Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. Meeleven. Gemeenteraad te Venray. Zaterdag S3 Augustus 1913. 34ste Jaargang. No. 35 Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiön Als onze overgrootvader eens op stond uit zijn graf, hoe zou hij niet uilgeroepen komen over het verschil tuaschen verleden en heden. Neem maar één enkel puntje» het meeleven met zijn tijd Was daar vroeger wel sprake van voor de groole massa leder leefde geïsoleerd in eigen kring. Niet uit gebrek aan belangstelling in hetgeen kerk, staat en maat schappij doormaakten. Maar uit gebrek aan de middelen welke de noodige bekendheid ver schaften. Een reis, als die nog maar betrek kelijk naar dichtbij geschiedde, was een onderneming-- de levende com municatie was dus gering. Papieren nieuwsboden waren een weelde. Slechts weinigen konden ze zich verschaffen. De algemeene ontwikkeling kon in de schaduw niet staan van de huidige. En ten slotte de maatschappelijke toestanden met hun ouderwets vast- houdenden aard hielden den eenling in stand of vaak gestreng terugge sloten Of er toen meer geluk werd ge vonden waar dit nu ontbreekt Wie zal 't zeggen, waar zoo moei lijk een vergelijkende maatstaf is aan te leggen. Doch vrij kan men den goeden ouden tijd prijzen, zonder nu juist blind te zijn voor de zegeningen van negentiende en twintigste eeuw. Meeleven met zijn tijd is geen heksentoer. Het verkeer is zoo gemakkelijk. Voor luttele som brengt een goede courant u geregeld op de hoogte van kerk en politiek, terwijl voor de meeaten de boterham de grootste prikkel is zijn stand en zijn vak met alle aankleef niet uit het oog te verliezen. Maar de mogelijkheid van mee leven gaat juist ook om het karakter van onzen tijd, gepaard aan wen- schelijkheid, heilzaamheid en nood zakelijkheid. Wie niet meeleeft, leeft niet ten volle. Hij aanschouwt niet ziender oog en hoort niet met eigen oor den reusachtigeu strijd die er voort durend in de wereld wordt gestreden. Hij weet niet af hoe heftig de aanvallen zijn tegen Christus Bruid, wat er gelogen en wat er gelasterd wordt, hoe haat en blinde drift de heerlijke instelling van Gods Zoon belagen. Hij ziet niet de stormende aau- vallen tegen troon en gezag; hoort niet de woeste toneu van het revo lutielied, dat onder schijn van vrij heid den mensch juist van de hoogste vrijheid wil berooven, opnieuw hem klinken in boeien van eigenwaan, van zonde. Meeleven met zijn tijd, dat is tegelijk ook bewonderen en al be wonderend genieten, dat wil zeggen voordeel hebben van hetgeen er ge beurt ten goede. Mannen en vrouwen, eenvoudigen van harte, doov God echter uitver koren tot aanvoerders en leiders geven zoo dikwijls schitterende voorbeelden van toewijding en ijver in den dienst van het welbegrepen heil der bedreigde massa. Verrichten werken van lichame lijke en geestelijke barmhartigheid we denken aan drank weer, aan vrouwen-, meisjes en kinderbe scherming, aan reclasseering van gevangenen enz. enz. die stichten en tot navolging prikkelen. Want gelukkig de gedachte is de wereld nog niet uit: hoe zou ik niet kunnen, wat anderen doen Maar hoe kent ge dan, vragen we wat anderen doen als ge niet mee leeft met uw tijd. Zie, zoo nemen de strijders voor het go.ede toe. zoo heeft de vurigé propaganda welke eenerzijds ge maakt wordt slechts toegang en eea waardig object, wanneer de groote menigte zich toegankelijk stelt, zich wil laten bewerken. We zouden misschien nog een stap verder moeten gaan en spreken van eefte zij 't in wij deren zin verplicht tot meeleven. Als ge immers weet, datzoovelen uwer broeders en zusters dreigen ten onder te gaan, als ge ook weet, dat gij misschien alleen de reddings plank hun toe kunt steken, waak dan op, leef mee en handel mee M. Ct. op Maandag 18 Aug. 's namid. 