Waarschuwing. huisen van projectielen Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau, Provinciaal Nieuws. Algemeen Nieuws. Ingezonden. Burgerlijken Sland VENRAY. Kerkelijke diensten le Venray. hetgeen vaak ligt aan een minder juiste toepassing. Men moet er ut. voor zorgen, dat de met cultuur gedrenkte stukjes brood alleen 's avonds met droog weer worden neergelegd waut de bacteriën verliezen hun werking als zij aan den invloed dor sou worden blootgesteld, terwijl bij regen het middel zoodanig wordt verdund, of zelfs geheel weggespoeld, dat geen resul taat meer is te verwachten. Het is aan te bevelen, oudbakken brood te nemen, hoe meer dit is uitgedroogd, des te mee™ cultuur kan opgenomen w Jon. Bi., de bestrijding der muizenplaag weilanden komt het voor, dat de muizen «iet van het brood eten, liever eten ze dikwyls de jonge, malsche grassprietjes, Kr kan daarom niet genoeg op gewezen worden, reeds vroeg in het voorjaar met de ver delging te beginnen. Om gedurende de zomermaanden aan de groote aanvraag te kunnen voldoen, werd een proef genomen met culturen, gekweekt in oodermelk. Het was echter niet ge makkelijk deze voldoende sterfSl te hou den, zoodat vele flessohen niet voor ge brilik geschikt waren. By de aanvragen voor muizenverdelging op landeryen is het gewanscht, de grootte iu H. A. aan te geven, daar als regel 1 liter cultuur per H. A. moet gebruikt worden. Het bezwaar, dat de stukjes brood niet opgegeten worden, geldt ook voor muizen- en rattenverdelging op graanzol ders, meelpakhui«eo, magazijnen voor kruidenierswaren enz. Bij rattenverdel ging moet men er ook om denken, dat deze dieren vaak meer de stukjes in hun verzamelplaatsen sleepen, dan ze opeten. De stukjes brood drogen daar spoedig uit en hebben geen werking meer. Als men dit merkt, is bet beier, het hrood geheel fijn te kruimelen, en er dan met de cultuur een papje van te maken, In tuinen en op buitenplaatsen, waar men iaat van ratten heelt, zonder direct de gaten en schuil plaatsen te kennen, is hot goed eenige dagen achtereen gewoon brood met water gedreokt op verschillende plaatsen neer te zetten. Spoedig merkt men, waar dit bet snelst weggehaald wordt, op die plaatsen legt men dan brood gedrenkt met de cultuur, zoodoende krijgen de ratten zooveel mogelijk bacillen oaar binnen. De muizen en ratteo, die door de ziekte aangetast zijn, kan men spoedig herken nen ze venliezen namelijk de gewone schuwheid Ook lijden ze dikwijls aan hevige oogoutsleking, waardoor ze bijna blind zijn. Toch gebeurt 't, dat zwaar zieke dieren niet sterven, maar weer langzamerhand genezen. Meestal zijn ze dan immuum voor verdere besmetting, en daarom is het gewenscht, zoolang men geen afdoend succes ziet, het middel te blijven toepassen de zieke dieren ver dragen een herhaalde besmetting niet od men beeft zijn doel bereikt. Soms gebeurt het dat men pas na 4 of 5 weken het ge volg ziet. Voor ophooping van cadavers behoeft men niet te vreezen. door de ïware koorts wordt het dorstgevoel der dieren sterk verhoogd, en dan slepen de dieren zich naar drinkplaatsen, slooten enz,, om daar te sterven. Ook is wel het vermoeden uitgesproken, dat door de cultuur katten, honden, varkens en kippen ziek zouden geworden zijn. Proeven, aan de Rijksserurainrichting genomen, hebben echter de onschadelijk heid voor deze dieren aangetoond. VENRAY, 16 Augustus 1913. Siihaldie !9t4. Wij maken de besturen van vereeni- gingen, die eene jaarlijksche