f f i f Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. t Vermist. teA-ttg H' n" praten, aat nett in zijn leven veel ft slecht teekenen te bewegen. %'a*lei*moor«t. X w Maaa—B—mm—a—w^—na— VENRAY, 13 September 1913. De Weleerw. Pater 0. Pouwels van Venray, Missionaris van bet H. Hart te Tilburg, tal zich begin October begeven naar de missie op de Philipynscbe eilanden. Wij weosrben Z.Rerw. een voorspoedige reis en hopen, dat God zyn arbeid moge zegenen. De beer Willem Derksen, onder» wyzer alhier, is heden te IJmuiden scheep gegaan met bestemming naast Oost Indië, om zich aldaar aan bet onderwijs te wyden. Maandagmorgen passeerde alhier op gerioge hoogte eene vliegmachine, die zich snel io Zuid Westelijke richting voortbe woog. Door een landbouwer uit Merselo werd Diusdag in de Peel een onbeheerde poney opgevangen. Het dier is door hem gestald en hij heeft van zijne vondst aangifte gedaan ten Raadhuize. Een wielrijder uit Veltum werd Zondagmiddag te Caslenray door een auto aangereden. Hij bekwam eenige kneu zingen en wonden, die door een dokter uit Horst verbonden werden. Voor beloonde eerlijkheid. De jonge man M. v. A. van den Oir- loschen weg, die met vele anderen j.l Dinsdag de Haagsche Tentoonstelling bezocht, had het geluk op den Pier een portefeuille met f 338 te vinden, toebe- boorende aan Mej. Pijnappel te Hilver sum. De juffrouw werd telefonisch op het politiebureau ontboden en schonk den eerlijken vinder 100 mark. Een heuglijk reisje voor M. Zaterdagmiddag landde te Leunen de luchtballon -Munsterland". De reizigers, een heer en twee dames mogen van geluk spreken er zoo goed afgekomen te zijn. De ballon steeg aanvankelijk tot eene ver bazingwekkende hoogte eu daarom werd de luchtklep geopend, Deze weigerde eerst gedeeltelijk haar dienst Na herhaald werken sloot ze eindelijk. Weer later rees de balloD en opnieuw werd de klep geopend, docb nu bleef de klep, wat men ook aanwendde open. Zoo dreef men in Zuidwestelijke richting, steeds lager en lager, 't Anker was reeds verloren gegaan en dientengevolge waren de reizigers ge heel aan bet toeval overgelaten. Dat de inzittenden m groeten angst ver keerden. laat zich hegrijpen, te meer neg toen man vreesde, dat de ballon tegen den toren van de kapel te Leunen sou aan komen. Gelukkig dreef, hy langs en viel op korten afstand daarvan met de mand 't onderstboven op den grond. Toege schoten hulp bevrijdde de luchtvaarders. De dames lagen bewusteloos en werden in 't schoolgebouw binoengedragen, waar dr. Struin, die juist ter plaatse was, ge neeskundige hulp verleend. Een der dames had den voet verstuikt, de andere den arm ontwricht. Per auto werden ze naar Venray vervoerd. Den volgeuden dag konden allen weder naar Munster ver trekken. Deze reis, die nog betrekkelijk goed is afgeloopen, zal zonder twijfel de reizigers nog lang in het geheugen blijven. L,K. OOSTRUM. Op 't feest van O. L. Vrouw Geboorte bracht de processie van Venray, onder leiding van den WelËerw. heer kapelaan Srneets, haar jaarlijkse!* bezoek aan O. L. Vrouw van Oostrum. De H. Mis. die prachtig gezongen werd, werd opgedragen door den Eerw. Pat. Goumane. Kruisheer, geassisteerd door de Eerw. Leeren Henri HaeDraets als diaken en Ed. Koeken als subdiaken. Mede bege leidden de processie de Eerw. heeren Job. Poels en Jos. Esser, die de feest- predicatie hield, 's Anderen daags droeg alhier het H. Misoffer op de Eerw, Pater Pouwels. Id het plechtig Lof des nam. hield de Eerw. Pater Reraaclas Meys eveneens een zeer scboone feestpredicatie. Wy vermeideu nog, dat in den morgen door iemand van de processie in of om de kapel, of op Trans Cedron een gouden