Weekblad voor Venray, Horst en omstreke Een volksgeesel. Zaterdag1 4 October 1913. 34ste .Taargang*. No. 41 Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Dit nummei- bestaat uit TWEE BEaDEN Voor hen ie geld noodis: hebben. JU* Gemengd Nieuws. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c, b5 c. 85 c. 4 c. Prijs der AdvertentiSn van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën. 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. 20 c. 5 c. invloed van sterken drank kippen allen tijde de sterk drank geweerd wegnamen; vat zij matzes weken .wordt en onder gien enkel voor gevangenisstraf mot sten boeten, hoe- j wendsel, noch brriloft noch ander wel zij nog nimmer met de justitie 'eest werd toegelaten hadddn kennis gemaakt. Het voorbeeld Ier ouders is de Anderen stelen om hun zucht naar leergang der kinderen. De weten den drank Ie bevredigen. schap: mijn ouders dronken nimmer, Arme ongelukkige slachtoffers van zij verfoeiden den drank, zal hen den drank, die hun heele leven, hun sterken om er nimmer naar te Als men wekelijks de rechtzittin- »n der Rechtbanken en Gerechts- oven bijwoont en telt de zaakjes, ie Vu.' oorzaak vinden in en door drank, dan komt men tot de .o. chrikkelijke ontdekking dat van de honderd terechtstaande personen zeventig hun aanwezigheid daar te wijten hebben aan het monster, dat alcohol heet. Hoe dikwijls viel men niet denzelf den persoon na korten of langer tijd terug op het beklaagdenbankje en hoort men niet den Off. van Justitie in zijn requisitoir er op wijzen, dat deze of gene al zoo en zooveel maal veroordeeld isEn telkens hoort men stereotiep dat de man misbruik maakt van sterken drank. BpVtilen vau da beklaagden, die ter zake van mishandeling, verzet tegen de politie en diefstal zich trachten te verontschuldigen met „Ik weet het niet. Edel Achtbare, ik was zoo dronken", alsof het geen dubbele misdaad is zich eerst zoo dronken te drinken dat men niet meer weet wat men doet en in dien toestand zich te vergrijpen aan per soon en eigendom. Menigmaal hoorden wij uit den mond van den President als iemand voor het eerst voor de groene tafel verscheen: "Jongen, jij moest den «frank laten, het zal je nog ongeluk- ig maken." Hoevelen nemen deze »rmaning ter harte O ja, er zullen zijn; maar hoeveel Wij zien het lar al Ie vaak dat ue man na irten tijd weer voor de heeren >mt en dan klinkt menigmaal de mnige stem van den President: ij zuipt altijd, je moest je schamen. En de beklaagde, die er anders g eens met een geldboeto zou zijn gekomen, hoort door den officier ligen tijd gevangenisstraf tegen li eischer,. Dan is 't dikwijls bid— en smeeken, het met een geld- j Ve laten afloopen; dikwijls loven niet meer te drinken. En toch, ziet men dien ongelukkige na, als hij het Paleis van Justitie verlaat, dan is zijn eerste gang dikwijls naar de kroeg, om zijn troost te zoeken in een borrel. Ongelukkige arme zwakkeling, die niet begrijpt hoe hij reeds in de klauwen van den gevloekten alcohol is vastgegrepen. Wij hebben mannen gezien, die reeds twintig maai den gang naar de gevangenis gemaakt hadden en toch weer terugkomen. De een steelt in dronkenschap, toekomst, en dat der familie op het spel zetten om aan dien hartstocht te voldoen. Slaat een blik in de huisgezinnen, waarin armoede en ellende wordt geleden, waarin twist en tweedracht aan de orde van den dag zijn, en het is weer voor het grootste, ja over» grootste deel door dezen aartsvijand. Hoe