11 biggen, Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Provinciaal Nieuws. Algemeen Nieuws. Burgerlijke Stand. Kerkelijke Diensten te Venray. Parochiekerk. Ingezonden. Verjaring sehuldin vorderingen TE KOOP Geboorten. Huwelijken. be!Jd° „°ïrv™.y. 2" i!",r' zond" bero-P- Sterfgevallen Paterskerk. Mariakapel Ooelrum. Burgemeester en Wethouders Zij die zich met ingang van 1 Juli a s op PEEL EN MAAS abou- neeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende num mers GRATIS. Worden gevraagd Bieden zich aan vroeger te kennen had gegeven geen definitieve benoeming aan te nemen, zal hij thans echter, eenerzijds wegens het in hem gestelde vertrouwen, anderzyds uit lietde voor de behartiging der Midden- «landsbelangen, niet weigeren en de be- uoeming aannemen. Nadat nog eenige punten van minder belang waren lehandeld en de heer W. Winters den Adviseur een woord van dank had gebracht, werd de vergadering te circa 1] uur gesloten. VENRAY 31 Mei 1913 Na afloop van de manoeuvres der veldartillerie en infanterie in de Peel alhier, 2ullen ook op dezelfde plaats van 11 <ot ]4 Aug. a. s, schietoefeningen worden gehouden door het korps Radende Artille rie uit Arnhem, dat gedurende die dagen in Ven raj zal worden ingekwartierd. Voor de Rechtbank te Roermond etond Dinsdag o. a. terecht: H. W'. S oud 20 jaar, schoenslik- ater te Venrav, aangeklaagd van het niet voidueu aau een wettelijke verordening om met haar ry w,el stil te houden. Eiscli f 15 of 15 d. hechtenis. Siierenfceuring. Op de keuring te Tieoray waren aange geven 15 stieren, goedgekeurd 11. afge keurd 3. aangehouden 1 stier. Toegekende premiën le premie aau J. Verhoeven te Merselo—Venray; 2e premie aan F. H. Nab te Meerlo 3e premie de Wed. M. Friesen te Castenray le reserve stier van M. Wennekens te Arcen 2e reserve stier van H de Mulder te Leunen—Venray 3e reserve stier van F. Swinkels te Scheijde—Venray 4e reserve stier van G. Bovee te Stokt— Broekhuizen. MERSELO. Als eene bijzonderheid diene vermeld, dat alhier by den land bouwer A. van Vecbel, eene kip uit een broedsel van 24 eieren, 24 kuikens heeft voortgebracht. Bedevaart Oo*triim Was Mei zoo schoon geweest als de laatste Zondag, dan zou de toeloop o»ge twijfeld nog grooter zijn geweest. Toch was ook dit jaar de bedevaart niet geriDg en was de kapel op de Zondagen telkens flink baset. De H. Sacramentsprocessie mocht al niet het mooie zomerweer treffen van verleden Zondag, toch vond het uittrekken naar den kruisberg geen ver hindering en ook hier was de deelneming groot. De Fanfare mt Wanssum kweet sich uitnemend van hare taak, niet minder de kranige schnttery St. Anna van Ven ray, een prachtige eerewacht by het H. Saarametji* B*t dacteskoor dar Cong: egatie van Venray. het zangkoor van Oost rum, mannen en vrouwen, wedy verden in saam- gehoorigheid van zingen en deden dit op voortreffelijke wyze. Voora! schoon was het groote aantal lieve Ooetrnmsche bruidjes, die de ouders aile eer aar. doen. Nu eerst kwam het nieuwe troontje van O. L. Vtouw uitmuntend tot zyn recht, gedragen door vier Lieve Vrouwe-meisjes en voorafgegaan door zes blanke engelen, maakte het een aangenaam rustpunt voor het oog. Alleen stak daarby leelyk af de oude draaghemel van het H. Sacrament, wat begrijpelijkerwijze nu nog meer in het oog viel. Er mocht dan ook wel eens voor een nieuwen gecollecteerd worden. Of zou er misschien hier of daar een stille weldoener of weldoenster