Uitgave van Firma W. Van den Munckhoï, Venray. Zaterdag 22 Maart 1913. 34ste Jaargang. No. 13 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Algemeen Nieuws. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. Prijs der Advertentiën van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Het is, dunkt me, wel van groot belang eens tf bewijzen zoo klaar er tiel(,er mogelijk, het feit, dat heden ,f herdacht de Verrijze nis van Waarom Niet, omdat wij, Ka tholieken van Limburg, het niet ge- looven, maar om een paar andere reden. Vooreerst omdat het zoo nuttig is, want als wij de waarheid van het feit weer eens klaar voor ons zien, wordt ons geloof ver sterkt. Maar vervolgens ook, om« dat het misschien noodig is, de ge- heele waarheid eens goed voor oogen te hebben. Immers allerlei ongeloovigen en vrijdenkers trekken tegenwoordig ons Limburg binnen, tegenwoordig nu handel en industrie hier zoo'n groote vlucht gaat nemen. En die luidjes meenen dikwijls met een spottenden lach en een paar niets zeggende woorden zoo maar ons heele geloof omver te kunnen stoote n als ze ons in godsdienstzaken aan« vallen. Wij moeten dus zeker vast staan in de grondwaarheid van ons geloof en daarom dunkt mij het niei overbodig eens te bewijzen: Christus is waarlijk verrezen Als wij iets hooren vertellen, dan gelooven we dat des te eerder, hoe meer personen het bevestigen. Welnu de waarheid van de Verrijze nis getuigen een heele menigte per sonen. Vooreerst de 11 Apostelen en later meer dan 500 leerlingen. Dezen kunnen getuigen, dat ze Jezus met eigen oogen gezien hebben niet eens, maar meerdere malen, niet op één plaats, neen, op ver schillende plaatsen. Het was geen gezichtsbedrog, want Jezus heeft met hen gesproken, met hen gesproken, liet zich zelfs aanraken. Ook waren dat geen m6nschen, die een beetje van streek waren door de gebeurtenissen der laatste dagen, neen, want zelf ge» loofden ze het nog zoo heel gauw niet. Ze lieten zich zoo gemakkelijk niet overtuigen, toen men hen de Verrijzenis kwam melden. Immers de vrouwen hadden Jezus reeds gezien en kwamen het gauw vertellen. Vrouwenpraat werd bet genoemd, Eerst toen Jezus hun zelf verscheen, één der hunnen om zijn ongeloof streng berispt had, toen geloofden ze allen pas. Maar toen waren ze ook bereid, om de Verrijze nis te verkondigen, publiek, zonder vrees tegengesproken -te worden, op de plechtigste wijze, overal, zelfs te Jerusalem, waar men de waarheid kon onderzoeken, slechts enkele dagen naden dood van Jezus, waar over iedereen nog sprak. Zoo zeker waren ze van de waar-( heid overtuigd. Gerust hoorde Apostelen, toch zoo bang, hadden wel gezwegen, als het maar een praatje was. Wat hadden ze er mee te winnen Waarlijk geen eer of rijkdom, slechts vervolging, lijden en dood. Maar overtuigd van de waarheid, spraken zij hun geloof aan Christus' Verrijzenis uit en tot bevestiging mocht het hoofd der Apostelen Petrus het eerste wonder wrochten bij den lamme, door te zeggen.- In naam van den Verrezen Christus, sta op en wandel. Een bezwaar Zullen getuigenissen van vrienden niet beschouwd worden als ingegeven door vooringenomenheid Ja, dat is altijd een uitvlucht van de tegenpartij, alsof men geen vriend zou kunnen verdedigen, tenzij met leugens Afgezien dus van deze allesbe halve fraaie veronderstelling en den tegenstander wijzende op de allezins vertrouwbare omstandigheden, waar in de Apostelen de Verrijzenis ver dedigen, zullen we als getuigen oproepen personen, die veel liever dan bevestigen, graag de groote ge beurtenis zouden loochen, als ze er maar in staat toe waren. De eerste zijn de Joodsche