Halve jaar-rekeningen. Zaterdag- 5 Juli 1913. 34ste Jaargang. No. 28 Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN I K. k. Venraysehe Middenstand. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post f)5 c- voor het buitenland bij vooruitbetaling 8"> c. afzonderlijke nummers 4 c- Prijs der Advertentiën van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Contante betaling: vrome wensch van iederen Middenstander ge doemd wellicht om lang nog als utopie, de verbeelding van winkelier en ambachtsbaas te stuwen. En toch hoe gewenscht voor den middenstander, zou ze hem niet zoo bezig houden, waren er niet de vele misbruiken voortgekomen uit wat men noemt een matig crediet. Slecht zijn de tijden voor den middenstander; slecht, door een venijnige coneurrentiegeest, heer- schende in eigen boezem, zich ver- toonende op eerlijke of minder eer lijke wijze; slecht, door de enorme omzetcijfers, hem al te plots en op onvoorbereide wijze onttrokken door de bedtijfs- en consumpliecooperatie van landbouw-en werkmansbonden, de warenhuizen en de filialen der Lspi'Ji -.Li.,v.-r,A .iirrkrvj'yke detailzaken. Men vordert van hem do uiterste prijsnoteeringen. Hoe gaarne zou hieraan worden tegemoet gekomen. Helaas het ontbreekt aan bedrijfs kapitaal ter uitbreiding der zaken; voor ruimeren inkoop of inslag voor eigen zaak, of in verbinding met collega's op de grondslagen dei- contante betaling of matig gestelden betalingstermijn. Voor industrieel en groothan delaar, het handelscrediet. Voor den landbouwer bedrijfscrediet, hy potheek op landerijen, voorschotten op te wassen staande landbouw producten. Voor den middenstander, klein handelaar en ambachtshaas geen crediet wezen, het bescheiden bedrijfs kapitaal op de meest ergerlijke, oneerlijke wijze, door zijne zooge naamde begunstigers vastgelegd. Men gaat naar slager, kruidenier, smid, timmerman enz. enz., geeft orders en immer is het «schrijf maar op, er staat nog meer, het komt terecht", niet denkend dat de leveran cier zijne waren, den ambachtsbaas zijn personeel moet betalen, of deze beiden aan hunne zakelijke verplich tingen zullen kunnen voldoen, en genoeg contanten bezitten ter leniging van eigen nooddruft, en in staat zijn het leven een jaar lang op eerbare wijze te rekken. Ja, ook sommigen onder hen, als smid, verver en anderen koopen op jaarrekening. Maar vraag hun naai de abnormale prijzen, alsdan betaald, of de slechtere waren ontvangen, in vergelijking der prijzen en waren hun aangeboden door firma's, die op meer moderne wijze met hun de zaken willen voeren. Vraag hun in wat zorgen zij gezeten hebben, als door tegenslag in zaken, ziekte of zorgeloosheid het contante geld dooi de vingers was gegaan, en te onbe zorgd ook door hen te veel geleefd, te veel schulden gemaakt waren op de nieuwjaarsrekeningen. Dan voor hen geen zalig, doch een onzalig, j onplezierig Nieuwjaar, in de ver zwakking hunner zaak, het verlies van hun vertrouwen hij den woekerenden leverancier. Ja, 't komt terechtNieuwjaar komt en daarmee de tijd, waarop den middenstander eindelijk kan aanbieden zijne vorderingen, met norseh gelaat ontvangen, maanden soms nadien nog niet betaald. O, wat valt het tegen, zooveel is niet geleverd, zooveel uren niet gearbeid. Zorgeloos en onnadenkend maakte men, tengevolge van het misbruik der jaarrekeningen, de schuld al grooter en grooter, men verschrikt van het totaal bedrag en de moeilijkheid der betaling is daar. Verwijtingen van den man tegen de vrouw, de vrouw legen den man; en daarmee verdwijnt de tevreden heid vat. weleer, om in hei huisge zin plaats te maken voor het spook van tweedracht en afgekeerd- lieid. Er wordt geld geleend bij maag en buur, bewust het nooit te kunnen restitueeren, of erger nog het wordt in betrekking óf