smmmwsk Wed. J. v. d. Linden, tuiversmagazijn Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Provinciaal Nieuws. De oorlog. I«gezonden Mededeelingen. De kwellingen van aambeien, Kerkelijke Diensten te Venray. slecht oppaste en de schrik was van zijn gezin. Wanneer hij dronken was, durfde beklaagde niet naar huis te gaan daar hij bang was voor ongelukken omdat hy hem en zyn vrouw en dochter meermalen had gedreigd te dooden. Op genoemden dag was zyn zoon dronken en door zyn vrouw gewaarschuwd was bekl, niet naar buis durven gaan Later zag hjj wederom zyn vrouw die hem toeu zeide dat zyn zoon was uitge gaan. Daarop is bekl. toen naar binnen gegaan. Nauwelijks was hij thuis en had de deur gegrendeld of zijn zoon kwam, bomde op de deur en verbrijzelde het glas van het bovenlicht boven de deur. Een oogenblik daarna hoorde by zyn dochter om hulp roepen. Daarop vloog bekl. naar achter, greep een bijl en liep daarmede naar buiten. By het huis van Van Haaren kwam zyn zoon met opgeheven hand, waarin hy iets blinkends had, op hem af en stak naar hem. Bekl. sloeg daarop met de byl naar hem en trof hem met het scherp in de kin. Zijn zoon keerde zich toen om en gmg op den loop. Beklaagde liep hem toen na roepende om politie. In bet nieuwe Schoolatraatje keerde zich zyn zoon om, die wederom met het mes in de band op hem afkwam. Beklaagde verdedigde zich toen ook met de byl en tiof zijn zoon zoodanig dat deze zwaar gewond neerzeeg. Bekl. zegt onder een vloed van traDen, dat hy niet hot doel heeft gehad zijn zoon te dooden. wat hy precies gedacht heeft, weet by niet. In hoofdzaak heeft hy ge handeld uit zelfverdediging. Van wege het O. M. dat werd waarge nomen door den substituut officier van justitie mr. K. Sasseo, waren 7 getuigen opgeroepen waaronder als deskundigen dokter Stiemens en Hermans artsen te Gennep en dokter Casparie, officier van gezondheid te 's Bosch. Als verdediger trad voor beklaagde op mr. B. van Zinnicq Bergmann. Het O. M., bewezen achtende heigeen aan bekl. is ten laste gelegd, doch in aanmerking Demende de omstandigheden waaronder het feit is gepleegd, eiscbtte eene gevangenisstraf van 2i/z jaar. Na het pleidooi van den verdediger be sliste de rechtbank, aldus de 's H. Crt.", in de raadkamer dat de zaak zou worden opgeschort, en beval eene nadere instructie waarmede de overledene, volgens klager, zou hebben willen steken en van welk mes in geheel het proces niets was ge- bleken. Op het verzoek tot onmiddelyke invry- heidstelling van beklaagde door den ver dediger gedaan ging de rechtbank <n en beval mede zijne directe vryiaüng Bij het op last der reehtbnk te ReHcgeitêoeati u«dw fupïatu'.de onder zoek. werd, naar de -Tel." meldt, door de politie te Gennep in deD aan de plaats der misdaad grenzenden tuin van den heer Van Sambeek een mes gevonden, hetwelk vermoedelijk dat is. waarmede de vermoorde zoon was gewapend. Kerkdiefstal. Een dezer dagen kwam men in de R K. kerk te Gemert tot de ontdekking, dat een prachtig antiek Christenbeeld van een der zijaltaren was gestolen, Men veronder stelt te doen te hebben met denzelfden persoon, die ongeveer een maand geleden een antiek Madonnabeeld 10 de naburige bedevaartplaats Handel heeft gestolen. Tel. Gestikt. Te Nunspeet werd Maandagavond de 24 jarige ongehuwde H.M. P.zn. wegens dronkenschap door de politie in het arres tantenlokaal onder den toren opgesloten om aldaar zyn roes te kunnen uitslapen. Dinsdagochtend bij het openmaken van het arrestantenlokaal, zegt de