Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Zaterdag ÏO Mei 1913. 34ste .Jaargang. No. 19 WMgNjED Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN VI as teelt, Algemeen Nieuws. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. 65 c. 85 c. 4 c. Prijs der Advertentiën .- van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. bijgeloof, bijgeloovigheid is het, als men 1aan woorden of zaken eene bovennatuurlijke kracht toekent, welke ze niet hebben, en 2. als men Qod of de Heiligen vereert op een wijze die tegen de leer of het ge bruik der Kerk is. Voorbeelden: 1. Sommige men- schen gelooven dat. als er 13 aan tafel zitten, een van hen, en wel degene die onder een spiegel zit, binnenkort moet sterven. Hoe kan uit het getal' 13 eerder dan uit 14 of 15 de dood volgen En als er eens 13 spiegels in plaats van een was 2. Den Vrijdag aanzien als een ongeluksdag. Al wat men op dien dag begint, zegt de bijgeloovige, mislukt. Stel twee boeren, die op eon Vrijdag een proces aangaan, de een wint, de andere verliest. Dat kan niet, immers als de Vrijdag een on gelukkige dag is, moesten ze allebei verliezen. 3. Een omgevallen zoutvat voor spelt ongeluk, wrusie". Welke kracht kan toch een omgevallen zoutvat daartoe hebben 4. Frederik de Groote van Pruisen verlegde tafelmessen en vorken als ze kruisgewijs over elkander lagen en bij beschouwde dit als een teeken van ongeluk. 5. Als men God tot dankzegging of om iets te verkrijgen een dier zou slachtofferen. 6. Als men meent, dat een ge bed juist op een bepaalden dag, uur, plaats of met een bepaald getal nood zakelijk zou moeten gedaan worden, opdat God het verhoore, bij7. als men op Goeden Vrijdag, ter eere van 't bitter Lijden 3 rozenkransen bidt, de een staande, de andere gaande, de derde zittende, en meent deze 3 rozenkr. zouden geen zoon krachtige vereering van den ge- kruisten Verlosser zijn, indien ze op een andere wijze, bijv. geknield werden gebeden. 7. Als men meent, dat men om de koorts te verdrijven, den len dag 7, den 2den dag 6 O.V. en zoo telkens een O. V. minder zou moeten bidden Zoo kan het gebeuren dat het gebed goed is, zooals bijv. hier het Onze Vader en de 3 rozenkransen, maar men voegt er zekere dwaze dingen aan toe, in de meening als waren deze dingen tot het verkrijgen der gewenschte uitwerking volstrekt noodzakelijk. Zie hier nu, wat in Venray en op de Rectoraten op het oogenblik rondspookt. Er worden briefjes, zoogenaamde van den volgenden inhoud. Gebed. O Heer Jezus heb medelijden met de gansche mensch- heid en behoed ons van alle gevaren door Uw kostbaar bloed en leert ons voor U eeuwig te leven. Amen. Wie dit gebed minstens 1 maal daags bidt, zal God voor alle ongelukken bewaren. Dit schrijven werd mij gezonden met de wensch het verder te ver spreiden. Ik verzoek u dit briefje geheel over te schrijven en dagelijks verder te zenden van den dag af dat u het ontvangt totdat ge 9 afschriften aan 9 uwer kennissen verzonden hebt. Zoo zult ge zien wat den negen den dag geschieden zal. Gedurende het schrijven wenscht men iets voor zich zeiven wat men het liefst heeft, of zou willen dal geschiede en het zal u gegeven worden. Dit schrijven niet onderteekenen. De lezer en lezeres zullen thans welbegrepen hebben, dat h.er super stitie, bijgeloof of bijgeloovigheid in het spel is. Deze briefjes moet men dus aanstonds verscheuren of ver branden en men moet er verder maar ge-^p praat over maken. 