Kermissen of Jaarmarkten. Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Wat ons trof Zaterdag 30 Augustus 1913. 3dte Jaargang. No. 36 Dit num mei- bestaat uit TWEE BLADEN Algemeen Nieuws. R. KVolksbond. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers Prijs der AdvertentiBn van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Niemand, diev niet weet, wat een kermis ia. Toch gelooven wij, dat zeer velen niet weten, hoe de ker missen ontstaan zijn. Wij willen eerst mededeelen, waaraan de woorden markt en karmis hun oorsprong ontleenen, omdat die oorsprong nauw met de geschiedenis der kermissen samen hangt. Tot de nuttige instellingen der Romeinen in hun uitgestrekt rijk behoorde, dat zij plaatsen aanlegde, waar men kwam om te koopen en te verkoopen. Vooral in de onbeschaafde tijden, toen er nergens winkels, vaarten, wegen, brievenposten, diligences en .vfcarxr. gcvor.dcn zulke plaatsen voor de pas ontluiken de welvaart van het hoogste belang. De Romeinen noemden zulk een plaats in hun taal een mercatum. De Batavieren en andere Germanen ver kortten dit woord en zeiden meret, markt. Het nut van plaatsen, waar men kocht en verkocht, werd, nadat men dit eenmaal had leeren kennen, meer en meer op prijs gesteld. Men 7ond het lastig, altijd naar dezolfde plaats te gaan en lang zamerhand zocht elke gemeente, ten minste voor eenmaal in het jaar, in het bezit te komen van een markt. Deze jaarmarkten stelde men op dien tijd vast, -wanneer het meeste volk in een gemeente bij elkander was. -.Waar het volk is, daar is de nering", eu vele menschen kwamen bijeeu, waar groote feesten gevierd werden. Dit had plaats bij eenig kerkelijk feest, zoowel ten tijde van het heidendom, als later na de in voering van den christelijker) gods. dienst. Om den overgang der heide- .en tot het christendom te bevorde- ren, werden de feestdagen van het Hste meest bepaald op dezelfde »- _en» waarop de heidenen plachten feest te houden. Het kerkelijk feest, dat het meest geschikt was tot het houden van een jaarmarkf, was de inwijding van een k®rk er. de jaarlijksche viering daarvan. De eerste mis in een nieuw gewijde kerk gehouden, werd een kerkmis genoemd, en op zulk een kerkelijk feest werd de jaardag vast gesteld. Bij zulk een kermis of inwijding eener kerk had in de middeleeuwen een groote toeloop van volk plaats. Alle geestelijken uit den omtrek werden uitgenoodigd, daarbij tegen woordig te zijn. In prachtige klee deren gedost, deder. zij een omgang, alvorens de kerk binnen te treden. Ridders en adelijke jonkvrouwen, met goud, edelgesteenten en veel kleurige kleederen versierd, sloten' zich bij den omgang aan. Het mindere volk stroomde heinde en ver naar de plaats, waar de kerkmis gevierd werd, en bij den toeloop van die menigte vonden de handelaars ruime gelegenheid hun waren uit te stallen. Wat die toeloop nog vergrootte, was het gebruik, dat de overheid voor opgelegde straffen dikwijls kwijtschelding verleende. Dit ge schiedde nu meestal bij de inwijding eener kerk of een eerste kerkmis en velen trokken dan naar de plaats waar de kerk ingewijd werd om dat voordeel te kunnen genieten. Hierdoor kwamen tot een kermis niet zelden zeer velen op, die een misdaad gepleegd hadden en daar» voor vervolgd konden worden. Opdat deze veilig naar de kermis zouden kunnen gaan, beloofde het wereldlijk gezag hun gedurende dien tijd be scherming. Zulk een bescherming of vrijgeleide gaven de regeeringen ook aan hen, die wegens schulden vervolgd kon worden. Vanhier, dat een jaarmarkt, ter gelegenheid van de eerste kermis ot (te jaarlijnsctie viering ervan, niet vastgesteld werd dan op het gezag en met goedkeuring van den vorst. Het