N. R. C., kwam den politiebeambte een zware rook te gemoet. Het bleek verder, dat M. dood was zyn lichaam was bedekt met ernstige brandwonden. Hoewel de ryks- en gemeente politie beweert, den arrestant eerst terdege gefouilleerd te hebben, veronderstelt men, dat M. nog een brandende sigaar in zijn zak geborgen heeft gehad, waardoor het ongeval zou hebben plaats gevonden. De zaak is in onderzoek. Geen vee meer naar Dullseli- land. De Pruisische minister van landbouw heeft aan verschillende steden io de Rijn provincie telegrafisch mede gedeeld, dat wegens het uitbreken van mond en klauw zeer in Holland en 't gevaar, dat de ziekte van daar overgebracht zal worden, de in voer van levend slachtvee uit Nederland niet meer geoorloofd is. (N.R.Ct j Man doodgereden. Donderdagavond wilde de heer Cardol, wonende Agtetha Dekenstraat 21, in de Marnixstraat, tusschen Leidschekade en Leidscbeboschje te Amsterdam, de tram rails oversteken, vlak voor een in bewe ging zynde tram. Hy geraakte onder den motorwagen, die door het publiek gelicht werd. De man werd per auto-ziekenwagen naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd, waar hij na aankomst overleed. %oorzieklig, aangekocht door Diabbels, Volen. voor Maandagmiddag sprong te Renkum een f li000, de tweede door den tegenwoor» meisje naby den dikken boom van de!digen huurder A. Janssen voor f7100. in volle vaart zynde tram, zij kwam er onder en een been werd haar afgereden Gevaarlijke lui. Maandagavond half elf kregen zekere M T. en H. v. B. uit Nistelrode woorden wisseling, hetwelk tot ergere misdrijven had kunnen loopen, indien de gemeente veldwachter, Van Rooij die zulks be merkte niet krachtig was opgetreden. By het visiteeren van H. v. B.,oud 29 jaar, bevond hy op hem een mes, een boksbeugel, een scherpgeladen revolver met nog 76 patronen in zyn zakken. Een Ingeving. Men meldt uit Rotterdam aan de -Tel. Op Crooswyk is gisternacht opgegraven in tegenwoordigheid van autoriteiten en twee geneesheeren. het lijk eener jonge dochter, lid eener Christelijke jongedocb tersvereeniging, die op Goeden vrijdag gestorven en op Paasch Maandag begra ven was, De opgraving geschiedde op ver zoek van 'n predikant, die 'n ingeving gekregen had dat het meisje was opge staan. De kist werd geopend en de dood door beide geneesheeren opnieuw geconsta teerd. Moordaanslag. Te Dinxperlo is, naar de -M. R. Ct. neldt, Dinsdagavond, ten huire van de wed. Maurik, een ernstig gevecht tusschen eenige bezoekers ontstaan. De oude vrouw die de vechtenden wilde scheiden, werd met een mes in het hoofd gestoken. De dader ging op de vlucht. De vreeselijke overalroomln- gen in Amerika. Ten gevolge van den doorbraak van een dijk bij Hipua zyn, heet het, 540 menscben omgekomen. De burgemeester van Dayton heeft zich met een verzoek om hulp gewend tot den burgemeester van Springfield. Het water stond in de straten van Day ton 4 M. hoog. Naar luidt van nog niet bevestigde ge. ruchten zouden er 500 dooden zyn terwyl 30000 menschen dakloos zijn ge worden. Verder wordt geseind uitXenia, 26 Mrt. Naar luidt vau een telefonisch bericht uit Dayton, staat die stad onder water eo heeft de rivier, door huiten hare oevers te treden een breedte verkregen van i K. M. De schatting nopens het aantal omgeko menen loopt uiteen, tusschen 200 en 5000. Het bleek dat een schoolgebouw, waarin zich 400 leerlingen bevonden, door den vloed is meegevoerd en men vreest Jat alle kleinen verdronken zijn. Gemiddeld swat bat water v' M, hoog. op