Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. Groot doen. In den Boerenbond Zaterdag* 31 Mei IQ 13. 34ste Jaargang. No, 23 Uitgave van Firma W. Van den Mimckhof, Venray. nummer best aal uit, TWEE BLADEN Abonneert U op dit Blad. R. K. MIDDENSTAND Abonnementsprijs per Prijs der Advertentlën 't Is ongetwijfeld een prijzenswaar dige eigenschap in den mensch wan neer hij hooger op wil. Wanneer hij niet tevreden zich stelt met het alledaagsche, het ge wone, maar zich verheffen v il hoog uit boven anderen. 't Is een teeken dat hij niet voort- dommelt in een berusten bij het tegenwoordige, maar lust en energie in zich heeft, tintelende levenskracht welke slechts bevrediging vindt in een onafgebroken exelsior. Toch is het hooger op willen voor velen een oorzaak van bitter verdriet van ongeluk en ellende, omdat hun streven ongematigd is, en zich niet laten beperken binnen de grenzen door verstand en gezond oordeel voorgeschreven. Een der verschijnselen van dit euvel is de algemeene zucht onzer dagen tot groot doen. Misschien is het wel een typische eigenschap van dieri modernen tijd, die het oude standenverschil heeft weggevaagd en haast ongemerkt de verschillende klassen der samen leving in elkander laat vervloeien. Een boer was een boer vroeger, een edelman een edelman, een gezel bleef een gezel. 't Had iets tegen. Want ook toen wei den er natuur lijk in den eenen stand aangetroffen die in den andere uitstekend zouden hebben voldaan. Maar 't had toch ook veel voor. Omdat de zucht tot hooger op gebreideld werd en men althans niet de allervreemdste tevens alleronge lukkigste buitelingen kon beleven van hen die te hoog willen klimmen en daardoor te laag vallen. Kennen wij allen ze niet in onze omgeving, de ongelukkigeu, die aan de ziekte van groot doen lijden In levensstandaard, in kleeding en opschik, .in bet najagen van wal ze dan vermaken noemen, in de op voeding hunner kinderen, en wie weet hoeveel andere zaken meer. Zijn er niet, die buitenshuis mijnheer en juffrouw spelen, maar bij wie Schraalhans keukenmeester is. Die geen tooneel-, bioscoop- of circusvoorstelling voorbij kunnen laten gaan, zonder te meenen dat ze zich zelf een kolossaal onrecht of minstens een tekort bezorgen, maai bij wie het op een andere manier moet worden uitgespaard. En dan de arme bloedjes van kinderen, die opgedirkt worden boven hun stand de aankomende knapen en tneisjes, die de grilligste geboden van Mevrouw de Mode onder bijval der ouders met nauw keurigheid opvolgeli, terwijl vader voor de komende wissels water en bloed zit te zweeten en aan moeder de liuishoudschuldeu in steeds klim mende mate als een nachtmerrie voor oogen staan. Want we mogen het niet vergeten het groot doen gebeurt heel dikwijls behalve door zoo menig duur eigen offer, nog op kosten van andermans portemonnaie. Na de ongerecht gesmaakte weelde komt de terugval, het, verdriet. Die eerst in fijne chroomschoentjes heeft rondgedrenteld, voelt straks den burgermans maar stevigen schoen pijnlijk knellen en die aan de ver maken buitenshuis zich heeft ver wend. kan geen smaak meer vinden in het gezellig tehuis bij vrouw en kinderen, met een boek, een huise lijk spel, een sigaar ol pijp tabak. Resten nog te vermelden de tranen door zoo menig ouder geschreid als zoon of dochter, boven stand opge bracht, hen later miskennen, zich voor hen schamen, of 't ergste van al bij mislukken' van bun grijpen naar te hoog, op de ouders de schuld werpen, op hen, die uit liefde, zij 't uit verkeerde liefde zoo hadden ge» daan. Wij moeten groot doen, maar in goeden zin.' Wij moeten groot doen in een nauwkeurige plichtsbetrachting; in het ontzeggen ook eens een enkele maal van iets wat wel geoorloofd is, in het overwinnen van ons zelf. Wij too eten groot doen in het stichtende haast al machtige goede voorbeeld, dat den, kinderen tot hun laatsten ademtocht voor den geest zal staan als de waarlijk kostbaarste erfenis van vader of moeder. Wij moeten