Ons Orgel. Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Gemeenteraad te Venray. Zaterdag 19 April 1913. 34ste Jaargang. No. 17 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post 55 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. Prijs der AdvertentiSn van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiön, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Geen instrument draagt zoo een gansch bijzonder kerkelijk karakter, en past zich zoo godsdienstig aan den zang van koor en priester aan, als het orgel. Steeds was het orgel het speeltuig der kerk bij uitnemendheid, later werd het zulks met uitsluiting van alle anderen. I)e geschiedenis van het orgel telt meer dan twintig eeuwen. Ofschoon op de vele plaatsen, waar in de H. Schrift het muziekinstrument Orga- num voorkomt, nergens van ons orgel sprake is, maar steeds van een snaar- of blaasinstrument, was toch het orgel in zijn primitiefsten vorm reeds bij de Joden bekend; reeds een paar eeuwen vóór Christus bestonden kleine staande pijporgels, met hand- breede toetsen, van één tot twee ob'svcr?,— of»" handhl*noh»lp gedreven. Op het voetstuk der groote obelisk van Theodosius in Konstantinopel, uit de 4de eeuw, staat een klein orgel voorgesteld, door een persoon bespeeld, en waarvan de blaasbalg door twee personen getrapt wordt. In Noord-Europa werd waarschijn lijk het eerste orgel door Karei de Groote geplaatst in den Dom van Aken; de toetsen waren ongeveer handbreed, zoodat met elke hand slechts één toon werd aangeslagen. In de elfde en twaalfde eeuw was het orgel reeds vrij algemeen in de grootere kerken in gebruik; de kon- struktie was weinig verbeterd; alleen pijpen en blaasbalgen werden naar groott8 der kerken vermeerderd. Het werk der orgeltrappers schijnt uiter mate bezwaarlijk geweest te zijn. want wij lezen, dat in de 12de eeuw de twintig blaasbalgen van het orgel te Halberstadt door tien mannen getrapt werden. Tot dien tijd was het orgel enkel diatonisch, dat is, het bevatte in aansluiting aan bet koraal alleen de opvolgende noten der natuurlijke gamme; eerst in de 13de eeuw werden de doorloopende halve noten eraan toegevoegd. In de 15de eeuw werd het pedaal, een klavier voor de voeten van don organist, aan de speeltafel toege voegd, en begon het orgel zijne groote uitbreiding te erlangen. Terwijl vroeger de orgels, in kleinere kasten besloten, öf op zijde in het koor, of opeen smalletrihuun tus8chen koor en kerk stonden, werden nu, gewoonlijk tegen den werkelijken muur onder in de kerk, groote, op zich zelf staande orgel- buizen met zangtribunes gobouwd. In de Kathedraal van Toulouse werden tegen 1463 in het midden schip der kerk vijf orgels aange bracht, goed in gezicht en gehoor van elkander gelegen, en die ge- zamelijk konden bespeeld worden. De weinige orgelkasten, welke nog uit den gothieken tijd tot ons zijn gekomen, zijn meesterstukken van wonderschoon snijwerk, voor het doorlaten van den toon aan de front zijde gansch licht en open gehouden. De 16de eeuw bracht een rijke afwisseling van registers; de tong werken werden aan de bestaande fipwerken toegevoegd, en door pijpen van hout, tin en zelfs koper werd een groote klankscbakeering verworven. De 17de eeuw echter was eerst de volle hoogte van orgel en orgelkunst. Reusachtige orgels werden gebouwd, waarvoor grootmeesters als Fresco- baldi en Buxtehude, genieën als Handel en Bach hunne onsterfelijke komposities schreven. Na het verval der 18de eeuw, waarin de ernst van het orgel ont wijd werd door allerhande wereld- sche lichtzinnigheid, (stemmen van allerhand