de diepste plaatsen tot 6 a 7 meter. De toestand wordt nog verergerd door net uitbreken van branden, waarvan uien er in den omtrek dozyoen kau zien woeden op de booger gelegen plaatsen, zonder dat het mogelyk is hulp te bieden. De mannen in de zakenwyk kunnen hun bureau's niet verlaten. De vrouwen en kinderen in de buurt waar de hetere hui zen staan zagen zich genoodzaakt de wijk te nemen naar de bovenverdiepingen en en op de daken. Honderden huizen zyn door het water weggerukt, waarbij de bewoners werden meegesleept. Ook een hospitaal met 600 zieken zou zyn weggeslagen. De stad is in absolute duisternis gehuld; er bestaat kans op het uitbreken van een hongersnood, want de aanwezige brood voorraad is nog maar toereikend voor één dag. De overlevenden van de ramp zyn op kleine rantsoenen gezet. VENRAY 29 Maart 1913 Zondag en Maandag lste en 2de Paaschdag droegen de Eerw. heer Jos. Esser en de Eerw. Pater Telesphorm Smits, voor de eerste maal het H. Misoffer op in de Parochiekerk hunner geboorte plaats. De ouderlijke woningen der jubilarissen waren door de buurtbewoners smaakvol versierd en wapperde van alle woningen de nationale driekleur. Onder de opwek kende muziek van Venraysch Fanfarecorps togen de jonge priesters, vergezeld van familie. Eerw. Heeren Geestelijken en belangstellenden kerkwaarts. Onder den H. Dienst werd Zondag de feestrede ge houden door den Zeereerw. heer Pastoor Schmeitz, en Maandag door den Weleerw. Pater Regalatus Hazebroek, uit het Minderbroedersklooster alhier. Na de H. Mis trok men wederom door de muziek begeleid, naar de ouderlijke woning, alwaar de beide priesters en familieleden werden gecomplimenteerd door den President der Fanfare. Gedurende de feestdagen ontvingen de twee officianten en hunne geachte familie van alle zijden vele bewijzen van belang stelling. Douderdagavond werden alhier door Notaris Esser publiek verkocht een twee tal boerderijen, ui. -den Hoebert" en eene boerderij in de Wieëo. De eerste werd Donderdagavond werd op het Hen- seniusplein eei. persoon bekeurd wegens wateren op de openbare straat- Tijdens het hevige onweder van Zaterdagavond sloeg de bliksem in de nieuwe woning van J. te Oostrum en vernielde gelukkig slechts eenige glas ruiten. Aan de Heide werden eenige boomen getroffen. Donderdagmiddag geraakte de tim merman v. T. alhier onder eene mest kar en bekwam hierbij kneuzingen aan den schouder. Woensdagmiddag omstreeks half 3 ontstond er ui de schuur van den land bouwer G. Litjens te Leunen een begin van brand. Door sen sterken Oostenwind aaogewakkerd stond dit gebouw onmid« delijk in lichte taaie en sloegen de vlam men over naa'r de daarnaast gelegen stal en woni Beide gebouwen benevens een bakhuis oraodde hyna totaal uit. Do in met het vee werden nog bytijds gered. vette varkens. 16 biggen en al de gereedschappen, stroo en granen verbrandde. Assurantie dekt slechts gedeeltelijk de schade. Tweede Paaschdag gaf Venraysch Mannenkoor een Concert met Tooneeluit» voering in de Muziekzaal. Het gezelschap mocht ai"b ook thans weder in een flinke belangstelling verheugen. De aaawezigi-D genoten van opwekken de zang, een mooi blyspel, voordrachten en komische scènes. Hoogst voldaan keerden allen huiswaarts, in de hoop het Mannenkoor spoedig eens weer te hooren. Gistermiddag 5 uur luidde voor de tweede maal (leze week de brandklok. Ditmaal trachtte het vernielende element zijn slag ie slaan n de Hoenderstraat, in de woning lewoood door G. Trommar. De brandsp itgasten, die spoedig op de plek des ouheiS waren, behoefden echter niet handelend jp ie treden, daar de brand in zijn aauvao gestuit werd. I.ltub. Katholiekendag. Versr enen i het program van den 15en Limburgse'-.en Katholiekendag op Pinkster- Maandag 12 ai ti Heerlen te houden. Om kwart Vuor tienen wordt een Hoog mis met Veni Creator opgedragen in de parochiekerk Om half salf zyn ei' a/deelingsver- gaderingen van Limb, R, K. Werk- lied«ijve.eenigirp R. K, Onderwijzers bond Lind- Landbauwhond Hanze - R. ft P- Koon.