een Plakker. Puike Eetaardappelen LOTERIJ der Schouw der Waterlossingen. Venraysche Arbeidsbeurs en informatiebureau. Tentoonstelling 1913 Sittard Provinciaal Nieuws. Ingezonden. STEMMING Tweede Kaïuee der Slateu-deneraal Burgerlijken Sland VENRAY. Kerkelijke diensten te Venray. Gevraagd Prijs per lot 30 ct. Mei regenmaand. De Burgemeester van Venray, Burgemeester en Wethouders Sterfgevallen. Parochiekerk. Paterskerk. Worden gevraagd Bieden zich aan Trekking uiterlijk 1 Augustus 1913. Wederverkoop er» gevraagd. iuchte zyn eigenaar zoo vriendelijk toe, dat deze den indruk kreeg een gouden vijfje voor zich te zien. Rn toen kwam de man op de onzalige gedachte het ex negertje voor een echt gouden vyf)e te laten 9peleD. Onze lezer ging daartoe een onzer grootste sigarenwinkels binnen, bestelde voor een kwartje sigaren en zei, onder het neerleggen van den biiukeuden nieuweling van 1913 -Hebt u van een gouden vijfje terug Rn ziet, de argelooze winkelier vloog erin De gewasschen cent speelde zijn rol zoo natuurlijk, dat ze onmiddellijk in de toonbanklade verdween en 4 groote en 3 kleine stukken zilver er voor in de plaats aan den vorigen eigenaar werden ter hand gesteld. 's Avonds heeft de grappenmaker den winkelier het hem toekomende wel weer terugbetaald. Hij had, zooals wij begon, nen te zeggen, met een eerlijk mensch te doen, maar in 't andere geval zou hij de dupe geworden zyn. Blijft dus op het goudschijnende aangezicht onzer koperen munt passen 1 Let op het cijfer 1 en het woord -cent". Meineed. Als verdacht van meineed bij de be handeling van eene jachtovertredrng voor het kantongerecht te Boxmeer, waarbij hij als getuige werd gehoord, werd aldaar gearresteerd zekere H. G. v. D. uit Haps. Later werd hy naar de gevangeuis te 's Bosch getransporteerd. Invoer van rundvee. Iu den -Belgischen Moniteur" van 4 Juni j.l. wordt bekend gemaakt, dat de mvoer van rundvee en schapen, afkomstig uit Nederland en bestemd voor het open» baar slachthuis te Brugge, langs het douanekantoor te MidJelburg (Oost Vlaan deren) is toegestaan eiken Maandag vaD 9 tot 11 uur voorm. Stct. Een doodgewaande. Een zonderlinge vergissing heeft zich te Rijswijk voorgedaan, schrijft de N. R Ct. Maandagmorgen werd uit een sloot aan den Haagweg aldaar opgehaald het lijk van een manspersoon. Algemeen was men van oordeel, dat het 't ljjk was van den zwerver W. B. Zelfs diens moeder, ijlings uit Delft ontbcden, bevestigde dit. Maar Dinsdagmiddag zag men den doodgewaan- den B. door het dorp wandelen 1 Bezoek van H M de Koningin aan den Boseti en Tilburg. Naar de »N. Tilb. Crt uit goede bron verneemt bestaat by H. M. de Koningin het voornemen omtrent midden Juli de j'«£oóü<e 3 lier-ogentioëCü en die te Tiiburg met een bezoek te ver- eereo. In den namiddag zou zij naar Tilburg komen en aldan zou aau H. M. een thee worden aangeboden in het hoofd restaurant, dien dag daartoe als een soort courzaal ingericht, bn bij die ge legenheid zullen daarvoor in aanmerking komende personen aan H. M. worden voorgesteld. Gruwelijke mishandeling der politie te Dinteloord. Het D. v. N. meldt, dat Maandag een ongunstig bekeod staand individu uit Steenbergen, Sch. genaamd, op de paar denmarkt te Dinteloord in den draaimolen was gaan rijdeD, doch weigerde te betalen. Toen de eigenaar hem wilde verwijderen, wilde S., die zeer beschonken was. hem uit den draaimolen werpen. De burgemeester beval Sch