Rijwielbanden Uitgave van Firma W. Van tien Munckhof, Venray. Gemeenteraad Ie Venray- Uit de Raadzaal. Zaterdag 3 Mei 1913. 34ste ,T aar gang. No. 19 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN De Middenstand en het Tarief. Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der AdvertentlSn Aan het laatste vlugschrift, ver spreid door het vóór-Tariefwet- comité, ontleenen wij het volgende Zooals in een vorig geschrift is aangetoond, zullen de arbeiders door een meer beschermende handelspo litiek in belangrijke mate worden gebaat. De werkgelegenheid zal uitgebreider, de chronische werke loosheid dientengevolge minder wor den, de loonstandaard zal stijgen. Tegen een altoos betrekkelijk ge ring nadeel als de mogelijke prijs stijging van een enkel artikel, wegen deze groote voordeelen zeker wel ruimschoots op. Ja. het wordt daar door verre overtroffen. Men moet dan ook wel heel weinig nadenken, om te kunnen beweren, dal slechte I ejii^Ukelijlf -weinigen' van de nijverheidsbescherming eenig voordeel zullen genieten. Het alge meen belang zal daardoor juist in hooge male worden bevorderd Ook niet het minst hel belang van den handeldrijvende!) midden stand. De winkelzaken kunnen alleen bloeien wanneer het groote publiek de noodige koopkracht, be zit. Komt de nieuwe Tariefwet tot stand, worden verschillende artikelen die tot dusver werden ingevoerd, straks meer en meer in ons eigen land vervaardigd, dan geeft dit meer werk en hoogere verdiensten voor ondernemers en arbeiders. Die menschen kunnen dus meer koopen. Ren winkelier bemerkt het spoe dig aan zijn omzei, of de nijverheid in zijne woonplaats al dan niet bloeit. Van werkeloosheid of slapte in de bedrijven ondervindt ook hij onmiddellijk de nadeelige gevolgen. Hoe hooger de industrieele ont wikkeling eener natie, hoe hooger de jaarwedden, salarissen en loonen. Rn van die algemeene verhooging van den levensstandaard profiteert aanstonds de winkelier. Meer wel vaart beteekent voor hem een ruimeren omzet, zelfs van weelde artikelen, dus ook voor de winkeliers is de Tariefwet geen schadepost, integendeel. Ook tal van nijverheidstakken kunnen dan hier te lande tot grooten bloei komenOns volk is voor nijverheidsarbeid uitstekend geschikt De ligging van ons land is gunstig. Grondstoffen kunnen op goedkoope wijze worden aangevoerd. Wij hebben een hoogstaanden handels stand, een uitgebreid koloniaal bezit. Maar toch kwam onze nijverheid nog niet tot breede ontwikkeling. Ren vergelijking met het naburige «beschermde" Duitschland, valt in ons uadeel uit. Rn onze koloniën en ons eigen land worden overstroomd met aller» ei buitenlandsche producten, die minstens even goed door onze nijverheid vervaardigd zouden kun nen worden. De buitenlandsche handelsreizigers verkoopen hier voor millioenen guldens. In hei geheel worden in ons land voor 250 millioen bewerkte artikelen van het buitenland inge voerd. Dit geld gaat het land uit en komt terecht in de beurs der buiten landsche firma's. Door het heffen van hooge invoer rechten op bewerkte artikelen wordt onze eigen productieve kracht ver meerderd. Nieuwe industrietakken kunnen zich hier 7est,igen, mits men de gelegenheid geve tot meer loonen- de productie. Zonder eenige be scherming is het vooral voor jonge industrieën niet mogelijk om tegen de gevestigde buitenlandsche fa» brieken te concurreeren. Te moei» lijker is dit, omdat schier alle landen, behalve Rngeland, den in» voer van onze uijverheidsprodukten door hooge invoerrechteu balera» meren. op Maandag 28 ^pril 'smorgens 10 uur. aan prijzen werd in het jaar 1912 op gewonnen. De wereldkampioen Piet Djckentman en vele andere Hollandsche wielrenners gebruiken sedert vele jaren Continental Banden. (Ingezonden.,/ PEEL EN MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 voor VENRAY 50 c. Iranco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 65 c. 85 c. 4 c. m van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maai geplaatst, worden 2maal berekend. OPENBARE VERGADERING van den Nadat de Voorzitter de vergadering mei gebed geopend had, vraagt hij den heer Strijhos of deze bereid is de voorgeschreven eeden af te leggen, waarop deze hevea tigend antwoordt. De heer Strijhos legt daarna de eeden af. De Voorzitter wenscht den heer Strijbos geluk met zijne benoeming en hoopt dat hij lange jaren mag medewerken aan het heil van Venray. Alvorens over te gaan tot behandeling der agenda, stelt de Voorzitter voor ora de besprekingen over sommige puuten vooraf in geheime zitting te doen plaala vinden en derhalve de openbare vergade ring te schorseu voor den tijd van een half uur. Wordt goedgekeurd. Daarna wordt de openbare vergadering tot 10.45 gesloten. Te kwart voor elf heropent de Voor zitter de openbare vergadering en wordt overgegaan tot behandeling der agenda. 