ambt op oneerlijke wijze verkregen. Weg, onzedelijk en immoreel ge bruik der jaarrekeningen Of waarde lezer, zoudt u het nog langer moreel durven noemen U zijt kapitalist, met zorg en angst beheert go uw eigendom, ter verhooging uwer renten, ter ver krijging der meest absolute waar borgen. Voor u slechts een jaarrente, voor der. middenstander eene levens kwestie. het bescheiden bedrijfs kapitaal, zooveel doenlijk meerdere malen per jaar om te zetten. Voor u beteekent een verlies, eene waar» schuwing; voor den middenstander een kwijnen, zoo niet het begin van den ondergang van zijn bedrijf, U zijt industrieel of groothandelaar? Sieeds meer ordend ge uwe zaken, om het zoo boog mogelijk opgevoerd bedrijfskapitaal, altijd meer jaar» lijksche tuimelingen te kunnen laten doen. Het kapitaal is de levensader uwer onderneming. Het moderne grootbedrijf vordert van u, de volle erkenning dozer waarheid. Landbouwer, sleldet ook gij niet als voorwaarde bij den verkoop al uwer producten, de contante be» taling Ligt naast den massainkoop de kracht uwer bedrijfscooperatie niet in de contante betaling Zware slagen werden door de moderniseering van uw bedrijf, de macht uwer coöperatieve landbouw» bonden, den middenstander toege» bracht. Zware slagen, als toegebracht, noodig voor den opbouw en de ont» wikkeling van een krachtig, hoog» staand landbouwbedrijf, zeer zeker alleszins te rechtvaardigen, maar ook slagen, wonden slaande, wreed en pijnlijk, en die niet bestendigd mogen worden door een laakbaar credietmisbruik. Voelt gij alleu niet het immoreele van het gewraakte gebruik Of zoudt gij het langer als niet immoreel beschouwen 81012 maanden of langer bezitter te zijn en van de gekochte waren, den verkre« gen arbeid en het daarvoor beloofde geld om dan met Nieuwjaar, zonder zelf boek te hebben gehouden, zonder eenigen grond uwen stipten leverancier verwijtingen te doen over te veel geboekte bedragen, of om uwen eertijds eerlijken winkelier en ambachtsbaas door uwe nalatig» heid de gelegenheid 'e geven meer waren als geleverd, meer uren als gearbeid te noteeren en hem alzoo te maken tot een dief; mede tot den oneerlijken concurrent, die u bij zijne collega's, met abnormaal lage prijzen wegtroonde, waartoe hij zich in eene te hooge of niet goed te controleereu nota dek ten nadeele dor eerlijke concurrent e Of noemt u het moreel, er de oor» zaak van te zijn, dat door anderen woekerrente moet betaald worden, bet crediet geheel f gedeeltelijk verloren wordt. Gij snoeft op de lage prijzen, de grooto voorraden dei warenhuizen en filialen, alwaar gi contant moet betalen en den mrudenstander, wiens werklust en geesteskracht door u in zijn kapitaal aan bandon worden gelegd, kwijnt en zinkt weg in den zwarten poel der meest maatschap» pelijke ellende, ongeharnast als hij is, den harden bestaanstrijd op andere wijze, direct met succes te voeren. Immoreel is een te lang genomen crediet! de middenstander heeft be» hoefte aan zijn kapitaal. Voor alles dus opheffing van het wel oud, doch even onzalig gebruik der jaarreke» ningen. In navolging van alle midden» standsvereenigingen, besloot, de Vereeniging R. K. Venraysche Middenstand halfjaarlij ksche reke» ningen in te voeren, rekenende op den steun van alle goedgezinde Ven» rayers. Welnu, kapitalisten, industrieelen groothandelaars, landbouwers en werklieden, als straks uwen win kelier en arabaebtsbaas u zijne half» jaarlij ksche rekening aanbied, ver» trouwend op uwe welwillendheid, op bescheiden wijze geen betaling verlangend, waar ze te onpas kwam, doch slechts verzoekend, geen tegen» werking, steunt hem dan in zijn pogen ter verkrijging van een goed recht, ter voorziening in een werke» lijke behoefte. Het idéé, aan de hand der chris» telijke naastenliefde, ten overstaan