broche verloren is, die tot heden niet terecht is gekomen. Als ex-voto's werden gebracht een gondeu ring, twee paar gouden bellen, een gouden broche, een gouden ketting met kruisje en een goudep slot. Aan de gevers hartelijk dank. De uitgever van dit blad is zoo welwil lend in eene afzonderlijke kolom melding te maken van de giften voor de Kruisweg- kapalletjes. Wij hopen dat er velen in vermeld mogen worden. Het geldt bier de eer van alle Venraysche parochianen. Of is 0. L. Vrouw van Ooatrum Diet vooral ook de Venraysche Lieve Vrouw Wie kent hem Te Maastricht is aangehouden een Duitsch sprekend persoon van ongeveer 45jarigen leeftijd, groot van geBtalte, met blond haar en glad geschoren gezicht, de kleeding dragende van een of ander gesticht, en wiena wit linnen hemd is gemerkt P. A. B. L. trachtte zich te ontdoen van een rijwiel, merk -Oranje", no. 118923, ver vaardigd te Siebengewald. Deze persoon, vermoedelijk krankzinnig, weigert hardnekkig naam of woonplaats op te geveo. L.K. ROERMOND. Over den diefstal in de Kathedraal verneemt de N. K. nog, dat de dieven zich verborgen gebonden hebben op den zolder der kerk. Behalve uitgebrande lucifers werd daar een een nummer der Kolo. Ztg. gevonden van 5 December. Dit versterkt het ver moeden, dat het Duitschers zijn geweest, Zy bereikten die plaats langs een deur in de doopkapel. Albier is Zondagavond den brillen- koopman H. Vlekken in een vechtpartij met een bierglas een levensgevaarlijke hoofdwond toegebracht. De gewonde is naar de kliniek over gebracht. MEIJEL. Een treurig ongeluk met doodelijk gevolg overkwam J. Jaosen, landbouwer wonende te Ratheim in Pruisen Met een lading bijen, geplaatst op een kar, werd hij, doordien het paard op bol ging, door het voertuig overredeD en vond hier den dood. Door de zorg der familie werd zijn lyk naar Ratheim overgebracht. SCHINNEN. Bij kon. besluit is aan deze gemeente verleend een voorschot uit rijks kas tot een bedrag van ten hoog ste f 44000 ten behoeve van den bouw van een twintigtal arbeiderswoningen door de woningvereeniging Schinnen. Overleden. Naar de -N. R. Ct." meldt is de jacht opziener v. d. Kerkhof, ongeveer drie weken geleden onder Moergestel door een etrooper levensgevaarlijk in de borst getroffen, Dinsdag in het Ziekenhuis te Tilburg overleden, Snugger Een jongmensch uit een dorp naby Gouda maakte de bedevaart per extra- trein mede naar Kevelaer. Hij had wel eens gehoord, dat men slechts een bepaald aantal sigaren naar Duitschland mocht medenemen, maar hij wist er wel raad op. 't Zou hém niet foppen I En by de visitatie aan 't grenskantoor te Hassum kwamen, tot groote hilariteit van de douaoebeamhten uit 's man" vaüesie te voorschijn, netjes verpakt in eeu zakje van een banketbakkerswinkel een twintigtnl heel eventje: aangecoekt» aigRPeo, -In bniikte sigaren, meende hij. waren toch wel «zollfref. De gestrenge heeren commiezen hadden alïe achting voor 's mans vindingrijkheid en lieteD hem zonder betalen passeeren. Ongelukken. Dinsdag was 't feest in 't Noordeinde van Giethoorn. Tot de feestgenooten behoorde de 17jarige dochter van H.Kleene uit de Middenbuurt Daar het meisje des avonds en ook des nachts niet thuis kwam vreesde men dat haar een ongeluk was overkomen. Woensdagmorgen werd zij levenloos uit het water gebaald. Te Winschoten zijn Woensdagmorgen vier vrouwen en een man, bij het op hol slaan van een paard met wagen, ernstig verwond. Twee vrouwen kregen hersen schudding. een andere vrouw is* naar bet ziekenhuis te Groningen vervoerd. Tel. Hoog water. In Noordelyk Limburg zijn door plot selingen was van de Maas de lage weiden langs deze rivier onder water