't Is te dom om voor den duivel te dansen. Wie weet hoeveel van die sneeuwballen op het oogenblik in Venray en rectoraten al aan het rollen zijn. Twee van verschillende hand aan verschillende personen ge richt werden ons thuis gebracht. De personen waren zoo verstandig er niet aan te gelooven, ons te waar schuwen en eens hartelijk met dien prul te lachen. Ten slotte. Is superstitie groote zonde Bijgeloof of superstitie is altijd verboden; dikwijls toch is het geene doodzonde, omdat men meer uit vrees en on wetenheid dan uit kwaadwilligheid handelt; maar in dien men iets door de hulp des duivels zoekt te bekomen, dan is het een zware doodzonde. Naar aanleiding van het bericht uit Wanroy over vlasteelt aldaar, schrijft de «Dommel en Aabode" Zou dus de 7lasteelt in onze zand streken weer worden ter hand ge nomen Er is een tijd geweest dat ook in de Meierij veel aan vlasbouw werd gedaan, op sommige plaatsen zooveel dat er wel haast geen landbouwer was, die niet in grootere of mindere mate er aan deed. De beste gronden werden dan meestal voor den vlas bouw bestemd, maar met de tegen woordige wetenschap en de nieuwere bemestingsleer kan men wellicht op de lichte gronden ook goede resul» taten verkrijgen. Men weet dat in de Zeeuwsche kleistreek telken jare nog veel vlas verbouwd wordt Dat hier in de omliggende dorpen nog veel aan vlasbouw gedaan werd zal zoowat een 35 tot 40 jaar geleden ir&t ewerkin- f het aan de ■iigegroeid is, het land te •t het van H aps en Mill waar en er zich op toelegde. In dien lijd werd veel van iet, product verhandeld op de beurs of staalmarkt 's Maar dags te Uden, Dinsdags te St. Oe bm. ode, Woens dags te Schijndel en t ^oral Donder dags te Veghel. Het was in dien 1 d dat men in den winter 's avonds a de boeren- haardsteden ook no;; vrij geregeld en vrij algemee* M spinnewiel hoorde snorren. Mcder de vrouw was er toen nog op fedacl om het garen in eigen haaid 3 spinnen voor de voorziening van h .re linnenkast. Het vlas is een tn oi gewas; een rechte stengel die eer leDgte bereikt tot bijna 1 M. op v-ilk< stengel, die in tegenstelling 'an den koren stengel blaadjes he;ft, een blauw bloempje komt, dat ds men in den bloeitijd eene me vla iedekte vlakte ziet een mooi gezichi Het zaad van bet as wordt lijn zaad genoemd, dat 0 «k een handels artikel is, waar ieder ij vanzelf ook veel omging. Het vlas heeft be gen te ondergaan, markt komt. Als ha' wordt het geplukt drogen gelegd, u& zijn zaadbolletjes 0 toaan, ,n bussels gebonden, vervolgens een zekere tijd in een sloot of kuil in 't water gelegd om vervolgens weer boven een vuur gedroogd te worden. Dat in 't water leggen en weer drogen dient om den stengel broos te maken. Na de droging worden de stengels gebroken, welke bewerking men hier «braken" noemde, vervol gens worden de gebroken stengels zooveel mogelijk uitgeschud, dan wordt het vlas, dat is overgebleven gezwingeld, om er de ingebleven vezels uit te verwijderen. Dat zwingelen geschiedde veelal met de hand, doch het werd ook al met behulp van eene machine gedaan. Na het zwingelen wordt het afval dat na het zwingelen aan het uit» einde der overgebleven laDge vezels is blijven hangen, daarvan afge» scheiden. ïn bussels gebonden werd het vlas daar indertijd verhandeld en de berekening had dan plaats per «steen" is 3 kilo. Om welk<3 reden de verbouwing van vla* in onze streken op den achto^grond is geraakt, weten wij niet met zekerheid. Echter waren mindere vraag naar het vlas van deze streken en daarna evenredige prijsvermindering wellicht de oorzaak ervan. Zal dat nu weer veranderen, zal er weer meer aan vlasteelt gedaan worden Wij zien met belangstelling uit naar wat er van komt. l)e bewerking, die zoo veelzijdig en omslachtig was eer het vlas »marktklaar" was is wellicht