gevogelte, bekkenslag, klokkenspel, dondergerommel en regenbui bracht de laatste eeuw aan het orgel zijn laatste volkmaking door de moderne vindingen der mekaniekwaar vroeger een oekwaam organist Öeïi 01 itfee mannen naast zich moest hebben om de registers te trekken en af te stooten, heeft nu met de pneumatische inrichting de organist met lichte vingerknippen, zelfs met één enkelen, gansch het groote orgel met al zijn registers in zijn macht; met een vingerdruk worden alle denkbare koppelingen van verschillende manu alen onderling, en met of zonder pedaal, naar goedvinden gemaakt of opgelost; door het oordeelkundig gebruik van den rolzweller of van den zwelkast wordt de zachtste toon gansch geleidelijk tot de grootste davering van kracht gesteigerd, om daarna even geleidelijk zacht en zachter, eindelijk nauwelijks meer hoorbaar, als onder de hooge kerk gewelven, in verre verte weg te sterven. De toets, die ééne enkele, of die in groote orgels honderde orgelpijpen doet spreken, werd met dezelfde gemakkelijkheid neergedrukt; en zijdezacht glijdt de hand van den organist over het gladde klavier van het reu8achtigste orgel. Ook in de verfijning der registers, flüte harmonique, violoncel, hautbois, gamba, voix céleste, schijnt de moderne orgelbouw het laatste woord gesproken te hebben. Hoe groote toekomst ook op alle gebied aan de elektriciteit is wegge legd, toch schijnt de pneumatische inrichting der orgels den voorkeur te verdienen boven de elektrische wegens het gemakkelijker defect der laatste. In de parochiekerk van Venray, de hoogstgewelfde onder alle Lim- burgsche kerken, wordt thans door de beker.de firma Gebr. Vermeulen, Kerkorgelfabrikanten te Weert, ter vervanging van bet gansch onwaar dig speeltuig aldaar, een nieuw orgel met al de middelen der moderne orgelkunst gebouwd Alleen de 1 mooie antieke orgelkast met haar zeer elegant snijwerk stijl Louis XV werd aan de frontzijde en de zij opstanden bewaard, -maar tot meer dan bet driedubbele harer diepte vergroot. Aan de voorzijde werden een achttal gesloten paneelen, die voor de geluidsontwikkeling van den zwelkast hinderlijk waren, tot een sierlijk traliewerk met renais sance-ornament uitgeb.oken. Alleen uit akoustisch oogpunt, en afgezien van de werkelijke antieki- teitswaarde der geheel orgeltribune, is de plaats van het orgel allervoor treffelijkst. Vrij staand tusschen de laatste pilaren en met gansch den boogen werkelijken muur als achter grond en klankbord, ontwikkelt het zijn geluid in volle kracht, en gaat ook geen enkele nuance der fijnste pianissimo's verloren. Het heeft ge wis het dubbele dtr waarde, dan wanneer het in dr diepe, enge, geluid-smorende ruimte van den toren ware ondergebi «cht. De dispositie van het orgel i9 de volgen, de het bestaut uit .e manualen en vrij pedaal. 1. Bourdon 16' 1 restant 8"— 3. Flüte harmonique 8' 4. Violoncel 8' 5. Bourdon 8' 6. Dktaaf4' 7. Oktaaf 2' 8 Mixiuur 3 st. 9. Trom pet 8' Manuaal II. C-g'" (in zwelkast) 10. Viool pre8tant 8' 11. Gamba 8' 12' Voix céleste 8' 13. Holpijp 8' 14. Salicionaal 8'15. Fluit Dolce 4' 16. Piccolo 2' 17. Basson Hauthois 8' Vrij pedaal. C-d 18. Subbas 16' 19. Oktaafbas 8' 20. Fluit 4' 21. Bazuin 16'. Nevenregisters. 