pries ters. Wat hadden ze geen maat regelen genomen om de Verrijzenis te beletten Het graf verzegeld, een soldatenwacht er bij geplaatst Van die wachters kregen ze het eerste bericht: »de wachters, door de aardbeving verschrikt, ijlden naar de stad en vertelden alles wat ge schied was." Als het nu eens niet waar ge weest was, wat de wachters daar kwamen vertellen, wat had men dan moeten doen Wel, die mannen straffen voor hun wegloopen, de Apostelen gevangen nemen wegens het verbreken van het zegel en wegens lijkschennis, maar dan gaat men toch niet de wachters omkoo- pen, om dwaasheden rond te strooien zeggende: dat ze slapende het stelen gezien hebben; dan had men van de Apostelen, die toch niet ge vlucht waren, het lijk moeten op- eischen; dan hadden ze 't moeten tegenspreken, en niet den Apostelen alleen het stilzwijgen opleggen. Geen wonder dan ook, dat de Apostelen in het wonder der Ver rijzenis hun grootste bewijskracht legden ter verbreiding van het Christendom. Ja, het was reeds voor hen de grondwaarheid des geloofs, zoodat St. Paulus met nadruk verklaarde: Als Christus niet verrezen is, ons geloof heeft niets te beteekenen. Christus is waarlijk verrezen Alle landen en volkeren hebben hun geloof hieraan beleden. Wij kunnen daarom ieder twijfelaar of loochenaar ervan, gerust de woor den voorleggen van S. Augustinus: I «Gij zegt: Het is ongelooflijk, dat, Christus verrezen is. Goed, maar het is ook niet te gelooven, dat dege-J heele wereld een zoo o. gelooflijke zaak als waarheid aanneemt. Het is ook niet te gelooven, dat een troepje domme visschers -an wereld van geleerde en scherpzinnige man nen van zoo iets zou kui nen over tuigen. Welnu, dat is toca allemaal gebeurd. Dus is de Verr jzenis ook geloofwaardig." En volgens ons bewijs ook waar. Christus is verrezen Als wij deze waarheid overdenken dan dringen ons heden ook de woorden naar de lippen: Wat Is Paschen toch een heerli k feest Heerlijk, omdat wij ons in de zekerheid van Christus' Verrijzenis zoo veilig voelen in ons katholiek Geloof, in dat H. Geloo', dat ons leert, dat we een eeuwigheid van geluk tegemoet gaan. We durven gerust alle lo< chenaars en twijfelaars uitdagen en zeggen.- Wat zoekt ge toch voov heerlijks in uw winstbejag en vereldsch pleizier. Wij zijn gelukl ig in het bezitten van het Katholle Geloof, en dat kunt gij ons niet oitrooven, omdat gij niet weerleggen unt, dat Christus waarlijk is verre: i. Een bisschop over Middenstands-coöpcralie. Het is een verblijdend feit, dat op de zoo prachtig geslaagde stichtingsvergade ring van den Limburgschen Hanzebond, de vorige week te Roermond gehouden, niemand minder dan Z. D. H. de Bisschop van Roermond zelve, op de noodzakelijk heid van de middenstands coöperatie ge wezen heeft. Ik was, aldus Mgr.. voor eenige jaren eens te Weenen, en werd er gastvrij oDtvaDgen door den heer Esders eigenaar van een groot kleedingmaga- zyn. Hij vestigde zich te Weenen met groote antipathie der Joodsche concu» renten. Doch de heer E. was in de gelegenheid met andere groote huizen zöó in te koopen dat hy beneden den prijs der Joden kon verkoopen. U zult zeggen, dat is groothandel doch de middenstanders kunnen dat ook berei ken, als ze zich vereenigeo. Wat belet hen b.v. gezamenlijk en gros inkoopen te doen Daarom is het soo absoluut noodzakelijk in onzen tijd van con currentie dat de middenstand zicb vereonige, om koopkrachtig te kunnen worden. Dan behoeven ze ook geen concurrentie te vreezen van arbeiders- cooperaties. Tot zoover Mgr. Drehmanns. Er blijkt uit deze bisschoppelijke woorden niet alleen glashelder het nut en de