hartverscheurend zijn zulke toestanden met alle gevolgen voor ouders, vrouwen en kinderen. Hoevelen zijn er niet erfelijk belast door het misbruik van sterken drank door den vader; ook dikwijls door dat' der moeder voorbestemd de gevolgen der ongerechtigheid te dragen. Ziet naar de gevangenissen, naar ziekenhuizen en hospitalen, welk een centenaarslast van jammer en ellende uit den drank voortgekomen, ver bergen die biunen hun muren Hoevelen gaan er niet van de jonge dochters den weg der zonde op en sterven een ontijdigen dood door de schuld der ouders, die haar door hun zucht tot drinken de vrije hand lieten of haar door mishan deling in dronkenschap uit het ouderhuis dreven. En hoevelen zijn geen zondig leven gaan lijden door den drank die een prikkel is tot de ontucht. Hoeveel jonge krachten, ilinke arbeiders, zelfs ontwikkelde, zijn niet door de zucht naar drank in de Rijkswerkinrichting terecht gekomen Hoevelen verblijven er niet in de toevluchten van het leger des Heils, in werkinrichtingen als "Welkom" en nLuctor et Emergo", die wan neer zij zich niet door den drank duivel hadden laten overmeesteren, gezeten burgers zouden zijn. en dik wijls als het te Iaat is, de liefda digheid moeten inroepen, om niet geheel verloren te gaan. Welk een zee van jammer heeft dit afschuwelijke monster al niet aangericht in de Maatschappij Hoeveel dooden en gewonden zijn al r.iet door zijn toedoen ge» vallen en hoeveel onheil heeft het niet op zedelijken geestelijk gebied teweeggebracht Hoevelen zijn niet van hun geloof afgedwaald of heb ben bun geloofsplichten vergeten en verzuimd dooi het misbruik van drank. Vraagt bet den priesters in onze kerk, vraagt het den predikanten bij de protestanten en zij zijn het er allen over eens, dat door den drankmisbruiker de geloofsplichten worden verwaarloosd. Wij zouden legio-voorbeelden grijpen. Gelukkige kindenn, die aan hun ouders zulk een vtorbeeld hebben. Gelukkige ouders, lie zich nimmer aeboeven te verwijter, als mijn kind verkeerde wegen gsat of den drank zoekt: het is onze sc'uld, wij hebben het voorbeeld gegeven door den drank op tafel te zet'sn. De terechtzitting n wijzen uit dat bij minstens 70 pG der misdrijven de schuld te zoeken is bij den alco hol, en dat zegt ons lat de gevange nissen voor meer dan de helft konden verdwijnen Is het verscheu rend monster, dat al-ohol heet, werd onschadelijk gemaakt. Gld. zooals de kellr.er, die Dinsdag terecht stond, omdat hij een gouden ring kunnen opnoemen, waarbij de drank had gestolen, of, zooals de drie het geestelijk peil der schippers, die met hun schip te heeft neergehaald. Bij een polemiek senige maanden geleden in »De Teegraaf" over het verkeerde van het ontreden van z.g. «agenten in voorschitten", tusschen personen die legen zekere provisie geldopr.emers in aan aking met voor schotbanken brenger, stelde een der inzenders de vraag «Waarom wendt men zich niet terstond tot de be.rokken bankin stellingen zelf en waarom gaat men zoo dikwerf naar tisschenpersonen, die ten slotte den gfwonen gang van zaken soms in den weg staan en de afwikkeling vertragin 1 Een volgende inzmder meende de reden ervan hier in te moeten zoeken dat men eenvoudigweg niet weet welke voorschotbank solide is. Geldt ditzelfde niet echter van de «agenten in voorschotten Weet men dan wel wie van hen al of niet solide is. Dat is meestal heel moeilijk uit te maken, en niet zelden komt het voor, dat men waant in vertrouwde