Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. Een onverdacht getuigenis. Zaterdag- 2S Juni 1913. 34ete Jaargang. No. 27 Uitgave van Firma VV. Van den Mmickhof, Venray. <\[JDit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Algemeen Nieuws. SaccliaHiic in alcoholvrije drank. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. 65 c. 85 c. 4 c. Prijs der Advertentiën 20 c. 5 c. van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Een medewerker van hef Centrum geeft het oordeel weer van een niel li atholieb officier over de Linibnrg- sche en Noordhrabantsohe soldaten. Hij vestigt vooreerst de aandacht op hetgeen in den laatsten tijd in Frankrijk plaats greep. De Kamer behandelde de onder wijswetgeving Men weet, hoe in Frankrijk de gods dienstlooza school hoogtij viert. Dat deze slechte vruchten gaat dragen, is alleszins begrijpelijk. De Kamer rnoest haar onderwijs debatten staken, om maatregelen te nemen tot herstel der tucht onder de soldateu, welke in verschillende garnizoer.s zich hebben verzet tegen den driejarigen dienstplicht. Voor een goed deel komt dit zeker voor rekening van de godsdienstlooze school, Wanneer tie Kamer deze gevolgen met geweld heeft onderdrukt, kan zij met hare schoolwetgeving door gaan en nieuwe middelen heramen tot ontkerstening der jeugd. Het is niet mijne bedoeling, zoo zegt de schrijver in het Centrum, in vergelijking te treden met onze Nederlandsehe soldaten, maar toch kan ik niet nalaten mede te deelen, dat ik deze woorden lezende, dacht aau een gesprek, dat ik eenige dagen geleden had met iemand, (lien ik in een vriendschappelijken kring ont moette en dien ik te voren nimmer gesproken had en voor wien ik eveneens een onbekende was. Zooals het meer gaat bij kennis makingen. worden de vluchtig ge noemde namen over en weer bijkans altijd vergelen en ik ben overtuigd, dat toen ik het gezelschap had ver laten, door hem wel zal geinfonneenl zijn, wie of ik eigenlijk was, ten minste voor zoover hij daar belang in stelde, of het achtte voor een mogelijk volgende ontmoeting daar ter plaatse. Dat ik katholiek ben, wist bij dus stellig niet, en ik zeg dit uit drukkelijk, opdat aan zijne wporden geen beleefdheidsmotieven worden toegeschreven. De bedoelde heer was officier, reeds eenigszins op leeftijd en die, vele jaren in garnizoen gelegen hebbende in Brabant, wegens parti culiere redenen op zijn verzoek was verplaatst naar een meer in het midden des lands gelegen stad. Als men in een gezelschap nog geen aanrakingspunten heeft met een onbekende, is het gesprek aan vankelijk iewat banaal. En zoo vroeg ik hem, of het hem in zijn nieuwe staudplaatsgoed beviel; of hij in het zuldeu des lands een aange- uameu diensttijd had gehad enz. enz Hierop volgde dan zijnerzijds ant- niet zoo'n lof toezwaaide, omdat het woorden en vragen die de lezers katholieken betrof, maar omdat 't weinig zullen interesseeren, maar zulke beste kerels waren, zulke toen op eens de welgemeende ver- goede soldaten, zucbting i «En dat dit nu een gevolg is van Maar wat ik hier wel mis,hunne opvoeding, school en geeste» mijnheer, dat is het prachtigste sol- lijkheid: welnu ja, daarvan komt de daten materiaal die Limburgers en Brabanders; dat zijn kerels, flinke soldaten bijna allemaal." Hem in de rede vallende vroeg ik of dan onze Utrechtsche Hollandsche of (ieldersche jongens zooveel minder waren naar zijne meening en dat men geneigd zou zijn, juist het tegendeel te veronderstellen. Er wordt toch altijd en vooral in deze dagen, zoo dikwijls gesproken over de achterlijkheid der Katholieken in het Zuiden en dat bet volk dom gehouden wordt. En