Provinciaal Nieuws. LE2ÏNC Mariavereenigi Feestavoi Groot CONCE Voor Br van Santv Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. met Tooneeluilvoer Kiezerslijst. Burgerlijken Sland VEN Kerkelijke Diensten te V A))r: iWt tl] Ingezonden. Kruisweg-kapelletjes. A. s. Nlaandaii S J op 2 Februari a Handboogschuttel St. HUBERTUS, Me op Zondag 8 Febi Dames en Heer De Burgemeester van Venray, Huwelijken. Hermanns van Oiien. om bediende en Maria Huberdina jaar, beiden te Venray. Sterfgevallen, Wilhelm Gerard Thiery, oud 4 Hermanus Klein Reesing, 87 van Elisabeth Saarblink. Parochiekerk Paterskerk. N. N. luimen Worden gevraagd Bieden zich aan opgeluisterd door zaDg, en tooneelspel, Zang en komische voordri i De natuuronderzoeker Rictet heeft on lange proeven genomen, hij liet 28 leven de «oetwatervicsohen in een ijsblok be vriezen, die toen tot 20 graad werd afgekoeld. Hij liet ze 2 maanden lang in bun koude gevangenis, ontdooide het ys toen en de vieschen kwamen gezond en vroolijk te voorschijn, alsol hun gewone leefwyze in het geheel niet onderbroken was. De afkoeliog moet zeer langzaam ge durende 15 tot 18 uur geschieden in een bijzonderen ketel, waarin men ijs en zuurstof brengt. Groot doen. Wy hebben wel eens gehoord, dat in zekere gemeente sommige inwoners meer belasting betalen dan zij behoeven, schrijft -de Tijd", alleen om den naam te beb- beD, dat zy een hoog inkomen genie'en of meer vermogend kunnen schijnen, dan zy iD werkelijkheid zijn. Men schept zich dan daardoor aanzien en crediet, waarvan men in handels en nijverheidsonderremin- gen zyn viuchten wil plukken. Een andere manier om den gebraden haan uit te hangen onthulde in den Ge meenteraad van 's Gravenhage een zijner leden. Sprekende over een op te richten nieuwe Handelsschool van Gemeentewege verzekerde de heer Warneke. dat men. wat de kosten betreft, in de koninklijke Residentie liever f 100 dan f 60 school geld betaalde, uit vrees van anders door zijn kennissen gedisqual ficeerd te worden. Als iemand, die zyn Gemeente goed kent, zooals met een Raadslid ongetwij feld het geval is, zoo iets openlijk ver zekert, moet het wel waar zijn. Misschien kunnen dergelijke denkbeelden op de nieuwe Handelsschool wel krachtig worden bestreden. Oud Hollandsch en soliede zyn ze met. Doadgeiroren. In bet bosch van den St. Jansberg. in de nabyheid van den Piasmolen te Mnok, is bet lijk gevonden van den bekenden dwerg A. v. E. uit Oploo, schaapherder van zyn beroep, die echter dikwijls, met eene parapluie gewapend, tusschen Oploo en Nymegen rondzwierf, en den nacht in eene schuur of onder den blooten hemel doorbracht. De overigens oppassende oude man scbynt in het bosch beschutting voor de felle koude te hebben gezocht en daar doodgevroren te zyn. Windhandel. Onlangs meldden wy den verkoop van het kersengewas over 1914 te Tiel. Thaos is te Ommeren (Be'uwe) reeds het appelgewas uit een boomgaard, ook over... 1914. tegen contant geld verkocht. Strenge miniera. Haarlem bezit tal van herinnenugfea aan vroegere strenge winters. Enkele daarvan deelt de -Opr. H. Ct.' hier mede: De winter van 1740 was niet alleen zeer laat, doch ook uiterst s'reng. 17 Maart van dat jaar hadden de trekschuiten reeds 10 weken werkeloos in het ijs bekneld gelegen, zoodat men ten einde raad be- sloot een vaargeul to maken in de Am sterdamsche Vaart. De Haarlemmers slaagden er werkelijk in ruik een genl te maken tot Halfweg, doch de Amsterdam mers waren niet zoo gelukkig. Niettegen staande zij 12 k 14 paarden voor hunne ijsbrekers hadden