Algemeen Nieuws. De oorlog. Ingezonden. het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor alhier met ingaDg van 16 April, op werk dagen den gekeelen dag door zal worden opengesteld en wel van des voormiddags 8 uur tot des avonds 9 uur. Zondagnamiddag van 3 tot 5 uur had in het Patronaat alhier de Tentoonstelling plaats der teekeningen, vervaardigd door de leerlingen der Patronaatsteekenschool. Een zeer talryk publiek bezocht het Patronaat en bezichtigde de mooi afge werkte teekeningen van onze jeugdige smeden, timmerlieden. meubelmakers, metselaars enz. Alle bezoekers vonden de afwerking zeer zuiver en correct. Maandagavond werd de Teekenscbool gesloten met een prijsuitdeeling, een nieuwtje voor Venrav, een reden te meer, waarom men groote belangstelling had mogen verwachten. Nadat pater Regalatus gezegd had, dat bij het toekennen van de pryzen gelet was niet alleen op vorderingen, maar ook op trouwe opkomst, op ijver en gedrag, werden door Z.Ew. bekend gemaakt de namen dergenen, die voor een prijs in aanmerking kwamen. Zij waren A. Pijpers Th, Beerkens, J. Peeters, P. Smits, F. en K. van Bergen, H. JaDssen, Martin en Martinus Wijnhoven, M. Laurensse en P. OudenhoveD. Aan A. Pijpers en Tb. Beerkens was by voorkeur een prijs toegewezen. De overige vijf pryzen waren bij het lot toegewezen aan J. Peeters, F van Bergen H. Janssen, P, Oudenhoven en M. Lau rensse. Op verzoek van den Directeur kwamen de bevoorrechten hun pryzen, mooie en practische werktuigen, ontvangen uit de handen van den Zeereerw. Heer Pastoor. De Z.Ew. Heer Pastoor nam het woord om hulde te brengen aan degenen, die voor een prijs in aanmerking kwamen en om allen aaD te sporen, alle lessen van de teekenscbool getrouw by te wonen, Diet alleen het teekenonderricht, maar ook het voortgezet lager- en godsdienstonder wijs. Een wensch, die onderstreept mag wordeD, was het woord van Z.Ew., -dat bij een volgende prijsuitdeeling de zaal stampvol zij*'. Nu was zij niet half vol Ten slotte werd den leerlingen verzocht voor een volgend schooljaar zich voor 1 September aan te melden Zaterdagavond vierde de Schutterij St. Anna alhier het gewone jaarlijksche fee6t, dat dit jaar met recht een familie feest kon 'er >pmd worden. Ruim 30 leden met hunne respectieve lijke -ega'e vereenigden jziutuo instreek» X p.ur in bet schutterslokaal aan hel Eiudt, om zich de Paascheieren beerlyk te doen smaken. Hierna werd in vroolyke stem ming onder het genot van een lekker potje bier de avond verder zeer gezellig door gebracht. Zangstukken en voordrachten wisseldeD elkander af en wisten de aan wezigen uitstekend te amuseeren. Ten slotte dankte de President allen voor de trouwe opkomst en de belang stelling in den bloei der Schutterij. De veemarkt. Woensdag alhier gehouden, was als gewoonlijk drukbe zocht, terwijl er een flinke hoeveelheid vee was aangevoerd. De handel bepaalde zich bet meest iD jong weivee en guste koeien, waarvoor booge pryzen werden besteed. De biggeD waren weer duur. Aan prijzen van 9 tot 13 gulden per stuk werden ze verkocht. De markt was vroeg afgeloopen. Onze dorpsgenoot, de beer Hub. Lucassen, behaalde Zondag op den voor drachtenwedstrijd te Baarlo den tweede prijs. In de Parochiekerk alhier zullen morgen 81 jongens en 57 meisjes hun plechtige communie doen. Door de Politiehond-Dresseerclub -Ons Aller Belang" is besloten te Venray een Politiehondvoorvoering te houden op Zondag 13 April a. s. des namiddags om 2 uur. Voor oefeningterreinen zulleo ge bruikt worden eenige afgesloten perceeleD weiland achter den Molenhof. De oefeningen zullen bestaan in