,erl. Boerenbond. bladen Uitgave van Firma W. Van Jen Munckhof. Venray. Geitenmelk als kinder- en ziekenmelk. Zaterdag* 0 December 1913. 34ste ,T aar gang*. No. 50 nummer bestaat uit Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. Prijs der Advertentiën van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c' letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën. 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. mi 23 December a. s. zal sche Boerenbond oene rgadering houden le weet, is de Nederl. 1 federatie van de ibonden van Noord Overijsel, Gelder- iord eo Zuid Hol- Landbouwbond in angrijke punten orden, in de orde een ssie tot wijzi- gevoorschriften van 'b. Comité, in breeden kring de m. wijl het hier gaat. rdering van een eer bij den verkoop van .ue vee; door abritage heidsrechterlijke uitspraak) zullen iike processen worden voorkomen anes uit den weg worden 'té had abri- lienaangaande e Nederland- is 7an oordeel, de gewone han .donde concessies arden gedaan, ter- aaiende bepalingen ^ren-veefokkers eraan len toegevoegd, tra deze redenen, en wijl in het 'en andere bepalingen geldende 3n dan in het Noorden, wensch de Noord Brabantsche Boeren- de Noordbrab. Maatschappij dbouw en de Limburgsche wbond te onderhandelen ^andbouw Comité. Commissie werd benoemd, been nu nieuwe voorstellen 1, welke op de algemeene lering aan de orde zullen ge- imissie bestaat uit de Verheggen, Voorzitter, M Galiart, J. Pauwen iters, Secretaris. De beer 'oppel vertegenwoordigt lij. van Landbouw en er leg gepleegd met enkele lit Limburg, N.Brabant en 4. dus wel waarborg voor werk. Verder zal de houding van den ederlandschen Boerenbond bepaald forden ten opzichte van het aaD- angige wetsontwerp, houdende ipaling tot wering van vleesch en jdere vleeschwaren. Mr. Dr. van Best zal een voorstel an de Coop. Centrale Bank te Eind-J bonden, zooals aankoopvereenigingen gebouwd moet worden, niet vol doende is voorbereid. Alle geiten worden in het vooraar melkgevend,- de productie houdt aan tot aan den winter en vermincert dan en wijl men nu niet voldoeide maatregelen neemt, deze v00r let geheele jaar meer regelmatig te doen zijn, wordt er in de geitenmslkproduciie de schakel voor geregelde aflevering gemist, Onder zulke omitandigheden is het moeilijk aan jen geregelde kinder en ziekenvoederrag te denken wijl het niet aangaat, dat de een» maal aan de geitenaelk gewoon zijnde personen tijde ijk weer tot de koemelk moeten overjaan. Op dezen grond km dus niemand tot een proefneming aangeraden worden, tenzij men oen over het geheele jaar door gelijt matig lam» meren tracht te bewerken. Zwitser» land en Ilannover hebten hel bewijs geleverd, dat ditdenkleeld goed'is door te voeren, omdat 't okvei'eeni» gingen zijn, die daa. n de volle aandacht schenken; da joor is 't mogelijk geworden, de laatste provincie een coop. 'pnm'1,'erij werkzaam 1s. W" Een groote particuli geitenfok kerij van 100 of meei geiten ren» tabel in te richten ve'reischt veel zakenkennis enjarenlaige ervaring in geitenfokkerij en hoiderij. Bij een oprichting vai een geiten» fokkerij in het groot ei de produc» tie van geitenmelk zil de omstan digheid, dat deze melk veel eerder zonder nadeel ongekoikt kan wor» den gebruikt daü de ioemelk, zeer veel gewicht in de schaal leggen. De geit is het dienoort, waarbij de tuberculose procertisch minder voorkomt dan onder de koeien, en wanneer ze onder een koppel uit» breekt, niet zulk een sleepend ver» loop heeft. Rauwe melk is beier verteerbare melk. Een argument dus voor de consumptie van geiteimelk. Zij be» vat het vet in klenere bolletjes, roomt dus niet zoo lcht op en ver» schilt in andere opzichten behalve de slijmerigheid niet zoc heel veel van koemelk. Dat er hier en daar nog al eens tuberculose is geconstateerd en er ook al eens een fokkerij onmogelijk is geworden als gevolg van een al» geheele besmetting van den koppel, beteekent voor de bevestiging van de vraag niet veel, omdat met een beetje goede wil, kennis van zaken, en gebruikmaking van hetgeen de wetenschap ter bestrijding dezer ziekte biedt, deze vrijwel buiten den koppel kan gehouder worden, of zoo zij al uitbreekt, weinig gevaar met zich zal medebrengei. Ned. W. v. Z. en V. enz. De Z.E. Heer G. van den Elzen zal een voorstel van den N, Br. C Boerenbond verdedigen nopens de Landarbeiderswet. Doel van dit voorstel is te voorkomen, dat de kleine boer zal schade lijden. Dr. Kusters, hoofdambtenaar van den N. Br. Cbr. Boerenbond zal de landarbeidersorganisatie inleiden. Den 2en dag, 23 December, za