Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. Burgerlijken Sttod VENRAV. Kruisweg-ka 1 Moord. Om aan de dubbeltjes te komen „De plaag der boeren.'9 nieuwsgierige brieven» besteller. Burgemeester en Wethouders van Venray, Burgemeester en Wéthoudera van Venray, STOOT. De Burgemeester vt Burgemeester en Wethouders Sterfgevallen. Worden gevraagd Bladen zich aan 08ue aan zraag ingezonden om eene subsi» d;s van f 240. Uit bet bijgevoegde verslag blijkt, dat de vereeoiging nu nog 30 leden telt tegen 6G in 1911. Hoewel er een klein batig saldo in kas is, beeft de fanfare echter nog met groote moeilijk - beden te kampen. De Voorzitter zegt dat het zeker ter oorsake van dat batig saldo is. dat er f 10 minder gevraagd wordt dan *t vorig jaar. De beer Fouok zegt dat dit eene schrijf fout is en f 250 moet zijn. De Voorzitter antwoordt dat men zicb aan hst rekwest dient te bouden. De beer Geurts vindt f250 erg hoog. De ryke gemeeote Horst geeft, aan de Harmonie en aan het Mannenkoor elk f 100 en daarmede uit. Denkt men er wei aan, dat f 250 de rente is van meer dan f 6000? bij zou daarom willen voorstellen f 75 af keu en de subsidie te brengeo op /'yt er binnenkort ook eeoe sub» .anvrage van het Manntokoor te uien is. De heer FoDck kan hiertegen slechts de faring afleggen, dat zoo er ook slechte minste arn de 1 250 subsidie getornd t, men verpiicbt zal zyn de fanfare op .-flen. De Voorzitter prijst de offervaardigheid an het bestuur der fanfare en zou het 'ammeren dat deze moest worden opge» en. Nu de heer Geurts gesprokeD heeft r het Mannenkoor, wil hij als zijne mug zeggen, dat hij tneer van koper muz, k als van zang houdt, vooral by leest '|jkheden. De heer Genrts vraagt ol eene eventneele aanvrage door het Mannenkoor van de band zai worden gewezen. De Voorzitter antwoordt dat dit volstrekt zyne bedoeling niet is en de raad daar over moet beslissen. De heer Fonck wijst nog op de degelijke leiding waaronder de fanfare tegenwoordig staat en op de grouie kosten voor de aan» aebaffing vao nieuwe blaasinstrumenten, hy vermoedt dat de schryftout in 't rekwest is toe »e schrijven aan de ziekte van den heer Drent eo stelt voor de subsidie te brengen op f 250; dit wordt gesteund door Weth. Aerts en Voorzitter. De heer Geurts stelt voor de subsidie met f 75 te verminderen, wordt niet ge steund. De heer Geurts. ziezoo, dan is het uit. Voor f 250 stemden alle leden, behalve de beer Wynhoven, die voor f240 was en de heer Geurts, die zich onthield- lö Subsidie Volksbelang. Deze vereeniging, wijzeode op 't groote nut der rywielpaden. vraagt 125. Het afgeioopen boekjaar sluit met een nadeelig saldo van f 40. De heer Geurts hoeft tegen de subsidie geen bezwaar, mits er gezorgd worde, dat er in de buurt van Oirlo ook model borden geplaatst worden, zoodat er procesverbaal kan worden opgemaakt, hetgeen Weth. Aerts toezegt. De subsidie werd daarna mei algemeeno stemmen verleend. 17 Subsidie Capra". Van den KleiDen Landbouwbond Capra was een verzoek ingekomen om f 20 sub sidie. terwijl de Voorzitter nog een briefje ontving van het bestuur, waarin mede- deeliog werd gedaan, dat door uitbreiding van bet ledental een 2ta! bokken moesten worden gestald bij J. Willems op de Kemp waarvoor f 100 stalgeld moet worden be- iald, Zonder hoofdelijke stemming werden i 20 subsidie verleend Do bag? oting ten bedrage van raim f 79000 werd daarna gedurende 14 dagen voor eenieder ter inzage gelegd. 18 Kasopname Gemeenteontvanger. Blykens procesverbaal van kasopname van den 26 September 1913, was op dien datum in kes een bedrag van f 428,67. Voor kennisgeving aangenomen. 19 Adres hoofdbestuur gemeenteambte na en en politiebeambten. Wordt op voofstei van den beer Geurts I de begrooting behandeld. 