speur- dienst, gehoorzaam heidsoefeoingen en veiligheidsdienst. By gunstig weer zal er naar wij ver wachten geen gebrek zijn aan belang stelling. St. Jozefs Bescbermfeesi te Smakt. Zondag 13 April zullen twee processies hunne jaarlijkschebedevaart houden, en den machtigen Beschermer der H. Kerk en der Christelijke huisgezinnen komen vereeren. s Morgens zullen de Congreganisten van O. L. Vr. uit Venray om 9 uur de Hoogmis met preek en na den middag de leden der II, Familie van Boxmeer om 3 unr 't plechtig Lof met preek bijwonen. Moge een heerlijke lentedag hunne pel» grimsreis begunstigen MERSELO. Woensdag 1.1. hielden de onderwyzers der gemeente Venray hunne eerste buitenvergadering van dit jaar in de school alhier. Nadat de Voorzitter te ruim 3 uur de vergadering geopend had en de notulen der vorige vergadering waren voorgelezen hield de beer Gooren, onderwijzer te Oostrum, eene lezing over »'t geduld van den onderwijzer". Deze, dikwyls met humor gekruide lezing, verwierf een algemeen applaus. Na een kort debat hierover en het behandelen van enkele huishoudelijke zaken, werd de vergadering te ruim 4 uur door den Voorzitter gesloten. Herijk. De herijk der maten en gewichten zal in 1913 plaats hebben als volgt te Venray op 27, 28, 29 Mei. 2 Juni. te Horst op 3, 4 en 5 Juni. te Meerlo voor Meerlo en Wanssum op 15 Mei. Stoomtram Venlo-Ntjmegen. Naar de L. K. verneemt moet niet 1 Mei, maar uiterlijk 5 Mei de dag zijn, waarop men zich voorstelt de tramlijn VenloNijmegen te kunnen openen. Het rollend materieel zal voorloopig bestaan, behalve de personenwagens, uit 63 goede renwagens. Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmanns, Bisschop van Roermond, heeft benoemd tot pastoor te Grubbenvorst, den Wel- Eerw. heer P. van Ryswijck tot kapelaan te Well den Weleerw. beer P. H. H. Baeten. GENNEP. Bij den Zondag alhier ge houden grooten nationalen wedstrijd in komische voordrachten, uitgeschreven door de Kerkelijke Harmonie -Unitas et Fidelitas". traden 10 deelnemers op. De pryzen werden behaald als volgt le prijs (f 20 met diploma) De Turck te Stratum met -Peer van Lepscheuten". 2e prijs (f 10 met diploma) D. J. Peters te Nijmegen met -De Onbeschaafde Degers". Deze winner behaalde bovendien den publieksprijs bestaande in een kunst voorwerp. 3e prijs (f 2 50) M. Kuipers te Druten met -Kaatje van Sprundel". 4e prijs (medaille) van Bussel te Weert, met -Mie van Oirschot." Gld. Het bericht in ons vorig nummer inzake de autogeschiedeDis aan den Pias- molen is wel wat overdreven en men mag gerust zeggen, dat het bewuste fait, tot r.amtel omgeblazen, ten slGtte een ktkvorsch bleek te zyn; immers uit bet atnbtelyk---©Bd»r*o®k g»W«k«J. dat er op den weg een sliet of spar lag, die of by het afrijden van den berg van een kar gevallen of door kwajongens op den weg is gelegd. De rooverhoofdman tot den aanval gereed, was een eenvoudig rijks ambtenaar. die in deD omtrek op surveil lance was. Het inzittend gezelschap, 4 of 5 keereD moet wel eeu bazenhart gehad hebben, dat bet zich niet eens durfde overtuigen van hetgeen het zoogenaamde bendehoofd in zijn schild voerde, Gld. llcrMlellingaoord voor werklieden. Men meldt uit Oirsbeek aan de L. K. Door dr. Poels worden ernstige pogingen in het werk gesteld om te komen tot de oprichting van een herstellingsoord voor werklieden. Naar we vernemen zijn bereids onderhandelingen geopend met de weldadi ge stichting I. de Limpens. MAASTRICHT. Dinsdagmiddag is de hoofdbesteller L. A J., oud 67 jaren, van de marechausseekazerne per rijtuig over gebracht naar het politiebureau. De instructie