- tariaat van Spoor en Tramwegpersoneel Bond -Jong Limburg" R, R, len) op de politie geschoten en één der politiemannen zwaar verwond hadden, werden hier in de kolonie Leenhoof gear resteerd. Een der 4 had nog een kogel in zijn pols en een in zyn hals. Woensdag worden zij over de grenzen gebracht en aan de Dnitsche politie uitge leverd. MAASTRICHT. Door de politie is aangehouden zekere W, E. geboren te Heilbron, fotograaf, gewoond hebbende te Heerlen. E. is verdaeht van bet ontvoeren van een minderjarig meisje, wier ouders te Heerlen woonachtig zijn. Op 11 November van het vorige jaar was E. met haar gevluchi naar Luik en na aldaar eenige weken te hebben vertoefd werd het ontvoerde meisje, genaamd M L. oud 17 jaren, door haar ouders te Luik opgespoord en teruggehaald. E. wilde in den avond van den tweeden Paaschdag een bezoek brengen aan onze stad, doch hij werd door de marechaussee herkend en ingerekend. Hij werd over gebracht naar Heerlen, om ter beschikking gesteld te worden van den burgemeester aldaar, die de aanhouding van E. in hef algemeen Politieblad verzocht had. L.K. Alhier is Donderdagnacht mgebro ken bij den juwelier Thomassen in de Kleine Staat. Sieraden voor een waarde van f500 zyn ontvreemd. De daders zijn onbekend. Nader meldt de -Tel." dat door de Maastrichtsche politie iu de gemeente Oud Vroonhoven zyn gearresteerd zekere Purteners en Wijnands, verdacht van het plegen van den inbraak in den goud winkel van den heer Thomassen. De daders hebben bekend. Adrianopel iloor de Bulgaren ingenomen. Turnbond. Om halt twee van Kruisverbond Bond van Post, beambten. Om half vier afdeelings vergaderingen Mariahond R.K. Telegraaf en Telefoon optocht, om vier uur receptie ten stadhuize, om half 5 algemeene vergadering in de parochiekerk van den H. Pancratius. In deze laatste verga dering is spreker de heer Jic. van Term te Maastricht. In 1914 zal de Katholiekendag te VENRAY, in 1915 te Vaal* gehouden worden. Aanslag op een aulo. In de onmiddelyke nabijheid van Nijmegen heeft een aanslag plaats gehad op den auto van den heer L. uit Nijmegen. Deze was Zaterdagavond, naar de -Nym, Ct. mede deelt, omstreeks kwart over negen met zyn auto, waarin, behalve by zelf, zes dames en heeren gezeten waren, van den Piasmolen in de richting Nymegen ver trokken, toen hy tusschen den Plasmoleo en Mook plotseling een boom dwars over den weg zag liggen. De voortreffelijke lantaarns, waarvan de auto voorzien is, hadden den heer L. in staat gesteld dit dreigende gevaar op vrjj grooten afstand te zien en door de remmen krachtig aan te zetten, gelukte bet hem, enkele centimeters vóór den boomstam op zij te trekken. Tegelijkertijd kwam een meteen groote revolver gewapend individu uit de strui ken, terwyl op een 50 meter afstand een paar mannen kwamen toeloopen. De met de revolver gewapende deed echter nieta dan brutaal toezien en in enkele oogenblikken kon de auto weer doorrijden. In Mook werd de veldwachter gewaar schuwd en terwyl de dames