1, Pedaal-koppel I 2. Pedaal-koppel II 3. Manuaal-koppel I-II 4. Suboktaaf—koppel II—I 5. Superoktaaf koppel I 6. Melodiekoppel III 7. Automatische Pedaal-omschakeling met oplosser 8. Vaste kombinaties Piano, Mezzo Forte, Forte, Grand—Jeu en oplossing 9. Trede voor de zwel» kast 10. Tremolo. Het orgel werkt pneumatisch. Alles is uit allerbest materiaal ver vaardigd. De verdipping van de antieke orgelkast is eveneens met oud eikenhout bijgewerkt. De plaat» sing der registers eo'geleidingen is in de antieke kast zoo doelmatig in» gericht, dat door afzonderlijke gangetjes de toegang tot alle onder» deelen gemakkelijk- is; voorwaar geen geringe moeilijkheid. De groote zwelkast van bet tweede manuaal opent en sluit zich geleidelijk en volkomen geruischloos. In klank- en kleurschakeering dei- vele tongregisters (de fijne tong» werken werden in Parijs vervaar» digd,) is de laatste volmaaktheid bereikt. Sommige registers, wier schreeuwerigheid anders altijd door vol werk moest afgedekt worden, b.v. de trompet, zijn zoo edel en rond van toon, dat ze als soloregisler kunnen gebruikt worden. Aan gemakkelijk» heid en gelijkheid van intonatie, even als aan de grootst mogelijke vastheid in stemming, zijn de beste zorgen besteed. In één woord, de ter beste faam bekend staande firma Vermeulen van Weert, (die er dan ook eene eer in stelde, in de antieke orgelkast van Venray een modelorgel te plaatsen heeft eer van haar werk. Op 1 Mei aanst., feestdag van 's Heeren Hemelvaart, zal namiddags ten 4 ure, na de liturgische zegening, het orgel plechtig worden ingehul» digd. In afwisseling met de beste zangstukken van het Ceciliakoor, zal de heer Henri Hermans, organist aan O. L. Vrouw te Maastricht, een groot orgelkoncert geven, waarin gansch de rijkdom van het orgel door den hoogbegaafden kunstenaar in het licht gesteld zal worden. De plechtigheid wordt met Lof en Te Deum besloten. Om in de hooge kosten, die de draagkracht der kerkelijke finantien ver te boven gaan, te gemoed te komen, zal door de leden der Kerkfabriek in den loop der aan» staande week, aan de huizen der parochianen, de gelegenheid tot inteekening worden aangeboden. Venray 18 April 1913. P. S. OPENBARE VERGADERING van den op iateruag M ijprrf nam. De Voorzitter opent de vergaderir .r Met gebed en verzoekt den Secr, r»r. de notulen der vorige vergadering voor te lezen, die ongewijzigd worden goedge keurd. AGENDA. 1 Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid H. Strijbos. De Voorzitter wijst de heeren FoDck en Michels aan om de geloofsbrieven vsn het nieuwgekozen lid H. Strijbos te onderzoeken. Aangezien deze in orde worden bevon den, bestaat tegen zijne toelating geen bezwaar en zal de beer Strijbos in de eerstkomende zitting worden geïnstalleerd. 2 Bericht Directeur-Generaal der Pos» terijen, dat met ingang van 16 dezer het postkantoor den geheelen dag wordt opengesteld. Van den D.-G. der Posterijen is een schryven ingekomen, vermeldende dat met ingaog van 16 dezer het postkantoor alhier geopend is van 8 uur vm. tot 9 nur nam. In een tweede schrijven wordt ter kennis gebracht dat tegen eene verhoogiDg der buur van bet postkantoor met f 100 per jaar geen bezwaar bestaat. Voor kennisgeving aangenomen. De beer Slits vraagt uog of de dienst uren zyn 'oor post telegraaf en telephoon, of voor post alleen. De Voorzitter zegt voor alle takken van dienst. 4 Mededeeling over de aanbesteding van den weg Venray—Overloon. De Secretaris leest de bedragen, waar voor ingeschreven is, voor, waarop alge» meene stilte volgde. De Voorzitter zegt op ieders gezicht de vraag te lezen Wat nu In Noord Brabant is men circa f 18000 boven de begrooting. De commissie zal zich begin der vol» gende week naar 's Bosch begeven om (laar met den Gouverneur, Gedep. St. en Hoofd-Ingenieur Rijkswaterstaat raad te nemen. Men zal trachten het tekort als nog door provinciale of rijkssubsidie aan gevuld te krijgen, lukt dit niet, dan maakt Maashees hem misschien in eigen beheer. Zoolang er in Maashees