Geld zonder borg. Uitgave van Firma W. Van den Mnnckhof, Venray. Saterdag- S Maart 1913. 34ste .Taargang*. No. 11 Dit num mei- bestaat uit ^EE BLADEN. Algemeen Nieuws. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENKAY franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. <>5 c. 85 c. 4 c. Prijs der AdvertentiSn van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentien, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Zi a. ingang van 1 Apr. ,p ±*a.—L BN MAAS abon- u, ontvangen d® nog voor dien datum verschijnende nvm- mers GRATIS. M.'D. Schoot schrijft in 'Oi'h' ie" een en ander over anóiudingen, die in de dag- 'eelal onder de advertentien vQ< Hij i-egt o.a. reg de me 3sto van die ad vene-.. nzijn niet te vertrouwen en hoe aanlokkelijker de aanbieding, hoe grooter zekerheid, dat men be drogen zal uitkomen. Zoo bijvoorbeeld de advertentien, waarbij tegen 4 pCt. en dan nog zonder borg, geld wordt aangeboden Men begrijpe toch goed, dat daar wat anders achter moet zitten Iemand uit Sneek vertelt d ar iets van in »De Courant". Hij ging in op een advertentie, die ook met veel vertoon van betrouwbaarheid iedere week in »De Voorhoede" wordt ge plaatst. Om te beginnen mocht hij f 1,50 naar Amsterdam opzenden informatlekosten., 3nige dagen later kwam bericht ,iüQati&5 voldoende waren, daar zijn meubilair als borg óeldon, moest eerst nog f 6 jVirgezonden worden, dan zou de baik een schatter zenden. )e man deed het. De schatting jjjj.l plaats, maar... hij kreeg bericht (j,t op zijn meubilair de gevraagde f 100 voorschot niet kon worden. Op zijn schriftelijke vraag, hoeveel dan wel, werd maar niet geant woord. Hij was zijn f 7.50 kwijt; en het wil wat zeggen om f 100 verlegen te zijn, bovendien, f 7,50 uit te geven en dan nog nul op het request te krijgen T*'j verscheide-je van die zooge- %*d! j'' bestaat het »be- f twee fortuinzoekers, geld aan, maar... hebben 0.1 i bedrijfskapitaal en de hun onden «informatiekosten" enz. bron van inkomsten. :e gelden binnen, wat is dan iker dan na eenige dagen Adtu, dat de information te ngunstig waren om het crediet te orleenen Heel «discreet" worden zoo de rgelooze aanvragers van hun mis- chien laatste guldentjes ontlast. Geen haan kraait er verder naar, daar politie en justitie er niets aan kunnen doen. Zoo gebeurde het nog geen half jaar geleden, dat steller dezes met zoon »bank" in Amsterdam in ver binding trad, om 1 250 op crediet te krijgen. De gevraagde f3 voor in- opgezonden. Het formatie -w erden antwoord was; Informatie zoodanig dat tot onzen spijt het aangevraagde niet kan verleend worden." Spoedig daarop probeerde hij het met een andero »bank". Er kwam, een heel hoffelijk gesteld schrijven. De gevraagde f 4 voor informatie- kosten werden opgestuurd. Het bescheid was alweer: «Na genomen inlichtingen kan u voor bet aange vraagde crediet niet in aanmerking komen." Weer eenige weken later slaagde hij zeer vlug en gemakkelijk bij een coop, credietvereeniging (Haagj, waar in het geheel geen informatie- kosten vooruit ingezonden behoefden te worden. Blijkbaar hebben dus de "direc teuren" van de beide eerstgenoemde «banken' resp. f3 en f 4 in den zak gestoken, zonder te informeeren. Hoe talrijk zouden de niets kwaads vermoedende menschen wel zijn, die door zulke hardvochtige bedriegerij van hun laatste veertjes geplukt zijn. Ook op andere manier kan u het laatste geldje uit den zak getooverd worden. Gij schrijft op zoon advertentie van geldaanbieding. Immers, het lijkt heel mooi; 4 pCt., geen kosten