zyn. die zich O. L. Heer door deze stille hulde wil aangenaam makeD. De laatste Zondag in Mei had met dat prachtige weer velen naar de kapel gelokt en was een mooi besluit van de Meiveree- ring op Zondagen. Morgen, i Juni. komt de zeer schoone processie der parochie Overloon Maandag half 11 arriveeit de processie van St. Anthonis. Tot lof en dank aan God en de H. Maagd wordt jaar op jaar de deelneming al grooïer en grooter. Moge iu niet minder mate ook de gebedsverhooring toenemen bij Haar die altijd voor ons blijft de hulp der christenen, de Troosteres der bedruk ten. de zoete Lieve Vrouwe van Oostrum I VENLO. Voor zoover tot dusver be kend is. zullen op a. s. Dinsdag alhier vermoedelijk candidaat worden gesteld vnor lid der Tweede Kamer Dr. W H. Nolens, aftr. lid. Kath. Ktesvg. Mr. Rosen veldt, soc dem. ROERMOND. Op 1 Augustus a s. zal de staf van het 13de regiment infanterie overgaan van hier naar Maastricht. De staf van de lie infanteriebrigade en die van het 24e regiment infanterie blijven voorloopig nog te 's Hertogenboscb. MAASTRICHT. Een droef ongeval had Woensdag in de vermicellifabriek van de firma B. Groote Looierstraat plaats. De löjarige B. geraakte tusschen twee plet» steeoen. Behalve een vreeselyke wonde aan den linkerarm, bekwam de jeugdige werkman inwendige kneuzingen en bloed uitstortingen. Kermende van pijn werd B. naar Cal- varienberg overgebracht. Zyn toestand is vry ernstig, bericht de L. K. De rechtbank te Maastricht deed uitspraak in zake J. A, G. 26 jaar. gouver nante te Brussel, welke op 5 Maart haar 14 dagen oud zijnde kind aan het klooster te Simpelveid ie vondeling legde en ver oordeelde haar deswege tot 4 dagen ge vangenisstraf, met mindering van het voorarrest. KERKRADE. Op het kerkhof alhier zou een vrouw worden begraven, die in het hospitaal te Heerlen overleden was. Reeds was het lyk ingezegend, toen nit Heerlen bericht kwam, dat io de kist het lijk lag van een eveneens in Heerlen's hospitaal overleden man. Deze tijding bracht heel wat conster natie; het lijk werd naar Heerlen terug, gebracht en de beaarding der vrouw ge schiedde enkele uren later, De oude en de nieuwe uiode In een Noord Limburgscb dorp, vertelt de -Tel.", zou eene boerin na eene blijde gebeurtenis voor 't eerst weder ter kerke gaan. Tot nu toe had zy steeds de nationale knipmuts gedragen, doch zy achtte zich niets minder dan hare medezusteren uit het dorp, die langzamerhand allen tot den meer modernen dameshoed waren over gegaan en schafte zich dus in de stad ook een groote mooie schuit aan. Hy stond haar magnifiek en trotsch als een pauw toog zy naar het bedehuis. Echter, nog niet aan den omvang van het nieuwe hoofddeksel gewend, kwam zij te dicht by een kaars, zoodat in een minimum van tijd. de hoed en een gedeelte van haar fiaardns, tot een beetje asch was verteerd 't Moedertje besloot nooit meer een dameshoed" op te zetten, doch de knip muts in eere te zullen herstellen Kopeniekt» Uit Heerlen schrijft men aan het Volk Verleden week Donderdag meldden zich op myn Willem Sophia twee opzichters van het staatstoezicht op de mynen voor con trole Ze verlangden gummipakken. meter- stokken en koperen lampen, hetgeen hun alles bereidwillig werd verstrekt. Na zich te hebben verkleed, daalden de heeren in de myn af, om bun belangrijke taak En belangrijk was hnn taak in hooge mate. De eerste post, die gecontroleerd werd, werd stilgelegd met het oog op de slechte