van liberale zijde wordt 't toch zelfs voorgesteld, aisof 't katholicisme staatsgevaar lijk en anti nationaal is. «Och wat, was 't antwoord, laat men dat toch niet beweren. Ik wil niets ten nadeele zeggen van de miliciens uit de meer Noordelijke provinciën; die hebben ongetwijfeld ook hunne goede eigenschappen en ik z»l bet bier niet de jongens ook wel klaarspelen; maai ziet U mijn heer, wij. militairen, waardeeren 't zoo in den soldaat, als liet van huis uit, stevige flinke kerels zijn, die voor geen kleintje vervaard zijn, die zich liever dood zouden loopen, dan zich te laten zakken gedurende den marsch, die de handen uit den mouw kunnen steken, kerels, waar je dadelijk in uaassa op aan kunt, die enfin, beate kerels hoor Maar, er is een «maar", je moet ze kennen, je moet zeniet met al lerlei faluliteilen en nesterijen het leven zuur maken. Behandel ze streng, eisch veel, maar wees recht vaardig en ze doen alles. Ik weet niet wat U bent, Protestant of Katho liek en dat kan me ook niet schelen ik ben niet Katholiek, maar dat verzeker ik U, dat ik daar heb leeren begrijpen en op prijs stellen, welke goede invloed de Christelijke opvoeding en de leiding var. de geestelijkheid heeft op de jeugd. Orde, lucht, plichtsbesef, gehoor zaamheid, eerbied voor het gezag, dat zit er daar zoo algemeen in. En dan die Militaire vereenigingen. Ik wekte de jongens altijd op daar toch heen te gaan; daar zijn ze in goede omgeving, blijver, van de straat en uit de kroegen en ik had nooit last van die er heengingen maar wel eigenaardigis, dat, die er niet toe te brengen waren naar die vereenigingen te gaan, doorgaans ook de beroerde soldaten waren, die dikwijls wegens plichtsverzuim moes ten gestraft worden. Ik verklaarde toen, dat ik met genoegen zijne waardeerer.de woor» den, omtrent onze Katholieke mili» ciens in Limburg en Brabant had gehoord, te meer omdat ik zelf Katholiek was. Waarop hij weer zeide, dat hij dat niet wist en het hem onverschillig eer toe aan hun Godsdienst, dat is waar", zoo besloot hij. We namen afscheid, en naar huis gaande begreep ik, dat deze onver» dachte getuige voor de Katholieke opvoeding en voor de Katholieke school, deze sympathiek ruwe en oprechte krijgsman in het kamp der vrijzinnigheid in deze dagen, gesteld hij sprak daar als hij deed tegen mij, geen vriendelijk onthaal zou. vinuen. - terwijl hem een kunstpioductgeleverd wordt, dat hij noch gevraagd heeft noch begeert. die zich inspant uit zuivere dranken te echter gewoonlijk zullen moeten zijn dan die van zijn met laboratorium producten werkenden concurrent, moet niet in de nijpende noodzake» lijkheid worden gebracht of onder te gaan of mede te gaan knoeien. De fabrikant, natuurproducten bereiden, welke hooger in prijs De oud hoogleeraar prof. dr. H. Wefers Bettink heeflinde Volks« bond een artikel geschreven over alcoholvrije dranken en daarin de aandacht gevestigd op de ter barei» iling daarvan gebezigde dranken. «Ook al kunnen f, .b igde grond» stoffen als onscbadel worden be» schf.iivrd is he' t<w,J' erschil- lig wat voor bet fs' gebruikt is. Men wenscht bijv. citroen of frambrozenliraor.ade. De gevallen zijn lang niet zeldzaam, waarin noch citroenen, noch frambozen eenig deel hebben aan het fabrikaat dat hun naam draagt. Kleur en geur dankt bet brouwsel uitsluitend aan het scheikundig laboratorium en de vor« bruiker moet nog tot zekere hoogte erkentelijk zijn, dat als zuur het onschadelijke citroenzuur genomen is en de zoete smaak door suiker en niet door saccharine is aangebracht. Wel is waar is de schadelijke werking van saccharine niet aange» toond, maar de