Uitgave van Firma W. Van dei Munckhof, Venray. -aatl te Venray. Zaterdag 1 November 1913. 34ste .Taargang. No. 45 nummer i )it bestaat uit BLADEN. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers Prijs der Advertentiën van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. IE VERGADERING van den Oct. 's namid. 3 uur. Aft de vergadering met t den secretaris de notulen .ergaderingen voor te lezen, .1 ongewijzigd goedgekeurd, rdt overgegaan tot behandeling a. gemeenlebegrooting 1914 er vele aanvragen om subsi- zijn ingekomen, stelt de Voorzitter -oor, met de aanbieding der begrooting te wachten tot na de behandeling dier adres sen, dan kunnen zoo noodig nog eenige wijzigingen aangebracht worden. Wordt goedgevonden. De heer Th. Camps verzoekt ook de memorie van toelichting bij de begrooting te doen circuleeren, de leden hebben wel de begrooting, doch geene memorie ont- vangen. De Secretaris zal zorg dragen voor een toezending. 2 Aanbieding gemeenterekening 1912. De Voorzitter deelt mede. dat de ge- meeuterekening 1912 voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Voor kennisgeving aangenomen. 3 Verandering exploitatie gemeente tram, In de vorige vergaderng is reeds met een enkel woord gesproken over in de lucht hangende veranderingen van den tram. De Voorzitter deelt thans mede, dat het voornemen bestaat de paarden te ver vangen door motorlocoraotieven. Dit is eene zeer gewichtige zaak en er dient wel jegelijk over nagedacht te worden, wel licht zal de raad genegen zijn om dit aan B. en W. over te laten, doch hiermede kan hij slechts dan accoord gaan. als deze worden bijgestaan door eonige raadsleden. Niet dat B. en W. onwillig zijn, of zich geen moeite willen getroosten, dit zij verre an daar, doch de kwestie is te ernstig. zou daarom willen voorstellen eene nmissie te benoemen, bestaande uit B. W. en 2 raadsleden, terwijl de secre ui ia ook als secretaris zal fungeeren. Ook hij aanmerken, dat volgens het regie van or* de Voorzitter de leden eener -r-'~ |st, doch ook hiervan 't belang der zaak af te dus het voorstel, dat de agevoegde leden zal benoe ordt goedgevonden en verkre ming de heer Th. Camps 12. en 7, de heer Fonck 4, de heer G. Camps 1 stem, O.^oze. ».yn de heeren Th. Camps 1 Wijnhoven. De commissie bestaat dus uit de heeren H. Esser. H. Janssen, J. Aerts, Th. Camps, W. Wijnhoven en Stoot. De Secretaris deelde mede. dat de kosten voor aanschaffing van 2 locomo tieven en voor den ombouw der lijn zullen bedragen circa f 20000, zijnde voor de locomotieven f 11340, nieuwe dwarsliggers f 3600, maken der baan f 2000, 9 halve wissels f2160, bijkomende kosten f 540, de exploitatie met paarden kost f 3800, de exploitatie met motorkracht wordt geschat op f 3250. een voordeel alzoo van f 550. De rekening als volgt verdeeld salaris 2 machinisten ad f700 per jaar, f 1400; rentekosten f 850; brandstof enz. f 800; onderhoud f 200, totaal f 3250. De Secretaris merkt nog op, dat de locomotieven 3 wagens kunnen trekken. Wordt de commissie opdracht gegeven de zaak grondig te bestudeeren en nader rapport uit te brengen. 4 Mededeeling goedkeuring overeen komst Deurne in zake grindweg. De Secretaris leest de ontvangen goed keuring van Ged. Staten voor, tevens werd voorlezing gedaan van een schrijven van 't departement van Waterstaat, waarbij ter kennis wordt gebracht, dat de Staat ge negen is, een derde der aanlegkosten tot een bedrag van ten hoogste f 42000 bij te dragen. Voor kennisgeving aangenomen. 