lucht; de tweede dito en eveneens de derde vierde en vijfde post. De lucht was der. halve wel miserabel Met de wiize waarop door de arbeiden verbouwd wordt, konden de beeren zich ook niet vereenigen, weshalve de arbeiders wuj twee pesten bestraft werden wegens slechte verbouwing. Toen er in de afdeelingen niets meer was te controleeren, togen de beeren terug naar de schacht. Zy achtten zich verplicht daar volgens hun opvatting een deel der mijn in een zeer verwaarloosden toestand verkeerde, daar het houtvervoer stil te leggen, hetgeen oogenblikkelijk geschiedde En de door hen gegeven opdracht, om het hout te brengen naar het niet door hen gecontroleerde gedeelte der myn werd met dezelfde stiptheid uitgevoerd. Op hnn verzoek moest daarop de hoofdopzichter naar beneden komen, omdat er io de myn eigenlijk niets in orde was. Of de hoofdopzichter aan het verzoek dier heeren voldaan heeft, welen we niet, maar wel dat, toen de beide heeren van bet etaatstoezicht 'n nieuwen post con troleerden, ze daar werden toegesproken met -zoo Rumpel 1" De twee pseudo opzichters van het staats toezicht op de mijnen waren daarop heel vlug verdwenen. De lucht was toen weer frisch op de vyf posten, de verbouwing goed en bout kon weer vervoerd worden naar dat deel dei myn, waar bdt gebruikt moest worden. En 't 9lot: Allen hebben hartelijk gelachen om de geslaagde grap Jammer alleen, dat deze goed geslaagde grap ging om een weddenschap van vjjf liters jenever. Onweer. Dinsdagnamiddag omstreeks 4 uur, ent laslte zicb boven Gemert een kort. maar vrij zwaar onweder. Er viel een malsche regenbui en flink wat hagel, die echter geen noemenswaardige schade aanrichtte. Een viertal krachtige donderslagen werden gehoord. Een daarvan dompelde een gezin te Mortel plotseling in diepen rouw. Zekere W. Moors, was met een buurman naar het bosch geweest om -strouwsel te krabben," Tegen 4 uur gingen ze samen huiswaarts. Ongeveer 400 Meter van beider woning scheidden ze van elkaar, om bij het juist losbrekend onweer thuis te zijn. Najwelyks hebben, ze elk 200 meter afgelegd, of een felle bliksemstraal onmiddellijk gevolgd door een korten maar hevigec donderslag, doet Moors' buurman snel zijn weg vervolgen. Hy komt thuis, wacht tot bet onweer gepasseerd is en wandelt daarna naar Moors waar hy dien dag io dienst was, om koffie te drinken. Op zyn vraag, waar Willem krygt hy ten antwoord, dat deze nog niet thuis is. Ongerustheid maakt zich nu van allen meester; men gaat zoeken eu op een paar honderd meter afstand van de woning vindt men den ongelukkige met het aangezicht io het zand op den weg liggen. De bliksem had hem aan hel hoofd ge troffen, zoodat de man stellig op slag gedood is. Ook aan de borat had bij nog een woude. Opmerkelyk is, dat van een zyner broe kpijpen aan weerszijden van boven de knie tot beneden toe, de naad geheel was loageturnd, zonder dat de broek overigens iets was gehinderd. Ook was een zyner klompen verbrijzeld en zijn pet enkele meters weggeslingerd. De ougelukkige man is pas 33 jaar oud en vader van 3 kleine kinderen, veel te jong om het smartelijk leed der trooste- looze jonge vrouw en moeder te begrijpen. Zutdw. Men. schrijft uit Uden aan de Geldl.: De hitte was de twee laatste dagen drukkvod, iinsdsgmiddag kwamen er zware lachten opzetten, die den klaren hemel in enkele oogenblikken verduister den. Pikzwarte en grauwe wolken deden voor hagel vreezen. Maar we kwamen er