zal na dit alles wel onnoodig zijn, te zeggen, dat het woord kermis uit kerkmis is gevormd. Uit het bovenstaande kunnen onderscheidene bijzonderheden ver klaard worden, bijv. waarom de kermissen meestal op of na een Zondag beginnen; waarom op vele plaatsen de kermis invalt op den dag gewijd aan den heilige, die als pa troon der nieuwe kerk aangenomen was; waarom op sommige plaatsen nog tegenwoordig bij den aanvang der" kermis een kruis op de stads poorten gesteld wordt, als teeken van de inwijding der kerk, en ook als teeken van bescherming der misdadigers, die boete kwamen doen en van schuldenaren, die hun schul den niet betaalden; waarom in de Rijnprovincie en in Limburg en Gelderland, op plaatsen, die vroeger tot Duitschland behoorden openbare processiën met het Allerheiligste over het dorp of door de stad worden gehouden enz. Een der oudste vergunningen tot het houden van een jaarmarkt is die van Karei den Groote. Deze vorst bepaalde, dat de jaarmarkten op geen Zondag mochten beginnen. Een der uitvoerigste vergunningen is die van graaf Floris V aan de gemeente Schiedam, opmerkelijk ook daardoor dat de graaf den aanvang van de jaarmarkt niet op den kerkelijken feestdag zelve, maar drie dager, later wilde hebben. Deze goede maatregelen zijn later veelal in on bruik geraakt. De jaarmarkten duurden oudtijds, en dikwijls in groote gemeenten nog- evenals de groote kerkelijke feest, dagen, acht dagen (octaaf). Het is een bedroevend verschijnsel dat reeds van oude t den af, zulke tijden van uitspanning Aanleiding tot] allerlei uitspattingen gegeven heb ben. Reeds oud is het spreekwoord "Waar voor God ee^ kerk gesticht wordt, bouwt de duivel een kapel". In de middeleeuwen liet een hoog geplaatst geestelijke zich reeds zeer gestreng uit tegen de brasserijen, die, in navolging dar heidenen, op de feestdagen plaats hadden. Bij de wijding éener kerk werden groote gastmalen aangelicht. Zekere ridder Bundigerus was zoo verzot op den wijn, dat hij de keikwijdin- gen van vele dorpen in den omtrek, alleen daarom bijwoonde, om den besten wijn te proeven. De poorters van Tiel brachten gedurende het geheele jaar eenig geld te zamen, om op de feestdagen zi< h <oed te kunner. bedrinken. Deze brasserijen bij feestdagen waren onder de heidenen tot zu'k een hoogte gestegen, dat zij alle denkbeeld te bove' gaan,- in de middeleeuwen waren zij wel wat minder luidruchtig en overdadig, en boe gaat het than- We zullen er maar niets van zee vroeger was net een (Dingende behoefte, dat er elk jaar een kermis was. Door dikwijls onbegaanbare wegen van elkander gescheiden, woonden de ingezetenen van de eene gemeente geheel afgezonderd van die van een andere. De armoede der tijden gedoogde niet, dat er winkels opgericht werden en de slechte wegen en het gemis aan schuiten en wagens lieten het menigvuldig bezoeken der steden niet toe. In zulke tijden vervulden de jaarmarkten een zeer groote be hoefte. Thans worden de kermissen hoe langer hoe minder noodig. De gelegenheid tot koopen en ver koopen bestaat nu dagelijks en neemt r.og voortdurend toe. Om deze reden en vooral om de zedeloosheid, waartoe de kermissen, aanleiding geven, wenschen velen ze af te schaffen. En wezenlijk behooren zij ook reeds in verscheidene ge meenten tot de geschiedenis. Anderen daarentegen, die zeggen» «Het volk. dat slooft en zwoegt voor zijn brood, heeft bepaald eenmaal in het jaar dé vroolijke kermisdagen noodig", willen de jaarmarkten ver beteren, door er te weren, wat laag en gemeen is en er aan te moedigen wat een nuttig en onschuldig ver maak verschaft. Die pogingen mislukken helaas geregeld en het woord kermishouden is thans bijna synoniem met bras