mede te gaan, doch de woesteling beleedigde hem ontnam hem zijn wandelstok en sloeg hem ermee tegen de beenen. Een der veldwachters wilde den bur gemeester ontzetten, maar Sch. wierp zich als een razende op hem, greep hem bij de heenen en liet hem achterover op de steenen vallen, trapte den reeds bejaarden man op de borst stiet hem met de vuisten op het lichaam en liet zich plotseling voorover op hem vallen en beet hem een stuk uit het oor keek daarna met ver wilde rde oogen de ontstelde omstanders aan, en spuwde al vloekende bet bebloede stuk oor uit. Vervolgens moest ook de veldwachter Ardon het ontgelden. Hy wierp zich ook op deze. greep ook hem by de beenen en wierp hem op den grond. Hy beukte hem met de vuisten in het gezicht en trapte hem verder zoolang op bet lichaam, dat de man kreunend bleef liggen. Het onmenscb maakte zich toen uit de voeten, doch de uit Steenbergen ontboden maréchaussees wi9ten hem na hevig verzet te arreateeren. Zij hadden moeite hem tegen de woede der menigte te beschermen. Kerkdief. Voor de Bossche Rechtbank stond Dinsdag terecht de 33jarige H. B. uit Duiken, thans gedetineerd. Bekl. heeft 24 April 1.1. te Heijen—Bergen, met het oog merk van wederrechtelijke toeëigening in de R. K. Kerk uit vier offerblokken een bedrag van circa f 5 aan Hollandsche en Duitsche muntspecie, toebehoorende aan bovengenoemde kerk weggenomen, door de gesloten offerblokken, waarin dat geld zich bevond, open te breken. Gehoord werden 4 getuigen. De eisch was 3 jaar. Sneeuw in Juni. Dinsdag viel er te Goch een lichte sneeuwval waar te nemen. Gld. Volgens den regenmeter aan de hoogere landbouwschool te Wageningen bedroeg de gevallen regen in de maand Mei 88,0 mM., tegen 55.1 mM. in de maand van het vorig jaar. Ilooigrasverpaetitlngen. Men schrijft uit Grave aau de Gld.: Bij de hooigrasverpachtingen welke Maandag aan het Schuttershuis te Grave plaats hadden, werd op verzoek der pachters de voorwaarde gesteld, dat bij eventueele waterschade aan het hooigrag door hoogen waterstand veroorzaakt, de eigenaars 50 pCt. van het gebodene zouden moeten missen en alzoo de helft der prijzen zouden ontvangen. Hierop ingaande werd overgegaan tot verpachting. ierplefferil De 29jarige beeldhouwer A. Roderfeld in dienst op het atelier van den beeld houwer Brux te Kleef, moest Maandag middag een 15 centenaars zware graf steen voor de verzending gereed maken. Bezig een bekleedsel om den steen te maken, merkte hij niet dat het gevaarte eeusklaps wankelde. Een medearbeider zag het, waarschuwde R., maar het was voor hem te laat, met een geweldigen slag viel het gevaarte hoven op den beeldhouwer. Kermend werd R. onder deu steen uitge haald en naar het St. Antoniushospitaal overgebracht. De inwendige kneuzingen waren van dien aard, dat iedere redding onmogelijk was. 's avonds overleed R. nog onder verschrikkelijke pijnen. Be Balkan-bondgenoofen. Met ernstige bezorgdheid .slaat men op het oogenblik in de Europeesche hoofd steden den gang van zaken op den Balkan gade. Het ServischBulgaarse!) geschil heeft een zoo dreigend karakter aange nomen. dat velen een vredelievende op lossing der bestaande moeilijkheden bijna onmogelijk schijnt. In sommige politieke kringen, o. a. te vVeeneo, heerscht nog een zeker optimisme, niettegenstaande de onheilspellende berichten, die uit de Balkauhoofdsteaeo ontvaugeo worden. Meu zegt-Niettegenstaande alles zal het toch