in 't dorp zelf met een onweersbui af, die wat regen bracht. Ze deed hier geeu schade maar aan den kant van Volkel beeft het gespannen. De scheper A. van der Locbt, keerde met zyn kudde uit de bei naar buis en werd op geen vijf minuten afstand» van zyn woning door den bliksem gettolfen en ge dood. De bliksem scbynt achter in het hoofd van den ondeu man te tiju geslagen. Zijn hoed wse verbrand en zijn baar geschroeid. Van daaruit heeft het vuur langs bet lichaam zijn weg genomen, de broek in de lengte opengescheurd en de klompen alleTwee overdwars gespleten. Van de kudde ziju 22 schapen getroffen, 't Was een akelig gezicht al die doode beesten daar te zien liggen. Van de uit werking van den bliksem was er weinig aan te zien. Alleen was hier en daar wat wol geschroeid. Maar alle waren ze dik opgeloopeo. Het vreeselyk ongeluk was in 't eerst niet opgemerkt. Want terzelfder tyd wae vlak in de buurt een schuur van W. van der Locht in brand geraakt. Daar liep 't volk naar toe en met heel veel moeite wist men 't vuur totdat gebouw te beperken. Het woonhuis stond er v'ak 'oy. Verzekering -lekt de achade. Ook wat betreft het ver-uigelokte vee. Geen wouder dat ér volk uit Uden kwam kijken naar de schapen, die op de plaats moeaten blyvap liggen, totdat de veearts zou hebben vastgesteld of 't vleesch nog voor de consumptie geschikt zou zyn De doode man was inmiddels na*r zijn buis overgebracht. De verslagenheid in de buurt was begrijpelijker wyze groot Ook i.j de provincie Gelderland en vooral ia de omgeving van Nijmegen heeft Dinsdagmiddag bet onweer met hagelslag enorm veel schade aangericht Vreeaelijli liefdesdrama le te Valkenewaard. Wij lezen in het" jfleuwsbL v. Helmond- Helaas, de treurige voorspellingen om trent het lot der twee vermisten te Val- kenswaard, zijn bewaarheid. De lijken der ongelukkigen werden Zondagmiddag bij toeval ontdekt. Ziehier in t kort deze liefdesgeschiede- ia lijken der ongelukkigen reeds eenigszins in staat van ontbinding. Het meisje lag met haar hoofd op Roling's schouder en had een kogel door de borst. Roling was door een kogel in t hoofd getroffen en had de dienstrevolver nog in de hand. Voorwaar voor de ouders een harde slag, diep treurig. Vee vergiftigd De heer H. te Vorden bad de onvoor zichtigheid, om een grooten ijzeren pot iu zyn weide, die het'drink water voor een paar koeien moest inhouden, doch lek geworden was, door middel van menie dicht te maken. De koeien likten aau die verfstof'eu toonden alras teekenen van vergiftiging. De dieren moesten afgemaakt wirdeo, bericht de A. C. Motorongeluk. Uit Gouda meldt men aan de Gidl. dat de 19jatige P. v. d. L. uit Waddingsveen voor een van zyu kameraden de motot fiets wilde klaar maken. Bij het in werking stellen van den motor vloog een onder deel tegen zyn hoofd. De jonge man werd opgenomen en klaagde over hoofdpijn. Zyn toestand werd zoo ernstig dat hy naar het ziekenhuis te Gouda moest worden overgebracht, waar hy eenigen tyd later overleed. Rrand. Woensdagmiddag ontstond brand in de keuterij van den landbouwer M. van Tienen te St. Hubert by Mill. Het buis brandde totaal af. Een paard en een geit en het grootste gedeelte van het meubilair werd een prooi der vlarameo De inboedel was slechts laag verzekerd. De oorzaak is onbekrnd. Tel Edel wild. De meening van sommigen, dat het ras der reeën aan den Maaskant langzamerhand verdwynt, blijkt voorbarig. Door meerdere personen werden