Emigratie. ïsft zxCL'Zïïrsi.-™: - fc - 18 ias''"ar Zaterdag* 39 Maart 1913. 34ste .Jaargang. No. 14 Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Gevolgen van het lezen van slechte romans. Algemeen Nieuws. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 05 c. afzonderlijke nummers 4 c- Prijs der Advertentiën 20 c. 5 c. van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maa! berekend. Burgemeester en Wethouders van Venray, maken bekend dat do op heden door her. vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1913 1914 benevens de alphabetisclie lijsten der namen en voornamen van hen, die met betrekking tot eene of meer der ver kiezingen van de kiezerslijst zijn afge voerd en daarop zijn gebracht, van den 23 Maart tot en met deD 21 April a.s. op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage worden neergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met 15 April a. s. is eenieder bevoegd bij het gemeentebestuur ver» betering van de bovengenoemde kiezers lijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in stryd met de wet. daarop voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Venray den 22 Maart 1913 Burgemeester en Wethouders voornd. H. ESSER, De Secretaris STOOT. De Burgemeester van Venray, Oelet op art. 90 der Militiawet (Stbl. 1912 DO. 21), Brengt ter kennis van belanghebbenden dat het inschrijvingsregister voor de Militie, lichting 1913. met bet daarnit opgemaakt Alpbabetisch Register, vanal den 22 Maart tot en met den eersten April a.s. ter secretarie dezer gemeente voor eenieder ter lezing zijn nedergelegd dat tegen deze registers binnen den tijd gedurende welke zij ter lezing liggen, bezwaar kan worden ingebracht hij den Commissaris der Koningin in de provin cie (art. 20 der Militiewet) dat bet betrekkelijk verzoekschrift behoort te worden ingeleverd hij den Burgemeester dezer gemeente. Venray, 22 Maart 1913. De Burgemeester H. ESSER. Tusschen don Vrijhandel en het Tarief-Kolkman speelt niet 't minst de Landverhuizing een beslissende rol, aldus schrijft de Standaard. Vroeger, toen Duitschland den Vrijhandel koos, was er bij ons beter loon te verdienen dan in Duitschland, Heel het Noorden kent nog de Hannekemaaiers, die met duizenden uit Pruisen ons land binnentogen, om hier wat voor den winter te verdienen. In Duitschland met zijn Vrijhandel ging dit niet. Thans echter, nu Duitschland de Vrijhandelsjas uittrok, sloeg dit vlak om. Nu komen de Duitschers niet hier, maar gaan onze arbeiders naar Duitschland om een hooger loon te verdienen. Wel een bewijs, hoe Tarief loon en daardoor brood geeft en hoe de Vrijhandel ellende kan scheppen. Nu pruttelt men daar wel tegen in en roept ons toe: Wat ge zegt gaat niet op, want in Oostenrijk en Italië is geen Vrijhandel, en uit die landen komen toch ook heele massa's arbeiders naar Duitschland. Dat ze er ook uit Nederland heen trekken, bewijst dus niets. Looze praat natuurlijk, want ge moet dat naar proportie nemen, en dan blijkt dat op de duizend in Oostenrijk slechts 13, uit Italië slechts 3, en uit Nederland 25 jersonen naar Duitschland, om werk te vinden, vluchten moeten en dat niettegenstaande onze grens langs )uitschland zooveel kleiner is. Aan Nederlanders alleen herbergt Duitschland 144.000 arbeiders en arbeidsters, die hier geen behoorlijk oon konden vinden en in Duitsch- and wel. Doch er is meer van te zeggen. Nog in 1892 verloor Duitschland bij gemis aan genoegzaam werk, 90,183 inwoners. Reeds in 1905 was dit getal, dank zij 'thooge .arief, gedaald op 21,966 en :n 911 zelfs op 18,706. Sterker nog, toen in 1911 Duitsch- and slechts even 18,000 personen van zich zag uitgaan, had 't zooveel werk over, en kwam het zooveel handen tekort, dat er voor dit jaar als vreemdelingen op de lijst stonden bijna één millioen 260 duizend lieden van buiten af, die er werk kwamen zoeken en het vonden. Let toch op zulke cijfers. Neem het ruw weg, dan is Duitschland tienmaal zoo sterk bevolkt als Nederland. Uit Nederland vertrok ken voor goed als emigranten in 1911 7992, d.i. zegge 8000 perso nen. Voor Duitschland zou dit naar proportie .SO,000 hebben moeten zijn. En feitelijk was het niet tachtig duizend, maar slechts een achttien duizend. Zoo is er nog veel meer, om de les van de emigratie van allen kant te laten spreken. Nog zoo tal var. andere factoren komen hier in 't spel. Zoo was vooral 't beroep op Italië do ongerijmdheid zelve. Elk kenner van den toestand weet toch, dat het Zuiden van Italië met Sicilië doodarm is, en dat de trek naar Zuid Amerika daardoor zoo hoog loopt, dat Italië in den regel per jaar een half millioen zielen over zee zendt. Laat de heeren van de overzij dan ook maar met hun cijferpaparassen komen opdagen, en slag op slag zullen we hen in hun schulp zien kruipen. Vooral daarom is 't zoo jammer, dat de Kamer de Tariefwet aan den kapstok heeft gehangen. De cijferregen, waar geen para plu tegen zou geholpen hebben, kan nu niet worden opgezet, althans niet op 't parlementaire kaatsveld. De Eindhovensche Courant wijdt aan dit geval een hoofdartikel, ge titeld »Een nieuw slachtoffer der detectiveromans". Wij ontleenen daaraan het vol gende Deze jongen n.l. waj een harts tochtelijk lezer der bekende De- dectiven-verhalen, welke men voor 5 of 10 centen overal met de vleet kan koopen. liet lezen, het onaf gebroken lezen van deze schadelijke romans heeft zijn jeugdig hoofd op hol gebracht, zijne verbeelding ge prikkeld, zijn 7erstanc' geschaad. Zoo hartstochtelijk las hij in deze prikkellectuur, dat hij zijn werk op het kantoor er om staan liet, en zijn chef hem herhaaldelijk die brochures uit de hand moest rukken En zooals verleden week in een café te dezer stede gebleken is, beelde hij zich it, dat bij werkelijk Lord Lister was. Dat zijn hersens abnormaal ge worden en ziek zijn, kan misschien als een verzachtende omstandigheid worden aangevoerd, wanneer zijne zaak voor den rechter zal worden behandeld. Deze jongen liep gewapend met een revolver, die hij "voor eenige dagen in Helmond gekocht heeft, die er op wijst, dat hij wellicht in zijn ziekelijken geest' «toestand tot alles in staat zou zijn g veest. UngeiuKkïge jöuge..geuwoi zijn leven geschandvlekt en daar door geworden een maatschappelijke mislukkeling. Maar bij is niet het eerste, en hij zal ook niet het laatste slacht offer zijn van verderfelijke roman litteratuur. De katholieke en de goede chris telijke pers heeft bij herhaling ge waarschuwd tegen deze en derge lijke schand-litteratuur en deze waarschuwing kan harerzijds niet genoeg herhaald worden tot de ouders, die toe te zien hebben maar 't helaas te weinig doen wat hunne kinderen lezen en met welke litteratuur zij hun geest voeden of door welke lectuur zij aan hun leeswoede verzadiging schenkt. Bedoelde jongen was nu voort vluchtig, maar nu de politie hem te Amsterdam achterhaald en gevangen genomen heeft, zal hij zijn straf niet ontgaan. Deze jongen zal worden gestraft. En toch en dit is het treurigste van dit treurspel deze jongen is niet de