geloopen en daarmede is nogal veel nagra9 en hooj teloor gegaan. Sedert vorige week Dinsdag wordt te Nymegen vermist de heer B., werkzaam op het hypotheek kantoor. Men veronder stelt dat hem een ongeluk is overkomen. De Nlert*. De -Niederrh Landes Ztg." schrijft Do Niersvervuiling neemt steeds in om vang toe, het laatste bericht u.t Ottersum over de verdoofde visschen in de Niers stemt tot nadenken. Het aantal halfdoode visschen was zoo groot dat een der lieden binnen korten tyd dertig pond viech ge vangen had, welke by zoo maar uit de rivier had op te scheppen Zeker is, dat de visschen door de giftige stoffen, welke de rivier de Niers in haar Boven- en Middelloop meevoert, in aanraking geko men zijn. Zoo begon ook in de omgeving van Goch. voor vijftien jaar de besmetting der Niers en heden zijn de toestanden van de eertyds vischrijke en spiegelheldere rivier zoo, dat zij snelle eu afdoende verbetering behoeveo. Een plianlaHie. Reeds lang ging het gerucht, als zou een soort aanslag gepleegd zijn op bet Mariaheiligdom te Kevelaer. Eenige auto mobilisten zouden namelijk in de Kaarsen- kapel eeu dikke ke irs gedeponeerd hebben welke opgevuld was met dynamiet. De Duitst'he katholieke dagbladen melden thans, dat de gebeele aanslag slechts bestaan heeft iu de phantasie van eenige andersdenkende redacteuren aan da socia listische dagbladen, welke de Mariaver» eering liever vaudaag dan morgen uit Kevelaer «ouden verbannen zien. Door ven koe gedood. Men schrijft uit Malden aan de Gld, Woensdagmiddag omstreeks half twee bad hier een treurig ongeluk plaats. De vrouw van den landbouwer L. Gommers bracht de koe naar de weide. Waarschijn- lyk heeft het dier, nog slechts eenige passen van bet huis verwijderd, de vrouw aangevallen, althans een poosje daarna vond men het mensch dood. Het hoofd was als 't ware verbrijzeld. Het blued gutste uit een wonde op den schede V. Of het bees zulks met de horens ofwel met de pooten heeft bewerkt is eeu raadsel, daar niemand hiervan getuige is geweest, Te veronderstellen is dat het heest de vrouw heeft K sorgesprongen eu mei de pooteu haar v .adel heeft iugediukt De drank. Woensdagavond 11 uur is te Wehl dooi de rijkspolitie dood aan den weg gevon den de zwerver Antonius Dieman, gebo ren te Huizen den J Juni I860. De dood is vermoedelijk veroorzaakt door het overmatig gebruik van sterken drank. Tel. Aanranding. Op den weg van Breda naar Terheijden is Woensdagavond zekere C. van Trom- mele, wonende te Ginneken, door een drietal vermomde personen aangehouden, die hem zijn beurs met circa 70 gulden afnamen, hen» mishandelden en in een sloot wierpen De daders zochten in het donker haastig een goed heenkomen. Veel tip zijn kerfstok. Het „Hsgz.- verneemt dat v. d. J. te Helmond die verdacht wordt op den Drietip bij zijn broer te hebben ingebro ken, verleden 'week reeds gearresteerd werd wegens mishandeling van zijn moe der; hij schijnt ook nog medeplichtig te zijn aan de., u.eistal bij de wed. V. in de Kruisstraat aldaar. O i*f--rdouiNpeinvloeit. In een plattelandsgemeente in de Al- blasserwaard, woont een oude werkman, die reeds vele jaren in dienst was bij een welgesteld en landbouwer. De oude komt in aanmerking voor ouderdomsrente, en om hem die twee gulden 's week* te verschaffen, ging zijn schoonzoon naar den boer, om 't bewijs te laten teekenen, dat de oude in tien jaar tijds meer dan ISfe weken bij hem had gewerkt. Hoewe de boer dat erkende, wilde hij niet teekenen. Hij was bang, dan zelf de twe gulden te moeten beta- •O meruit hfj fruofdyte dat doet. Hi had eens kend en dat was hem omen. Hij was niet tot Diiilscti marlne-luetslselilp vergaan. 