5 Aanvrage provinciale subsidie weg Deurne. De Secretaris doet voorlezing van een besluit tot aanvrage van subsidie aan de provincie, de aanlegkosten bedragen f 126000, terwijl de Staat f 42000 voor zijne rekening neemt. De weg zal in de jaren 1914 1916 worden aangelegd. Goedgekeurd. 6 Besluit aankoop perceelen grond weg Overloon. De Secretaris doet voorlezing van het besluit tot aankoop van eenige perceeltjes grond, ten behoeve van den weg naar Overloon, toebeboorende aan L. van Dijk en G. Pijpers te Venray en Poels uit Overloon; betaalt wordt f 15 per are, totaal f 496.20 Wordt goedgevonden. 7 Ondeth. verk. perc. gemeentegrond Oostrumsche weg. De Secretaris leest een besluit voor om aan den smid Vennekens een perceeltje van 15 cA. te verkoopen voor f 10 en aan Beurskens Marten een stukje grond voor f 2. De Voorzitter wyst er op, dat dit laatste perceel voor den aankooper geen waarde heeft, doch dat dit alleen verkocht wordt om een zuivere toestand te schep pen. Marten had het liever niet gehad dan wel. Wordt goedgevonden. 8 Adres Notaris Sirens Roermond. Van genoemden Notaris is een schrijven ingekomen, waarin deze wijst op den treurigen toestand, waarin het thans aan zijn principaal, de heer Straetmans, ver pachte gemeentebroek door slechte af watering verkeert. Hij toont aan, dat een der pachters door slechte manier van werken is geruineerd en dit in verband met door verschillende kranten verspreid, de lasterberichten, de oorzaak Is, dat dit Broek thans in slechten reuk staat. Hij stelt mitsdien den raad voor, ofwel de pacht voor zijne rekening te nemen voor f 400 per jaar, ofwel de pacht te niet te doen en de gebouwen, mitsgaders andere door den heer Straetmans uitgevoerde werken over te nemen voor de som van f 8000. Hij wijst er op, dat er 250 cana- dassen staan, die binnen 20 jaar eene waarde vertegenwoordigen van f 5000, terwijl de gebouwen na herstelling der door baldadigen aangerichte schade eene waarde hebben van f 7000. Weth. Janssen merkt op dat de hoornen op gemeentegrond staan, zoodat Straet mans daar geen rechtop kan laten gelden, aan de gebouwen, die op terrein buiten 't Broek zijn opgericht, beeft de gemeente niets. De Voorzitter merkt op, dat er nog f 200 door Straetmans te betalen is van 't jaar 1911, terwijl 1 Nov. a s. het jaar '12 verloopt, zoodat er dan nog f 500 bijkomt. Het komt hem het best voor. thaos de zaak met Straetmans in het reine te brengen, te meer daar er reeds iemand bij hem is geweest, die f 100 meer, alzoo f 600 pacht per jaar geboden heeft. Weth. Aerts zegt dat men met Strens niets te maken heeft. Weth. Janssen kent aan Strens geen recht toe om over overdracht of ver nietiging der pacht te onderbandelen- De Voorzitter stelt voor aan Strens te antwoorden, dat men op zyn schrijven niet ingaat, men zal betaling eischen der achterstallige f 200, onder bedreiging dat; zoo binneu zekeren tijd niet betaald wordt tot vernietigiDg van het contract, met, recht op schadevergoeding zal worden overgegaan, tevens zal men aan het a.s. vervallen der jaarpacht herinneren. Weth. Janssen twijfelt niet of de Aeeuw- sche boer zal zijn bod van f600 hand haven en zou Strens schrijven dat er meer voor geboden is. De heer Th. Slits ste t voor aan Straetmans een afschrift te zinden. De Voorzitter zou het juist andersom doen en goed laten uitkomen dat men met Strens niets te maken wil hebben daarom aan Strens een a.' chrift en aan Straetmans een officieel schrijven richten. Wordt goedgevonden. 