gespannen, mocht het hun niet gelukken meer dan slechts 2 a 300 roeden lengte bevaarbaar te maken. Doch 't oud Holland8che spreekwoord -de aanhouder wint", deed hun den moed niet verliezen, zoodat zij ten slotte toch de overwinning behaalden. Niet minder geweldig voerde de winter vorst zijn heerschappij in 1635. Het begon toen in Januari te vriezen tot in het laatst van April. Bovendien viel er voortduiend veel sneeuw, zoodat zelfs Haarlem's straten, inzonderheid voor de voertuigen, onbegaanbaar waren. De stedelijke regee ring liet daarom de sneeuw in de destijds talrijke stadsgrachten werpen, die zoo volgepropt werden, dat men over de Onde Gracht op die sneeuw met paard en wagen reed. Dergelijke winters berokkenden uil den aard der zaak zeer veel schade. Zoo stierven er o. a. tengevolge' van de langdurige vorst in en om Haarlem in 1740 duizenden boomen. Ook de levensmiddelen werden ont zettend duur en kostte een vat boter van 80 pond niet minder dan f 46. Die sommen werden nog in bet najaar op de Haar- lemsche markt betaald, Tal van herinneringen van winterfeesten zyn bewaard gebleven. Echter ons doel is alleen te wijzen op die onderwetsche winters, vermoedelijk zullen vele lezers als zij vermoeid van het schaatsenrijden bij de warme kachel zitten onder elkaa» nog wel eens van die vroegere winterverhalen opdisschen. Het is er nu de tyd voor en het is ge zellig. Moord en zelfmoord. Dinsdagavonl heeft te 's Hage de 28 jarige C Gieliog op de 23jarige J. Schuttenhelm, die in de Kraayenhofstraat op een tweede verdieping op een kamer woonde, een revolverschot gelost en daarna gepasseerd op zichzelf geschoten. Beiden zyn aan Kleerekope den slaap verwond en in ernstigen toe stand per auto van den gemeentelijken eerste-hulp-dienst naar het gemeente ziekenhuis overgebracht, waar het meisje na korten tyd is overleden. De toestand van den dader is levens gevaarlijk. Nader seint men uit Den Haag aan de Gld dat ook Giebing overleden is Het motief tot de daad is jalousie. ■loog «nier en ijngniig. - Uit Ravenstein wordt gemeld aan de Gld dat de Maas steeds blyft vallen. Veel ys heeft zich in de uiterwaarden vastgezet. Op de Maas zelf gaat maar licht dryfys. De verbinding met den Gelderschen oever is voor personen hersteld. De Beersche Maas valt nog steeds. Bijna overal zijn de huizen weer vry van water. In de Reersche Maas bevindt zich veel ijs, maar levert geen gevaar meer op. Het ijs heeft veel schade aangericht, aan de omheiningen der weilanden, waarover de Beersche Maïs haar weg neemt. Koodelijke val. Woensdagmiddag had de schilder v. L- in de machinekamer van Je bontweverij De Batavier" te Winterswijk, het onge luk van een ongeveer zeven meter hooge ladder te vallen. De ongelukkige, die pas gehuwd was, werd met gebroken nek opgenomen. Een leger sollicitanten Voor de betrekking van bode concierge aan het stadhuis te Woerden hebben zich 1098 (zegge één duizend acht en negentig) sollicitanten aangemeld. Het salaris is f 600 met woning, vuur, licht en twee verhoogingen v#n f 50 om de twee jaar, onder aftrek van 8 pet. pensioen hy dragen. Woerden schynt wel een erg aantrek kelijke plaats. Zelfverminking. K van Zwagerveen. die Dinsdag by de Militie moest worden ingeiyfd, zag vreeselijk tegen den dienst op. Vandaar, dat hij op bet denkbeeld is gekomen, om den voorsten vii ger der rechterhand af te kappen Dit denkbeeld deelde hy op weg naar Kollum, zyD vriend G H. mede, waarbij hij dezen vroeg, het denk beeld uit te voeren. Hoewel aarzelend, gaf H. daaraan gevolg. Op een hek