20 Benoereing leden Armbestuur. De a!ir< -Jende leden zijn: Pastoor Schmeitz, t heeren M. Wiacnans, P. Klaassen. G. brcsius. H. Hanraets, G. Poels en Jac. te. De Burgemeester wenscbte nie' meer in aanmerking te komen, doch stelde ia i'.ine plaats voor de beer Jac. Fonck. Tegen-csoiKaten waren de heeren Smaets kopslaan. H. Wismans, L, Verbeek, M. v. Aar J. Roeffs, P. Laurence, B. Ki iisseuen Jo3. Aerts. D beer Th. Ca.cps kan zich met eene de. gelijke voordracht niet vereenigeD. In de veivergadering is er aanmerking gemaakt over de armeoroeesters-winkeliers en nu stelt reen tegen Ambrosius, M. van Aarssen, ook een winkelier. De Voorzitter merkt op dat men keuze genoeg beeft buiten de winkeliers, er be hoeven slechts 8 personen gekozen te worden. By de eerste stemming kregen de heoren Schmeitz 12, P Klaassen 11. M. Wismacs 10, G. Poels 12, Jac. Aerts 11, Jac. Fonck II stemmen, deze werden gekozen ver klaard. De heer Ambrosius kreeg 5, Hanraets 6, B. Kruissen 6 en Jos. Aerts 6 stemmeu, zoodat herstemming tusschen deze heeren moest plaats hebben. Daarbij kregen de heeren Ambrosius en Hanraets ieder 5, de heeren Kruisen en Aerts ieder 8 stemmen» zoodat deze gekozen werden. Het armbestuur bestaat dus uit de heeren P. Schmeitz, P. Klaassen, M. Wi8mans, G. Poels, Jac. Aerts, Jos. Aerts, Jac. Fonck en B. Kruisen. De Voorzitter deelt mede, dat bet ver slag dar Gezondheidscommissie voor de leden ter inzage ligt. 21 Reclames H. O. De Voorzitter deelt mede dat er 11 reclames H. O. en 1 reclame hand- en spandiensten zijn ingekomen. Hy benoemt eene commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Wijnhoven, Michels en Slits. Hij zegt dat er aanmerkingen gemaakt gijn en geschreven is over het stneds uit stellen der beschikking. Hij is ook van gevoeien dat de zaak te veel op sleeptouw wordt gehouden en verzoekt de leden der commissie wat haast met het onderzoek te maken. De Voorzitter deelt nog mede dat van den heer Janssen, onderwyzer te Leunen, het verzoek i9 ingekomen om in een der klassen der O. L. S, aldaar een cnrsns in pluimveeteelt te mogen houden. Het hoofd der School had daartegen geen bezwaar. De Voorzitter merkt op dat bij het ge bruik der schoollokalen ook is inbegrepen vuur en licht. WetlT. Aerts vermeent dat er lokalen genoeg zijn buiten ds school. De heer Geurts zegt dat de landbouw» cursussen steeds in de scholen gegeven worden, dit is in Oirlo ook nog gebeurd. Vele leden vinden de schoollokalen niet geschikt voor volwassenen. By stemming stemden alle leden voor afwyzeDde beschikking, behalve de Voor zitter. Geurts en Strijbos De Voorzitter deoit mede dat van Keijsers uit -de Hoop" en van Gerrats uit de Barrier" eeo verzoek is ingekomen om ontheffing van de verordening op de verioüokalen. Wijl deze lokalen steeds -verlof' hebben gehad en aan de voor schriften der rijkswet voldoen, bestaat hiertegen geen bezwaar De heer Fonck zegt dat de Raad met dergelijke verzoekschriften niets te maken heeft, dit is aan B en W. overgelaten. De Voorzitter merkt den beer Fonck op, dat het juist andersom is, en de raad de bevoegdheid om afwijking te verleenen uitsluitend aan zien heeft behouden. De beer Th. Camps vraagt waarom er s'seds wordt toegestaan om in het Pa tronaat te vertappen zonder -verlof'. De Secretaris zegt dat ze wel degelijk verlof hebben. De heer Th. Camps herneemt, dat zniks niet in de krant gestaao beeft, ook vermeent hy dat in de zaal geen verlof- acte hangt, terwijl het woord verlof ook ook niet op den hoofdingang is aange bracht, dit is tegen de wet. De Secretaris zegt dat het niet noodig is in de krant zulks bekend te maken, de bekendmaking door aanplakking in de hal der botermyn heeft plaats gehad. De neer Th. Camps repliceert dat het niet te pas komt uitzonderingen te maken, nu wordt er gemopperd dat er zonder verlof wordt getapt omdat men van niets weet. De Secretaris verzekert opnieuw dat er wel verlof is verleend, van de overtreding der wet inzake ontbreken openlyk aan plakken van verlofscte en uittreksel uit de drankwet in bet lokaal en ontbreken van het woord verlof op den hoofdingang ia hem niets bekend. De