vooruit, geen borgen. Gij krijgt een allerbeleefdst schrijven terug van een credietbank, verbonden aan een administratieve vereeniging. Mits goede informatie wordt u het geld heel vrijgevig aangeboden. Alleen wordt ge verzocht even uw brandwaarborgpolis op te zenden, opdat een »akte van cessie" opge maakt kan worden, die gij later dan teekenen kunt. De akte wordt een borg op uw meubilair begrijpt u Na een paar dagen komt de blijde tijding, dat de informatief) zoo gunstig waren, dat »het bestuur« reeds uwe aanvrage heeft goedge keurd. Zal daaraan voldaan worden, dan moet u, al is het maar voor één jaar, lid van bovengenoemde admi nistratieve vereeniging worden. Dat lidmaatschap kost f 5 en dit bedrag moet per postbewijs toegezonden worden, daar gij anders van de lijst geroyeerd wordt, ondanks de guns tige informaties, want er zijn vele aanvragen. Gij loopt er in, want ge stuurt de f 5. Heel spoedig krijgt ge bericht, dat ge onder 1203 ingeschreven bent, als lid der vereeniging, kunt daarvoor kosteloos advies krijgen bij haren rechtskundige. Ook ontvangt ge uw polis terug en terloops wordt u gezegd, dat de bewuste vraag ten spoedigste wordt beantwoord. Verder hoort ge niets meer. De f 5 zijn binnen en daarmee is de zaak af. Op deze en dergelijke manieren wordt menigeen de dupe van een een oplichtersfirma Zijt ge in oogenblikkelijke geld verlegenheid, zoek in uw eigen om geving om hulp en neem een ver trouwd man met kennis van zaken, die u zeker aan een goed adres zal helpen. Daar zit juist een groote fout: De goede credietinstellingen adverteeren I T* maar weinig en sober in onze volks- wordt gestoken uit de slooten en couranten en de onbetrouwbare greppels onzer bosschen. Wel kun» daarin juist heel druk; in dat water zwemmen de meeste arme vischjes, die in het bedriegelijkc aas wel willen bijten. Ook vindt men in »D«t Voorhoede geregeld advertenties van geldaan bieding met verplichte levensver zekering. Die zijn in bet algemeen wel be trouwbaar, maar hier is ook een leelijke schaduwzijde, 't Is waar, men wordt oogenblikkelijk uitzijn geldverlegenheid gered, maar men moet het ondervonden hebben, hoe uiterst zwaar het valt op bepaalde dagen aan zijn driedubbele ver plichting te voldoen: afossen, rente betalen en betrekkelijk zvare premie afdoen. Heideplaggen. De ouderwetscho keuterboeren hebben in hun potstallen voortdurend groote hoeveelheden strooisel noodig om het vee eenigsziis droog en zindelijk te houden. Op hunne arme magere zandgronden h..'bben zij ook nooit most te veel, ei> i'X.--è reden te meer om miar zooveel mogelijk strooisel in len stal te brengen. Meo let er minder op, welke waarde zulke meA vertegen woordigt, als de hoop maar groot is. Dat men hiermede glal verkeerd werkt zal ieder begrijpei, wanneer hij het volgende heeft gebzen. Om strooisel volop te hebben gaan onze boeren naar de afgelegen hei develden en steken de mtgere vage» tatie daar weg en de zo» verkregen heideplaggen worden thiis aan een grooten hoop opgestapeld en regel» matig in den stal verwtrkt. Zulke heideplaggen hebben z»er weinig waarde als strooisel, waft de harde houtachtige heidewortel verteert langzaam, en de massi loodzand, welke er aan zit, is zsker niet in staat om vee! vocht op t? zuigen en zal aan den akker, waarep het komt niets verbeteren. Met het oog op de rrestvorming kunnen we daarom het jebruik van droge, zandige heiplaggm niet aan» bevelen, zulke zijn veel :e duur aan den arbeid, dien ze vragei. Eenigszins anders woxlt het met heiplaggen, welke gestoten