tegen J. wordt geleid door den inspecteur van politie dhr. Graus. J. zou bekend hebben eene som van ongeveer 1000 gulden te hebben verduisterd, over een tijdvak verschillende jaren. De be klagenswaardige man schijnt in handen gevallen te zijn van woekeraars, die hem geld geleend hebben tegen woekerrente. Het onderzoek wordt voortgezet. Door de Rechtbank te Maastricht werd drie maandeD gevangenisstraf ge ëischt tegen A. M., buisvrouw W. wegens het ontvoeren van - hare drie minderjarige kinderen uit het voogdyge- sticht van den H. Vincentius alhier, ter wijl zij uit de ouderlijke macht was ontzet. Een gelijke straf werd geëischt tegen haar medeplichtige R. In hooger beroep werd tegen een op zichter uit de mijn Laura en vereenigiog f 1 boete geëischt wegens het doen verrichten van Zondagsarbeid. Kind verdronken. Woensdagmiddag werd plotseling het 3jarig zoootje van den landbouwer H. te Nederwetten, vermist. Eerst dacht men dat het met de groote kinderen aan het spelen was, maar spoedig kwam men tot de treurige ontdekking dat het in een onbewaakt oogenblik in den nabijzynden plukselkail wai geraakt en jammerlijk verdronken. Een jubilaris lui Xiald-Sjansi. De zeereerw. Patec Ive van den Boer uit Somereo. missionaris in de missie van Zuid-Sjansi, hoopt 26 Mei a.s. zijn zilve ren priesterfee t te vieren. Ruim 20 jaar is Pater van den Boer volgens het Ilgz. reeds in deze missie werkzaam. Sehalgrawv-rspraet ijken. Verschillende ingezetenen van den Gel- derschen Achterhoes kregen voor eenige weken een aanbieding van dr. Martin. Lopnicstreet te Londen, dat er voor hen 'n groote erfenis te verdeelen van een Amerikaan. Indien zij f 25 zonden, zou hy hun de noodige inlichtingen verschaffen. Bij onderzoek bleek, dat aan het bewuste adres te Londen geen dr. Martin te vinden is en het te doen iswao de lichtgeloovigen een sommetje los te krijgen. Elders werk zoeken. De trek van Nederlandscue arbeiders naar Duitscbland on) daar hun brood te verdienen is merkbaar toegenomen langs het grensstation Straelen, zegt de Gld. Sedert Maandag is van het grenskantoor Kaldenkirchen oen beambte er bij ont boden orfl contro'e uit te oefenen op het station. Dezu douanedienst moet tegen woordig zelfs geschieden onder toezicht der politie. Eandbouwersrisico. De landbouwer v. S. woonachtig aan den Achterweg te Kuilenburg, viel Woens dag bij het gierscbeppen voorover in een beerput. Daar de put klein van omvang was, kon de ongelukkige zich niet op- heften eD is, daér niemand zich in de nabijheid bevond om hulp te kunnen bieden in de massa gestikt. G. Belangrijke diefstal. Woensdagavond z o door de politie te Rotterdam aangehouden de kantoorbedien de P. J. M., nit de Meidoornstraat, in dienst bij den hand?laar in goud en zilver werken E. G.. aan den Schiedamscben Singel, en de timmerman J. v. M., uit de Verbraakstraat, aldaar. De eerste, de kantoorbediende M., wordt verdacht ten nadeele van zijn patroon een groot aantal gouden en zilveren voorwer pen te hebban gestolen, ter waarde vaD bonderdeD guldens. De diefstal moet over verschillende maanden loopen. De tweede, de timmerman J. r. M.. wordt verdacht van heling van verschillende der ge stolen voorwerpen Beiden zijn zij op het politiebureau in Witte de Witbstraat it bewarir.g g' Een godeolte het gestolene is dopr' de politie m beslag genomen. Aoorliiiielitijg; Slaalslolerlj- eolleeleur. De voortvluchtige, nu ontslagen collec teur der Staatsloterij te 's Graveohage moet, naar de -Avp." meldt, aan schulden voor f 105,000 hebben achtergelaten. Er zit o.a, iemand voor oen borgstelling van een halve tou