heer Th. Camps hoopt dat daarop zal worden toegezien, voor de wet is een ieder gelijk. De beer Geurts vraagt hoe ver men gevorderd is met de oprichting eener Kamer van Koophandel. De Secretaris zegt dat er tweemaal om advies gevraagd is, doch verder heeft men niets gehoord. Da heer Slits vraagt hoe hei staat met de peelpacht. De Secretaris zegt dat men nu ontbin ding van bet contract kan vorderen. De heer Derka vraagt wanneer de grind weg naar bet Overbroek wordt afgemaakt. De Voorzitter zegde dit zoo spoedig mogelijk toe en prees de Overbroeksche boereD, die aangeboden hadden vrijwillig te pikkenieren. De heer Genrts vraagt of er reeds eene begrooting is gemaakt voor den van provinciaal belang verklaarden weg Oirlo— Castenray. De Voorzitter antwoordt ontkennend, waarop de heer Geurts op de wensche- lykbeid der totstandkoming wees. De Voorzitter wenscbte de gebeele ge meente met een net van grindwegen te kunnen overdekken. Nadat de heer Michels aangedrongen had op verbetering van het aansluitings- punt van den veldweg bij St. Jan onder Meraelo aan den grindweg, waarvan de Voorzitter weinig heil verwachtte, sloot deze te 7 ure de vergadering met gebed. VENRAY, 1 November 1913. De Weleerw. heer G. Ponweis uit Venray, missionaris uit het Missiehuis van het H. Hart te Tilburg, is Zondag naar Genua vertrokken, en Donderdag vandaar scheep gegaan naar de Philipynsche ei landen. Naar wy vernemen zal door Z. Ex. den Commissaris der Koningin in Limburg aan deze gemeente een administ—Hef bezoek gebracht worden op Woensdag 12 Nov. a. 8. Zekere J. uit Leunen werd Woens dag bekeurd wegens het vervoeren van ongekeurd vleasch. Verscbil'»-de werkgevers alhier werden deze v „ak door de marechaussee bekeurd we qs arbeid laten verrichten door pers' beneden 17 jaar, zonder voorzien te zyn van arbeidslijsten. Dinsdagavond is alhier eene ver eeniging van bouwvakarbeiders opgericht- Staaode de vergadering traden 45 leden toe. onder wie een voorloopig bestuur werd gekozen. Het plau bestaat zich bij de R. K. Werklieden vereeniging aan te sluiten. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering van Venraysch Fanfarecorps werd tot bestuurslid gekozen, de heer Th. Camps, in plaats van den heer W. Laurensse. die wegens drukke werkzaam- bedeu bedank', beeft. Tevens werd besloten om op Zondag 28 December a. s, een voordrachtenwedstryd te organiseeret. Een tot nog toe onbekend gebleven manspersoon leeft Zondagmiddag op den Heave! alkier, met een 9jarig meisje niet te noemen handelingen gepleegd. Daar dit gebeurde op eei afgelegen stuk bouwland werd dit niet opgemerkt, en is dit monster jammer genoeg onopgemerkt verdwenen. Volgens bet signalement dat het kind van den dader gaf, was deze gekleed met een grijs pak en pet eD had puisteu in het gezicht. Hoewel direct de gemeentepolitie met een politiehond op onderzoek uittoog, is het nog uiet gelukt den lagen aanrander op te sporen. Ouders voorzichtig MERSF ee: a in dezen winter te geven tui .eoiuitvoenng door -St. Hubertus" is vastgesteld op 23 Nov. a. s Reeds thans syn ingestudeerd een paar blyspelen, die ongetwijfeld zeer in den smaak zullen vallen. Tevens is gezorgd voor schoone duetten, zoodat het een prachtig geheel belooft te worden. GEISTEREN. Tot hoofd der schooi alhier is beno»md de heer Verlaek, onder wijzer met varplichte hoofdakte te War- menhuizen. M«t den benoemde stonden op de voordracht de heeren Ramakers te Gennep en sar de Rijt Blerik. WELL. Éen der grootste scharen van den heer Hcland inde ontginning bij de Hamert onde- deze gemeente is tot den grond afgebraid. Een groote massa koren een zelfbinder en een dorscbmachine zijo eveneens vorferand. VENLO. A. s. Maandag krijgt Venlo zijn nieuw girnizoen. Tegen den middag zullen de nieuwe militairen per extrairem uit '8 Bosch ti Blerick aankomen. Onder het spelen der muziek zullen ze zicb naar Venb begeven en zich aldaar op de markt optellen, alwaar