legde K. den vinger. Het mes verscheeu. de hamer viel en weg wierp de gekwetste het vingerdeel Om een anderen schyn op de zaak te doen vallen, sneed H. in de jas van K. en K. in die van H. Nu leek het, aKof zy aangevallen waren. L. Ct waren, besprak de lieer lèerekoper een klacht uit OirloCas- tenray, een dorp in de gem. Venray, waar slechts één stembureau is. liet is, zoo gaat spreker voort, een gemeente van 8400 zielen, waarvan de grootste lengte is 22 K M. en de kleinste breedte 10 K.M. Een groot gedeelte der kiezers van dat dorp moet drie en een half uur loopen om te gaan stemmen, terwijl ouden van dagen moeten rijden. De Heer Fleskens interrumpeert. De Heet Kleerekoper De Heer Fles kens schijnt dit niet erg te vinden. De Heer Fleskens: lk heb gezegd, dat dit wel niet waar zal zijn. De Heer Kleerekoper geeft de ware cijfers en de juiste afstanden. De Heer Fleskens: Het zijn de uiterste afstanden. De gehcele Peel ligt er tus schen. (De Heer Fleskens is blijkbaar niet op de hoogte van de ingediende klacht.) De Heer Kleerekoper heeft met belang stelling naar de welsprekende improvisatie van den Heer Fleskens geluisterd, maar de cijfers en afmetingen blijven zooals spreker zeide, en de gemeenteraad weigert verandering aan te brengen. De adres santen doen nu een beroep op de Wet, en spreker meent den Minister te moeten wijzen op art. 128 der gemeentewet, dat aan den Minister opdraagt de stemdis- tricten te bepalen, en voorschrijft, dat ieder district slechts ten hoogste 94<> kiezers mag tellen. Mt*de wet in de hand kan het dus blijven zooals het is, maar spreker meent, dat de belangstelling der kiezers te Oirlo—Castenray verdient, dat zij een stembus dichterbij krijgen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, wordt a. s. Zaterdag 31 Jan., des avonds om 6 uur in het Patronaat de eerste algemeene vergadering in 1914 voor den Boerenbond gehouden. Alle leden moeten ter vergadering opkomen, niemand mag afwezig zijn, waar zoo'n belangrijke Cunten behandeld worden, waar o a. zal eslist worden over het voortbestaan der Stierhouderij na Juni 1915, eene vereeni- ging, die in de korte jaren van haar bestaan, door verbetering te brengen in den veestapel, reeds zooveel voordeel heeft opgeleverd voor onze landbouwers. gedood. De schuld valt niet aan anderen overal hoort men klagen over 't miserabel te wyten. D. laat eene weduwe met 5 licht. De meesten der straatlantaarns jeugiige kinderen na. staan met halfgegloeide en vernielde kous- „npnr r, jes. terwijl binnen in de huizen het licht HEERLEN. Dinsdagnacht ts een idg sterker of som§ mindor js dan brutale diefstal met iraak gepleegd in den cen goodp petroleumlamp. Het wordt goud winkel van den heer Martens, vlak h00g tijd, dat hier van gemeentewege eens VENRAY. 24 Ja- uari 1914. Hamer van Koophandel en Fabrieken Ie Venray. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat ingaande 1 Juli 1914 te Venray eene Kamer van Koophandel en Fabrieken wordt gevestigd, bestaande uit vijf leden. De eerste verkiezing is bepaald in Mei. Zij, die als kiezer in aanmerking wenschen te komen moeten zich voor 1 Maart als kiezer opgeven. Om kiezer te zijn moet men in de gemeente, waar de Kamer gevestigd is, bestuurder of medebestuurder zijn en gedurende minstens 12 maanden zijn ge weest van een bedrijf van handel of nijverheid, mits hij tevens kiezer zij voor den Gemeenteraad. De jaarmarkt van Maandag, de zgn -Allemansmarkt" kenmerkte zich als ge woonlijk door buitengewone drukte Wegens de koude was de veeaanvoer gering en