groot doen in adel van karakter, in beoefening van deugd en zoodoende ons zelf gelukkig makende ook aan het geluk dei- samenleving een krachtig deel bij» dragen. Zaterdag 24 Mei, nam. 7 uur. te Venray, op Maandag; 26 Mei. MAAS 1 voor VENRAY franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers kwartaal 50 c. 65 c. «5 c. -I c. 20 c. 5 c. van 1 —4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Te kwart voor 8 opende de lieer Th. Michels de tegen 7 uur aangekondigde, slecht bezochte vergadering. Hij zal het eerst bespreken de kwestie der beëedigde wegers. De commissie heeft eenige malen vergaderd, doch kan niet erg roemen op baar onderzoek. Toch heeft zij niet stil gezeten, doch een reglement vastgesteld. Dit hier nu geheel voor te lezen en te hespreken is, ook gezien het gering aantal aanwezige leden ongeveer 150 van de 500niet doenlijk. Daarom zal het reglement a. s. Zondag in -Peel en Maas" verschijnen, dan kunnen de leden dit met elkaar hespreken en zal binnenkort op een Zondag eene vergadering be'egd worden om het definitief goed te keuren. Spreker hoopt dut alsdan alle leden zullen opkomen. Verder dan de samenstolling van een reglement is de commissie niet kunnen gaan. In Oostrum werden koopliedon gevonden, die zich nergens aan storen en geen weger in hunne zaak wenschen toe te laten. Is het reglement goedgekeurd, dan zullen er spijkers met koppen geslagen worden, want te Vierlingsbeek werkt de weging onder toezicht zeer goed. De Voorzitter verzoekt den heer Koppens iets uit het reglement voor te lezen, i Deze gaf hieraan gevolg en bleek dat ae Bond bascule plaatst en wegers aanstelt. Daarop moet alle vour export bestemd ve gewogen worden. De weger v«rplieht de weging in tweevoud te aoeken, een briefje krijst de eigenaar van het vee. liet andere blijft in bet boek. Het is den weger op boete Van 25 verboden geschenken aan te nemen of gedurende de weging drank te gebruiken. De weger staat buiten ieder .geschil over de kwaliteit enz. Het is geoorloofd varkens elders te leveren daD aan de bondswaag, mits zij gewogen worden onder toezicht van een beëedigd weger en deze zich vooraf overtuigd van den goeden staat der weeg- werktuigen. Over bet weegloon zal nader worden beslist. De leveranciers zija verplicht volgens contract te leveren. Bestaat er vermoeden van fraude, dan tan de koop man, bijv, als hij denkt d.it het varken gevoederd is, eischen dat .iet geslacht wordt onder toezicht van een deskundige. Blijkt het vermoeden gegrond, dan is de leverancier verplicht hot varken terug te nemen en verbeurt hij eene boete van f 10, deze komt voor de helft in de bondskas en voor de helft aan den koopman. De Voorzitter brengt den heer Koppens dank voor zijne toelichting en merkt op dat de kooplieden niet achteruit gezet zijn en hij hoopt dat ze goed tevreden zullen zi)n met de beëedigdo wegers. Daarna had de bespreking plaats van de reis naar den Haag. Deelnemprs kunnen zich uiterlijk tot Zondagavon.' 25 Mei aan geven. Zij, die zich hebben i aogegeveu en die grondige reden hebben <J! zij niet mee kunnen r.t,nn. - 1 h' reis kost vermoedelijk f l.Öo, énti< e ten toonstelling f 0 10, eenvoudig .maai met half tl esc h je bier f 0,75. De loop van den excrntrein zal nader worden bekend ge maakt. Zij, die langer dan l dag in den Haag willen blijven moeten zich voor de terugreis van een nieuw plaatsbewijs (vacantiekaari) voorzien. Hoewel zulks niet op de agenda staat wil de beer Tacken, als lid der commissie er toch op aandringen de bestelling van kracht voeder niet te lang uitte stellen. Zondag zal in de krant worden bekend gemaakt, wanneer men bestellingen hij de wijkmeesters moet opgeven. Nadat de leden der paardeucommissie rond den voorzitter hadden plaats genomen deelde hij mede, dat hij dezen morgen de paarden der gemeente gezien had. Ze zagen er goed uit. worden goed verzorgd en staan goed onder toezicht. De opzichter Min is overal even accuraat op. en wordt in het minste