mei tot een oorlog komen, daarvoor syo de Balkanstaten, -zoowel financieel als physisch. al te zeer uitgeput." Als tweede argumeut wordt de vrede lievende gezindheid van den koning van Griekenland aangevoerd, waarvan de invloed ook iu Servië gevoeld wordt. Bovendien" zoo redeneert men verder -is een nieuwe ocrlog by de volkeren, die er in gewikkeld zouden zyn, niet populair. Noch de Serviërs, noch de Bulgaren willen deu oorlog, de troepen verlangen naar huis en niet naar het slagveld." In hoeverre deze argumenten kracht van bewijs hebben, zal de naaste toekomst moeten leeren, doch zeker is, dat de toestand uiterst kritiek is. Tel. VENRAY, 14 Juni 1913. Naar wij vernemen zal de jaarlijk- sche bedevaart der Mariavereeniging naar Oostrum plaats hebben op 29 Juni. Door het bestuur der R. K. Venray- sche Middenstandsvereeniging worden, in overleg met het bestuur vau 't Patronaat alhier, voorbereidende maatregelen getrof fen tot oprichting eener 3 jarige Handels cursus alhier. Deze zal o. m. bevatten enkel boekhouden, dubbel boekhouden, handelsrecht, handelsrekenen, handels» aardrijkskunde, Nederlandsche en Duitsche taal enz. Ter verkrijging der niet onbeduidende Rijks- en Provinciale subsidie, moet men voor 1 Mei van ieder jaar daartoe de noodige stappen doen en zal alzoo niet voor 1 Jan. 1915 begonnen kunnen worden. Bere'ds stelde men zicli met het Min. van Binnenl. Zaken in verbinding en werd door Mr. Fokkens, Inspecteur v. h. Handelsonderwijs, toezegging gedaan, een en ander tijdig te komen regelen. Men hoopt nog dezen winter met een voorbe reidende cursus te beginnen. Zeer zeker een nuttig plan, ten bate onzer jeugdige toekomstige Veoraysche Middenstanders. Ondei zeer talrijke belangstelling hield de dressoerclub -Ons aller belang" Zondagmiddag te Horst een Politiehonden- voorvoering met wedstrijd. Prijzen werden als volgt behaald le prys de hond van Bovens, veldwach ter Horst; 2e pr. veldwachter Schrader Maashees; 3e pr. rijksveldwachter Hermes Well; 4e pr. veldwachter Lemmens Venrai; 5e pr. brigidier de Groot Wel) 6e pr. veldwacnter Lenssen Sevenum en 7e pr. wachtmeester Smits te Horst. Donderdagavond had ten Randhuize alhier de aanbesteding plaats van het bouwen eener landbouwschuur in de ge meerteontginningen achter Merselo. Ingeschreven werd door Louis Wijnhoven Venray f 2550. Gebr. Oudenhaven f 2150 Woensdagnamiddag geraakte de timmerman J. V. in den in aanbouw zijnden winkel van Tillemans, onder een ijzeren balk. waarbij hem de slagader der linkerhaud werd doorgesneden. Direct moest geneeskundige hulp ingeroepen worden. - Dondeidag werd te Venlo gesloten de tweejarige Cursus in Hoefbeslag uitgeschreven vanwege den Limbnrgsehen Landhouwbond. Van de 17 leerlingen, die aan den ncois deelnamen, werden er 14 gediplc t g ird. waaronder onze dorps- genoot, Gerrit Bal'issen, Henseniusplein. Den jeugdigen hoefsmid proficiat MERSELO, Onder overgroote belang stelling ^verd 5 Juni het zilveren huwe lijksfeest gevierd van het echtpaar Th. Pubben-Jennislcens. Nadat om 7 uur een plechtige muzlekmis gezongen was, den jubilarissen ter eere, en nadat door den dag verschillenden ten huize vau liet zilveren bruidspaar huune gelnkweuschen kwamen aanbiedea, verzamelden zich de leden van Se: Hubertus, St. .Tansbond en Brandweer om 5 uur iu (le zaal om van daar in optocht zich te begeven naar de woning der jubilarissen. Hier aaugekomen bedankte de beer P. J. van Helden, in welgekozen woorden den zilveren Bruide gom. voor alles, wat hij als President van den St. 