noodzakelijkheid van gezamenlyken aan koop door middenstanders, maar deze uitspraak van een zoo hooge geestelijke autoriteit ie ook wederom een mooi bewijs van 't geoorloofde der midden standscoöperatie. Er zijn, 't moge eenigszins vreemd klinken, maar 't is er niet minder waar om, ook onder de Katholieken nog altijd meDscheD. die de middenstands- coöperatie ongeoorloofd achten, omdat er andere categoriën van personen, zooals o.a. de grossiers, onder zouden lyden. Die menschen gaan nog verder en beweren zelfs, dat de middenstandscoöperatie in stryd is met de Christelyke naastenliefde! Welnu, wat ïullen deze zeggen, na de zoo duidelyke woorden van Mgr. Dreh manns Zullen ze ook nu nog geleid door egoïsme en eigen belang volhouden, dat de middenstandscooperatie tegen de Christelijke naastenliefde indruischt Zoo ja, stellen wy dan tegenover hen de uitspraak van een Bisschop die toch wel op de allereerste plaats bevoegd is te be» oordeelen wat al dan niet in stryd is met de Christelyke naastenliefde, en maken wy door toetreding of propaganda onze middenstandscoöperatie hecht en sterk. Qld. Onweer. Men meldt uit Yeendam aan de Tel.: Woensdagavond halfzes sloeg tydens een geweldige hagelbui een felle bliksem straal in den 52 meter boogeo schoorsteen van de steenfabriek Everts alhier. Van den nieuwen schoorsteen, sloeg meer dan de helft als één steenklomp naar beneden, vernietigde gedeeltelijk de omliggende droogschuren, alsmede den iD aanbouw zynden steenoven. De timmerman Brug» gema, een Duitsche monteur en een zoon van den brandmeester Schansema, kwamen onder het neervallende puin en werden gekwetst, Bruggema zeer ernstig. De fabriek is laag verzekerd, zoodat de schade groot is De schoorsteeo bad geen bliksemafleider. Aangehouden. Betreffende de aanhouding van den 26» jarigen J. W. M., te Sluis, die verdacht wordt van moord, gepleegd in Amerika, meldt men nader aan de -Tel.", dat de verdachte in de -Nieuwe Wereld" met een anderen Nederlander samen woonde, die vermoord werd gevonden. M., die reeds van plan was naar Nederland terug io koe. en, -vtrvrcrgdl zyn vertrek. Daar een en ander verdacht voorkwam, werd hy door de politie achtervolgd on maakten twee detectives de reis over den Oceaan om hem te zoeken. De politiemannen moeten de reis met dezelfde boot gemaakt hebben als den verdachte, maar daar deze onder een valschen naam reisde, werd by niet door hen gevonden. Te Sluis werd by echter ontdekt en naar Middelburg overgebracht, waar hy, ondanks zyne verklaringen niets van de zaak af te weten, in het buis van bewa ring werd opgesloten, in afwachting van zyn eventueels uitlevering. De storm. Aan de Duitsche Noordzeekust heeft de laatste dagen een heftige storm gewoed, die groote schade aanrichtte. Te Emden is een huis ingestort en werden dakpannen afgerukt en glasruiten stukgeslagen. Een in aanbouw zijnde woning werd in elkaar gedrukt het dak van de gasfabriek word afgerukt en voor een deel op de belendende perceelen neer gesmakt. In den mond der Elbe is een groote onbekende tjalk gezonken. De opvarenden zyn vermoedelijk verdronken. Gld. Engelsch stoomschip vergaan. Zondagmorgen half teven is by het binnenloopen van de haven te IJmuideo het Engelsch stoomschip Eastwell, komende met een lading van 80000 balen ryst vau Rangoon (Engelsch Achter- Indië) door een hevige zee op den kop van den noordpier geslagen, «d binnen twintig minuten gezonken. De geheele bemanning, bestaande uit 75 man, werd door den kapitein der sleepboot IJmuiden den beer J. van der Wielen en twee zijner matrozen gered. Sneeuwlamine. f3 dooden. In verschillende deelen van