niets verwaarloosd, noch gereedschap, noch paarden. Hoewel het Bestuur in zijne vergadering aanvankelijk niet geneigd was de gemeen» tepaarden in de verzekering op te nemen, omrede de gemeente geen lid van den bond was en zij hare paarden elders verzekeren kan. was de voorzitter er toch voor ze aan te nemen als landbouwpaarden eu verzocht de vergadering machtiging daartoe. De lieer Oeurts. raadslid, meent dat de gemeente wel lid was van den bond. De Voorzitter antwoordt eerst niet, nu wel. Een der aanwezigen maakt de opmerking dat de gemeentepaarden niet uitsluitend voor landbouwbedrijf gebruikt worden. De Voorzitter zegt dat ieder boer zijn paard voor allerlei werk gebruikt. De heer W. v. Meijel zou het bes'uur de volmacht geven, hij is niet bar.g voor slechte behandeling, zou dit toch gebeuren, dan kan men ze het volgende jaar schrap pen. Hierna wordt de machtiging verleend. Nadat de Voorzitter nog bad medege deeld, dat er een rekwest aan het ge meentebestuur is gezonden tot instellen van een 14daagsche biggenmarkt en men zou trachten te komen tot bet oprichten van een paardenmarkt, sloot hij ten 9 ure de vergadering. VERGADERING Dam. half 8. Het was bijna half 9 voordat de gees telijk adviseur op verzoek van den Voorzitter de vergadering met deu Chr. groet opende. Hij herinnerde eraan dat wij dit jaar het eeuwfeest vieren van de vrij making vau het christendom. Toen nu 16 eeuwen geleden Keizer Constantijn de overwinning behaalde op Maxentius kreeg de kerk door het edict van Milaan vol» ledige vrijheid. Het Christendom kon zich toen verspreiden en overal boezemde het gedrag der eerste Christenen ontzag in. -Ziet boe zij elkander beminnen", was de opmerking der Heidenen, en ook nog beden ten dage moeten wij dat gedrag navolgen. Niet het -Ieder voor zich zelf. God voor allen", maar -Allen voor één, één voor allen" zij de leuze Men moet kunnen zien dat de zon m zijns buurmans water schijnt. Wanneer de Christelijke liefde en rechtvaardigheid beoefend worden zal de Middenstand bloeien. Hedenavond zullen de statuten worden vastgesteld, dat iedereen die aanmerkingen beeft, ze ten berde brengen, en niet achteraf gaat zitten mopperen. Spreker gaf daarna bet woord aan den Secretaris tot het voorlezen der notuleu van de stichtings- en de daarop gevolgde tweede vergadering, welke zonder aan merking werden goedgekeurd. Hierna gaf de'heer vv inters ais pi*, afgevaardigde naar den Katholiekendag te Heerlen, verslag van zijne reis. Spreker gat een duidelijk overzicht van het daar door den ZeerEerw. heer van Beurden van de abdij van Heeswijk ge sprokene en bracht een eeresaluut aan de drie voormannen der Middenstandsbewe ging Dr. Nouwens, Dr. van Beurden en den ZeerEerw. heer van Aken. Hij kon zich echter niet vereenigen met de door de heeren Beckers uit Roermond en Zee handelaar uit Kerkrade ter tafel gebrachte bezwaren, respectievelijk tegen -Futura te Leiden en de administratie van -De Middenstander" over bet plaatsen van advertenties van een rijwielfabrikant, die zich uitgaf voor handelaar. Hoewel deze bezwaren zelf onderschrijvende, achtte hij het toch ongewenscht hierover op eene eerste vergadering reeds het Hoofdbestuur ter verantwoording te roepen. Dit kan beter in de afdeeliogeu behandeld worden. Ook over de Centrale vergadering te Roermond bracht spreker degelijk verslag uit. Ten slotte wenschte spreker uitdruk" kelijk te wijzen op het gevaar der zgn. -vliegende winkels", die dikwijls hunne waren aan den man trachten te breDgen i0 de lokalen van vergunning- of verlof houders. Wijl de Drankwet nu in zulke gevallen den Burgemeester gelast onmid dellijk de vergunning of het verlof in te trekken, zoo wordt hier den Middenstand een wapen in de band gegeven, waarvan wel degelijk gebruik zal worden gemaakt. Spreker mocht zijn verslag met een daverend applaus zien bekronen. Hierna werden behandeld de statuten en het huishoudelijk reglement. De heer v. d. Pasch wenschte in art. 2 achter