Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. R.K. Middenstanders. 34ste Jaargang. No. 40 Zaterdag 27 September 1913. Uitgave van Firma W. Van dt n Munckhof, Venray. bestaat uit TWEE BLADEN Vergadering R. K. Venr. Middenstand Abonnementsprijs per kwartaal voor VENKAY JO ïoo^hct'buitenland bij vooruitbetaling 85 afzonderlijke nummers Prijs der Advertentiën van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Uit „„mmor'ument L- H- en N. begon in'tram, post. stoomvaa.^orkeer en lichaam, noodig voor de volledige int nunuuci 1907 voor uwe belangen te werken.1 andere vervoermaatschappijen Zij j vorming van gezonden, christelijken het consulaat-doet ouder baren invloed tot stand staat, AAa vnnrm» openbare Zondag 14 Sept. 11. was het in Venray een ongewone dag. Men hield er de reeds vroeger aangekon digde openluchtmeeting der vereenig- de Noord Limburgsche Werklieden- vereenigingen. 'o Meeting is naar men mij mede deelde, eene bijeenkomst, en al/oo moet een openluchtmeeting zijn 'n bijeenkomst in de open lucht of een bijeenkomst buiten. Niet een bijeenkomst om de lucht te nieten, zooals menig, buiten de organsatie staand Venrayer in zijne bekende luchthartige oppervlakkig heid, wellicht ter aandikking der humoristische zijde van het geval, te verstaan wilde geven. O neen 't Was een openlucht meeting met propagandatocht en daar deze laatst» de hoofdschotel der bijeenkomst vormde, uofiin ik-fljKLtt bijeenkomst, naar zijn midden- standsch of kaufmanniache wijze uit gedrukt »'n Relcame voor de idee van den R. K. georganlseerden werkman." Op zoo'n reclametocht nu, worden waai heden gesproken, althans men mag aannemen, dat allen die daaibij op den voorgrond treden, naar best vermogen trachten het te doen. Waarheden, gedebiteerd om tor wille van liet recht, nuttig voor de betrokkenen, niet altijd echter aan genaam klinkend in de ooren der buitenstaanders, hard soms, en toch desniettemin wel eens nuttig vooi hen En zoo verging het ook, wat betreft een dier waarheden, onzen middenstanders. Ja, nuttig voor hen was het te hooren, boe heilzaam de organisatie werkt voor den werkman, en hoe zeer verplicht hij is er een ijverig en werkzaam lid van te zijn. Zoo is het ook voor u Middenstan der Bied de organisatie don werk man de gelegenheid tot hoogere ont wikkeling, tot diepere vakkennis, tot meerdere beschorming, tot een ki ach tiger opeischen zijner rechten, ook voor u is de gezamenlijke aan eensluiting het eenige middel tot bevrediging uwer verlangens en aan vulling uwer behoeften. De middenstandsorganisatie reeds erkend in den Nederlandschen Mid denstand door onze hoogere bestuurs lichamen, mocht, hoe zwak en weinig dezelve nog gesteund wordt van den kant der vakgenooten, op de heil zaamste wijze met staat en gezag Zij reorganiseerde wezen ten uwen voordeele, gaf in geschriften als «Handelsbelangen en in hare verslagen en mededeelin- jen de meest nuttige wenken en rapporten ten bate van den klein- ïandel. Op verlangen en met mede werking uwer organisatie kwamen tot stand het Bureau tot onderzoek der handelswaren te Leiden, station voor bakkerij en maalderij en voor zaadcontrole te Wageningeo, station voor de lederindustrie te Waalwijk. Zij steunde het tentoonstellingswezen, bevorderde het vreemdelingenver keer, riep in het leven de permanente commissie voor de Middenstands- voorlichting, alsmede den voorlich tingsdienst voor de nijverheid; stelde veel enquete's ten uwen bate in, be vorderde studiereizen, gemaakt voor uwe belangen naar 't buitenland en navorderde het oprichten van