handen te zijn gevallen, terwijl juist het tegendeel het g«val is. De inzender acht het voorts een stap in de goede richting als eens de vertrouwde en solide banken werden gepubliceerd. Van wie moest dit uitgaan en op welke wijze kan Jat het best ge schieden Zeker, wij laten niet na openlijk aan te wijzen de bankinstellingen, die niet te vertrouwen zijn, zoo wij de juiste gegevens daartoe bezitteu en onze beweringer dus met bewij zen kunnen staven. Doch een eenigzins betrouwbare lijsl opeplijk te publiceeren van al of niet solide bankinstellingen stuit op velerlei moeilijkheden. Vooreerst gaat het niet aan een menschen bankinstelling als minder of onsolide men voor zich overtuigd van de on deugdelijkheid der bank. Verder kan het voorkomen dat een bank, die op het oog als solide is aan te merken en waarvan niets kwaads kan worden gezegd, toch niet kan worden aanbevolen, omdat in het geheim soms afgeweken wordt van blijkbaar gunstige voorwaarden en niet altijd gelukt het daar achter te komen en omtrent deze praktijken juiste gegevens te verkrijgen. Zoodra men in het openbaar gaat optreden moet men uiterst voor zichtig wezen in zijn aanwijzingen om niet op de vingers te kunnen worden gelikt of om geen flater te slaan. Een en ander is dan ook wel een der redenen geweest, die de Natio nale Vereeniging tot bestrijding van den Woeker genoopt hebben otn, zoodra zij in een stad eenigszins vasten voet kreeg, te zorgen voor een vast adres, waar omtrent al deze aangelegenheden betrouwbare inlichtingen te bekomen zijn. Amsterdam, Den Haag en Gro ningen hebben haar bureau voor inlichtingen: in Arasterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht zijn afdeelingen der nationale vereeniging gevestigd, in Leeuwarden, Groningen en Coevorden bestaan correspondent» schappen. Alle adressen daarvan worden elke maand in ons orgaan gepubli» ceerd, terwijl in de plaatselijke bladen ook geregeld verschillende adressen worden bekend gemaakt. De zekerste weg voor degenen die zich tot een bankinstelling willen wenden en niet op de hoogte zijn, is dan ook zich eerst te richten tot een der adressen onzer 7ereeni« ging- Dat kost niets en men heelt de zekerheid dat men uit de klauwen van woekeraars blijft, terwijl vol» komen geheimhouding betracht wordt. [Weg met den woeker.) den weeropbloei en de h8 aloude, gchoone bedevaart O van Oostrum. Hulde en da heil aan de pelgrims aan Maria, "au de In den bedevaart 4 Mei 4 Mei IS Mei 23 Mei 1 Juni 2 Juni 29 Juni 29 Juni 15 Juli 20 Juli 15 Aug. 16 Aug. 17 Aug. 24 Aug. 8 Sept. 14 Sept. 17 Sept. 21 Sept. Ofschoon Hetlevaart OoMrtim. loop van dit jaar kwamen ter H. Familie en R. K. Werklver. Venray, Processie van Merselo; Mariacongregatie Venray; Mariacongregatie Vierlmgsbeek; Processie van Overloon; Processie van St. Anthonis; Drankbestrijdstersver. Venray; Processie Tertiarissen v. Well; Huishoudschool en Normalisten van GrubbenvorstKlooster; Amsterdamsche Vaandelwacht; Processie van Oirio; Voetprocessie van Helmond; Ziekenfonds St. Ludovicus; St. Antonius-Patronaat; Processie van Venray; Processie van Leunen; Mariacongregatie Baarlo; Mariacongregatie Boxmeer, hel weer op de Zon- en feestdagen in Mei dikwijls minder gunstig was. mag het bezoek der pelgrims van dit jaar aan hot oud genadeoord toch wel druk genoemd worden. Vooral 15 en 17 Aug. waren drukke dagen. Ook de processies, als van Leunen, Merselo, Oirlo e. a. nemen jaarlijks zeer veel toe aan deelneineDden, en