Venray bijgevoegd te zien en omgeving omdat men anders alleen het dorp Veoray kon bedoelen. Wordt goedgevonden. De beer Th. Janssen vraagt waar de kasgelden belegd worden. De Voorzitter antwoordt dat dit later aan de orde komt. De beer A. de Haen vindt bet artikel waarin is opgenomeu dat de Voorzitter de vereeniging in en buiten rechten vertegen woordigd wel wat vérstrekkend en te weinig omschreven. De Voorzitter antwoordt dat dit in de statuten van alle Kon. goedgekeurde vereenigingen is opgenomeu, de Voorzitter kan toch uiels doen zonder machtiging van het bestuur. De heer v. d. Pasch meent dal de leden persoonlijk niet verder verantwoordelijk zijn dan voor de contributie. De contributie wordt bepaald op f 1.50 per jaar. De heer v. d. Pasch zoude er bij zetteu te betalen in Hollandsch geld. Hierover ontstond een drukke discussie en werd het voorstel v. d. Pasch aange nomen. Het Bestuur beslist waar de gelden zullen belegd worden. De heer Th. Janssen zegt dat. zoo het geld op eene bank wordt geplaatst, bij voorstelt dat terugbetalingen slechts zulten geschieden aan den Penningmeester, ver gezeld van een of twee bestuursleden. Niemand gevoelde hier veel voor. De Voorzitter zegt dat men deu pen ningmeester toch wel zal kunnen vertrou wen en is hij alleen verantwoordelijk voor de kas. De beer Th. Janssen zegt dat gemeente- of rijksontvangers ook wel zelf verant woordelijk zijn, toch wordeo er ontrouw» beambten gevonden. Het zal bijv. kunnen gebeuren dat de penningmeester voor zich zelf geld noodig heeft, dan kan hij het halen en later weer stilletjes terug brengen. De Voorzitter zegt dat elke storting eu terugbetaling op de bankboekjes ingeschre ven wordt, zoodat elke onregelmatigheid zich zelf verraadt. De heer v. d. Pasch vraagt of de Heer Janssen wil dat de Penningmeester ver- gezeld van het Bestuur in optocht naar de Baak irckt oca ik cm', Wog te Fe'en. De heer FoDck weet een goede oplos sing. Hij zoude het baukboekje bij den adviseur in bewaring geven, die liet slechts tegen afgifte eener schriftelijke machtiging aan den penningmeester afstaat. De heer v. d. Pasch vraagt welk fatsoenlijk man dan penningmeester zal willen zijn. Het voorstel Jansseu om terugbetaling slechts onder getuigen te doen geschieden, wordt verworpen. De heer Th. Janssen vraagt of bij Je f150 contributie ook het geld voorde krant begrepen is. De Voorzitter beeft gemeend eenieder vrij te laten in het nemen der courant. Het pers- en propagandacomtté zal ieder jaar de leden opzoeken. Voorts wenscht de Voorzitter er nog op te wijzeu dat de voorstellen, welke bij acclamatie worden aangenomen, de goed keuring van minstens 2 derdeu der leden moeten wegdragen. De heer de Haen vraagt of er geen boete wordt geheven voor te laat komen of verzuim. De Voorzitter is er niet voor dwang te gebruiken, wie uit vrije beweging niet komt, toont niet veel over te hebben voor zijn belang. De heer Th. Jansseu zoude de vergade ring die in Januari gehoudeu wordt, verplichtend stellen op boete. Het Bestuur voelt hier niets voor. De heer de Haen vraagt of de statuten en huishoudelijk reglement in druk zullen worden rondgedeeld. De Voorzitter zal deze tegen betaling der kosten beschikbaar stellen. Hierop werden de statuten goedgekeurd en zal de koninklijke goedkeuriug worden aangevraagd. Beuoeming defiuitief Bestuur. De Voorzitter verzoekt de niet-leden apart te willen gaan zitten, dan kunnen zij na de stemming zich als lid opgeven. De heeren de Haen en van der Putten meenden dat de inschrijving der nieuwe leden vöór de stemming zou plaats hebben. De heer de Haen merkt nog op dat hij anders zich niet in het debat zou hebben gemengd. De Voorzitter vraagt bet oordeel der vergadering, welke eenparig vau oordeel is de nieuwe leden tot de steramiDg toe te laten. Bij den uitslag der siemmiug bleek dat bel voorloopig bestuur in to» geheel herkozen was. Hoewel de heer Wiutera

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1