5 uur. PEEL EN MAAS 1 voor VENRAY 50 c. franco per post o- voor het buitenland bij vooruitbetaling »5 c. afzonderlijke nummers 4 c- 20 c. 5 c. van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën. 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. OPENBARE VERGADERING van den De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de Secretaris de notulen der vergaderingen van 28 April en 13 Mei voorleest, die van de vergadering op 11 Juli zullen een volgende maal worden voorgelezen. Wijl niemand eenige aanmerking te maken had, werd overgegaan tot behan deling der agenda 1. Gemeenschappelijk besluit tot aan leg van een kunstweg Venray—Deurne. De Voorzitter deelt mede dat er. ter bekoming van Rijks- en prov. subsidie eenige kleine wijzigingen in bet oorspron kelijk besluit moeten worden gebracht. De Secretaris leest deze voor. Goedgekeurd. 2. Besluit tot bekoming der goedkeu ring van Ged. Staten tot onderhandsche aanbesteding van den weg Venray Overloon. De Secretaris leest de aanvrage tot goedkeuring der onderhandsche aanbe steding voor. Goedgekeurd. 3 Besluit tot aanvulling der verorde ning regelende de jaarwedde onder wijzend personeel O. L. S. 4- Besluit verhooging der jaarwedde Hoofd der School Dorp. Aangezien punt 3 en 4 in nauw verband tot elkander staan, sullen deze gezamen» lijk behandeld worden. Van Ged. Staten was inricht ingekomen dat er hunnerzijds bezwaa; bestond tegen de verhooging van de jaarwedde van den heer A. H. Vermeulen, tenzij de verorde ning op de jaarwedden gr-wijzigd werd. Zij geven den Raad in ove weging dat zoo spoedig mogelijk te doen De Voorzitter stelt mitsdien voor aan de verordening toe te voegen dat de Raad bevoegd is in sommige gevallen aan in dienst zijnde Hoofden en onderwijzers een hoogere bezoldiging toe te kennen dan in de verordening is vastgesteld, en bepaalt dienovereenkomstig het salaris van den heer Vermeulen op f 1550, de huurwaarde zijoer dienstwoning op f "i50. Goedgekeurd. 5. Besluit wijziging verordening Bur gerlijken Stand. In verband met de w jziging van het Burgerlijk Wetboek w-rden de uren waarop bet bureau van den Burg. Stand op werkdagen geopend is vastgesteld van 912 vm. en 2—4 nam. Op Zon- en alg erkende Christelijke Feestdagen bestaat er gelegenheid tot het doen van aangiften des voorm. van 1011 u., indien kan worden aangetoond dat daarmede niet kan worden gewacht tot den nlgenden dag. De Secretaris merkt op dat dit niet zal voorkomen, aangezien de Zondagen niet meer medetellen in den termijn, gesteld voor het doen van aangiften van geboorten. Goedgekeurd. 6. Besluit verk i-hies gemeen tegrond. De Secretaris leest h t .apport der commissie, belast geweest zijnde met het onderzoek der bezwaren tegen het op- heften van wegen enz., voor. Uit ditrappoit blijkt dat er tegen de opheffing van sommige wegen geen bezwaar bestaat, terwijl de commissie zich met de richting der nieuw aan te leggen wegen vereenigen kan. Het besluit tot verkoop van 232 perceelen, tot een geschatte waarde van f 13836, wordt goedgekeurd De heer Geurts zou het wenschelijk achten dat de koopers op hun verzoek een afschrift der koopacte werd uitgereikt. De Secretaris merkt op dat, indien deze op zegel moet zijn, er kosten van zegel en leges bijkomen. De Voorzitter vindt de tegonwoordig uitgereikt wordende kwitantie, waarop nummer van het perceel en datum van den verkoop voorkomen, voldoende. De heer Geurts vestigt er de aandacht op dat van zekere personen, behalve de 8 procent, later nog een bedrag van 4 of f 5 gevorderd is voor kosten. De Secretaris vermoedt dat dit zal zijn voor het opmaken eener deelingsacte. De perceelen zijn door een persoon aangekocht en later onderling verdeeld, vandaar die kosten van beschrijving. Indien er echter op de verkooping onmiddellyk gezegd wordt dat de aankooper tevens koopt voor een ander, en de juiste omschrijving van ieders