'Janabood heeft tot stand ge bracht De heer M v. Meijel schetste den jubilaris als president van St Hubertus. Namens beide gezelschappen werden een paar prachtige leuningstoelen aangeboden. Nadat de feestvierenden in deze zetels hadden plaats genomen, weid de huldebe tuiging voortgezet. De heer J M. Michels bedankte den zilveren jubilaris voor zijn 45jarig lidmaatschap van het Zangerskoor terwijl de heer Fr. Michels zijne geluk- wenschen aanbood namens de Brandwber. Deze verschillende toespraken werden afgewisseld door toepasselijke gezangen Ten slo'te werd deu feestelingen nog een cadeau vau waarde aangeboden. Hierna bt -af mee zich naar de zaal, waai de kelen werden gelaafd. Al gauw heerschte dan ook een feestelijke stemming. Ook thans weiden de jubilaris sen in zang en dicht gehuldigd, zoolang, tot ook aan dezen onvergetelijke!) dag een einde moest gemaakt worden. Volgaarne sluiten wij ons aan bij de talrijke wenschen, den jubilarissen op dezen feestdag aangeboden en hopen dat de zilveren kroon eenmaal moge veranderen in een gouden huwelijkskrans. (Te laat ontvangen voor 't vorig no Bij het Zondag alhier gehouden Koningschieten van St. Hubertus werd flink gekampt. Het resultaat was, dat de oude koning P. Pubben zijne waardigheid behield met 103 punten in 32 schoten. In de hierop gevolgde tweeraaandelyksche vergadering werden weer 2 nieuwe leden aangenomen, zoodat het getal werkende leden thans geklommen is tot 42. VENLO. Op verzoek der marechans- sée van alhier is onder Eindhoven aange houden zekere H. B. voorheen te Blerik molenaarsknecht, thans zwervend. Hij wordt verdacht van het plegen van zeden schennis te Blerik. SITTARD. Door eenige arbeiders, bezig zijnde aan de rioleringswerken op de Oude Markt, werd Dinsdagvoormiddag in de onmiddellijke nabijheid van de Markt op geringe diepte, het geraamte van een man uitgegraven. L. K. Provinciale Stalen. In de Zomerzitting der Provinciale Staten, welke Dinsdag 1 Juli geopend wordt, komt aan de orde een voorstel va" Ged. Staten tot herziening van de regeling der bezoldiging van de vaste arbeiders bij den Prov. Waterstaat. Volgens dit voorstel wordt het aanvang, salaris dezer arbeiders verhoogd van f 28 tot f34 per maand. De volgende verhoogingen werden vast gesteld 5 jaren na de aanstelling f 36 p. maaud. 10 - - - - f 38 15 - - - - (40 20 - - - f 42 Thans is het maximum f38 per maand. In streken met hoogen loon- en levens standaard of aan arbeiders, die kosten moeten makeu om zich naar hun werk te begeven, kan een vaste toelage van ten hoogste f 8 per maand worden verleend Aan arbeiders met minstens 3 dienstjaren wordt voor elk kind boven twee kinderen een kindertoeslag van f 1 per maand ver leend. Verder stellen Ged. Staten voor om aan den Limb. R. K. Werkliedenhond een subsidie van f 200 te verleenen tot in standhouding van het secretariaat van den arbeid. De heer G. Peters te Well stelt eenige wijzigingen voor in -het reglement op de waterlossingen in het Hertogdom Lim burg. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie M. de R. Bij iedere stemming kan men het schouwspel gadeslaan, dat van des voor middags 8 tot des namiddags 5 uur iedere kiezer in het stemlokaal angstvallig wordt bewaakt door een veldwachter. Gedurende den tijd dat het bureau zitting houdt is er steeds politie in de zaal of in het portaal, en toch is dit in strijd met art. 83 tfer K ieswet. Onverschillig water iD de Muziekzaal te doen is, steeds politie. Steramen, politie: ijken, politie; pokken zetten, politie; uit voering, politie; daar is politie tot ver velends toe. Als er in de kom van het dorp door naldadige jeugd koren vertrapt wordt (in de Vlies), als er in een leeg* strand huis bijna alle ruiten stnkge- worpen worden (huls der Ursulinen op het Eind), als lantaamhallons eenzelfde lot ondergaan, dan is er geen politie. Zouden onze raadsleden niet eens op de baldadige straatjeugd en het misbruik dat van de politiebeambten voor allerlei doe!» einden gemaakt wordt, kunnen wijzen? Daukend voor opname, Hoogachtend, Een Burger. voor de brengt ter openbare kennis, dat op Bin»dng 17 Juni a. van des morgens acht tot des namiddags 5 uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van eene plaats voor de Tweede Kamer der Staten Generaal in liet Kiesdistrict Venlo, waartoe deze gemeente behoort. De candidaten, iu alphabetische volg orde, zijn NOLENS W. H. ROSEN VELDT J. A. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van liet Wetboek van Straf recht, luidende -Hy die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste een jaar. Venrsy, 6 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd. II. ESSER. van Venrav brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden, dat schouw zal worden gevoerd over de volgende waterlossingen, op de achter elk harer vermelde tijdstippen LEGGER A. 1. van Breevennen, op den 22 Juli 1913 van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 2. de Oirlosche Pas, op den 22 Juli 1913 van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 3. Waterlaat de Scheide, op 15 Juli 1913. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 4. de Leunsche beek met een zijtak op 15 Juli 1913 van 7 uur vm. tot 7 uur nam. 5. de Brugskensche beek op 22 Juli 1913 van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. f>. Waterlaat uit Brugskensche Pas op 15 Juli 1913 van 7 uur vm. tot 7 uur nam. 7. deZompgraaf met een zijtak op 22 Juli 1913 van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 8. de Waterlaat op den 22 Juli 1913, van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 9. de Weverslosche beek met zijtakken op 15 Juli 1913 van 7 uur vm. tot 7 uur nm. 10. van Giesevennekens op 21 Juli 1913 van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 11. Loonsche Pas op den 21 Juli 1913 van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 12. van Smakter Spurkt op 21 Juli 1913 van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 13. Schoorsche beek op den 14 Juli 1913 van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 14. de Burggraaf op den 21 Juli 1913 van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. LEGGER B. 1. Lollebeek op den 14 Juli 1913 van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 2. Oostrumsche beek op den 22 Juli 1913 van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 3. Loobeeksehe beek op den 21 Juli 1913 van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 4. Klein-Üirlo met een zijtak op 14 Juli 1913 van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. De eigenaars, pachters of gebruikers van op die waterlossingen gevestigde molens of andere waterkeerende of water- stuwende werken, zijn verplicht op de