worden van vochtige perceelen, waar ruim gras groeit en waar de grond door verterende plantenresten in den loop der tijden bruin en zwart is geworden van den humiB. Nu is het zeker waar, dat deze humus waarschijnlijk w»l wat zuur» achtig zal zijn, maa- als zulke plaggen een jaar of twet goed droog aan een hoop kunnen zitten, wanneer de lucht er frisch om «n langs kan waaien, dan zal die zuurheid erg verminderen en de plaggen zijn in staat om veel vocht op te zuigen. Deze soort gelijkt eenigszins op turfstrooisel, het is vel minder in kwaliteit, maar de prijs ervan is ook belangrijk lager. Een derde soort van aeideplaggen nen de groene dennennaalden weinig vocht absorbeeren, maar de droge kunnen dit beter. Ze zullen even wel lang in den grond blijven eer ze totaal verteerd zijn, maar het opgezogen vocht komt toch intijds onder het bereik der plantenwortels; De moord ie Oss. Zaterdagavond werd te Uden door twee professoren in het bijzijn van het gerecht uit 's Bosch de sectie verricht op het lyk van den verslagene M. Veldpaus, en werden de vermoedelijke dader, v. H. die nog steeds in voorloopig arrest zat en nog drie anderen van medeplichtigheid verdachten met het lijk geconfronteerd. Het stoffelijk overschot werd Zaterdag avond naar de woning te Volkel vervoerd en begraven. De getroffene, die als een braaf, oppassend man bekend stond, laat een weduwe met 4 kinderen achter. Gld. Een dienstweigeraar. Te Geertruidenberg doet zich by hot aldaar io garnizoen liggend 3e regt. vesting-artillerie een geval van dienstwei gering voor. De onlangs daar ingedeelde milicien V., herkomstig uit Breda, weigert nl. zijn uniiorm aan te ireuneii of andere militaire diensten te verrichten. Hij wordt nu ter beschikking gesteld van den auditeur-militair bij den krygsraad te 's Bosch. Tel. Een auto vermist. Maandagavond 7 uur vertrok uit 's Heerenberg de automobiel M 9, eige naar de heer T. H. J. G. Semmelink, te Arnhem, waarin gezeten waren de chauffeur Leo Burkens, de leerling chauffeur Bernard Schimmel en Joh. Hendriksen. Het plan was naar Arnhem te gaan, doch de auto was daar Woensdag nog niet aangekomen, terwijl er geen spoor meer van te vinden was. Vermoedt wordt, zegt de -Tel.", dat de auto te water gereden is. Nader meldt men uit Doetinchem aan de -Tel." Het verder onderzoek naar de verdwij ning van auto M 9, van den heer Semme- ling uit Arnhem, heeft uitgemaakt, dat hij bet laatst te Wehl is gezien, op weg naar Laag—Keppel. Wijl de auto in laatstge noemd dorp niet is aangekomen, is Woens dagmorgen gedregd in de Sopperskolk, laDgs den weg WehlKeppel, waarin hij na eeDigen tijd werd gevonden. Vermoed wordt, dat de auto door de duisternis te water is geraakt. De Sopperskolk is een zeer gevaarlijk punt. waar reeds meerdere ongelukken hebben plaats gehad. Naderhand werden ook de lijken van den heer Hendriksen, den chauffeur Burkens en den leerling Schimmel gevonden en naar het lijkenhuis te Hoog—Keppel overgebracht. Burkens was gehuwd en vader van een kind. Ook de auto is opgevischt. Doodgevallen. Zaterdag is te Emmerik de 77jarige juffrouw Graus, zuster van den eerw. heer kapelaan Gr., bij het zich ter ruste begeven, ruggelings van de trap gevallen. Het bejaarde mensen kreeg een wonde aan het hoofd, beenbreuk en ernstige inwendige kneuzingen. Kort na den val overleed zij in het Willibrordus-hospitaal. Groote klassen. In de laatste jaren was er in Pruissen groot gebrek aan onderwijzers. Dit is nu veel verbeterd, hoewel er nog groote misstanden in het schoolwezen te