behandeld worden de «Invoer van Argentijnsch vleesch." Reeds werd in Mei dit onderwerp in het Bestuur besproken en een request opgesteld; maar wegens het sterk verminderen van den invoer en de toen aanhangige tariefvet, werd dit rekwest niet verzonden. Sinds werd echter het ontwerp- tariefwet ingetrokken en Argen tijnsch vleesch voor het leger hier te lande beschikbaar gesteld. Reden waarom, zoo meenen wij, thans dit punt aan de orde wordt gesteld. Verder zal het wetsvoorstel om trent de Pacht, door de socialistische Kamerleden ingediend, besproken worden. En ten slotte zal gesproken worden over de sociale ontwikke ling. Uit bovenstaande korte opsomming ziet men, dat de Nederlandsche Boerenbond niet stil zit, maar de voor den landbouw belangrijke vraagstukken ernstig onder de oogen wil zien. Wij hopen, dat de besprekingen zullen leiden tot een krachtige actie ten gunste van d^ landbouwende be volking. Naar aanleiding van enkele vragen van een lezer der Fr. Oderzt. geeft dit blad enkele aanwijzigingen be treffende het houden van geiten voor de productie van kinder en zieken melk. De vragen waren o.a. Is geitenmelk beter als koemelk voor zuigelingen Houdt gij eene groote geitenfok kerij (100200 stuks) voor Berlijn rendabel Als terrein staat beschik baar .7 morgen grond, welk geiten ras wordt het beste geacht Is het aanbevelenswaardig lid te worden van een geitenfokvereeni- ging? De beantwoording der vragen kwam hierop neer De kwestie raakt ondanks den schijn van een particuliere aange- egenheid zoozeer het algemeen be- aog, dat gaarne tot publiceering van het antwoord overgegaan werd. Niettegenstaande sinds eenige aren aan de bevordering der zaak is gewerkt geworden, kan niet wor» den gezegd, dat deze veel is vooruit gekomen en waar dat ook wel ee- VERGADERING R. K. Vakorganisatie der Bouwvakken. beurd is, daar was de vooruitgang iven bespreken omtrent de admini-slechts van korten duur. Zij moest atieve controle der economische ook slechts van korten duur zijn, natellingen der provinciale Boeren- omdat de grondslag, waarop voort» die zich met ingang van 1 Jan. a. s. op PEEL EN MAAS abon- neeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende num mers GRATIS. Precies op tyd wellicht voor de eerste maal in Venray opende de voorzitter de vergadering met den christelijken groet. Hij sprak zijne voldoening uit over de zeer drukke opkomst, deelde mede. dat de vereeniging thans reeds over de 100 leden telt, spoorde de achterblijvers aan zich na de vergadering als lid aan te melden en gaf daarna het woord aan den heer Nasger uit Maastricht. Deze hield eerst eene inleiding over het ontstaan der vakvereeniging en zoude daarna overgaan tot het bespreken van het doel der vakvereeniging. Hij hoopte dat zijne woorden, gesproken door een arbeider tot een arbeider een goed onthaal zouden vinden. Vooraf wilde hij echter een mis verstand uit den weg ruimen. Er is hem bij zijne aankomst te Venray op gewezen dat in het verslag der vergadering van den R. K. Werkliedenbond van den vorigen Zondag, opgenomen in de Nieuwe Venl, Courant, stond dat er in die vergadering geprotesteerd was tegen de oprichting der Bouwvakvereeniging buiten den Volksbond om. De beschuldigiog is onwaar. Zij is onwaar, omdat de bouwvakvereeniging reeds bestond. Immers waar het hoofdbe stuur der vereeniging, die zich over geheel Limburg uitstrekt, zetelt te Maastricht. onderafdeeling en om deze op te richten behoeft het Hoofdbestuur niemands goed keuring. Opgericht onder wijlen Mgr. den Bisschop en door dezen erkend en goed gekeurd, behoeft zij zich zelfs aan de plaatselijke geestelijkheid niet te storen, tenzij er zich feiten of omstandigheden voordoen, die een door den Bisschop uit gevaardigd verbod tot oprichten zou uit lokken kannen. De vakvereeniging is niet in strijd met den Volksbond, hoewel aansluiting daarbij zeer gewenscht is. Alvorens aanmerking te maken, ware het beter eerst eens onder scheid tusschen vak en werkliedenvereni gingen te leeren maken. Ook wil spreker er op wijzen dat hom is medegedeeld, dat hier niet, zooais elders door den Volksbond de eerste stoot tot oprichting eener vakvereeniging is gegeven Men kan het den arbeiders dus niet kwalijk nemen, dat zij wachtens moede, gedaan hebben, betgeen noodzakelijk was. Er fcestaat dus hier op 't oogenblik eene onaangename wryving, maar wijl het vaak voorkomt dat uit conflicten later de beste gevolgen voortvloeien voor de samen werking, zoo hoopt bij dat dit ook hier het geval zal zijn. Spreker gaat dan over tot bespreking van