partijen bijwonen. Wanneer zullen deze ontaarde feesten tot het verleden behooren Gld. dit is niet alles. In datzelfde nummer trof ons een telegram vau dankbetuiging door Kardinaal van Rossum gezonden, waarin hij -prijst het streven van een kruisver» bond met de beate wenschen voor den bloei en het zegenrijk werken der vereeniging." En, »1 wederom in dat zelfde nummer -Wy willen deze gelegenheid niet laten voorbijgaan om erop te wijzen, dat het onze persoonlijke overtuiging is. dat de bestrijding van het alcoholisme en in het bijzonder van het overmatig gebruik van bier niet slechts een nuttig, maar een noodzake'ijk werk is", eveneens van 7. Em. Kardinaal van Rossum. Ten slotte, ook alweer in datzelfde nummer, trof ons -een woord van onzen overleden Bisschop Mgr. Jos. Drehmanns. Het drankmisbruik is helaas zoo diep ingeworteld, het heeft zulke betreurens waardige afmetingen gekregen, en brengt dagelijks in breede kringen zoo wrange en verderfelijke vruchten voort, dat het meer dan tijd is, om met dieper overtuiging, met nog grooter krachtsinspanning, en vooral met nog meer volhardende samen werking 'van een toenemend aantal wel- gezinden, dat verderf te keer te gaan en, zoo mogelijk, op den duur den boom des kwaads met wortel en tak uit te roeien.-' En zou men dan nog in Venray durven beweren, dat alhier een Kruisverbond onnoodig is Dat bet een verkeerd drij ven is van eenige Heeren Geestelijken en die stellen de edele daad Oprichting van een Kru sverbond Wij -zagen" mee. in het pas verschenen nummer van -De ••Kruisbanier", was het keurig verslag over de viering van het vijfjarig bestaan der Mariavereeniging te Venray. En wel vooral het slot -Al lijkt het afgezaagd, wy -zagen" door -Waar zyu de edele mannen, die stellen de edele daad Op* ricbtiug »au een Kruisverbond uoch Toen er Zondagavond ten kwart over 6 een 30tal belangstellenden in het Patro naat aanwezig waren, opende de Voor zitter de vergadering met den gewonen groet. Hij drukte er zijn bevreemding over uit dat in de -N. V. C." vermeld stond, dat er heden alhier sprekers zouden komen uit Blerick, Tegelen en Reuver, het Bestuur weet hier heelemaal niets van. Om echter de belangstellenden niet geheel en al teleur te stellen, hield een aanwezig propagandist uit Tegelen eene lezing over den plicht der werklieden om zich te vereenigen op katholieken grondslag. Hij wees op de voordeelen, zoowel geestelijke als stoffelijke, die de organisatie met zich brengt en spoorde den werkman aan tot coöperatie. De voorzitter bracht spreker dank voor zijne lezing. Daarna deed de secretaris, de heer Odenhoven, voorlezing van een schrijven van het Informatiebureau, waarin werd medegedeeld dat dit bureau steun verleen de aan de poging tot oprichten van ar beiderswoningen. Er zal zoo spoedig mogelijk werk van worden gemaakt om zich met de alhier opgerichte vereeniging in verbinding te stelleu. Voorts deelde hij nog mede dat er te Venray op 14 Sept eene open lucht-meeting zal gehouden worden, waaraan tal van vereenigingen met hunne vaandels zullen deelnemen. Ten slotte sprak het bestuurslid Lens- sen over de afgeloopen Kamerverkiezingen, hoe de Linksche meerderheid er nu niet in slagen kon een ministerie te vormen, hij wees op de nuttige wetten van Minister Talma en spoorde rechthebbenden aan zich aan te melden voor het ouderdoms pensioen. Ook hij bepleitte het goed recht der arbeiders om zich te vereenigen, wees op Venlo waar zulke krachtige actie uitgaat van de bouwvakken, en waar de patroons reeds hebben toegezegd dat de georgani seerde arbeiders de voorkeur genieten. Nadat de Secretaris nogmaals had aan gespoord op 14 September allen trouw op te komen, sloot de