vinden zijn, vooral in de provincie Posen. Zoo hadden in 1911 nog 7 onderwijzers ieder 150 kinderen onder zich en 378 onder wijzers ieder 120 kinderen. Scholen .niet drie klassen hadden in 't geheel maar éóo leeraar sommige scholen waren zelfs zonder onderwijzer en moesten de leer lingen naar naburige scholen worden gezonden. Ook konden 400 schor'- kinderen wegens gebrek aar worden ondergebracht. Opiummish Steeds grooter worac misbruik van opium vooral ontdekt u" veidachte kroegen blyken. Zoo ontde. clandestien opium-di duizenden francs opia» Te Brest zijn een a. paar verdachte vrouwe.!, dit hol hadden opgericht, tot g«. twee maanden gevangen.traf v. Vreeselijk auto-^ng;« De Berlijnsche bladen deelon neg de v„. gende bijzonderheden over den aanslag mede Zondagavond tegen negen uur hadden tot nog toe onbekend gebleven schurken een armdikken kabel over den weg gespannen ter hoogte van ongeveer anderhalven me- ter. Alle pers men en voertuigen die in den donker de weg passeerden liepen dienten gevolge groot gevaar in meer of minder noodlottige aanraking met den kabel te komen. Omstreeks halftien kwamen twee auto's den weg af. De eerste was nog ongeveer 4 tv.M. van tienuiiigsuuri verwyuoru en Wen een bocht gepasseerd was, liet de heer Plunz zijn wagen met volle snelheid loo- pen. Plotseling stiet de auto op tegenstand, hief zich in de hoogte en sloeg dan terug. Dat alles geschiedde in een enkele seconde. Op datzelfde oogenblik hoorden de inzitten den der achterste auto een merg en been doortrillend geschrei, onmiddelijk gevolgd door diepe stilte. De tweede auto remde onmiddelijk, waarna de inzi-tenden het volgende ontzettende schouwspel ng-n Voor hen lag half ter zijde de omgekan telde auto, eenige passen daar vandaan een lichaam in vrouwenkleeding, onmiddelijk daarnaast de oudste dichter Bse, ?nbe» weeglijk en geheël en met bloed bedek! Van den anderen kt.nt kwam intusschen de jongere dochter Anna sidderend nader bij. Weldra vond mep ook het afschuwelijk verminkte lijk van den vader, het hoofd was van den romp gesneden en lag ongeveer tien meter van het lichaam verwijderd. Op dezelfde ontzettende wijze had zijn echtge» ooote den dood gevonden. De jongere dochter Anna had sicb op het nootlottige oogenblik juist gehukt om iets op te nemen en had zc oude de catastrophe overleefd. Het zwaar gewonde meisje werd onmiu» dellijk naar het ziekenhuis te Henningsdorf gebracht. De heer Plnnz was 45 jhar en zijn vrouw 5 jaar joDger. Op de aanhouding van de(n) dader(s) is een totaal van 20.000 mark aan belooning gesteld. Merkwaardig is nog, dat 's avonds tus- schen 8 en 9 uur de politie te Berlyn twee» maal door een en dezelfde persoon is opgebeld. Geconstateerd is dat de kabel 19 Febr. j-I. uit de fabriek is gestolen. Een valsctie baron. Men meldt uit 's Gravenhage, aan de Tel. Bij de directie van een automobielen- handel vervoegde zich eenigen tyd gelegen een deftig gekleed Duitscher, zich noemen de baron Einsettel. Hij vertelde, dat hy meermalen automobielen had verkocht voor bet te Hamburg gevestigde filiaal der fabriek, waarvan de hierbedoelde automo- bielenhandel de vertegenwoordiging heeft voor Den Haag. Hij had een huwelijksreis gemaakt naar Amerika en wilde zich du in Den Haig bezig houden met het ver- koopen van automobielen, waarom hy met deze Haagsche firma in relatie wilde treden. De directie won daarop inlichtingen in te Hamburg en daaruit bleek, dat de man PEEL EN MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1

Peel en Maas | 1913 | | pagina 1