Mid- enstanilscrodietbanken. Zij stelt zich beschikbaar tot het geven van alle mogelijke inlichtingen ten bate an handel en nijverheid aan iedere vereenigiiig en iedere middenstander, en verzamelde daartoe reeds de móest mogelijke gegevens. Dat alles bracht u de organisatie. Zij bracht en zal nog kunnen brengen alleen echter bij gezamenlijke mede werking, alles wat voor uwe be- angen dienstig is, en u steeds nader voeren op den weg tot: uwe vakver» tegenwoordigende lichamen als Kamers van Koophandel en Arbeid, Middenstandskamers, Zondagrust. wettelijk geregelde winkelsluiting, beperking van arbeidsduur voor patroon en bediende, regeling van te betalen en te vragen loonen, de wet op de oneerlijke concurrentie en de vervalschingen, beter geregeld ere» diet en bankwezen, wering van vreemde pasmunt, contante betaling coöperatieve glas, brand, ziekte, ongeval, ouderdom en bedrijfsverze zekeringen, incasso en informatie» bureaux, een meer algemeen en krachtiger gesteund vak en handels» onderwijs, inkoop en productie» coöperatie. Zij zal haren invloed doen gelden bij u op te leggen belastingen, bi het bekomen van subsidiën uit stads provinciale en gemeentekas. Zij be» strijdt de monopoliebedrijvon als trusts, kartels en anderen, houd toezicht op en tracht te voorkomen, een te ver doorgevoerde exploitatie der gemeentebedrijven, kan toezicht houden bij plaats hebbende aanbe» stedingen ten behoeve van rijk, pro» vincie en gemeente, op de uit te voeren werken, ten belange van den soms op onrechtvaardige, slinksche komen en steunt co lichamen bij de voorbereiding van electriciteit en gas, benoodigd voor de krachtvoortbrenging uwer onder» nemingen, de verlichting uwer lo» kalen, en regelt aan eg en prijs; bezorgt u naar wij hope 1 een sneller en goedkooper handelsrecht, in één woord, zij wil en kan alles voor u doen, zoo gij medewerkt. Waar den werkman en den land» bouwer door de organisatie het succes niet is onthouden, daar zal ook voor den middenstander, door organisatie, de verbetering van zijn stand en de bevrediging zijner ver» langens niet uitblijven. 'Vaar andere standen zich organiseeren, daar is t ook uw plicht, nog sterker, het is voor u een dubbelen plicht. Want, waar andere standen tot iet bekomen van betere levensvoor» waarden in hunne organisaties een offensief karakter aannemen, wordt jij verplicht tot denzei-den strijd, en is het tevens aan u p devensieve wijze uwe op goeu^r >nden geves» tigde rechten te bes. rmen en de bestaansvoorwaarden 1 u* aUs--? voor zoover die in het licht der sociaal-economische waarheden te verdedigen en noodig zijn, te ver» zekeren, te verzekeren in uw belang, iet belang onzer middenstandskin deren en het belang der geheele gemeenschap, waartoe gij behoort en die niet alleen voor u heeft te zorgen, maar die u ook niet missen kan. Wel hoor ik u zeggen: Niets haalt dit alles uit, alle organisation zijn niets waard en bijzonder voor ons middenstanders is niet veel te be halen. 't Is onzin Dezelfde maatschappij die u oogenschijnlijk niet gunstig is gezind en u doet kwijnen, zal ter gelegenertijd u aanbieden de vrien» denhand en tot eigen heil u voeren. Zij zal u oproepen tot gemeenschap» pel ij ke medewerking, aan de vorming van den staat, die geen staat is, althans in de volle beteekenis, die men aan het woord dient te geven, als hij niet omvat volledig alle katholieke standen en op katholieke wijze is gevormd, door en met mede» werking van- allen, zonder onder» scheid. Daartoe bied enkel in de toekomst nog de gelegenheid: Een volledige organisatie van