hier zoolang achterbleven, gingen de heeren met den veldwachter terug, om een nader onderzoek in te stellen. Ook de marechaussee is gewaarschuwd. Het is niet onwaarschijn lijk, dat deze auloaanslag door dezelfde individuen is bedreven als die te Kalden- kirchen. De heer L. zal zich dan ook naar laatstgenoemde plaats begeven, opdat de daar aangehouden autobandiet met hem geconfronteerd kan worden. HEERLEN. Dinsdag hebben de mare chaussee alhier een Hinken slag geslagen. Vier bandieten die in Warnen (Weatfa- Zoo is dan eindelijk het oude Adriano. pel, vóór 1453 de hoofdstad van het Turksche rijk en Woensdag nog de tweede stad des lands, ua een heldhaftige verdediging van vyf lange maanden den Bulgaren in handen gevallon. Het moet voor den dapperen Sjoekri pasja een hard oogenblik zijn geweest toen hy de vesting, welke door zyn beleid zooveel weken den regeu van lood en bommen heeft getrot seerd, Woensdagmiddag te 2 uur aan den generaal Iwanof moest overgeven. Wat de verovering der vesting betreft, hieromtrent worden da volgende bijzonder heden gemeld Maandagnacht omstreeks half een be- firqo egu yntzeltei.j bombardement der Bulgaarsche vuurmonden dat drie uur on. afgebroken werd voortgezet. Slechts af en toe dreunde het geschut der Turken, die blijkbaar weinig munitie meer hadden. Tegen half vier in den morgen staakten de Bulgaren aan de Oostzijde tegenover het fort Mastak hun artillerievuur en was het de taak van huu infanterie de vesting binnen te dringen. De stormaanval werd geblazen en met gevelde bajonet stormden de manschappen op de Turksche bezetting in, die zich met den moed der wanhoop verdedigde. De strijd moet zoo hevig zyn geweest dat geheele Bulgaarsche legeraf- deelingen totaal verpletterd werdeo. De Turken waren echter in de minderheid en trokken ten slotte terug, waarbij een deel hunner manschappen, die de achter hoede vormden, werden gevangen geno men. Tal van kanonnen vielen den bele geraars in haodeo. die er onmiddellijk gebruik van maakteu om er de vluchtende Turken mee te bestoken. Deze leden dan ook ontzettende verliezen. Toen de Turksche bevelhebber zag dat er geen kans meer was de binnen dringende vijaud uit de vesting te dryven, gaf hij bevel kazernes en kruitmagazijnen in brand te steken. Thans was Adrianopel een ware hel geworden. Geweldige ont ploffingen overdonderden het kanongebul der, het geweergeknetter en de kreten der wanhopige bevolking. Reusachtige vuurzuilen stegen op te midden van kruitdamp en steenbrokken, die links en rechts de lucht werden ingeslingerd en bij hun val velen der als waanzinnig geworden bewoners dood of zwaargewond ter aarde deden storten. De buil der Bulgaren. Volgens de -Tel." zouden de Bulgaren bij de inneming van Adrianopel 38 000 man, onder wie 68 Duitsche en 18 Roe- meensche officieren hebben gevangen ge nomen, terwyl 640 kanonnen veroverd werden. Bij Tsjataldsja moeten de Turken evencenB een groote nederlaag hebben geledan. Bovendien zullen zoo spoedig mogelijk de vrijgekomen Bulgaarsche troepeD voor Adrianopel naar Tsjataldsja en Gallipoli worden gezonden, om Turkije ook daar een verpletterende nederlaag toe te brengen. Sterfgevallen. Bernard Gerritsen, oud 57 j. Jacobus Maria Scheerboom, oud 53 j. Anna Maria Huberdina Goeman*. echt- genoote van Johannes Gerrite oud 56 j. Gerard van Gerven, echtgenoot van Wilhelmina Huberdina Werepas oud 78 j. Johanna Cornelia Olt, oud 72 j. Godefridus Antonius Wingeoder. oud j. het begin niet zoo hevig, zyn teil slotte