Voorzitter ten 7 uur de vergadering met den gewonen groet, waarna gelegenheid bestond zich aan te melden tot bestellen van kolen. Hel nieuwe ministerie. Mr. Cort van der Linden heeft Zaterdag bij de conferentie met H. M. de Komugio de Kabinetsformatie aanvaard. Hy is met de samenstelling van een ministerie gereed gekomen. Gelijk bereids gemeld, worden de namen van de nieuwe ministers eerst na de opening van het Vredespaleis zal plaats hebben. Uit Amsterdam wordt echter het vol gende gemeld Naar wij uit goede bron vernemen, zal het nieuwe kabinet als volgt zijn samen gesteld Buitenlandsche Zaken. Jhr. Loudon, gezant te Washington; Justitie, Mr. Orth advocaat generaal bij den Hoogen Raad; Binnenlandsche Zaken, Cort van der Linden; Marine, Rambonnet; Oorlog, kolonel N. Bosboom; Financiën, Bertling Directeur der Administratie van het zegei te Leeuwarden; Waterstaat, Lely; Ko loniën Th. B. Pleyte; Landbouw, Nijver heid en Handel, Treub. Wanneer deze opgave juist is. en de beer Treub minister wordt, kan men er van verzekerd zijn, dat op het program van het ministerie geen staatspensioen zal voorkomen. De heer Treub immers was tegenstander der liberale concentratie, omdat zij staatspensioen wilde en stelde zich daarom niet als kamerlid herkiesbaar, He ouderdomsrente. Ingediend is een wetsontwerp om voor dit jaar f .310,000 toe te staan ter hestry- ding van de kosten van renten, voort vloeiende uit de uitvoering van de art. 369 en 370 der Invaliditeitswet en wel f210,000 voor de renten zelf en f 100,000 voor administratiekosten. Het aantal personen, zegt de minister, die op grond van artikel 369 recht op een rente zullen hebben, is natuurlijk op dit oogenhlik slecht te schatten. Prof. Kluyver acht het niet onwaarschijnlijk, dat huu aantal in 1913 ongeveer 25000 zou be dragen. Het behoeft intusschen geen he- toog, dat deze. gelijk elke schatting, van het vermoedelijk aantal rentetrekkers op zeer onzekere factoren steunt. Het getal kan dan ook zeer wel blijken, hooger of lager te zijn. Voorhands echter schijnt het. naar de minister opmerkt. aanbevelenswaardig, zich aan het door Prof. Kluyver geschatte aantal te houden en op 25000 rentetrek kers op grond van art. 369 der wet te rekenen. Gevaarlijk kinderspel. Men schrijft uit Grave aan de Gld, Een droevig ongeluk trof Maandag de familie C. te Esscharen bij Grave. Een zoontje van 13 jaren, vermaakte zich met een sleutel waarin hij luciferskoppen ge daan had, waarna hij dan een spijker bevestigde in de opening van den sleutel. Den sleutel sloeg hij vervolgens met deu kant, waar de kop van den spijker uitstak tegen den muur wat dan na ontbranding der luciferskoppen een knal veroorzaakt. Het ODgeluk wilde, dat de sleutel uit elkander sprong, met het noodlottig ge volg, dat een zusje van 4 jaar, op een afstand van eenige meters door een stuk ijzer ia het hoofd werd getroffen, waardoor de hersenen werden geraakt. Alhoewel spoedig geneeskundige hulp verleend werd, bezweek het meisje oenige uren na het ongeluk. Door een auto gedood. Zondagnamiddag circa 2 uur is te St. Michiels Gestel een ongeluk gebeurd, dat een menschenleven gevorderd heeft, Antje Vervoort, eene 50jarige ongehuwde vrouw, die zich naar de kerk voor het lof wilde begeven, hoorde, terwijl zij op het tram pad was, signalen geven. Vermoedend dat de tram in aantocht was, ging zij uit 't trampad op den weg bij de openbare school en werd direct gegrepen door eeue aulo van den heer V te Heusden waaronder ai) dood werd uit- PEEL EN MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 -50 c. bS C. H5 C. 4 c. 20 c. 5 c. Iwkou eije Jo ->Jö4o iuc.ii non,

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1