voedingswaarde, die suiker bezit, mist het ten eenenmale. Het zoetmakend vermogen, ongeveer 400 maal zoo groot als dat van suiker, maakt, dat er in limonade veel minder van noodig is dan van suiker, en daardoor het fabrikaat minder duur wordt, wat vooral geldt voor Nederland met zijn hoogen suikeraccijns. De vraag zou nu kunnen worden gesteld of er bezwaar bestaat een fabrikaat toe te laten, dat in kleur, geur en smaak, hoewel-van langs scheikundigen weg verkregen stoffen bereid, het uit natuurproducten ver» kregene nabij komt en voor geringen prijs verkrijgbaar kan worden ge» steld? Wanneer het den kooper onverschillig is, welk fabrikaat bij ontvangt, mits het onschadelijk is, en zoowel in uiterlijk als in smaak aan zijn wenschen voldoet, kan zulk een kunstproduct wel worden toe» gelaten; echter onder één voorwaarde Op het etiket zal namelijk duidelijk, niet met kleine of verscholen letters, maar goed leesbaar, moeten zijn aangewezen dat het een kunstpro duct is, De argelooze kooper moet niet in den waan gebracht of gelaten hij het door hem ge _t_w worden, dat was en dat hij de Zuidelijke jongens wenschte uatuurproduct ontvangt, Misdrijf legen de zeden. Woensdag stond voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch in hooger beroep terecht P. A. W. v. d. B.. 47 jaar, onderwijzer, geboren te Uden, wonende te Venlo. [gedetineerd), beklaagd van het plegen van ontucht met minderjarige jongens en meisjes. Deswege werd hij door de arrondisse- ments-Rechtbank te Roermond tot 6 jaren gevangenisstraf veroordeeld, terwijl hem bovendien de uitoefening van de functie van onderwijzer voor den tijd van elf jaren werd ontzegd. Het O. M. van bet gerechtshof te Hertogenhosch eischte tegen beklaagde 4 jaar gevangenisstraf, zonder imputatie van het voorarrest. Tel. Op de Mooksche Baan heeft Zondag 's avonds ongeveer half acht een ernstig auto ongeluk plaats gehad. De automobiel van rnevr. v. d. S. van Mook reed in matige vaart in de richting Nijmegen, toen even voorbij Mook een gezelschap wielrijders werd gepasseerd De laatste van deze is daarbij op onbe grijpelijke wijze tegen het achtergedeelte van de auto aangereden. De botsing was zeer hevig. De man werd met zijn rijwiel hoog inde lucht geworpen, rondgeslingerd en op den grond gesmakt. Ernstig gewond aan hoofd, schouder en een der armen werd het slachtoffer opge. nomen en met dezelfde auto naar het nabijgelegen klooster vervoerd, waar het voorloopig verband werd gelegd en hem de H.H. Sacrameuteu werden toegediend. Vervolgens is de gekwetste naar bet ziekenhuis te Nijmegen overgebracht. Het rijwiel was geheel vernield, de auto bLeef onbeschadigd. De toestand van den gewonde, eenige zoon eener weduwe uit Cranenburg, is ernstig. De chauffeur heeft, volgens oog getuigen, aan het gebeurde geen schuld. „Iteltlen." Men schrijft uit Ottersum aan de Old. Zondag is het op het gehucht Milsbeek weer zeer rumoerig geweest. Reeds vroeg in den namiddag is de molenaar J. door den landbouwer J. flink afgeranseld, ter wijl des avonds bij den landbouwer Th. door een raam werd geschoten en toen deze naar buiten kwam. werd hij door den schutter of door de schutters aangevallen en mishandeld, waarbij hij een tamelijk diepe snede over het hoofd bekwam, zoodat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. De vermoedelijke dader, zekere in Duitschland werkzaam zijnde W. van het gehucht Panoveusche heide, is Maandag, toen hij aan het jaarlijksch onderzoek voor verlofgangers te Gennep deelnam, gearresteerd en achter slot en grendel gebracht. Deze daad schijnt enkel uit baldadigheid te zjjn gepleegd, want de mishandelde