2 Schrijven van Ged. Staten over prov. belang verklaring wegen. Van gememd college was een schrijven ingekomen, meldende dat de wegen Oos trum— Geijsteren en VenrayStation OirloCastenray van provinciaal belang zijn verklaard. Voor kennisgeving aangenomen. 3 Verzekering personeel brandweer tegen ongelukken. Aangezien de uitkeering die het per soneel der brandweer zoude genieteu inge volge de Ongevallenwet zeer gering is, is de Voorzitter er voor in overleg te treden met en aan de Amsterdamsche On gevallenverzekering, die zich speciaal be zig houdt met brandweerverzekering, tarieven aan te vragen. De heer Th. Camps vraagt uit hoeveel leden de brandweer bestaat. De Voorzitter antwoordt voor de ge- heele gemeente uit 60. De teer WijDhoven merkt op dat als er ook slechts één uur dienst wordt ge daan. men toch voor een geheelen dag aan de verzekering betalen moet. De heer Th. Camps vraagt of de brand- weer nu ook verzekerd i De Secretaris zegt van ja, maar zeer gering. De beer Michels zegt dat de boeren uit Merselo het te veel betaalde voor de melkkar van de Rijksverzekeringsbank hebben terug ontvangen. Wethouder Aerts vindt het niet ooodig hier langer over te debat toeren en stelt voor eerst prijsopgave ie vragen aan de A. O. V. Wordt besloten. 4 Schrijven en rekwest over opricb» ting stembureau te Oirlo. Van Oed. Staten is ee. schrijven ioge» komen om advies op het rekwest der afd, Oirlo van den Limb, Landbouwbond namens 110 kiezers, om over te gaan tot splitsing der gemeente Venray in stemdistricten. Een gelijkluidend rekwest was aan den gemeenteraad gericht. Hierin werd tevens te kennen gegeven da de Boerenbond desgewenscht bereid was de kosten te dragen. Tevens werd aangedrongen op spoedige totstandbrenging van den weg Oirlo—Castenray, desnoods in drie ge deelten, zoodat de geboele weg in 1915 gereed zal zijn. D9 Voorzitter vraagt hoe de heeren over de splitsing der gemeente in stern- districten denken. De heer Slits zegt dik het zeer waar is. dat sommige kiezer t">» kwartier moeten loopen en s vee' .ydverzuim I, 1,1,f-n kiezers «ijO., zal ingevolge de wet u"t spi taing inbeten worden overgegaan n aan 9/ het getal 956 thans is bereikt, zoude hij er voor zijn nu er maar werk vao te make». f)e heer Th. Camps is ook voor eeue verdeeling, maar merkt op als we Oirlo zijn zin geven, Merselo en andere ge huchten ook komen en zoude derhalve er voor zijn, eeue splitsing der gemeente in een zekei aantal districten le bewerkstel ligen. De heer Fonck is met den heer Camps eens. De heer Loenen vreest d« groote kosten en zon het laten zooals het was. De heer Qenrts zou niet weten, waarin die kosten zouden bestaan. De Voorzitter zondeer voor zijn thans geene beslissing te nemen, doch eerst uit te zien op welke manier de splitsing het best tot stand is te brengen De heer Geurts hoopt dat dit niet te lang zal duren en het punt iu de eerst volgende vergadering zal afgehandeld worden. De Voorzitter zegt dat er wel veel werk aan is om het tot genoegen der geheele gemeente te doen, als we met overijling te werk gaan krijgen we hetzelfde gezeur als met de schoolgrenzen. Hij gelooft dat men graag voor de Juni» verkiezingen de zaak in orde zou willen hebben, maar waar men reeds jaren en jaren naRr he* dorp is komen stemmen, zal het zoo n haast zeker niet doen. Hij zal de zaak echter niet opzettelijk ver tragen. De heer Geurts het voor en tegen der verschillende leden gehoord hebbende, wenschte eene stemming om te zien wie voor en tegen is. De Voorzitter zal dit in omvraag brengen, als het voorstel gesteund wordt. De heeren Fonck en Slits steunen. In omvraag gebracht zijn alle leden voor splitsing. De heer Geurts vraagt uu de goedkeuring van Ged. Staten om den weg Oirlo-- Castenray van provinciaal belang te ver klaren, verkregen is, hij hoopt dat er nu ook eens aan zal begonnen worden. Hoewel de Voorzitter adressanten dank baar is, dat zij er genoegen mede nemen den weg in 3 termijnen te maken kan daar vooreerst nog niets van komeD, er is geen geld. Ora deu weg naar Overloou te betalen moeteu nog gronden verkocht worden, Fl.307.406.00 Continental Continental-Caoutchouc-én Gutfa-Percha-Co., Amsterdam maar men kan iu Oirio er gerust op zyn, dat zoodra er geld is hij er komt. S. UéOU«a .