gedeelte, bijv. Noordelijke of Zuidelijke helft wordt apgegeven, dit op de kwitantie vermeld wordt zonder kosten. De Secretaris zegt nog dat aan ieder kooper gedrukte formulieren, waarop de voorwaarden van verkoop, de aangekochte perceelen eDZ. vermeld worden, een en ander voorzien van het stempel der ge meente, zullen worden uitgereikt. De heer Geurts vraagt nog wanneer de verkoop plaats heeft. De Voorzitter antwoordt zoo spoedig mogelijk na de goedkeuring door de depu tatie, er is geld noodig. Op 1 September wordt er met den weg naar Overloon be gonnen en dez6 moet in 5 termijnen worden betaald. De heer Geurts vraagt of de Voorzitter er zeker van is of de in punt 2 der agenda bedoelde machtiging dan zal zijn ontvan gen. De Voorzitter twijfelt er geen oogen- blik aan. Nog brengt de Voorzitter dank aan de bovenbedoelde commissie voor de spoedige en correcte afdoening van zaken, te meer daar 2 harer ledeil in ziekelijken toestand verkeerden. De heer Fonck vroeg nog eenige in lichting over perceel 69. die door de com missie gegeven werd. 7. De begrooting der Gezondheidscom missie beliep f 1724,6 b, het aandeel door Venray bij te dragen f 209,8b. Goedgekeurd. 8. Adres Onderwijzers Venray. 9. Adres R. K. Onderwijzersbond afd. Limburg. Deze adressen worden, als zijnde van gelijke strekking, gezamenlijk behandeld. De Secretaris leest beide protesten tegen de openbare behandeling van het verslag der Schoolmissie, voor. De heer Th. Camps vermeent dat die protesten geen reden van bestaan hebben, de Raad heeft gehandeld zooals met alle verslagen gehandeld wordt. Ook was de Raad onkundig van den inhoud, zoodat hem geen verwijt kaa treffen. De heer Geurts zou dit verslag bij eene volgende gelegenheid in besloten zitting behandelen. De heeren Foock en Strijbos zijn van hetzelfde gevoelen. Ook de Voorzitter kan zich hiermede vereenigen, doch merkt op dat er in openbare vergadering meer dan eens om het schoolrapport is gevraagd. Hij begrijpt zeer goed dat het voor beiroKkeu personen öMötiói aangenaam zoo er iets in voorkomt, dat niet in hun voordeel is en vraagt daarom of de raad het aan B. en W. ter beoordeeling over wil laten om iets dat inkomt, in besloten vergadering te behandelen, ofwel dat de raad zich in principe uitspreekt voor geheime behandeling. Maar hy merkt op, dat zoo er tot ge heime behandeling besloten wordt, dit onder alle omstandigheden geldt, dus goed of slecht, geheim. In omvraag gebracht stemmen alle leden voor geheime behandeling van het rapport der schoolcommissie. De beide rekwesten voor kennisgeving aangenomen. 10 Verhooging jaarwedde onderwijzer Maas. De Voorzitter deelt mede, dat de on derwijzer Maas aan de O. L. S. te Leunen einde Juli de hooidacte heeft behaald, zoodat zijn salaris, gerekend vanaf 1 Aug. 1913 met f 100 dient te worden verhoogd en alzoo gebracht op f 750. Goedgekeurd. 11 Verhooging jaarwedde Hoofd der sehool Jaspers. Aangezien de heer Jaspers 20 dienstjaren heeft, moet zijn salaris, gerekend vanaf l Juli j.l. met f 50 worden verhoogd en gebracht op f 1100. Goedgekeurd. Ook deelde de voorzitter mede, dat hij vernomen heeft, dat de heer Jaspers de acte Fransch hoeft behaald. Officieel be richt daarvan is echter nog niet inge komen. Van de Ambachtschool te Venlo is een verzoek ingekomen om f 50 subsidie voor het jaar 1914. De heer Fonck vraagt of deze ook ver slag uitbrengt. De voorzitter zegt ieder jaar. De heer Th. Camps zoude met de be handeling wachten tot bij de begrooting. De voorzitter zegt dat de raad zich nu ook uit kan spreken, dan kan het meteen op de begrooting gebracht worden. Over het al of niet geven der subsidie werd verder niets gezegd. De voorzitter deelt mede dat in de vorige vergadering vergeten is een schrij ven van de R. K. Venraysche Middenstand voor te lezen. De secretaris leest dit schrijven