van den plicht van katholieke solidariteit, een maatschappelijk goed werk te hebben gedaan, geeft u vrede. De meerdere orde, de juis» tere controle gesteld, op eigen uit» gaven en huisgezin, zij zullen u meer dan voldoende finanlieel beloonen. p.o. Propaganda Comité v. d. U.K. V. M. WILLEM WINTERS. Toen er ten 8,15 een SOtal leden aan wezig waren, (de heer Fonck had tele grafisch verwittigd niet aanwezig te kunnen zijn) verzocht de voorzitter den Weleerw. heer Adviseur de vergadering te willen openen, waaraan deze met den gewonen groet voldeed. Hij wees er op, dat door Paus Leo XIII aan dien groet een aflaat van 100 dagen verbonden was en spoorde de leden aan er meermalen, ook in het dagelijksch leven, gebruik van te maken. Tevens wenschte hij, dat hij voortaan dien groet beter op tijd, dus op het vastgestelde pur kon uitspreken, want dat laat komen ïs zeer vervelend. Van terzijde heeft bij reeds hooren zeggen: de Hanze geeft toch weer niets, maar daarom spoort hij de leden aan eendrachtig samen te werken. Het oude spreekwoord «Een dracht maakt macht" heeft zijn kracht nog niet verloren en wanneer men elkander als vrienden beschouwt, zal de Midden stand groeien en bloeien. Hij verzoekt de leden die iets te zeggen hebben, over de op de agenda geplaatste punten, vrij te spreken, want het geldt aller belang en geeft daarna het woord aan den voorzitter. Deze bedankt den Adviseur voor zijne schoone inleiding, zoowel ditmaal als de vorige keer, bedankt verder den heer Kersten voor zijn getrouw weergegeven verslag, waardoor de Middenstanders het op de vergadering gesprokene kunnen her lezen eu de niet-leden kennis kunnen nemen van het verhandelde. Verder deelt de voorzitter mede, dat op de laatste bestuursvergadering is opgericht «en propagandacomité, bestaande uit de heoren Winters als leider en H. Custers en M. Goumans als leden. Dit comité zal enkel en alleen de belangen van den Middenstand behartigen, de pers voorlich ten, zich in verbinding stellen met ver schillende personen, ook niet-leden, om van tijd tot tijd een hoofdartikel te leveren verder aan Peel en Maas verzoeken gratis iedere week een klein hoekje voor de M. V. af te staan, zij het dan ook slechts 5 bij 6. Ook dringt hij aan op het nemen van een abonnement op het Middenstands orgaan tegen den prijs van 75 cent per jaar en zal alvorens met de agenda te beginnen, den leden wijzen op hunnen plicht als Middenstanders om de eigen inwoners te bevoordeelen en niet in den vreemde te koopen. Met uitzondering van eenige fijne lieden, aan wier behoeften hier niet voldaan kan worden, is alles in Ven. ray te krijgen. Spreker beroemt er zich op. dat in zijne zaak of huishouden geeu enkel artikel te vinden is. dat niet in Venray is geleverd, behalve de winkelopstand. Hij wijst op 't euvel, dat vrouwen en meisjes gaarne elders inkoopen en spoort de leden aan, te toonen dat zij mannen en dus de baas zijn. Ook do Adviseur dringt hierop aan, daarna worden de notulen der vorige ver gadering goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat men aan vankelijk het plan had een 1 of 2jaarlijk- sche Handelscursus op te richten. Bij nader inzien bleek een 3jarige echter beter. Hij spoorde de vaders aan, hunne zoons er trouw heen te zenden; met pater Regalatus zal de zaak bedisseld worden. Er zijn geen stapels boeken noodig zoo hoog als een tafel, doch iedere middenstander dient toch te kunnen boekhouden. De kosten worden geschat op ongeveer f 1400. De Staat betaalt de helft der kosten, terwijl de Provincie en Gemeente eveneens bijdrageu. De heer Th. Janssen vraagt of er ook meisjes tot dien cursus wordeo toegelaten. De Voorzitter antwoordt dat dit nog nader zal worden overwogen, misschien i« het ook wel een voorwaarde voor het bekomen der rijkssubsidie. De