in. Oorzaak van de krach is een mislukte speculatie. Verze kerd werd. dat hy ook is geweest een slachtoffer van woekeraars enz. Feit is> dat er verscheiden geldschieters op de lyst der crediteuren staan. V reeselljke gedaclilen. Het lichaam van een jongen man werd opgeviscbt uit het slyk van do Merey (Liverpool). Bij het onderzoek van vond men in een dorzakkeD een briefje, waarop deze woorden te lezen waren -Doe maar geen navraag naar mij laat mij verrotten, de drank is de schuld." Natuurlijk deed men wél navraag. De politie maakte door middel der bladen het briefje bekend en vroeg inlichtingen. En binnen tien dagen kwamen meer dan 200 brieven van ouders, die aangaande den doode bijzonderheden wenschte te weten. Is dat geen vreeselyke gedachte Die Liverpoolsche couranten kwamen onder de oogen van meer dan 200 moeders, die allen in angst verkeerden, dat de schrijver van het verschrikkelijke briefje, haar dwa lende jongen kon zijn.,. Watersnood. In verschillende departementen van Zuid-West Frankrijk is door overstroo mingen groote schade aangericht. Wegen en bruggen hadden veel te lijden en hier en daar werd het spoorwegverkeer tijdelijk gestremd. In het gebied vau de Allier, waar veel stortregens zijn gevallen, vreest men eveneens voor overstroomingen. In Lozere woedde twee dagen lang een sneeuwstorm. De sneeuw ligt 30 cM. hoog. Een vrouw verbrand. Donderdag morgen te ruim zeven uur zagen buurvrouwen in het Joos Frans van der lindenhofje aan de Van der Werfstraat te Leiden, rook uit het bovenvertrek ko men van de 79 jarige buurvrouw KuiveD» hoven. Ze waarschuwden den portier, die onmiddellijk de brandweer per telefoon waarschuwde. Inmiddels maakten de buur vrouwen de benedendeur open gingen met emmers water naar boven. De deur van 't bovenvertrek konden ze vanwege den rook en het vuur, niet open krijgen. Dit werd overgelaten aan de brandweer. Men vond de oude vrouw in haar mor» geukleeding verkoold en half verbrand voor de deur liggen. Blijkbaar had zij de kachel aangemaakt en een petroleumstel opgestoken, waarna zy waarschijnlijk een peluw op de kachel heeft laten drogen, die vlam heeft gevat. De brand zelf was door de brandweer spoedig gebluscht, Een goedgeslaagde Aprilgrap. Do eene Aprilgrap slaagt wel eens beter dan de andere, maar de uitvinder van de grap. die zich in de -Scala" in Milaan afspeelde, heeft wel verbazend, verbazend veel genoegen van zijn initiatief beleefd. Tegen liet midden van Maart verscheen in de Milaneesche bladen de volgende adver tentie -Rijke, sympathieke, alleenstaaude jongeman zoekt kennismaking met schoone, vriendelijke, deugdzame jongedame, ook zonder bruidschat, ten einde een gelukkig huwelijk aan te gaan." Daar er steeds schoone, vriendelijke, deugdzame jonge dames bestaan vooral zonder bruidschat kreeg de jongeman tallooze huwelijks aanbiedingen en portretten. Veertien dagen lang onderhield hij een handige en teedere correspondentie met de concurrentjes, en op 31 Maart zond hij aan ieder zijner -aanstaanden" hij was zeer rijk en kon zich de weelde permit- teeren twee entrees voor de voorstelling in het -Scala" theater, op 1 April. In een bijgevoegd schrijven verzocht hij de jongedames, in het wit gekleed, met een rood lint op de borst en zoo zwart moge lijk gekleede mama te verschijnen, opdat bij haar dadelijk zou kunnen herkennen. Hij zelf zou in een nader aangeduide boven- loge in de rok en met een mooie geranium in knoopsgat verschijnen Natuurlijk werd de uitnoodigiog vol geestdrift aan genomen en op den avond van den len April namen op de tweede rij van het parket een in 't wit