hoofdschuldige. De hoofdschuldigen zijn zij, die speculeerend op de leeswoede van het publiek en vooral van de jeugd gewetenloos genoeg zijn, zulke romans te schrijven en te drukken. Aan den kant én van den schrijver én van den drukker van zulke ver derfelijke lectuur zit niets anders op dan winstmakerij op groote schaal. En of dat gaat met vermoording van argelooze zielen, komt er minder op aan, als zij maar dubbeltjes kunnen opstrijken. Deze jongen is zedelijk vermoord door de zucht tot winstmakerij van gewetenlooze menschen, maar 't voornaamste is, dat hij zedelijk ver» moord is. En daarom is hij een afschrik» wekkend voorbeeld voor anderen en een luidsprekende waarschuwing voor alle ouders. \lugge bediening. II. M. de koDingin zond den 26sten December aan de Nederlandsche ambu lance te Tsjorloe een telegrafischeu Nieuw- jaarswensch. Deze k.wam aldaar aan op 6 Maart vertelt de .Ned." Tegen de konijnen. Te Posterholt (Lë is een vereeniging van landbouwers opgericht genaamd »Ons Verweer" met het doel zich langs wettigen weg te verdedigen tegen de schade op de akkers door de konijnenplaag. Er traden reeds ongeveer 100 leden toe. Hel hoedenspeldengevaar. Bij een:aantal winkeliers te Amsterdam ligt het volgende adres ter teekening dat door het comité tegen het hoedenspelden- gevaar zal worden gezonden aan den ge meenteraad van Amsterdam: De oDdergeteekeoden, meerderjarige inwoners van Amsterdam, verzoeken Uwen Raad met gepasten eerbied .zoo spoedig mogelijk te willen overgaan tot het veror- deren van straf op het in het openhaar dragen van hoedenspelden, waarvan de punten niet gevaarloos zijn gemaakt. Zij meenen dat deze geringe beperking rechtvaardigd is door het gevaarlijke letsel dat met onbedekte hoedenpennen kan wor den toegebracht en reeds meermalen is toegebracht. Verdronken. Zondagmiddag was in de haven te Am» nem een jongeman uit Winterswijk, zekere B. J. T., met zijn meisje A. Th. N., afkomstig uiteen plaatsje bij Kleef, in een cano aan het roeien. Toen zij opstonden, om van plaats te verwisselen, sloeg de cano, door te zware belasting aan eene zijde om beiden vielen te water. De man werd spoedig op het droge gebracht, maar het meisje zonk naar beneden en eerst na tien minuten dreggen werd zij boven gebracht. De doktoren Meihuizen en Roe» lofs hebben een uur lang getracht de levensgeesten op te wekken, maar zonder resultaat. 01d* Het onweder. Men schrijft uit Beek aan de Gld. Bij het zware onweder dat Zaterdag boven Beek en omstreken woedde, is de bliksem ingeslagen in het huis van den landbouwer Th. Boeijer te Zyffiicb, en binnen een oogenblik stond het voorhuis met achterhuis in lichter laaie. Ook de trams op Mooi Nederland hadden een paar uur vertraging wegens de zware regens daar de rails onder het zand bedol- ven lagen en de tram dreigde te ontsporen. Kerkdief. Vrijdag werd naar de -Tijd meldt, gevan. kelijk naar Roermond overgebracht en ter beschikking vau de justitie aldaar gesteld zekere J.K. 43 jaar oud, wonende te Nijmegen, wegens het plegen van kerk diefstallen. Onder byzonder eigenaardige omstandigheden werd hij gearresteerd. Dat gebeurde aldus Woensdag trachtte hy in de R. K. kerk te Swolgen-Meerlo offerblokken te ledige met behulp van lijm stokjes. Toevallig kwam de eerw. heer kapelaan in de kerk, en toen ging de dief loopen, verwijderde zich in de richting Broekhui zenvorst. Ook de eerw. kapelaan sprong op het rijwiel en rende den dief, die een heelen voorsprong had, na. De kapelaan kwam nog tydig genoeg in Broekhuizen» vorst