alle vak» genooten. Als alle standen zullen zijn geor» ganiseerd, de diverse groepen zullen opgenomen zijn in vakvereenigingen, op hare beurt vereenigd in nationale bonden, dan zullen uwe stemmen, ze wijze uitgestoolen kleinen aannemer,mogen zwak zijn en van verre komen kan trachten in het belang van klein» 'gehoord worden; zal men u moeten D_„D handelaar, industrieel of ambachts»'erkennen en den staat, steeds meer mede werken aan uwe belangen, baas, aannemingen zooveel doenlijk overbelast, zal een ruim deel van Diverse wetten werden door haar te splitsen en dezelve alzoo te brengen zijnen arbeid op uwe organisation hein vloed ten voordeele van den'onder het bereik der middenstanders,- overdragen, bedoeld is dat gedeelte, Middenstand. Steeds ruimer vloei weert de vliegende winkels, mars» wat rechtstreeks verband houdt met den staats- en provincialen steunkramers, venters en de vermomde uwe vak- en zaken belangen, tot arabachts-, vak-en handelson- bedelarij; derwijs. De sfd, Handel v. h. Depar- middelen door de organisatiën voorge» licht in zijn beschermenden, steunen» den en leidenden arbeid. De staat' zelve neigt zich tot u, zij het dan ook op nog te zwakke wijze en ruimt reeds u eene plaats naast hem in, wachtend slechts op een krachtiger opdringen van uwe zijde, om in de actie, die van uit uwe onderste lagen levendig moet opkomen, de aanleiding te vinden steeds meer voor u te kunnen doen. Of verklaar» de Mr. Everwijn, de regeerings» commissaris, op het in Juli 1.1. ge» houden congres voor den Middenst. te Middelburg gehouden niet De regeering wil wel, maar kan niet, als de middenstand niet krachtiger gaat medewerken. Daarom-' gewerkt en handig ge» bruik gemaakt der omstandigheden. Jet is eenmaal uwe roeping, te ienen tot maatschappelijk evenwicht Vooruit, te veel nog schettert in onze ïoogere en vooral lagere bestuurs» ichamen het egoïstisch geroep van en eenling, soms wel rijk aan for» uin, afkomst en invloed, niet altijt echter schitterend door rechtvaardig» ïieidsge.vrtftl ïrienscheokennis en ratholiek maatschappelijke burger» eer. Allen op ook gij intellecten onder ons, op naar den geest van de ncycliek Rerum Novarum, waar die 'met den Kerkleeraar zegt Wie derhalve talent heefthij zorge er ten zeerste voor niet te zwijgen wie overvloed van goederen heefthij wake er voor, niet te gevoelloos le worden ten opzichte van het schenken van medelijden. Wie geschiktheid heeft om te re-» geer en, hij beijver e zich wel, hei nut en de voordeden daarvan zijnen naaste mede tedeelen. Op vooral gij jongere middenstau» ders, met meer dan gewoon natuur» lijken aanleg, bruischend gemoed en helderzienden geest, aan u de toe» komst; niet tevreden alleen met te spreken over ,,ons Venray", met te roemen zijn welvaart en vooruitgang, met te loven zijn oude gebruiken, zeer zeker respect voor wat is, eer» bied voor wat was, als het goed is, maar ook de handen aan t gevest, het zwaard getrokken voor den gemeenschappelijken maatschappij» strijd, ter beveiliging der rechten van onzen ouden, roemrijken Middenstand. Als ge tijd'.g, met voortvarenden moed en wijs beleid de scharen helpt aanvoeren, niet verzagend, voor ge in de sociaal» economische reactiën onzer dagen, de goede orde hebt ten zege ge» voerd, dan zal eene vrije en niet te onbeduidende positie van den Middenstand uw deel van don oor» logsbuit zijn. Voorwaarts u getoond waardige middenstandszonen der gemeente, die u schonk den grooten Dr. Poels, zich begevend in het heetst van den strijd, op het meest bedreigde punt, wiens helderzienden