Th. is een zeer oppassend huisvader, welke niemand iets in den weg legt, terwijl de dader een zeer ongunstig bekend staand jongmensch is, dat reeds meermalen voor dergelijke daden heeft moeten brommen, zoodat hg er dezen keer zeker niet genadig zal afkomen. Men denkt dat hg nog een Groesbeeker tot helper heeft gehad. loelriemeii. Aan de korpsen van het leger zijn thans een aantal voetriemen verstrekt, welke hij alle oefeningen van eenige beteekenis moeten worden medegevoerd en dienen om manschappen met voetgehreken in staat te stellen, toch aan de oefeningen deel te nemen. Deze voetriemen moeten volgens den off. van gez. van het Pransche leger Coindreau in den vorm van een -acht'' om den schoen en het onderbeen worden be vestigd, waardoor voetgebreken gedurende den marsch door het vastknellen van den voet in den schoen aanmerkelijk minder last veroorzaken. Na afloop van de a.s. legerraanoenvres moet een uitvoerig rapport omtrent de resultaten bij bet gebruik van voetriemen worden ingediend. Avp. Nekkramp. De lijder aan nekkramp in de infanterie kazerne te Ede, een milicien uit Reus» woude is overleden. De geisoleerde makkers zijn als niet besmet weer hij hnn compagnie gevoegd. f-len rare dievegge. In een groentenwinkel te Delft stal een vrouw een aardappel, toen de groenten» koopman even den winkel had verlaten. Den volgenden dag stak zi> weer tersluiks een aardappel in haar zak. De groenten» koopman bemerkte zulks en zeide haar, dat hij haar wel een roaal'je aardappels jou geven en zij ze do» niet hoefde te stelen. Maar de vrouw verklaarde daarop dat zij gestolen aardappels moest hebben: een waarzegster had haar gezegd, dat steenpuisten daarmede ingewreven, weg zonden gaan. .Stenibiisvaria. Den 17en dezer was het voor een vee» houder te Lekkerkerk te mooi weer (met het oog op den hooibouw) om te gaan steramen voor de Tweede Kaïner, en daar zijn arbeider (ook een stemgerechtigde) een tegenovergestelde politieke richting was toegedaan, kwam men overeen maar niet te gaan, dan blijven de partijen toch 't zelfde en de hooibouw ging door. Beiden gingen naar hun werk, maar toen het raiddag geworden was en de partijgenooten van den veehouder hem nog ter stembus misten, werd de man opgezocht en hem op zijn plicht gewezen. De veehouder liet zich bepraten en ging... zonder medeweten van zijn arhei» der, die niet ging. in de vaste overtuiging dat zijn heer en meester hem niet bedrie gen zou. De daglooner, 's avonds thuisgekomen zijnde, was echter weldra ingelicht, ging naar zijn baas en bracht dezen zijn handel wijze onder het oog. Hij nam het zijn baas volstrekt zoo kwalijk niet, dal deze voor het aandringen van anderen bezweken was, maar, liet hij erop volgen -U hebt uw contract verbroken met stemmen... ik verbreek ons contract over liet arbeids loon. Ik wil nu f 52 per jaar meer verdienen, en zoo gij daarmede niet instemt, zoo ben ik van iieden af uw arbeider niet meer. De patroon gaf toe Treinbotsing. Woensdagochtend had te Mechelen een botsing plaats tusschen de treinen Amster» dam—Brussel en Antwerpen—Brussel. De Amsterdamsche sneltrein liep slechts geringe materieele schade op. Daarentegen werden van den Antwerpsehen trein ver scheidene wagons ingedrukt. Een persoon werd op slag gedood. Een der zwaarge» wonden overleed bij het overbrengen naar het ziekenhuis. Jaelitopziener aangevallen. In het Bergenbosch, nabij 's Heerenberg is een jachtopziener van den heer Van Heek. G. uit Stokkom, door vier indivi duen aangevallen. Na hem eerst mishan» deld te hebben, bonden ze hem aan een MAAS 1 J

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1