om te zien, dat de kerkdief zich begaf in de R. K. kerk aldaar. Toen waarschuwde de kapelaan van Swolgen den kapelaan van Broekhuizen De dief verzette zich hevig eenige personen schoten te hulp en zoo werd de dief op transport gesteld. Plots rukte de dief zich los, doch hy werd weer achtervolgd, achtermaal gear resteerd en verder voor den hulpofficier van justitie geleid. Later werd hij door de marechaussee overgenomen. De gearres» teerde, een Duitscher, was er op ingericht niet alleen om offerblokken te ledigen, doch ook om kasten, enz. te forceeren. Hy was nl. in het bezit van lijm en tal van inbrekers werktuigen. Tragisch einde. Maandagavond tien uur heeft de 28jarige H. H. C. ten huize van zijn zwager E. op Hoogfraokrijk te Maastricht, zich een broodmes in bet hart gestoken, zoodat hij op hetzelfde oogenblik dood op den grond viel. Toen de zelfmoord plaats had, zat de echtgenoote van C. in de doos.... wegens dronkenschap. Doodrijders. Zaterdagavond is te Valkenburg door een auto het bejaarde echtpaar Meys aangereden. Man en vrouw werden ernstig gewond. Maandagavond is de man aan de bekomen verwondingen overleden. R. N. Aog een slachtoffer van slechte lectuur. Men schryft uit Helmond aan de M.Ct.: Vrijdag in den namiddag, omstreeks half vijf, werd door den brigadier der JlSSl. iiftPpaiwegflÓP,- den, Rap vol gearresteerd een zekere G. uit Nuenen. Deze löjarige, die zich naar de tram wilde begeven, droeg bij zioh een dieven lantaarn en een revolver, welke hem door den brigadier werden ontnomen. Hij werd naar de maréchaus9ée-kazerne overgebracht en verder naar Nuenen, naar de ouderlijke woning vervoerd, waar hij f 13.50 had meegenomen, voor welk bedrag hjj zich een revolver en een lantaarn had gekocht. Genoemde jongen is werkzaam geweest op de fabriek van H. van Thiel Co. te Helmond, 't Schijnt nog in het duistere wat hij voor had het leren van slechto boeken zal hier wel weer veel toe bij-» dragen. De nieuwe legerorganisatie. De nieuwe legororganisatie wordt 1 April ingevoerd met dien verstande, dat dien datum de thans bestaande regimenten infanterie van 4 bataljons elk worden ge» splitst in 2 regimenten van 2 bataljons. De oprichting der derde bataljons zal vöör 1 October geschieden. Avp. Doodgevallen. De voerman E., werkzaam bij de firma van Ommeren te Arnhem, viel Woens dagmorgen bij de goederenloodsen van de Staatsspoor van een plank met het hoofd op de steenen. Toen de man werd opge nomen, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Gld. Doodgereden. Men schrijft uit Boxmeer aan de Gld. Dinsdag had io 't naburige Vorthum een zeer treurig oDgeluk plaats met doodelyken afloop. Terwijl de 36jarige R. Huibers met een geladen kar van uit de weide terug» keerde, werd het paard schuw, met het noodlottig gevolg, dat R. H. kwam te vallen en met zijn hoofd onder 't rad geraakte en spoedig daarna overleed. De moord te Gennep. Dinsdag word voor de arrondissements» rechtbank te 's Bosch behandeld de za*k tegen Johannes de Gr., 47 jaar, metselaar geboren te Nistelrode, wonende te Gennep thans gedetineerd, beklaagd ter zake, dat hij den 20en Januari 1913 te Gennep zijn zoon Hendrikus van 't leven heeft beroofd, door hem met een byl op en tegen bet hoofd te slaan, ten gevolge waarvan deze eeoigen tijd daarna is overleden. Bekl geboord, erkende het hem tan laste gelegde feit. Hy deelt mede dat zyo PEEL EN MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 »aïi •jL'.'d 'n'!'

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1