voor, waarin adhesie wordt betuigd met de door het gemeentebestuur aangewende pogingen tot verkrijgen eener Kamer van Koop handel. Voor kennisgeving aangenomen, De heer Geurts vraagt of de voorzitter ook inlichtingen kan geven waarom het procesverbaal in Mei door den veldwachter Janssen tegen iemand uit Meerlo opge maakt, wegens beschadiging der fletspadeu niet is doorgegaan. Dit is den voorzitter onbekend, doch Welh. Aerts deelt mede. dat het proces verbaal vernietigd is, orarede de door de vereeniging -Volksbelang" geplaatste bordjes niet zijn volgens voorgeschreven model. Zij moeten namelijk juist gelijk zijn dat geplaatst is aan het fietspad naar Deurne. Weth. Aerts heeft op eigen houtje er een paar besteld, die geplaatst zullen worden op de meest bedreigde punten. De heer Geurts vraagt of er geen ver gissing plaats heeft gehad met de vast stelling cohier H. O. Hij heeft met ver wondering gezien dat op zijn billet de aanslag gebracht is van f 500 op f 400 en hij nu f 1,80 betalen moet, tegen vroeger f3.- De secretaris begrijpt er niets van en gaat bet cohier halen. Wijnhoven Ik zeuj lekker niks gezeed hebhe. Bij nader onderzoek bleek, dat het billet van den heer Geurts foutief is overgeschre ven en hij aangeslagen is voor f 3, De jongen op de secretarie is daarmede belast geweest, en heeft zich blijkbaar vergist. De voorzitter zegt dat de veldwachters hem opmerkzaam er op hebben gemaakt, dat er billeten ontbraken. Allemaal slor digheid en onoplettendheid, hij had ge docht dat .uea -het tenminste toeh wel zoover gebiacht zou hebben, om zonder fouten te kunnen overschrijven, maar hy ziet nu dat aan den zoon van Voesten dat werk niet meer kan worden toevertrouwd. De heer Geurts zegt dat er ook wel eens gedacht mag worden aan de byoum- mering der huizen. De heer Strijbos verzoekt om bij ver koop van gemeentegrond, waarin recht van uitweg verbonden is, te willen vast stellen waar dien uitweg liggen moet en deelt een geval mede, dat tot groote on aangenaamheden aanleiding gaf. De secretaris merkt op dat dit iu het Burgerlijk Wetboek geregeld is en de gemeente daar niets aan te zeggen heeft. De voorzitter deelt een geval mede van een knecht uit het Servatisgesticht, zekere Kusters. Deze heeft land gekocht van de gemeente en komt dan om dit en dan om dat aanzaniken. Hij wil met dien lastigen vent niets meer te maken hebben en zal zich aan de verkoopsvoor waarden houden. De heer Geurts bespreekt de kwestie P. Steeghs-v. d. Sterren, die aanleiding gaf tot algemeen debat De Voorzitter beloofde een persoonlijk onderzoek. De beer Fonck bespreekt den slechteu toestand van den weg Station—Oirlo, en vraagt of de schuld ligt aan den wegwerker of aan de gemeente. De Voorzitter antwoordt dat den weg werker geen schuld heeft, de gemeente is in gebreke gebleven er bet vorige jaar kiezel op te brengen, doch dit en het volgende jaar zal er 75 kub. M. op ge bracht worden tegen 50 de vorige jaren. Ook op den Merseloschen en Heidschen grindweg komt gedurende 2 jaren 75 kub. M., terwijl de weg naar Wanssum er dit jaar 100 krijgt. De heer Fonck vraagt wie leverancier is van de kiezel. De Voorzitter autwoordt Weijers van Wanssum voor f 115. Er waren drie in- schrijvingen nl. f 160. f 159 en f 115. Het Dag Best. was van oordeel het Weijers te gunnen, vooral wegeus de gunstige ligging der losplaats. Ook deelde de Voorzitter mede dat de weg naar Geijsteren dit jaar gereed komt. De heer Fonck klaagt over de kleins vrachton kiezel die er by dienstvervoer door do boeren geladen worden, en vraagt of hier niets aan te doen is. De Voorzitter antwoordt dat er over het algemeen niet te klagen valt, het zijn steeds dezelfde personen, men kan ze in ieder gehucht wel met den vinger aanwijzen Het eenigste wat er aan te doen is, is ze

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1