geen besluit genomen is, kunnen wij ook niets doen, want het zou dwaas zijn zoo wij een weg tot aan de grens gingen maken, te meer daar ook hier de begrooting ver j is overschreden. Wy zullen dus dienen af •e wachten wat Maashees doet. De heer Geurts vraagt en als Maas- hees nu op ons wacht, wat dan De heer Th. Camps vraagt om een nieuwe begrooting vast te doen stellen, hij vindt het vreemd dat de ingenieur zich zoover misrekend zou hebben. De Voorzitter zegt dat voor ons gedeelte de oorspronkelijke kosten met f 3000 zijn verhoogd voor afbreken en weder op bouwen spuitenhuisje, rioleering. bestra ting enz. De 'neer Th. Camps zegt dat het verschil dan nog groot is, de begrooting was f 23000, voeg daar de f 3000 onkosten bij, dan heeft men nog maar f 26000, terwyl de inschrijving met vleilaag bedroeg f 33000, dus nog f 7000 boren de begrooting. De Secretaris zegt dat de laatste be grooting eerst 2 maanden geleden is opge maakt. De heer Wijnhoven zegt dat geen enkele aannemer den weg voor de be- grootingsom kan makeo, de genomen eenheidsprijzen voor grondstoffen komen soms nog niet aan 2 derden van den kostenden prijs. Ook is er geen rekening gehouden met het vervoer, de daarvoor uitgetrokken prijzen lijken nergens op. De Voorzitter zegt dat men niet beter kan doen dan afwachten. Mocht Maashees besluiten de f 18000 uit eigen zak by te passen, dan «uilen wij ons tekort"ook zelf aanzuiveren. 5 Aanleg weg VeDr&yDeurne en daarmede vast te «tellen overeenkomst met Deurne. De Secretaris deelt kaarten en teeke- ningen rond en leest daarna een concept besluit voor om met de gemeente Deurne een overeenkomst aan te gaan om voor gezamenlijke rekening een grintweg aan te leggen van Venray naar Deurne. De kosten zullen door ieder voor de helft gedragen worden, terwijl ieders gedeelte na oplevering door en decharge van den aannemer in eigen onderhoud komt. Wordt goedgekeurd. 6 Adres neringdoenden over de op richting eener Kamer van Koophandel. Aangezien de Voorzitter niet op de hoogte is met deze instelling, verzoekt hij den Secretaris daarvan uitleg te geven. De Secretaris geeft een overzicht van het ontstaan en wezen der K. v. K., in het kort hierop neerkomende, dat door den Raad aan de Koningin het verzoek moet wordeD gedaan tot oprichting. Volgt de koninklijke bewilliging, dan wordt er een bestuur gekozen bestaande uit 5 of 6 leden en een secretaris. Kiezers zijn zij, die kiesgerechtigd zijn voor den Gemeente raad, mRs zij hoofd zijn van industrie- of neringbedryven. Jaarlijks dient er dan eene som op de begrooting te worden uit getrokken tot bestryding der onkosten als: salaris secretaris, drukwerk enz. Dit be hoeft echter zooveel niet te zyn, f 600 is ruim voldoende. De heer Geurts vraagt of er ook werk van gemaakt is om den sneltrein die des morgens om 9 uur naar Holland vertrekt, voor Venray te behouden. De Voorzitter antwoordt dat daarvoor reeds twee rekwesten zijn verzonden. Van terzijde heeft hij vernomen dat dit misschien wel zal worden ingewilligd, doch een ofhcieel antwoord is er nog niet. De heer Fonck zegt dat als er een K. v. K. bestaat, men veel meer kans heeft zulke verzoeken ingewilligd te krijgen, dit is het aangewezen lichaam om verkeersbe- langen te behartigen. De heer Michels vraagt of er zich ook andere gemeenten by kunnen aansluiten. De Voorzitter antwoordt: -Ja, mits wy het eerst zijn, anders moeten wij ons bij anderen aansluiten." De Voorzitter brengt in omvraag of men het verzoek tot oprichting zal doen. zoo ja. welk bedrag men jaarlijks zal uittrek ken. MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1