gekleede, met een breed rood lint versierde jonge dame en eeD zwartzijden mama plaats". Een paar minuten later verscheen in diezelfde rij een tweede witte jonge dame, met een tweede rood lint en een tweede zwarte chaperonne. De zwarte en de witten keken elkaar een beetje verbluft aaD, maar zij hadden niet lang tijd, om elkaar met de blikken te doorboren, want baar opmerkzaamheid werd spoedig getrok ken door een derde witte japon, een derde rood lint en eeD derde zwarte dame. Eo er kwam eeo vierde een vyfde, een zesde zwartwit paw. En na verloop van een kwartier zaten op de tweede bd derde parketry vijftien in 't wit gekleede jonkvrouwen met roode linten en vijftien min of meer authentieke zwarte mama's. Het publiek, dat iets begon te bevroeden, bekeek met steeds groeiende belangstelling de beide rijen, die er als het toetsenbord van een piano uitzagen. Maar de witte en zwarte dames keken ongeduldig naar de bovenloge, waarnu wel spoedig de ver wachte bruigom moest versehynen. Die loge echter behoorde aan een rimpeligen, foeileelijken theaterliefhebber. En de grap penmaker, die de Aprilgrap bedacht had, ving den ouden heer, dien hij goed kende, in de gang op en stak hem, met een joviale opmerking, een vuurroode geranium in bet knoopsgat. De grijsaard, die van de gansche grap niet het flauwste vermoeden had, glimlachte gevleid, bedankte, betrad zijn loge en zag plotseling de blikken van vijftien witte jonkvrouwen en van vijftien zwarte matro nes op zijn frommelige figuur gericht. Van de jonge dames echter, vielen er vrij wat flauw zoo oud en leelijk hadden zij zich haar aanstaande niet voorgesteld. Maar de gansche zaal lachte zilte tranen van pret. De liandel in blanke slavinnen in Duitscliland. De handel in meisjes en jonge vrouweD in het Rheinland neemt op schrikbarende wijze toe, zoo wordt uit Dusseldorf aan de Köln. Ztg. geschreven. Nadat in den tijd van een week berichten over poging tot het ontvoering uit Remscbeid, Eiber- fold en Duisburg waren gekomen, wordt pas thans bekend, dat op 9 Januari de minderjarige dochter van een geacht in woner van Dusseldorf via Parys naar Londen is ontvoerd. Daar spiegelde men het kind een rijk huwelijk voor, en weinige dager; later trachtte men het in in Holland -van de hand te zetten". Deze pogiug mislukte, daar liet meisje toeval lig goed Hollandsch verstond en sprak. Het schunnig individu, dat de ontvoering op touw had gezel, nam de vlucht naar België en is tot dusverre nog niet gevon den. De onmiddelijk gewaarschuwde recherche heeft nog niet het geringste spoor kunnen vinden, daar de handelaars in blan ke slavinnen er zyn er vier de namen van kermisreizigers hebben aange nomen, die wel bestaan, maar waarv&Dde dragers totaal onschuldig zyn aan bet misdrijf. De bende is goed georganiseerd. Verscheidene omstandigheden wijzen er op, dat haar leden in betrekking staan met kermisreizigers en tentenbazen. Het hoofd der bende, welk individu ook het meisje naar Londen ontvoerde, geeft zich uit voor dr. Jar, gepensionneerd referendaris of bankbeamte. De kerel is ongeveer 30 jaar oud heeft een bruine huidskleur, twee met goud geplombeerde voortanden en een getatoueerd anker op den linkerarm. Ondanks de internationale overeenkom sten en het Duitsche nationale comité tot bestrijding van den meisjeshandel, zoo klaagt de schryver in de Koln, Ztg., bloeit helaas die afschuwelijke handel als nooit te voren. Misschien kunnen deze regels er toe bijdragen, zoo besluit hy, dat de gevaarlij ke Rheinlandsche bende, die hoofdzakelijk in Londen en Amsterdam -werkt" ontdekt en onschadelijk gemankt