vakorganisatie. Vakorganisatie is. het woord drukt 't reeds uit, de organisatie, de vereeniging ot samenwerking van de leden van een zelfde vak. Lang heeft het geduurd eer het tot de organisatie der Limburgscho bouwvakarbeiders kwam, maar nu zy er eenmaal is, neemt haren bloei met den dag toe. Men vindt tegenwoordig vak organisaties, zoowel van patroons als van werklieden, christelijke, secialistische en neutrale bonden, doch alleen de christelyke bonden zyn gevestigd op den grondslag van bet woord des Meesters: -Hebt elkan der lief', terwijl de socialisten in iederen patroon een vijand van den arbeider, en dezes belangen in lijnrechten strijd met die des patroons achten. En toch is zulks niet waar, de belangen der arbeiders zyn evengoed die der patroons of omgekeerd en jaist daarom is bet doel der R. K. Bouwvakorganisatie patroons en weik- lieden op vriendschappelijke wyze tot elkander te brengen. De goedwillige patroon zal begrijpen dat by eene goede behandeling zyner arbeiders deze ook hun werk met vlijt zullen vervullen en het aan den werkman besteedde geld zijn interest dubbel zal .opbrengen. De vakorganisatie tracu. om voor den werkman te verkrijgen goeue arbeidsvoorwaarden, een behoorlijk loon, de noodige vrye uren voor het verrichten van huiselijke en kerkelijke plichten enz. Daartoe kunnen uit de plaatselijk, deelingen coramissie's worden gekozei zich met de patroons in verbinding stelle.. Maar naast de rechten heeft de werkman ook plichten te vervullen en deze bestaan in het stipteHjk vervallen der plichten, het nalaten van dagdieverij enz. Spreke hoopte dat de jeugdige afdeeling Venra moge groeien en bloeien en werkzaam r; tot heil van den werkman. Da^ applaus bewees de iostemir1 rede. Hierna werd gelege tot debat. Als eerste debater trad op Lenssen, bestuurslid R. K. Wi vereeniging. Deze zegt dat er in Ct. stond dat zijne vereeniging de tegen de oprichting eener B01 achter de R. K. W. V. om. Di onwaar, nimmer is daartegen gep. Spreker leest een artikel voor u. Kath. Volk", hetzelfde dat hij vorige vergadering ook had voorgt en de daarin geschetste toestanöei Venray toepasselijk verklaard en gesp, ken in dieo geest dat Werkliedenvereen. en Bouwvak vereen, eendrachtig naast en met elkaar konden samenwerken. De heer J. Fila zegt dat Lenssen nu op andere wijze spreekt dan verleden Zonda te hebben verdraait, hetgeen i ontkent. De heer Lenssen zegt dat de Werkli vereeniging wel den eersten stoot b«>f' gegeven om tot oprichting van eeü Vakver. te geraken. Wie heeft Dr. Derks als spreker hier gehaald, de Werkl.ver. of wie anders Waarom heeft er zich na de rede van Dr. Derks slechts 1 lid opgegeven daar zal men woorden. Als tweede debater trad Odenhoven, die wenschti welke wijze de aansluiting bij de R. K. W. V. hel best bewerkstelligd. De beer Nassger repliceerde er op te wijzen dat hij steeds gesteld had in de vertegenwoorflig pers, die, naar hij vermeende, steeo verslagen juist en onpartijdig opmaa Hij kan dus niet verantwoordelijk g- worden voor een onwaar bericht, hij zijne excuses aanbieden en het daarover gesprokene als niet zal worden beschouwd. Van hef gehad hebbende bezoek van Dr. Derk„ spreker niet ingelicht, zoodat hy de geen afdoend antwoord kon geven. Wel wil hij echter, ook in verband m de vraag omtrent de aansluiting bij dt Volksbond mcdedeelen dat er van de zijt der werklieden te Venray een ..e be zwaar schijnt te bestaan tegen het bestuur der Werkliedenvereniging, althans te-' een of meer zyner leden eiï dai,UL k dje vereeniging zoo slecht floreert. Wanneer nu oen bestuur of een bestuurslid eener vereeniging voelt dat zijne aanwezigheid ongewenscht is, rust daarop de verplichting ten bate der organisatie zijne functie neer te leggen en alzoo het algemeen belang boven het eigenbelang te stellen. Van ver plichte aansluiting kan echter nimmer sprake zijn, hoewel dit uit christelijk oog punt zeer gewenscht is. Aangezien niemand meer het woord langde, sloot de voorzitter ten 4,30 u openbare vergadering en ging men over tot inschryven van nieuwe leden. Naschrift. Hoewel er steeds naar ge streefd wordt een zoo juist en volledig mogelijk verslag te geven, wordt hierop ditmaal eene uitzondering gemaakt en wel ter oorzake van het groote rumoer dat er steeds in de zaal heerschte, veroorzaakt door le de laatkomers, 2e eenige volks- bonders, die luidop critiek uitoefenden ver- de de rondbrenging van bier. Een en ander PEEL maas 'eekblad voor Venray, Horst en omstreken 1 1 Lk. •-'.•* -:j- -~-.- 3e

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1