er was weinig haDdel. Voor biggen betaalde men van 7 tot f 10, In de café's heerschte tot 's avonds laat eene ongekende drukte. Op enkele plaatsen hadden kloppartijen plaats, gelukkig nogal zonder ernstige gevolgen. Woensdagavond werd in café Ver» heijen te Oostrum aanbesteed het bouwen eener boerderij voor rekening van P. Linders aldaar. Er werd als volgt inge schreven M. Nelissen, Oirlo, f 3936 M. van der Putten Venray f3684 Gebr. Oudenhoven - f 3632 V. Maas f3490 Louis Wijnhoven f 3430 J. v. Dijk eo G. Poels - f 3413 Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. Naar wy vernemen, zal door de firma Winkels in de Parochiekerk te Boxmeer een nieuw orgel geplaatst worden. De heer Fr. Bück. oiganist alhier, is verzocht om by de plechtige inwijding dit prachtige nieuwe instrument te bespelen. Omstreeks Paschen zal ook in de kerk te Leunen door de bekende fPraa Ver meulen uit Weert een nieuw orgel worden geplaatst. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 20 Januari. Nadat in deze zitting verschillende daden van gemeentelijke willekeur de revue HELDEN. Alhier woont de ruim 80j. wed. P. J. in het Vincentiusgebouw. Buren ontdekten rook in haar afgesloten vertrekken. De politie opende de deur en vond de met brandwonden overdekte vrouw als lijk. Prachtig saluri*. In onderwijzerskringen wordt wel eens gezegd, dat een plattelandsveldwachter some nog meer verdient dan een onder wij'er. Te Ohé en Laak is dit iii elk geval niet zoo. In een der Limhurgsche bladen treffen we een advertentie aan. waarhij de burgemeester aldaar gegadigden naar de vacante betrekking van gemeenteveld wachter oproept tegen de kapitale jaar wedde van f 250 per jaar Manreaa |n 191*1. In 1913 weiden 1 im iet retraiteuhuis Manwwa cp..Mar Vonk- 73 retraiten gehouden.' «aaraan 4498 mannen en jongelingen deelnamen. Van deze 4498, waaronder 1340 oud retraitanten, kwamen er 2473 uit het bisdom Roermond, 1463 uit het bisdom 's Bosch en 562 van elders. Ilroedermoord Ie Weert. Een verschrikkelijk drama had Zondag avond te Weert plaats. In een café op de Hegstraat werd heel den avoid rustig kaart gespeeld. Tegen elf uur kregen de gebroeders Schuman over eeuige luttele centen ruzie en werd men zelfs handgemeen Vooral Huh. Schu man, die reeds vroeger door een worstel partij met de polit:e een arm heeft moeten missen, maakte zich buitengewoon driftig, en sloeg zyn broer Frans Schuman, bijge naamd -Goliath" met een mes zoodanig in den hals. dat de slagader werd doorge sneden en de getroffene hadend in zijn bloed ter aarde stortte De in allerijl gehaalde geestelijke kon hem nog juist het H. Ohessel toedienen terwyl de inmiddels toesnellende genees heer geen hulp meer kon bieden, daar de getroffene ju st den laats'en adem uitblies. De dader gaf zich met het bebloede mes onmiddellijk bij de politie aan, die hem in verzekerde bewaring stelde. Hij stond algemeen als een vechtersbaas bekend en heeft reeds door hevig verzet met de politie eens een krom been opgeloopsn en later zooals boven gezegd een arm ver loren. Hij toont thans veel berouw over zijne gruwelijke misdaad. De verslagene, 37 jaar oud, is pas 3 maanden geleden gehuwd terwijl de dader. 