geest voor u wiens machtig woord, soms miskend, een bevel is, dringend in de wel ietwat verouderde en harde aard» korst, als een mijlpaal, waarnaar gij u allen gaarne wilt en kunt richten. Allen lid der vereeniging de R.K. Venraysehe Middenstand. WILLEM WINTERS, Voorzitter. treed «oor u op bij de' Daarom, R. K. Middenstandershet zoeklicht zal zijn, begunstigend van vervoer, als spoor,gesteund door uw lidmaatschap, het ^uwe katholiek socia t opeia ïen, Maandag 22 September. Tegen 8 uur opende de Voorzitter de vergadering met den gewonen groet. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering voor, welke worden goedge keurd, waarna de Voorzitter eenige mede- deelingen te doen had, Hij wees op den gestadigen vooruitgang van de vereeni ging, bracht dank aan den uitgever van »Peel en Maas" voor het bereidwillig beschikbaar stellen van het blad, merkte op dat de nalfjaarlijksche rekeningen op welwillende wijze door het publiek zijn ontvangen. De vragenbus zal voor de volgende vergadering in dienst worden gesteld. Naar aanleiding der klacht van den heer H. Poels over het uitbetalen der loonen van Gemeentewerklieden iu Duitsch geld, is hiernaar een onderzoek ingesteld en is gebleken dat dit vroeger wel thans ecb'er niet meer geschiedde. Nu zal spreker overgaan tot bespreking van punt 4 der agenda .HandelBCursus*'. Het schijnt dat het in de Gemeenteraad mode is geworden alle subsidie aanvragen te verschuiven. De Voorzitter hoopt echter dat de Raad gunstig moge beslissen en de subsidie worde toegestaan. In October zal de inspecteur van bet Handelsonderwijs een bezoek brengen aan Venray ter nadere bespreking. Ook wijst de Voorzitter op de verkeerde toelichting, by een ouderhoud over deze zaak met het Dag. Bestuur der gemeente door don gemeente-secretaris gegeven. Deze be weerde dat een 3jarige Handelscursus alleen geschikt was voor grootere plaatsen. Deze meening wordt meer verkondigd, doch dit is onwaar. Iedere jongen of meisje, 15 jaren oud en met vrucht het lager onderwijs afgemaakt hebbend, kan naar net ministerieel oordeel tot zulk een cursus worden toegelaten. Iedere groote plaats richt een handels dagschool, geen avondcursus op. In een akelig nest als Venlo bestaat reeds een dagschool. Hij spoort de leden aan voor 1 November 1913 zooveel mogelijk jongens en meisjes boven de 15 jaar op te geven tot het volgen van de cursus. Op voorstel van den heer E. v. d. Putten werd overgegaan tot het nemen van een besluit om de nieuwe leden toe te laten, wat met algemeene stemmen werd goedgevonden, zoodat de vereeniging thans 57 leden telt. De voorzitter deelde mede dat er a. s. Zondag om 3 uur eene vergadering ge houden zal worden in het St. Christottel- huis te Roermond over de credietbanken. Aangezien deze zaak echter niet in een paar uur kan worden afgehandeld, had hij verzocht om eenige gedrukte verslagen o ver deze kwestie, hy heeft echter niets ontvangen. Binnenkort komt hij echter iu den Bosch en zal alsdan eene nadere be spreking hebben met den directeur der Credietbank aldaar. Aangezien spreker niet niet voor overhaasting is. wenschte hij voor Zondag a. 8. een blanco mandaat, teu einde naar eigen inzichten te kunnen handelen. Hiertegen bestond geen bezwaar. Nog hoopt de voorzitter dat meerdere leden hem Zondag zullen vergezellen. De voorzitter wijst er op, dat de op» richting van vakgilden niet zoo gemak ke. lyk zal gaan, maar toch zonder de vak» gilden is de geheele beweging niets. PEEL EN MAAS 1 20 c. 5 c. OWUiO o I tt

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1