dagen der schouwvoering en gedurende de 3 daaraan voorafgaande dagen, aan het water den geheel vrijen afloop te ge ven. voor zoover hun door Burgemeester en Wethouders of door den opzichter van den Provincialen waterstaat ten dien aan zien geene andere bevelen zullen gegeven worden. En zal deze op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis worden aangeplakt en aangekondigd in het weekblad „Peel en Maas" te Venray. Venray den 14 Juni 1913 Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER De Secretaris STOOT. 6—13 Juni 1913. Greboorten. Petronalla Gertruda Hendrika Janssen- Maria Antonia Johanna Janssen. Huwelijken. Hendrikus Hubertus Camps, landbouwer oud 23 jaar, te Venray en Maria Huber- dina van de Vorle, oud 22 jaar, zonder beroep, te Wanssum. Jacobus Josephus van Treeck, oud 25 jaar, koopman te Antwerpen en Anna Hendrika Maria Berkens, oud 27 jaar, zonder beroep te Venray. Josephus Fredericus Dotninirus Bruiosraa oud 66 jaren, echtgenoot van Wiihelmiua Cornelia Maria Lissone. Catharina Swackhoven, oud 77 jaar, weduwe van Martin Willems. Joseph Lambertus Maria Janssen, oud 3 weken. Maandag om 10 uur hegrafenis van de wed. Camps. 8 uur jaarg. voor Frans Poels. Dinsdag 8 uur jaarg. 2de kl. voor Everard Messemaeckers, Agnes Üeenen eu kiuderen. Woensdag 5 uur speciale mis voor de vruchteu der aarde. 8 uur jaarg. voorH. Schraven en E. Leijffen. Donderdag 8 uur jaarg. voor Jan Rutten. Vrijdag 8 uur jaarg. voor M Verriet en zijne echtgenoote Petronella Coopmans. Dinsdag, oensdag. Vrijdag en Saterdag om 6 uur leesmissen voor wed. Camps. Heden Zondag om 5 en om 7 uur H. Mis me' instructie. Onder de H Mis van 6 uur algemeen* H. Communie voor de jongens van het Patro naat. De geloovigen worden heleefd verzocht onder de Mis van 6 uur de drie eerste rijen stoelen aan heide kanten open te laten voor de jongens. Om 8 uur plechtige Hoogmis voor de levende leden der Aartsbroederschap, kwart na 4 Vespers, om 5 uur Lof. Tot en met Vrijdag eiken azoud Lof ter «ere van den H. Antonius. Dinsdag en Vrijdag om hall 8 hoogmis. Donderdag, leestdag van de zalige Michelina, Weduwe der Derde Orde, volle aflaat o. g, v. Vrijdag na 't Lol H. Kruisweg. 1 nette dienstbode voor op een dorp. Verversknecht voor Blerik, IS ct. p. uur vast werk 1 dienstknecht voor Heerlen 1 jongen om demelkkarte rijden tan OverJooa naar Venray. 1 dienstmeid voor Afl'erden 1 2de meid voor Venlo 1 keukenmeid voor Tegelen, 1 hoerendienstraeid voor Venray. 1 keukenmeid voor Blerik. 1 jongen, 1315 jaar, tuinierswerk, v. Venray. 1 dienstmeisje voor Venray, 1 kindermeisje van 13—14 jaar 1 werkmeid voor een ot meer dagen in de week. 1 2de meid voor Venlo. Het kantoor is geopend op werkdagen van 12 tot 1 uur. Zondags van 's morgen 9 uur tot halt 12. Bij elke aanvraag van werkgevers behoort 25 ct te worden betaald, aanvragen van werkzoekenden 10 ct. Bij aanvragen om inlichtingen op de aan vragen of aanbiedingen moet voor frankeering een postzegel van 5 cent gevoegd worden. N.B. Brieven om inlichtingen waarin zich geen postzegel bevindt, worden niet beantwoord. HET BESTUUR. op een Sigarenfabriek te CUYK a.d. Maas Tevens gelegenheid voor Sorteerder opgeleid te worden. Loon naar bekwaam heid. Brieven «nder no. 51 Bureau van van dit Blad. 40 cent per vat zijn verkrijgbaar hij H. JANSSEN te Veltum. Goedgekeurd bij A'. B, d.d. 18 Januari 1913 no. 47.

Peel en Maas | 1913 | | pagina 2