35 jaar oud, gehuwd en vader van vier kinderen is. Maandag arriveerde reeds het gerecht uit Roermond, dat de sectie op het lyk verrichtte in het St. Jans Gasthuis en de dader met het lijk confronteerde. Hij werd Maandagavond naar Roermond overge bracht. L.K MAASTRICHT. Op last 7&n de recht bank is door den commissaris van politie aangehouden J. B meJe-directeur van de Zuid Limhurgsche Bank. Deze arrestatie moet in verband staan roet de gevangen neming verleden jaar van den directeur S. van diezelfde hank Tel. KERKRADE. Maandagavond is inde Domaniale mijn de gehuwde 32j'irige mijnwerker P. J. Doveren uit Bteijerheide onder afvallend gesteente geraakt en tegenover het politiebureau. De dieven hadden de ruiten met zeep besmeerd en ze daarna ingedrukt. Ontvreemd zijn 30 zilveren heerenremontoirs, 2 gouden damesringen met diamanten. 2 doublé dameskettingen, 15 idem heeren, 1 zilve ren armband en dito aanhanger enz De politie doet onderzoek. L. K. Kil»' volk. Voor do Rechtbank te Maastricht had den zich dezer dagen te verantwoorden wegens mishandeling van p u ticulieren en po'itie een mijnwerkersfimilie te Heerlen, maar afkomstig uit Oss en Herpen bij Os*. Het zijn nl. de drie gehr. Thomassen en hun ouders uit Herpen en M Peters uit Oss, die in den avond van 14 September 1913 te Heerlen twee burgers, waaronder portier Schut, met messteken zwaar ge wond hebben en eenige politiemannen zoö hebben toegetakeld, dat een inspecteur van politie een geheel geschonden gelaat heeft. Tegen L Thomassen, die thans voort vluchtig is, werd, wrgens zware mishan deling op port'er Schut, 5 jaren gevange. nisstraf gfëischt. Tegen vader Thomassen en diens vrouw, resp. 47 en 46 jaren oud, word wegens verzet in vereeniging. tegen de in recht matige uitoefening hunner bediening zijnde politiebeambten één jaar gevangenisstraf geë scht. Tegen den gedetineerden 24jarigen J. A. Thomassen, die den politieinspecteur Erkens levensgevaarlijk heeft mishandeld, luidde de eisch van het O M. 7 jaren gevangenisstraf. Tegen zijn twee jaar jongeren broer. Johannes, eveneens ge detineerd, luidde de eisch 2 jaren. Tegen den voortvluchtigen Lamhertus Thomassen werd bovendien nog 2 jaren gevangenis straf grëscht. terwijl tegen M. Peters, eveneens voortvluchtig, ook twee jaren gevangenisstraf werd gen quireerd, allen terzake van verzet in vereeniging en mishandeling De inspecteur van politie is thans nog niet volkomen genezen zyn mond staat scheef, het rechteroog traant, terwijl de rechterwenkbrauw 1 cM. lager s'aat dan de linkerwenkbrauw. Over 14 dagen zal de rechtbank vonnis vellen. Gelet op de ar't. 11, 12 en 1? der Kieswet Noodigt de mannelyke inwoners dezer gemeente uit, om zoo zy in eeuw, andere "geniet'oie öVtfi- jaar in eene der Ryks directe belastingen zijn aangeslagen, wat do grondbelasuug betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door over legging der, overeenkoms'ig het bepaalde bij art la der Kieswet voor voldaan ge» leekende aanslagbiljetten, voor den 15den Februari a. s. te doen blijken. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde by het vierde lid van art. 2 der voormelde wet, aan spraak meenen te kunnen maken om ge plaatst te worden op de kiezerslijst, uitge- noodigd daarvan voor den 15 Februari a.8, aangifte te doen. Zie verder publicatie aangeplakt ten Raadhuize en aan de scholen op de gehuch ten. «afdoende wordt ingegrepen. We zijn daarom eens benieuwd of deze zaak in de eerstvolgende vergadering terdege zal behandeld worden. Het beste middel zou zijn, dat de ge meente eens op hunne lastgeving een deskundige uit Nijmegen of Yenlo eens liet overkomen. De Duitsche firma die hier fabriceert kan drommels goed rekeningen schrijven en prijs maken, 9 cent per M3 lichtgas en dan nog slecht Dan moet men haar ook dwingen tot de levering van goed gas. Welke de oorzaken zijn, doet niets ter zake. Men hoort van alles