wordt. Bwangmaalregelen fegeti Montenegro. Oostenrijksche, Duitsche, Engelsche en Italiaansche oorlogsschepen zijn naar de kust van Montenegro vertrokken om een vlootbetooging en zoo Montenegro te dwingen het beleg van Skoetari op te heffen Ook een Fransch oorlogsschip vertrok. Ondertusscben gaan de Montenegrymn een beslissenden aanval op Skoetari wagen en volgens een telegram in de -Tel." zou dan de inneming der stad elk oogenblik te verwachten zijn. Bestorming tan den Taraboscli. De MontenegrijDen maakten zich na een bloedig gevecht door een stormaauval meester van de Turksche stellingen op den Tarabo8ch. 200 bommenwerpers, die den aanval openden, werden allen gedood. Bovendien verloren de Montenegrynen 300 man aan dooden en 'gewonden in den strijd in de loopgraven. Tel. Turkselie nederlagen. Berichten uit Sofia maken melden van Turksche nederlagen aan de Tsjataldsja- linie. De opmarsch der Bulgaren werd gesteund door hun artillerie, die het zware Turksche scheepsgeschut tot zwijgen bracht Daarop giug de infanterie tot een bajonet- aanvaJ over, waardoor de Turken in wan orde op de vlucht sloegen. Ook bij Jalos werden de Turken tot den terugtocht gedwongen en verslagen. De Turken beweren van bun kant, dat zij in een strijd bij Bujük Tsjekmedsje het 15e Bulgaarscbe regiment zoo goed als vernietigd hebben. Be verliezen voor Adrianopel- De verliezen der Bulgaren oij de in neming van Adrianopel zouden ongeveer !1U00 man aan gesneuvelden en gewonden bedragen. Die der Serviërs 7 officieren gedood en 268 gewond, 1160 soldaten gedood en 1447 gewond. Be vredeskansen. Bulgarije en Turkije zullen, naar verluidt, via de groote mogendheden wel gemakke lijk tot overeenstemming komen, Servië en Griekenland maken echter bezwaar in verband met de grensregeling en laatstge noemd lijk nog in het bijzonder wegens de eilandenkwestie, waar over Drievoudig Verbond en Triple Entente het oneens zou den zyn. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Brandweer. Bij den brand van Vrydag in de Hoen derstraat, kon de spuit geen water geven omdat de slangen in den toren te drogen hingen Nu is het mijne bedoeling niet de brandweer hiervan een verwyt te maken, alleen wil ik bier de vraag stellen of in plaats van het geven van subsidie voor allerlei volksvermakelykheden, het niet beter ware de volksbelangen te be hartigen door het aanschaffen van een stel reserveslangen of het bouwen eener droog- inrichting in de onmiddellijke nabyheid der standplaats van de spuit. Nu kan mer. wel zeggen, hetgeen de vorige week is geschied, gebeurt wellicht niet eens in de tien jaren. Onzin, brand kan elk uur van den dag uitbreken en bij aldien door toegeschoten hulp vau buren niet zoo spoedig was ingegrepen of indien de brand 's nachts was uitgebroken war6n de gevolgen niet te overzien. Ook is het voor de brandweerlieden geen kleinigheid de slangen eeD 100tal trappen hoog te moeten gaan losmaken en wat is niet een gevaar aan verbonden om dit bij nacht en ontij te doen, vooral op de zolders in den toren met hare losse planken, gaten enz. In dien toestand dient zoo spoedig mogelijk verandering gebracht te worden. Volgens het oordeel vau deskundigen moeten de slangen in den wind drogen, anders zijn ze spoedig rot en is daarom aauschaffing van een stel reserveslangen bet meest gewenscht. Even wil ik hier nog aanhalen dat de Raad in September 1911 besloot het spuitenhuisje, dat bet geheele Eindt ont sierd, te verplaatsen. Nu wordt beweerd; dat dit steeds is uitgesteld tot met den aanleg van den weg naar Overloon. Zal het waar zijn Y.

Peel en Maas | 1913 | | pagina 2