maken niet weinig de belangstelling gaande van te signalen, zonder dat men daar-1 ?reemde. pe|grims. Zoo werken, God zy Annie l'aneal ontsnapt en weer «evat, Omtreni Annie Pa*ral, du Woensdag door de Rechtbank te Arnhem ontslagen is van rechtsvervolging, doch wiRQpname in een krankzinnigengesticht wei' 1 voor een proeftijd van hoogstens et jaar, meldt de correspondent te Grave vn da 's Hert. Ot. Maandagavond wist de bekende An.;,e Pascal, die alhier in het RijkskraoW zinnigengesticht verblijft, aan de waak zaamheid eener verpleegster te ontsnappen en het gesticht te ontvluchten. Aangezien men hier haar goed kende, begreep men spoedig, dat ze ten onrechte zich in vrijheid bewoog. Men ging haar na en het bleek d&t zich in het gebouw -De Prinsenstal" begaf, waarop het gebouw werd bewaakt «u hulp van de marechaussee werd ingeroe. pen. Eindelijk werd ze onder een massa hooi uitgehaald en naar het gesticht teruggeleid. Lit (Ie iiaiuur. Dezer dagen heeft men te Dinxperlo va-> een kersenboom van bakker Apeuhorst nog sappige kersen geplukt. KijiueegHclie Kermist. De Nijmeegsche kermis raakt in verval. Voor het eerst sinds jaren zal er op de a.s. Nijmeegsche kermis geen stoom» caroussel komeo. De carousselhouders kunnen de f 5000 staangeld niet meer opbrengen of hun winstje wordt te klein, Heen geuiakkeliike taak. Dinsdagmiddag werd door een deur waarder beslag gelegd op een ijzeren motorschuit van den schipper v. d. S. liggende in den Amstel onder Nieuwer Amstel nabij Ouderkerk. Tweemaal toch begaf de deurwaarder zich op de loopplank om het beslag te leggen en tweemaal kantelde de schipper de loopplank, waardoor de deurwaarder beide malen in den Amstel terecht kwam. Toen ten slotte de schipper dreigde met een revolver, werd de hulp der politie ingeroepen, die den schipper arresteerd' waarna het beslag kon worden golegd. De schipper werd gevankelijk naar Amsterdam vervoerd en ter beschikking der justitie gesteld. Tel. Mourdnanslag. In de buurt van Dinxperloo, dicht bij de grens, is Maandagavond een moordaanslag gepleegd op den arbeider E. Kneilman. Zekere H. Knabbe. een 26jarig persoon die reeds eenige malen verocdeeld werd. bracht K. een diepen dolkt eek in ket hoofd toe. De bedoeling van den aanvaller schijnt roof te zijn geweest. De aangeval lene verkeert in levensgevaar, de didi is gearresteerd. Tel. Ongelukken. Maandagmorgen was zekere B. uit Valburg met kar en paard aan het Driei- sche veer tegenover de Wasterbouwing bezig met grint laden. Plotseling liep het paard achteruit, terwijl de man nog op de kar zat. Paard en kar met berijder ge raakten te water met het treurige gevolg dat man en paard verdronken. Zondagmorgen om 10 uur is een vrouw aan den Driebergschen straatweg te Utrecht doodgereden door de auto van Graaf Schimmelpenuiuck. Geheel verminkt werd zij onder de auto weggehaald. Zakkenrollers. De drie feestdagen ter gelegenheid van onze lOOjarige onafhankelijkheid zijn te Breda een vruchtbaar veld geweest voor de zakkenrollers. By de politie is aan gifte gedaan van de ontvreemding van 9 gouden horloges met of zonder ketting en van ruim dertig portemonnaies met meer Millingen lagen en daar onder den j Gelukkig het huisgezin waar tej voor de bewijzen heeft, ook al is dank, allen ernstig en loffelijk mede tot ot minder geldswaarde. PEEL EN MAAS 1 I' li V. rr 1 M14M "w,,,r v uooiu uuu» -oyI vreeiuuc- poigmu». ouu 1 v 1

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1