mompelen, dat de fabriek te klein is, dat te weinig g.aszuivering plaats heeft. enz. De ver- bruikers hebben met dat alles niets te maken, zij moeten flink en nog wel in Hollandsch geld betalen, dus moet er ook goed gas geleverd worden. En anders moet het gemeentebestuur er hier of in Berlijn voor goed een einde «aan maken X. Hoe een raadslid propaganda maakte voor den goeden volkszang. Allemansmarkt, 's avonds half negen- Een troep vroolijke jongelui, uitzingend hun dolle pret, trekt .de Zwaan" binnen, met zich voerend een onzer vroede vaderen, een edelachtbare. En de pratende en kaartende bezoekers staken hun kout en spel, zien lachend 't stelletje «aan en begrijpen aan al 't gedoe, dat er een grap zal worden uitgehaald met de" jongst-gekozene onzer vroeden. De uitverkorene neemt gewichtig doen de, plaats onder den spiegel, tien, twintig, dertig man van «allerlei slag en siand scharen zich om hem heen en zingen ter zijner eer 't Wilhelmus. Dan sta.at hij op, klautert op zijn stoel en wil 't woord nemen. Maar de schelle stem van „Karei" en 't gefluit van „Wilden Jcp" maken dit voorloopig onmogelijk. Als eindelijk *t voldoende rustig wordt ge«acht, begint hij en telkens herhalend en gedurig gcapplau- diseerd, vertelt hij w.at hem op 't harte ligt: In een café had hij een slecht liedje hooren zingen en was daarom gevlucht en allen moesten vluchten, want men moest eenmawl sterven. Hij geeft een rondje voor 't heele gezelschap, dat allengs duchtig aangegroeid is en de heele zaa' vult. Weer een lied te zijner eer en 't rondje wordt een ton bier. En 't volk juicht, een collega raadslid schudt be denkelijk het hoofd en grinnikt: „Krek goed, zoo moet ie 't hebben." En velen vinden den gullen boer een model ver vertegenwoordiger in den r.'tad. Zoo royaal moesten ze aiie dertien zijn. De 'm *21$--il JLUt-aslokin en zijn. -loehtersuwiUen.*»- tiet twdm-Ci'iuupmr-*.. b*( glaz' n en hebben pret. Eindelijk trekken de luitjes af naar een tegenover gelegen herberg, waar ook spoedig de held van den avond in triomf wordt binnengeleid en plaats moet nemen in den grooten leunstoel aan het-hoofd der tifelenrij. En ook hier raaskalt hij van slechte liederen en vluchten en sterven engeeft een ton bier. En een lang opgeschoten jongmenseh algemeen bekend onder den naam van „Hulskamp", wiens beweeglijke kuif van onder zijn pet uitkijkt, neigt voorover en drukt uit louter danktmarheid zijn dikke lippen op de edelachtbare wang van het zedige raadslid. De gel.agkamer vult zich met een massa volk, dat drinkt en klinkt en zich kostelijk amuseert met en om dezen boer, die zich dien avond bijzonder zijne waardigheid als raadslid bewust was. Later wordt dezelfde scène nog eens herhaald in een andere herberg. Een toeschouicer 16—23 Jan. 1914 Cü-eboorten. Arnoldina Gooren. Ilendrika Antonia Maria Jennisl Maria Huberta Theodora Camp Ilendrika Josephinavan den He Jean Piet Jacob Potten. Franciscus Hubertus Verkoeije AIbertina Francisca Jacobs. Maandag 8 uur leesmmis voor de feilen der Hanilboogschutterij Diana. 9 uur jaarg. vi or Fr Peeters en Elisa Dinsdag 8 uur jaarg. voor Joh. I Wilhelmina Broeks. Woensdag 8 uur jaarg. 2de kl. vi Petronella Smulders 9 uur jaarg. 2de ki. »oor Conrard Ei Donderdag 8 uur jaarg. 2e kl. voor Leon, van Ku k en ouders 9 uur jaarg. voor Renier Poels en Jol Vrijdag 8 uur jaarg. 