subsidie van gemeentewege outvangen, en hen, die voornemens zijn er eene aan te vragen Tonr bet jaai 1914, opmerkzaam op het Raadsbesluit va., den 22 November 1912, waarby u bepaald, dat vooitaan slechts die aanvragen om subsidie zullen worden behandeld, die voor het vaststellen der begroeting by den Raad zijn ingekomen, Aangezien na volgens art. 203 der gemeentewet de begroeting 4 maanden voor het jaar waarvoor zij dienen moet. door B. en W. aan den Raad moet worden aangeboden, alzoo 1 September 1913, is behandeling daarvan in den loop der maand September tegemoet te zien. Voor de betrokken besturen wordt het dus tijd uone aanvragen in te dienen. tt'lnlerdlensl S.N Volgens het eerste ontwerp Winter- dienat 1913 vertrekt trein 52 des avonds ten 8 10 naar Nijmegen, in plaats van tea 8 07. Verder ongewijzigd. Kunatweg Venray-OploA. Aan den heer L, A. Spie rings, aan nemer en houthandelaar te Buitel, is hij onderhandsche overeenkomst opgedragen het maken eener aardenbaan met daarbij behoorende kunstwerken en klinkerbe- strating van Oploo naar Overloop, gemeen te Maashees c a tot aan de Limburgsche grens en verder tot Venray, voor de som van f 93 000. Naar wy vernemen hebben zicb onder deze gemeente wederom verschillen de gevallen van vlekziekte bij de varkens voorgedaan. Maandagmiddag werd alhier door Notaris Esser te Horst publiek verkocht een winkelhuis met café eu twee woningen gelegen hoek Groote Markt eu Hofstraat. Eigenaar werd de heer Jac. Fonck voor de som van f 9510. Voor den aan te leggen kunstweg Yen rayOploo zijn aan de Maas te Vierlingsbeek bereids een tweetal schepen kiezel gelost. Men verwacht dat met de werkzaamheden spoedig zal begonnen worden ROERMOND. Zondagmorgen werd in de rivipr de Roer gevonden het lijk vau Antonius Engelen, oud 33 jaar, arbeider wunonde alhier. Na door Dr. Geelen te zijn geschouwd, is het lijk gekist en per lijkwagen naar het lijkenhuis op het kerkhof overgebracht. Uit een door de politie ingesteld onder zoek bleek, dat hij door onvoorzichtigheid te water is geraakt. Tevens werd vast- gosteld, dat by Zaterdagavond verschillen de café's bezocht had. N. K. WEERT. Diosdagvonrmiddag had de arbeider M. Stultjans, wonende op den Moesdyk alhier, bezig zijnde met het lossen van dwarsliggers van een wagon op de stationswerken alhier, het ongeluk uit te glyden en achterover van den wagon neer te vallen, waarbij hy met het hoofd terecht kwam op de rails. Nadat hij was opgenomen, overleed hy na eenige oogenhlikken tengevolge van den val. De ongelukkige, een braaf en oppassend werkman, laat eene vrouw achter en drie kinderen, te jong om het groote verlies te beseffen. N.K. Kardinaal van Robmuiu. Zondag heeft Kardinaal van Rossuro een bezoek gebracht aan de gemeente Hoenshroek. Zijn Eminentie werd feeste lijk ingehaald. Na afloop der plechtigheden in de kerk begaf zich de stoet naar de pastorie alwaar de kardinaal andë itie gaf. Onder degenen die hiervan gebruik maakten waren ook Jhr, mr. G. Ruys de BeeieDbrouck, Com missaris der Koningin iu Limburg en jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrnnck, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. In de pastorie had een feestmaal plaats, waar mede aanzaten de secretaris, de genlilhomme, mgr. dr. Mannens, de Com missaris der Koningin, mgr. Nolens, dr. Poels, prof. Geurts. rector Ten Winkel, deken Pennings van Schintien, de graaf Marchand d'Ansenibourg, de burgemeester van Hoensbroek, de architect