Noorwegen hevige sneeuwlawines plaats gevonden, zegt de N. R. C., die groote schade hebben aangericht. Maandag kwam het bericht dat een sneeuwlawine in Gud- brandsdalen drie boerenhofsteden had ver nield. Van de 32 menschen die zich daarin ophielden, zyn er 13 omgekomen. De lawine viel midden in den nacht, alle be woners hadden zich ter ruste begeven, beha've een jong meisje, dat nog eenig werk zat te verrichten. Juist toen ty naar bed wilde gaan, hoorde zy een go-1 weldig gekraak, ty rende het hnis uit en liep naar een naby wonenden boer, van i waar de menschen naar de plek des on- heils trokken. De ouders van bet meisje, die onder de sneeuw bedolven lagen, werden nog levend te voorschyn gebracht Op een hofstede kwamen alle menschen om, en op een andere een weduwe met baar vijf kindereD, waaronder drie vol wassen zoons en een dochter, drie kinde ren kwamen hier nog levend te voorschyn. Zwaar weer. Uit verschillende deelen van Engeland komen berichten over stormschade en scheepsoDgelukken. In het Theemsdal woedde een ware orkaan, die tal van boomen ontwortelde, In Nottingham lagen de straten met dakpannen en gebroken ichoorsteenen be zaaid. In het N. van Wales woedde een sneeuwstorm. De koning van Griekenland vermoord. Vreugde en rouw. Nog jubelden de Grieken over de schit terende wapenfeiten van hun dapper leger in Epirus of een diep tragisch voorval verandert die blijdschap in droefheid. Dinsdagmiddag toch viel hun koning op wandeling in de straten van Saloniki als slachtoffer van een paar moordenaars. Den 31 sten October van dit jaar zou bet een halve eeuw geleden zyn, dat George i, zoon vau wyieu Lulag CLr van Denemarken, den troon vrn Grieken land beklom. Koning George wordt opgevolgd door zyn oudsten zoon prins Konstantinos. her tog van Sparta. Kroonprins Konstantinos is in 1868 te Athene geboren en gehuwd met prinses Sophie van Pruisen. Populair geworden in den buidigen oorlog, kan hy verzekerd zyn aan aanhankelijkheid en liefde zijner onderdanen. De moordenaar is een gedegenereerd Griek J) Alexander Schinis genaamd. Het pistool waarmede hy op den koning had geschoten, was geladen met vyf kleide kogels. De moordenaar werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Gld. Inbraak en brandstichting. Te Kaatsheuvel is ten huize van den parapluiekoopman P, Netten, tydens afwezigheid der bewoners, ingebroken. Na de gouden en zilveren «ieraden, een vrij aanzienlyk bedrag vertegenwoordi gende, te hebben weggenomen, hebben de onbekende dieven getracht, door het in brand steken van kleeding, bet hnis in asch te leggen. Moord. Voor de rechtbank te Maastricht heeft Maandag terecht gestaan J. A., mijnwer ker te Kerkrade, gedetineerd, ter zake van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, door S. Kupka met een mëa met groot geweld in de driehoekige ruimte het sleutelbeen de slagader te doorklieven, tengevolge waarvan Kupka is overleden- Het O. M. eischte 5 jaar gevangenis straf. Fokken. Te Tilburg zijn twee gevallen van pok ken geconstateerd. De lyders, de Laat en diens vrouw zijn in het St. Rochus gesticht opgenomen. Lijk opgehaald. Te Waalwijk is naar de -N. R. Ct." meldt, Dinsdagavond in de Galgenwiel het lyk drijvende gevonden van den sedert eeüige weken vermisten leerlooiersknecht v, L. Ophangerlje spelen 1 Men schrijft uit Haveite aan de Tel. Een 9 jarig zoon»je van den arbeider H. S. maakte van de gelegenheid, dat by even alleen was, gebruik, om met een touw in een bjj ouderlijke woniDg staan- J&j PEEL EN MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken.

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1