de offlcieele ontvangst zal plaats hebben. GENNEP. De Waterstaat is gelijk reeds gemold is, bezig met het planten van boomen langs den Rijksweg, in de kom dezer gemeente, waar in 't voorjaar de groote iepec aan werd gerooid. Maandagavoid stortte het dienstmeisje v. D., tengevolge der heerschende duister nis de straails eieebts hier en daar door een petrolemrlantaarn verlicht in een der hiervoor gegraven kuilen, met het gevolg, dat zij een sleutelbeen brak. ületiwe mijnen De eerste werkzaamheden voor oen aanleg van eeee nieuwe mijn, n.l. Oranje Nassau IV, fijn te Schreiversheide bij Heerlen begonsen. De Oranje Nassau III is eveneens in aanleg, zoodat over enkele jaren door de Mpij. tot Expl. van Limb. Kolenmijnen 1 mijnen zullen ontgunnen worden. Tusschen Geleen en Beek zal, naar verluidt de eerste Staalsmijo in de z. g. Maasconcessie worden gebouwd. KERKRADE. Woensdagmorgen heeft alhier een mijnwerker getracht zijn Vost- vrouw met een scheermes den hals af te snyden en hee t zichzelf daarna levensge vaarlijk gewond. De dader is naar het ziekenhuis ver voerd. 15 jaar. Voor de rechtbank to Maastricht stond Dinsdag terecht de 49jarige grondwerker F. S beklaagd opzettelijk F. Dekker van het leven te hebben beroofd door hem een mes in het hart te 9teken en verder L. S. levensgevaarlijk te hebben ver wond. De eisch is 15 jaar. De blinde (ooneelspelera. Naar men aan de Gr. Ct. mededeelt, zal binnenkort door de blinde tooneelisten van het St. Honricnsgesticht te Grave te Mill in het Patronaat worden opgevoerd: -Het teeken des Kruises". Woensdagavond had op het Hout te Helmond een vechtpartij plaats, waarby zekere S. zoodanig door een zekere Kl. met een mes werd gestoken, dat hy na 20 minuten aan de gevolgen daarvan is overleden. De verslagene was pas 19 jaar. De dader K. is onmiddellijk door de politie gevangen genomen. Onder de (ram. Woensdagavond is in de St. Annastraat te Nijmegen de 64jariee weduwe v. d. B. wonende in de Stokknmstraat, door de stoomtram komende van Venlo, aange reden, tengevolge waarvan zij ernstig werd verwond. Nadat gen>emde vrouw in een nahy gelegen winkel was binnengedragen ver leende dr. Banning de eerste hulp, waar na zij per pulitiebrancard is overgebracht naar het St. Canisiusziekenhuis. Kort na aankomst is de vrouw overleden. Gld. De Tel. verneemt, dat al is een delini- tief besluit daartoe Dog niet genomen, zoo goed als zeker is dat ook weer voor 1914 eeo voorstel tot heffing van 10 opcenten op de vermogens en bedrijfsbelasting zal worden ingediend, zulks in verband met de groote uitgav an. die, naar thans reeds gebleken is, art. ,109 der Invaliditeitswet vorderen zal. Zelfs zullen vermoedelijk nog eenige andere extra maatregelen van financieelen aard genomen worden. In den Raad van Alkemade bepleitte een der bóeren-raadsleden opheffing van de vleeachkeuring, -de plaag der boeren9'. De Voorzitter kantte zich daar sterk tegen en met succes. Spr. deelde mede, dat somtijds exemplaren afgekeurd wor den, die reeds stonken en verrot waren. Woning-nood, Te Resteren buizen thans drie gezinnen gezamenlyk 18 personen sterk, ODder den blooten hemel Zij werden krachtens ge rechtelijk vonnis uit hun woningen gazet. Naar een inzender aan de T. C. meldt, hebben zij de tusschenkomst van den Com. missari8 der Koningin ingeroepen. Dood aan de inuHsciien. In de gemeente Wulfrath nabij Volhert wordt mon zoodanig door de musschen geplaagd, dat men op lederen ingeleverden musschenkop een promie van 5 pfenning heeft gezet. Men schijnt echter te vergeten, dat de musschen in den winter tyd ook zeer veel schadelijke insecten verdelgen. Bloed vergiftiging. Te Glanerbrug. gem. Lonneker, kreeg dezer dagen het lOjarig zoontje van den beer B. eeo puistje in het gezicht, ten gevolge waarvan bloedvergiftiging ont stond. Het kind is onder hevige pijnen over leden. Brand op de laeutaelie Tentoonstelling. Maandagnacht omstreeks hnlf 3 uur is brand