Stuyt, dr. in den namiddag had een grootsche betooging plaats waaraan een 60ta' werkliedenverenigingen met 12 muziek korpsen deelnamen. I)e Kardinaal hield er, volgens de Msb een belangrijke toespraak. BOXMEER Maandag arriveerde circa 11 uur alhier de Amsterdamsche processie' Begeleid door de harmonie trokken de ongeveer 1100 pelgrims zingend en biddend naar onze parochiekerk, waar zij eene H. Mis bijwoonden en werden verwelkomd door een pater Carraeliet. In verband mot het 16e eeuwfeest van de overwinning van Konslantijn op Maxentius, was deze processie luisterrijker dan andere jaren. Vooral trok onze aan dacht de zoogenaamde Zwitsersche lijfgarde van den Paus en de verschillende prachtig aitgedoste brnidjesgroepen. Nadat de pelgrims enkele ververschingen hadden gebruikt, vereerden zij de kostbare Relirjuie van 't H. Bloed en na bijwoning van een plechtig Lof, trokken zy circa 4 uur wederom naar 't station, waar een extratreiu hen naar Amsterdam vervoerde. CUYK. Op de markt van Dinsdag waren aangevoerd 436 runderen en 400 biggen De prijzen waren lager dan vorige markten, vooral voor de dragende runderen en de biggen werden mindere prijzen besteed, Voor het dragend vee betaalde men van 200 tot 250 gld., voor de biggen van 10 tot 14 gld. De markt was buitengewoon druk bezocht. Gld. "n Minderbroeders naar China Op Dinsdag 16 September e. k. vullen do Eerw. paters Ludwinug Exler en Januarius Pleunia, van de Nederiaridsche Provincie der Paters Minderbroeders het vaderland verlaten, om zich in het apos tolisch vicariaat van Zuid Sjansi aan het bekeeringswerk der Chineezen te wijden. Het plechtig en indrukwekkend af scheid zal plaats hebben in de parochiekerk van den H. Anlouius van Padua (Mozes en Aaron) Amsterdam. lanbestedlng kerk en klooster. Vrijdag is te Nymegen aanbesteed het bouwen van een kerk, pastorie en kloos ter op den Ur8ulaberg voor de H. Lar.d- Stichting te Nymegen. Hoogste inschrijver was de heer Grand- jean voor f 230.000 (met toren) en f 200 000 (zonder toren). De t,wee laagste inschrijvers waren de heer J. W- van dor Schoot te Tilburg reap, f 217,400 en f 195 400, en de heeren Berntzen en Braam te Nymegen resp. f 216 990 en f 198 990. fieen soeiallttdgelie minister*. Zaterdagavond en Zondag is er te Zwolle oen congres der sociaal-democratische arbeiderspartij gehouden, waarin de vraag werd beslist, of er leden van de S. D. A. P, als ministers zonden mogen optreden, tenminste wanneer het aanbod nog eens zou worden herhaald. Met 375 tegen 320 stemmen en 15 onthoudingen werd het voorstel, om ministerportefeuilles Ie aanvaarden, ver worpen. Het blijkt, dat de party over deze kwestie zeer verdeeld is. Troelstra zelf en de andere oude Kamerleden waren voor aanvaard og. Mr. Meudels, v, d. Goes en andere kopstukken er tegen. Warm is bet er nu en dan toegegaan. De mannen van den toekomststaat vol vrede en eenb id hebbeD elkaar liefelijk heden naar het hoofd geworpen, zooals men ze zelden ergens anders hoort dan onder de roode broeders. l>ierenitti»linn<leliiig. Woensdag stond te Arnhem terecht de arbeider F. K. uit Nymegen, die beschul digd was op 3 Juni jI. te Hatert een zak waarin 4 levende katten, op een steen te hebben gelegd en vervolgens op dien zak gedanst. Buren namen hem den zak af. Na opening sprong een bat eruit en rende weg, van de 3 overige waren er twee dood, terwyl c derde kort daarna stierf Bek!. beweerde niet te weten, wat zich in den zak bevoud. De wreedaard boorde 2 maanden gevangenisstraf tegen zich eiscben. Verdronken. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur ge raakte bij sluis I le 's Hertogenboseh, naar het Hsgez, meMt, een achtjarig meisje van een der daar gelegen schepen overboord en verdronk. De vader, «iet eeD anderen schipper geval. Einde.jj* miste hy zijn dochter en vreesde dadelijk het ergste. Spoedig had hy zijn bind opgehaald, maar de te hulp geroepen dokter constateerde den dood. Ongelukken. Dinsdag kreeg hy het laden van hoo rnen de arbeider J. v. L te Heeze, een boom, die van de kar rolde, np de borst. Inwendig zwaar gekneusd werd hy opge nomen. De landbouwer Th. S., te Esbeek, die voor eenige dagen bij het binnenhalen van den oogst onder zijn wagen raakte, is tengevolge van de hekomen verwondingen overleden. Tel. Een gezegend liuis. Men meldt aan de -Msb." als een eigenaardig voorval, dat in een woning aan de Davidstraat te R'dam Zaterdag byna op hetzelfde uur drie kinderen zijn ge boren. De bewoners van de le étage werden verblijd door de geboorte van een lief dochteitje de familie van de tweede verdieping zag haar kring vermeerderen met twee flinke jongens. Kleine oorzaken... Een toerist met zijn bond op een der Hullandsobe booten, wierp tnsschen Zype en Stavenisse achteloos iets overboord, waarop terstond de hond overboord sprong, teneinde het woer aan zijn meester terug te brengen. Deze, die zeer op zyn hond gesteld is, wilde bet dier achterna sprin gen, doch werd daarin door het personeel verhinderd. De boot stopte en de hond werd opgepikt waarvoor de matrozen een belooning van f 20 ontvingen. Noodlottig scliot. Te Rockanje is op het land van W Bogerd door iemand een schot gelost uit een jachtgeweer, met het gevolg, dat de knecht en 2 zoontjes van Bogerd werden getroffen. B. zelf, die ook op het land werkzaam was, bleef ongedeerd. Vooral de knecht moet ernstig door de hagelkorrels gewond zijn. Tel. Engclscli jacht vergaan. Zondagmiddag is tijdens het hevige onweer op de Noordzee onder Noordwijk een Engelscb jacht vergaan. Voor sonver bekend is, werd van de opvarenden niemand gered. De herkomst van het jacht eo het aantal personen, dat zich aan boord bevond, zyn niet bekend. Mishandeling. Eeoigen tjjd geleden werd zekere v. Z. te St. Willebrord (net z.g. Heikel door y. met een mes gestoken. De spoedig iugeroepen hnlp van een geneeskundige bracht geen beterschap, Op raad van den geneesheer werd v. Z, verleden week naar het gasthuis te Breda overgebracht en aldaar geopereerd. Thans vreest men voor zijn loven en ia de vermoedelijke dader door do politie gearresteerd en naar het huis van bewaring te Breda overgebracht, lissclicra op oen publieke verknoping. Het wae Dinsdag onder de visschers- bevolking van Lemmer ver van rustig, meldt de -Tel." Bij ééo hunner had de Rijksverzekeringsbank besiag gelegd op den inboedel, wijl hij niet genegen was de premie voor de Ongevallenwet te betalen. Die promie was hem te hoog. Dinsdag zou de inboedel publiek er- kocht worden en vele visschers stonden voor het verkoophuis. Eén bunner bood voor elk etnk 1 cent, totdat door iemand in het huis voor een kast f 3 geboden werd. Toen kwam er gisting. Men eischtb dat de bieder ouk buiten zou komen, en toen deze niet gauw ge noeg kwam ging men hem halen. I)e politie kon er weinig aan doeu. De bieder bleek een commies uit een naburige stad te zijn, die nu niet meer bood... Weer werd nu elk stuk gemijnd voor 1 cent. De