16 man verdronken. Dinsdagavond te circa 7 uur is het Duitsch marine-luchtschip L. I. 20 K. M. ten Noorden van Helgoland door den storm in zee geworpen en verongelukt. Omtrent dit ongeluk wordt nog gemeldt dat het luchtschip even na 7 uur, bege leid door twee vliegtuigen, het eiland had verlaten, om haar de vloot te gaan, die ongeveer 20 K. M. ten Noorden van Hel goland voor anker lag. Het weer was even tevoren opgeklaard en het zag er uit of we het mooie weer, dat het in den morgen geweest was, weder terug zouden krijgen' Een half uur later zag men plotseling uit~Nöordwestebjke richting een geweldig zware regenwolk aankomen. De commandant van het luchtschip had deze ook opgemerkt en de Zeppelin zwenkte sterk naar het Oosten om voor de wolk uit tc wijken, maar er was geen ontkomen meer aan. De lucht was inkt zwart en eenige minuten later brak een storm los, zooals men zelden op Helgo land heeft waargenomen. De wind druïde plotseling van Noord west naar Zuidbost en dreef het luchtschip in den regen en de regen drukte de Zeppelin naar beneden. In den wervelwind weigerde het stuur en eenige minuten later sloegen de voor steven van het luchtschip en het voorste schuitje tegen den waterspiegel. Dit is, naar het schijnt, met zooveel kracht ge beurd, dat de manschappen en officieren die in het voorste schuitje waren, be dwelmd waren en niet meer in staat waren maatregelen te nemen. De wilde golven haddéri nu vrij spel, ze sloegen steeds hevige! tegen den ballon en ver brijzelden het aluminium-geraamte. Ter hulp geschoten schepen konden nog 6 van de uit 22 personen bestaande bemanning redden. Het drama te Mülilüausen. Onder groote deelneming van de bevol king uit den geheelen omtrek zijn de 9 personen die, behalve zijn vrouw en 4 kinderen, door den onderwijzer Wagner vermoord zijn, te Muhlhausen begraven De geestelijke Reichardt hield een graf rede, waarin bij vooral bet toenemend ongeloof onder bet volk verantwoordelijk stelde voor deze afschuwelijke daad. Hy las een telegram van den kooing voor, waarin hem werd opgedragen, de gemeente en alle betrokkenen de hartelijkste en oprechtste deelneming te betuigen, waar mede de koning en de koningiu vervuld syn. By het verdere verhpor van Wagner is gebleken, dat hy van plan was geweest na de moordpartij <e Muhlhausen oog elders buis te houden, hy bad namelijk ook in het dorp Eglosheim bij Ludwigs- burg, waar zyn broeder koper en bliksla ger is, een slachting willen aanrichten. Toen hij, na zijn gezin vermoord te heb ben, zijn brosr bezocht en 'a middags bij hern bleef eten, nam hij de kamers van het gebeele buis nauwkeurig op en vroeg hij. om hem ook alle slaapkamers waar bet gezin sliep, te laten zien. Io den stal van zijn broer begroef hij daarna 300 patronen, met het plan om die later te gebruiken. Hy zeide tegen ziju familie dat bij des nachts terug zou komen en vroeg, om hem den huissleutel mee te geven, Dat deed men. Maai' daar men hem te Muhlhausen teu slotte in handen kreeg, bleef zijn snoode opzet gelukkig onuitgevoerd Wagner verklaarde oog, dat indien hij precies zoo gehaudeld had, als zijn plan was geweest, hij niet gevangen genomen zou zyu. Hij had maar met één pistool willen schieten, dat weer dadelijk willen laden en het andere in reserve willen bonden. Maar in de opschudding had hij ook zyn tweede pistool leeggeschoten. Toen was hij weerloos. Toen hy den moord op zijn gezin ne- schreef, bleef hij volslagen kalm en on verschillig. Hij was vroeger al van plan geweest, zeide hij, om zijn vrouw op een autotocht uit den weg te ruimen. Al de brieven eu briefkaarten die bij verzonden heeft, heeft hij pas geschreven, nadat