in den laatsten tyd eenige exemplaren van deze dieren opgemerkt die heel gemoedelyk den grintweg overstaken om daarna in de bosschen te verdwijnen. In den omtrek van Wanroy wordt er volgens de Gld, geregeld een gezien. Doodgereden. De 23jarige voerman B. uit Rhenen, die Dinsdagavond op zyn kar te slapen zat. viel er van af en kwam met zyn hoofd voor het wiel terecht, dat over z(jn hoofd ging. De ongelukkige was oumid- dellyk dood. De drank die dood! Maandagnacht half twee reed een auto met vyf passagiers door da barrière van een Duitéobe grensstad en botste met een personentrein. weo personen weraeu onmiddeiijk gedood. De chauffeur stierf op weg naar het hospitaal. De chauffeur die te veel alcohol had verorberd had wederrechtelijk in een automobiel plaats genomen en zou zijn gezelschap naar huis brengen. Hy bracht zich zelf en twee zyner passagiers in den dood. Slaapziekte onder de kippen Een erge smetkwaal, die veel ge lijkenis beeft met de slaapziekte, heeft de hoenderkweekeryen in de omstreken van Merhelen, Londerzeel eu Brussel aange tast en richten groot schade aan. De kweekers zien met angst de ont volking van hun hokken tegemoet. meerite moeten worden ingediend binnen zes maanden volgende op het jaar, waar over dezelve loopen en derhalve die over het jaar 1912 voor of op den 30 Juni a. s. zullende alle pretentien welke na dat tijd stip worden aangeboden onherroepelijk ais verjaard en nietig moeten beschouwd worden. De houders der bedoelde vorderingen worden inmiddels in hun belang aange maand om hunne declaration ten spoedig ste in te zenden, 5 Venray den 30 Mei 1913 Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER De Secretaris STOOT. VENRAY. Aangifte van den 24 tot den 31 Mei. Josephina Huberta Jenniskens Hubert us Wilhelmus Johannes Heesen Jozef Herman.,s Petrus van Opbergen Hendnkus Johannes Hubertus Linders Maria Huberta Classens. Anna Maria Petronella Baeten. Jacoba Petronella Franssen. Johannes Hubertus Loenen, oud 24 jaar en Adeleida Maria Poels. oud 24 jaar zonder beroep, beiden te Venray. I eter Johannes Claessens, oud 23 jaar, molenaar en Johanna Maria Christina Johannes de Groen, oud 70 jaar oudejaar- EKfUbeth Lamers' ongehuwd Barbe Farning, oud 88 jaar. Maandag 8 uur jaarg. V00P ,da Po<] noote van Jacob Fonck. Dinsdag 8 uur sol. jaarg. voor burgem-ester- zaliger Ph. Esser. Woensdag 8 uur jaarg. fdekl. voord, echt- genoote van Martin Wismans. Donderdag 8 uur jaarg. voor Willem van Dök Aldegonda Katelaan en kinderen Vrijdag 8 uur jaarg. 2de kl. voor H.v.d.Heuvel Morgen gaa. de H. Familie ter bedevaart .aar de bmakt, vertrek van hier half 8. Dinsdag en Woensdag, om 6 uurde leesmissen voor H Smus, als lid der flambouwdragers. 8 u.H'hÜ, 5' 6' 7 UUr H' Mis wt <°"ructie. voor d^TT T pre"k' 0IB 9 uur vergadering voor de leden der Derde Orde mannen en vrouwen hl H'ln.g'.H' M'S' ,eestPre'k 'n opdracht aan het Hart, kwart na 4 Vespers, om 5 uur Lol. Dinsdag half t Hoogmis, 5 uur Lof ter eere -an den H. Antonius. f ''jkdiensl voorde I Orde L8lbar">a Janssen, ais lid der 2* Heden half 8 pl. Lof tot sluiting der Meimaand. van Overlotn.' 