onuitstaanbaar. De verschrikkelijke jouk en stekende pijn zijn niet tot bedareu te brengen, of men zit. staat of loopt. Zy komen meer voor bij vrouwen dan by maunen eo worden vaak veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswyze enz. Bloedende zoowel als droge, in- zoowel als uitwendige aambeien kunneo volkomen genezeu worden door Foster's Zalf. Menigmaal werd de patiënt door aan wending van één doos van zyn Inden verlost. Poster's Zalf (let op den juis'en naam) is te Venray verkrijgbaar bij H. J. Heling drogist. Groote Straat. Toezending ge- scbiedt franco na ontv. van postwissel a f 1.75 per doos. 90 Parochiekerk. Paterskerk. Worden gevraagd Bieden zich aan VENRAY, ontvangt rein geschud schoof stroo a f28, en niet meer f 24. Abonneert U op het KATHOLIEKE onder Redactie der beste Kath. Letterkundigen. Maandelijks verschijnen 48 pag. 'groot formaat over 2 kolommen. Ui 1""1 O 4- li W^QÊÊÊF prachtige lectuur ala -.'Romans, 131 K0 öt&IACl.Novellen, Historische Verhalen, Poëzie, VENRAY. Aangifte van den 21 tot den 20 Maart. Geboorten. Maria Hendrika Josephina Poels. Jacoba Francises Hendriks Allerlei, Raadsels, Logogriel, Rebus, enz enz. voor den zeer lagen prijs ven ttft cent per 3 maanden. Praehtlge goedkoop» lectuur. P. STOKVIS—WATERREUS, Uitgever, 's Bosch in Maandag 6 uur zielemis, waarna processie over liet kerlcbof. 8 uur jaarg. 2de kl. voor Zeereerw. heer Pastoor Hasenackers. Dinsdag 8 uur sol. jaarg. voor Hendrik Ceasar Kuipers en Anna Catharina Haegena. Woensdag 8 uur jaarg. voor Joh. Michels en Anna Gertrudis Wismans. Donderdag 8 uur jaarg. voor Mart. Camp» en Maria Hermkens. Vrijdag 8 uur jaarg. voor Elisabeth Arts Dinsdag eu Woensdag ora Éi uur leesmisseu voor de vrouw van Joh. Cfaes. Maandag na de Mis van 8 uur zullen dsCom- muniekinderen in de kerk zijn om te loten voor de plaatsen en te offeren voor de kaarsen. Woensdag om 7 uur gaan zij naar Oostrum de H. Mis bijwonen. Zaterdag komeu zij te biechten na het Lot. A. s. Zondag zullen zij om 8 uur in de kerk zijn. Heden tot en met 7 uur elk half uur H. Mis, uur Hoogmis met preek, kwart na 4 Vespers, 5 uur Lot. Dinsdag hall 8 Hoogmis 5 uur Lof. Woensdag leestdag leestdag van den H. Bene dicts k Ppiladelpho belijder onzer H. Orde, volle alt. o.g.v. 5 uur Lof. Vrijdag late Vrijdag der maand half» Hoogmis 6 uur Lof en H Kruisweg Zaterdag 7 uur en halt 8 gew. uitvaartdtensut voor Antoon Looaen als lid der Aarubroedettchap Zondag <5 April 9 uur vergadering voor de leden der due Orde mannenafdeeling, uur voor de vrouweuahteeimg. 1 2de meid voor Venlo 1 boerendienstmeid voor Broekhuizenvorst 1 dienstmeid voor Tegelen 1 dienstmeid voor Deurne. 2 keukenmeiden voor Venlo. I verversknecht voor Horst. 1 dienstmeid voor Venray. 2 kleermakersknechts voor Venray. 1 dienstmeid voor Venlo. dienstmeisje van 18 jaar 1 2de meid of kindermeisje voor Venlo 16 jaar 1 jongen voor licht kantoorwerk, 1 tuinier of bloemist om zich verder in het vat te bekwamen, 1 nette jongen voor schrijfwerk of ander licht werk, eiken dag na 3 uur's namiddags. Het kantoor is geopend op werkdagen van 12 12' UUF' ZonJa88 van mor8*n 9 t®' hall Bij elke aanvraag van werkgevers behoort 25 ct te worden betaald, aanvragen van werkzoekenden 10 ct. Bij aanvragen om inlichtingen op de aan vragen of aanbiedingen moet voor frankeering een postzegel van 5 cent gevoegd worden. N.B. Brieven om inlichtingen waarin zich geen postzegel bevindt, worden niet beantwoord. HET BESTUUR.

Peel en Maas | 1913 | | pagina 2