hij zyu gezin omgebracht had. Zijn bedoeling was geweest, zoo her haalde hij, om door zijn daden in de heele wereld van 2ich te doen spreken Bij de operatie van zijn linkerarm bad hy veel pijn te verduren. Hij merkte er bij op, dat het erger was dan vermoord te worden. -Mijn slachtoffers te Muhl hausen hebben niet zooveel pijn uit te staan gehad.» De gewonden zijn naar omstandigheden redelijk wel. Men hoopt nu, dat zij allen in bet leven zullen blijven. Maandag bad zich voor de rechtbank te Haarlem te verantwoorden F. Breed 34jarig arbeider te Oude Wetering en vrouw Pieneman, 29 jaar ook te Oude Wetering. Beklaagde Breed werd ten laste gelegd ziju vader door rattekruid te hebbeo vergiftigd, waarby vrouw Pieneman be hulpzaam was. De eiseh tegen Breed is levenslang, tegen vrouw Pieneman 18 jaar. H. IjadMleiilIng Zaterdag had de aanbesteding plaats van de gebouwen der H. Landstichting welke in de Meerwijk bij Nijmegen zullen verrijzen. Laagste inschrijver was de heer Jac. van Groeoendaei te Breda, voor de som van f 148,500, aan wien het weik ge gund is. Alles moet in NederUndsohen steen worden uitgevoerd. Brand Ie Amsterdam. Te Amsterdam heeft een groote brand gewoed in een pakhuis aan het Blauw- hoedenveera. Het verbrande pakhuis beeft een opper vlakte van 50 by 20 meter. Men deelt mede dat o.a.voor eeu waarde van f 1,100,000 aan cacaoboter en boonen van de firma Van Houten en voor f 1150000 aan tabak van verschillende firma's ver brand is. I)e drie panden van het Blauwhoeden veem waren voor zes en een half millioen gulden verzekerd en algemeene veempolis, waarvan er f 411,000 stond geboekt op het pakhuis Atrika. Dubbel drama. Het Sjarig knaapje Karei Cremers te Sclessin werd Zondagavond in de nabijheid der ouderlijke woniug door een auto ge dood. Het kiud was met een bloeder zyner moeder, die weerkeerde met de tram Luik Seraing, gaan afhalen. Het schijnt dat de autovoerder alles deed wat mogelijk was oio bet ongeval te vermyden. De ruggegraat van deu armen kleine was gebroken eu de dood was oogen» blikkelyk. De politie beeft eeu onderzoek ingesteld. 's Nachts werd de vader van 't jongetje, een werkman aan bet spoor, door een sneltrein aan stukken gereden. De Meisjeshandel. Iu de nabijheid van Warschau, by de West Russische spoorwegstations Rokiziua en Baby, is thans eeu soort van congres bijeengekomen van handelaars in blanke slavinnen. Tot dasver beeft men knnneu nagaan, dat zij 26 meisjes van 14 tot 20 jaar gekocht eu naar Rokizina hebben gebracht. De onmenschen heialen voor hun han delswaar vaii 50 tot 1000 roebel. Een der agenten dezer schurken heeft zijn eigen schoonzuster voor 1250 roebel verkocht. Het transport der ongelukkige slacht offers over de Russische grenzen heeft aau de schurken een groote som geld gekost voor de omkooping der Russische autori teiten. Twee der handelaars waren gevangen genomen, doch eeu hunner is, schande genoeg, reeds tegen borgtocht weer op vrije voeten gesteld. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mhr. de Redacteur. Verleen mij s.v.p. eenige plaatsruimte in uw geacht blad. Het is mij uit hel verslag van de jongs' raadsvergadering gebleken dat de Edel- Achtbare Heer Burgemeester niet het mi(i9te begrip heeft van wat eigenlijk dooi den Bond van Spoor en Trampersoneel beoogd wordt met het indienen van ver zoeken om loonsveihoogiug voor het per soneel van deu tram. Hij zegt immers dat als wij hier flinke kerels, (laat ik liever zeggen menschen) hadden, hij zelf al lang loonsverhoogiog zou hebben voorgesteld. Dat is uu tocli wel een beetje al te kras. Reeds viermaal beeft de Boud getracht voor hel trampersoneel