Bank kwam niet tot het haar toe komende bedrag en de hoed van don commies moest het ontgelden hy werd door de visschers in stukken gescheutd. Door het kalme optreden van den waar nemende!) burgemeester is het niet tot verdere handtastelijkheden gekomen. Wereldtentoonstelling faent. Op de wereldtentoonstelling te Gent zijn de gevolgen van een minder gunstigen gang van zaken reeds merkbaar. De rechtbank van koophandel heeft in de afgeloopen week, naar de Biusselsche -Gazette" mededeelt, zes faillissementen uitgesproken, die alle firma's betreffen, welke op de wereldtentoonstelling expo» seeren. Het belangrijkste faillissement geldt een Engelscbe firma, die een houten hotel gebouwd neeft, om vreemdelingeu een ouderdak te verschaffen. Deze firma werd met een kapitaal van 10 millioen francs opgericht, dat echter reeds na enkele weken tot 3 millioen gereduceerd moest worden. Thans zijn de eigenaars, respectievelijk genomen wordt, dat bij dit bankroet alleen 1.800 000 fraocs verloren gaan. De andere faillissementen betreffen hoofdzake- lijk de vermakelijkheden in het Lunapark. Be BALKAN Verdeeling; van den hult. Van het op de Turken veroverde ge bied krijgt Griekenland 60.000, Servië 53.000, Bulgarije 37.000 vierkante Kilometer. De bevolking van Montenegro is geklommen van 250.000 tot 500.000, terwyl die van het toekomstig Albanië circa 2 millioen zal bedragen. Adrianopcl. De -Köln. Ztg.' verneemt uit Sofia, dat een goed onderricht politicus ver klaarde, dat de Tn-ken in elk geval uit Adriacopel zullen terugtrekken, doch eerst dan achter de Ijjo EnosMidia zullen gaan, als Europa het niet by be- dreigingen laat, want dan zullen de Tur. ken de Maritza als grens behouden, zoo- als zij indertijd a! te Londen hebben geëischt. Brief van een inlander. -Waarde Doctor Mijne vrouw ruiters geworden zijnde, te paard gereden hebben de, is van stijve nek gelaboreerd, verzoeke een beelje Spaansche vlug zalf tot hals cousumzie. Mijn zoon Jacob is de koorts. Wat zijn afgang aan belangt, laat ik aan u over. Waarde doctor uw dienaar: Sidin, P. S. Als u voorbij bent, kom eis aan. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie M. de R. In de laatste vergadering van den Volksbond werd door het bestuurslid Lenesen onder meer gezegd, dat hy zeker wist, dat de burgemeester aanschrijving had gekregen geschikte personen aan te wijzen, om ouden van dagen behulpzaam te zijn bij het aanvragen van pensioen, dat men daar in Veoray niets van hoorde en dat Venray voor de uitvoering der wetten aan de Noordpool ligt. Nu blijkt echter, dat bij beschikking van den Minister van Landbouw, Handel en Nijver heid de heeren Stoot eo Vermaten daar voor zijn aangewezen. De minister en dus met de burgemeester benoemde die per. sonen. Alvorens dus iemand klakkeloos te beschuldigen van lakscbheid in de uitvoering der wellen, ware het ia 't vervolg te weoschen dat sprekers in open. bare vergaderingen wat vaster in hunne schoenen stonden. Een toehoorder. 