-isii U Gil. subsidie geveD voor bet onderhoud De Secretaris zegt ja, wanneer hij ge heel gereed en door Ged. Staten i.s goed gekeurd, msar voor gedeelten vau wegen wordt geen subsidie verleend. De heer Strijbos merkt op dat dit de slechtste weg uit de geheele gemeente is. De Voorzitter betwijfelt dit. De heer Strijbos zegt dat hij de waar- beid spreekt. De Voorzitter autwoordt dat niemaud den heer Strijbos van onwaarheid ver denkt, doch dat er op de gehuchten overal wat op de wegen valt aan te merken en de eene niet veel beter is dan de andere. De Secretaris merkt nog op dat het zeer moeilijk zal zijn de grenzen der stemdis tricten vast te stellen. Waar inoet de Brienshoek bij hooren en waar de Smakt met zijn 7 kiezers. Het gereed maken zal dus veel werk vorderen. 5 Regeling onderwijs. De Secretaris leest een concept besluit voor om aan den heer Vermeulen in plaats van vergoeding voor fransche en duitsche les, 'avondschool enz. een salaris toe te kennen in eens van f 1550 plus f 250 voor huishuur. Wordt goedgevonden. Van den districts-schoolopziener was een schrijven ingekomen, om de oude banken der laagste klassen in de dorpsschool zoo spoedig mogelijk door 2 persoonsbanken te doen vervangen en in de andereklassen ze successievelijk aan te schaffen. De heer Wijnhoven zegt: wij hebben altijd op 8persoons banken gezeten en zijn er tocb gekomen. De Voorzitter merkt op dat de wet nu 2persoons banken voorschrijft. De heer Th. Camps is er voor houten banken te nemeo eu aan te besteden. Wordt goedgekeurd. De beer Geurts vraagt wien de levering der schoolbehoeften is gegund. De Voorzitter antwoordt aar. de firma Meilink te Zutpheu. De heer Th. Camps begrijpt niet boe men er toe gekomen is de leverantie aan die firma te gunnen, terwijl ze ons voor 2 jaren zoo schandelijk bedrogen heeft. De Voorzitter antwoordt dat er nu monsters ingediend ziju, alles was in orde behalve de gummi, die moet van een ander merk zijn. De heer Th. Camps vreest dat er nn ook wel klachten over zullen komen, 6. Ootbinding rechten erfpacht Peel. Van den advocaat Micbiels van Kesse- 11 tcii is oericht inge&uineu dm uij «au schrijven heeft gehad van den «advocaat der firma Lamaison Bouwer en Co. te Utrecht, voorstellende tot ontbinding van bet contract over te gaan. Hij wijst er op dat er nu wel kans bestaat op een minnelijke schik kiug en zonde overgaan tot ontbinding vau hst contract, mits de firma de f 1600 pachl betaalt die zij schuldig is. Wordt goedgekeurd. De Voorzitter wyst er op dat de Ge meente circa f 1800 aan genoemde firma schuldig is, zoodat meu elkaar met ge sloten beurzen zal betalen. Rekwest Volksnelang. Van deze rijwielvereeniging was een adres ingekomen om f 125 subsidie tot onderhoud en aanleg van fietspaden. De Voorzitter bemerkt dat Venray eu Deurne ieder f 500 hebben hebben uit gegeven voor den aanleg van het fietspad naar Deurne Venray onder voorwaarde nooit een halve cent te moeten uitgeven voor onderhoud. Weth. Aerts zegt dat dit rijwielpad onderhouden wordt van subsidie A N.W De Voorzitter bemerkt den heer Aerts dat er zeer over dit pad geklaagd wordt, het is te scherp. De heeren Aerts en Fonck vinden dat bet een best pad is. Weth. Janssen tot Fonck Ja, ja, toe maar, hoe eer de binden versleteo zijn, boe liever jij hpt hebt. De heer Th. Camps zoude wenscheu dat de verzoeken om subsidie vóör bet opmaken der begrooting inkwamen, dau kon men zien hoe ver de kas reikte, het is bijna in iedere vergadering subsidie, dan van dezen, dan vaD genen. De Voorzitter gaat met den heer Camps accoord en Wetb. Aerts zai biervan nota nemen voor het volgend jaar. Over het al of niet toestaan der subsi die werd niet beslist. De heer Th. Camps verzoekt den Voor zitter ter kennis der schoolcommissie te willen brengen dat men op het verslag 1912 nog steeds wacht. Nadat de heer Michels gesproken had over turfsteken en de heer Geurts over een duiker, sloot de Voorzitter de vergade ring ten 12 ure. Klokke tieu waren de heeren present,

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1