ver» anderd en verbeterd. Al wordt de verbouwing van vlas hier ook weer «inheemsch", 't gesnor van het spinnewiel zal wel voorgoed tot de geschiedenis blijven behooren. - ,z'Jn- Het waren Vooral Veghel, den sneeuwballen per post rondgestuurd iDungen, St. Oedenrode, Schijndel, Geen plaat* meer Wegens gebrek aan plaats werden Zaterdag uit de gevangenis te Roermond vijf mannelijke veroordeelden naar die te Breda overgebracht, om het nog onver vuld gedeelte hunner straf aldaar te ondergaan. Verdronken. Zondagmorgen werd te Roermond uit de Roer opgehaald het lijk van het 7jarig zoontje van v. E. De kleine was sinds Zatermiddag vermist en moet ai spelende, zonder dat iemand het bemerkte, in het water zijn geraakt. Smokkelen van aaecliarine verhinderd. Door het treinpersoneel van den mail- trein, die 7 uur 's avoDds uit Vlissingen vertrekt, werd Maandagavond bemerkt, dat een reiziger, gezeten in een le klas coupé van het naar Weenen loopende rijtuig, zich eenigszins opvallend gedroeg, waarop zij hunne collega's der N.B.D.S., die den trein te Boxtel overnamen, op merkzaam maakten. De reiziger stapte te Boxtel uit, waarna het personeel een onderzoek instelde en ontdekte, dat achter den rugwand der coupé, doordat deze was losgeschroefd, zes pakken saccharine waren verborgen, welke zij eruit namen en bij den stationchef te Gennep depo neerden. Elk der zes platte pakken bevatte achttien doosjes van 250 gram saccharinetabletfcen van Zwitsersch fabri- caat, dus een totaal gewicht van 27 K.G. De reiziger zette aijn reis met den onge veer een kwartier later van Boxtel vartrskl»«Rd*n *n*>ltrei0 voort en tal wel zeer verbaasd geweest zijn, dat zijne smokkelwaar, hoewel ze aan het grens station niet werd ontdekt, töch was verdwenen. Eene waarMliuwing. Zaterdagavond beging een achtjarige knaap te Amsterdam de onvoorzichtigheid in een beerput in de Van Heisstraat een brandenden lucifer te werpen. Het natuurlijke gevolg was een ontploffing, waardoor het yzeren deksel omhoog vloog en een aantal ruiten van de om liggende huizen sprongen. De knaap werd naar het politiebureau geleid. De gleeperastaking le Rotterdam. De te Rotterdam gearriveerde huzaren doen geregeld dienst ter begeleiding van sleeperstransporten. Er wordt merkbaar meer gereden. De huzaren hebben veel bekyks, doch ongeregeldheden kwaraeu niet voor. Tegen den Meisjeshandel. De Duitsche Spoorwegdirectie heeft voor de trajecten in Westphalen en Rijn provincie eenige maatregelen getroffen ter beteugeling van den meisjeshandel. Het treinpersoneel is opgedragen ijverig toe te zien, of er soms ook verdachte sujetten, die meisjeshandel dryven of voor hebben, in de coupé's toeven. Zij hebben deze lage individuen dan onge merkt in het oog te houden en de station chefs te waarschuwen, die op hun beurt weer de stations- of de gemeentepolitie in te lichten heeft om de schurken on- schadelyk te maken. Mocht politiehulp in de eerste plaats van aankomst te laat komen, dan moet het treinpersoneel de politie van de naastvolgende stopplaats waarschuwen, hetzij telephonisch of telegrafisch. Nooit mag het treinpersoneel zelf tot arrestatie overgaan, dat is de taak der politie welke wel op alle eerlijke manieren moet bijge staan worden in de opsporing der ronselaars. Onmenselielijke mishandeling Op Nieuwjaarsdag had te Geleen bjj Sittard een mishandeling plaats, 200 vreeselyk en zoo woest, dat het baast onbegrijpelijk is, boe het slachtoffer er niet het leven bij heeft ingeschozen. De misdaad gebeurde in een herberg, die vol bezoekers was, verhit door den drank en opgewonden door den alcohol. In het begin van