2de klas Hoogeerw. heerPa-toor Herm. Janssen Zondag 5, 6 en 7 uur H. Mis met on 8 uur Hoogmis met preek, kwart na 5 uur Lof. Maandag hal 8 plechtige lijkdienst Janssen geb. Claassen, als lid der Der Dinsdag om 7 uur gelezen H. Mi plechtige Hoogmis voor de zielerust vai Cremers—Jansen,als lid dsr Derde i uur Lol. Woensdag 7 uur en half 8 uitvaartdii Jan van Houdt a.s lid der Aartsbroede Donderdag 7 uur en half 8 uitvaartdi Maria Janssen geb. Claassen als lid broederschap. Vrijdag leestdag van de H. Hyacin der Derde Orde volle all o. g. v., hall om 5 uur Lof en H. Kruisweg Zaterdag feestdag van de Zalige Ludov der Derde Orde, volle afl o. g. v. 5 uu Vorig bedrag I N N. Tilburg Uit de spas pot van Tnijke Venray 23 Januari 1914. De Burgemeester, H. ESSER Buiten verantwoording der Redactie. M. A.s. Maandag wordt in het Patronaat eene lezing gehouden, toegelicht met lichtbeelden, door den Weled. Zeergel. heer dr. Hesselink. (Zie advertentie in dit blad. Deze lezing welke op aanvrage van de R. K. Venr. Middenstandsver. gehou den wordt, vanwege de commissie van de Middenstandsvoorlichting, afd. Handel van het Ministerie v. Landbouw, Handel en Nijverheid, is gratis toegankelijk voor iedereen. Niet overbodig is het, er hier even op te wijzen, dat al onze Venraysche industrieelen, neringdoenden en vaklieden zonder uitzondering, ook vooral kruide niers, bakkers, herbergiers en verlof houders hier een zeer nuttig gebruik van kunnen maken, en het ook zeer aan te bevelen is, onze jongere Middenstan ders er niet van terug te houden. Daar door zal hunne warenkennis niet weinig vermeerderd worden en zullen zij, even tueel in zaken komende, met des te moer kracht ijveren tot het bekomen van in grijpende en afdoende wetten op de oneerlijke concurrentie en de verval- schingen, zoo noodig voor den eerlijken Middenstander. Deze lezing is ook voor dames toegankelijk. Hoogachtend, W. WINTERS. Voorzitter V. M. 1 dienstmeid 15 tot 20 jaar bij een R. K, Priester op een dorp. 1 schildersknecht voor Venray 4 ol 5 j. aan 't vak. 1 dienstmeid voor Venlo 1 dienstmeid voor een klooster 1 dienstmeid voor hij een pastoor in Limburg 1 jonge gehuwde arbeider voor paardeuknecht vrije woning. 3 dienstmeisjes voor Venray (Paschen) 1 smidsknecht voor Venray. 1 leerling smidsknecht voor Venray 1 leerjongen rijwielwerkplaats Venray 1 jongen voor paard omgaan en fabriekswerk, te Venray. 1 boerendienstknecht en 2de paardenl necht voor Baarlo. 1 kleermakersknecht voor AfTerden 1 keukenmeid burgergezin voor Aderden 1 meisje van 15 jaar. 1 kindermeisje 13 jaar, voor Venray 1 bekwaam molenaarsknecht 1 boodschapmeisje voor Venray Sleelit gaaliclii in Venray. Het is bar zoo slecht als in de laatste 14 dagen ons gaslicht is. Algemeen en Liefdadigheid is hel zout van den rijk dom ze belet dat de rijkdom bederft. Vorig bedrag f 353 82 N. N. Mevr. M Uit Lull- v B v.d -Venray L A'dam Uit Venray Hendrik A., Oostrum 2 50 10 00 3 00 4 20 2.50 5.00 0 60 *8 avonds 7 tl.' preciet in het PATRONAATSGEb» Groote toegelicht met ilchtbee Onderwerp Warenkennis valschingeu door den WelEd. Zeergs'. Hee: F. HESSELINK, Directe dor Keuringsdienst te Arnhem lederen industrieel, vakman en doende woidt in zij» helt :>g »it| deze lezing te komen bijwonen. Vrijen toegang voor eenieder. in de zaal van het PaTROI Aanvang 's nam half Do zaal is toegankelijk voor k pi rant leden en donatrioen. Wie zich als aspirant lid aang nog aan het Feest deelnemen. HET BESTU in de zaal van de Wed. M. Aanvang 's avonds balf Entróe late Rang 60ct., 2de Rai HET BESTU die zich op gemakkelijke wy verzekering) eene BIJVERDIEN m nstens f 10 's weeks willen vei gelieven zich te wenden onder Alg. Adv. Bur. D. Y, Alta de

Peel en Maas | 1914 | | pagina 2