9 Subsidie kerk Oirlo. Van het R. K. Kerkbestuur te Oirlo is een schrijven ontvangen waarin gewe zen wordt op den treurigen toes'and, waarin kerkgebouw en kosterswoDing verkeeren en daarom eene subsidie wordt verzocht van f 75. Niemand was daar op tegen, zoodat de subsidie zander hoofde lijke stemming werd toegestian. lh Subsidie Informatiebx:eau. Van de arbeidsbeurs en informatiebureau was een verzoek ingekomen om f 60 subsidie. De heer Michels vindt dit eene zeer nuttige instelling en stelt voor f 60 te verleenen. De Voorzitter wijst er op dat de sub sidie het vorige jaar f 40 f> eft bedragen. Yöiocüiüeiiue ieuen acut* u 1 4U vol doende. De Voorzitter zal in om»raag brengen f 40 of f 60. Voor f 40 stemden Th. Camps, Slits, G. Camps, Loenen, Wyn hoven, Derks, Janssen en de Voorzitter. Voor f 60 Aerts, Michels, Fonck, .Strijbos en Geurts, zoodat f 40 word; gegeven. 11 Subsidie Middenstana. De Voorzitter merkt op, dat dit re kwest in de vorige vergadering in onder deden is besproken, maar het nemen van een besluit tot heden is verdaagd. Hij vraagt aan den heer laurensse, ter vergadering aanwezig, of de cursus reeds is opgericht. De heer Laurensse antwoordt, dat, aangezien men geene zeka-heid had of men subsidie zou ontvangei, men steeds heeft uitgesteld. Thans beitaat 't voor nemen 15 Nov. a. s. te begnnen. De Voorzitter vindt in dez) kwestie een duister punt, hij weet niet welke jonge- lingen van deo cursus gibruik zullen maken, want hij acht jongeis, die alleen de 6 klassen der O. L. S. hebben afge maakt, niet in staat dien te volgen. Hij neemt deze gelegenhoid te raat te wijzen op den treurigen toestaoc waarin het herhalingsonderwijs verkeert, en zou jongens, die het herhalingscnderwijs met vrucht hebben doorloopen, teter geschikt achten om handelsonderwijs te volgen, dan zij die slechts de gewone klassen hebben afgemaakt. Ook kot men de on derwijzers, belast met het heitalingsonder- wijs, aanzoeken reeds in ien geest van den H. C. werkzaam te zijn Hetgeen hij hier nu teu berde heeft gebraiht, wil niet zeggen dat bij in principe tegen subsidie is, bij vertolkt slechts zijne zenswijze om trent de vruchten die een H. C. kan af werpen. De heer Th Camps zou het beter achten dat de Middenst. vereeniging wat meer werk maakte van het herhaliagsonderwijs, verschillende hoofden van siholen hebben hem als hunne meening te kennen gegeven dat jongens, die van de L. S. komen ongeschikt zija om den H. C. te volgen. De heer Slits sluit zich bij dit gezegde aan, De Voorzitter zou er geen bezwaar in zien, om bij wijze van proef f 60 subsidie te verleenen voor den tijd van 1 jaar, dan kan men zien wat de resulttten zijn. De heer Th. Camps acht dit glad ver keerd en zou eenige jaren wachten om te zien hoe den toestand van het herhalings onderwijs wordt, want hij tegt nog eens dat zonder herh. onderwijs geen goed volgen van den cursus mogelijk is. De heer Fonck heeft de vorige keer zijne zienswijze bloot gelegd en kan niet anders zeggen als dat de cursus nuttig is en rijke vruchten voor den middenstand zal af werpen, hy wyst op de groote mede werking die de professoren van het Gym nasium verleenen