den avond had reeds zekere Diederen uit het naburige Schin- nen, een mijnwerker, een eerste vechters baas, die als de schrik van de omgeving kan worden beschouwd, met een mes een steek in het been gekregen, waardoor D. veel bloed had verloren. Toen het later in den avond werd. kwam een broer van D. ook in de herberg het zal zoowat 9 a 10 uur zijn geweest, toen verschillende be zoekers der herberg, voor het meerendeel mijnwerkers, zich op straat begaven. Ook D., die zeer slecht loopen kon tengevolge van de steekwonde in het been, begaf zich naar buiten. Daar werd plotseling geroepen Vooruit jongens, slaat er maar op los. En als kannibalen hebben zij er op los getimmerd met keien en andere pro jectielen werd in het nachtelijk duister gebombardeerd. De gebroeders D. vluchtten in de her berg, achtervolgd door verschillende per sonen, die zich op-straat bevonden. In de keuken liep een der D's zich vast, hij zat gevangen als in een kooi. Eenige oogen- blikken later vond men hem bewusteloos op den vloer liggen, hij was afgrijselijk verminkt met een voorwerp, vermoede lijk een mijnwerkersbijl, was de schedel van D. bewerkt de schedel was stuk en vertoonde verschillende verwondingen, over het gelaat liepen lange, diepe soedeu, een mondhoek was opengescheurd en de onderkaak was gedeeltelijk verbrijzeld de taDden lagen op den grond. Met een dikke gummislang naü i>,"J vertier nog tal van slagen opgeloopen. De toestand van D. was zeer critiek, hij werd ter verpleging gebracht naar het hospitaal te Heerlen en is er wonder boven wonder genezen. Gedurende twee maanden heeft D. niet kunnen werken, toen bij genezen was van deze ernstige verwondingen, kreeg hy longontsteking en roodvonk ook deze ziekten is hjj te boven gekomen. De marechaussee uit Beek arresteerde de gebroeders S., beiden mijnwerkers, als verdacht van bovenomschreven laff® mishandeling, eD Woensdag hadden zij zich ter zake voor de Maastrichtsche rechtbank te verantwoorden. Zij ontken den, waren niet ter plaatse geweest, toen de misdaad gepleegd werd de eene lag reeds te bed, de andere stond met zijn vrouw aan de deur naar de vechtpartij te k'yken. Door het O. M. waren 18 getuigen gedagvaard, waaronder dr. Joosten uit Sittard als deskundige. Merkwaardig niemand had iets van de mishandeling gezien, dan de broer van D. en deze zelf, voor zooverre hij geslagen was. toen hij nog niet bewusteloos was. De meeste getuigen logen op een schandalige wijze, zooals de officier op merkte, die dan ook zijn groote veront waardiging uitdrukte over de wijze, hoe met den eed blijkbaar is omgesprongen. Hoewel het bewijs niet gemakkelijk te construeeren was, meende het O. M. toch. uit de verklaringen der gebroeders D. en uit de tal van aanwijzingen, wettig en overtuigend bewezen te achten, dat de gebr. S-, die tot heden een blanco straf register hebben, zich schuldig hebben gemaakt aan levensgevaarlijke mishande ling, en eischte tegen elk hunner eene gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. De verdediger, mr. Leo Schons, be twistte, dat de bij dagvaarding ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen zijn. en vroeg vrijspraak voor de beide beklaagden, waarvan de oudste 28 jaar oud en gehuwd is. en hun on» middellijke invrijheidstelling. Ds rechtbank ging in raadkamer, beval dat de gebroeders S. terstond uit het huis van bewaring zouden worden ont slagen, en bepaalde het vonnis op over 14 dagen. Den nek gebroken. De lljarige J. G. te Nienwdorp, viel van een rijdenden wagen asphalt, brak deu nek en was dadelyk dood. PEEL EN MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1