3 feestPrtdikali*. P™"«. Maandag 11 uur stilu H Uls 3 uuf teestpredicatie. processie van St. Anthonis Vrijdag 7 uur Benedictie-Hoogmis ter eer. van I eerherstel T' J'?U8 l0,wiJdin« nis. De maréchaussee Herman Roling, een Hink oppassend jongeling van 23 jaren, had liefdesbetrekkingen aangeknoopt met de bijna 18jar:ge Nelia Vos, werkzame, knappe dochter van den heer G. Vos, slagerij alhier, aan den Eindhovenschen weg. De ouders verzetten zich ten zeerste tegen deze verkeering. Koling trok zich een en ander zoo ge weldig aan, dat hij meermalen tegen vrienden en kennissen zeide zich van kant te zullen maken. Niemand nam- zulks ernstig op. Maandag 19 Mei echter verdween op eens het paartje. Men vond nog een briefje van Nella, gericht aan haar ouders, waarin zij een hartroerend afscheid iam van al haar familie in zinnen zooals .wanneer ge dit briefje vindt, zult gij weenen" enz. deden vage vermoedens oprijzen, dat beiden zich hadden gezelimoord, doch, daar men nergens in den omtrek ook het geringste spoor noch eenige aanwijzing van de vluchtelingen kon vinden, hoopten allen, dat het paar goed en wel aan de andere zijde der Hollandsche grenzen in welstand was aangekomen en zich had gevestigd. Roling stond bekend als een goed kerk- schilder, had zelfs in Duitschland en Zwitserland gewerkt en kon dus den kost verdienen. Omstreeks 9 uur Zondag verspreidde zich echter als een loopend vuurtje het gerucht door het dorp dat de lijken van beiden gevonden waren. De Heer Antoon Peels met zijn meisje maakten om 6 uur in den namiddag een fietstochtje naar Borkel en ontdekte bij toeval een rijwiel langs den weg, in het kreupelhout. Hij dacht onmiddellijk aan de vermisten ging een vriend waarschuwen en keerde in zijn gezelschap terug ter onderzoek. Bij een dennentoschje vonden zij de Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Zoo zijn er. Afgeluisterd Zondagmorgen in -de Zwaan". A. Ik zeg mer as dat ze die pèrd uut de .ontginning nie ban motte an- neme. B. Waorura nie, ze zien d'r toch goed uiH eu werre goed ouderbalde A, Dat zit nog, ik viend 't ougeper- remetierd B Waorum didde dan gisteraovend ouwe moei nie ope ien de vergadering? A. Daor zie'k gaar nie ien gewist, ik gaaf t'r niks an en docht ze zun 't zonder me ok wel klaorspeule. Het de moeite niet waard achten de vergadering bij te wonen en later in de herberg cntiek uitoefenen op de daden eener vergadering, waartoe men zelf is opge roepen en bad kunnen spreken als men gewild had, is Diet het gedrag vaD eeD goed bondslid, maar zoo zyn er helaas nog zooveleD, die in 't geheim twist en twee dracht zaaien, doch zelf buiten schot blyven Dat zijn lafaards I y. van Venray herinneren de belanghebbenden, dat vol gens art. 228 van November 1815, Stsbl. 51 en art. 1986 van het Burgerlijk Wet boek, alle vorderingen ten laste der ge Boodsehapjongen voor slagerij alhier. Verversknecht voor BJerik, IS ct. p. uur vast werk 1 dienstknecht voor Heerlen 1 jongen om de melkkar te rijden van Overlee» naar Venray. 1 dienstmeid voor Afferden 1 2de meid voor Venlo 2 keukenmeiden voor Venlo. 2 kleermakersknechts voor Venray. 1 keukenmeid voor Tegelen, 1 boerendienstmeid voor Venray. 1 keukenmeid voor Blerik. 1 dienstmeisje voor Venray, 1 kindermeisje van 13— 14jaar Het kantoor is geopend op werkdagen van 12 tot 1 uur. Zondags van 's morgen 9 uur tot hall Bij elke aanvraag van werkgevers behoort 25 ct te worden betaald, aanvragen van werkzoekenden 10 ct. Bij aanvragen om inlichtingen op de aan vragen of aanbiedingen moet Voor frankeering een postzegel van 5 cent gevoegd worden. N.B. Brieven om inlichtingen waarin zicb geen postzegel bevindt, worden niét beantwoord. HET BESTUUR. - by TH. ASSELBERGHS, Leunen.

Peel en Maas | 1913 | | pagina 2