en twijfelt er geen oogenblik aan of de cursus zal door alle deelnemers te volgen zijn, want hij weet zeker dat èn leeraren èn leerlingen zich met hart en ziel voor het onderwijs zullen tooner», het kan dus niet anders of de resultaten moeten gunstig zijn. De Voorzitter is daarvan niet overtuigd, men weet zoo weinig wat de middenstand eigenlijk met zijn cursus wil. De heer Fonck stelt voor om de beslis sing over de toekenning der subsidie aan te houden tot een volgende vergadering, dan heeft hij wellicht betere gegevens. Verschillende leden verzetten zich hier tegen en willen de zaak afwerken. De Voorzitter zal nadat het voorstel Fonck door de heeren Aerts en Michels gesteund is, in omvraag brengen aanhouden of afwerken. Voor aanhouden waren de heeren Aerts, Fonck, Michels, G. Camps, Wijnhoven en Derks. Voor afwerken Strijbos, Th. Camps, Slits, Geurts, Loenen en Janssen, terwijl de Voorzitter zich van stemmen onthield en dus de 3temmen staakten, soodat het voorstel Fonek om de zask aai? aan te houden, verworpen werd. Nu bracht de Voorzitter iD omvraag, of de subsidie verleend zou worden. Voor stemden Michels. Geurts, G. Camps, Wijn hoven, Derks. Tegen Strijbos, Tb. Camps Slits. LoeneD, Janssen en de Voorzitter, de heeren Aerts en Fonck onthielden zich van stemmen, zoodat de subsidie niet werd toegestaan. 12 Subsidie Vakteekenschool De vakteekenschool 7raagt eene subsidie van f 325, tegen f 300 het vorige jaar. De heer Th. Camps vindt eene ver hooging van f 25 onnoodig en acht de in het verslag en rekening genoemde som van f 300 buur voor een half jaar wel wat erg overdreven. Het uitgetrokken bedrag voor vuur en licht kan nog door den beugel, maar de huur is belachelijk hoog. Hij stelt voor de subsidie te laten op f 300- Alle leden stemmen hiermede in, zoodat f 300 sub- idie wordt toegekend. 13. Subsidie Ambachtsschool Venlo. Deze verzoekt eveDals het vorige jaar f 50 subsidie te mogen ontvangen. Uit het jaarverslag blijkt dat 3 leerlingen uit Venray de school bezoeken, terwijl de commissie er op wijst dat on- en minver mogenden kosteloos onderwijs ontvangen. De heer Wijnhoven zegt dat ter oorzaXe van het dure abonnement op het spoor, de school slechts bezocht kan worden door kinderen van spoorwegpersoneel, die vrij reizen genieten, voor 'n burgermensch is het niet doenlijk. Wethonder Janssen stelt voor de S. S. te verzoeken om tariefsverlaging. De heer Fonck is er voor op de eerste plaats de eigen teekenschool te steunen en stelt voor f 25 subsidie te geven. Dit voorstel wordt gesteund door Wijnhoven en Derks. In omvraag gebracht stemden voor f 25 alle leden, behalve de beide wethouders die voor f 50 waren, zoodat f 25 wordt verleend. 14. Subsidie Halte Oirlo. Door de commissie, belast met de be vordering der totstandkoming eener halte te Oirlo, was een verzoek ingekomen om subsidie. Adressanten wijzen er op dat de Mij. tot Expl. van S. S. genegen is te Oirlo een halte op te richten, mits be langhebbenden voor de helft in de kosten, welke op f 13000 worden geraamd, bij dragen. Zij wijst den Raad tevens op den vooruitgang van Oirlo, waar in de laatste jaren 26 nieuwe boerderijen zijn bijge bouwd, honderden hectaren woeste grond ontgonneD, terwijl er door verkoop var gronden onder Oirlo een bedrag van rui f 25000 in de Gemeentekas vioeide. i verzoeken mitsdien een subsidie, het: van f 200 per