oprichting van een Handelscursus werd goedgekeurd. Halfjaar lij ksche rekeningen. De Voorzitter zegt dat dit het hoofdpunt der agenda uitmaakt. Hij deelt mede een groot artikel aan P. en M. te hebben in gezonden om het publiek erop voor te bereiden. Hij twijfelt dan ook niet of de halfj. rekeningen zullen goed ontvangen worden. Ieder lid der vereeniging zal zich moeten verplichten om in Januari en in Juli rekeningen uit te schrijven, maar tot betaling zal men niemand moeten dwingen. De Voorzitter heeft eenige klauteu die hem speciaal verzochten eens per jaar de rekening te mogen ontvangen. Deze kiijgen er nu dus geen, doch wellicht vragen ze er zelf om. De heer W. Wijnhoven zegt dat men het vroeger ook geprobeerd heeft, doch het haalt niets uit. De heer Th. Janssen zoude er het volgende jaar mede beginnen, Juli is nu reeds, dus nu is men al vrij iaat. De heer Heling hoopt toch niet dat contante betaling afschaffen de bedoeling is. De heer van de Pasch vraagt dat als de Voorzitter zelf uitzonderingen maakt, waar dan het principe blijft. De Voorzitter antwoordt dat hij aan bedoelde klanten feitelijk geeu voordeel heeft, maar zij brengen licht een kooper mee. De heer van de Pasch merkt op dat als men principes stelt, ze ook opgevojgd dienen te worden. Als iedereen op zijn eigen houtje uitzonderingen maakt, komt er van het principe niet terecht. De Voorzitter zegt dat alle principes die met geweid worden ingevoerd, schaden, en hij daarom zegt zooveel mogelijk de rekeniugen te verzenden. De heer Heling wilde alle 3 maanden rekeningen uitschrijven, dit komt nu voor de kermis juist goed uit. De heer van de Pasch vraagt op welke wijze de afwezige leden in kennis zullen worden gesteld en verplicht zullen worden het besluit na te komen. De Voorzitter antwoordt dat men niemand dwingen kan, maar dat hy bij de afwezigen toch wel zooveel medewer king verwacht om het besluit uitte voeren. De Voorzitter deelt mede dat er ge kleurde couverts, met het besluit der vereeniging bedrukt, worden beschikbaar gesteld, dat maakt meer indruk. Hij ver zoekt alle leden die zich verbinden willen de halfj. rekeningen uit te schrijven, te gaan staan, waaraan allen voldeden. De heer Heling zoude er ook voor zijn om betaling in Hollandsch geld te ver krijgen. De Voorzitter zegt niet alles in eens te kunnen doen. Voorts deelt hij mede dat er op de trap eene bus zal worden geplaatst, waarin vragen kunnen worden gedeponeerd, en welke voor iedere vergadering zal worden gelicht. Over het aanleggen van een zwarte lijst voor niet- en van een grijze lijst voor slechte betalers, zal nader worden terug gekomen. Tot afgevaardigde voor de alg. verga ring te Roermond werd met algemeeue stemmen gekozen de heer Winter», plaats vervanger de heer W. Laurensse. Volgens rooster zullen in Januari vier en het volgend jaar drie bestuursleden aftreden. De Voorzitter deelt mede dat er binnen kort een boekje, getiteld «Handleiding voor Boekhouden" wordt uitgegeven, aan vankelijk alleen voor smeden, schilders en timmerlieden. Hij zal hiervan modellen laten komen. Een heele discussie ontstond over de vraag of men de gasfabriek zoude ver zoeken Duitsch geld in betaling aan te nemen, of den gasprijs te verlagen. I)e heer van de Pasch acht het incon sequent om betaling in Duitsch geld aan te vragen, men zou zich inspannen om het weg te krijgen en ook weer de circu latie bevorderen. Dit is tegenstrijdig. De gaskwestie werd aangehouden tot een volgende vergadering. De heer H. Poels zegt dat er een Raadsbesluit bestaat dat alle betalingen aan de Gemeente in Holl. geld moeten ge» schiedeu en zij betaalt haar personeel in PEEL EN MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 20 c. 5 c.

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1