella Janssi n Sterfgevallen. Lamberdina Steegh. oud 65 jaar. echt- geooote van Gerardus Verheggen. Maria Klaver, oud 41 jaar, eebtgenoote van Louis Henri Pooyer- Jacob Böbler, oud 49 jaar. Maandag 8 uur jaarg. voor Gerard Litjens en Maria Wisman». Dinsdag 8 uur jaarg. voor de echtgenoole van Peter Camps. Woensdag 8 uur jaarg. voor Professor Gerard Arts en echtgenoote. Donderdag 8 uur jaarg. voor Piet Janssen en eebtgenoote en kindereD. Vrijdag 8 uur jaarg. 2de kl. voor Henricu» Verblackt en zijne dochter Francisca. Zondag 5, 6 en 1 uur H. Mis met onderrichting 8 uur Hoogmis met preek, kwart na 4 Vespers, 5 uur Lof. waarna oefening van den H. Kruisweg. Dinsdag le Dinsdag der novene ter eere van den H. Antonius, om half 8 Hoogmis, waarouder een korte toespraak. Om 5 uur Lof. Donderdag om half 8 gezongen H. Mis. Vrijdag om half 8 gezongen H. Mis. Om 5 uur Lof. 1 bakkersleerling voor Wanssum. 1 timmermansknecht voor Horst 1 boerendienstknecht voor Venray. 1 dienstmeid 15 tot 20 jaar bij een R. K, Priester op «en dorp. 1 scbil.iersknecht voor Venray 4 oi 5 j. aan t vak. 1 dienstmeid voor Venlo 1 jonge gehuwde arbeider voor paardenknecht vrije woniug. 2 dienstmeisjes voor Venray (Paschen) 1 smiusknecnt voor Venray. 1 leerling smidsknecht voor Venray 1 koetsier voor Kerkrade. 1 kleermakersknecht voor Afferden 1 keukenmeid burgergezin voor Afferden 1 dienstmeid voor bij een priester. I dienstmeisje van 18 en een van 19 jaar voor burgergezin. 1 meisje van 15 jaar. 1 kindermeisje 13 jaar, 700r Venray 1 werkmeid 1 dienstknecht huis en tuinwerk Het kantoor is geopend op werkdagen van 12 tot 1 uur. Zondags van 's morgen 9 uur tot hall' Bij elke aanvraag van werkgevers behoort 25 ct. te worden betaald, aanvragen van werkzoekenden 10 ct. Bij aanvragen om inlichtingen op de aau- vrageu of aanbiedingen moet voor frankeering een postzegel van 5 cent gevoegd worden. N.B. Brieven om inlichtingen waarin zich geen postzegel bevindt, worden niet beantwoord. HET BESTUUR. Liefdadigheid is het zout van den rijk dom ze belet dat de rijkdom bederft. Vorig bedrag f 403.52 Uit Oostrum 1.00 3.00 H. L Venlo 5.75 Wwe. J. W Lull 0,30 Jos. BB., Roermond 5 00 J. Vollenberg, H.—America 4,20 O. V. H. Venray. Ter navolging 0,60 N. N. Oostrum - - 0.60 0,60 Vorig bedrag f 19 00 M. H. Tilburg 0 50 A S. Tilburg 0,50 N. N. Venlo 0.25 N. N. 120 Zandsche bleek, beveelt zich beleefd aan voor het niet goed, geen geld. Aan hetzelfde adres TE KOOP 50 en 40 cent per pond, alsmede

Peel en Maas | 1914 | | pagina 2