jaar, hetzij zulk een bedrag wat de nog te verkoopen heidegror Jen meer opbrengen dan de helft der ïhans geschatte waarde. De Voorzitter vraagt wie der heeren het woord verlangt. De heer Strijbos merkt op dat de te verkoopen gronden door de aanwezigheid eener halte zeer in waarde zullen stijgen. De heer Geurts kan aan het adres nog toevoegen dat het jammer is dat de Boeren bond te Oirlo, die zoo eendrachtig samen werkt, zoo slecht bij kas is. De Voorzitter noemt dit een gewichtig adres en vraagt of niemand der andere heeren iets in het midden heeft te brengen. Niemand sprak en de Voorzitter toonde daarover zijne verwondering, wijl de Raad toch hier zit om het algemeen belang te dienen. Hij zal zijne meening nu ook te kennen geven, hetgeen niet wil zeggen dat de heeren hunne eigene opinie daarom prijs behoeven te geven. Hij kan Oirlo feliciteeren dat het zulke gronden bezit, en zou als hij zich ergens als landbouwer moest vestigeu, zich ook liever op goede gronden te Oirlo, als op slechte te Merselo of elders vestigen. Iedereen zoekt natuur- lijk bet beste en zyn eigen vooruitgang. Maar het hern«p on din f25000, dcor Oirlo in de Gemeentekas gestort zijn, kan hij niet billijken, daar ieder gedeelte der gemeente, waar grond ligt, ook die gel den stort. Er kan ook een tijd komen dat er te Oirlo niets verkocht wordt en elders wel. Hy spreekt hier nu slechts zijne eigene meening uit en wil ook nog niet zeggen dat hy tegen subsidie is. Wie der heeren verlangt nog het woord De heer Geurts deelt het van de S. S. ontvangen bouwplan en schrijven rond. De heer Slits denkt dat nu de Voorzitter bet woord heeft gevoerd, de beide Wet houders wel iets in het midden zullen te brengen hebben. Weth. Aerts boos Het is geen regel, dat hier in volgorde gepraat wordt, eerst de burgemeester, dan de wethouders er. ten laatste de leden. Die wat te zeggen heeft kan spreken. Niemand sprak, waar op weth. Aerts hernam, dat de commissie der halte zich maar eens eerst tot den boerenbond van Oirlo of Venray, of zoo noodig tot den Limburgscben moest wenden, alvorens bij den Raad aan te komen. De Voorzitter antwoordt dat de beer Geurts reeds te kennen heeft gegeven dat de Oirlosche Boerenbond geen geld heeft, terwijl men bij die van Venray .al aan een heel slecht kantoor zal komen. De Voorzitter vraagt voor de laatst'» maal of niemand der heeren over dit zoo belangrijk punt nog iets wensebt te zeggen zoo niet, dan zal hij in omvraag brengen of er subsidie gegeveu zal worden. De heer Fonck vraagt of er een subsidi van f 6500 of een renteloos voorschot gevraagd wordt. Verschillende leden merken deD heer Fonck op, dat hy de zaak niet begrijpt. Oirlo moet f6500 aan de S. S. betalen en vraagt alleen de in bet rekwest aange duide subsidie. De heer Fonck haalt de schouders op en zegt er niets van te begrijpen. De Voorzitter brengt in omvraag subsi die, ja of neen. Voor steraden Strijbos, Slits en Geurts, tegen Aerts, Michels, Th. Camps, Wijn hoven, Derks, Janssen en de Voorzitter. Van stemmen onthielden zich Fonck, G. Camps en Loenen. De heer Fonck motiveert zijne onthou ding door te zeggen dat hij de zaak niet snapt. De subsidie ia dus geweigerd. 16 Subsidie Fanfare. Door het Venraysche Fanfarecorps is PEEL EN MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 50 c. 65 c. 85 c. 4 c.

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1