uitgebroken in het Duitsche res taurant -Ober Bayern" op de Gentsche Wereldtentoonstelling. Behalve deze in richting is een groot gedeelte van het nabij gelegen Socialistisch Restaurant -Vooruit", alsmede een gedeelte van het gebouw der handelaars in Oosterscbe tapijten vernield. Om half 5 nur was de brandweer het vunr rueoster. De schade beloopt ongeveer 200,000 frs. De oorzaak van den brand is onbekend. De ontslagen brievenbesteller W. V., die te Haarlem, zonder daartoe gerechtigd te zyn, een vyftal brieven uit Amerika mee naar huis Dam, deze opende en los, om ze den volgenden dag weer bij de nog te bestellen brieven te doen, werd by de Haarlemsche rechtbank veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De eisch was 4 maanden. In de briev -aten geen geldswaarden. Gezien art. 221 der wet van '29 Juni 1851 (Stbl. no. 86), Brengen bij deze ter kennis der inge zetenen, dat de bij hen ingekomen Reke ning van den Ontvanger dezer gemeente over het dienstjaar 1912 met alle daarbij behoorende bescheiden, aan ien Raad is aangeboden, en daartoe öp^de secretarie dezer gemeente, gedurende den tijd van veertien dagen, vanaf heden tol den 16 November 1913, de Zondagen uitgezonderd, voor eenieder ter lezing is nedergdegd on hetzij in druk, hetzij in afschrift, tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn gesteld. Venray, 29 Oct. 1913. Burgemeester hu Wethouders vnd. H. ESS ER. De Secretaris, STOOT. Gezien art. 203 dt r wet van 2 Juni 1851 (Stbl. no. 51), Brengen bij deze U '-"nnis ètv inge zetenen. dat door I r den Raad is aangeboden de Begrooti. komster, en uitgaven dezer g ,u.. 1914, en dat deze ter gemeente gedurende veer af heden tot der 1o Novci Zondagen uitgezonderd, v< lezing is nedergelegd, er hetzij in afschrift, tegen b ten verkrijgbaar gesteld. Venray 29 Oct. 1913. Burgemeesters en Weth§ Hl De Secretaris, Brengt ter kennis der i Z.Ex. den heer Commissa in dit gewest op Worp' a. s. aan deze gemee tief bezoek za! b'rr.gen, aan de autoriteiten en am. die hem wensehen te sprek. de gelegenheid za) worden ges Zij, die van die gelegenheid b gebruik te maken, kunnen zich va 3 dezer ter Secretarie daartoe aasin om op de daarvoor gestelde lijst te den geplaatst. Venray, 31 Oct. 1913. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. van Venrav brengen ter openbare kennis, dat ter Ge meentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van Johannes Franciscus Michels, molenaar, wonende te Venray— Merselo, om vergunning tot het oprichten eener korenmalerij in den bestaanden molen eri het doen plaatsen van een zuiggas-motor tot het drijven var de korenmalerij in eer, nieuw te steenen gebouw op net perceel L jal bekend in Sectie B no. 2822. Op Vrijdag den 14 November 1913, des voormiddags te elf uren, zal ten Raad- huize alhier gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen Venray den 31 Cot. 1912 Burgemeester en Wethouders voornd. H. ESS EK, De Secretaris STOOT. 24—30 Oct. 19L Gleboorten. Peter Martinns Johannes Verheijm. Elisabeth van den Berg, ongehuwd, oud 63 jaar. Johanna Maria .;an Lu. ten, >ud 68 ja* echtgenoote van Gerardu Lingers. Gerardus Hubertus Voest- n, 7 maand Gaarne willen we op ver oek van den E. H. Rector de giften »oor de aan ons of aan den E h. zonden, bekend maken, aanmoediging en eone hen geven voor 'anderen moge ïy gift zal dankbaar melding ger Vorigb H. G. Swalmen J. E P. W. i.Siu W. G. - 1.00 P. C. - 1.60 Van verschillenden te S walmen 2,74 1 boerenJienstknei:h' voor Bergen. 1 boerendienstkneebt voor Venlo. 1 flinke werkman voor de noterfabriek Venray 1 rienstmeid eenigszins kunnende kóken op veu vilia bij Nijmegen. 1 bediende op een kasteel 1 dienstmeid voor Deurne, in burgergev.in. 2 dienstmeiden voor huiswerk in iJuitschlaud kleermakersleerling voer Venray. 1 dienstmeid voor botel op een dorp 1 dienstmeid v. Veuray 1 huishoudster voor Maastricht. 1 2de meiden.

Peel en Maas | 1913 | | pagina 2