loonsverliooging te verkrygen, en door niemand, (uitgezonderd de heer Fonck) is er ooit te keuneu gege ven geworden dat men het loon te laag vond. Zelfs is er beweerd geworden, dat men voor nog wel voor minder dan fl. 1 per dag personeel krygen kon, om zoo doende te bewijzen, dat het loon niet alleen voldoende, maar zelfs meer dau voldoende is. En nu komt Zijn Edel- Achtbare ineeus vertellen, dat hy het loon te laag vindt. Het gaat er dau ook uiet om. om juist voor de tegenwoordige conducteurs loonsverliooging te verkrijgen juist omdat zij het zyn, neen het gaat er om. om voor deze categorie van menschen die een alleszins onvoldoend loon genieteu, een behoorlijk familieloou en daardoor een behoorlijk bestaante verkrijgen, on verschillig wie er conducteur mocht ziju. Wat betreft bet feit, dat zijn EdelAchth. gemeend beeft het particuliere leveu van een der conducteurs in een openbare raads vergadering te moeten blootleggen, zulk eene haudelwijze noem ik op zyn minst onwaardig en ongepast. Er bestond hoven- dien geen enkele aanleiding daaitoe, waut er was dezen keer geen verzoek ingeko men. Wanneer hy iets op het gedrag zijner onderhoorigen heeft aau te merken, goed, laat hein dat dan op een gepaste wijze onder liet oog breogeu, maar voor het overige dient liet particuliere ieveu Manden in het openbaar te worden geëer biedigd. Het verloop der heraadslagingeo heeft ziju KdeiAcbtb. dan ook volkomen ui het ongelijk gesteld. Want blijkens zijne beweringen dat de conducteurs geen knip voor de neus waard zijn en te hoorei, naar al hetgeen den conducteurs ten laste wordt gelegd, zou meu niet anders verwachten of de Raad zou op staarden voet tot ont slag besluiten; en de Burgemeester scheen dat zelfs te verwachten, gezien de roerende bede om hulp aan den raad, in zyue laatste woorden vervat. Maar neen, alleeo de heor Fonck wilde ze wel ontslaan, als het zoo was Ja juist, als ze niet deugeu, dan maar ontslaan. De raad ontsloeg ze niet, deed zelfs geen voorstel daartoe, bijgevolg deugen ze wel. Is het zelfs niet opmerkelijk, dat geen van heide conduc teurs gedurende meer dau eeu jaar geeu enkele op of aanmerking, ook omtrent hun dienstuitvoering hebben ontvangen, ze nu opeens in 't geheel niet meer deugen. Het is me dan ook een raadsel wat de norzaak des Heer Burgeraeesteis ontstem» ming mag zijn en ik geloof van meerderen met mij, Myn dank Mr. de Redacteur voor de verleende plaatst nirnte. Th. de L. Eleelrlaeli lU-lil Ie en ray. In de laatste vergadering van deu ge meenteraad te Gennep kwam wederom de electriciteitsvoorzieningL die gemeente ter sprake. Uit de toelichtingen van den voorzitter bleek, dat men aan het gemeentebestuur van Gennep had medegedeeld, dat men van nit het zuiden uiet verder wilde gaau dan Veuray. Gennep zul dus zijn licht van Nymegen bekomen. Nu de provincie Noord Brabant zelf binnenkort eene electriscbe centrale zal oprichten en de naburige kleinere Bra» bantscbe gemeenten als Maashees. Vier lingsbeek enz., binuen betrekkelijk korteu tijd bun electrisch licht zullen hebben, is het dringend gewenscht, dat ook Venray weldra door de H. E. E. M. A. F. van electriscb licht zal voorzien worden. Venlo is reeds klaar, en de omliggende plaatsen zullen weldra volgen, zooals Blerik, Maasbree, Tegelen, Sevenum, Horst, Giubbeuvorst enz. Late men bier dus de band aan het werk slaan. De concessie der gasfabriek kau geen belemmering blijven eu de electrici- feit zou voor Venray een gemak en voor deel zijn, dat men tot beden kwalijk schijnt te beseffen. Het eenvoudigste is. dat reeds iu een der eerstvolgeude landsvergaderingen door

Peel en Maas | 1913 | | pagina 2