8—14 Aug. 1913. Qëboorten. Gerardus Adrianus Peter Syber», Hendrina Wilheiinina Huberts Muysers Jacobs Hendriks GortruJa Muysers. Peter Johannes Gerardus Janssen. Sterfgevallen. Joanna Gertrudis van Gerven, oud 77 jaar. weduwe van Martin van Meyel. Gerarda Mathei) Hubert t Folbers, oud 5 weken. De Burgemeester van Venray, brengt ter algemeene kennis, dat vol' mededeeeling van de Administratie van het te Regiment Veldartillerie, by de in deze gemeente gehouden schietoefeningen meerdere zijn zoek geraakt of in handen van inwo» uers zijn gekomen. Noodigt iedereen, die in het bezit vau zulk een huls is of daarvan koroi, uit, deze vf)6r den 20 dezer bij de Brigade Marechaussees te Horst of ten Raadhuize alhier in te leveren. Indien hieraan niet wordt voldaan eu na dien datum iemand nog in het bezit van zulk een projectiel wordt bevonden, zal tegen den houder proces verbaal wordtn opgemaakt. Venray 14 Augustus 1913, De Burgemeester, H. ESSER, Worden gevraagd Bieden zicb aan Parochiekerk. Paterskerk. Mariakapel Oogfruiu. Middenstanders I Goede waren vindt men alleen in gevestigde winkelzaken. Koopt daarom, niet van marktschreeuwers marskramers, beunhazen of in vliegende winkels. Goedkoop toordt dan bijna altijd duurkoop, en dit bezorgt u wrevel. Koopt dus goede waren in goede zaken, en U bljft lachen. Woltering, bovfdinapobtour van do -rolko- gezondheid. de inspecteur der volksge zondheid Zoetmulder, van de Voort, ingenieur, de heer Reumkens, secretaris van -Ons Limburg", de heer Vliegen, voorzitter der R. K. Werkliedenvereni ging en kapelaan Lenders. fttnnri ta k>4 u» K, i di.c uit Ocut vuid-we till Attn- 1 keuken- en 1 werkmeid voor Venlo. 1 magazijnbediende in manufactuurvak v. Venray, 1 hakkersleerling voor Venray 1 dienstmeid voor huiswerk in Duitschlaud. I rund en varkensslagersleerliug voor Venray 1 keukenmeid voor Tegelcn, 1 boerendienstmeid voorBlerik. 1 flinke dienstmeid voor Roermond 1 dienstmeid voor Deurne. 1 dienstmeid voor Venlo x dienstmeisje van 15 jaar. 1 werkmeid voor een ol meer dagen in de week. Het kantoor is geopend op werkdagen van 12 tot 1 uur. Zoudags van s morgen 9 uur tot halt 12. Bij elke aanvraag van werkgevers behoort 25 et te worden betaald, aanvragen van werkzoekenden lüct. Bij aanvragen om inlichtingen op de aan vragen of aanbiedingen moet voor frankeering een postzegel vau 5 cent gevoegd worden. N.B. Brieven om inlichtingen waarin zich geen postzegel bevindt, worden niet beantwoord. HET BESTUUR. Maandag 8 uur jaar g. 2.1e kl. voorde eebt- genoote van Henri Esser. Dinsdag 8 uur jaarg. voor Anna Maria Janssen. Woensdag 8 uur Sol. jaarg. voor Johannes Henricus van den Biggelaar. Donderdag 8 uur jaarg. voor Peter Raltissen en eohtgenoote. Vrijdag 8 uur jaarg. voor Gertrudis Artsen ouders. Zondag 17 Aug. Feestdag van den H. Joachim, Vader der Allerheiligste Maagd Maria. v. afl. o. gew. voorw., tot en met 7 uur elk half uur H. Mis, om 8 uu r hoogmis voor de levende leden der Aartsbroederschap en processie, kwart na 4 Vespers, om 5 uur Lof. Dinsdag feestd. H. Ludovicus, Bisschop en Belijder onzer H. Orde, volle aflaat o g v. om hallS Hoogmis. 5 uur Lof, Woensdag om 7 en half 8 gew. uitvaartd. voor Johanna G. van Meijel—vau Gerven, lid der Aartsbroederschap. Vrijdag om half 8 hoogmis, om 5 uur Lof en H. Kruisweg, I. Alle geloovigen ook de kinderen die hunne eerste H. Communie nog niet gedaan hebben die de Kapel godvruchtig bezoeken, kunnen, zonder biecht en communie, van 15 Aug. af tot en li Sept. eiken dag een aflaat van 7 jaren gewinnen (Deer. van 18t>8.J II. Op alle octaaldagen is in de Kapel onder de gew. voorw. een volle aflaat te verdienen. (Deer, van 1779 en 1805). III. Op Trans Cedron telkens 7 jaren en 7 ijuadrager.en aflaat, zoo dikwijls men voor t Kruis bidt zeven W.Gegr. ter «ere der Zeven Weeën van Maria. Morgen Zondag, Jaarfeest der Broederschap. Zie programma en hoofdartikel in dit blad.

Peel en Maas | 1913 | | pagina 2